مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی:
گپ تحصیلی چیست؟
، ساعت 08:28
چهارشنبه 21 مهر 1400
بدون دیدگاه

ویزا

گپ تحصیلی چیست؟

اگر قصد مهاجرت به سیر کشورها را داشته باشید، احتمالاً با مسئلهٔ گپ تحصیلی آشنا هستید. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که برخی افراد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و گرفتن ویزای تحصیلی درگیر آن می‌شوند، مقولهٔ گپ تحصیلی و اپلای با این شرایط می‌باشد. بسیاری از افراد به‌خاطر همین موضوع نمی‌توانند مراحل مهاجرت و اپلای خود را ادامه دهند. چرا که این موضوع برای دانشگاه‌های مقصد اهمیت زیادی دارد. کانادا و آلمان، کشورهای متداولی هستند که افراد زیادی تمایل دارند به آن‌ها مهاجرت کرده و در دانشگاه‌های این دو کشور تحصیل کنند. در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت گپ تحصیلی در کانادا و آلمان بپردازیم و ببینیم راه‌حل برای رفع مشکل گپ تحصیلی چیست. با ما همراه باشید.

گپ تحصیلی و اپلای

گپ تحصیلی به فاصله‌ای گفته می‌شود که بین دو مقطع تحصیلی می‌افتد. این موضوع دانشگاه‌های سراسر جهان اهمیت دارد. اما میزان اهمیت آن، در هر کشور متفاوت است. همان‌طور که می‌دانید، هر چه وقفه و فاصلهٔ بین مقاطع تحصیلی بیشتر باشد، باعث فراموش‌شدن مباحث درسی می‌شود. از آن جایی که دانشگاه‌های مقصد از این موضوع آگاه هستند، برای گپ تحصیلی، سقفی را مشخص کرده‌اند. این سقف در کشورهای مختلف نیز متفاوت است. اما به‌طورکلی وقفهٔ بین مقاطع تحصیلی به مدت ۲ تا ۳ سال، زمانی طبیعی است. حتی برخی کشورها این وقفه را تا ۵ سال مجاز می‌دانند.

اگر وقفهٔ تحصیلی شما بیشتر از سقف تعیین شده توسط سفارت موردنظر باشد، رویکرد متفاوتی پیش روی شما قرار می‌گیرد. درصورتی‌که نتوانید دلیل محکمی برای گپ تحصیلی خود داشته باشید یا آن را توجیه کنید، سفارت موردنظر با درخواست اپلای و مهاجرت شما موافقت نمی‌کند. کشورهایی مانند کانادا و آلمان که متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارند، گپ تحصیلی را یکی از مهم‌ترین موضوعات در اپلای می‌دانند و نسبت به آن حساسیت خاصی نشان می‌دهند. به همین دلیل توجه داشتن به این موضوع و پیداکردن راهی برای رفع مشکل گپ تحصیلی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سقف گپ تحصیلی چقدر است؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سقف وقفهٔ تحصیلی مجاز، باتوجه‌به کشور مدنظر شما متفاوت است؛ بنابراین برای اطلاع از این موضوع باید به دانشگاه و کشور مقصد خود رجوع کنید. البته اگر شما برای مقطع دکتری قصد ادامهٔ تحصیل و مهاجرت را داشته باشید، گپ تحصیلی جزو اولویت‌ها نیست و شما می‌توانید با ارائهٔ مدارک تحصیلی خود به همراه پروژه‌ها و سوابق کاری و تحصیلی، برای اپلای اقدام کنید.

در اولین مرحله شما باید دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کرده و اطلاعاتی در مورد سقف وقفهٔ تحصیلی آن کسب کنید. بعد از آماده‌کردن مدارک، ثبت‌نام در وب‌سایت دانشگاه و انجام نامه‌نگاری‌های لازم، شما باید عملیات دیگری را انجام دهید. در صورت داشتن شرایط لازم برای گرفتن نامهٔ پذیرش دانشگاه مانند سن، مدارک کامل تحصیلی و رعایت سقف مجاز گپ تحصیلی، شما باید برای گرفتن ویزای کشور مقصد نیز اقدام کنید.

سقف گپ تحصیلی چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید، داشتن پذیرش دانشگاه موردنظر، کافی نیست. برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور موردنظر، می‌بایست به سفارت مربوطه رفته و درخواست ویزای خود را اعلام کنید. اگر در سوابق خود گپ تحصیلی دارید که از سقف مجاز بالاتر بوده اما دانشگاه با آن موافقت کرده است، شما باید بتوانید دلیلی موجه برای این وقفه داشته باشید. این دلیل می‌تواند بیماری، سربازی، انجام پروژه‌های تحصیلی یا کاری و یا گذراندن دوره‌های خاص باشد. زمانی که به سفارت می‌روید، با فردی که به ایشان آفیسر پرونده گفته می‌شود، صحبت خواهید کرد.

از نظر آفیسر پروندهٔ مهاجرت، داشتن گپ تحصیلی بیش از ۳ سال، به معنای دور بودن از درس و تحصیل برای مدتی طولانی است و علم و آگاهی فرد نسبت به رشتهٔ تحصیلی خود، کامل و به‌روز نمی‌باشد. در چنین موقعیتی، شما باید مدارک لازم مبنی بر این که در این مدت مشغول انجام پروژه‌های کاری مرتبط با رشتهٔ خود بوده‌اید یا دوره‌های مرتبط با آن را می‌گذراندید، ارائه کنید. متقاعدکردن آفیسر کار دشواری نیست. مهم تسلط شما بر موضوع است. پس استرس نداشته باشید و با اعتمادبه‌نفس مسئله را توضیح دهید.

با داشتن گپ تحصیلی، چطور مهاجرت کنیم؟

برخی کشورها مانند آلمان که دارای شرایط تحصیلی رایگان هستند، متقاضیان زیادی در ایران دارند. به همین دلیل شرایط خاص‌تر و سخت‌تری را برای مهاجرت افراد ایجاد می‌کنند. اگر گپ تحصیلی شما بیشتر از سقف مجاز است، می‌توانید کشورهای دیگری مانند کانادا یا انگلیس را انتخاب کنید. هرچند ممکن است هزینهٔ بالاتری داشته باشند اما به دلیل راحت‌تر بودن شرایط، گزینهٔ مناسب‌تری هستند.

یکی دیگر از راه‌های شما برای جستن از مشکل گپ تحصیلی، انتخاب دانشگاه‌های خصوصی به‌جای دولتی است. این دانشگاه‌ها به دلیل دریافت هزینهٔ تحصیل، سخت‌گیری کمتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند. البته این موضوع به این معنا نیست که شما دیگر نیاز به توجیه کردن گپ تحصیلی خود ندارید! توجیه کردن گپ تحصیلی نه‌تنها برای گرفتن پذیرش دانشگاه، بلکه برای ویزای تحصیلی شما از سوی کشور مقصد، لازم است.

البته در نظر داشته باشید، اهمیت گپ تحصیلی برای کانادا و آلمان به‌عنوان کشورهای بسیار محبوب برای مهاجرت، یکسان نیست و برای این منظور باید آگاهی لازم را در مورد این کشورها داشته باشید.

اهمیت گپ تحصیلی برای آلمان

اهمیت گپ تحصیلی برای آلمان

یکی دیگر از کشورهای معروف و محبوب برای دانشجویان ایرانی، کشور آلمان است. از آن جایی که هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور پایین و در برخی موارد هزینهٔ تحصیل آن ارزان می‌باشد، بسیاری از افراد علاقه دارند این کشور را برای مهاجرت خود انتخاب کنند. اما این کشور باتوجه‌به خدماتی که ارائه می‌دهد، نسبت به مهاجرت افراد، کمی سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کند.

به‌طورکلی، اهمیت گپ تحصیلی برای آلمان، از برخی جهات مانند کانادا است. سقف مجاز برای وقفهٔ تحصیلی، بین ۲ تا ۵ سال می‌باشد. البته برای گپ ۴ تا ۵ سال می‌بایست دلیلی برای توجیه این گپ داشته باشید. در صورتی گپ تحصیلی فرد بیشتر از ۵ سال باشد، شانس او برای گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی پایین می‌آید. البته این میزان برای مقاطع فوق‌لیسانس و بالاتر، می‌تواند تا ۷ سال باشد.

رفع مشکل گپ تحصیلی در آلمان

فرد متقاضی مهاجرت که دارای گپ تحصیلی بیش از حد مجاز است، باید حداقل دو سال سابقهٔ کار مرتبط با رشتهٔ خود را داشته باشد. یکی دیگر از راه‌های جبران این گپ تحصیلی، انجام‌دادن پروژه‌ها و مقالات عملی مرتبط با رشته است. درصورتی‌که گپ تحصیلی شما طولانی باشد، می‌توانید با انجام مقاله‌های مرتبط با رشتهٔ خود، اطلاعات درسی خود را به‌روزرسانی کرده و این‌گونه نظر دانشگاه مدنظر را جلب کنید. همچنین می‌توانید با ارائهٔ مدارکی مبنی بر شرکت در دوره‌ها و پروژه‌های مرتبط، گپ تحصیلی خود را توجیه کنید.

اهمیت گپ تحصیلی برای کانادا

اهمیت گپ تحصیلی برای کانادا

کشور کانادا، یکی از اولویت‌های دانشجوهای ایرانی برای مهاجرت است. این کشور به دلیل داشتن هزینه‌های پایین برای زندگی و تحصیل، به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای اپلای معرفی شده است. اما در کانادا نیز مانند سایر کشورها، مسئلهٔ گپ تحصیلی به‌عنوان موضوعی مهم برای مهاجرت، مطرح می‌باشد. البته اهمیت گپ تحصیلی برای کانادا ممکن است با سایر کشورها کمی متفاوت باشد.

در کشور کانادا، به دلیل وجود دانشگاه‌های زیاد با شرایط متفاوت، معمولاً گپ تحصیلی ۲ تا ۳ سال پذیرفته شده است. حتی گاهی تا ۵ سال نیز مورد قبول دانشگاه و سفارت واقع می‌شود. پیش‌تر گفتیم برخی کشورها، در مقطع دکتری، ایرادی برای گپ تحصیلی نمی‌گیرند. کانادا نیز یکی از این کشورهاست که شما می‌توانید در مقطع تحصیلی دکتری و با ارائهٔ مدارکی مبنی بر این که مشغول کار یا پروژه بوده‌اید، پذیرش دکتری خود را از دانشگاه موردنظر، دریافت کنید.

رفع مشکل گپ تحصیلی در کانادا

در کشور کانادا از بخواهید گپ تحصیلی خود را توجیه کنید، راه‌حل‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که برخی از آن‌ها به‌صورت زیر هستند:

  • درصورتی‌که مشغول به کار بوده‌اید، می‌توانید قرارداد کاری یا فیش‌های حقوقی خود را ارائه کنید.
  • اگر مشغول یادگیری زبان بوده‌اید، می‌توانید با ارائهٔ مدارکی مبنی بر این موضوع، گپ تحصیلی خود را توجیه کنید.
  • در بستر بیماری بودن و ارائهٔ مدارک مرتبط، یکی دیگر از راه‌های توجیه گپ تحصیلی است.
  • درصورتی‌که در این مدت در دوره‌ها یا پروژه‌های خاصی شرکت کرده‌اید که با شغل یا رشتهٔ شما مرتبط است، می‌توانید مدارک آن را به دانشگاه و افیسر پرونده عرضه کنید.
  • اگر گپ تحصیلی زیادی دارید، می‌توانید با کمک‌گرفتن از مشاورهای مربوطه، انگیزه‌نامهٔ خوبی بنویسید و با استفاده از آن دانشگاه و آفیسر را متقاعد کنید.
  • یکی دیگر از راه‌های توجیه گپ تحصیلی در کانادا، ارائهٔ توصیه‌نامه از طرف اساتید شماست که می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

سوالات مرتبط

برای تحصیل در آلمان، گپ تحصیلی بین 2 تا 4 سال مشکلی ندارد. برای گپ تحصیلی 4 تا 5 سال باید حداقل 2 سال سابقه کار ارائه نمایید.

گپ تحصیلی مورد تأیید کانادا 2 تا 3 سال است. در برخی موارد ممکن است تا 5 سال هم مورد پذیرش باشد.

سخن پایانی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نگران مشکل وقفهٔ ایجاد شده در روند تحصیل، گپ تحصیلی و اپلای همواره هستند، باید بگوییم برای رفع مشکل گپ تحصیلی در کشورهای مختلف، همیشه راه‌حل‌های مختلفی ارائه می‌شود که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها گپ تحصیلی خود را توجیه کنید. همان‌طور که گفته شد، اهمیت گپ تحصیلی برای کانادا و آلمان که کشورهای بسیار محبوبی هستند، بیشتر است. اما با پیش گرفتن مسیر درست، می‌توانید بهترین راه را انتخاب کنید و روند مهاجرت و پذیرش خود را به‌خوبی انجام دهید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

#تحصیل ، #ویزا

اشتراک‌گذاری:

مشاوره رایگان

با تکمیل فرم مشاوره، از خدمات رایگان بهره ببرید: