شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

زمانی که می‌خواهید برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنید، باید از شرایط لازم برخوردار باشید. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید بورسیه تحصیلی مورد نیازتان را دریافت کنید. اگر به دنبال تحصیل در کشور کانادا و اخذ بورسیه این کشور هستید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات هستیم.

در ادامه با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف آشنا می‌شویم.

شرایط اخذ بورسیه کانادا در مقطع دبیرستان

به طور کلی، اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنید، باید از تمام شرایط لازم برخوردار باشید و تمام مدارک مورد نیاز برای اعطای ویزا را هم به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، بورسیه تحصیلی این کشور به شما اعطا نخواهد شد.

بورسیه تحصیلی در دبیرستان کانادا

در ادامه با برخی از شرایط اخذ بورسیه برای تحصیل در مدارس کانادا آشنا می‌شویم:

 • برخورداری از سوابق تحصیلی قابل قبول: برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور کانادا، شرایط کاملا رقابتی وجود دارد. یکی از شرایطی که دولت کانادا برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در نظر گرفته است، برخورداری از سوابق تحصیلی کامل می‌باشد. اما اگر می‌خواهید بورسیه را دریافت کنید،‌ باید سوابق تحصیلی کاملا درخشانی داشته باشید. هرچقدر نمرات بالاتری را در مقاطع قبلی کسب کرده باشید، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی خواهید داشت
 • تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه: زبان برخی از استان‌ها یا همان ایالت‌های کانادا انگلیسی و برخی دیگر فرانسوی است. اگر می‌خواهید بورسیه تحصیلی دریافت کنید، باید به یکی از این دو زبان تسلط کامل داشته و مدرک زبان مربوط به آن را دریافت کرده باشید
 • برخورداری از ویزای تحصیلی کانادا: بر خلاف برخی از فاندهای تحصیلی که در کانادا وجود دارند و با کمک آن‌ها می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید، برای دریافت 99 درصد از بورسیه‌های تحصیلی این کشور، باید ابتدا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده باشید
 • در اختیار داشتن معرفی‌نامه: برای دریافت برخی از بورسیه‌های تحصیلی نیاز به در اختیار داشتن این مدرک ندارید. اما داشتن آن می‌تواند پیشرفت بزرگی برای شما محسوب شود و با کمک معرفی‌نامه می‌توانید شانستان را برای دریافت بورسیه افزایش دهید
 

مطلب پیشنهادی:

شرایط اخذ بورسیه کانادا در مقطع کالج

در کالج‌های کانادا دوره‌های مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به DEC، دیپلم، سرتیفیکیت، پست بچلر و بچلر اشاره کرد. به طور کلی، شهریه تحصیل در کالج های کانادا هم بین 8 تا 16 هزار دلار برآورده شده است که می‌توانید با کمک بورسیه، بخشی از این هزینه‌ها را پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا

در ادامه با برخی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا آشنا می‌شویم:

 • برخورداری از تمام مدارک تحصیلی مقاطع گذشته: درست است که نسبت به مقاطعی مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد شرایط رقابتی آسان‌تری برای اخذ بورسیه در کالج‌های کانادا وجود دارد، اما همچنان برای دریافت بورسیه باید تمام مدارک مورد نیاز را در اختیار داشته باشید. در غیر این صورت درخواستتان برای اخذ بورسیه رد می‌شود.
 • برخورداری از نمرات بالا: درست مانند هر مقطع دیگری، برای دریافت بورسیه تحصیلی در کالج‌های کانادا باید نمرات بالایی را کسب کرده باشید
 • تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی: برای دریافت بورسیه تحصیلی کالج‌های کانادا، لازم است که به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط بوده و مدرک زبان مرتبط با آن را دریافت کرده باشید
 

مطلب پیشنهادی:

شرایط اخذ بورسیه کانادا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی ارشد یکی از مقاطع تحصیلی محبوب در کشور کانادا است. برای تحصیل در این مقطع در کانادا، دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی زیادی وجود دارند. اما نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، بورسیه‌های تحصیلی محدودی برای این مقطع وجود دارند.

در ادامه با شرایط دریافت بورسیه برای تحصیل لیسانس در کانادا آشنا می‌شویم:

 • برخورداری از مدرک زبان آیلتس: اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا بورسیه دریافت کنید، باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 داشته باشید
 • معدل بالای دیپلم و سوابق تحصیلی برجسته: با توجه به شرایط رقابتی، برای دریافت بورسیه کانادا باید معدل دیپلم بالایی داشته باشید
 • برخورداری از توصیه‌نامه از استاد یا انگیزه‌نامه: برخورداری از حداقل یکی از این دو مورد باعث افزایش شانس شما جهت اخذ بورسیه می‌شود
 
با توجه به شرایط فوق‌العاده رقابتی برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی، اگر از شرایط لازم برخوردار نباشید، شانس دریافت بورسیه تحصیلی را از دست خواهید داد. با خدمات بینا اپلای می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بورسیه تحصیلی کانادا را برای مقطع کارشناسی دریافت کنید.

شرایط اخذ بورسیه کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد یکی از مقاطعی است که بیشترین درخواست از سمت دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آن وجود دارد.

برای تحصیل در این مقطع و اخذ بورسیه تحصیلی کانادا، باید از برخی شرایط برخوردار باشید. درست مانند مقطع کارشناسی، در این مقطع هم بورسیه تحصیلی با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شود. لازم به ذکر است که بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی که در این مقطع ارائه شده‌اند، از نوع فول فاند هستند.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

در ادامه برخی از شرایط اخذ بورسیه برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا را توضیح داده‌ایم:

 • مدرک آیلتس: برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، بهتر است که مدرک آیلتس 7 به بالا داشته باشید
 • برخورداری از مدرک کارشناسی با نمرات بالا: با توجه به شرایط رقابتی، تنها دانشجویانی می‌توانند برای مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی دریافت کنند که در مقطع قبلی یعنی کارشناسی نمره بالایی داشته باشند
 • داشتن مقاله کنفرانسی یا ISI: داشتن مقاله ISI یا حتی کنفرانسی می‌تواند شانس دانشجویان را برای دریافت بورسیه کانادا افزایش دهد
 

شرایط اخذ بورسیه کانادا در مقطع دکترا

بعد از کارشناسی ارشد، بیشترین تقاضا برای تحصیل ایرانیان در مقطع دکترا وجود دارد. اگر به دنبال تحصیل در مقطع دکترا در کانادا هستید و می‌خواهید بورسیه تحصیلی دریافت کنید، توصیه می‌کنیم از تمام شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه برخوردار باشید.

لازم به ذکر است که با توجه به وجود شرایط رقابتی، تنها دانشجویانی می‌توانند بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنند که از تمام شرایط لازم برخوردار بوده و در رتبه‌بندی بالاتری نسبت به دانشجویان دیگر قرار گرفته باشند.

برخی از شرایط اخذ بورسیه برای تحصیل دکترا در کانادا عبارت اند از:

 • تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی: با توجه به استان و دانشگاهی که در آن قصد تحصیل و دریافت بورسیه را دارید، باید به یکی از این دو زبان تسلط کامل داشته باشید
 • سوابق تحصیلی عالی: برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا، باید مدرک کارشناسی را با معدل بالا کسب کرده باشید
 • ارائه مقاله ISI: ارائه مقاله ISI و چاپ آن در نشریه‌های معتبر به دانشجویان دکترا کمک می‌کند تا بتوانند راحت تر بورسیه کانادا را دریافت کنند
 

شرایط استانی بورسیه‌های تحصیلی در کانادا

دانشجویان و دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در کشور کانادا و دریافت بورسیه این کشور را دارند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که از نظر شرایط تحصیلی و اعطای بورسیه، هر استان کانادا شرایط خاص خود را دارد.

شرایط استانی بورسیه‌ تحصیلی کانادا

به همین خاطر، اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور و اخذ بورسیه را دارید، توصیه می‌کنیم درباره شرایط تحصیل و اخذ فاند تحصیلی در استان مورد نظرتان تحقیق کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کارشناسان ما در بینا اپلای آماده پاسخگویی و ارائه خدمات به شما هستند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا

اگر به دنبال تحصیل و زندگی در کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل در این کشور هستید، ابتدا باید با انواع بورسیه‌های تحصیلی در این کشور آشنایی داشته باشید.

در جدول زیر برخی از انواع بورسیه‌ای تحصیلی دانشگاهی در کانادا را معرفی می‌کنیم.

نوع بورسیهشرایط دریافتمبلغ تامین شده از سمت بورسیه
بورسیه از نوع شایسته محوری (merit based)این بورسیه‌ها بر پایه میزان شایستگی تحصیلی دانشجو اعطا می‌شوند. برای دریافت این بورسیه‌ها باید صلاحت علمی بالایی داشته و معمولا مدرک آیلتس یا GRE هم داشته باشید.این نوع بورسیه‌ها از نوع فول فاند کمک‌هزینه‌ای هستند و با توجه به شرایط، مقطع و نوع بورسیه می‌توانند بخشی از هزینه‌ها یا کل هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی دانشجو را تامین کنند.
بورسیه Grants و Bursaries برای نیاز مالی دانشجویاناگر دانشجو در حین تحصیل با مشکلات مالی مواجه شود، می‌تواند برای دریافت این بورسیه اقدام کند.این بورسیه می‌تواند تا بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و بعضا زندگی دانشجو را پرداخت کند.
وام (بورسیه) دانشجوییوام دانشجویی در کانادا دارای بازپرداخت است که دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل باید اقساط آن را پرداخت کنند.این بورسیه تمام هزینه‌های تحصیل در مقطع تحصیل دانشجو را پرداخت می‌کند.
بورسیه Teaching Assistants یا دستیار تدریسدر صورت فعالیت به عنوان دستیار تدریس در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توان این بورسیه را دریافت کرد.این بورسیه از نوع کمک‌هزینه‌ای است و بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد.
بورسیه Research Assistantships یا دستیار تحقیقدانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند برای فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی‌شان این بورسیه را دریافت کنند.این بورسیه از نوع کمک‌هزینه‌ای است و بخشی از هزینه‌های فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلی دولتی کانادا

اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل در این کشور را دارید، باید این نکته را بدانید که بورسیه‌های تحصیلی در کانادا به دو دسته دولتی و غیردولتی تقسیم می‌شوند. هرکدام از این بورسیه‌های شرایط خاص خود را برای دریافت دارند و باید متناسب با نیاز خود برای دریافت این بورسیه‌های تحصیلی اقدام کنید.

توجه داشته باشید که بورسیه‌های دولتی با شرایط متفاوتی نسبت به بورسیه‌های غیردولتی اعطا می‌شوند. به عنوان مثال، این بورسیه‌ها معمولا مخصوص دانشجویان و دانش‌آموزان بومی کشور کانادا هستند و به ندرت دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند آن‌ها را دریافت کنند. در جدول زیر با برخی از بورسیه‌های تحصیلی دولتی کشور کانادا آشنا می‌شویم.

نام بورسیهشرایط دریافت بورسیههزینه تامین شده از سمت بورسیه
بورسیه Banting Postdoctoral Fellowshipsتنها دانشجویان بین‌المللی امکان دریافت این بورسیه را دارند. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشتة‌های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.این بورسیه می‌تواند بیش از ¾ هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا را به دانشجویان پرداخت کند.
بورسیه Canada Graduate Scholarships – Master’s Programاین بورسیه مخصوص دانشجویان کانادایی است که برای تحصیل در یکی از دو مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت نام کرده باشند.این فاند از نوع کمک‌هزینه‌ای است و بسته به مقطع و رشته، بین ¼ تا ¾ هزینه‌های تحصیل دانشجو را پوشش می‌دهد.
بورسیه Vanier Canada Graduate Scholarships Programتنها به دانشجویان بین‌المللی مقصد دکترا در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، مهندسی و علوم بهداشت اعطا می‌شود.این بورسیه سه ساله است و مبلغی در حدود 50 هزار دلار کانادا را به دانشجویان پرداخت می‌کند.
بورسیه IDRC Research Awardsاین بورسیه مخصوص دانشجویان کشورهای در حال توسعه در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.این بورسیه معمولا از نوع فول فاند است و تمام هزینه‌های تحصیل را شامل می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی کانادا

بورسیه‌های غیردولتی در کشور کانادا، همان‌طور که از نامشان مشخص است، توسط مراکز غیردولتی ارائه می‌شوند. دریافت این بورسیه‌ها مزایای مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان اخذ آسان‌تر بورسیه، تنوع بیشتر بورسیه و پوشش هزینه‌های بیشتر اشاره کرد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

از لحاظ مراحل اخذ، دریافت بورسیه‌های غیردولتی در کانادا تفاوت چندانی با بورسیه‌های دولتی ندارند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان علاوه بر بورسیه‌های دولتی، برای دریافت این نوع بورسیه‌ها هم اقدام کنند. در جدول زیر با برخی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی در کانادا آشنا می‌شویم.

نام بورسیهشرایط دریافتمبلغ قابل پوشش توسط بورسیه
بورسیه Anne Vallee Ecological Fundاین بورسیه مخصوص دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا است که در زمینه تحقیق و پژوهش حیوانات در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی در استان کبک یا بریتیش کلمبیا تحصیل می‌کنند.این بورسیه با توجه به شرایط دانشجو امکان اعطای بورسیه فول فاند و کمک‌هزینه‌ای را دارد. بورسیه کمک‌هزینه‌ای معمولا دو سوم هزینه‌های تحصیل را پرداخت می‌کند.
بورسیه Trudeau Scholarships and Fellowshipsاین بورسیه به دانشجویان مقطع دکترایی اعطا می‌شود که در دانشگاه‌های منتخب بنیاد ترودو تحصیل می‌کنند.این بورسیه معمولا از نوع فول فاند است و تمام هزینه‌های تحصیل دانشجو را پرداخت می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه کانادا می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • ارائه مقالات بین‌المللی و پروپوزال‌های دانشجویی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • مدرک زبان GRE
 • مدارک تحصیلی اسکن شده به همراه ترجمه رسمی
 • گواهی ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی
 • عکس 3.5 در 4.5 با فرمت پرسنلی
 • اطلاعات محل زندگی دانشجو
 • اثبات عدم برخورداری از تمکن مالی لازم و لزوم به دریافت بورسیه (در مواقع خاص)
 
توجه داشته باشید که نقص مدارک باعث رد شدن درخواست دانشجو می‌شود. البته هر نوع بورسیه به مدارک خاصی خود نیاز دارد و باید مطابق با نیاز آن مجموعه مدارک را جمع‌آوری و آماده کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کارشناسان بینا اپلای پاسخگوی شما هستند.
 

مراحل اقدام برای دریافت بورسیه کانادا

اگر قصد دریافت بورسیه کانادا را دارید، باید با مراحل دریافت بورسیه در این کشور آشنا باشید. به طور کلی، برای این منظور، باید ابتدا دانشگاه مقصد و بورسیه‌های ارائه شده برای آن را بررسی کنید. برای این منظور روش‌های مختلفی وجود دارند.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مراحل دریافت بورسیه کانادا به صورت زیر است:

 1. انتخاب دانشگاه مقصد: اولین مرحله از اخذ بورسیه کانادا، انتخاب دانشگاه مقصد است. برای این منظور و کسب بورسیه، توصیه می‌کنیم به سراغ دانشگاه‌هایی بروید که بورسیه‌های بیشتری را پذیرش می‌کنند.
 2. جست‌وجو برای بورسیه تحصیلی: در حال حاضر وب‌سایت‌های مختلفی برای پیدا کردن و اخذ انواع بورسیه‌های تحصیلی وجود دارند. از جمله این وب‌سایت‌ها می‌توان به scholarshipportal، scholarship-positions، scholars4dev و EURAXESS اشاره کرد. برای پیدا کردن بورسیه و دسترسی به این سایت‌های می‌توانید عبارتی مانند “Scholarship for Canada: را جست‌وجو کنید.
 3. اپلای برای اخذ بورسیه: بعد از اینکه توانستید برای دانشگاه مورد نظرتان بورسیه تحصیلی دلخواه را پیدا کنید، نوبت به اپلای کردن جهت اخذ فاند می‌رسد. برای این منظور، باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر نوع بورسیه تحصیلی برخی مراحل خاصی را برای اپلای دارد. اما به طور کلی، باید بعد از ثبت درخواست جهت اخذ بورسیه، مدارک مورد نیاز را برای مرکز مورد نظر ارسال کنید. در غیر این صورت، درخواست شما برای دریافت بورسیه رد می‌شود.
 4. پرداخت هزینه‌ اپلای: بعد از ثبت درخواست جهت دریافت بورسیه کانادا، نوبت به پرداخت هزینه اپلای می‌رسد که به طور کلی، مبلغی بین 100 تا 200 دلار است. تنها در صورت پرداخت هزینه اپلای است که درخواست شما برای اخذ بورسیه بررسی می‌شود.
 5. دریافت بورسیه و مهاجرت به کانادا: بعد از اینکه توانستید بورسیه و پذیرش تحصیلی کانادا را دریافت کنید، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی می‌رسد. با دریافت این ویزا می‌توانید به راحتی به کانادا سفر کنید.
 

رشته‌های مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

در کانادا برخی از رشته‌ها از اهمیت بسیار بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی برخوردار هستند. در جدول زیر رشته‌های مناسب برای مهاجرت به کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور را معرفی کرده‌ایم.

نام رشته تحصیلیمقطع مناسب برای اخذ بورسیهمبلغ قابل پوشش توسط بورسیه
داروشناسی مولکولیدکتراحدودا 30 هزار دلار (تمام شهریه تحصیل در دانشگاه)
سینماکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترابین 2 هزار تا 20 هزار دلار بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی
الکتروفیزیولوژی و تصویربرداری دینامیکدکتراحدودا 30 هزار دلار (تمام شهریه تحصیل در دانشگاه)
زیست‌شناسی محاسباتی و بیوانفورماتیکدکترااز 10 تا 30 هزار دلار
زیست‌شناسی سلولی و مولکولیدکترافول فاند
ایمنی‌شناسی، زیست‌شناسی سلولی و فیزیولوژیدکترافول فاند
مهندسی عمرانکارشناسی ارشدحداقل هزار دلار در ماه برای هزینه زندگی و پرداخت کامل شهریه دانشگاه
ریاضی و فیزیککارشناسی ارشد و دکترافول فاند

همچنین بخوانید: ارزانترین رشته های تحصیلی در کانادا


دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه در کانادا

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا انواع بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. در جدول زیر برخی از این دانشگاه ها را بررسی کرده‌ایم.

نام دانشگاهمقاطع مناسب برای دریافت بورسیهمبلغ قابل پوشش توسط بورسیه
دانشگاه تورنتودکترا50 هزار دلار آمریکا برای سه سال تحصیل
دانشگاه کارلتونکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا4 تا 16 هزار دلار
دانشگاه یورککارشناسیبین 3 تا 10 هزار دلار
دانشگاه کلگریکارشناسی40 هزار دلار برای تمام سال‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی
دانشگاه واترلوکارشناسی ارشد و دکترا2 هزار دلار برای کارشناسی و 4 هزار دلار برای دکترا
دانشگاه دالهاوزیکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترابین 2 تا 8 هزار دلار
دانشگاه ساسکاچوانکارشناسی10 هزار دلار آمریکا
دانشگاه ترنتکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترابین 1000 تا 8 هزار دلار
دانشگاه منیتوباکارشناسی ارشد و دکترا14 هزار دلار برای کارشناسی ارشد و 18 هزار دلار برای دکترا
دانشگاه بریتیش کلمبیاکارشناسیحداقل 20 هزار دلار

بورسیه تحصیلی کانادا چقدر از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؟

هر نوع بورسیه تحصیلی در کانادا امکانات و شرایط خاص خود را دارد. برخی از بورسیه‌ها ممکن است از نوع فول فاند باشند و تمام هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی دانشجو و دانش‌آموز را تامین کنند. در مقابل، بورسیه‌های کمک‌هزینه‌ای قرار دارند که تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل را شامل می‌شوند.

هزینه بورسیه‌ تحصیلی

به طور کلی، می‌توان گفت که بورسیه‌های کمک‌هزینه‌ای می‌توانند تا نیمی از هزینه‌های تحصیلی و بعضا زندگی دانشجویان و دانش‌آموزان را به آن‌ها پرداخت کنند. با این حال، مبلغ قابل پرداخت بستگی به مقطع، شرایط دانشجو و مرکز ارائه دهنده بورسیه دارد.

بهترین زمان برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

اگر قصد دریافت بورسیه فول فاند را دارید، بهتر است قبل از شروع سال تحصیلی و مهاجرت به کانادا برای دریافت این نوع بورسیه‌ها اقدام کنید. چرا که این بورسیه‌ها می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را در کانادا پرداخت کنند. حتی در مواقعی هزینه پرواز شما به این کشور هم توسط مرکز ارائه دهنده بورسیه پرداخت می‌شود.

اگر به دنبال دریافت بورسیه کمک‌هزینه‌ای در کانادا هستید، بهتر است حداقل یک ترم از تحصیل شما در دانشگاه‌ها و مدارس این کشور گذشته باشد. در این صورت، با بررسی سوابق تحصیلی‌تان بورسیه تحصیلی را دریافت می‌کنید و به مراتب شانس بیشتری از معادل‌سازی نمرات و روش‌های این‌چنینی دارید.

فول فاند کانادا چیست؟

اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی در کشور کانادا را دارید، بد نیست بدانید که در کانادا بورسیه‌های تحصیلی به دو نوع فول فاند و فاند کمک‌هزینه‌ای تقسیم می‌شوند.

دریافت فول فاند کانادا

بورسیه از نوع فول فاند، بورسیه‌ای است که می‌تواند تمام هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی شما را در کانادا پرداخت کند.

بورسیه تحصیلی فول فاند توسط مجموعه‌ها و مراکز آموزشی مختلفی اعطا می‌شود. شرایط دریافت این بورسیه به مراتب سخت‌تر و طولانی‌تر از بورسیه‌های تحصیلی کمک‌هزینه‌ای است. معمولا هم برای دریافت این بورسیه‌ها باید قبل از شروع سال تحصیلی و مهاجرت به کانادا اقدام کنید.

توجه داشته باشید که فول فاند کانادا با شرایط کاملا رقابتی و به تعداد بسیار محدود ارائه می‌شود. در نتیجه، اگر می‌خواهید این بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنید، لازم است که رزومه تحصیلی قوی داشته باشید و بتوانید از باقی متقاضیان پیشی بگیرید. اگر می‌خواهید فول فاند کشور کانادا را دریافت کنید، می‌توانید از خدمات مجموعه بینا اپلای استفاده کنید. وکلای مهاجرتی مجموعه ما می‌توانند شانس شما را برای دریافت این بورسیه‌ها چندین برابر کنند.

فاند کمک‌هزینه‌ای کانادا

نوع دیگر بورسیه تحصیلی ارائه شده در کشور کانادا، بورسیه یا همان فاند کمک‌هزینه‌ای است. این نوع فاندها می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل یا حتی زندگی دانشجو و دانش‌آموزان را در این کشور پرداخت کنند. حال این سوال مطرح می‌شود که دریافت این نوع فاندها چه مزیتی نسبت به فول فاند دارد؟

مهم‌ترین مزیت دریافت فاند کمک‌هزینه‌ای نسبت به فول فاند، شانس بالاتر برای دریافت آن است. بورسیه‌های کمک‌هزینه‌ای به دانشجویان و دانش‌آموزان بیشتری اعطا می‌شوند و مراکز بیشتری هم این نوع بورسیه‌ها را ارائه می‌دهند. در نتیجه، شرایط رقابتی کمتری برای دریافت این نوع بورسیه‌ها وجود دارد.

بورسیه کمک‌هزینه‌ای در کانادا به این صورت است که معمولا بعد از گذشت یک ترم از تحصیل در این کشور اعطا می‌شود. توجه داشته باشید که هر نوع بورسیه کمک‌هزینه‌ای ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد و بخش‌های مختلفی از هزینه‌های تحصیل شما را پوشش دهد.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا با کمک بورسیه

یکی از سوالاتی که همواره درباره بورسیه تحصیلی کانادا مطرح می‌شود این است که آیا بعد از دریافت بورسیه می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد یا باید ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشیم و سپس برای اخذ بورسیه اقدام کنیم؟

در پاسخ به این سوال، اخذ بورسیه تحصیلی قبل یا بعد از دریافت ویزای تحصیلی کانادا بیشتر از هر مورد دیگری به خود بورسیه بستگی دارد. معمولا بورسیه‌هایی که از نوع کامل هستند، باید قبل از اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای اعطای آن‌ها اقدام کرد. اما برای بورسیه‌های کمک‌هزینه‌ای، باید بیش از یک ترم از تحصیل در کانادا گذشته باشد تا مسئولین بتوانند بر اساس ترم گذشته فرد شرایط او را برای دریافت بورسیه بررسی کنند.

سوالات متداول

دانشجویانی که به دنبال دریافت بورسیه کانادا هستند، می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی به سراغ بورسیه‌های دانشگاهی بروند. این نوع بورسیه‌ها به صورت اختصاصی به دانشجویان همان دانشگاه‌ها تعلق می‌گیرند و به دلیل تعداد محدود‌تر دانشجویان، به مراتب شانس بیشتری برای اخذ بورسیه دارید.

بله. این هزینه معمولا مبلغی بین 100 تا 200 الی 300 دلار می‌باشد. بدون واریز مبلغ مورد نظر، درخواست شما برای اخذ بورسیه بررسی نخواهد شد. البته ممکن است در مواقع خاصی برای بررسی درخواست بورسیه هزینه‌ای دریافت نشود.

به طور کلی و در شرایط معمول، به این دو مدرک نیاز ضروری ندارید. اما در اختیار داشتن آن‌ها باعث افزایش شانستان جهت اخذ بورسیه می‌شود.

جمع‌بندی

بورسیه‌های تحصیلی در کانادا را از نظر مرکز ارائه دهنده می‌توان به دو نوع دولتی و غیردولتی تقسیم کرد. به طور کلی، مدارک مورد نیاز و پروسه دریافت بورسیه از این مراکز یکسان است. اگر می‌خواهید بورسیه تحصیلی کشور کانادا را دریافت کنید، ما در مجموعه بینا اپلای آماده ارائه خدمات هستیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و رزرو نوبت جهت تحصیل در خارج مجموعه ما و اخذ بورسیه تحصیلی کانادا، کارشناسان بینا اپلای پاسخگوی شما هستند.