تفاوت هزینه تحصیل در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی

به طور کلی، در هر جای جهان، هزینه تحصیل در مراکز آموزشی دولتی به مراتب کمتر از مراکز آموزشی خصوصی است. اما باید این نکته که مراکز آموزشی دولتی به مراتب امکانات کمتری هم نسبت به مراکز آموزشی خصوصی دارند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان تحصیل در مراکز آموزشی خصوصی را به دولتی ترجیح دهند.

شهریه تحصیل در مدارس کانادا

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل در مدارس کشور کانادا به مراتب بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و هلند است. در جدول زیر هزینه‌های تحصیل در مدارس کانادا را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

نوع مدرسهشهریه تحصیل
مدارس دولتی روزانه کانادابین 10 تا 15 هزار دلار
مدارس خصوصی روزانه کانادابین 15 تا 30 هزار دلار
مدا‌رس شبانه‌روزی خصو‌صی کشو‌ر کاناد‌ابین 50 تا 80 هزار دلار

علاوه بر شهریه تحصیل، لازم است هزینه مربوط به تهیه کتاب های درسی مدارس کانادا را هم در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

دانش‌آموزان می‌توانند پیش از اتمام دوره دبیرستان خود، وارد کالج‌های کشور کانادا شوند. به طور کلی، شهریه تحصیل در کالج‌های کانادا بیشتر از مدارس و کمتر از دانشگاه‌های این کشور است. در مقابل، رشته‌های محدودی در کالج‌های کانادا برای تحصیل ارائه می‌شوند. در جدول زیر هزینه تحصیل در کالج های کانادا را بررسی کرده‌ایم.

نوع کالجشهریه تحصیل
کالج‌های دولتیبین 7 تا 15 هزار دلار
کالج‌های خصوصیبین 13 تا 22 هزار دلار

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

کارشناسی یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در جهان و کشور کانادا است که نسبت به دکترا و کارشناسی ارشد، دانشجویان بیشتری برای تحصیل در آن اقدام می‌کنند. شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی به مراتب کمتر از ایالات متحده است. در جدول زیر هزینه‌های تحصیل لیسانس در کانادا را برای رشته‌های مختلف بررسی کرده‌ایم.

نوع رشتهشهریه تحصیل
مدیریت و فعالیت‌های مالیبین 5 تا 50 هزار دلار کانادا
علوم کامپیوتر و شبکهبین 10 تا 55 هزار دلار کانادا
مهندسی و تکنولوژیبین 13 تا 55 هزار دلار کانادا
علوم اجتماعیبین 10 تا 56 هزار دلار کانادا
علوم طبیعیبین 15 تا 53 هزار دلار کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

از کارشناسی ارشد به عنوان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی یاد می‌شود. بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام مقطع کارشناسی به سراغ تحصیل در این مقطع و در کشورهای خارجی مانند کانادا می‌روند. تقریبا تمام دانشگاه‌های کانادا هم در رشته‌های مختلف شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی را برای این مقطع فراهم کرده‌اند. در جدول زیر با هزینه‌های مربوط به تحصیل فوق لیسانس در کانادا آشنا می‌شویم.

رشته تحصیلیشهریه تحصیل
مدیریت و کسب و کاربین 10 تا 52 هزار دلار
علوم کامپیوتر و شبکهبین 12 هزار تا 52 هزار دلار
مهندسی و تکنولوژیبین 15 تا 52 هزار دلار
پزشکی و سلامتبین 15 تا 52 هزار دلار
علوم اجتماعیبین 18 تا 37 هزار دلار

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

بعد از کارشناسی ارشد، دکترا محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه های کانادا در این مقطع تفاوت زیادی با مقطع کارشناسی ارشد ندارد. البته اگر به سراغ تحصیل در مراکز آموزشی خصوصی بروید، مجبور به پرداخت شهریه بیشتری خواهید شد. در جدول زیر شهریه های مربوط به تحصیل دکترا در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

رشته تحصیلیشهریه تحصیل
کامپیوتربین 20 تا 30 هزار دلار
پزشکیبین 10 تا 40 هزار دلار
اقتصادبین 10 تا 20 هزار دلار

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

توصیه می‌شود دانشجویانی که حال تحقیق درباره هزینه تحصیل در کانادا هستند، درباره ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور نیز اطلاعاتی کسب کنند. به طور کلی، باید بگوییم حتی دانشگاه‌های دولتی کانادا هم پولی هستند و باید برای تحصیل در آن‌ها شهریه پرداخت کنید. در جدول زیر با ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور آمریکای شمالی آشنا می‌شویم.

نام دانشگاهمیانگین هزینه تحصیل
دانشگاه براندونحدودا 7,000 دلار
دانشگاه منونیت10,000 دلار
دانشگاه فاندلند6,500 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی7,000 دلار
دانشگاه کلگری4,000 دلار

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، بدون در نظر گرفتن مبلغ اجاره، حدود 1500 دلار در ماه است.

با بررسی‌های انجام شده در سایت معتبر Numbeo جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را در جدول زیر بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینهمیانگین مبلغ قابل پرداخت (حدودی)
اقامت خوابگاهبین 250 تا 450 دلار در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1,500 تا 2,000 دلار در ماه
500 گرم قرص نان2 دلار
هر کیلوگرم برنج3 دلار
هزینه قبوض آب و برق140 دلار در ماه

در حالت کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به مراتب بیشتر از هزینه زندگی در اروپا است. در مقابل، برای زندگی در این کشور، هزینه کمتری نسبت به ایالات متحده پرداخت خواهید کرد.

ارزان‌ترین استان‌های کانادا

اگر به دنبال تحصیل در کانادا هستید و می‌خواهید درباره هزینه‌های تحصیل در این کشور بدانید، باید بگوییم هزینه‌های تحصیل در کانادا در بسیاری از مواقع به استان محل سکونت هم بستگی دارد. به این صورت که در شرایط کاملا برابر، ممکن است هزینه تحصیل در استان بریتیش‌کلمبیا بیشتر از استان دیگری مانند کبک است. کسب این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم‌گیری کنید. در جدول زیر میانگین هزینه زندگی دانشجویی در برخی از شهرهای کشور کانادا را بررسی کرده‌ایم.

نام استاننرخ مالیاتهزینه اجاره ملکهزینه کلی زندگی
کبک (استان بلکور)1.2 درصدحداقل 700 دلار در ماه600 دلار
انتاریو (تیمینز)1.8 درصدحداقل 800 دلار در ماه650 دلار
کبک (ریموسکی)1.1 درصدحداقل 650 دلار در ماه650 دلار

همچنین بخوانید: رشته های تحصیلی ارزان در کانادا


نحوه تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی و تحصیل در کانادا

با توجه به هزینه‌های نسبتا بالای مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی ایرانی، می‌توان به سراغ انواع کارهایی برای کاهش این هزینه‌ها رفت. به طور کلی، دو روش برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کار دانشجویی و اخذ بورسیه اشاره کرد که در ادامه با این دو روش آشنا می‌شویم.

تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

دلایل زیادی وجود دارند که دست به دست هم داده‌اند تا انجام کار دانشجویی به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا شناخته شود. به طور کلی، با انجام این کارها، می‌توانید تا حد زیادی از هزینه زندگی و حتی تحصیل خود را به راحتی پرداخت کنید.

طبق سایت IRCC دولت کانادا، تعداد ساعات مجاز برای کار دانشجویی در کانادا به صورت زیر است:

  • حین ترم تحصیلی: تا 20 ساعت در هفته
  • حین تعطیلات برنامه‌ریزی شده (مثل تعطیلات تابستان و زمستان): بدون محدودیت
 
طبق آمار سایت معتبر Indeed، میانگین درآمد کار دانشجویی در کانادا ساعتی حدودا 20 دلار است.

 

دانشجویانی که به دنبال انجام کار دانشجویی در کشور کانادا هستند، می‌توانند در داخل یا خارج از دانشگاه به انجام کار مشغول شوند. مشاغلی که در داخل محوطه دانشگاه وجود دارند، نسبت به مشاغل خارج از دانشگاه درآمد کمتری دارند، اما به آینده تحصیلی شما کمک بیشتری می‌کنند.

در جدول زیر، بهترین مشاغل دانشجویی در کانادا را به همراه درآمد آن‌ها بررسی کرده‌ایم.

عنوان شغلیمیانگین درآمد ساعتی
کتابدار16 دلار
دستیار آموزشی20 دلار
پشتیبانی فنی20 دلار
صندوقدار16 دلار
مترجم18 دلار

افزایش تجربه کاری و توسعه مهارت از جمله دیگر مزایای انجام کار دانشجویی در کشور کانادا هستند. دانشجویانی که به دنبال کار بعد از اتمام تحصیل هستند، می‌توانند با انجام کارهای دانشجویی، در عین اینکه مهارت‌های جدیدی کسب می‌کنند، رزومه کاری خوبی را هم ایجاد کنند. این باعث می‌شود تا در زمان کاریابی، با فرصت‌های شغلی بیشتری مواجه شوید.

بورسیه و فاند تحصیلی در کانادا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور کانادا و تحصیل در این کشور، اخذ بورسیه کانادا است. بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کانادا می‌توانند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهند. در برخی مواقع، بعضی از این بورسیه‌ها توانایی پوشش هزینه‌های زندگی را هم دارند. توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیل در کانادا با شرایط مختلفی اعطا می‌شوند و تنها متقاضیانی که از شرایط برتری برخوردار باشند، موفق به اخذ این فاندها می‌شوند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

بورسیه و فاند تحصیلی در کانادا

در ادامه با برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا آشنا می‌شویم:

  • بورسیه اسکالرشیپ: این بورسیه رایج‌ترین نوع کمک هزینه در کانادا است که با شرایط کاملا رقابتی به دانشجویان و دانش‌آموزان اعطا می‌شود
  • بورسیه گرنت (Grants ) و برسری (Bursaries): این نوع بورسیه اغلب برای دانشجویانی است که نیازمند کمک مالی هستند و این مبالغ از طریق منابع مالی دیگری برای آنها تامین می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این نوع بورسیه شامل حال دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود.
  • وام دانشجویی: با کمک این وام‌های دانشجویی می‌توان هزینه‌های تحصیل در کانادا را به صورت اقساط بلندمدت پرداخت کرد
  • بورسیه دستیار تدریس و تحقیق: بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند از طریق این نوع بورسیه، کمک هزینه تحصیل و زندگی دریافت کنند. برای این منظور، دانشجویان باید از طریق یکی از اساتید اقدام کنند

سوالات متداول

هز‌ینه تحصیل در آمریکا به مراتب بیشتر از تحصیل در کانادا است.

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید 150 دلار کانادا را به سفارت این کشور پرداخت کنید.

خیر. اما می‌توانید با کمک آن بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهید.

برای دریافت فول فاند کانادا باید ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشید، رزومه تحصیلی و بعضا کاری قوی داشته باشید و بتوانید نسبت به متقاضیان دیگر از شرایط برتری برای اخذ بورسیه برخوردار باشید.

برای دریافت برخی از فول فاندها به این دو مدرک نیاز دارید.

فول فاند کانادا در 95 درصد مواقع به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود. اما در مقاطع دیگر هم می‌توانید این بورسیه‌ها را دریافت کنید.

جمع بندی

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی است. اما به دلیل بالا بودن هزینه تحصیل در کانادا، بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان از تحصیل در این کشور صرف نظر می‌کنند. این در حالی است که می‌توانید برای تحصیل به سراغ شهرها و دانشگاه‌های ارزان این کشور بروید و در عین حال، برای دریافت بورسیه اقدام کنید و مشغول به کار شوید.

با انجام این کارها، دیگر با چالش‌های اقتصادی در خصوص شهریه دانشگاه های کانادا مواجه نخواهید شد. اگر قصد تحصیل در کانادا را در مقاطع مختلف دارید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای دریافت خدمات تحصیل در خارج ما کافی است همین حالا با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.