دسترسی سریعToggle Table of Content

حال می‌خواهیم بدانیم چرا باید آلمان را به عنوان کشور محبوب خود برای تحصیل انتخاب کنیم. در ادامه به بررسی علت انتخاب کشور آلمان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، خواهیم پرداخت.

• فرصتی برای آموزش عالی با کیفیت بسیار بالا

دانشگاه‌های آلمان با ارائه آموزش و تحقیقات عالی رتبه خوبی را در بین برترین‌های جهان کسب کرده‌اند و شما می‌توانید با گرفتن یک مدرک خوب بین‌المللی از دانشگاه‌های آلمان موقعیت بسیار خوبی در بازار کار جهانی به‌دست آورید.

• ایجاد تنوع در دانشگاه‌ها، رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی

تحصیل در این کشور گزینه‌های زیادی را در اختیار دانشجویان برای تحصیل پزشکی در آلمان قرار می‌دهد. طیف وسیعی از دوره‌های ارائه شده در دانشگاه‌های آلمان به شما این امکان را می‌دهد تا رشته تحصیلی مورد علاقه خود را پیدا کنید و در هر رشته‌ای که تمایل دارید تمرکز کنید و در آن مهارت کسب کنید.

• بهره‌‌مند شدن از طبیعتی زیبا و دلنشین

بسیاری از مردم، از آلمان به عنوان کشوری با منابع طبیعی بکر و بنا‌های شگفت انگیز یاد می‌کنند. کشور آلمان یکی از مدرن‌ترین کشور‌های اروپا است و تحصیل در آلمان این فرصت را به شما می‌دهد تا از طبیعت بی‌نظیر آن مانند رشته کوه‌های آلپ، جنگل‌های زیبا، دریاچه های شفاف و زلال و… بهره ببرید.

• به‌وجود آوردن شرایطی برای کار و به‌دست آوردن تجربه‌های بیشتر

بسیاری از دانشگاه‌های این کشور با شرکت‌ها و بیمارستان‌های مختلف همکاری می‌کنند و این امکان را به شما می‌دهند تا با تحصیل پزشکی در آلمان دانسته‌های تئوری خود را به صورت عملی به کار بگیرید. این موضوع شروع کار برای شما را بسیار راحت می‌کند و شما به فردی با‌تجربه تبدیل می‌شوید.

• امکان رشد فردی و شکوفایی استعداد‌های خود

در آلمان شما می‌توانید مهارت‌های شخصی خود را آزادانه گسترش دهید و استعداد‌های خود را شکوفا کنید و از تمام توانایی‌های خود برای رسیدن به بهترین‌ها بهره بگیرید.

• داشتن امنیت و استقلال اقتصادی و سیاسی

در مقایسه با سایر کشور‌ها آلمان یک کشور امن محسوب می‌شود. همچنین آلمان دارای ثبات اقتصادی و سیاسی است. امنیت و عدم وابسته بودن این کشور به کشور‌های دیگر باعث شده که دانشجویان این کشور را مکانی ایده‌آل برای ادامه تحصیل بدانند.

مطالب پیشنهادی:

چرا تحصیل پزشکی در آلمان؟

امروزه تعداد نامحدودی دانشکده پزشکی در سراسر جهان وجود دارد، پس چرا باید تحصیل پزشکی در آلمان را انتخاب کنید؟ اکنون هزاران دانشجوی بین‌المللی به دنبال تحصیل پزشکی در آلمان هستند و حتما شما هم منتظر هستید در آینده‌ای نزدیک به تحصیل در آلمان مشغول شوید. آیا شما شخصی جاه‌طلب هستید و به دنبال سیستم آموزشی منحصر‌به‌فرد می‌گردید؟ اگر تمایل دارید یک مدرک پزشکی شناخته شده با اعتبار جهانی دریافت کنید، تحصیل پزشکی در آلمان می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد و آینده روشنی را برایتان به ارمغان آورد. در این مقاله همه مواردی را که باید در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان بدانید آورده‌ایم پس با ما همراه باشید.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

• ایجاد محیط علمی مناسب و کیفیت آموزشی بسیار بالا

دانشکده‌های پزشکی در آلمان با ایجاد محیط علمی مناسب، کیفیت بالای تدریس و پژوهش‌های متنوع باعث شده‌اند آلمان را بهترین رتبه‌های جهان قرار بگیرد.

• ایجاد و ارائه رشته‌های متنوع

از آن‌جا که علایق علمی دانشجویان همگی یکسان نیست و سالانه هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل پزشکی به آلمان مهاجرت می‌کنند. دانشکده‌های آن طیف گسترده‌ای از رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند رشته مناسب خودا را پیدا کنند و در آن به ادامه تحصیل بپردازند.

