شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف

در ادامه شرایط سنی لازم برای تحصیل در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف را توضیح داده ایم.

شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

همواره تقاضا برای تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس کشور کانادا وجود دارد. اگر قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارید، باید متناسب با مقطع و مدرسه‌ای که برای تحصیل اقدام می‌کنید، از شرایط سنی خاصی برخوردار باشید. به عنوان مثال، برای تحصیل در پیش‌دبستانی‌های کانادا، متقاضیان باید بین 4 تا 6 سال داشته باشند.

برای تحصیل در مدارس ابتدایی کشور کانادا، بازه سنی در نظر گرفته شده برای اعطای پذیرش، با توجه به مقطع تحصیلی، بین 7 تا 12 الی 13 سال است. اما برای دریافت پذیرش در مقطع متوسطه اول و دوم، متقاضیان باید در بازه سنی بین 13 تا 17 سال قرار داشته باشند. در صورت برخورداری از سن بیشتر، معمولا امکان تحصیل در مدارس کانادا وجود ندارد و متقاضی باید برای تحصیل در کالج یا دانشگاه‌های کانادا اقدام کند.

شرایط سنی تحصیل در کالج کانادا

به طور کلی، کالج‌های کانادا تمرکز خود را روی پذیرش دانشجویان جوان گذاشته‌اند. به همین خاطر، افرادی که در بازه سنی بین 18 تا 35 سال قرار دارند، بیشترین شانس را برای اخذ پذیرش خواهند داشت. در صورتی که در بازه سنی بیشتر از این مقدار قرار دارید، امتیاز سنی را از دست می‌دهید، اما با داشتن رزومه تحصیلی و کاری مناسب فرصت اخذ پذیرش برای تحصیل در کالیج های کانادا را خواهید داشت. 

تحصیل در کالج کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی در کانادا دارند، باید در زمان ثبت درخواست، حداقل 18 سال داشته باشند. به طور کلی، برای تحصیل در این مقطع، باید در بازه سنی بین 18 تا 25 سال قرار داشته باشید. در صورت برخورداری از سن بیشتر از 25 سال، شانس کمتری برای پذیرش نسبت به متقاضیان دیگر خواهید داشت.

شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در این کشور است. درست مانند مقاطع دیگر از جمله کارشناسی و دکترا، هیچ شرط و قانونی برای سن پذیرش در نظر گرفته نشده است. اما باید به این نکته اشاره کنیم که برای دریافت پذیرش، اگر در بازه سنی بین 25 تا 32 سال قرار داشته باشید، بیشترین امتیاز ممکن را برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا دریافت خواهید کرد.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

نکته دیگری که درباره شرایط سنی باری پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد، گپ تحصیلی است. اگر بازه سنی شما بیشتر از 32 سال بود، اما گپ تحصیلی‌تان کمتر از 5 سال باشد، همچنان از شانس بالایی برای اخذ پذیرش برخوردار خواهید بود. این در حالی است که اگر در بازه سنی طلایی برای اخذ پذیرش قرار داشته باشید اما گپ تحصیلی شما بیش از 5 سال باشد، ممکن است نتوانید پذیرش تحصیلی را به‌دست بیاورید.

تحصیل دکترا در کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

دکترا به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا و مخصوصا برای دانشجویان بین‌المللی ایرانی شناخته می‌شود. متقاضیان تحصیل در این مقطع در کشور کانادا باید از شرایطی برای اخذ پذیرش برخوردار باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به اتمام مقطع کارشناسی ارشد با موفقیت کامل، در اختیار داشتن مدارک تحصلی مقطع قبلی، ارائه مقاله‌های پژوهشی مختلف و برخورداری از شرایط تحصیلی به همراه رزومه کاری قوی اشاره کرد.

برخی از متقاضیان تحصیل دکترا در کانادا تصور می‌کنند که برای دریافت پذیرش شرایط سنی در نظر گرفته شده است و حتما باید از شرایط لازم برای دریافت پذیرش برخوردار باشند. در این رابطه، باید بگوییم که دولت کانادا و دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش در مقطع دکترا بازه سنی طلایی 30 تا 45 سال را در نظر گرفته‌اند. اما در صورت برخورداری از سنین بالاتر نیز ممکن است بتوانید پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

تاثیر شرایط سنی بر اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا

با توجه به شهریه دانشگاه های کانادا، بسیاری از افرادی که قصد دریافت پذیرش و مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند، برای دریافت بورسیه کانادا اقدام می‌کنند. اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور را دارید، باید بدانید که نه‌تنها در کانادا و بلکه در هر کشور و موسسه دیگری، بورسیه تحصیلی با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شود. به این معنی که هر متقاضی که امتیاز و شرایط بهتری داشته باشد، بورسیه را دریافت خواهد کرد.

اهمیت شرایط سنی در دریافت بورسیه تحصیلی

نکته‌ای که درباره بورسیه تحصیلی وجود دارد این است که هرچقدر که شما به بازه سنی برای تحصیل نزدیک‌تر باشید، شانستان برای اخذ بورسیه بیشتر خواهد بود. اما اگر چنین شرایطی را ندارید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. چرا که شرایط شما برای دریافت کمک‌هزینه به صورت کلی و با توجه به فاکتورهای مختلف برآورد می‌شود. به این معنی که می‌توانید مشکل سن را به راحتی و از طریق رزومه تحصیلی مناسب رفع کنید.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی، می‌توان گفت که دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا توجه چندانی به شرایط سنی نمی‌کنند و با توجه به شرایط تحصیلی متقاضی، پذیرش را انجام می‌دهند. اما در رابطه با ویزای تحصیلی این کشور، شرایط مقداری متفاوت است.

به طور کلی، می‌توان گفت که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، شرایط سنی با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر تعیین می‌شود. هرچقدر که مقطع تحصیلی شما بالاتر و تخصصی‌تر باشد، بازه سنی طلایی تعریف شده برای آن نیز بیشتر خواهد بود.

می‌خواهید برای تحصل در کالج‌های کانادا اقدام کنید و فکر می‌کنید که ممکن است به دلیل برخورداری از گپ تحصیلی، وارد شرایط محدودیت سنی شوید و شانس خود را برای تحصیل از دست بدهید، باید بگوییم که چنین سخت‌گیری معمولا در کالج‌های کانادا وجود ندارد. در کالج‌های این کشور، افراد با بیش از 5 الی 8 سال گپ تحصیلی نیز توانسته‌اند پذیرش تحصیلی را دریافت کنند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که برای این منظور، حتما باید رزومه تحصیلی و کاری قوی داشته باشید.

سایت رسمی Canada.ca اطلاعات تکمیلی در این زمینه ارائه کرده است که پیشنهاد می‌کنیم که آن را مطالعه کنید.

تفاوت محدودیت سنی تحصیل در کانادا بین استان های مختلف

با توجه به اینکه در کشور کانادا ممکن است هر کشور شرایط پذیرش تحصیلی خاصی داشته باشد، این سوال مطرح می‌شود که آیا محدودیت سنی پذیرش در هر استان از این کشور متفاوت است؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که در استان‌هایی مانند کبک، سن آموزش اجباری در مقاطع دبیرستان مقداری تفاوت دارد، اما از نظر پذیرش، تفاوتی میان استان‌ها دیده نمی‌شود.

تفاوت محدودیت سنی تحصیل در کانادا بین رشته‌های مختلف

بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند، تصور می‌کنند که برای تحصیل در هر رشته، شرایط سنی تحصیل در کانادا متفاوت است. در این رابطه، باید بگوییم که معمولا چنین موضوعی وجود ندارد و شرایط سنی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، به صورت کلی و برای همه رشته‌ها بیان شده است.

محدودیت سن در رشته های مختلف

آیا با وجود سن بالا امکان اخذ پذیرش تحصیلی کانادا وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که می‌خواهند جهت اپلای برای دانشگاه های کانادا اقدام کنند، ممکن است در بازه سنی خارج از بازه طلایی قرار داشته باشند. به همین خاطر، این سوال مطرح می‌شود که آیا مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل برای این افراد ممکن است یا خیر؟

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، مهاجرت به کشور کانادا از طریق تحصیل هیچ قانونی مبنی بر شرایط سنی ندارد. اما هرچقدر که سنی شما از بازه سنی طلایی تعریف شده دورتر باشد، شانس و امتیازتان برای دریافت پذیرش کمتر خواهد بود.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط دیگر تحصیل در کانادا

برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا و همین‌طور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، لازم است که علاوه بر بررسی شرایط سنی، به چند نکته دیگر نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال، حتما باید مقطع تحصیلی قبلی خود را با موفقیت به اتمام رسانده و مدارک آن را دریافت کرده باشید. در غیر این صورت، امکان اخذ پذیرش را نخواهید داشت.

نکته و شرط بعدی درباره پذیرش تحصیلی کانادا، برخورداری از تمکن مالی کافی است. دانشجویان و دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، باید از تمکن مالی مناسب برای پرداخت شهریه و زندگی دانشجویی برخوردار باشند.

یکی دیگر از شرایط کلی برای پذیرش تحصیلی در کانادا، معدل و ریزنمرات قابل قبول است. بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند و با مشکل محدودیت سنی مواجه هستند، معمولا این مشکل را با معدل بالا و ریزنمرات قوی جبران می‌کنند. اگر شما نیز از چنین شرایطی برخوردار هستید، شانستان برای اخذ اقامت بالا خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

اگر به دنبال دریافت پذیرش تحصیلی کانادا هستید، باید برای دریافت پذیرش و همین‌طور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، مدارکی را در اختیار داشته باشید و آن‌ها را بدون هیچ کم و کاستی ارائه دهید. در غیر این صورت، درخواستتان برای اخذ پذیرش رد خواهد شد.

برخی از مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی کانادا عبارتند از:

  • مدارک هویتی به همراه کپی از جمله پاسپورت و شناسنامه
  • ترجمه سه سال اخیر کارنامه تحصیلی فرد متقاضی به زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • عکس پرسنلی با فرمت رسمی که به تازگی گرفته شده باشد
  • رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر
  • تکمیل همه فرم‌های مربوط به دریافت پذیرش تحصیلی

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

سوالات متداول

در این بازه سنی، معمولا شانس بسیار پایینی برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد خواهید داشت.

در این رابطه، هیچ قانونی وجود ندارد. اما اگر در بازه سنی طلایی قرار نداشته باشید، شانستان برای اخذ پذیرش کمتر خواهد شد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، بهترین بازه سنی 19 تا 25 سال است.

برای تحصیل پزشکی در کانادا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. اما به طور کلی لازم است مقطع تحصیلی شما متناسب با سنتان باشد چون در غیر این صورت ممکن است درخواست شما برای ویزای تحصیلی ریجکت شود.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید علاوه بر شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به کانادا، درباره شرایط دیگر تحصیل در این کشور نیز اطلاعات کسب کنید، ما در موسسه مهاجرتی بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در خارج، با کارشناسان مجموعه بینا اپلای در ارتباط باشید.