مزایای کار دانشجویی در کانادا

ممکن است دانشجویانی که در کانادا تحصیل می‌کنند، این سوال را از خود بپرسند که اخذ مجوز شغل دانشجویی در کانادا چه مزایای دارد. به طور کلی این امر باعث می‌شود تا دانشجویان رزومه کاری قوی‌تری داشته باشند، برای تحصیل و زندگی هزینه کمتری پرداخت کنند، استقلال مالی بیشتری داشته باشند و در عین حال، مهارت‌های مختلفی را هم یاد بگیرند.

در ادامه با مزایای انجام کار دانشجویی در کانادا آشنا می‌شویم:

 • هزینه‌های جبرانی: به عنوان یک دانشجو که برای تحصیل بین‌المللی در کشور کانادا اقدام کرده است، برای تحصیل در این کشور باید شهریه پرداخت کنید. حال با انجام کارهای دانشجویی می‌توان تا حد زیادی از این شهریه را تامین کرد و فشار اقتصادی کمتری را متحمل شد
 • استقلال مالی: استقلال مالی یکی دیگر از مزایای انجام شغل دانشجویی در کانادا است. با انجام این فعالیت‌ها، هزینه کمتری را برای تحصیل پرداخت می‌کنید و در نتیجه، استقلال مالی بیشتری پیدا خواهید کرد
 • بهبود رزومه کاری: با انجام کارهای دانشجویی می‌توانید رزومه کاری خود را بهتر از همیشه کنید. شاید در دوران تحصیل متوجه اهمیت این موضوع نشوید، اما بعد از فارغ‌التحصیلی که به دنبال کار در این کشور می‌گردید، متوجه اهمیت آن می‌شوید
 • یادگیری مهارت‌های مختلف: با انجام کارهای دانشجویی در کانادا مهارت‌های مختلفی را یاد می‌گیرید. همین موضوع باعث می‌شود تا بتوانید وارد حرفه‌ای مختلف شوید و از فعالیت در آن‌ها درآمد مناسبی کسب کنید

شرایط کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که به دنبال انجام کارهای دانشجویی در کشور کانادا در دوران تحصیل خود هستند، باید برای دریافت مجوز کار در این کشور از شرایطی برخوردار باشند. در صورت عدم برخورداری از هرکدام از این شرایط، درخواست دانشجو برای اخذ مجوز کار رد خواهد شد.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

در ادامه با برخی از شرایط برای اجازه کار دانشجویی در کانادا آشنا می‌شویم:

 • مجوز تحصیلی معتبر: دانشجویان برای دریافت اجازه کار در کشور کانادا باید حتما مجوز تحصیل معتبری را در این کشور داشته باشند
 • شماره بیمه اجتماعی یا SIN: برای دریافت مجوز شغل دانشجویی در کانادا، باید بیمه اجتماعی و شماره انحصاری مربوط به آن را دریافت کرده باشید
 • تحصیل به عنوان دانشجوی تمام‌وقت: دانشجویان برای تحصیل تمام‌وقت در کشور کانادا باید حتما در دانشگاه‌ها به صورت تمام‌وقت ثبت نام کنند. در غیر این صورت، مجوز کار در این کشور را اخذ نخواهند کرد

مقاطع غیرمجاز برای کار حین تحصیل در کانادا

در برخی مواقع، دانشجویانی که در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند، امکان اقدام برای کار دانشجویی را ندارند.

در ادامه با برخی از دوره‌های غیرمجاز برای کار در حین تحصیل در کانادا آشنا می‌شویم:

 • دوره‌های پاره‌وقت
 • دوره دبیرستان
 • دوره‌های زبان
 • دور‌ه‌های‌ general interest or preparatory courses‌

دانشجویان در صورت نیاز می‌توانند برای اطلاع از شرایط دقیق کار دانشجویی در کانادا با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرند.

قوانین کار حین تحصیل در کانادا

اگر می‌خواهید به انجام کار دانشجویی در کانادا مشغول شوید، لازم است که حتما به قوانینی که در این رابطه وجود دارند، توجه کنید. در غیر این صورت، ممکن است مجوز کار شما در این کشور لغو شود. حتی در مواقعی، گزارش شده است که در پی عدم رعایت قوانین کار در حین تحصیل در کانادا، دانشجو ویزای تحصیلی خود را هم از دست داده است.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

قوانین کار حین تحصیل در کانادا

در ادامه با برخی از قوانین کار در حین تحصیل در کانادا آشنا می‌شویم:

 • برخورداری از ویزای تحصیلی معتبر: تنها دانشجویانی که ویزای تحصیلی معتبری دارند و در کانادا تحصیل می‌کنند، امکان کار دانشجویی را دارند
 • تحصیل در کنار کار: توجه داشته باشید که برای انجام کارهای دانشجویی، حتما باید ادامه تحصیل دهید. عدم تحصیل در حین انجام کار کاملا غیرقانونی است
 • طول دوره تحصیل بیشتر از 6 ماه: این قانون یکی از مهم‌ترین قوانین در نظر گرفته شده برای شغل دانشجویی در کانادا است
 • کار کردن به میزان 20 ساعت در هفته: برای انجام کارهای دانشجویی، تنها امکان کار کردن به میزان 20 ساعت در هفته را دارید، در غیر این صورت، مجوز کار را دریافت نخواهید کرد. البته توجه داشته باشید که در تعطیلات رسمی و در تعطیلات بین دو ترم، امکان کار به مدت 40 ساعت در هفته را دارید
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

انواع کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که به دنبال مهاجرت به کانادا، تحصیل در کانادا و کار دانشجویی در این کشور هستند، باید با انواع کارهای دانشجویی در این کشور آشنا باشند. در غیر این صورت نمی‌توانند برای کار مناسب شرایط خود اقدام کنند و مشکلات مختلفی گریبان‌گیر آن‌ها خواهد شد. در ادامه با انواع این کارهای دانشجویی در کشور کانادا آشنا می‌شویم.

انواع کار دانشجویی در کانادا

کار در محوطه دانشگاه

دانشجویانی که برای تحصیل به صورت تمام‌وقت در کشور کانادا اقدام کرده‌اند، می‌توانند در صورت نیاز در همان دانشگاهی که تحصیل می‌کنند، مشغول به کار شوند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای این منظور نیازی به اخذ مجوز کار ندارید. برای کار در محیط دانشگاه، کارفرمایان به سه دسته دانشگاه، سازمان دانشجویی و پیمانکار خصوصی مشغول در محدوده پردیس دانشگاه اشاره کرد. در جدول زیر برخی از مشاغل مربوط به کار دانشجویی در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

عنوان شغلینرخ درآمد (تقریبی)
کتابخانهحدودا 10 دلار
دفتر اداری11 دلار
کافه تریا9 دلار
کتاب‌فروشی10 دلار
راهنمای پردیس9 دلار
پشتیبانی فنی12 دلار
دستیار آموزشی12 دلار

کار خارج از محوطه دانشگاه

اگر شغل دانشجویی مناسب خود را در محیط داخلی دانشگاه پیدا نمی‌کنید، می‌توانید به سراغ کار در محیط خارج از دانشگاه بروید. توجه داشته باشید که برای انجام این کارها حتما باید مجوز تحصیلی این کشور را دریافت کرده باشید. در جدول زیر با برخی از مشاغل دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه آشنا می‌شویم.

عنوان شغلینرخ درآمد (تقریبی و ساعتی)
متصدی بار13 دلار
خدمات مشتری12 دلار
صندوق‌دار13 دلار
معلم خصوصی20 دلار
مترجم21 دلار
پرستار بچه14 دلار
مراقبت از حیوانات خانگی14 دلار

کارآموزی Co-Op

علاوه بر کار داخل و خارج از محوطه دانشگاه، دانشجویان می‌توانند برای دوره کارآموزی Co-Op هم اقدام کنند. در این دوره، دانشجو به عنوان یک کارآموز آموزشی عملی فعالیت می‌کند و در محیط حرفه‌ای کار قرار می‌گیرد.

سایت رسمی Canada.ca اطلاعات تکمیلی در زمینه Co-Op Internship ارائه کرده است که پیشنهاد می‌کنیم که آن را مطالعه کنید.

درآمد کار دانشجویی در کانادا

یکی از سوالاتی که همواره درباره انجام کار دانشجویی در کانادا مطرح می‌شود این است که در ازای انجام این کارها چه مقدار حقوقی به دانشجو پرداخت می‌شود؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت، برای اطلاع از حقوق دانشجویان نیاز است که ابتدا درباره عنوان شغل، دانشگاه محل تحصیل و شرایط کار در استانی که مشغول به کار خواهید شد را در نظر بگیرید. به طور کلی، استانی که دانشجو در آن سکونت دارد و کار می‌کند، مهم‌ترین عامل برای تغییر نرخ درآمد است. در جدول زیر نرخ درآمد کار دانشجویی را در استان‌های مختلف کانادا بررسی کرده‌ایم.

نام استانحداقل نرخ درآمد به صورت تقریبی و ساعتی
آلبرتا15 دلار
بریتیش کلمبیا15 دلار
مانیتوبا12 دلار
نیوبرانزویک12 دلار
نوا اسکوشیا13 دلار
نوناووت16 دلار
انتاریو15 دلار

مالیات کار دانشجویی در کانادا

در برخی مواقع و با توجه به عنوان شغلی و میزان درآمد، دانشجویان ممکن است با انجام کارهای دانشجویی در کانادا ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد شوند. این مالیات معمولا برای عنوان‌های شغلی خاصی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دستیاری پژوهشی و عناوین شغلی مربوط به سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

به طور کلی، هر درآمدی که از خارج از کشور کانادا دریافت می‌کنید، باید برای مراکز مالیاتی این کشور توضیح دهید. در غیر این صورت، ممکن است با مشکلاتی مانند بسته شدن حساب بانکی و تشکیل شدن پرونده‌های مختلف مواجه شوید.

معمولا افرادی که باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنند، با نرخ درآمدشان شناخته می‌شوند. اگر درآمد شما در سال بیشتر از 49 هزار دلار کانادا  دراین کشور باشد، باید مبلغ 15 درصد از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید. توجه داشته باشید که این نرخ مالیات به صورت پایه است و به صورت درصدی محاسبه می‌شود. در نتیجه، هرچقدر که درآمد شما از این مقدار بیشتر باشد، حقوق بیشتری را هم پرداخت خواهید کرد.

بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا

عناوین شغلی متنوع و بسیار زیادی برای دانشجویان در کشور کانادا وجود دارند. متقاضیان کار در این کشور می‌توانند متناسب با شرایط، توانایی‌ها و نیاز خود، در این عناوین شغلی مشغول به کار شوند. در جدول زیر برخی از این مشاغل را معرفی کرده‌ایم.

عنوان شغلیمیزان درآمد
سرو نوشیدنیحدودا 300 دلار در هفته
دستیار فروشتقریبا 350 دلار در هفته
باریستاحدودا 300 دلار در هفته
معلم خصوصیتقریبا 400 دلار در هفته

نحوه پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده‌اند و به دنبال کار دانشجویی در این کشور هستند، می‌توانند از طریق منابع مختلف برای پیدا کردن کار در این کشور اقدام کنند. شما نیز می‌توانید متناسب با نیاز خود از طریق این روش‌ها شغل مناسب را پیدا کنید. در ادامه با برخی از روش‌های پیدا کردن کار در کانادا آشنا می‌شویم.

موسسه‌های کاریابی اینترنتی

در حال حاضر مراکز مختلف اینترنتی در کانادا برای پیدا کردن کار وجود دارند. شما می‌توانید متناسب با نیاز خود از خدمات این وب‌سایت‌ها در هر زمان و مکانی استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از خدمات بسیاری از این مجموعه‌ها رایگان است.

تابلوهای اعلانات

دانشجویان می‌توانند برای پیدا کردن کار در داخل محوطه دانشگاه و بعضا خارج از محوطه، به سراغ تابلوهای اعلانات نصب شده در دانشگاه بروند. این تابلوها رایج‌ترین منبع برای پیدا کردن کار در داخل محوطه دانشگاه هستند.

مراکزی کاری مستقر در دانشگاه

در بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا، مراکز کاری وجود دارند. در این مراکز، تیم‌های حرفه‌ای وجود دارند که می‌توانند پروسه پیدا کردن کار را در کشور کانادا برای شما به مراتب آسان‌تر از همیشه کنند. با این حال، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کارشناسان ما در بینا اپلای آماده پاسخگویی هستند.

شرایط کار همسر در کانادا

اگر در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنید و ویزای همراهی را برای همسرتان دریافت کرده‌اید، باید بگوییم همسرتان هم می‌تواند در صورت تمایل در کانادا مشغول به کار شود. باید به این نکته هم اشاره کنیم که برای کار همسر در کانادا هیچ محدودیتی وجود ندارد.

سوالات متداول

درآمد شغل دانشجویی در کانادا ماهیانه بین 1100 تا 1600 دلار است.

خیر. با کار دانشجویی، فشار اقتصادی زیادی از روی دوشتان برداشته می‌شود، اما به دلیل محدودیت ساعت کاری، امکان دریافت حقوق تمام‌وقت و پرداخت کامل هزینه‌های تحصیل در کانادا را ندارید. با این حال، این کارها می‌توانند تا نیمی از هزینه‌های تحصیل شما را پوشش دهند.

جمع‌بندی

اگر به دنبال کار دانشجویی در کشور کانادا هستید، باید از شرایطی برخوردار باشید و قوانینی را رعایت کنید. به عنوان مثال، تنها دانشجویان تمام‌وقت امکان اقدام برای اخذ مجوز کار دانشجویی را دارند. در عین حال، محدودیت ساعتی کار برای دانشجویان، 20 ساعت در هفته است که در تعطیلات بین دو ترم و تعطیلات رسمی به 40 ساعت در هفته افزایش پیدا می‌کند. اگر به دنبال اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، ویزای دانشجویی این کشور و اطلاع از روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا هستید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای دریافت خدمات تحصیل در خارج از مجموعه ما کافی است همین حالا با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.