تفاوت هزینه تحصیل در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی

به طور کلی، در هر جای جهان، هزینه تحصیل در مراکز آموزشی دولتی به مراتب کمتر از مراکز آموزشی خصوصی است. اما باید این نکته که مراکز آموزشی دولتی به مراتب امکانات کمتری هم نسبت به مراکز آموزشی خصوصی دارند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان تحصیل در مراکز آموزشی خصوصی را به دولتی ترجیح دهند.

شهریه تحصیل در مدارس کانادا

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل در مدارس کشور کانادا به مراتب بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و هلند است. در جدول زیر هزینه‌های تحصیل در مدارس کانادا را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

نوع مدرسه شهریه تحصیل
مدارس دولتی روزانه کانادا بین 10 تا 15 هزار دلار
مدارس خصوصی روزانه کانادا بین 15 تا 30 هزار دلار
مدا‌رس شبانه‌روزی خصو‌صی کشو‌ر کاناد‌ا بین 50 تا 80 هزار دلار

علاوه بر شهریه تحصیل، لازم است هزینه مربوط به تهیه کتاب های درسی مدارس کانادا را هم در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

دانش‌آموزان می‌توانند پیش از اتمام دوره دبیرستان خود، وارد کالج‌های کشور کانادا شوند. به طور کلی، شهریه تحصیل در کالج‌های کانادا بیشتر از مدارس و کمتر از دانشگاه‌های این کشور است. در مقابل، رشته‌های محدودی در کالج‌های کانادا برای تحصیل ارائه می‌شوند. در جدول زیر هزینه تحصیل در کالج های کانادا را بررسی کرده‌ایم.

نوع کالج شهریه تحصیل
کالج‌های دولتی بین 7 تا 15 هزار دلار
کالج‌های خصوصی بین 13 تا 22 هزار دلار

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

کارشناسی یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در جهان و کشور کانادا است که نسبت به دکترا و کارشناسی ارشد، دانشجویان بیشتری برای تحصیل در آن اقدام می‌کنند. شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی به مراتب کمتر از ایالات متحده است. در جدول زیر هزینه‌های تحصیل لیسانس در کانادا را برای رشته‌های مختلف بررسی کرده‌ایم.

نوع رشته شهریه تحصیل
مدیریت و فعالیت‌های مالی بین 5 تا 50 هزار دلار کانادا
علوم کامپیوتر و شبکه بین 10 تا 55 هزار دلار کانادا
مهندسی و تکنولوژی بین 13 تا 55 هزار دلار کانادا
علوم اجتماعی بین 10 تا 56 هزار دلار کانادا
علوم طبیعی بین 15 تا 53 هزار دلار کانادا

هزینه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

از کارشناسی ارشد به عنوان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی یاد می‌شود. بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام مقطع کارشناسی به سراغ تحصیل در این مقطع و در کشورهای خارجی مانند کانادا می‌روند. تقریبا تمام دانشگاه‌های کانادا هم در رشته‌های مختلف شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی را برای این مقطع فراهم کرده‌اند. در جدول زیر با هزینه‌های مربوط به تحصیل فوق لیسانس در کانادا آشنا می‌شویم.

رشته تحصیلی شهریه تحصیل
مدیریت و کسب و کار بین 10 تا 52 هزار دلار
علوم کامپیوتر و شبکه بین 12 هزار تا 52 هزار دلار
مهندسی و تکنولوژی بین 15 تا 52 هزار دلار
پزشکی و سلامت بین 15 تا 52 هزار دلار
علوم اجتماعی بین 18 تا 37 هزار دلار

شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری

بعد از کارشناسی ارشد، دکترا محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه های کانادا در این مقطع تفاوت زیادی با مقطع کارشناسی ارشد ندارد. البته اگر به سراغ تحصیل در مراکز آموزشی خصوصی بروید، مجبور به پرداخت شهریه بیشتری خواهید شد. در جدول زیر شهریه های مربوط به تحصیل دکترا در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

