مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی:
آزمون دولینگو چیست؟
، ساعت 15:42
چهارشنبه 21 مهر 1400
بدون دیدگاه

ویزا

آزمون دولینگو چیست؟

مهارت زبان انگلیسی یکی از معیارهای اصلی پذیرش دانشجویان بین‌المللی از کشورهای غیر انگلیسی زبانی است که مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور خود هستند. این مهارت توسط آزمون‌های استانداردی از قبیل آیلتس، تافل و PTE که احتمالا با آنها آشنا هستید؛ سنجیده و گزارش می‌شود.

اما علاوه بر این سه آزمون سنتی، آزمون معتبر دیگری به نام Duolingo برای بررسی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان طراحی شده است. آزمون دولینگو ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که سبب شده تا در چند سال اخیر به خصوص در پاندمی کرونا توجهات بسیاری را به خود جلب کند. در این مطلب به بررسی نحوه برگزاری دولینگو و تفاوت آن با سایر آزمون‌ها می‌پردازیم:

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یک آزمون تطبیقی، مبتنی بر کامپیوتر و روشی مدرن برای بررسی سطح مهارت انگلیسی بوده و برای دانشجویان و موسسات بین‌المللی طراحی شده است. در این آزمون نیز مانند سایر آزمون‌های استاندارد بررسی سطح زبان خارجی؛ هر چهار مهارت اصلی زبان یعنی مهارت نوشتاری (Writing)، گفتاری (Speaking)، شنیداری (Listening) و خواندن (Reading) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

آزمون Duolingo به صورت تطبیقی یا Adaptive برگزار می‌شود، به این معنا که سطح دشواری هر یک از سوالات آزمون بر اساس دانش، مهارت و عملکرد داوطلب مشخص می‌شود. به این ترتیب در صورتی که داوطلب سوالی را به درستی پاسخ دهد، سطح سوال بعدی سخت‌تر، و یا اگر پاسخ سوالی را به اشتباه وارد کند، سوال بعدی آسان‌تر خواهد شد. این روند تا انتهای آزمون ادامه پیدا می‌کند تا به صورت دقیق مهارت شرکت‌کنند بررسی شود.

آزمون دولینگو چیست؟

تفاوت دولینگو با آزمون‌های آیلتس، تافل و pte چیست؟

 • یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های آزمون دولینگو با سایر آزمون‌‎های سنتی، قیمت مقرون به‌صرفه شرکت در این آزمون است. برخلاف سایر آزمون‌های دریافت مدرک زبان انگلیسی که بیش از 200 دلار هزینه دارند؛ شما می‌توانید تنها با پرداخت 49 دلار آمریکا در آزمون دولینگو شرکت کنید. لازم است این مبلغ را قبل از آزمون از طریق Paypal یا کارت اعتباری پرداخت کرده باشید.
 • برخلاف آزمون‌های آیلتس، تافل و PTE که حضور فیزیکی متقاضی در مراکز برگزارکننده آزمون ضروری است، در آزمون دولینگو متقاضی از راه دور تنها از طریق کامپیوتر می‌تواند در هر مکان و زمانی در آزمون شرکت کند.
 • آزمون دولینگو بدون محدودیت زمانی در هر روز از سال و 24 ساعت شبانه‌روز برگزار می‌شود؛ اما سایر آزمون‌های زبان انگلیسی معمولا هر 10 روز یکبار برگزار می‌شوند.
 • نتیجه آزمون‌ دولینگو پس از 48 ساعت مشخص می‌شود؛ اما آماده‌سازی نتایج سایر آزمون‌های زبان انگلیسی از 5 تا 13 روز زمان لازم دارد.
 • داوطلب شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل نتیجه آزمون را می‌تواند به 4، 5 دانشگاه ارسال کند و در صورت تمایل به ارسال بیشتر، لازم است هزینه اضافه‌تری (20 دلار) پرداخت کند. در صورتی که داوطلب آزمون دولینگو می‌تواند نتیجه آزمون را بدون پرداخت هزینه اضافی به دانشگاه‌های متعدد بفرستد.
 • مدت زمان برگزاری آزمون‌های سنتی سنجش دانش زبان؛ معمولا بین 2 ساعت و 45 دقیقه تا 4 ساعت متغیر است، در حالی که تمام مراحل آزمون دولینگو کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد.

تفاوت دولینگو با آزمون آیلتس

همانطور که اشاره شد متقاضیان شرکت در آزمون دولینگو در مدت کوتاه یک ساعته می‌توانند آزمون را به پایان برسانند. درحالی که در مقایسه با آزمون IELTS زمان کوتاه برگزاری امتحان یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. چراکه آزمون آیلتس طی دو روز در یک مرکز انجام می‌شود.

تفاوت دیگر این دو آزمون ساختار کلی سوالات است؛ اما به طور کلی سوالات این دو آزمون‌ از 4 بخش تشکیل شده است. در آزمون دولینگو برخلاف آیلتس با متون بلند مواجه نخواهید شد، اما در عوض از طریق طیف گسترده‌ای از سوالات، توانایی زبان داوطلب شناسایی و ارزیابی می‌شود. اما از طرف دیگر، سوالات آزمون آیلتس در فرمت‌های مختلف از قبیل پاسخ‌های چند گزینه‌ای، پاسخ کوتاه و سوالات essay طراحی شده است.

تفاوت مهم دیگر این دو آزمون در این است که، آزمون Duolingo دارای ساختار خاصی بوده و به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌ها و دانش زبان انگلیسی خود را سریع‌تر از آزمون IELTS ارزیابی کنند. برای مثال، برای بخش Speaking در آزمون آیلتس، لازم است داوطلبان یک مصاحبه حضوری داشته باشند، در حالی که، در دولینگو چنین دردسری وجود ندارد.

تفاوت دولینگو با آزمون آیلتس

تفاوت دولینگو با آزمون تافل

علاوه بر مسائلی که در ابتدا به آنها پرداختیم تفاوت اصلی میان آزمون دولینگو و آزمون سنتی تافل، نوع سوالات موجود در این آزمون است. با بررسی نوع سوالات این آزمون متوجه می‌شویم که در دولینگو خبری از متن‌های بلند در بخش‌های مختلف Reading، Linstening و Writing نیست.

بر اساس سخنان مدیر ارشد بازاریابی Duolingo، Jeffrey Tousignant؛ برخی از سوالات موجود در دولینگو منحصر به فرد هستند و آنها را در هیچ یک از آزمون‌های زبان انگلیسی مشاهده نخواهید کرد. درحالی که، در آزمون تافل سوالات بر اساس برخوردها و سناریوهای زندگی واقعی طراحی شده‌اند.

تفاوت مهم دیگر این دو آزمون این است که؛ در آزمون TOEFL سوالات به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، در حالی که در آزمون DUOLINGO سوالات بخش‌های مختلف در یک امتحان واحد ترکیب شده‌اند. برای مثال، ممکن است پس از پاسخ‌دهی به یک سوال Writing بلافاصله با یک سوال بخش Listening مواجه شوید. بنابراین، آزمون دولینگو نیازمند تفکر انتقادی (Critical thinking) و سرعت عمل پاسخ‌دهی بالاتری است.

مطلب پیشنهادی:

تفاوت دولینگو با آزمون PTE

آزمون PTE یا Pearson Test of English یکی از آزمون‌های معتبر سنجش سطح زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان است. این آزمون نیز مانند آزمون دولینگو از طریق کامپیوتر برگزار می‌شود اما حضور داوطلب در مراکز برگزارکننده ضروری است. آزمون PTE تقریبا 6 تا 8 مرتبه در ماه برگزار شده و  نتایج پس از 5 روز در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد.

تفاوت نمره‌دهی در آزمون‌های دولینگو، آیلتس، تافل و PTE

علاوه بر تفاوت‌هایی که در خصوص نحوه برگزاری، زمان، هزینه و چگونگی فرمت سوالات آزمون‌ها اشاره شد؛ سیستم نمره‌دهی و قبولی آزمون‌های دولینگو، آیلتس، تافل و PTE نیز با یکدیگر متفاوت است. هر یک از این چهار آزمون معتبر نتایج امتحان داوطلبان را بر اساس 11 بازه نمره‌دهی مختلف گزارش می‌دهند؛ که در جدول زیر به آن می‌پردازیم:

آزمون DUOLINGO

آزمون PTE

آزمون TOEFL

آزمون IELTS

سطح تخصص

155-160

89-90

118-120

9

کارشناس / Expert

145-150

83-85

115-117

8.5

بسیار خوب /Very Good

135-140

74-84

110-114

8

بسیار خوب Very / Good

125-130

73-77

102-109

7.5

خوب/  Good

115-120

64-72

94-101

7

خوب / Good

105-110

58-63

79-93

6.5

شایسته / Competent

95-100

50-57

60-78

6

شایسته / Competent

85-90

42-49

46-59

5.5

متوسط / Modest

75-80

35-41

35-45

5

متوسط / Modest

65-70

30-34

32-34

4.5

مشروط / Limited

55-60

0-30

0-31

4

بسیار مشروط / Extremely Limited

آزمون دولینگو چگونه برگزار می‌شود؟

آزمون دولینگو توسط بیش از 3000 موسسه مختلف تایید شده و تقریبا هر ماه برگزار می‌شود. مدت زمان برگزاری دولینگو یک ساعت بوده و متقاضی می‌تواند در هر ساعت و هر مکانی در این آزمون شرکت کند. بنابراین نیازی به مراجعه حضوری در یک کشور دیگر یا مراکز برگزارکننده نیست.

به این ترتیب آزمون Duolingo از راه دور به صورت مجازی و تنها با استفاده از یک کامپیوتر مجهز برگزار می‌شود. به همین دلیل، در طی دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا و محدودیت‌هایی که متقاضیان برای شرکت در آزمون‌های حضوری آیلتس و تافل با آن مواجه بودند، Duolingo به یک راه‌حل بسیار کارآمد تبدیل شده است. جواب این تست به سرعت و تنها پس از 48 ساعت آماده شده و متقاضی می‌تواند بلافاصله جواب تست را با اشخاص یا موسسات مختلف در سراسر دنیا به اشتراک بگذارد.

الزامات آزمون دولینگو

 • برای شرکت در آزمون دولینگو لازم است پاسپورت، گواهی‌نامه رانندگی و یا شماره شناسایی دولتی (کدملی) خود را آماده کنید.
 • برای انجام احراز هویت لازم است عکسی از پاسپورت در کنار صورت خود تهیه کنید
 • در یک مکان آرام، با نور مناسب و بدون حضور اشخاص دیگر، برای شرکت در امتحان آماده شوید
 • 60 دقیقه از روز را برای شرکت در آزمون دولینگو اختصاص دهید
 • به اینترنت پرسرعت و قابل اعتماد متصل شوید
 • شما می‌توانید از یکی از دو مرورگر Opera Browser یا Google Chrome استفاده کنید
 • لازم است از طریق سیستم دسکتاپ یا لپ‌تاپ در آزمون شرکت کرده و کامپیوتر شما به یک دوربین Front-Facing، میکروفون و بلندگو مجهز باشد

نبایدهای آزمون دولینگو

 • در طول آزمون داوطلب باید در یک اتاق تنها باشد. به همین دلیل در صورتی که صدا و یا چهره شخص دیگری در دوربین ثبت شود امتحان شما تصحیح نخواهد شد
 • در طول آزمون از انجام حرکت‌های اضافی مانند یادداشت برداری استفاده از تلفن همراه و ساعت هوشمند خودداری کنید
 • قبل از شروع آزمون باید نرم‌افزارهای زبان، Google Translate و اگستنشن‌هایی مانند Grammarly خاموش و یا حذف کرده باشید
 • استفاده از هدفن و ایرپاد در طول آزمون ممنوعیت داشته و لازم است گوش‌های داوطلب کاملا مشخص باشد
 • قبل از شروع آزمون دوربین را در یک کادر مشخص و ثابت تنظیم کرده و در بخش Speaking امتحان فقط به دوربین نگاه کنید
 • همچنین در بخش‌های دیگر سوالات از انجام حرکت‌های اضافی خودداری کرده و به صورت متمرکز به سوالات پاسخ دهید
 • در طول امتحان از صفحه کامپیوتر داوطلب Screen Record تهیه می‌شود؛ در نتیجه در صورت خروج از مرورگر و بازکردن صفحات و برنامه‌های دیگر امتحان داوطلب تصحیح نخواهد شد
 • در طول امتحان لازم است چشمان داوطلب به خوبی مشخص باشد، در نتیجه استفاده از عینک دودی ممنوع است
 • در صورت بروز هر یک از خطاهای ذکر شده آزمون داوطلب تصحیح نشده و دولینگو می‌تواند نتایج آزمون‌های قبلی داوطلب را نیز بی‌اعتبار کند
مراحل و شکل آزمون دولینگو

مراحل و شکل آزمون دولینگو چگونه است؟

همانطور که اشاره شد آزمون دولینگو در مدت زمان حدود یک ساعته برگزار می‌شود؛ 45 دقیقه مربوط به سوالات انطباقی (Adaptive) و 10 دقیقه هم به مصاحبه ویدئویی داوطلب اختصاص داده شده است. میزان تسلط بر مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی داوطلب در مقیاس 10-160 سنجیده و گزارش می‌شود. در صورت عدم قبولی، این امکان فراهم شده تا داوطلب بتواند در طی یک ماه، دو مرتبه در آزمون دولینگو شرکت کند.

نمره آزمون دولینگو شامل زیرمجموعه‌های مکالمه (Conversation)، درک مطلب (Comprehension)، عملکرد (Production) و سواد خواندن و نوشتن (Literacy) است.

 • بخش مکالمه (Conversation): توانایی گوش کردن و صحبت کردن داوطلب را اندازه‌گیری می‌کند
 • درک مطلب (Comprehension): توانایی خواندن و گوش کردن داوطلب ارزیابی می‌شود
 • عملکرد (Production): توانایی نوشتاری و صحبت کردن داوطلب بررسی می‌شود
 • سواد خواندن و نوشتن (Literacy): سطح خوب خواندن و نوشتن داوطلب اندازه‌گیری می‌شود.

مراحل آزمون دولینگو

آمادگی شروع آزمون / Quick Setup در آزمون دولینگو

این بخش مقدمه‌ای بر آزمون است که بر اساس آن قوانین و الزامات تعیین شده توسط Duolingo گنجانده شده و داوطلب ملزم به رعایت آنها است. این بخش 10 دقیقه زمان می‌برد و در اثری بر نمره پایانی شرکت‌کننده ندارد.

‌سوالات انطباقی / Adaptive Questions در آزمون دولینگو

بخش عمده سوالات آزمون دولینگو مربوط به این قسمت است. بخش درجه‌بندی شده‌ای که در آن توانایی‌های گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن داوطلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این بخش معمولا 25 دقیقه طول کشیده و داوطلب به 8 نوع سوال مختلف پاسخ می‌دهد.

 • Gap-fill Reading Passage: این نوع سوالات حاوی جای‌ خالی هستند. داوطلب با توجه به گزینه‌های موجود باید جای خالی را پرکند. توجه داشته باشید که علاوه بر معنای هر یک از گزینه‌ها توجه به نقش گرامری آنها نیز حائز اهمیت است.
 • C-Test Questions: این نوع سوالات حاوی متون کوتاه 4 تا 5 خطی هستند. لازم است داوطلب بر اساس درک مطلب، دانش مربوط به معنای واژگان و گرامر، در طی 3 دقیقه لغات متن را به درستی کامل کند.
 • English Word Selection (Written): در این نوع سوالات دانش لغوی داوطلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به این صورت که تعدادی کلمه انگلیسی و تعدادی کلمه غیرواقعی با ظاهری شبیه به کلمات درست به کاربر نمایش داده می‌شوند. شرکت‌کننده موظف است تا در طی 1 دقیقه 18 کلمه درست انگلیسی را از سایر کلمات تشخیص دهد.
 • English Word Selection (Audio): در این نوع سوالات علاوه بر دانش لغوی مهارت شنیداری داوطلب نیز سنجیده می‌شود. اساس این بخش مانند سوالات قبلی است، اما با این تفاوت که کلمات از طریق صدا از داوطلب پرسیده می‌شوند. شرکت‌کننده می‌بایست در 90 ثانیه 9 لغت درست را از سایر لغات تشخیص دهد.
 • Listen and Write: در این نوع از سوالات آزمون دولینگو، مهارت شنیداری و نوشتاری داوطلب بررسی می‌شود. به این ترتیب که جمله‌ای برای داوطلب پخش شده و از وی خواسته می‌شود تا تمام کلمات جمله را عینا بنویسد. داوطلب برای نوشتن هر جمله تنها یک دقیقه زمان دارد و مجاز است تا نهایتا سه مرتبه جمله را بازپخش کند. در صورت پاسخ درست جملات بعدی سخت و طولانی‌تر می‌شوند.
 • Read and Speak: در این نوع سوالات مهارت خواندن، تلفظ و صحبت کردن داوطلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ساختار این سوالات به گونه‌ای است که جملات بر روی صفحه به داوطلب نمایش داده شده و از وی خواسته می‌شود با استفاده از دکمه Recording جمله نمایش داده شده را خوانده و صدای خود را ارسال کند. در این بخش نیز جملات بعدی سخت و طولانی‌تر خواهند شد
 • Extended Writing: این نوع سوالات مهم‌ترین معیار سنجش مهارت نوشتاری داوطلب هستند. سوالات در این بخش در دو دسته‌بندی Picture Description Task و Independent Writing  Task یعنی توصیف تصویر و نوشتار مستقل قرار می‌گیرند.

در سوالات مربوط به توصیف تصویر؛ بر روی صفحه تصاویری به داوطلب نمایش داده می‌شوند. داوطلب یک دقیقه زمان دارد تا هر تصویر را به طور جداگانه با جملات مرتبط توصیف کند

در سوالات مربوط به نوشتار مستقل؛ موضوع خاصی به داوطلب ارائه شده و از وی خواسته می‌شود تا نظر خود را در یک متن 50 تا 100 کلمه در مدت زمان 5 دقیقه بنویسد.

 • Extended Speaking: این نوع سوالات اصلی‌ترین معیار ارزیابی مهارت گفتاری داوطلب هستند. این بخش از سوالات در قالب ترکیب 4 سوال نوشته شده و صوتی از داوطلب پرسیده می‌شوند. داوطلب برای پاسخ به هر یک از این چهار پرسش 30 ثانیه زمان داشته و لازم است پاسخ سوالات را از طریق دکمه Recording ضبط و ارسال کند.

سوالات مرتبط

 اگرچه Duolingo کوتاه‌تر از آیلتس است، با این حال، فرد باید مهارت‌های زبانی خوبی برای پاسخ دادن به سؤالات در بازه زمانی مشخص‌شده داشته باشد. سطح دشواری هر آزمونی ذهنی است و Duolingo نیز به سختی دو آزمون دیگر مهارت زبان انگلیسی آیلتس و تافل است.

بله آزمون انگلیسی Duolingo در کانادا پذیرفته می شود. این در بسیاری از دانشگاه های کانادا گرفته می شود. نزدیک به 150 دانشگاه در کانادا وجود دارد که نتایج آزمون Duolingo را می پذیرند

مصاحبه ویدئویی و نمونه رایتینگ / Video Interview and Writing در آزمون دولینگو

آخرین بخش آزمون دولینگو از دو مرحله “مصاحبه ویدئویی” و “نمونه رایتینگ” تشکیل شده است. در مرحله مربوط به مصاحبه ویدئویی داوطلب باید از میان دو موضوع ارائه شده یک مورد را انتخاب کند، و سپس در خصوص آن 1 تا 3 دقیقه صحبت کرده و تصویر ویدئویی خود را ضبط کند.

در مرحله مربوط به نمونه رایتینگ نیز داوطلب می‌بایست از میان دو موضوع ارائه شده یک موضوع را انتخاب کرده و در مدت 3 تا 5 دقیقه نظر خود را در قالب متنی نوشته و ارسال کند. به طور کلی مرحله آخر آزمون 10 دقیقه زمان می‌برد.

نتیجه‌گیری

آزمون دولینگو یکی از آزمون‌های استاندارد و معتبر سنجش مهارت‌های اصلی زبان انگلیسی بشمار می‌آید. این آزمون توسط دانشگاه‌ها و موسسات بسیاری تایید و پذیرفته شده است. داوطلب می‌تواند در هر مکان و زمانی با استفاده از کامپیوتر، دوربین، بلندگو، میکروفن و اتصال قوی اینترنت؛ تنها با پرداخت 49 دار آمریکا در این آزمون شرکت کرده و نتیجه را 48 ساعت بعد دریافت کند.

 

مطلب پیشنهادی:

#تحصیل

اشتراک‌گذاری:

مشاوره رایگان

با تکمیل فرم مشاوره، از خدمات رایگان بهره ببرید: