شرایط کار دانشجویی در آلمان

اگر به دنبال کار دانشجویی در آلمان هستید، باید از شرایط کار در این کشور اطلاع داشته باشید. برای کار دانشجویی در آلمان، لازم است که دانشجویان مجوز کار را دریافت کنند. برای این منظور، دانشجویان باید به محدودیت زمانی کار در این کشور توجه داشته باشند.

دانشجویانی که از مناطق اقتصادی و اتحادیه اروپا و مناطق خارج از اروپا برای تحصیل در آلمان اقدام می‌کنند، امکان کار تا 20 ساعت در هفته را دارند. این یعنی، دانشجویان می‌توانند به مدت 120 روز کامل یا 240 نیم‌روز را بدون در نظر گرفتن تعطیلات در آلمان مشغول به کار شوند.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ مجوز کار دانشجویی در آلمان، عدم حضور در دوره آمادگی پیش‌نیاز یا دوره زبان است. در صورتی که دانشجویان در این دوره‌ها ثبت نام کرده باشند، امکان انجام کار دانشجویی را نخواهند داشت.

در آلمان، دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل اقدام می‌کنند، امکان خوداشتغالی و فعالیت آزاد را ندارند. در نتیجه، اگر به دنبال انجام چنین فعالیت‌هایی هستید، باید قید انجام آن‌ها را در آلمان بزنید.

اگر می‌خواهید بیشتر از زمان تعیین شده در آلمان کار دانشجویی انجام دهید، باید بدانید که اگر ساعات کاری شما از این مقدار افزایش پیدا کند، باید علاوه بر پرداخت هزینه‌های مربوط به کار دانشجویی، هزینه‌های بیمه درمانی، بیمه بیکاری و بیمه مراقبت پرستاری را هم پرداخت کنید. اما برای اخذ مجوز کار کردن بیش از 20 ساعت، باید مجوزهای لازم را از دو مرکز آژانس کاریابی محلی و اداره ثبت نام خارجی‌ها دریافت کنید. در غیر این صورت، کار کردن بیشتر از این مقدار غیرقانونی تلقی خواهد شد.

درآمد کار دانشجویی در آلمان

درآمد کار دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که به دنبال کسب اطلاعات در مورد هزینه تحصیل در آلمان هستند، باید کمی هم درباره میزان درآمد دانشجویی در این کشور بدانند. به طور کلی، دانشجویان می‌توانند با کار دانشجویی در این کشور، ماهانه حداقل 450 یورو درآمد داشته باشند. البته این نرخ درآمد بدون احتساب مالیات اعلام شده است. در صورتی که درآمدتان بیشتر از این مقدار باشد، مالیات به صورت خودکار از حسابتان برداشت خواهد شد.

به طور کلی، حداقل دستمزد اعلام شده در آلمان در حال حاضر حدودا 9.19 یورو در هر ساعت است. این نرخ هر دو سال یک بار به‌روز می‌شود و مبلغ آن افزایش پیدا می‌کند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که دستمزد شما به موارد مختلفی مانند مهارتتان، صنعتی که در آن مشغول به کار هستید و شرایط بازار کار منطقه بستگی دارد.

نرخ درآمد کار دانشجویی در برخی صنایع مانند تولید، موسسات دانشگاهی و نمایشگاه‌های تجاری معمولا بیشتر از حد معمول است. در نتیجه، اگر به دنبال دریافت حقوق و مزایای مناسب هستید، توصیه می‌کنیم وارد این زمینه‌های کاری شوید.

به طور کلی، دستیار پژوهشی در دانشگاه‌های آلمان می‌تواند در هر ساعت حقوقی معادل 11 تا 12 یورو دریافت کند. در عین حال، مدرس زبان امکان دریافت حقوق بین 12 تا 15 یورو را دارد. این در حالی است که با کار در رستوران، ساعتی 9 یورو حقوق دریافت می‌کنید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

بهترین کارهای دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که به دنبال زندگی در آلمان، تحصیل در این کشور و انجام کار دانشجویی هستند، می‌توانند در زمینه‌های کاری مختلفی در آلمان مشغول به کار شوند. البته توصیه می‌کنیم برای داشتن سابقه کاری درخشان، به سراغ زمینه‌های کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بروید.

بهترین کارهای دانشجویی در آلمان

کار در رستوران‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

یکی از رایج‌ترین مشاغل دانشجویی، کار در رستوران‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلف است. دانشجویان با کار در این مجموعه‌ها حقوقی مناسبی را دریافت می‌کنند که می‌تواند بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیل آن‌ها در آلمان را پرداخت کند.

مشاغل مربوط به تجارت و سرمایه‌گذاری

اگر به آگهی‌های کار دانشجویی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از مجموعه‌ها به دنبال افرادی هستند که بتوانند برای آن‌ها تحقیقاتی در زمینه‌های مختلفی مانند بازار بورس و دیگر بازارهای مالی را انجام دهد. معمولا نرخ درآمد در این مشاغل بیشتر در کار در فروشگاه‌ها و دیگر زمینه‌های کاری این‌چنینی است.

نحوه یافتن کار دانشجویی در آلمان

برای مهاجرت به آلمان و پیدا کردن کار دانشجویی در این کشور روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به کاریابی از طریق خود دانشگاه، کاریابی از طریق وب‌سایت‌های کاریابی و مراجعه به مراکز حضوری کاریابی در این کشور اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

پیدا کردن کار از طریق دانشگاه

در بسیاری از مواقع، دانشگاه‌های آلمان در صورت وجود فرصت‌های شغلی، آن‌ها را در تابلوهای اعلانات درج می‌کنند. همچنین ممکن است فرصت‌های شغلی از طریق سایت دانشگاه و انجمن‌های دانشجویی اعلام شوند. در صورت تمایل به پیدا کردن فرصت‌های شغلی از این طریق، می‌توان با مسئولین مربوطه در دانشگاه صحبت کنید. از جمله مشاغل رایج موجود در دانشگاه‌ها در آلمان می‌توان به دستیار علمی، مسئول نظارت بر کتابخانه، مدیریت آموزشی و تحقیق برای اساتید اشاره کرد.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

پیدا کردن کار از طریق وب‌سایت‌های کاریابی

پیدا کردن کار از طریق وب‌سایت‌های کاریابی

در حال حاضر وب‌سایت‌های کاریابی مختلفی مانند indeed در آلمان وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید کار دانشجویی دلخواه و مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنید. فرصت‌های شغلی در این مجموعه‌ها به مراتب بیشتر از دانشگاه‌ها است و در هر زمان و مکانی می‌توانید فرصت‌های شغلی موجود را بررسی و برای استخدام شدن در آن‌ها اقدام کنید.

جست‌وجوی کار دانشجویی به صورت حضوری در مراکز کاریابی موجود در آلمان

یکی دیگر از روش‌ها برای جست‌وجوی کار دانشجویی در آلمان، مراجعه حضوری به مراکز کاریابی در این کشور است. برخی از این مجموعه‌ها دارای وب‌سایت هم هستند و می‌توانید از طریق وب‌سایت آن‌ها برای پیدا کردن کار مورد نیاز خود اقدام کنید.

سطح زبان مورد نیاز برای کار کنار تحصیل در آلمان

برای اخذ مجوز کار دانشجویی در آلمان و پیدا کردن کار دلخواه، معمولا باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. برای این منظور، معمولا نیاز است دانش زبان آلمانی را در سطح B1 را کسب کرده باشید. در غیر این صورت، پیدا کردن کار در آلمان کمی مشکل است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کارشناسان بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستند.

بهترین شهرهای آلمان برای کار دانشجویی

بهترین شهرهای آلمان برای کار دانشجویی

به طور کلی، می‌توان گفت که شرایط کار و تحصیل در 90 درصد شهرهای آلمان یکسان است و زندگی در این شهرها و کار در آن‌ها، تفاوت چندانی با هم ندارند. از جمله بهترین شهرهای آلمان برای کار دانشجویی می‌توان به مونیخ، برلین،فرانکفورت،کلن، هامبورگ و اشتوتگارت اشاره کرد.

در ادامه با برخی از بهترین شهرهای آلمان برای کار دانشجویی آشنا می‌شویم:

  • مونیخ: مونیخ یکی از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی و کار دانشجویی است. در این شهر دانشگاه‌های زیادی وجود دارند و به دلیل گستردگی، فرصت‌های شغلی زیادی هم برای دانشجویان مقیم این شهر وجود دارد
  • برلین: شهر برلین پایتخت آلمان است و 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد. به دلیل وجود دانشگاه‌های متعدد و معتبر، دانشجویان زیادی در این شهر سکونت دارند
  • اشتوتگارت: شهر اشتوتگارت به عنوان غول خودروسازی آلمان شناخته می‌شود و بسیاری از برندهای خودروسازی در این کشور قرار دارند شما هم می‌توانید برای کار دانشجویی، در یکی از این شرکت‌ها مشغول به کار شوید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل می‌توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این خصوص مطالعه کیند.

دوره کار تحصیل در آلمان

برخی از کالج‌ها در آلمان وجود دارند که دوره کار تحصیل را ارائه داده‌اند. با تحصیل در این دوره، می‌توانید در عین تحصیل در رشته تحصیلی خود، به صورت هم‌زمان در این کشور کار کنید. توجه داشته باشید که برای کار در آلمان لازم است دانش زبان مورد نیاز برای این دوره ها را کسب نمایید. همچنین برای تحصیل در این دوره، باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را هم به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، امکان شرکت در این دوره را نخواهید داشت.

 
 

مطلب پیشنهادی:

شرایط کار همراه در آلمان

دانشجویانی که در آلمان مشغول به تحصیل می‌شوند، می‌توانند برای خانواده و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه را دریافت کنند. اما این سوال مطرح می‌شود که آیا با ویزای همراه می‌توان در آلمان مشغول به کار شد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم همسر دانشجو می تواند به صورت تمام وقت در آلمان مشغول به کار شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط کار همراه در آلمان می‌توانید با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید.

سوالات متداول

 
 

به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان بصورت رایگان امکان پذیر است و تنها مبلغ اندکی بابت امور اداری دریافت می کنند. کار دانشجویی می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهد.

تنها در صورت دریافت مجوز از آژانس کاریابی محلی و اداره ثبت نام خارجی‌ها امکان کار بیشتر از 20 ساعت را در طول روز دارید.

بله. این ظرفیت 120 روز کامل یا 240 نیم‌روز در سال است.

اگر همسر شما از طریق ویزای پیوست آلمان به شما ملحق شده باشد، می تواند بدون هیچ مشکلی در این کشور مشغول به کار شود.

جمع‌بندی

با استفاده از کار دانشجویی در آلمان می‌توانید بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیل خود را در این کشور پوشش دهید. به طور کلی، حقوق کار دانشجویی در آلمان حداقل 800 یورو در ماه است. اگر می‌خواهید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید و هم‌زمان با تحصیل کار کنید، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات هستیم. برای دریافت خدمات تحصیل در خارج از کشور کافی است همین حالا با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید تا شما را در زمینه کار دانشجویی در آلمان راهنمایی کنند.