رشته تحصیلی شهریه تحصیل
کامپیوتر بین 20 تا 30 هزار دلار
پزشکی بین 10 تا 40 هزار دلار
اقتصاد بین 10 تا 20 هزار دلار

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

توصیه می‌شود دانشجویانی که حال تحقیق درباره هزینه تحصیل در کانادا هستند، درباره ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور نیز اطلاعاتی کسب کنند. به طور کلی، باید بگوییم حتی دانشگاه‌های دولتی کانادا هم پولی هستند و باید برای تحصیل در آن‌ها شهریه پرداخت کنید. در جدول زیر با ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور آمریکای شمالی آشنا می‌شویم.

نام دانشگاه میانگین هزینه تحصیل
دانشگاه براندون حدودا 7,000 دلار
دانشگاه منونیت 10,000 دلار
دانشگاه فاندلند 6,500 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی 7,000 دلار
دانشگاه کلگری 4,000 دلار

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، بدون در نظر گرفتن مبلغ اجاره، حدود 1500 دلار در ماه است.

با بررسی‌های انجام شده در سایت معتبر Numbeo جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را در جدول زیر بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینه میانگین مبلغ قابل پرداخت (حدودی)
اقامت خوابگاه بین 250 تا 450 دلار در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1,500 تا 2,000 دلار در ماه
500 گرم قرص نان 2 دلار
هر کیلوگرم برنج 3 دلار
هزینه قبوض آب و برق 140 دلار در ماه

در حالت کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به مراتب بیشتر از هزینه زندگی در اروپا است. در مقابل، برای زندگی در این کشور، هزینه کمتری نسبت به ایالات متحده پرداخت خواهید کرد.

ارزان‌ترین استان‌های کانادا

اگر به دنبال تحصیل در کانادا هستید و می‌خواهید درباره هزینه‌های تحصیل در این کشور بدانید، باید بگوییم هزینه‌های تحصیل در کانادا در بسیاری از مواقع به استان محل سکونت هم بستگی دارد. به این صورت که در شرایط کاملا برابر، ممکن است هزینه تحصیل در استان بریتیش‌کلمبیا بیشتر از استان دیگری مانند کبک است. کسب این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم‌گیری کنید. در جدول زیر میانگین هزینه زندگی دانشجویی در برخی از شهرهای کشور کانادا را بررسی کرده‌ایم.

نام استان نرخ مالیات هزینه اجاره ملک هزینه کلی زندگی
کبک (استان بلکور) 1.2 درصد حداقل 700 دلار در ماه 600 دلار
انتاریو (تیمینز) 1.8 درصد حداقل 800 دلار در ماه 650 دلار
کبک (ریموسکی) 1.1 درصد حداقل 650 دلار در ماه 650 دلار

همچنین بخوانید: رشته های تحصیلی ارزان در کانادا


نحوه تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی و تحصیل در کانادا

با توجه به هزینه‌های نسبتا بالای مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی ایرانی، می‌توان به سراغ انواع کارهایی برای کاهش این هزینه‌ها رفت. به طور کلی، دو روش برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کار دانشجویی و اخذ بورسیه اشاره کرد که در ادامه با این دو روش آشنا می‌شویم.

تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

دلایل زیادی وجود دارند که دست به دست هم داده‌اند تا انجام کار دانشجویی به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا شناخته شود. به طور کلی، با انجام این کارها، می‌توانید تا حد زیادی از هزینه زندگی و حتی تحصیل خود را به راحتی پرداخت کنید.

افزایش تجربه کاری و توسعه مهارت از جمله دیگر مزایای انجام کار دانشجویی در کشور کانادا هستند. دانشجویانی که به دنبال کار بعد از اتمام تحصیل هستند، می‌توانند با انجام کارهای دانشجویی، در عین اینکه مهارت‌های جدیدی کسب می‌کنند، رزومه کاری خوبی را هم ایجاد کنند. این باعث می‌شود تا در زمان کاریابی، با فرصت‌های شغلی بیشتری مواجه شوید.

دانشجویانی که به دنبال انجام کار دانشجویی در کشور کانادا هستند، می‌توانند در داخل یا خارج از دانشگاه به انجام کار مشغول شوند. مشاغلی که در داخل محوطه دانشگاه وجود دارند، نسبت به مشاغل خارج از دانشگاه درآمد کمتری دارند، اما به آینده تحصیلی شما کمک بیشتری می‌کنند. در جدول زیر، بهترین مشاغل دانشجویی در کانادا را به همراه درآمد آن‌ها بررسی کرده‌ایم.

عنوان شغلی میانگین درآمد ساعتی
کتابدار 16 دلار
دستیار آموزشی 20 دلار
پشتیبانی فنی 20 دلار
صندوقدار 16 دلار
مترجم 18 دلار

بورسیه و فاند تحصیلی در کانادا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور کانادا و تحصیل در این کشور، اخذ بورسیه کانادا است. بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کانادا می‌توانند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهند. در برخی مواقع، بعضی از این بورسیه‌ها توانایی پوشش هزینه‌های زندگی را هم دارند. توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیل در کانادا با شرایط مختلفی اعطا می‌شوند و تنها متقاضیانی که از شرایط برتری برخوردار باشند، موفق به اخذ این فاندها می‌شوند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

بورسیه و فاند تحصیلی در کانادا

در ادامه با برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا آشنا می‌شویم:

  • بورسیه اسکالرشیپ: این بورسیه رایج‌ترین نوع کمک هزینه در کانادا است که با شرایط کاملا رقابتی به دانشجویان و دانش‌آموزان اعطا می‌شود
  • بورسیه گرنت (Grants ) و برسری (Bursaries): این نوع بورسیه اغلب برای دانشجویانی است که نیازمند کمک مالی هستند و این مبالغ از طریق منابع مالی دیگری برای آنها تامین می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این نوع بورسیه شامل حال دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود.
  • وام دانشجویی: با کمک این وام‌های دانشجویی می‌توان هزینه‌های تحصیل در کانادا را به صورت اقساط بلندمدت پرداخت کرد
  • بورسیه دستیار تدریس و تحقیق: بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند از طریق این نوع بورسیه، کمک هزینه تحصیل و زندگی دریافت کنند. برای این منظور، دانشجویان باید از طریق یکی از اساتید اقدام کنند

سوالات متداو

هز‌ینه تحصیل در آمریکا به مراتب بیشتر از تحصیل در کانادا است.

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید 150 دلار کانادا را به سفارت این کشور پرداخت کنید.

خیر. اما می‌توانید با کمک آن بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهید.

برای دریافت فول فاند کانادا باید ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشید، رزومه تحصیلی و بعضا کاری قوی داشته باشید و بتوانید نسبت به متقاضیان دیگر از شرایط برتری برای اخذ بورسیه برخوردار باشید.

برای دریافت برخی از فول فاندها به این دو مدرک نیاز دارید.

فول فاند کانادا در 95 درصد مواقع به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود. اما در مقاطع دیگر هم می‌توانید این بورسیه‌ها را دریافت کنید.

جمع بندی

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی است. اما به دلیل هزینه‌های بالای تحصیل، بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان از تحصیل در این کشور صرف نظر می‌کنند. این در حالی است که می‌توانید برای تحصیل به سراغ شهرها و دانشگاه‌های ارزان این کشور بروید و در عین حال، برای دریافت بورسیه اقدام کنید و مشغول به کار شوید. با انجام این کارها، دیگر با چالش‌های اقتصادی برای تحصیل در کانادا مواجه نخواهید شد. اگر قصد تحصیل در کانادا را در مقاطع مختلف دارید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای دریافت خدمات تحصیل در خارج ما کافی است همین حالا با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

مطلب پیشنهادی: