طبق تعریف سایت رسمی Canada VISA، نوت آفیسر (GCMS Note) یک فایل اطلاعاتی است که یادداشت های دقیق آفیسر را در هنگام بررسی پرونده شما نشان می دهد. متقاضیانی که درخواست آنها برای اقامت موقت یا دائم در کانادا رد شده است می توانند درخواست نوت آفیسر بدهند.

آفیسر نظرات خود را در مورد درخواست هر متقاضی در سیستم GCMS وارد می‌کنند. اگر یک سابقه GCMS را باز کنید، بین 50 تا 200 صفحه اطلاعات را در مورد یک تقاضای خاص می‌بینید. البته حجم عظیمی از این اطلاعات مربوط به دلایل ریجکت شدن ویزای فرد متقاضی نیست. به عنوان مثال، ممکن است مقداری از این اطلاعات مربوط به اداره‌ای باشد که این تقاضای خاص را بررسی کرده است و شاید بخشی از اطلاعات مربوط به شرایط و وضعیت درخواست باشد.

یادداشت‌های آفیسر ممکن است تنها یک یا دو پاراگراف از این لیست طولانی اطلاعات را تشکیل دهد. در حالی که احتمال دارد شما چیز‌های زیادی از این سابقه GCMS یاد بگیرید، باید بگوییم که یادداشت‌های الکترونیک مامور مربوطه معمولا بخش اساسی این سابقه است.

یادداشت‌هایی که آفیسر وارد سیستم می‌کند به مواردی مانند مسائل شخصی متقاضی، نوع ویزا و دفتر ویزای مسئول بستگی دارد. به عنوان مثال، تقاضای کارگران ماهر با دقت بررسی می‌شود و باید از تجربه و آموزش آن‌ها اطمینان حاصل شود. این فرآیند ممکن است شامل بررسی ریزنمرات آموزشی و تایید مراجع استخدامی باشد.

ATIP چیست؟

ATIP مخفف دسترسی به اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی (Access to Information and Privacy) است. این یک قانون فدرال در کانادا است که به افراد اجازه می دهد تا به اطلاعاتی که دولت کانادا در اختیار دارد دسترسی داشته باشند.

در زمینه ویزای کانادا، می توانید از ATIP برای درخواست اطلاعات مربوط به پرونده ویزای خود از اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) استفاده کنید. این شامل موارد زیر می شود:

  • یادداشت های افسر ویزا: اینها توضیحاتی هستند که توسط افسر ویزا در مورد پرونده شما نوشته شده است.
  • مدارک مربوط به پرونده شما: این می تواند شامل فرم های درخواست، نامه ها، اسناد پشتیبانی و سایر مدارکی باشد که به IRCC ارسال کرده اید.
  • دلایل رد ویزا: اگر ویزای شما رد شده باشد، می توانید از ATIP برای درخواست دلایل رد شدن استفاده کنید.

نمونه نوت آفیسر کانادا

یک نمونه نوت آفیسر، که توسط مجموعه بینااپلای دریافت شده است، به صورت زیر است (برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید):

ترجمه یادداشت آفیسر در عکس بالا در خصوص ریجکت شدن ویزای متقاضی به صورت زیر است:

من درخواست را بررسی کردم. من عوامل زیر را در تصمیم خود در نظر گرفته ام. متقاضی یک تبعه ایرانی است و برای این هدف سفر می کند: گردشگری. به نظر می رسد برنامه بازدید متقاضی به اندازه کافی قابل استناد نیست. هدف از بازدید با توجه به وضعیت اجتماعی-اقتصادی متقاضی معقول به نظر نمی رسد و بنابراین من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره اقامت مجاز، کانادا را ترک خواهد کرد. با توجه به روابط خانوادگی یا انگیزه های اقتصادی، دلایل متقاضی برای ماندن در کانادا ممکن است بیشتر از برگشت به کشور خود باشد. سابقه سفر متقاضی هم به اندازه ای نیست که تاثیر مثبتی در تصمیم گیری من ایجاد کند. با در نظر گرفتن این عوامل من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره مجاز اقامت خود، کانادا را ترک خواهد کرد. به دلایل بالا، من این درخواست را رد کرده ام.

کاربرد نوت آفیسر کانادا چیست؟

1.اطلاع از دلایل رد ویزا

اگر درخواست ویزای شما رد شده باشد، نوت آفیسر می تواند به شما نشان دهد که چرا این اتفاق افتاده است. این به شما کمک می‌کند تا اشتباهات را شناسایی کرده و شانس خود را برای موفقیت در درخواست بعدی افزایش دهید.

2.مشاهده روند بررسی پرونده

نوت آفیسر به شما نشان می دهد که چگونه پرونده شما توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) بررسی شده است. این می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه مدت طول می کشد تا در مورد درخواست شما تصمیم گیری شود و در چه مراحلی ممکن است با تاخیر یا مشکلاتی مواجه شوید.

3.یافتن اطلاعات نادرست

ممکن است در پرونده شما اطلاعات نادرستی وجود داشته باشد و همین موضوع باعث شده باشد که درخواست ویزای شما رد شود. نوت آفیسر می تواند به شما کمک کند تا این اطلاعات اشتباه را شناسایی کرده و آنها را اصلاح کنید.

4.آمادگی برای تجدید نظر در درخواست

اگر درخواست ویزای شما رد شده است و می‌خواهید درخواست تجدید نظر بدهید به نوت آفیسر نیاز دارد. در این شرایط نوت آفیسر کانادا می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌های بهبود پرونده خود را پیدا کنید.

5.جمع آوری مدارک

نوت آفیسر می تواند به عنوان مدرکی از سابقه مهاجرت شما عمل کند. این موضوع برای درخواست های آینده، مانند درخواست شهروندی کانادا، مفید خواهد بود.

چنانچه نیاز به دریافت نوت آفیسر کانادا دارید، موسسه مهاجرتی بینا اپلای با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص این امر را به بهترین شکل ممکن و در حداقل زمان انجام می دهد.

دریافت نوت آفیسر کانادا حق قانونی هر فرد متقاضی است و هر چند بار که این شخص مایل باشد، قادر به درخواست برای دریافت نوت خواهد بود.

چه افرادی به نوت آفیسر کانادا نیاز دارند؟

اگر جواب شما به یکی از سوالات زیر بله است، می‌توانید برای نوت آفیسر کانادا درخواست دهید:

  • آیا درخواست شما برای ویزای کانادا رد شده است و می‌خواهید بدانید چرا این اتفاق افتاده است؟
  • آیا می‌خواهید درخواست تجدید نظر بدهید و به دنبال راه‌هایی برای تقویت پرونده خود هستید؟
  • آیا روند بررسی پرونده شما طولانی شده است و می‌خواهید بدانید علت چیست؟
  • آیا می‌خواهید مطمئن شوید که اطلاعات اشتباهی در پرونده شما وجود ندارد؟
  • آیا اداره مهاجرت کانادا از شما تقاضای اسناد بیشتری کرده است و می‌خواهید بدانید مشکل کجاست؟
 

پس اگر جواب شما به یکی از سوالات بالا بله باشد، می‌توانید تقاضای نوت آفیسر کانادا دهید.

نکته مهم: تنها کسانی می توانند درخواست نوت آفیسر کانادا را ثبت نمایند که شهروند یا مقیم کانادا باشند.

چنانچه نیاز به دریافت نوت آفیسر کانادا دارید، موسسه مهاجرتی بینا اپلای با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص این امر را به بهترین شکل ممکن و در حداقل زمان انجام می دهد.

برای درخواست نوت آفیسر کانادا به چه اطلاعاتی نیاز است؟

درخواست نوت آفیسر کانادا و رفع ریجکتی ویزا
  • شماره درخواست (Application Number): شماره درخواست برای دریافت نوت آفیسر کانادا اجباری است. این شماره به محض ثبت درخواست مهاجرت ایجاد می‌شود. اگر شما چندین درخواست برای مهاجرت به کانادا داده باشید، برای هر کدام از آنها یک شماره درخواست مجزا خواهید داشت. شماره درخواست معمولا متشکل از یک حرف انگلیسی است که به دنبال آن 9 رقم آمده است.
  • شماره یکتای متقاضی (UCI): شماره UCI مخفف Unique Client Identifier است و برای دریافت نوت آفیسر اختیاری است. این شماره زمانی به متقاضی داده می‌شود که بررسی پرونده او شروع شده باشد و هر متقاضی تنها یک شماره UCI خواهد داشت. اگر متقاضی چندین بار هم برای مهاجرت به کانادا تقاضا داده باشد، تنها همین یک شماره را خواهد داشت. این شماره معمولا متشکل از 8 رقم است که با یک خط‌تیره از همدیگر جدا شده‌اند. گاهی این شماره متشکل از 10 رقم است و این ده رقم با دو خط‌تیره از هم جدا شده‌اند.

چه زمانی باید درخواست نوت آفیسر کانادا داد؟

زمان درخواست نوت آفیسر کانادا

شما می‌توانید هر زمانی و بنا به هر دلیلی برای نوت آفیسر کانادا تقاضا دهید. لازم نیست که حتما برای انجام این تقاضا دلیل خاصی داشته باشید. شاید تنها به دلیل کنجکاوی بخواهید از نوت آفیسر مطلع شوید. شما می‌توانید بعد از درخواست برای اقامت دائم و یا موقت کانادا، در جستجوی نوت آفیسر باشید و ببینید نظر اداره مهاجرت در مورد تقاضای شما مثبت است یا منفی. اگر نظر اداره مهاجرت منفی باشد، دلایل آن به صورت شفاف ذکر می‌شود.  

بهترین زمان برای درخواست نوت آفیسر کانادا بعد از مرحله تکمیل R10 است. R10 به ماده 10 از قانون محافظت از مهاجرین و پناهندگان اشاره دارد. در این مرحله است که اداره مهاجرت کامل بودن اطلاعات و مدارک شما را تایید می‌کند. این مرحله معمولا در خلال 30 روز بعد از تقاضا تکمیل می‌شود. دو تا سه ماه بعد از اینکه تقاضای مهاجرت دادید، بهترین زمان برای درخواست نوت آفیسر کانادا است.

هزینه درخواست نوت آفیسر کانادا چقدر است؟

هزینه درخواست نوت آفیسر کانادا 5 دلار است. با این حال تنها افرادی می‌توانند این درخواست را ثبت کنند که شهروند یا مقیم کانادا باشند.

به همین دلیل اگر شما نیاز به دریافت نوت آفیسر دارید و شرایط گفته شده را ندارید، می‌توانند از طریق موسسات مهاجرتی معتبر مثل بینا اپلای آن را دریافت کنید.

دریافت نوت آفیسر کانادا چقدر طول می‌کشد؟

درخواست نوت آفیسر کانادا ظرف مدت 30 روز پاسخ داده می‌شود. اما اداره مهاجرت ممکن است بنا به دلایل خاصی این مدت زمان را بیشتر کند. مثلا ممکن است جواب دادن به این تقاضا نیازمند بررسی اسناد زیادی باشد و این فرآیند پاسخ‌دهی را به تعویق بیندازد.  

اگر پاسخ دادن به درخواست شما بیش از 30 روز زمان لازم داشته باشد، اداره مهاجرت شما را مطلع خواهد کرد. معمولا جواب این درخواست در 30 تا 40 روز دریافت می‌شود. اما گاهی در مواقع خاص ممکن است 30 تا 60 روز دیگر هم طول بکشد.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

نحوه درخواست نوت آفیسر کانادا

معمولا برای مشاهده نوت آفیسر لازم است که یک درخواست ATIP داده شود و سوابق GCMS در آن درخواست تقاضا شود. نوت‌های الکترونیک آفیسر در این سوابق موجود هستند. نحوه گرفتن نوت آفیسر کانادا به این صورت است که ابتدا به صفحه تقاضای ATIP بروید. سپس به پایین صفحه بیایید و بر روی Next کلیک کنید.

نحوه درخواست نوت آفیسر کانادا

شرایط و ضوابط را بپذیرید و بر روی continue کلیک کنید. از لیست آژانس‌هایی که ظاهر شده است، گزینه Immigration, Refugees, and Citizenship, Canada را انتخاب کنید.

مراحل درخواست نوت آفیسر کانادا

سپس به پایین صفحه بیایید و وضعیت فرد متقاضی (خودتان) را انتخاب کنید.

مراحل در خواست نوت آفیسر کانادا

بقیه فرم را تکمیل کنید. معلوماتی که در اینجا وارد می‌کنید به نام و اطلاعات تماس فرد متقاضی اشاره دارند.

شرایط درخواست نوت آفیسر کانادا

اگر تقاضا را برای خودتان پر می‌کنید، باید اطلاعات خودتان را در ادامه وارد کنید، اما اگر تقاضا را برای فرد دیگری پر می‌کنید، باید اطلاعات او را وارد کنید. شما همچنین لازم است که یک فرم رضایت ATIP امضا‌شده را نیز آپلود کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست بدهیم؟

به صفحه بعد بروید و به ترتیب گزینه‌های Access to Information Act و Immigration/Citizenship Records را انتخاب کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست دهیم؟

به پایین صفحه بروید و اطلاعات متقاضی مانند شماره UCI و نوع تقاضا را وارد کنید.

چگونه نوت آفیسر کانادا درخواست دهیم؟

گزینه “Status Update of File/Reasons for Refusal/Officer’s Electronic Notes” را انتخاب کنید.

آموزش درخواست نوت آفیسر کانادا

سپس شماره پرونده مربوط به تقاضای خود را وارد کنید. بعدا بر روی continue کلیک کنید و هر فایلی را که لازم است، آپلود کنید. در نهایت نیز باید اقدام به پرداخت کنید. هزینه نوت افیسر برای هر درخواست ATIP در حال حاضر 5 دلار کانادا است.

خدمات بینا‌ اپلای جهت درخواست نوت آفیسر کانادا

موسسه بینا‌ اپلای یکی از موسسات مهاجرتی دارای مجوز است که بیش از ده سال سابقه کار دارد. این موسسه با پیچ و خم کار آشنایی لازم را دارد و در ارتباط با درخواست نوت آفیسر کانادا می‌تواند مشاوره‌های مفیدی به شما ارائه دهد. برای بهره‌مند شدن از مشاوره موسسه می‌توانید با شماره‌های 02122784091 و 02122784093 تماس بگیرید.  

سخن پایانی

امروزه قوانین مهاجرت در بسیاری از کشور‌ها بسیار سخت‌گیرانه شده است و این کانادا را تبدیل به مقصدی مناسب و رویایی برای مهاجرین کرده است. کانادا کشوری است که از مهاجرین استقبال می‌کند و مهاجرین را برای سعادت و خوشبختی آینده خود لازم می‌داند. البته فراموش نکنید که مهاجرت همواره ریسک‌های خود را دارد و هیچ وقت نباید بدون تحقیق و مطالعه کافی اقدام به این کار کنید. طبیعتا همه افراد شرایط مهاجرت را ندارند و مهاجرت مشکلات بعضی را بسیار بیشتر خواهد کرد. نظر شما در مورد مهاجرت به کانادا چیست؟ چه تجربه‌هایی در زمینه تقاضا برای نوت آفیسر کانادا دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ثبت درخواست نوت آفیسر کانادا