کشور کانادا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته و مهاجرپذیر در جهان شناخته می ‌شود. طبق اطلاعات و آمار ارائه شده توسط اداره آمار کانادا، در سال ۲۰۲۱ تقریباً از جمعیت ۳۸ میلیونی کانادا هشت و نیم میلیون نفر را افراد مهاجر تشکیل می دهند. جمعیت پایین این کشور و نیاز مبرم به نیروی کار متخصص و ماهر تب مهاجرت به این کشور را در سالیان اخیر به شدت داغ کرده است.

با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور کانادا و ایجاد محدودیت های فراوان در کشورهای مختلف، کشور کانادا پذیرش مهاجران را قطع نکرده و در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۸۴ هزار مهاجر به این کشور سفر کرده‌ اند. بد نیست بدانید که از این تعداد ۳۸۰۰ مهاجر را افراد ایرانی تشکیل می دهند. در ماه ‌های اخیر و با فروکش کردن تب شیوع ویروس کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشور کانادا، این کشور راه ورود مهاجران را باز کرده و آمار پذیرش را به شدت بالا برده است.

شرایط کار در کانادا و وضعیت بازار کار کانادا

کار در کانادا مزایای بسیار زیادی با خود به همراه خواهد داشت. کارفرمایان در این کشور برای اینکه اطمینان خاطر کارمندان خود را فراهم کنند از قوانین و مقررات خاصی پیروی می ‌کنند. بررسی شرایط نشان می ‌دهد که قوانین کار در کانادا برای کارمندان و افرادی که قصد کار در این کشور را دارند از شرایط امنیتی بالایی برخوردار خواهند بود. علاوه بر این بالا بودن حقوق و دستمزد در کشور کانادا موجب شده که افراد تمام نیازهای خود را از داشتن یک شغل مناسب برطرف کنند. شرایط کار در کانادا برای افراد مهاجر به گونه‌ ای است که کارکنان خارجی ملزم به دریافت حقوقی معادل شهروندان کانادایی خواهد بود.

از مزایای دیگر مهاجرت به کانادا اختصاص ویزای کاری این کشور به افراد مهاجر برای همسر و فرزندان آن ها است. افراد می توانند همسر و فرزندان خود را در کانادا همراه خود داشته باشند. از دیگر مزایای کار در کانادا می توان افزایش شانس اقامت دائم در این کشور را نام برد. شما با توجه به کسب و کاری که دارید و تجربه کاری در این کشور می توانید اقدام به اخذ اقامت دائم در کشور کانادا نمایید.

کارفرمایان در کشور کانادا می توانند مهاجرین خارجی را بر اساس برنامه کارگر موقت خارجی کانادا (TFWP) استخدام کنند. علاوه بر این کارفرمایان این امکان را دارند که بر اساس برنامه خود کارگران ماهیانه، کارگران فصلی و کارگران با مهارت کم را استخدام کرده و از آن ها استفاده نمایند. فراموش نکنید که چنانچه قصد ورود به کانادا و کارکردن در این کشور را دارید ابتدا باید شرایط کاری و شغلی خود را به دولت این کشور اعلام کنید. در صورتی که تاییدیه ورود به این کشور را دریافت کردید می‌ توانید اقدام به مهاجرت به کشور کانادا کنید.

میزان درآمد در کشور کانادا

یکی از دغدغه ‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و سایر کشورها را دارند اطلاع از میزان درآمد از دستمزد خود خواهد بود. ابتدا بد نیست بدانید که دلار کانادا واحد پول این کشور محسوب می‌ شود. تمام درآمدی که به نیروی کار در این کشور تعلق می گیرد بر اساس دلار خواهد بود. داشتن اطلاعات دقیق از بازار کار در کانادا و همچنین شرایط کار در کانادا می تواند به شما کمک کند که مقصد نهایی خود را انتخاب کنید.

میزان درآمد در کشور کانادا

همانگونه که می دانید کار در کانادا برای افراد ایرانی همچون سایر ملیت ها شرایط و ضوابط خاص خود را به همراه دارد. نوع ویزایی که شما اقدام به دریافت آن خواهید کرد از عوامل تعیین کننده در این زمینه خواهد بود. بنا بر آخرین اطلاعات و آمار بدست آمده میانگین درآمد نیروی کار در کانادا برای هر فرد با تخصص بالا معادل با 9960 دلار کانادا بوده است. این میزان درآمد برای افراد با مهارت می تواند بسیار مناسب باشد. با بررسی شرایط متوجه می ‌شوید که شما سالانه درآمدی معادل با 120 هزار دلار خواهید داشت.

با توجه به بازار کار در کانادا و نگرش مثبتی که در این کشور وجود دارد نیروی کار در این کشور روند مثبت و میانگین درآمد بالایی خواهد داشت.

بد نیست بدانید که میانگین رشد سالانه حقوق در کانادا 2.7 درصد بوده که در سال ۲۰۲۰ میانگین درآمد به ۴ درصد نسبت به سال قبل رسیده است.

طبق بررسی ها و اطلاعات به دست آمده شرایط کار در کانادا و شهرهای مختلف می تواند متفاوت باشد. به طور مثال میانگین درآمد در شهرهای کلگری و همیلتون بیشتر از سایر شهرها خواهد بود.

در ادامه متوسط حقوق سالیانه کانادا را بر اساس استان ها و ایالت های مختلف آورده شده است (داده های ژانویه 2020) :

استان ها و ایالت ها
متوسط حقوق سالیانه
نیوفاندلند و لابرادور
55,508 دلار
جزیره پرنس ادوراد
45912 دلار
نوا اسکوشیا
48,470 دلار
نیوبرانزویک
49,511 دلار
کبک
51,735 دلار
آنتاریو
55,524 دلار
مانیتوبا
49,661 دلار
ساسکاچوان
54,371 دلار
آلبرتا
61,865 دلار
بریتیش کلمبیا
53,416 دلار
یوکان
61,812 دلار
سرزمین های شمال غربی
77,670 دلار
نوناوات
87,355 دلار

مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا

بررسی شرایط کار در کانادا و لیست مشاغل مورد نیاز این کشور نشان می ‌دهد که هر ساله این لیست توسط دولت به روز رسانی می شود. دولت کانادا با ایجاد این شرایط قصد دارد تا افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند در زمینه تخصصی خود بتوانند شانس خود را امتحان کنند. مشاغل مورد نیاز کشور کانادا در سطح استانی و فدرال اعلام شده تا دولت این کشور بتواند نیروی متخصص را جذب کرده و نیاز خود را برطرف کند.

به طور کلی دولت کانادا فرصت های شغلی فراوانی را برای افراد مهاجر فراهم کرده است. تحقیقات نشان می دهد که در دهه آینده کشور کانادا و کارفرمایان با کمبود نیروی کار ماهر مواجه خواهند بود. از این رو بسیاری از مشاغل سعی کرده اند که فرصت خوبی با درآمد بالا برای افراد نیازمند کار فراهم کنند.

مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا

کشور کانادا مشاغل موجود در بازار کار خود را تحت عنوان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا یا NOC منتشر می‌ کند. این مشاغل بر اساس ماهیت کار، اهداف مهاجرت، وظایف کاری و غیر دسته‌ بندی می ‌شوند. به طور کلی مشاغل در کانادا به ۵ دسته تقسیم بندی می شوند:

این بخش شامل تمام مشاغل مدیریتی از جمله مدیران ارشد، مدیران کسب و کارهای بزرگ و کوچک خواهد بود.

مشاغلی که در این دسته بندی قرار می گیرند مشاغلی هستند که نیازمند مدرک دانشگاهی خواهند بود. از جمله این مشاغل می ‌توان به مهندسان، معلمان و پزشکان اشاره کرد.

این دسته از مشاغل معمولاً به صورت تخصصی بوده و می توانند نیازمند مدارک دانشگاهی، مدرک دیپلم یا گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی باشند. از جمله مشاغل موجود در این دسته می توان به افراد برقکار، تاسیسات کار و آشپز اشاره کرد.

تقسیم بندی کار در کانادا و مشاغل موجود در این دسته نشان می دهد که شما با داشتن تحصیلات دبیرستان یا دیدن آموزش های تخصصی می توانید مشغول به فعالیت در این گروه مشاغل شوید. از جمله کارهای موجود در این دسته می توان به رانندگی، گارسون و قصابی اشاره کرد.

مشاغل موجود در این گروه نیازمند آموزش و مدرک خاصی نخواهند بود. این دسته مشاغلی هستند که شما در حین کار آموزش ‌های لازم را خواهید دید. از جمله مشاغل موجود در این دسته می توان به کارگران خدماتی و نیروهای نظافتی اشاره کرد.

به طور کلی روند کار در کانادا و شرایط کار در این کشور نیازمند افرادی در زمینه‌ های اساتید دانشگاهی، مشاوران، مدیریت بازرگانی، برقکار صنعتی، مهندسی هوافضا، مهندس نرم افزار، پرستار، جوشکار، فیزیوتراپی، خلبان روانشناس، داروساز و مهندس ساخت خواهد بود.

شرایط کار برای مهاجران در کانادا

نرخ بیکاری در کانادا که نشان دهنده اشتغال و بازار کار است، با توجه به شیوع کرونا حدود 7 درصد می باشد (طبق آمار سال 2020). با این وجود افراد ساکن کانادا و مهاجران این کشور شرایط مناسبی جهت پیدا کردن کار در کانادا خواهند داشت. لازم به ذکر است افرادی که بیش از ۱۰ سال سابقه اقامت در این کشور را دارند، نرخ بیکاری کمتر و میزان اشتغال پایدارتری دارند.

شرایط کار برای مهاجران در کانادا

افراد مهاجری که قصد کار در کانادا را دارند باید با جستجوی کار در این کشور به یک شغل مناسب دست پیدا کنند راه های زیادی برای جستجو کار در کانادا وجود دارد. از جمله این راه ها که افراد مهاجر از طریق آن اقدام به یافتن شغل می کنند می توان به استفاده از شرکت های پژوهشی اشاره کرد. در این روش شما باید به طور مستقیم با شرکت ها و افرادی که مایل به استخدام کارکنان جدید هستند مکاتبه داشته باشید. این شرکت ‌ها در وب‌ سایت خود موقعیت شغلی را شرح داده و شما با بررسی آن می توانید شرایط خود را سنجیده و اقدام به ارائه شرایط خود کنید.

از راه های دیگر جستجوی کار در کانادا می توان به وبگردی و جستجوی شغل در فضای اینترنت اشاره کرد. کشور کانادا با داشتن سایت job bank روزانه حدود ۲۰۰۰ فرصت شغلی جدید را به افراد مهاجر معرفی خواهد کرد. شما می توانید با بررسی شرایط شغلی و شرایط کار در کانادا توسط این سایت، گزینه مناسب و مورد نظر را انتخاب کنید.

از راه‌ های دیگر پیدا کردن کار در کانادا می توان مراجعه به سازمان کاریابی را نام برد. شما می توانید با یک مرکز سرویس های شغلی در کانادا ارتباط برقرار کرده یا به صورت حضوری به آنجا مراجعه کنید. این سازمان ها به شما لیستی از سرویس های مورد نیاز را ارائه خواهد داد. شما می توانید با پیدا کردن شغل مناسب مشغول به کار در شرکت مورد نظر شوید.

علاوه بر این شما با پرس و جو از دوستان خود در کانادا می توانید موقعیت های شغلی معرفی شده توسط آن ‌ها را بررسی کنید. بسیاری از موقعیت های شغلی در کشور کانادا تبلیغ  نخواهند شد. به همین منظور برخی از موقعیت های شغلی مناسب با حرف زدن شما با افراد و دوستان می توانند در اختیار شما قرار گیرند.

شرایط کار برای دانشجویان در کانادا

چنانچه شما در کانادا مشغول به تحصیل هستید و ویزای معتبر تحصیلی دارید می توانید همزمان با درس خواندن مشغول به کار شوید. از مزایایی که در کشور کانادا در اختیار دانشجویان قرار می گیرد کار کردن ضمن تحصیل بدون نیاز به مجوز کار خواهد بود. شما با کار در کانادا ضمن تحصیل می توانید از نظر مالی خود را حمایت کرده، با تمرکز بر روی درس خواندن یک امتیاز به رزومه خود اضافه نمایید. شرایط کار در کانادا برای دانشجویان به گونه ‌ای است که می ‌توانند با قوانین آشنا شده و نیاز خود را از پیدا کردن شغل دانشجویی برطرف کنند.

کار دانشجویی در کانادا

افراد دانشجو می توانند هم در دانشگاه و هم بیرون آن مشغول به کار شوند. دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت در حین تحصیل ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. علاوه بر این برای شغل تمام وقت می توانند در حین تعطیلات حداکثر تا ۴۰ ساعت در هفته مشغول به انجام کار شوند.

درآمد مناسبی که در کار دانشجویی برای افراد در کانادا وجود دارد می ‌تواند آن ها را ترغیب به کار کردن در حین تحصیل کند. دانشجویان می توانند در حین تحصیل برای شرکت در دوره های کارآموزی با ارسال درخواست خود امتیازهای مثبتی به رزومه خود اضافه نمایند. به لطف حمایت استانی مناسبی که در کانادا وجود دارد امکان دستیابی دانشجویان بین المللی به شغل مناسب امکان پذیر خواهد بود. برنامه اشتغال جوانان که به صورت گسترده در این کشور اجرا می‌شود موجب شده که افراد و دانشجویان به راحتی بتوانند با کار در کانادا ضمن تحصیل شرایط مناسبی داشته باشند.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

قوانین کار در کشور کانادا

کانادا نیز به مانند سایر کشورها برای افراد مهاجر قوانین استخدامی خاصی دارد. قوانین در کانادا شامل قوانین فدرال و استانی خواهد بود. این قوانین به منظور حمایت از افراد کارگر وضع شده و حامی حقوق آنان خواهد بود. قوانین وضع شده بر علیه کارفرمایانی است که رفتار نامناسبی با کارگران خواهند داشت.

مدیران و صاحب نظران سازمان ‌ها، منابع انسانی را با ارزش ترین منبع در این کشور می دانند. آن ها همواره سعی کرده‌ اند که نیروی کار را در اولویت قرار دهند. به همین منظور با مدیریت منابع انسانی، ارزش گذاری نیروی کار و مدیریت در فرآیند جذب و استخدام نیروی کار قوانین و مقررات خاصی وضع کرده ‌اند.

قوانین کار در کشور کانادا

دقت داشته باشید که با توجه به تغییرات محیطی، این قوانین می توانند دستخوش تغییرات شوند. توصیه ما به شما این است که ضمن آشنایی با قوانین کار در کانادا و سیستم های این کشور اقدام به مهاجرت و سرمایه گذاری در کشور کانادا کنید.

برای جلوگیری از برخورد کارفرما با کارگران بر اساس جنسیت، نژاد و سایر مولفه ها قوانین مناسبی وضع شده است. دولت کانادا نحوه پرداخت دستمزد کارگران را به شدت تحت نظر قرار می ‌دهد. اتحادیه‌ ها و صنف های موجود، دستمزد کارگران و کارمندان را به خوبی تحت نظر دارند. حضور نمایندگان کارگران و کارفرما در این اتحادیه ها موجب می شود که مشکلات پرداخت و دریافت دستمزد تا حد زیادی رفع شوند.

قوانین بیمه و مالیات در کانادا

مسئولیت مدیریت و جمع آوری مالیات در کشور کانادا بر عهده اداره درآمد کانادا یا CRA است. اکثر بخش ‌های حکومتی در کانادا ملزم به پرداخت مالیات خود هستند. افراد در کانادا علاوه بر پرداخت مالیات فدرال کانادا ملزم به پرداخت مالیات بر فروش، مالیات بر اموال شهری و مالیات بر درآمد را نیز به مالیات های استانی خواهند بود. هر فردی که در کانادا کسب درآمد می‌ کند باید پرداخت مالیات به فدرال را در دستور کار خود قرار دهد. شرکت ها نیز ملزم هستند که مالیات بر درآمد خود را به موقع پرداخت کنند. برخی از شرکت ها شامل شرایط کسر مالیات بر کسب و کارهای کوچک خواهند بود.

قوانین بیمه و مالیات در کانادا

علاوه بر این در زمینه بیمه نیز کشور کانادا شرایط مناسبی را برای افراد فراهم کرده است. در حوزه قضایی و در بخش فدرال جهت دریافت بازنشستگی و مستمری بگیری همچنین بیمه اشتغال قوانین مناسبی وضع شده است.

کشور کانادا به عنوان یکی از کشورها دارای کاملترین خدمات بیمه ‌ای در جهان شناخته می ‌شود. وجود هزینه بالای خدمات پزشکی و درمانی موجب شده که افراد به دنبال بیمه های مناسب جهت انجام این فرایند بروند. شما می‌ توانید به محض ورود به کشور کانادا اقدام به ارسال درخواست خود جهت گرفتن کارت بهداشت کنید. این کارت را می ‌توانید برای تمام اعضای خانواده خود نیز سفارش دهید. خدمات بیمه رایگان در کشور کانادا برای افراد تمام نیازها را بدون پرداخت کوچکترین هزینه ای انجام خواهند داد. در این رابطه با تخفیف ۸۰ درصدی خرید دارو و ویزیت رایگان به خوبی سعی شده به افراد کمک شود.

برخی از شرکت ها و سازمان ها در کشور کانادا بیمه گروهی را برای کارمندان در نظر می گیرند. شما می توانید علاوه بر بهره مندی از مزایای بیمه گروهی با خرید بیمه درمانی شخصی بتوانید گزینه ها و مزایای بیشتری در اختیار داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:

نحوه کاریابی در کشور کانادا

نحوه کاریابی در کشور کانادا

بررسی و شرایط کار در کانادا و نحوه پیدا کردن کار در کانادا نشان می دهد که راه های مختلفی در اختیار شما قرار خواهد داشت. شما می توانید با مراجعه به سازمان های موجود و شرکت در جلسات آموزشی به جستجوی کار مناسب بپردازید. علاوه بر این کارگاه های نوشتن رزومه کاری به شما کمک می ‌کنند تا با پیدا کردن کار در کانادا مشغول به کار شوید.

همانگونه که بیان کردیم وب ‌سایت job bank لیستی از اطلاعات شغلی و مشاغل مورد نیاز در کانادا را به شما به صورت رایگان ارائه می دهد. شما می توانید در این وب سایت ضمن بررسی شغل ها، پرداخت ها، وظایف اصلی، نیازمند های آموزشی و جدیدترین تغییرات را مشاهده کنید.

علاوه بر این مراجعه به service canada نیز به شما کمک می کند تا اطلاعات ضروری و مهمی در جستجوی کار مناسب را به دست آورید. شما با بررسی این اطلاعات می توانید جهت تقاضا دادن برای کار در کانادا اقدام کرده و مشغول به فعالیت در این کشور شوید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

ویزای کاری در کانادا

کشور کانادا شرایطی فراهم کرده که شما بتوانید انواع ویزا را از این کشور درخواست دهید. جهت دریافت ویزای کاری کانادا می توانید با ارسال درخواست خود اقدام به دریافت ویزای کار در کانادا کنید. به طور کلی یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور ارسال درخواست جهت اخذ ویزای کاری خواهد بود. دولت کانادا نیز به واسطه نیاز به جذب نیروی متخصص همکاری لازم را برای صدور ویزای کاری با شما اعمال خواهد کرد.

شما با داشتن تخصص در هر زمینه ‌ای می توانید درخواست خود را ارسال کنید. علاوه بر شرایط کلی و ارسال درخواست ویزای کاری به فدرال شما می توانید از طریق نیروی کار استانی نیز درخواست خود را ارسال نمایید. ویزای نیروی کار ماهر فدرال مختص افرادی است که هیچگونه ارتباطی با ساکنین در کانادا ندارند ولی خواهان اقامت دائم در این کشور به واسطه کار هستند.

مطلب پیشنهادی:

ویزای کاری در کانادا

سخن پایانی

کشور کانادا به واسطه شرایط اقتصادی مناسبی که دارد از محبوب ترین گزینه ها جهت مهاجرت و کار شمرده می ‌شود. شرایط کار در کانادا به گونه ‌ای است که از روش های محبوب و پرطرفدار جهت مهاجرت می ‌توان اقدام به اخذ ویزای کاری در این کشور را نام برد. چنانچه قصد کار در کانادا را دارید می توانید با کمک مشاوران و متخصصان حقوقی در حوزه مهاجرت کاری کانادا اقدام به ارسال درخواست خود کنید. (برای جلوگیری از بروز مشکل در حین ورورد، لطفاْ مطلب لیست کالاهای ممنوع الورود به کانادا را مطالعه نمایید.)

موسسه بینا، با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت کاری و اخذ ویزای کاری کانادا به شما کمک خواهد نمود تا به راحتی بتوانید اطلاعات لازم را جهت مهاجرت کاری به این کشور به دست آورید و در این مسیر رویایی گام بردارید.

سوالات متداول درباره کار در کانادا

عوامل مختلفی از قبیل استان و ایالت انتخابی، شغل موردنظر، سابقه کاری، تحصیلات و غیره

نوناوت، بریتیش کلمبیا، سرزمین های شمال غربی و یوکان رشد استثنایی در حقوق و دستمزد را تجربه کرده اند.

بله، دانشجویان اجازه کار به مدت ۲۰ ساعت در هر هفته (شغل تمام وقت حین تعطیلات: 40 ساعت در هفته) را دارند.

پزشکان، دندانپزشکان، مهندسان، مدیران فناوری اطلاعات، مدیران اجرایی (نفت و گاز)، مدیران فروش، وکلا، خلبانان، حسابداران و پرستاران

ساعت کار رسمی 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته می باشد (با توجه به مشاغل مختلف امکان افزایش تا 50 ساعت در هفته را دارد)