طبق تعریف سایت رسمی Canada VISA، نوت آفیسر یک فایل اطلاعاتی است که یادداشت های دقیق آفیسر را در هنگام بررسی پرونده شما نشان می دهد. متقاضیانی که در خواست آنها برای اقامت موقت یا دائم در کانادا رد شده است می توانند درخواست نوت آفیسر بدهند.

این سیستم در واقع به یک سیستم آی‌تی اشاره دارد که مامورین اداره مهاجرت کانادا از آن برای ذخیره و مدیریت پرونده متقاضیان مهاجرت استفاده می‌کنند. بنابراین GCMS به اطلاعاتی اشاره دارد که در ارتباط با یک تقاضای مهاجرت یا ویزا ذخیره شده است. هدف از درخواست نوت آفیسر کانادا دسترسی به این اطلاعات است.  

ماموران نظرات خود را در مورد تقاضا‌های مختلف در سیستم GCMS وارد می‌کنند. اگر یک سابقه GCMS را باز کنید، چندین صفحه اطلاعات را در مورد یک تقاضای خاص می‌بینید. البته حجم عظیمی از این اطلاعات مربوط به دلایل ریجکت شدن ویزای فرد متقاضی نیست. به عنوان مثال، ممکن است مقداری از این اطلاعات مربوط به اداره‌ای باشد که این تقاضای خاص را بررسی کرده است و شاید بخشی از اطلاعات مربوط به شرایط و وضعیت درخواست باشد.

یادداشت‌های آفیسر ممکن است تنها یک یا دو پاراگراف از این لیست طولانی اطلاعات را تشکیل دهد. در حالی که ممکن است شما چیز‌های زیادی از این سابقه GCMS یاد بگیرید، باید بگوییم که یادداشت‌های الکترونیک مامور مربوطه معمولا بخش اساسی این سابقه است.

اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد درخواست ویزای خود کسب کنید، نوت آفیسر کانادا این جزئیات را در اختیار شما قرار می‌دهد. مرکز ATIP نقش اصلی را در ارائه این خدمات دارد و این حق مسلم هر فردی است که از اطلاعات مربوط به پرونده خود آگاهی داشته باشد. نوت آفیسر کانادا گزارشی مفصل در حدود  50 تا 200 صفحه است که ویزای افراد در آن به صورت کامل و جامع بررسی شده است.

یادداشت‌هایی که آفیسر وارد سیستم می‌کند به مواردی مانند مسائل شخصی متقاضی، نوع ویزا و دفتر ویزای مسئول بستگی دارد. به عنوان مثال، تقاضای کارگران ماهر با دقت بررسی می‌شود و باید از تجربه و آموزش آن‌ها اطمینان حاصل شود. این فرآیند ممکن است شامل بررسی ریزنمرات آموزشی و تایید مراجع استخدامی باشد.

لیست رسمی کد‌هایی که اداره مهاجرت در هنگام پردازش درخواست نوت آفیسر کانادا استفاده می‌کند، لیست کد‌ها (The Codes List) نام دارد. آفیسر این کد‌ها را به زبان انگلیسی در سیستم GCMS وارد می‌کند. این کد‌ها تنها برای مهاجران استان کبک (Quebec) به زبان فرانسوی وارد می‌شوند. 

نمونه نوت آفیسر کانادا

یک نمونه نوت آفیسر، که توسط مجموعه بینااپلای دریافت شده است، به صورت زیر است (برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید):

ترجمه یادداشت آفیسر در عکس بالا در خصوص ریجکت شدن ویزای متقاضی به صورت زیر است:

من درخواست را بررسی کردم. من عوامل زیر را در تصمیم خود در نظر گرفته ام. متقاضی یک تبعه ایرانی است و برای این هدف سفر می کند: گردشگری. به نظر می رسد برنامه بازدید متقاضی به اندازه کافی قابل استناد نیست. هدف از بازدید با توجه به وضعیت اجتماعی-اقتصادی متقاضی معقول به نظر نمی رسد و بنابراین من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره اقامت مجاز، کانادا را ترک خواهد کرد. با توجه به روابط خانوادگی یا انگیزه های اقتصادی، دلایل متقاضی برای ماندن در کانادا ممکن است بیشتر از برگشت به کشور خود باشد. سابقه سفر متقاضی هم به اندازه ای نیست که تاثیر مثبتی در تصمیم گیری من ایجاد کند. با در نظر گرفتن این عوامل من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره مجاز اقامت خود، کانادا را ترک خواهد کرد. به دلایل بالا، من این درخواست را رد کرده ام.

تفاوت GCMS و ATIP چیست؟

سیستم GCMS جایگزینی برای سیستم‌های قدیمی CAIPS و FOSS است که قبل از سال 2010 مورد استفاده قرار می‌گرفتند. نوت‌های GCMS با نظر به ماده دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (ATIP) صادر می‌شوند. اطلاعات داخل این سیستم‌ها با توجه به فرم‌ها و مستنداتی فراهم می‌شود که متقاضی ارائه داده است. سیستم GCMS توسط اداره مهاجرت کانادا ایجاد شده است و تقاضا‌های مهاجرت و شهروندی از طریق آن پردازش می‌شود.  

این سیستم شامل سابقه مفصلی از پرونده فرد است و دقیق‌ترین روش کسب اطلاعات برای متقاضی است. متقاضی حق دارد یک کپی از این اطلاعات را نزد خود نگه دارد که این در جهت رفع مشکلات پرونده کمک شایان توجه‌ای خواهد کرد. دریافت نوت آفیسر کانادا حق قانونی هر فرد متقاضی است و هر چند بار که این شخص مایل باشد، قادر به درخواست برای دریافت نوت خواهد بود.

متقاضیان مهاجرت دائم به محض اینکه مدارک آن‌ها پذیرفته شد و اداره مهاجرت تکمیل بودن آن‌ها را تایید کرد، می‌توانند برای نوت آفیسر تقاضا دهند. تایید مدارک از جانب اداره مهاجرت تقریبا یک ماه طول می‌کشد.

ATIP یک سرویس تقاضای آنلاین برای دسترسی به اطلاعات شخصی و حریم خصوصی است. افراد می‌توانند با استفاده از این سیستم به صورت آنلاین تقاضای اطلاعات کنند و این اطلاعات را در اختیار موسسات دولتی مورد نظر خود قرار دهند.

کاربرد نوت آفیسر کانادا چیست؟

 اگر می‌خواهید در مورد دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای کانادا اطلاعات کسب کنید، نوت آفیسر به کمک شما می‌آید و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. این گزارش دقیقا به شما می‌گوید که آفیسر به چه دلیلی پرونده شما را قبول نکرده است.

 زمانی که علت رد شدن درخواست خود را بدانید، راحت‌تر می‌توانید اقدام کنید و برای برطرف شدن مشکلات پرونده تلاش کنید. البته نوت آفیسر کانادا کاربرد‌های دیگری نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به بررسی وضعیت ویزا‌های تحصیلی و موقت، مطلع شدن از نحوه پیشرفت پرونده مهاجرتی خود و مطمئن شدن از اینکه اداره مهاجرت مدارک شما را دریافت کرده است، اشاره کرد.

چنانچه نیاز به دریافت نوت آفیسر کانادا دارید، موسسه مهاجرتی بینا اپلای با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص این امر را به بهترین شکل ممکن و در حداقل زمان انجام می دهد.

مطلب پیشنهادی:

چه زمانی باید درخواست نوت آفیسر کانادا داد؟

زمان درخواست نوت آفیسر کانادا

شما می‌توانید هر زمانی و بنا به هر دلیلی برای نوت آفیسر کانادا تقاضا دهید. لازم نیست که حتما برای انجام این تقاضا دلیل خاصی داشته باشید. شاید تنها به دلیل کنجکاوی بخواهید از نوت آفیسر مطلع شوید. شما می‌توانید بعد از درخواست برای اقامت دائم و یا موقت کانادا، در جستجوی نوت آفیسر باشید و ببینید نظر اداره مهاجرت در مورد تقاضای شما مثبت است یا منفی. اگر نظر اداره مهاجرت منفی باشد، دلایل آن به صورت شفاف ذکر می‌شود.  

بهترین زمان برای درخواست نوت آفیسر کانادا بعد از مرحله تکمیل R10 است. R10 به ماده 10 از قانون محافظت از مهاجرین و پناهندگان اشاره دارد. در این مرحله است که اداره مهاجرت کامل بودن اطلاعات و مدارک شما را تایید می‌کند. این مرحله معمولا در خلال 30 روز بعد از تقاضا تکمیل می‌شود. دو تا سه ماه بعد از اینکه تقاضای مهاجرت دادید، بهترین زمان برای درخواست نوت آفیسر کانادا است.

دریافت نوت آفیسر کانادا چقدر طول می‌کشد؟

درخواست نوت آفیسر کانادا ظرف مدت 30 روز پاسخ داده می‌شود. اما اداره مهاجرت ممکن است بنا به دلایل خاصی این مدت زمان را بیشتر کند. مثلا ممکن است جواب دادن به این تقاضا نیازمند بررسی اسناد زیادی باشد و این فرآیند پاسخ‌دهی را به تعویق بیندازد.  

اگر پاسخ دادن به درخواست شما بیش از 30 روز زمان لازم داشته باشد، اداره مهاجرت شما را مطلع خواهد کرد. معمولا جواب این درخواست در 30 تا 40 روز دریافت می‌شود. اما گاهی در مواقع خاص ممکن است 30 تا 60 روز دیگر هم طول بکشد.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط و قوانین درخواست نوت آفیسر کانادا چیست؟

اگر جواب شما به یکی از سوالات زیر بله است، می‌توانید برای نوت آفیسر کانادا درخواست دهید:

  • آیا درخواست مهاجرت شما به کانادا رد شده است و می‌خواهید قبل از تقاضای مجدد مطمئن شوید که چه اتفاقی افتاده است؟
  • آیا می‌خواهید اسناد و اطلاعات ارائه شده در تقاضی مهاجرت خود را تایید کنید و یا مایلید از روند پیشرفت امور مربوط به ویزای خود اطلاع حاصل کنید؟
  • آیا اداره مهاجرت شما را برای مصاحبه دعوت کرده و از شما تقاضای اسناد بیشتری کرده است؟
  • آیا ویزا یا تقاضای مهاجرت شما به تعویق افتاده است؟

پس اگر جواب شما به یکی از سوالات بالا بله باشد، می‌توانید تقاضای نوت آفیسر کانادا دهید. شماره تقاضا جهت درخواست نوت اجباری است. UCI یا شناسه ویژه کلاینت هم جهت این تقضا درخواست می‌شود که البته اجباری نیست.

شماره تقاضا به محض درخواست مهاجرت، ایجاد می‌شود. اگر شما چندین درخواست برای مهاجرت به کانادا داده باشید، برای هر کدام از این درخواست‌ها یک شماره تقاضا خواهید داشت. شماره تقاضا معمولا متشکل از یک حرف است که به دنبال آن 9 رقم آمده است.

نکته مهم: تنها کسانی می توانند درخواست نوت آفیسر کانادا را ثبت نمایند که شهروند یا مقیم کانادا باشند.

چنانچه نیاز به دریافت نوت آفیسر کانادا دارید، موسسه مهاجرتی بینا اپلای با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص این امر را به بهترین شکل ممکن و در حداقل زمان انجام می دهد.

درخواست نوت آفیسر کانادا و رفع ریجکتی ویزا

بعد از اینکه فرآیند تقاضا شروع شد، شماره UCI به متقاضی داده می‌شود و هر متقاضی تنها یک شماره UCI خواهد داشت. اگر متقاضی چندین بار هم برای مهاجرت به کانادا تقاضا داده باشد، تنها همین یک شماره را خواهد داشت. این شماره معمولا متشکل از 8 رقم است که با یک خط‌تیره از همدیگر جدا شده‌اند. گاهی این شماره متشکل از 10 رقم است و این ده رقم با دو خط‌تیره از هم جدا شده‌اند

نحوه درخواست نوت آفیسر کانادا

معمولا برای مشاهده نوت آفیسر لازم است که یک درخواست ATIP داده شود و سوابق GCMS در آن درخواست تقاضا شود. نوت‌های الکترونیک آفیسر در این سوابق موجود هستند. نحوه گرفتن نوت آفیسر کانادا به این صورت است که ابتدا به صفحه تقاضای ATIP بروید. سپس به پایین صفحه بیایید و بر روی Next کلیک کنید.

نحوه درخواست نوت آفیسر کانادا

شرایط و ضوابط را بپذیرید و بر روی continue کلیک کنید. از لیست آژانس‌هایی که ظاهر شده است، گزینه Immigration, Refugees, and Citizenship, Canada را انتخاب کنید.

مراحل درخواست نوت آفیسر کانادا

سپس به پایین صفحه بیایید و وضعیت فرد متقاضی (خودتان) را انتخاب کنید.

مراحل در خواست نوت آفیسر کانادا

بقیه فرم را تکمیل کنید. معلوماتی که در اینجا وارد می‌کنید به نام و اطلاعات تماس فرد متقاضی اشاره دارند.

شرایط درخواست نوت آفیسر کانادا

اگر تقاضا را برای خودتان پر می‌کنید، باید اطلاعات خودتان را در ادامه وارد کنید، اما اگر تقاضا را برای فرد دیگری پر می‌کنید، باید اطلاعات او را وارد کنید. شما همچنین لازم است که یک فرم رضایت ATIP امضا‌شده را نیز آپلود کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست بدهیم؟

به صفحه بعد بروید و به ترتیب گزینه‌های Access to Information Act و Immigration/Citizenship Records را انتخاب کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست دهیم؟

به پایین صفحه بروید و اطلاعات متقاضی مانند شماره UCI و نوع تقاضا را وارد کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست دهیم؟

گزینه “Status Update of File/Reasons for Refusal/Officer’s Electronic Notes” را انتخاب کنید.

آموزش درخواست نوت آفیسر کانادا

سپس شماره پرونده مربوط به تقاضای خود را وارد کنید. بعدا بر روی continue کلیک کنید و هر فایلی را که لازم است، آپلود کنید. در نهایت نیز باید اقدام به پرداخت کنید. هزینه نوت افیسر برای هر درخواست ATIP در حال حاضر 5 دلار کانادا است.

خدمات بینا‌ اپلای جهت درخواست نوت آفیسر کانادا

موسسه بینا‌ اپلای یکی از موسسات مهاجرتی دارای مجوز است که بیش از ده سال سابقه کار دارد. این موسسه با پیچ و خم کار آشنایی لازم را دارد و در ارتباط با درخواست نوت آفیسر کانادا می‌تواند مشاوره‌های مفیدی به شما ارائه دهد. برای بهره‌مند شدن از مشاوره موسسه می‌توانید با شماره‌های 02122784091 و 02122784093 تماس بگیرید.  

سخن پایانی

امروزه قوانین مهاجرت در بسیاری از کشور‌ها بسیار سخت‌گیرانه شده است و این کانادا را تبدیل به مقصدی مناسب و رویایی برای مهاجرین کرده است. کانادا کشوری است که از مهاجرین استقبال می‌کند و مهاجرین را برای سعادت و خوشبختی آینده خود لازم می‌داند. البته فراموش نکنید که مهاجرت همواره ریسک‌های خود را دارد و هیچ وقت نباید بدون تحقیق و مطالعه کافی اقدام به این کار کنید. طبیعتا همه افراد شرایط مهاجرت را ندارند و مهاجرت مشکلات بعضی را بسیار بیشتر خواهد کرد. نظر شما در مورد مهاجرت به کانادا چیست؟ چه تجربه‌هایی در زمینه تقاضا برای نوت آفیسر کانادا دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ثبت درخواست نوت آفیسر کانادا