هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

تنها هزینه‌ای که شما باید برای تحصیل کارشناسی در آلمان بپردازید، هزینه ثبت نام و طی مراحل اداری است. متوسط هزینه دانشگاه های آلمان برای دانشگاه‌های دولتی در حدود 150 تا 350 یورو است. از سوی دیگر متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان نیز برای مقطع کارشناسی در حدود 3 تا 26 هزار یورو می‌باشد. در جدول زیر نمونه‌ هزینه تحصیل در خارج برای برخی از رشته‌های دانشگاه خصوصی SRH هایدلبرگ آلمان برای مقطع کارشناسی را مشاهده می‌کنید.

رشتههزینه
حقوق9240 یورو
فناوری اطلاعات13860 یورو
مدیریت9240 یورو

در کدام مناطق آلمان تحصیل کارشناسی رایگان است؟

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی در واقع کشور آلمان هزینه خدمات آموزشی دولتی را به‌طور کامل برای دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکترا در موسسات دولتی تقبل می‌کند. این یعنی تقریبا تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان (غیر از مناطق بادن-وورتمبرگ و زاکسن) خدمات آموزشی را به‌طور رایگان به دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

معمولا هزینه ثبت نام برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آلمان کمی گران‌تر از مقطع کارشناسی است و گاهی تا 500 یورو می‌رسد. دانشگاه‌های خصوصی بسیاری نیز در آلمان دوره‌های مقطع کارشناسی ارشد را برای رشته‌های مختلف ارائه می‌دهند. هزینه‌ تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان در این دوره‌ها به‌طور متوسط در حدود 15 هزار یورو است. هزینه برخی از رشته‌ها در برخی از دانشگاه‌های این کشور را در جدول زیر با هم مرور می‌کنیم.

رشتهدانشگاههزینه سالانه
تجزیه و تحلیل داده‌هادانشکده تجارت و نوآوری برلین8400 یورو
مدیریتدانشگاه ICN برلین12300 یورو
علوم کامپیوترمدرسه بازرگانی GISMA15500 یورو
مدیریت بازرگانیدانشکده تجارت و نوآوری برلین18000 یورو
مدیریت بازرگانیدانشگاه علوم کاربردی اروپا13500 یورو
امور مالی و سرمایه‌گذاریدانشکده تجارت و نوآوری برلین12600 یورو

البته این امکان وجود دارد با توجه به شرایط هر فرد و ارتباطات موسسه بینا اپلای با دانشگاه های طرف قرارداد نسبت به دریافت تخفیف شهریه از دانشگاه های خصوصی نیز اقدام کرد. جهت بررسی شرایط خود می توانید نسبت به رزرو وقت مشاوره اقام نمایید.

تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی بهتر است یا دولتی؟

دانشگاه‌های آلمان دارای تنوع بسیار بالایی در رشته‌های کارشناسی ارشد هستند. شما می‌توانید به‌طور رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور به تحصیل بپردازید. البته نباید تصور کنید که دانشگاه‌های دولتی آلمان دارای رتبه پایین‌تری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی هستند و یا خدمات آموزشی را با کیفیت پایین‌تری ارائه می‌دهند. در واقع بسیاری از دانشگاه‌های دولتی آلمان در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه هومبولت برلین و دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان اشاره کرد. البته همانطور که پیشتر گفتیم باید هزینه ثبت نام در این دانشگاه‌ها را در نظر بگیرید.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی یا دولتی؟

به طور کلی درصورتیکه شرایط شما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان مناسب باشد این نوع دانشگاه ها انتخاب مناسب تری است. اما ممکن با توجه به شرایط معدل، سن، مدرک زبان و رشته تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان برای شما گزینه مناسب تری باشد.

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

میانگین هزینه ثبت نام در دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان حدود 450 یورو است. اگر هزینه‌هایی مانند مشارکت‌های اجتماعی را نیز اضافه کنیم، میانگین این هزینه‌ها به 1021 یورو می‌رسد. هزینه تحصیل دکترا در برخی از دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان را در هر ترم در جدول زیر با هم مرور می‌کنیم.

دانشگاههزینه هر ترم
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ152 یورو
دانشگاه فناوری مونیخ152 یورو
دانشگاه هومبولت برلین240 یورو
دانشکده تحصیلات تکمیلی اقتصاد بن1200 یورو
دانشگاه آخن317 یورو
دانشگاه گوتینگن300 یورو

طول دوره تحصیل دکترا در آلمان

دکترا بالاترین مدرک علمی دانشگاهی در کشور آلمان است. دریافت این مدرک در آلمان به‌معنای کار تحقیقاتی متمرکز بر روی یک موضوع در مدت زمان طولانی است و گاهی حتی دریافت این مدرک در آلمان تا 5 یا 6 سال طول می‌کشد. اما زمان دریافت آن با توجه به تلاش دانشجویان و نوع رشته می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در واقع به طور معمول این مقطع 3 تا 5 سال طول می‌کشد.

خرج تحصیل در آلمان در رشته‌های پرطرفدار

هزینه تحصیل در آلمان در رشته های پرطرفدار

دانشجویان معمولا برای انتخاب رشته تحصیلی به بازار کار آن رشته، میزان علاقه خود و هزینه‌های تحصیل در آن رشته توجه می‌کنند. در کشور آلمان نیز برخی از رشته‌ها از رشته‌های پرطرفدار به‌شمار می‌آیند. این رشته‌ها معمولا دارای بیشترین میزان حقوق در فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی و حقوق، ریاضیات و علوم رایانه اشاره کرد. هزینه تحصیل در این رشته‌ها نیز در دانشگاه‌های دولتی آلمان در تمامی مقاطع رایگان است. با این حال هزینه‌های ثبت نام و … در برخی از این رشته‌های پرطرفدار را در دانشگاه‌های دولتی این کشور با هم مرور می‌کنیم:

 • رشته داروسازی: 300 تا 1500 یورو در سال
 • رشته مهندسی: از 450 تا 100 یورو در سال (دانشگاه‌های خصوصی در حدود3000 تا 20000 یورو)
 • رشته معماری: 560 تا 6000 یورو
 • رشته حقوق: 500 تا 20 هزار یورو
 • رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی: 300 تا 10 هزار یورو
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

میانگین هزینه دانشگاه‌های آلمان

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان را داشته باشید و بتوانید از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید، نگرانی چندانی از بابت خرج تحصیل در آلمان نخواهید داشت. زیرا تنها هزینه شما در این دانشگاه‌ها شامل هزینه ثبت نام و مراحل اداری برای هر ترم و مواردی مانند مشارکت‌های اجتماعی می‌شود. این هزینه‌ها نسبت به دانشگاه و نیز مقطع تحصیل در بازه‌ای بین 200 تا 1500 یورو هستند.

در جدول زیر میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی برتر آلمان را نیز مرور می‌کنیم.

دانشگاهمیانگین هزینه سالانه تحصیل
دانشگاه تجارت EBS20 هزار یورو
دانشکده تجارت و نوآوری برلین12 هزار یورو
دانشگاه SRH هایدلبرگ9 هزار یورو
دانشگاه SRH برلین9500 یورو
دانشگاه Friedensau Adventist3500 یورو
دانشگاه NEC مونیخ11 هزار یورو
دانشگاه تجارت گیسما20 هزار یورو
دانشگاه EBC Hochschule10 هزار یورو

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

برای زندگی در آلمان به‌عنوان یک دانشجو باید با هزینه‌های مختلفی را غیر از شهریه دانشگاه و هزینه ثبت نام در نظر بگیرید که از جمله آن‌ها می‌توان به هزینه‌های خورد و خوراک و اجاره خانه یا هزینه‌های خوابگاه دانشجویی اشاره کرد. میانگین هزینه هزینه تحصیل و زندگی در آلمان برای هر ماه 936 یورو و برای هر سال 11208 یورو در تخمین زده می‌شود.

دانشجویان همچنین در زمان دریافت ویزا نیز باید مدرک تمکن مالی برای تحصیل در آلمان را ارائه دهند که اثبات کنند که از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان برمی‌آیند. برای محل اقامت نیز گزینه‌های مختلفی برای دانشجویان وجود دارد که خوابگاه‌های دانشجویی، آپارتمان خصوصی و آپارتمان‌های مشترک دانشجویی از جمله آن‌ها هستند. در جدول زیر با جزئیات هزینه هزینه تحصیل و زندگی در آلمان آشنا می‌شویم.

موضوعهزینه
وعده غذایی (رستوران ارزان)10 یورو
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.28 یورو
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.45 یورو
تخم مرغ (12 عدد)2.2 یورو
آب (بطری 0.33 لیتری)2 یورو
پپسی (بطری 0.33 لیتری)2.3 یورو
هزینه ماهیانه باشگاه تناسب اندام30 یورو
آپارتمان 1 خوابه (مرکز شهر)745 یورو
آپارتمان 1 خوابه (حومه شهر)560 یورو

نحوه تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

مدیریت هزینه‌های تحصیل یکی از دغدغه‌های بسیاری از دانشجویان ایرانی پیش از مهاجرت به آلمان است. شما علاوه‌بر محاسبه هزینه‌ها باید بتوانید از برخی از شیوه‌ها برای کاهش هزینه‌ها و همچنین تامین هزینه‌ها در آلمان استفاده کنید. استفاده از وام دانشجویی، دریافت بورسیه دانشگاهی، کار همزمان با تحصیل و … از جمله روش‌های تامین هزینه و خرج تحصیل در آلمان هستند.

بورسیه تحصیلی آلمان

اگرچه بیشتر دانشگاه‌های آلمان از شما برای تحصیل شهریه دریافت نمی‌کنند، با این حال امکان دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نیز برای دانشجویان وجود دارد. بورسیه‌های دانشگاهی به دانشجویان آلمانی و خارجی در مقاطع مختلف، به‌ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی همچنین می‌توانند برای اخذ بورسیه به بنیادهای سیاسی و تجاری یا سازمان‌های مذهبی درخواست بدهند. برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی آلمان را با هم مرور می‌کنیم:

 • بورس تحصیلی DAAD
 • بورسیه تحصیلی بنیاد هاینریش بل
 • بورس تحصیلی DEUTSCHLANDSTIPENDIUM
 • بورس تحصیلی KONRAD-ADENAUER-STIFTUNG
 • بورسیه تحصیلی اراسموس
 • بورس تحصیلی بنیاد فردریش ابرت

دریافت وام دانشجویی

وام دانشجویی در آلمان

از آن‌جا که بیشتر دانشجویان بین‌المللی که در آلمان تحصیل می‌کنند در همین کشور مشغول به کار می‌شوند و درآمد خوبی نیز خواهند داشت، بانک‌های آلمانی شرایط مناسبی را برای دریافت وام برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. یک نکته مهم نیز در این زمینه این است که این وام‌ها دارای نرخ بهره بالا نیستند. بنابراین شرایط سختی برای دانشجویان در زمان بازپرداخت وجود نخواهد داشت. از سوی برخی از وام‌های دولتی با حمایت دولت آلمان به دانشجویان اعطا می‌شود. برای مثال بنابر قانون کمک آموزشی فدرال آلمان به نام BafoeG نیز شهرت دارد، به دانشجویان واجد شرایط تا 650 یورو در ماه پرداخت می‌شود و فقط نیمی از آن دریافت خواهد شد و آن هم بدون بهره!

کار دانشجویی در آلمان

کشور آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را دارد. همچنین بنابر قوانین این کشور، دانشجویان اتحادیه اروپا از امکان کار در حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته برخوردار می‌شوند. اگر بیش از این مقدار در آلمان در زمان تحصیل، کار کنند باید مبالغی را به سازمان تامین اجتماعی آلمان بپردازند و ممکن است تاثیر منفی بر تحصیل آن‌ها داشته باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مانند ایران نیز می‌توانند تا 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال در آلمان برای تامین خرج تحصیل کار کنند.

مطلب پیشنهادی:

سوالات متداول

بنابر قوانین آموزشی آلمان، دانشگاه‌های دولتی این کشور هیچ هزینه‌ای را با عنوان شهریه از شما دریافت نخواهند کرد. با این وجود هزینه‌های اندکی را باید برای ثبت نام در دانشگاه، مراحل اداری و مشارکت‌های اجتماعی بپردازید.

این مناطق عبارتند از ایالت‌های بادن-وورتمبرگ و زاکسن.

اگر بخواهیم به‌طور کلی و برای تمامی مقاطع در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بازه‌ای را تعیین کنیم، این بازه از حدود 3 تا 40 هزار یورو خواهد بود. متوسط این هزینه‌ها را نیز می‌توانید در حدود 6 تا 20 هزار یورو در نظر بگیرید.

میانگین این هزینه‌ها را می‌توانید در حدود 350 تا 500 یورو در نظر بگیرید. همچنین این هزینه در بازه 200 تا 1500یورو برای دانشگاه‌های مختلف هستند.

دریافت وام دانشجویی، کار حین تحصیل و دریافت بورس تحصیلی از جمله روش‌های تامین هزینه تحصیل در آلمان هستند.

از جمله کارهایی که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها اشتغال داشته باشند می‌توان به این موارد اشاره کرد: پشتیبان فناوری اطلاعات، طراح سیستم فتوولتائیک، فروشنده، صندوق‌دار فروشگاه، متخصص ویرایش متون به زبان انگلیسی، متخصص نرم‌افزار، زمینه‌های امور مالی و تجزیه و تحلیل داده‌ها.

بله، از جمله بورسیه‌های تحصیلی مشهور آلمان می‌توان به بورس تحصیلی بنیاد هاینریش بل، بورسیه‌های تحصیلی DaaD و بورس تحصیلی بنیاد فردریش ابرت اشاره کرد. همچنین برخی از موسسات مذهبی، نهادهای سیاسی و حتی شرکت‌های تجاری، بورسیه‌هایی را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

مدیریت و تامین هزینه تحصیل در آلمان با مشاوره بینا اپلای

برخورداری از کیفیت بالای خدمات آموزشی در کنار پایین بودن خرج تحصیل در آلمان، این کشور را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی در دنیا تبدیل کرده است. شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی آلمان مانند دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه آخن و دانشگاه فرایبورگ بدون پرداخت شهریه تحصیل کنید. همچنین در آلمان امکان تامین هزینه‌های تحصیل با استفاده از کار همزمان با تحصیل، دریافت وام دانشجویی و اخذ بورس تحصیلی نیز وجود دارد.

ما در موسسه بینا اپلای آمادگی داریم که اطلاعات دقیقی را در زمینه‌های گوناگون از دریافت ویزا و اپلای تا دریافت بورسیه و مدیریت هزینه‌های تحصیلی در اختیار شما قرار دهیم. برای دریافت این خدمات می‌توانید همین الان با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.