• داشتن امکانات فراوان

دانشکده‌های پزشکی در آلمان دارای آزمایشگاه‌های مدرنی هستند که این موضوع برای داوطلبان تحصیل پزشکی در آلمان بسیار حائز اهمیت است و کار در این آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها باعث می‌شود دانشجویان تجربیات زیادی به‌دست آورند و در آینده در بازار کار خود موفق‌تر باشند.

• آشنا شدن با فرهنگ‌ها و اتباع مختلف

تحصیل در خارج از کشور فرصت مناسبی را برای معاشرت با اتباع مختلف به شما می‌دهد. آلمان در سال‌های اخیر بیش از 350000 دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده‌است و درس خواندن در آنجا باعث می‌شود شما با فرهنگ‌های گوناگون آشنا شوید و بتوانید آینده شغلی خود را در کشور‌های مختلف پیدا کنید.

• داشتن چشم انداز خوب برای آینده شغلی

پزشکان همیشه مورد توجه هستند و همه کشور‌ها به آن‌ها نیاز دارند. علاوه بر این دانشکده‌های پزشکی آلمان از جمله رهبران جهانی هستند و کارفرمایان برای مدارک پزشکی آلمان ارزش خاصی قائل هستند از این رو تحصیل پزشکی در آلمان این اطمینان را به شما می‌دهد که در آینده مدرک پزشکی معتبری دریافت کنید و امکان اشتغال شما افزایش پیدا می‌کند. همچنین با داشتن مدرک معتبر از نظر اقتصادی هم حقوق بیش‌تری دریافت خواهید کرد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان

دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

لازم است بدانید برای تحصیل پزشکی در آلمان هیچ مدرسه پزشکی مستقلی وجود ندارد اما دانشکده‌های پزشکی، دوره‌های پزشکی فراوانی ارائه می‌دهند. در حال حاضر 38 دانشگاه در آلمان وجود دارد که طیف گسترده‌ای از مدارک پزشکی را ارائه می‌دهند. بنابراین شما به راحتی می‌توانید رشته تحصیلی که به آن علاقه دارید را پیدا کنید و در آن به ادامه تحصیل بپردازید.

بر اساس معیار‌هایی مانند امکانات تحصیلی و آزمایشگاهی، محبوبیت دانشگاه در بین دانشجویان و امکانات شغلی که دانشگاه در آینده برای دانشجویان فراهم می‌کند دانشگاه‌های برتر آلمان عبارت هستند از:

 • Heidelberg University
 • Rwth Aachen University
 • Lubeck University
 • Witten/Hercke University
 • Magdeburg University
 • Munster University
 • Wurzburg University
 • Tubingen University
 • Freiburg University
 • Leipzig University

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

پس از آن‌که بهترین رشته برای مهاجرت به آلمان و دانشگاه محبوبتان را یافتید باید به سراغ دانستن شروط لازم برای ورود به دانشگاه بروید و ببینید آیا شرایط ورود به آن دانشگاه را دارید یا خیر؟ هر دانشگاه می‌تواند برای خود قوانین خاصی وضع کند و شرایط ورود ویژه‌ای را برای خود تعیین کند پس شرایط ورود برای تحصیل پزشکی در آلمان با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی شما تغییر می‌کند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

در ادامه لیستی از موارد مورد نیاز برای داوطلبان بین‌المللی تحصیل پزشکی در آلمان آورده شده‌است:

داشتن نمرات بالا در دروس مربوط به پزشکی

دانشکده‌های پزشکی در آلمان بسیار رقابتی هستند و به نمرات شما اهمیت بالایی می‌دهند. داشتن نمرات بالا در دروس مرتبط با پزشکی مانند زیست شناسی و شیمی و فیزیک احتمال پذیرفته شدن شما را بالا می‌برد.

مسلط بودن به زبان آلمانی

اکثریت مدارک پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنا‌بر‌این اگر مایل به تحصیل پزشکی در آلمان هستید باید مهارت زبان آلمانی خود را بالا ببرید. شما برای ثبت نام در دانشگاه و اثبات تسلط خود به زبان آلمانی به گواهینامه C1 احتیاج دارید یا باید نمره بالایی در امتحانات DSH یا TestDaF کسب کنید، البته با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید این مدرک ممکن است تغییر کند.

شرکت در آزمون‌های دانشگاه‌های مختلف

برای به‌دست آوردن پذیرش در برخی از دانشکده‌ها باید در امتحانات خاصی شرکت کنید تا توانایی و استعداد شما را مورد سنجش قرار دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون ورودی دانشگاه های آلمان می‌توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این رابطه مطالعه کنید.

به مهلت ثبت‌نام دانشگاه‌ها دقت کنید

همیشه تاریخ‌ها را بررسی کنید و برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف برای تحصیل پزشکی در آلمان درخواست دهید. دانشگاه‌ها هرکدام مهلت‌های مختلفی را برای درخواست ثبت نام شما اعمال می‌کنند از همین رو همیشه پیگیر اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه مورد نظر خود باشید.

داشتن گواهی ترک‌ تحصیلات متوسطه که در کشورتان صادر شده‌است

اگر اهل اتحادیه اروپا هستید گواهی ترک تحصیل شما باید به طورکلی معادل گواهی آلمان پذیرفته شود. اما اگر از کشور‌هایی غیر از اتحادیه اروپا هستید باید صلاحیت و مدارک علمی شما بررسی شود و اگر مورد تایید نبود باید در یک دوره آمادگی یک ساله شرکت کنید. دانشجویان برخی از کشور‌ها باید ثابت کنند که در کشور خود آزمون ورودی دانشگاه‌ها را قبول شده‌اند و مدارک آن را به دانشگاه‌های آلمان ارائه دهند.

تسلط به زبان انگلیسی

این مورد در ادراک ادبیات تخصصی به شما کمک می‌کند. دانستن زبان لاتین برای تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مفید است اما ضروری نیست.

شرایط پذیرش برای تحصیل پزشکی در آلمان

داشتن مدارکی مطابق با استاندارد‌های علمی اعمال شده توسط دانشکده‌های پزشکی در آلمان الزامی است. دانشجویان بین‌المللی باید توجه داشته باشند که مدارک آن‌ها مطابق با استاندارد‌های اعمال شده آلمان باشد. برای این‌کار می‌توانید با دانشگاه خود، یا مجمع کنفرانس دائمی وزرا تماس بگیرید یا از طریق تبادلات آکادمیک ببینید آیا شرایط لازم برای پذیرفته شدن را دارید یا خیر.

اما بصورت کلی برای تحصیل پزشکی در آلمان 2 راه وجود دارد: 1- پذیرش کالج های پزشکی آلمان 2- پذیرش مستقیم پزشکی از آلمان

 1.  پذیرش از کالج های پزشکی آلمان: افرادی که از ایران مدرک دیپلم گرفته اند و به تازگی فارغ التحصیل شده اند می بایست یک سال در کالج های آلمان تحصیل کنند و پس از این دوره با توجه به معدل دیپلم و نمرات کسب شده در آزمونی که پس از دوره کالج گرفته می شود می‌توانند تحصیل پزشکی در آلمان را آغاز کنند.
 2. پذیرش مستقیم پزشکی از دانشگاه های آلمان: این روش برای کسانی مناسب است که در حال حاضر در ایران مشغول به تحصیل در رشته پزشکی یا رشته های علوم پایه نزدیک نظیر زیست می باشند. جهت اپلای برای اخذ پذیرش پزشکی از آلمان می بایست حداقل حدود 40 واحد درسی پاس کرده باشند و ارائه مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان، سطح ب1 نیز الزامی است.
نکته: در این روش تصمیم گیری برای ارائه پذیرش بر عهده دانشگاه است چراکه دانشگاه مربوطه پس از بررسی شرایط متقاضی و واحد های پاس شده متقاضی تصمیم به صدور یا رد پذیرش می گیرد.

مطلب پیشنهادی:

ویژگی‌های لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان

توانایی تحمل فشار و درس خواندن زیاد
برنامه‌های پزشکی اغلب وقت‌گیر و فشرده هستند و شما باید در هفته حداکثر 25-30 ساعت در کلاس‌ها حضور داشته باشید پس باید از لحاظ روحی و جسمی خود را برای این حجم از فشار و درس خواندن آماده کنید.
وضعیت مالی خوب
برای زندگی و تحصیل در خارج از کشور نیاز به یک پشتوانه مالی خوب دارید زیرا به تبع هزینه‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور خیلی از کشور خودتان بالاتر و سنگین‌تر خواهد بود.

نحوه درخواست دادن و پذیرش برای تحصیل پزشکی در آلمان

اگر صلاحیت ورود به دانشگاه را در آلمان دریافت کردید و دانشجوی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هستید باید از طریق بنیاد برای پذیرش در آموزش‌عالی درخواست دهید. برای ارسال درخواست خود از طریق بنیاد پذیرش دانشگاه باید از طریق وب سایت ثبت‌نام کنید و وضعیت ثبت‌نام خود را کنترل کنید.

