درآمد مهندس معمار در کانادا

 طبق گزارش منتشر شده در سایت Talent.com، میانگین حقوق معمار در کانادا 121,860 دلار در سال یا 62.49 دلار در ساعت است. درآمد پایه افراد فعال در این حوزه از 94,278 دلار در سال شروع می‌شود، در حالی که متخصصان با تجربه تا 156,494 دلار در سال درآمد دارند:

درآمد معماری در کانادا

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اقدام جهت تحصیل رشته معماری در کانادا کافی است با کارشناسان ما در مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

بازار کار رشته معماری در کانادا

طبق گزارش بانک کار دولت کانادا، بیش از 18000 نفر به عنوان معمار در کانادا کار می‌کنند. در نتیجه ایجاد فرصت‌های شغلی خالی و رشد اشتغال در این صنعت، پیش بینی کمبود نیروی متخصص وجود دارد. طبق گزارش سایت Y-Axis بین دوره 2022-2031، انتظار می‌رود کمبود 5400 موقعیت شغلی وجود داشته باشد. برای جبران این مشکل، دولت کانادا تمرکز خود را روی فارغ‌التحصیلان و مهاجران برای بهبود شرایط بازار کار معماری در کانادا گذاشته است. در نتیجه، اگر می‌خواهید به درآمد بالا برسید و حتی اقامت دائم کانادا را نیز کسب کنید، این رشته می‌تواند مسیر شما به سمت موفقیت باشد.

اهمیت اخذ لایسنس معماری در کانادا

در سراسر کانادا، معماران باید از انجمن معماری استانی یا منطقه ای لایسنس (مجوز) کسب کنند تا بتوانند در این کشور مشغول کار شوند.

دلیل اجباری بودن اخذ لایسنس برای معماران در کانادا به صورت زیر است:

 • تشویق معماران به بهبود مهارت ها و دانش خود
 • حفظ استانداردهای بالا در معماری
 

برای اخذ لایسنس لازم است معماران بعد از اتمام تحصیلات خود و گذراندن کارآموزی در آزمونی به نام Examination for Architects in Canada (به اختصار ExAC) شرکت کنند. آزمون ExAC دانش شما را از قوانین معماری، کدهای ساختمانی و استانداردهای کانادا می‌سنجد.

مزایای تحصیل معماری در کانادا

مهمترین مزایای تحصیل معماری در کانادا به صورت زیر هستند:

 • تحصیل معماری در کانادا شامل برنامه Co-op (کارآموزی) است که در آن دانشجویان می‌توانند با شرکت‌های معماری کار کنند، که به آنها تجربه عملی قبل از فارغ التحصیل شدن می دهد
 • با ادامه رشد و توسعه شهرها در کانادا، نیاز فزاینده‌ای به ایجاد فضاهایی وجود دارد که نه تنها از نظر بصری جذاب باشند، بلکه اهداف کاربردی را نیز محقق کنند
 • برای مهندسان معماری در تمام 11 استان کانادا تقاضای زیادی وجود دارد و متخصصان حرفه ای در این رشته می‌توانند سالانه به طور متوسط بیش از 70 هزار دلار کانادا درآمد داشته باشند
 • بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا که امکان تحصیل رشته معماری را فراهم کرده‌اند، در کانادا قرار دارند. به طوری که هفت مورد از دانشگاه‌های برتر دنیا مربوط به کانادا می‌شوند

شرایط تحصیل معماری در کانادا

شرایط تحصیل رشته معماری

برای تحصیل در رشته معماری در کانادا باید از مهم‌ترین شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برخوردار باشید. در غیر این صورت، امکان پذیرش در دانشگاه‌های این کشور برایتان وجود نخواهد داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

در ادامه لیستی از شرایط تحصیل رشته معماری در کانادا وجود دارد:

 • برای پذیرش تحصیلی کانادا در رشته معماری باید دانشنامه و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی را در اختیار داشته باشید
 • دانشجویان بین‌المللی باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید حداقل آیلتس 6 را کسب کرده باشید. در حالی که برای تحصیلات تکمیلی معمولا حداقل مدرک زبان لازم آیلتس 6.5 است
 • ممکن است برای برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، لازم باشد در آزمون‌هایی مانند GRE نیز شرکت کنید. معمولا نمره مناسب برای آزمون GRE حداقل 320 در نظر گرفته می شود
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا داشتن مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ها یا ژورنال‌های معتبر می‌تواند شانس شما را افزایش دهد
 • اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ضروری است. اخیرا مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی از 10,000 دلار کانادا به 20,635 دلار کانادا افزایش یافته است
 • لازم است بین 2 تا 3 توصیه نامه از اساتید قبلی خود در اختیار داشته باشید
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در این کشور می توانید مقاله “مهاجرت تحصیلی به کانادا” را در سایت بینا اپلای مطالعه کنید.
 

مدارک لازم برای تحصیل معماری در کانادا

مهمترین مدارک مورد نیاز به صورت زیر هستند:

 • تصویر اسکن شده صفحه اول و تمامی صفحات مهردار پاسپورت
 • شناسنامه به همراه ترجمه رسمی
 • فرم‌های درخواست ویزا
 • عکس 3 در 4
 • تصویر اسکن شده شناسنامه همراهان
 • نامه پذیرش دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در کانادا
 • استادی پلن یا برنامه تحصیلی دانشجو
 • ریزنمرات و مدرک تحصیلی آخرین مقطع به همراه ترجمه رسمی
 • فیش واریزی پذیرش تحصیلی
 • نامه اثبات تمکن مالی

انواع گرایش برای تحصیل معماری در کانادا

شاخه های مختلف رشته معماری

مهمترین گرایش‌های معماری در کانادا عبارتند از:

 • طراحی در معماری
 • معماری منظر
 • شهر‌سازی
 • مطالعات پیشرفته معماری
 • طراحی محیط
 • مرمت ابنیه
 • مدل‌سازی مهندسی

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل معماری در کانادا

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید درباره تحصیل معماری در کانادا در نظر داشته باشید، دانشگاهی است که به سراغ تحصیل در آن می‌روید. برای داشتن بازار کار مناسب، کسب درآمد عالی و دریافت مدرک معتبر، پیشنهاد ما انتخاب بهترین دانشگاه های کانادا است. در جدول زیر برخی از این دانشگاه‌ها را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاهرتبه جهانی QS
دانشگاه بریتیش کلمبیا35
دانشگاه تورنتو47
دانشگاه مک گیل51
دانشگاه واترلو101
دانشگاه مونترال110
دانشگاه رایسون151
دانشگاه کبک760

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) به دلیل برتری در تدریس و تحقیق و همچنین تاثیرات جهانی در سطح بین‌المللی شناخته شده است. از سال 1915، UBC درهای فرصت را برای افرادی با کنجکاوی، انگیزه و بینش برای شکل دادن به دنیایی بهتر باز کرده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا بیش از 68000 دانشجو را از کانادا و بیش از 140 کشور در سراسر جهان جذب می‌کند و شما نیز می‌توانید یکی از این افراد باشید. شبکه جهانی فارغ التحصیلان UBC دارای بیش از 370000 نفر است که از 148 کشور مختلف هستند. این دانشگاه برنده جایزه نوبل و 71 دانش آموخته رودز را در کارنامه خود دارد که در حال حاضر سه نفر آن‌ها، سابقه نخست وزیری انگلیس را دارند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یک موسسه دولتی است که در سال 1827 تاسیس شد. حدود 80 درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. این مدرسه دارای سه پردیس سنت جورج، میسیساگا و اسکاربورو واقع در تورنتو و اطراف آن است. تقریبا 95 درصد از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه در پردیس سنت جورج در مرکز شهر تحصیل می‌کنند و بیش از 60 درصد از دانشجویان نیز مربوط به مقطع کارشناسی می‌شوند. در حال حاضر هزاران دانشجوی خارجی از بیش از 160 کشور و منطقه در دانشگاه تورنتو حضور دارند. در یک سال اخیر، بیشترین تعداد پذیرش دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه از کشورهای چین، هند و آمریکا بوده است.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یک موسسه دولتی است که در سال 1821 تاسیس و در کبک، کانادا واقع شده است. این دانشگاه دارای دو پردیس است که از جمله آن‌ها می‌توان به پردیس مرکز شهر در مونترال و پردیس مکدونالد در سنت آن دو بلیو. اشاره کرد دو پردیس تقریبا 50 کیلومتر از هم فاصله دارند. زبان اصلی آموزش در این دانشگاه انگلیسی است؛ اگرچه در یک سال اخیر حدود 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه زبان مادری‌شان فرانسوی بوده. حدود یک چهارم دانشجویان دانشگاه مک گیل بین‌المللی هستند و دانشجویانی از بیش از 150 کشور جهان حضور دارند. مسکن دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر دو پردیس در دسترس است.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو یک موسسه دولتی می‌باشد که در سال 1957 تاسیس شده است. پردیس اصلی دانشگاه کانادا در واترلو، انتاریو و نه چندان دور از چندین دریاچه بزرگ و مرز ایالات متحده واقع شده است. این دانشگاه دارای پردیس‌های خارجی در نزدیکی کمبریج، کیچنر و استراتفورد است.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

بیش از 30000 دانشجو در دانشگاه برتر واترلو تحصیل می‌کنند. شهریه عموما برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر است، اگرچه تعداد معدودی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی از دانشجویان داخلی و بین‌المللی شهریه یکسانی دارند. مسکن دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یک موسسه دولتی است که تاریخچه آن به سال 1878 برمی گردد. این دانشگاه در ابتدا پردیسی از دانشگاه لاوال د کبک بود و در سال 1919 به یک موسسه مستقل تبدیل شد. دانشگاه مونترال به دو مدرسه دیگر وابسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به Polytechnique Montréal و HEC Montréal اشاره کرد. یکی از این مدارس مربوط به مدیریت و دیگری مربوط به مهندس می‌شود. این دانشگاه و مدارس وابسته به آن در کبک، یکی از پرجمعیت ترین مناطق شهری در کانادا واقع شده اند. حدود یک چهارم دانشجویان در هر سه مسسسه در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. این دانشگاه برای دانشجویان تمام وقت کارشناسی و کارشناسی ارشد مسکن ارائه می‌دهد.

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

هزینه تحصیل در رشته معماری در کانادا

یکی از نکات مهمی که در رابطه با رشته معماری در کانادا باید در نظر داشته باشید، هزینه‌های تحصیل است. به طور کلی، می‌توان گفت که کانادا به عنوان یکی از کشورهای با هزینه نسبتا بالای تحصیل شناخته می‌شود. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی، ابتدا هزینه تحصیل در کانادا را بررسی کنید. در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های مربوط به تحصیل را مشاهده کنید.

نوع هزینهمبلغ قابل پرداخت
تحصیل در مقطع کارشناسیسالانه بین 10 تا 60 هزار دلار
تحصیل کارشناسی ارشدسالانه بین 20 تا 50 هزار دلار
تحصیل دکتراسالانه بین 20 تا 50 هزار دلار
هزینه ماهیانه و میانگین خورد و خوراک240 تا 320 دلار
هزینه ماهیانه حمل و نقل78 تا 98 دلار
هزینه ماهیانه بیمه درمانی40 دلار

بورسیه معماری در کانادا

تحصیل معماری در کانادا

بهترین روش برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا و حتی تحصیل رایگان در این کشور، دریافت بورسیه تحصیلی است. برای دریافت بورسیه تحصیلی معماری در کانادا لازم است با ارائه نمرات بالا، مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر و سابقه کاری مرتبط برتری خود را نسبت به دانشجویان دیگر ثابت کنید.

توجه کنید که بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کانادا برای معماری توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند. این در کنار وجود شرایط کاملا رقابتی برای اعطای بورسیه باعث شده است تا دریافت بورسیه کامل برای برخی از افراد مقداری سخت شود.

به طور کلی، بورسیه تحصیلی کانادا را می‌توان به دو نوع زیر تقسیم کرد:

 • بورسیه فول فاند: بورسیه‌هایی که در دسته فول فاند قرار می‌گیرند، می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل شما را پوشش دهند. حتی در برخی مواقع، دیده شده است که این بورسیه‌ها بخشی از هزینه‌های زندگی را نیز پوشش می‌دهند. در مقابل، شرایط دریافت این بورسیه‌ها کاملا رقابتی است و به تعداد محدودی ارائه می‌شوند.
 • بورسیه معمولی: بورسیه‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند. در حالی که برای دریافت آن‌ها شانس به مراتب بیشتری دارید و از این جهت بهتر هستند.

در ادامه با برخی از بهترین بورسیه‌های معماری در کانادا آشنا می‌شویم:

 • بورسیه کارشناسی در دانشگاه واترلو: این بورسیه توسط دانشگاه واترلو و در مقطع کارشناسی اعطا می‌شود. افرادی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، مبلغ 10 هزار دلار کانادا دریافت خواهند کرد
 • بورسیه کارشناسی ارشد در دانشگاه مونترال: این بورسیه توسط دانشگاه مونترال و برای دانشگاه کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. با دریافت این بورسیه مبلغی در حدود 10 هزار دلار دریافت خواهید کرد
 • بورسیه دکترا تاملینسون در دانشگاه مک گیل: این بورسیه توانایی اعطای مبلغ 35 هزار دلار در سال را با دو بار امکان تمدید دارد

کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان رشته معماری

برای دانشجویان رشته معماری در کانادا فرصت‌های زیادی برای کار دانشجویی وجود دارد. از جمله:

 • کارآموزی: بسیاری از برنامه های معماری در کانادا برنامه های کارآموزی را به عنوان بخشی از برنامه درسی ارائه می دهند. این برنامه ها به دانش آموزان اجازه می دهد تا ضمن کسب اعتبار علمی، تجربه عملی در شرکت های معماری، شرکت های ساختمانی یا سازمان های دولتی کسب کنند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در این برنامه‌ها شرکت کنند و تجربه عملی ارزشمندی را بدست آورند.
 • دستیار پیش نویس و طراحی معماری: دانشجویان بین المللی که در نقشه کشی معماری مهارت دارند ممکن است فرصت هایی برای کار به عنوان دستیار نقشه کشی یا دستیار طراحی در شرکت های معماری پیدا کنند.
 • مدل سازی و نمونه سازی: دانشجویان معماری اغلب نیاز به ایجاد مدل های فیزیکی و نمونه های اولیه به عنوان بخشی از درس طراحی خود دارند. دانشجویان بین المللی که مهارت بالایی در این زمینه دارند ممکن است فرصت های کاری پاره وقت برای کمک به ساخت مدل در استودیوها یا کارگاه های معماری را پیدا کنند.
 • روزنامه نگاری و انتشارات معماری: دانشجویان بین المللی با مهارت های نوشتاری قوی ممکن است فرصت های کار پاره وقت در مجلات یا سایت‌های معماری را پیدا کنند. وظایف آنها ممکن است شامل نوشتن مقاله، ویرایش محتوا یا تولید محتوای ویدیویی باشد.
 • فعالیت به عنوان دستیار تدریس یا دستیار تحقیق: دانشجویان بین‌المللی که رزومه تحصیلی قوی دارند، ممکن است فرصت کار پاره وقت را به عنوان دستیار تدریس (Teacheing Assistant) یا دستیار تحقیق (Reasearch Assistant) پیدا کنند. برای به دست آوردن این شغل‌های پاره وقت لازم است با استاد راهنمای خود در ارتباط باشید.

اخذ اقامت دائم کانادا با تحصیل در رشته معماری

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل رشته معماری در کانادا این است که می‌توانید بعد از اتمام دوره تحصیلی خود، برای اخذ اقامت کاری این کشور اقدام کنید. بعد از انجام این کار، ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری تبدیل می‌شود و این امکان را می‌دهد تا بتوانید از طریق آن برای اخذ اقامت موقتی بلندمدت و سپس اقامت دائم این کشور اقدام کنید. به همین دلیل می توان گفت تحصیل رشته هایی مانند معماری راه مناسبی برای مهاجرت به کانادا به شمار می رود.

دریافت ویزای همراه برای تحصیل رشته معماری در کانادا

در کانادا این امکان فراهم شده است تا افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های مختلف مانند معماری را دارند و متاهل هستند، در صورت برخورداری از شرایط لازم بتوانند خانواده خود را به کانادا ببرند. برای این منظور شرایطی در نظر گرفته شده است که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به برخورداری از تمکن مالی مناسب اشاره کرد. همچنین با دریافت ویزای همراه، تنها امکان اخذ مجوز اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سالتان را خواهید داشت.

سوالات متداول

معمولا بورسیه‌ها برای مقطع کارشناسی از نوع معمولی هستند. اما برای تحصیلات تکمیلی، امکان دریافت فول فاند وجود دارد.

بله. اما این شرایط کاملا رقابتی هستند. با توجه به کمبود نیروی متخصص، شانستان برای پذیرش بسیار بالا خواهد بود.

مهم‌ترین شرط برای پذیرش رشته معماری در کانادا، تسلط به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی است. با توجه به نوع دانشگاه و استانی که قصد تحصیل در آن را دارید، باید به یکی از این زبان‌ها مسلط باشید.

جمع‌بندی

رشته معماری در کانادا، در دانشگاه‌های واترلو، مونترال، تورنتو، بریتیش کلمبیا و کبک ارائه می‌شود. به دلیل کمبود نیروی کار، پذیرش رشته معماری در کانادا بسیار راحت‌تر از رشته‌های دیگر انجام می‌شود. در نتیجه، اگر به دنبال اخذ پذیرش آسان هستید و می‌خواهید با کمترین ریسک ممکن برای تحصیل در خارج از کشور، می‌توانید از خدمات شرکت مهاجرتی بینا اپلای استفاده کنید. برای این منظور و کسب اطلاعات بیشتر، کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.