مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی:
مشاغل موردنیاز کانادا
، ساعت 08:56
چهارشنبه 21 مهر 1400
بدون دیدگاه

ویزا

مشاغل موردنیاز کانادا

زمانی که وارد کشور جدیدی می‌شویم، احتمالا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما، هزینه‌های زندگی است. این هزینه‌ها در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد و ما باید با توجه به بودجه‌ی خود آن‌ها را کنترل کنیم. همانطور که می‌دانید کانادا یکی از کشورهای محبوب در میان مهاجران ایرانی می‌باشد. اگر شما از طریق ویزای کاری، اقدام به مهاجرت به این کشور کرده باشید، احتمالا خیالتان بابت هزینه‌ها آسوده است. اما اگر ویزای شما تحصیلی است، می‌توانید ساعات مشخصی در هفته‌ را در کنار درس خود، به کار کردن بپردازید و تا حدودی نگرانی خود را نسبت به هزینه‌ها بکاهید.

در کانادا شما باید بتوانید شغلی را انتخاب کنید که مورد نیاز این کشور باشد. در هر صورت شما در ابتدا باید بدانید این کشور به چه شغل‌هایی احتیاج دارد و درآمد و بازار کار هر شغل در کانادا به چه صورت است. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مشاغل مورد نیاز کانادا بپردازیم و شما را برای انتخاب شغل مناسبتان راهنمایی کنیم. به ما همراه باشید.

نحوه امتیازدهی مشاغل مورد نیاز کانادا برای مهاجرت

زمانی که شما می‌خواهید با استفاده از ویزای کار به این کشور مهاجرت کنید، باید به لیست مشاغل مورد نیاز کانادا که توسط همین کشور در سایت‌های اینترنتی قرار دارد، توجه داشته باشید. در صورتی که شغل مورد نظر شما در این لیست باشد، شانس بیشتری برای گرفتن ویزا و پذیرش این کشور خواهید داشت. البته تنها انتخاب شغل نیست که باید به آن توجه کنید، انتخاب شرکت و مجموعه‌ای که نیازمند فردی مانند شما باشد، اهمیت زیادی دارد.

 

این کشور برای اطلاع رسانی مشاغل مورد نیاز خود، هر ساله لیستی تحت عنوان طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا یا ناک که مخفف عبارت National Occupational Classification است، منتشر می‌کند. لیست مشاغل مورد نیاز کانادا برای سال ۲۰۲۱ در ۱۵ آپریل همین سال به دسترس افراد قرار گرفت. شما طبق این لیست می‌توانید شغل مورد نظر خود را انتخاب کرده و با توجه به آن، توانایی‌های خود را قبل از مهاجرت افزاش دهید. 

دسته‌بندی مشاغل مورد نیاز کانادا طبق لیست ناک

هر کدام از شغل‌های که در این لیست عنوان می‌شوند، بر اساس وظایفی که افراد در آن دارند، ماهیت و کلیت کار، مناسب بودن برای افراد مهاجر و غیره، به ۵ دسته‌ کلی تقسیم می‌شوند که به صورت 0، A،  B، C و D هستند. در ادامه به بررسی هر یک از این دسته‌ها می‌پردازیم.

  • مشاغل دسته 0 یا صفر : مشاغلی که با کار مدیریت در ارتباط هستند. این عنوان شغلی می‌تواند برای مدیر یک رستوران، مدیر عامل یک شرکت بزرگ، مدیر معدن یا حتی کاپیتان‌های کشتی باشد.
  • مشاغل دسته A : مشاغلی که در این دسته قرار می‌گیرند، کارهایی هستند که برای انجام آن‌ها به مدرک پزشکی نیاز است. مانند پزشکان و موارد مشابه‌ آن‌ها، اساتید دانشگاه و دبیران مدارس، مهندسان عمران و معماران.
  • مشاغل دسته B : شغل‌هایی در این دسته قرار می‌گیرند که برای انجام کار، نیاز به دیدن دوره‌های خاص و آموزش‌های تخصصی و مرتبط داشته باشند. ارائه‌ مدرک گذراندن دوره برای این مشاغل، لازم است. مانند آشپزها، برقکارها یا لوله‌کش‌ها.
  • مشاغل دسته C : مشاغلی این دسته به مدرک تحصیلی دبیرستان یا گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی نیازمند هستند. مانند راننده‌ خودرو، راننده ماشین‌های سنگین یا گارسون‌های رستوران یا کافه.
  • مشاغل دسته D : مشاغلی که در این دسته هستند، نیازمند دانش قبلی نبوده و افراد می‌توانند در حین انجام کار آموزش ببینند. مانند کارگران و نظافت‌چی‌ها.
مشاغل موردنیاز کانادا

کشور کانادا لیست ناک را به این دلیل به اطلاع افراد مختلف می‌رسانند تا مهاجران قبل از مهاجرت به کانادا بتوانند شغل مناسبی را برای خود برگزینند. همچنین این کشور از طریق لیست ناک می‌تواند شغل مورد نظر شما در دسته‌بندی مناسب قرار داده و برای درخواست مهاجرت شما با توجه به شغل مد نظرتان،‌ امتیازی را در نظر بگیرد. به عنوان مثال مشاغلی در رده‌ی مشاغل سخت و ماهرانه قرار می‌گیرند که در دسته‌ی 0، A یا B قرار داشته باشند. در سایت ناک عنوان شده است که افراد مختلف در صورتی که قصد مهاجرت از طریق شغل را دارند، می‌توانند از طریق لیست مرتبط با آن گروه و امتیاز شغل خود را پیدا کنند.

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

شغل‌هایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، هر یک دارای کدی در لیست ناک هستند. در این قسمت ما به بررسی برخی از مشاغل موجود در هر حوزه می‌پردازیم.

مشاغل مربوط به کامپیوتر و فناوری اطلاعات

یکی از حوزه‌های پردرآمد در کانادا، مشاغل مربوط به کامپیوتر است. این عرصه، بسیار گسترده بوده و به دلیل پیشرفت روزانه‌ علم و فناوری، بازارکار بسیار مناسبی دارد. کانادا به عنوان کشوری پیشرفته، عرصه‌ کامپیوتر را به عنوان دسته‌ای از مشاغل پر درآمد با بازارکار خوب می‌داند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

برنامه‌نویس کامپیوتر

2174

A

دیتا ماینر

2172

A

وب دولوپر یا توسعه‌دهنده وب

2175

A

متخصص شبکه‌های کامپیوتر

2281

B

مدیر کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی

0213

0

 

مشاغل مربوط به حوزه‌ خدمات

دسته‌ای دیگر از مشاغل، مربوط به خدمات است. افراد زیادی وجود دارند که به دلیل شرایط خاص، تحصیلات و تخصص بالایی ندارند. مشاغل این افراد بیشتر در دسته خدماتی می‌باشد. کانادا، برای مشاغل خدمات ارزش زیادی قائل است و افراد مشغول در این کارها، درآمد مناسبی دارند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

راننده سرویس

7514

C

کارگران

1521

C

کارگران خدماتی

7621

D

راننده ماشین‌های سنگین

7511

C

مونتاژکاران

9525

C

 

مشاغل مربوط به حوزه مهندسی

یکی دیگر از حوزه‌های محبوب در کانادا، مهندسی است که افراد زیادی از این طریق توانسته‌اند به این کشور مهاجرت کنند. رشته‌ها و مشاغل این عرصه به سرعت وارد بازارکار می‌شوند و بازارکار بسیار خوبی نیز دارند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

مهندسان صنایع و تولید

2141

A

تکنسین های مهندسی صنایع و تولید

2233

B

مهندس عمران

2131

A

متخصص الکترونیک و برق

2241

B

مهندس الکترونیک و برق

2133

A

 

مشاغل مربوط به حوزه اداری

مشاغل اداری، حوزه‌ای عمومی می‌باشد که در هر کشوری مورد نیاز است. افراد حاضر در این حوزه می‌بایست از برخی اصول اداری آگاهی داشته باشند تا بتوانند در آن فعالیت کنند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

دستیار اداری

1241

B

کارمند

2175

A

دستیاران اداری حقوقی

1242

B

کارکنان پشتیبانی دفتر عمومی

1141

C

سرپرستان ، کارکنان دفتر مالی و بیمه

1212

B

 

مشاغل مربوط به حوزه پزشکی

احتمالا نیازی به توضیح درباره عرصه پزشکی نیست. این رشته و کارهای مربوط به آن به دلیل فراگیر و مورد نیاز بودن، بازارکار بسیار خوبی دارد و افراد حاضر در این دسته از مشاغل، از امتیاز بالایی برای مهاجرت برخوردار هستند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

داروساز

3131

A

روانشناس

4151

A

فیزیوتراپ

3142

A

پرستار

3012

A

بینایی سنج

3121

A

 

مطالب پیشنهادی:

مشاغل مربوط به حوزه‌ هنر

عرصه هنر، یکی از زیباترین مشاغل محسوب می‌شود. بازارکار این شغل بستگی به خود فرد دارد. اگر فکر می‌کنید می‌توانید از هنر خود به خوبی کسب درآمد کنید، حتما می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

نقاش، مجسمه‌ساز یا هنرمندان تجسمی

5136

A

نقاش و دکوراتور

7294

B

تکنسین هنرهای گرافیکی

5223

B

نوازندگان و خوانندگان

5133

A

رقاص‌ها

5134

A

 

مشاغل مدیریتی

مشاغل مدیریتی نیز از کارهایی است که هر فردی به آن علاقه دارد. مدیران مشاغل مختلف، دارای امتیاز مهاجرت بالایی هستند و همچنین به دلیل بازارکار خوبی که این دسته از مشاغل دارند، درآمد خوبی نیز دارند.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

مدیران و مقامات ارشد دولتی

0012

0

مدیر خدمات مالی، ارتباطات و غیره

0013

0

مدیر مالی

0111

0

مدیر منابع انسانی

0112

0

مدیران خرید

0113

0

 

مشاغل مربوط به بازاریابی

بازاریابی، دسته‌ای دیگر از مشاغل است که بازارکار رو به بالایی دارد. همه‌ شرکت‌ها و مجموعه‌های معتبر در ابتدای راه و برای ادامه‌ مسیر خود، به بازاریابان ماهر احتیاج دارند و برای داشتن چنین فردی هزینه‌های زیادی می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت بازارکار و درآمد این دسته از مشاغل مناسب است.

عنوان شغل

کد شغل در لیست ناک

گروه شغلی

مدیر تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی

0124

0

افراد حرفه‌ای در زمینه تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی

1123

A

توسعه دهندگان تجارت و محققان و مشاوران بازاریابی

4163

A

 

اگر شغل مورد نظر شما جزو موارد نام‌برده نبود، نگران نباشید! چرا که لیست ناک شامل بیش از ۳۰۰۰۰ شغل است و به احتمال زیاد شغل شما نیز در این لیست قرار دارد.

روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق شغل

مهاجرت کاری یکی از روش‌های مرسوم مهاجرت به کانادا است که برای این کار، چند روش کلی وجود دارد. این روش‌ها به صورت زیر هستند:

اکسپرس انتری

برای مهاجرت کاری از طریق اکسپرس انتری، مهارت کاری شما، مهارت زبان، تجربه کاری مرتبط و فرآیند درخواست مهاجرت و داشتن شرایط، اهمیت دارد. برای ارائه‌ مدارک لازم از این طریق، باید نتایج آزمون زبان (مانند آیلتس یا دولینگو و …)، مدارک تحصیلی، شغل مورد نظر، گواهی پلیس، معاینات پزشکی و بودجه خود را به کانادا اعلام کنید.

بعد آماده کردن مدارک و در زمانی که در مرحله‌ Pool قرار دارید، پروفایل خود را ایجاد کنید و مدارک خود را ثبت کنید. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، می‌توانید هزینه‌های لازم را پرداخت کنید و فرم مورد نیاز را پر کنید. بعد از انجام این مرحله‌ نیز برای مصاحبه از شما دعوت می‌شود و می‌توانید برای اقامت در کانادا آماده باشید.

مشاغل مورد نیاز کانادا برای در مهاجرت اکسپرس انتری نیز باید مطابق چارت عنوان شده باشد. زمانی که قصد مهاجرت از طریق اکسپرس انتری را دارید، شغلی که انتخاب می‌کنید و مهارت‌های شما باید از نوع 0، A یا B باشد.

مهاجرت آتلانتیک

یکی دیگر از راه‌هایی که برای مهاجرت افراد سراسر جهان به کانادا در نظر گرفته شده است،‌ روش مهاجرت آتلانتیک یا Atlantic Immigration Pilot می‌باشد. این روش که در سال ۲۰۱۷ و به صورت آزمایشی شروع به اجرا شد، به کارفرمایان و مدیران یک مجموعه یا شرکت این امکان را می‌دهند تا کارگران و کارمندان خود را از افراد مهاجر انتخاب کنند. البته برای این طرح محدودیت مکانی وجود دارد و فقط در استان‌های نوادا اسکوشیا، لابرادور، جزیره‌ پرنس ادوارد، نیوبرانزویک و نیوفاندلند اجرا می‌شود.

در این روش مهاجرت، دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل به کانادا آمده اند، می‌توانند بعد از فارغ شدن از تحصیل، از این روش برای ورود به عرصه‌ی کار استفاده کنند. این برنامه بعد از این که از طرف دولت کانادا تایید گرفت، به طرحی دائمی تبدیل شد. گروه شغلی مورد نیاز برای این روش نیز باید در گروه 0، A، B یا C باشد.

مهاجرت به روش استانی

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به این کشور از طریق مشاغل مورد نیاز کانادا، مهاجرت استانی است. در این روش شما باید استان مورد نظر خود را برای مهاجرت انتخاب کنید و طبق شرایط مورد نظر آن استان، شغل خود را نیز برگزینید. در ابتدا بهتر است روش تماسی با استان مورد نظر خود پیدا کرده و درخواست خود را برای ایشان ارسال کنید. گروه شغلی مورد نیاز برای این روش C و D هستند.

سخن پایانی

 

پیدا کردن شغل مناسب برای زندگی در کانادا یکی از مهم‌ترین نیازهای اولیه در مهاجرت به این کشور است. این کشور برای راحتی مهاجران لیستی از مشاغل مورد نیاز کانادا را تهیه کرده است تا شما عزیزان بتوانید به راحتی شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید و برای زندگی‌ای آسوده‌تر، تلاش کنید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از همراهی شما ممنونیم.

#زندگی ، #کار

اشتراک‌گذاری:

مشاوره رایگان

با تکمیل فرم مشاوره، از خدمات رایگان بهره ببرید: