لیست رشته های تحصیلی ارزان در کانادا

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به کانادا با مبلغ کم هستید، می‌توانید به سراغ رشته‌ های تحصیلی ارزان این کشور بروید. اگر بخواهیم به صورت کلی درباره رشته های تحصیلی کم هزینه در این کشور صحبت کنیم، باید بگوییم که رشته‌های زیرشاخه علوم انسانی دارای کمترین میزان شهریه برای تحصیل هستند.

در رابطه با رشته های تحصیلی ارزان در کانادا باید به این نکته اشاره کنیم که به طور کلی، شهریه تحصیل در همه رشته‌ها در یک بازه قرار دارد و ممکن است برخی رشته‌ها تنها 4 الی 5 هزار دلار با رشته‌های دیگر تفاوت شهریه داشته باشند.

در ادامه، با برخی از این رشته‌های تحصیلی محبوب و البته کم هزینه جهت اپلای برای دانشگاه های کانادا آشنا می‌شویم.

رشته علوم اجتماعی

علوم اجتماعی مطالعه چگونگی تعامل افراد با یکدیگر است. شاخه‌های علوم اجتماعی شامل انسان‌شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی می‌شود. فارغ‌التحصیلان علوم اجتماعی نحوه عملکرد جوامع را مطالعه می‌کنند و همه چیز را از محرک‌های رشد اقتصادی و علل بیکاری گرفته تا آنچه که مردم را خوشحال می‌کند، بررسی می‌کنند. یافته‌های آن‌ها سیاست‌های عمومی، برنامه‌های آموزشی، طراحی شهری، استراتژی‌های بازاریابی و بسیاری از زمینه‌های دیگر را شامل می‌شود. البته علوم اجتماعی به عنوان یک رشته تحصیلی جدا از علوم طبیعی شناخته می‌شود. علوم اجتماعی به جای مطالعه دنیای فیزیکی، روابط بین افراد و جوامع و همچنین توسعه و عملکرد جوامع را بررسی می‌کند.

تحصیل در رشته علوم اجتماعی کانادا

رشته مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار نیز یکی از رشته های تحصیلی ارزان در کانادا است. این رشته تحصیلی فرایند برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های یک کسب و کار یا سازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد آن را بررسی می کند. این شامل نظارت بر تمام جنبه‌های یک تجارت، از امور مالی و عملیات گرفته تا بازاریابی و منابع انسانی می‌شود. مدیران کسب و کار باید در رهبری، ارتباطات و حل مشکلات مهارت داشته باشند و باید بتوانند تصمیمات استراتژیک بگیرند که باعث موفقیت سازمان شود.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

همه نمی‌توانند در محل کار یک رهبر یا مدیر باشند و بسیاری از مردم مسئولیت نظارت بر کارمندان و فرایندها را برعهده نمی‌گیرند. به همین خاطر، رشته‌ای با عنوان مدیریت کسب و کار ایجاد شده است که می‌توانید با شهریه مناسب در یکی از دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در آن اقدام کنید.

رشته‌های بخش فناوری و مهندسی

مهندسی و فناوری مجموعه گسترده‌ای از رشته‌ها است که با هر چیزی مرتبط با طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت‌ها، دستگاه‌ها، ابزارها و سیستم‌های اطلاعاتی مورد استفاده مردم به صورت روزانه سروکار دارد. ماشین‌ها، تلویزیون‌ها، گوشی‌های هوشمند، شبکه‌های برق، پل‌های مکانیکی فکر کنید، همه زیرمجموعه فناوری و مهندسی هستند. همه این ماشین‌ها و ابزارها زندگی ما را راحت‌تر می‌کنند.

تحصیل در رشته های مهندسی

از جمله برخی از حوزه‌های فناوری و مهندسی، که جزو رشته های تحصیلی ارزان در کانادا هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهندسی هوافضا
  • مهندسی عمران
  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی شیمی
  • مهندسی صنایع
  • رباتیک

مهندسی و فناوری به شما کمک می‌کند تا دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای شکل دادن به آینده فناوری، طراحی صنعتی و علوم کاربردی توسعه دهید. مهندسان آخرین اکتشافات علمی را با استفاده از زبان علوم دقیق مانند ریاضیات، فیزیک و شیمی به فناوری پیشرفته تبدیل می‌کنند.

برخی از چالش‌هایی که مهندسان با آن روبرو هستند، تطبیق زیرساخت‌های شهر برای تناسب با جمعیت رو به رشد، بهینه‌سازی فرایندهای تعمیر و نگهداری، جایگزینی نیروی کار معمولی و دستی با اتوماسیون، یا ایجاد مواد جدید بادوام و کارآمدتر است.

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

علم کامپیوتر نیز یکی از رشته های تحصیلی ارزان در کانادا است. رشته علوم کامپیوتر بر توسعه و آزمایش نرم افزارها و سیستم‌های نرم‌افزاری تمرکز دارد. این شامل کار با مدل‌های ریاضی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و امنیت، الگوریتم‌ها و تئوری محاسباتی است. فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر اصول محاسباتی را که اساس همه نرم افزارها هستند تعریف می‌کنند.

کامپیوتر رشته تحصیلی ارزان در کانادا

فناوری اطلاعات (IT) بر توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی و مدیریت رایانه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی تمرکز دارد. این رشته تحصیلی شامل کار با سخت‌افزار (CPU، RAM، هارد دیسک) و نرم افزار (سیستم‌عامل‌ها، مرورگرهای وب، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه) می‌شود. اگر قصد تحصیل در این رشته تحصیلی را دارید، کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم.

رشته‌های بخش علوم طبیعی

علوم طبیعی یک زمینه تحصیلی میان‌رشته‌ای است که بر درک جهان طبیعی از طریق ترکیبی از زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و علوم زمین متمرکز شده است. این علوم به دنبال درک اصول، قوانین و فرایندهای اساسی حاکم بر جهان، موجودات زنده و سیستم‌های طبیعی زمین هستند. رشته علوم طبیعی با جست‌وجوی عمیق در مکانیسم‌ها و تعاملات حاکم بر جهان ما، دیدگاهی جامع از طبیعت ارائه می‌دهد.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مهارت‌هایی که از دوره‌های علوم طبیعی به دست می‌آورید، موارد مختلفی جمله تفکر تحلیلی تا تخصص آزمایشگاهی را شامل می‌شوند. این توانایی‌ها در بسیاری از بخش‌های فراتر از دانشگاه ارتباط پیدا می‌کنند. بسیاری از مسائل علمی معاصر نیازمند رویکردهای میان‌رشته‌ای هستند که در آن شاخه‌های متعدد علوم طبیعی گرد هم می‌آیند تا به مسائل پیچیده بپردازند. به عنوان مثال، تحقیقات تغییرات آب‌وهوا شامل عناصر علوم زمین، فیزیک و علوم محیطی می‌شود.

موفقیت در علوم طبیعت نیازمند یک ذهنیت کنجکاو، مهارت‌های مشاهدات دقیق، قدرت تحلیلی، و پایه‌ای محکم در مفاهیم علوم پایه است. البته اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که این رشته به‌عنوان یکی از رشته های ارزن تحصیلی در کانادا شناخته می‌شود و می‌توانید به راحتی برای تحصیل در آن اقدام کنید.

لیست ارزانترین دانشگاه‌های کانادا

به طور کلی، باید بگوییم که دانشگاه‌های کشور کانادا از دانشجویان خود شهریه دریافت می‌کنند و این دریافت شهریه حتی در دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز وجود دارد. اما اگر به دنبال کاهش هزینه هستید، می‌توانید برای تحصیل در ارزانترین دانشگاه‌های کانادا اقدام کنید. در جدول زیر برخی از این دانشگاه‌ها را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاهشهریه تحصیلرتبه جهانی
دانشگاه مونترال17 تا 25 هزار دلار141
دانشگاه مک‌گیل17 تا 32 هزار دلار30
دانشگاه مک مستر17 تا 41 هزار دلار189
دانشگاه بریتیش کلمبیا9 تا 42 هزار دلار34
دانشگاه تورنتو6 تا 61 هزار دلار18

تحصیل رایگان در کانادا

اگر به دنبال رشته های تحصیلی ارزان در کانادا برای تحصیل با کمترین هزینه در این کشور هستید، باید بگوییم که با اخذ بورسیه تحصیلی و همین‌طور انجام کار دانشجویی، به راحتی امکان کاهش هزینه‌های تحصیل و حتی تحصیل رایگان در این کشور را دارید. با در نظر داشتن این دو گزینه، دیگر لازم نیست که به سراغ رشته‌‌ای بروید که صرفا به دلیل ارزان بودن مجبور به انتخاب آن هستید. بلکه می‌توانید در رشته دلخواه خود تحصیل کنید. در ادامه این دو روش برای تحصیل رایگان در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا

اگر بخواهیم هزینه تحصیل در کانادا را به صورت کلی بررسی کنیم، باید بگوییم که هزینه تحصیل در این کشور به مراتب بالاتر از کشورهای اروپایی است. به همین خاطر، بسیاری از دانشجویان به دنبال کاهش هزینه از طریق اخذ بورسیه هستند. البته در کنار بورسیه، به سراغ ارزانترین رشته های تحصیلی در کانادا نیز بروید تا هزینه‌های تحصیلتان را کاهش دهید.

بورسیه تحصیلی کانادا در ارزان ترین رشته ها

بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا از نظر تامین هزینه به دو دسته کمک هزینه‌ای و کامل تقسیم می‌شوند. بورسیه‌های تحصیلی کامل، بورسیه‌هایی هستند که می‌توانند همه هزینه‌های تحصیل شما را در کشور کانادا پوشش دهند. در عین حال، باید به این نکته اشاره کنیم که این بورسیه‌ها به صورت کاملا محدود و البته با شرایط رقابتی اعطا می‌شوند. به این صورت که هر دانشجویی که از شرایط برتر برخوردار باشد، امکان اخذ این بورسیه‌ها را خواهد داشت. لازم به ذکر است که بخری از بورسیه‌های تحصیلی فول فاند کشور کانادا توانایی پوشش همه هزینه‌های تحصیل را در کنار برخی از هزینه‌های زندگی دانشجو دارند.

نوع دیگر بورسیه تحصیلی کانادا از نظر تامین هزینه، بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای است. این بورسیه تحصیلی به گونه‌ای است که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجو را به او پرداخت کند. اما در رابطه با اخذ این بورسیه تحصیلی، باید به این نکته اشاره کنیم که مبلغ قابل پوشش توسط هر بورسیه، به مجموعه ارائه دهنده آن بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از بورسیه‌ها 60 درصد هزینه را پرداخت می‌کنند. در حالی که برخی از بورسیه‌های دیگر توانایی پوشش 80 درصد را دارند. در مقابل، این بورسیه‌های تحصیلی به تعداد بالایی اعطا می‌شوند و شرایط آسان‌تری برای دریافت آن‌ها وجود دارد.

کار دانشجویی در کانادا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیلی و شاید تحصیل رایگان در کشور کانادا، انجام کار دانشجویی در این کشور است. اگر به دنبال انجام کار دانشجویی در کانادا هستید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در این کشور،‌ دانشجویانی که به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل هستند، امکان اخذ بورسیه را دارند. در نتیجه، اگر به صورت نیمه‌وقت مشغول به تحصیل هستید، باید قید کار دانشجویی را بزنید و به سراغ اخذ بورسیه بروید.

ضرورت داشتن کار دانشجویی در کانادا

در رابطه با شغل دانشجویی در کانادا، باید بگوییم که دولت این کشور امکان کار بدون مجوز تحصیل را فراهم کرده است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که تنها اجازه کار تا 20 ساعت در طول هفته را دارید که در ماه‌های تعطیل این محدودیت برداشته می‌شود. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که به دلیل شرایط کار نامناسب در کانادا و کمبود نیروی کار، این قانون تا آخر سال 2023 لغو شده و هنوز خبری درباره تمدید آن برای 2024 نیز اعلام نشده است. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر، کارشناسان ما در موسسه بینا اپلای پاسخگوی شما هستند.

در رابطه با پوشش هزینه توسط کار دانشجویی در کانادا، باید بگوییم که انجام کار دانشجویی در این کشور نمی‌تواند همه هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهد. اما می‌تواند باعث جبران برخی از این هزینه‌ها شود.

کارهای دانشجویی در کشور کانادا به دو دسته داخل دانشگاهی و خارجی دانشگاهی تقسیم می‌شوند. کارهای دانشجویی داخل دانشگاهی ممکن است درآمد به مراتب کمتری از رشته‌های تحصیلی خارج دانشگاهی داشته باشند. اما انجام این کارها می‌تواند در رزومه تحصیلی شما تاثیر بگذارد. در مقابل، کارهای خارج دانشگاهی مانند صندوق‌داری نیز وجود دارند که درآمد به مراتب بهتری دارند. اما چشم‌انداز آینده آن‌ها چندان مناسب نیست.

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

بله. اما باید در کنار آن برای اخذ بورسیه نیز اقدام کنید.

تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی است. اما اگر به فرانسوی مسلط باشید، به مراتب شانس بالاتری برای اخذ پذیرش خواهید داشت.

رشته‌های مهندسی در عین شهریه پایین، بازار کار فوق‌العاده‌ای نیز در کانادا دارند.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید هزینه تحصیل را در کانادا کاهش دهید، یکی از گزینه‌های پیش رویتان، انتخاب از میان رشته های تحصیلی ارزان در این کشور است. برای اینکه در یکی از این رشته‌ها پذیرفته شوید و برای تحصیل در این کشور اقدام کنید، ما در موسسه بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، کافی است از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود با ما در تماس باشید.