انواع مقاطع تحصیلی در کانادا

متقاضیان تحصیل در بهترین مدارس کانادا، ابتدا باید با مقاطع تحصیلی رایج در این کشور آشنا باشند. دانش‌آموزان باید متناسب با شرایط سنی خود برای تحصیل در این مقاطع اقدام کنند. اگر قصد آشنایی با این مقاطع تحصیلی و بازه سنی مجاز برای هرکدام را دارید، جدول زیر را مطالعه کنید.

نام مقطع تحصیلیبازه سنی مجاز برای تحصیل
نام مقطع تحصیلیبازه سنی مجاز برای تحصیل
مهد کودک4 تا 5 سال
ابتدایی6 الی 7 سال تا 11 الی 12 سال
متوسطه اول11 الی 12 سال تا 13 الی 14 سالگی
متوسطه دوم14 الی 15 سالگی تا 17 الی 18 سالگی
لیسانسندارد
فوق لیسانسندارد
دکتراندارد

نکته مهمی که درباره مقاطع تحصیل دانشگاهی در کانادا وجود دارد این است که معمولا برای این مقطع شرایط سنی خاصی در نظر نگرفته شده است. اما هرچقدر که برای تحصیل در یک مقطع سن بالاتری داشته باشید، شانستان به مراتب کمتر خواهد بود.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

انواع مدارس کانادا

به طور کلی، مدارس کشور کانادا به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. مدارس دولتی، همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، تحت کنترل و اداره دولت کانادا هستند. در حالی که مدارس خصوصی توسط افراد حقیقی اداره می‌شوند. اما از نظر شرایط تحصیل و محتوای آموزشی، می‌توان این مدارس را به انواع دیگری تقسیم کرد. از جمله انواع این مدارس، مدارس شبانه‌روزی، مدارس فرانسوی و مدارس کاتولیک هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

آشنایی با انواع مدارس کانادا

مدارس دولتی کشور کانادا

رایج‌ترین نوع مدرسه در کشور کانادا، مدرسه دولتی است. همان‌طور که از نام این مدرسه مشخص است و پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، این مدارس به دولت کانادا وابسته هستند. به همین خاطر، شرایط تحصیل به مراتب سخت‌تر اما شهریه تحصیل کمتری دارند. همچنین دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، به دلیل جایگاه آموزشی بالاتر نسبت به مدارس خصوصی، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه‌های دولتی خواهند داشت.

مدارس خصوصی کشور کانادا

اگر می‌خواهید در بهترین مدارس کانادا تحصیل کنید، لازم است که با مدارس خصوصی این کشور آشنا باشید. این مدارس توسط اشخاص حقیقی ساخته و اداره می‌شوند و هیچ‌گونه وابستگی به دولت ندارند. به همین خاطر، هزینه تحصیل در مدارس کانادا (خصوصی) به مراتب بیشتر از مدارس دولتی کانادا است. در مقابل، مدارس خصوصی امکانات بیشتری برای تحصیل ارائه می‌دهند و شرایط پذیرش و تحصیل آسان‌تری برای آن‌ها وجود دارد. همچنین، بسیاری از این مدارس، امکان تحصیل را به زبان‌های مختلف برای شما فراهم می‌کنند.

اهمیت شناخت مدارس خصوصی کانادا

مدارس شبانه‌روزی کانادا

در کشور کانادا برخی مدارس در دسته‌بندی مدارس شبانه‌روزی قرار می‌گیرند. در این مدارس، دانش‌آموزان نه‌تنها تحصیل می‌کنند، بلکه در همان مدرسه نیز اقامت دارند. مدت زمان دروس ارائه شده در مدارس شبانه‌روزی مقداری با مدارس روزانه متفاوت است.

مدارس فرانسوی در کشور کانادا

در کشور کانادا، زبان فرانسوی نسبت به هر زبان دیگری در اولویت قرار دارد. به همین خاطر، بسیاری از مدارس این کشور دروس را به زبان فرانسوی ارائه می‌دهند. به طور کلی، هزینه تحصیل در مدارس فرانسوی کانادا به مراتب کمتر از مدارس انگلیسی است. در عین حال، شرایط پذیرش آسان‌تری نیز برای این مدارس وجود دارد. در نتیجه، اگر می‌خواهید برای تحصیل در کانادا اقدام کنید و به دنبال شرایط آسان برای پذیرش هستید، تحصیل در مدارس فرانسوی را توصیه می‌کنیم.

مدارس کاتولیک کشور کانادا

در کشور کانادا، نوعی مدارس وجود دارند که به آن‌ها مدارس کاتولیک گفته می‌شود. این مدارس در استان‌های انتاریو، آلبرتا و ساسکاچوان قرار دارند. این مدارس کاملا خصوصی هستند و شهریه بالاتری نسبت به مدارس دولتی معمولی دریافت می‌کنند.

مدارس کاتولیک موجود در کشور کانادا

در مدارس کاتاتولیک، علاوه بر دروس استاندارد آموزشی، دروس دینی کاتولیک نیز آموزش داده می‌شوند. نکته جالب درباره این مدارس، لباس فرم آن‌ها است. برای تحصیل در این مدارس، تمام دانش‌آموزان ملزم به استفاده از لباس فرم هستند. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که مدارس کاتولیک معمولا از نوع تک‌جنسیتی و درست مانند مدارس ایران هستند.

لیست بهترین مدارس کانادا

لیست بهترین مدارس کانادا به صورت زیر است:

نام مدرسهشهرشهریه سالانه
مدرسه Merrick Preparatoryانتاریو15 تا 60 هزار دلار
مدرسه و آکادمی Williamانتاریوحدود 23 هزار دلار
مدرسه فرانسوی تورنتوتورنتوحدود 50 هزار دلار
مدرسه کالج Trinityانتاریو20 تا 60 هزار دلار
مدرسه کانادایی Lakefieldانتاریو30 تا 70 هزار دلار

در کشور کانادا مدارس بسیار زیادی در هر استان وجود دارد که می‌توانید متناسب با نیاز و شرایط خود برای تحصیل در آن‌ها اقدام کنید. برخی از این مدارس از نوع دولتی هستند و شهریه تحصیل کمتری نسبت به مدارس خصوصی دارند. در حالی که در مدارس خصوصی، امکان تحصیل به زبان‌های دیگر نیز وجود دارد. در ادامه در خصوص هر یک از مدارسی که در جدول بالا معرفی کردیم بیشتر توضیح می دهیم.

مدرسه Merrick Preparatory

نوع مدرسهخصوصی
استان (آدرس)انتاریو
تعداد دانش‌آموز70 نفر
شهریه تحصیل15 تا 60 هزار دلار کانادا برای هر سال
مقاطع تحصیلیدبیرستان (متوسطه دوم)

اگر قصد تحصیل در بهترین مدارس شبانه‌روزی کانادا را دارید، مدرسه Merrick Preparatory می‌تواند گزینه‌ای عالی برایتان باشد. این مدرسته در حاشیه شهر اتاوا و به دور از هیاهوی شهر واقع شده است. نکته جالب درباره مدرسه Merrick Preparatory، تعداد پایین پذیرش دانشجو در هر سال است. این مدرسه در هر سال تنها 60 دانش‌آموز را برای مقاطع نهم تا دوازدهم پذیرش می‌کنند.

مدرسه Merrick Preparatory یکی از بالاترین جایگاه‌های آموزشی را در میان مدارس کانادا دارد. به طوری که معمولا 80 درصد افرادی که در این مدرسه تحصیل می‌کنند، در دانشگاه‌های برتر کانادا پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. در جدول زیر این مدرسه را معرفی کرده‌ایم.

مدرسه و آکادمی William

نوع مدرسهخصوصی
استان (آدرس)انتاریو
تعداد دانش‌آموز500 نفر
شهریه تحصیلمیانگین 23 هزار دلار کانادا برای هر سال
مقاطع تحصیلیهفتم تا دوازدهم

آکادمی ویلیام از جهات مختلفی به عنوان یکی از بهترین مدارس کانادا شناخته می‌شود. اگر قصد تحصیل در بهترین مدارس کانادا را دارید، بهتر است نیم‌نگاهی به این مدرسه داشته باشید. در مدرسه و آکادمی William، پایه هفتم تا دوازدهم تدریس می‌شود. سالانه نیز حدود 500 دانش‌آموز در این مدرسه تحصیل می‌کنند.

تصاویر مدرسه و آکادمی William

مدرسه فرانسوی تورنتو

نوع مدرسه خصوصی
استان (آدرس) تورنتو
تعداد دانش‌آموز 200 نفر
شهریه تحصیل حدود 50 هزار دلار برای هر سال
مقاطع تحصیلی دبیرستان (متوسطه دوم)

یکی از مدارس محبوب کشور کانادا که به عنوان یکی از بهترین دبیرستان های تورنتو نیز شناخته می‌شود، مدرسه Toronto French School (TFS) است. این مدرسه اولین بار در سال 1962 تاسیس شد و به عنوان یک مدرسه دو زبانه فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر نیز این مدرسه در مقاطع پایین، دروس را به زبان فرانسوی و در مقاطع بالاتر، دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

تصاویر مدرسه فرانسوی تورنتو

مدرسه کالج Trinity

نوع مدرسه خصوصی
استان (آدرس) انتاریو
تعداد دانش‌آموز 300 نفر
شهریه تحصیل 20 تا 60 هزار دلار کانادا برای هر سال
مقاطع تحصیلی پایه پنجم تا دوازدهم

مدرسه Trinity یکی از مدارس شبانه‌روزی و البته خصوصی در کشور کانادا می‌باشد. این مدرسه در استان انتاریو قرار دارد و ساکنان شهر پورت هوپ می‌توانند برای تحصیل در مدرسه Trinity اقدام کنند.

از جمله امکانات آکادمی Trinity می‌توان به کتابخانه غنی، بیش از سه سالن ورزشی کاملا سرپوشیده، آزمایشگاه‌های علمی مختلف، خوابگاه‌های دانش آموزی و کافه‌تریا مخصوص دانش‌آموزان اشاره کرد. برای تحصیل در این مدرسه، کافی است همین حالا با ما در بینا اپلای تماس بگیرید. برای آشنایی بیشتر با این آکادمی، جدول زیر را مطالعه کنید.

در جدول زیر مشخصات این کالج را برای شما توضیح داده‌ایم.

مدرسه کالج Trinity

مدرسه کانادایی Lakefield

نوع مدرسه خصوصی
استان (آدرس) انتاریو
تعداد دانش‌آموز 250 نفر
شهریه تحصیل 30 تا 70 هزار دلار کانادا برای هر سال
مقاطع تحصیلی دبیرستان (متوسطه دوم)

اگر به دنبال تحصیل در بهترین مدارس کانادا در استان انتاریو هستید، مدرسه Lakefield را پیشنهاد می‌کنیم. این مدرسه به عنوان یکی از مدارس بین‌المللی کانادا شناخته می‌شود که دانش‌آموزانی بیش از 30 کشور را پذیرش کرده است. در این مدرسه انواع مهارت‌های لازم برای موفقیت در درس و زندگی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شوند.

توجه داشته باشید که مدرسه Lakefield به عنوان یک مدرسه خصوصی شناخته می‌شود که امکان تحصیل در دو نوبت روزانه و شبانه‌روزی را فراهم کرده است. در جدول زیر، اطلاعاتی در رابطه با این مدرسه را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

تصاویر مدرسه کانادایی Lakefield

لیست بهترین مدارس ایرانی کانادا

ممکن است مانند بسیاری از دانش‌آموزانی که قصد مهاجرت تحصیل و زندگی در کانادا را دارند، تمایل به تحصیل در مدارس اختصاصی این کشور نداشته باشید. در این صورت می توانید در مدارس ایرانی کانادا تحصیل کنید. در ادامه با برخی از این مدارس ایرانی آشنا می‌شویم.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

مدرسه بین‌المللی البرز در تورنتو کانادا

یکی دیگر از مدارس برتر کانادا برای تحصیل به زبان فارسی، مدرسه بین المللی البرز است که در تورنتو قرار دارد. این مدرسه خصوصی، یکی از معدود مدرسه‌های ایرانی مورد تایید آمریکا است و می‌توانید برای مهاجرت به این کشور در سال‌های آینده، روی تحصیل در مدرسه البرز حساب باز کنید. در جدول زیر مشخصات این مدرسه را بررسی کرده‌ایم.

نوع مدرسهخصوصی
استان (آدرس)تورنتو
تعداد دانش‌آموز150 نفر
شهریه تحصیلمیانگین 35 هزار دلار کانادا برای هر سال
مقاطع تحصیلیدبیرستان و پیش‌دانشگاهی

مدرسه فارسی‌زبان تورنتو

یکی از بهترین مدارس ایرانی کشور کانادا برای تحصیل، مدرسه فراسی تورنتو است که به آن Toronto Farsi School نیز گفته می‌شود. دانش‌آموزانی که ساکن تورنتو هستند، به راحتی می‌توانند برای تحصیل در این مدرسه خصوصی اقدام کنند.

در مدرسه فارسی‌زبان تورنتو امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فارسی وجود دارد. اگر به دنبال تحصیل در مدرسه فارسی‌زبان هستید، شانس زیادی برای اخذ پذیرش در میان 250 نفر ظرفیت سالانه این مدرسه خواهید داشت. در جدول زیر با ویژگی‌های این مدرسه آشنا می‌شویم.

نوع مدرسهخصوصی
استان (آدرس)تورنتو
تعداد دانش‌آموز250 نفر
شهریه تحصیل9 تا 30 هزار یورو
مقاطع تحصیلیهمه مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه

تاثیر تحصیل در بهترین مدارس کانادا در آیند دانش‌آموزان

دانش‌آموزانی که در مدارس برتر کانادا به تحصیل می‌پردازند می‌توانند یک رزومه قوی برای پذیرش در بهترین دانشگاه‌های این کشور داشته باشند. تجربه ما نشان داده است افرادی که در بهترین مدارس کانادا تحصیل کرده اند، نسبت‌ به دانش آموزان دیگر شانس پذیرش بیشتری در دانشگاه های برتر کانادا دارند.

علاوه بر این مدارس برتر کانادا با داشتن برنامه تحصیلی دقیق و اساتید مجرب بهتر می توانند به رشد فکری و علمی دانش آموزان کمک کنند.

شرایط تحصیل در بهترین مدارس کانادا

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در کشور کانادا و مدارس این کشور را دارند، برای اخذ پذیرش آسان باید از شرایطی برخوردار باشند. توجه داشته باشید که پذیرش تحصیلی این کشور به صورت کاملا رقابتی است و دانش‌آموزانی که از شرایط بهتری برخوردار باشند، شانس بالاتری برای اخذ پذیرش خواهند داشت.

اهمیت شناخت شرایط تحصیل در مدارس کانادا

از جمله برخی از شرایط تحصیل در بهترین مدارس کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب نمرات و معدل کل خوب در دو سال تحصیلی گذشته
 • برخورداری از تمکن مالی مناسب برای پرداخت شهریه حداقل یک ترم (یک سال تحصیلی)
 • قبولی در آزمون‌های ورودی زبان و ریاضی (تنها برای برخی از مدارس وجود دارد)
 • تسلط نسبی به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی (نیازی به ارائه مدرک آزمون‌های معتبر ندارید)

اخذ ویزای دانش‌آموزی برای تحصیل در مدارس کانادا

برای تحصیل در مدارس کانادا، علاوه بر دریافت پذیرش تحصیلی مدرسه مورد نظر، باید پذیرش ویزای تحصیلی را نیز دریافت کنید. برای این منظور، مهم‌ترین نکته، ارائه مدارک به صورت کامل و بدون نقص است. در کنار این موضوع، باید با اعتماد به نفس بالا در مصاحبه با افسر سفارت شرکت کنید و بتوانید به سوالات، پاسخ دقیق و مناسب بدهید.

در ادامه با برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا آشنا می‌شویم:

 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به درخواست ویزای تحصیلی کانادا
 • نسخه اصلی پذیرش‌نامه تحصیلی از مدرسه مورد نظر در کانادا
 • مدارک هویتی اصلی از جمله پاسپورت
 • عکس پرسنلی با فرمت رسمی و پس‌زمینه سفید که به تازگی گرفته شده باشد
 • گواهی‌های مربوط به برخورداری از تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • انگیزه‌نامه برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا و زندگی در این کشور
 • رسیدهای مربوط به پرداخت هزینه‌های بررسی و اخذ ویزای کانادا
 • گواهی عدم سوء پیشینه

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

بله. در اختیار داشتن این مدرک کاملا الزامی است.

بله. تنها با برخورداری از تمکن مالی و مدارک لازم می‌توانید در این مدارس تحصیل کنید.

گران‌ترین مدارس کانادا شهریه‌ای در حدود 70 هزار دلار در سال دارند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا بستگی زیادی به نوع مدرسه، شامل دولتی، خصوصی و شبانه روزی دارد. با این حال بازه کلی شهریه مدارس کانادا بین 7 تا 90 هزار دلار کانادا در سال است.

جمع‌بندی

اگر قصد تحصیل در بهترین مدارس کانادا را دارید، کافی است با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید. ما می‌توانید با هزینه مناسب و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت تحصیلی این کشور و پذیرش مدرسه دلخواه را برای شما یا فرزندتان دریافت کنیم. برای دریافت خدمات مشاوره تحصیل در خارج، از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.