هزینه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف

دانشجویانی که برای تحصیل در کشور انگلیس اقدام می‌کنند، باید درباره شرایط و هزینه‌های تحصیل در این کشور بدانند. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل در انگلستان در هر مقطع با دیگری متفاوت است و با تحصیل در مراکز خصوصی، باید شهریه بیشتری را نسبت به مراکز دولتی پرداخت کنید. برای آشنایی با هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف انگلیس، می‌توانید با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید. همچنین، در ادامه هزینه‌های تحصیل در این کشور را در مقاطع مختلف بررسی می‌کنیم.

هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

سالانه دانش‌آموزان زیادی برای تحصیل در مدارس کشور انگلستان اقدام می‌کنند. در جدول زیر برخی از هزینه‌های تحصیل در مدارس انگلیس را بررسی کرده‌ایم.

نام مدرسهشهریه سالانه
مدرسه American School in Londonبین 29 تا 34 هزار پوند
مدرسه Key House24 هزار پوند
مدرسه International School of Londonبین 21 تا 29 هزار پوند
مدرسه Emanuel21 هزار پوند
مدرسه Brentwoodبین 16 تا 42 هزار پوند
مدرسه David Gameبین 17 هزار تا 29 هزار پوند

هزینه تحصیل در کالج‌های انگلستان

بسیاری از دانش‌آموزان می‌توانند به جای تحصیل در دانشگاه، وارد کالج‌های انگلیس شوند. به طور کلی، می‌توان گفت که عمدتا هزینه تحصیل در کالج‌های انگلیس به مراتب کمتر از دانشگاه‌های این کشور است. اما باید به این نکته اشاره کنیم که کالج‌های این کشور معمولا رشته‌های خاصی را پوشش می‌دهند.

نام و نوع کالجشهریه سالانه
کالج‌های دولتیبین 5 هزار تا 10 هزار پوند
کالج‌های خصوصیبین 7 هزار تا 13 هزار پوند

هزینه تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی

سالانه بیشترین تعداد دانشجو برای تحصیل کارشناسی در انگلستان پذیرفته می شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه مورد نظر متفاوت است. در جدول زیر برخی از هزینه‌های مربوط به تحصیل در انگلیس را بررسی می‌کنیم.

نام رشتهنام دانشگاهشهریه سالانه
مهندسی عمرانجان مورس لیورپول10 هزار پوند
مهندسی مکانیکنورتومبیا17 هزار پوند
خلبانیورمونت27 هزار پوند
مهندسی برقآنگلیا10700 پوند
علم سایبریساندرلند15 هزار پوند

هزینه تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان یکی از گزینه های محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. بسیاری از دانشجویان ایرانی، مقطع کارشناسی‌شان را در داخل کشور تحصیل می‌کنند و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، به سراغ کشورهای دیگر مانند انگلیس می‌روند. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که هزینه تحصیل در این مقطع وابسته به رشته تحصیلی و دانشگاهی است که در آن تحصیل می‌کنید. تحصیل در برخی رشته‌ها مانند نفت هزینه به مراتب بیشتری نسبت به مهندسی عمران دارد. در جدول زیر هزینه تحصیل در انگلستان را در مقاطع مختلف بررسی می‌کنیم.

نام رشتهنام دانشگاهشهریه سالانه
معماری و طراحی داخلیدانشگاه لینکلن18 هزار پوند
معماریدانشگاه لندن جنوبی16 هزار پوند
معماریدانشگاه متروپولیتن19 هزار پوند
مهندسی مواددانشگاه منچستر12 هزار پوند
مهندسی عمرانبورنسموث17 هزار پوند
مهندسی نفت و گازدانشگاه برونل لندن21 هزار پوند
امور مالیدانشگاه ESE لندن27 هزار پوند

هزینه تحصیل در انگلیس در مقطع دکترا

بعد از کارشناسی ارشد، دکترا به عنوان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی در کشور انگلیس شناخته می‌شود. به دلیل شناخته شدن دکترا به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی در انگلیس، هزینه تحصیل در این مقطع نسبت به مقاطع دیگر بالاتر است. در جدول زیر برخی از هزینه‌های تحصیل در انگلیس را در مقطع تحصیلی دکترا بررسی کرده‌ایم.

نام دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه لستربین 14 تا 32 هزار پوند
دانشگاه Queen Mary لندنبین 15 تا 43 هزار پوند
دانشگاه منچستربین 15 تا 20 هزار پوند
دانشگاه Yorkبین 17 تا 22 هزار پوند
دانشگاه شفیلدبین 17 تا 48 هزار پوند
دانشگاه بیرمنگامبین 18 تا 24 هزار پوند

هزینه تحصیل در انگلستان در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی

اگر قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارید، بد نیست کمی درباره تفاوت هزینه‌های تحصیل در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی این کشور بدانید. در این رابطه، باید بگوییم در هر مقطع تحصیلی، به مراتب هزینه تحصیل در مراکز آموزشی خصوصی بیشتر از تحصیل در مراکز دولتی است.

تحصیل در مدارس انگلستان

بسیاری از افرادی که برای تحصیل در کشور انگلیس اقدام می‌کنند، بودجه محدودی دارند. به همین خاطر، تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی این کشور را به مراکز آموزشی خصوصی ترجیح می‌دهند. اگر شما هم به دنبال تحصیل در مراکز آموزشی دولتی این کشور هستید، یا می‌خواهید برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های خصوصی انگلستان اقدام کنید، با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

دانشجویانی که برای تحصیل در کشور انگلستان اقدام می‌کنند، باید با هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور آشنا باشند. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی در انگلستان به دلیل خدمات رفاهی بهتر، کمی بیشتر از کشورهای دیگر اروپایی است.

به طور کلی، هزینه زندگی در انگلیس به موارد مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین عامل ایجاد کننده تفاوت در آن، شهر محل سکونت است. هزینه زندگی در شهرهای معروف انگلیس مانند لندن به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر این کشور است. در جدول زیر هزینه زندگی دانشجویی در کشور انگلستان را بررسی می‌کنیم.

نوع مخارجهزینه ماهانه
خوابگاه دانشجویی یا سوئیت در مرکز شهر650 پوند
خوابگاه دانشجویی یا سوئیت در خارج از مرکز شهر550 پوند
اجاره آپارتمان در مرکز شهر1200 تا 2000 پوند
اجاره آپارتمان در خارج از مرکز شهر950 تا 1600 پوند
هزینه استفاده از اتوبوسبین 1 تا 2 پوند
کرایه اتومبیل در لندنروزانه حداقل 10 پوند
متروبین 4 تا 5 پوند
خرید هفتگیبین 20 تا 30 پوند
هزینه ثبت نام در باشگاه ورزشیماهیانه 40 پوند
لوازم آرایشی و بهداشتیحدودا 20 پوند

هزینه صدور ویزای دانشجویی انگلیس

یکی از هزینه‌هایی که باید برای تحصیل در کشور انگلستان در نظر بگیرید، هزینه صدور ویزای تحصیلی انگلیس است. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه صدور ویزای دانشجویی کشور انگلستان را می‌توان به دو نوع اپلای اولیه و تمدید یا تغییر تقسیم کرد.

اگر یک دانشجوی بین‌المللی هستید که می‌خواهید برای اولین بار در کشور انگلستان تحصیل کنید، باید مبلغی در حدود 363 پوند را به عنوان هزینه صدور ویزا پرداخت کنید. اما اگر در داخل انگلستان زندگی می‌کنید و می‌خواهید اقامت دانشجویی‌تان را تمدید یا نوع ویزایتان را تغییر دهید، باید مبلغی در حدود 490 پوند پرداخت کنید.

راه های تامین هزینه تحصیل در انگلستان

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای تامین هزینه تحصیل در کشور انگلستان وجود دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به اخذ بورسیه تحصیلی و انجام کارهای دانشجویی اشاره کرد. هرکدام از این روش‌ها نکات مخصوص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

راه های تامین هزینه تحصیل

اخذ بورسیه تحصیلی در انگلیس

یکی از روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در انگلستان، اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور است. دانشجویان و دانش‌آموزان در مقاطع مختلف می‌‌توانند متناسب با شرایط خود برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شوند و هر متقاضی که از شرایط برتری برخوردار باشد، موفق به دریافت فاند یا همان بورسیه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کارشناسان بینا اپلای پاسخگوی شما هستند.

در ادامه با برخی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در انگلستان آشنا می‌شویم:

  • بورسیه تحصیلی چونینگ (THE CHEVENING SCHOLARSHIPS): این بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود و از نوع فول فاند می‌باشد. واجدین شرایط برای دریافت این بورسیه تحصیلی باید حداقل دو سال سابقه کاری و مدرک زبان انگلیسی آیلتس داشته باشند. لازم به ذکر است که این بورسیه با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شود
  • بورسیه تحصیلی مشترک‌المنافع یا Common Wealth: این بورسیه تحصیلی معمولا به دانشجویانی اعطا می‌شود که سوابق علمی و تحصیلی عالی دارند. بورسیه کامل ولث می‌تواند هزینه‌های تحصیل و زندگی را برای دانشجویان پوشش دهد
  • بورسیه‌های دانشگاهی انگلستان: بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کشور انگلستان از نوع دانشگاهی هستند. در واقع، دانشجوی هر دانشگاهی که باشید، می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی اختصاصی از طریق همان دانشگاه اقدام کنید. توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی معمولا از نوع کمک هزینه‌ای است و بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

کار دانشجویی در انگلستان

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در انگلستان، انجام کار دانشجویی است. با کمک کار دانشجویی می‌توانید بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در کشور انگلستان پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برای انجام کار دانشجویی در انگلستان باید از شرایط مختلفی برخوردار باشید.

کار دانشجویی در انگلیس

برای انجام کار دانشجویی در انگلستان، محدودیت ساعت کاری در نظر گرفته شده است. دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا برای تحصیل در انگلستان اقدام کرده‌اند، می‌توانند تا 20 ساعت در هفته را در این کشور کار کنند. البته در تعطیلات رسمی و تعطیلات بین دو ترم، می‌توان به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شد.

در طول دوران تحصیل، دانشجویان به هیچ عنوان امکان استخدام به صورت تمام‌وقت را ندارند. کار کردن به صورت تمام‌وقت، به تحصیل دانشجویان آسیب می‌زند. به همین خاطر، دولت انگلستان به هیچ عنوان به دانشجویان اجازه کار به صورت تمام‌وقت را نمی‌دهد. البته در برخی مواقع و در مقطع دکترا، ممکن است بتوانید به صورت تمام‌وقت در این کشور کار کنید.

جهت انجام کار دانشجویی در انگلستان، شرایطی از بابت طول دوره تحصیلی وجود دارد. اگر برای تحصیل در دوره‌های با مدت کمتر از 6 ماه اقدام کرده‌اید، اجازه کار کردن در این کشور را نخواهید داشت. اما اگر مدت زمان تحصیل شما در این کشور بین 6 تا 12 ماه باشد، اجازه کار تا 10 ساعت در هفته را دریافت خواهید کرد. در صورتی هم که طول دوره تحصیلی‌تان بیشتر از این بازه زمانی باشد، مجوز کار تا 20 ساعت را خواهید داشت.  در جدول زیر برخی از کارهای دانشجویی انگلستان را بررسی می‌کنیم.

عنوان شغلیمیزان درآمد
صندوقدار8 پوند در هر ساعت
عکاس10 پوند در هر ساعت
تمیزکننده خانه10 پوند در هر ساعت
مشاور ثبت نام8 پوند در هر ساعت

بورسیه‌های تحصیلی به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

اگر به دنبال تحصیل در کشور انگلستان هستید و می‌خواهید از طریق بورسیه تحصیلی هزینه‌های تحصیلتان را در این کشور کاهش دهید، بد نیست کمی درباره انواع فاندهای تحصیلی ارائه شده در این کشور بدانید. به طور کلی، فاندهای تحصیلی ارائه شده در انگلستان را می‌توان به دو نوع کامل و کمک هزینه‌ای تقسیم کرد. هرکدام از این بورسیه‌ها دارای شرایط منحصر به فرد خود هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

فول فاند انگلستان

کامل‌ترین نوع بورسیه تحصیلی انگلستان، بورسیه فول فاند است. فول فاند انگلستان می‌تواند تمام هزینه‌های تحصیلی و بعضا هزینه‌های زندگی را پوشش دهد. به همین خاطر، همواره درخواست‌های زیادی برای اخذ بورسیه فول فاند در کشور انگلستان وجود دارد.

دریافت بورسیه انگلستان

توجه داشته باشید که بورسیه فول فاند انگلستان با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شود. به زبان دیگر، تنها دانشجویانی می‌توانند فول فاند انگلستان را دریافت کنند که از شرایط برتری برخوردار باشند. همچنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که بورسیه‌های تحصیلی کامل به تعداد بسیار محدود اعطا می‌شوند. در نتیجه، اگر به دنبال دریافت این بورسیه‌ها هستید، باید از شرایط ویژه و برتری برخوردار باشید.

توجه داشته باشید که برای اخذ فول فاند کشور انگلستان باید قبل از مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام کنید. با اخذ فول فاند انگلستان، در بعضی مواقع حتی نیازی به پرداخت بلیط سفر به این کشور هم ندارید و تمام هزینه‌ها توسط مرکز ارائه دهنده بورسیه پرداخت می‌شوند.

بورسیه کمک هزینه‌ای

نوع دیگری از بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان وجود دارد که به آن بورسیه کمک هزینه‌ای گفته می‌شود. بورسیه کمک هزینه‌ای نوعی بورسیه است که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و در برخی مواقع زندگی را هم به دانشجویان و دانش‌آموزان پرداخت کند.

درست مانند فول فاند، شرایط اعطای ویزا در بورسیه کمک هزینه‌ای همچنان از نوع رقابتی است .اما در مقابل این بورسیه، بورسیه کمک هزینه‌ای مزایایی دارد که باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان برای اخذ این نوع بورسیه اقدام کنند. به عنوان مثال، شرایط رقابتی به مراتب آسان‌تری برای اخذ بورسیه کمک هزینه‌ای وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب بورسیه کمک هزینه‌ای نسبت به بورسیه کامل، تنوع بالای مراکز ارائه دهنده بورسیه و تعداد دانشجویان تحت پوشش بیشتر است. به این معنی که برای دریافت این بورسیه شانس به مراتب بیشتری نسبت به بورسیه فول فاند دارید.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های انگلستان

بد نیست با ارزان‌ترین دانشگاه‌های انگلیس هم آشنا شوید. دانشگاه شفیلد هالام، دانشگاه مرکزی لانکاشایر، دانشگاه لیورپول، دانشگاه هرتفوردشایر، دانشگاه غرب انگلستان،‌ دانشگاه کینگز کالج لندن، دانشگاه وست مینستر، دانشگاه ملکه مارگارت، دانشگاه ولز ترینیتی سنت دیوید و دانشگاه پلیموث مارجون از جمله این دانشگاه‌ها هستند که در جدول زیر با هزینه تحصیل در آن‌ها آشنا می‌شویم.

نام دانشگاهرتبه جهانی (تقریبی)میانگین شهریه سالانه
دانشگاه شفیلد هالام1000بین 12 تا 19 هزار پوند
دانشگاه مرکزی لانکاشایر800بین 11 تا 48 هزار پوند
دانشگاه هرتفوردشایر601بین 14 تا 16 هزار پوند
دانشگاه غرب انگلستان1027بین 14 تا 16 هزار پوند
دانشگاه ملکه مارگارتبین 800 تا 1000بین 7 تا 17 هزار پوند
دانشگاه وست مینستر701بین 14 تا 15 هزار پوند

گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در انگلیس

به عنوان یک دانشجو که قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارد، بد نیست کمی درباره گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کشور بدانید. نه تنها در انگلیس، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به همراه دندانپزشکی و پرستاری شهریه تحصیل بسیار بالایی دارند که انگلستان هم از این قاعده مستثنی نیست.

به دلیل شهریه بالای تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور انگلستان، بسیاری از دانشجویان از تحصیل در این کشور صرف نظر می‌کنند. این در حالی است که با اخذ بورسیه می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره، کارشناسان ما در مجموعه بینا اپلای آماده پاسخگویی به شما هستند.

گران‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی دانشجویی

در کنار ارزان‌ترین شهرهای انگلستان برای زندگی دانشجویی، بد نیست کمی هم درباره گران‌ترین شهرهای این کشور برای تحصیل و زندگی بدانید. همان‌طور که انتظار می‌رفت، از لندن به عنوان گران‌ترین شهر کشور انگلستان برای زندگی یاد می‌شود. کمبریج، آکسفورد، برایتون، باث، ردینگ، ادینبورگ، بیرمنگام، اکستر و اباردین از جمله دیگر شهرهای گران‌قیمت انگلیس برای زندگی هستند.

ارزان‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی دانشجویی

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشور انگلستان هستند، برای پرداخت هزینه کمتر جهت تحصیل می‌توانند به سراغ شهرهای ارزان این کشور بروند. از جمله این شهرها می‌توان به دورهام، سنت ادواردز، لستر، لیدز و چستر اشاره کرد که در جدول زیر با هزینه متوسط زندگی در آن‌ها آشنا شویم.

نام شهرمیانگین هزینه زندگی
دورهامهفته‌ای 140 پوند
سنت ادواردزهفته‌ای 138 پوند
لسترهفته‌ای 137 پوند
لیدزهفته‌ای 136 پوند
چسترهفته‌ای 137 پوند

سوالات متداول

برای کاریابی دانشجویی در انگلستان می‌توانید به سراغ وب‌سایت‌ها کاریابی بروید. اما برای انجام فعالیت‌های داخل دانشگاهی، بهتر است به سراغ نشریه‌های داخلی دانشگاه و تابلوهای اعلانات نصب شده در فضای دانشگاه بروید.

اخذ بورسیه تحصیلی کامل بهترین روش برای کاهش هزینه‌ها و حتی تحصیل رایگان در انگلستان است.

برای کاهش هزینه اسکان دانشجویی می‌توانید به سراغ خوابگاه‌های مخصوص دانشجویان بروید که به دو صورت دولتی و خصوص ارائه شده‌اند و در شهرهای مختلف انگلستان وجود دارند.

بله. هزینه تحصیل در انگلستان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا به مراتب بیشتر از دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

از جمله بهترین بورسیه‌های تحصیلی در انگلستان می‌توان به چونینگ، مارشال و Coomonwealth اشاره کرد که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند.

به نسبت کشورهایی مانند هلند و آلمان، هزینه تحصیل در انگلستان به مراتب بیشتر است. در مقابل، انگلیس نظام آموزشی برتری دارد و امکانات رفاهی و آموزشی بیشتری هم در اختیار دانشجویان و دانش‌آموزان قرار دارند.

برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  برای تحصیل به انگلستان مهاجرت می‌کنند، سقف ساعت کار دانشجویی 16 ساعت در هفته است. در حالی که دانشجویان از کشورهای خار‌ج از این اتحادیه مانند دانشجویان ایرانی، امکان کار تا 20 ساعت در هفته را دارند. همچنین در تعطیلات رسمی و بین ترم، امکان کار کردن به صورت تمام‌وقت و حدودا 40 ساعت در هفته نیز وجود دارد.

جمع بندی

اگر به دنبال برآورد هزینه تحصیل در انگلیس هستید، توصیه می‌کنیم این هزینه‌ها را از جهات مختلفی مانند شرایط زندگی، شرایط تحصیل، هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا و هزینه‌های اخذ ویزای همراهی بررسی کنید. برای کاهش هزینه‌های تحصیل در این کشور نیز می‌توانید به سراغ دریافت بورسیه یا انجام کارهای دانشجویی بروید. اگر به دنبال مهاجرت به انگلیس هستید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در خارج، کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.