اما اگر جز دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هستید باید از طریق فرآیند پذیرش متمرکز اقدام کنید یا مستقیما از طریق دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید اقدامات لازم را انجام دهید.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه‌های تحصیل پزشکی در آلمان

بیشتر مدارک دانشگاهی در آلمان از سال 2014 به بعد به صورت رایگان ارائه می‌شود. با این حال مدارک پزشکی هنوز با هزینه‌های خاصی ارائه می‌شوند.

 در مجموع هزینه تحصیل در آلمان در رشته پزشکی با استناد به این‌که شما اهل چه کشوری هستید و آیا در دانشگاه دولتی پذیرش شده‌اید یا خصوصی متغیر است. این در صورتی است که اگر جز دانشجویان اتحادیه اروپا باشید فقط باید هزینه مربوط به هر ترم را بپردازید که حداکثر می‌تواند 300 یورو باشد. اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید مبلغ مشخصی را برای هزینه‌های تحصیل پزشکی در آلمان پرداخت کنند.

 این در حالی است که هزینه‌های بین‌المللی تحصیل پزشکی در آلمان نسبت به سایر کشور‌های معروف و پر متقاضی بسیار کم است و این هزینه از 1500 یورو تا 3500 یورو در هرسال با توجه به عوامل مختلف و سبک زندگی متغیر است.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی شهریه بین‌المللی بسیار بالاتری نسبت به همتایان دولتی خود اعمال می‌کنند. همچنین در ایالت Baden-Wurttemberg هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی خیلی بالا است. پس اگر می‌خواهید در آن‌جا تحصیل کنید آماده پرداخت هزینه‌های بیشتری نسبت به سایر مناطق آلمان باشید.

برای تامین هزینههای زندگی خود در آلمان سالانه حدود 10200 یورو نیاز خواهید داشت که این مبلغ با توجه به محل زندگی شما متفاوت خواهد بود.

مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان

گذراندن دوره پزشکی در آلمان شش سال و سه ماه زمان می‌برد. به یاد داشته باشید برای بهره‌وری عالی از یادگیری، برنامه مطالعاتی شما در مراحل خاصی سازمان یابی شده‌است که در پایان هر مرحله از شما آزمونی گرفته می‌شود تا مطمئن شوند شما تمام دروس خود را به خوبی آموخته‌اید.

مراحل پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ مدرک پزشکی

(Vorklink) مرحله پیش بالینی
شما درطول دوسال اولیه تحصیل خود (یعنی چهار ترم اول) در دانشگاه با مفاهیم اصلی علوم طبیعی و موضوعات پزشکی آشنا می‌شوید و در پایان این مرحله آزمون شفاهی و کتبی از شما گرفته می‌شود که مواردی مانند آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی را پوشش می‌دهد و هدف از برگزاری این آزمون سنجش میزان پیشرفت تحصیلی شما است.
مرحله علوم بالینی
در سه سال بعدی تحصیلات خود با شرکت در سخنرانی‌های گسترده، جلسات آزمایشگاهی، سمینار‌ها و دوره‌های کارآموزی علاوه بر دانش نظری، مهارت های عملی مهمی نیز کسب خواهید کرد و در پایان این مرحله هم از شما یک آزمون معمولا کتبی خواهند گرفت تا دانسته‌های شما را مورد ارزیابی قرار دهند.
سال بالینی(عملی) نهایی
در سال آخر تحصیل شما به عنوان دانشجوی تحصیل پزشکی در آلمان آخرین آزمون دولتی را می‌دهید که میزان مهارت علمی و شغلی شما در پزشکی را تخمین می‌زند. در این دوره‌ی آموزش بالینی شما با جنبه‌های عملی جراحی، پزشکی داخلی و یک موضوع به انتخاب خود آشنا می‌شوید که این مرحله تجربه کار برای شما را فراهم می‌کند تا شما را برای حرفه آینده‌تان آماده کند.

آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در همین آزمون دولتی است که این آزمون یک آزمون استاندارد ملی است و پس از قبول شدن در آن می‌توانید برای مجوز پزشکی خود Aprrobation  درخواست دهید و به عنوان یک پزشک معتبر مشغول به کار شوید. اگر اهل اتحادیه اروپا هستید می‌توانید بدون نیاز به اجازه‌کار در آلمان کار کنید و با شهروندان آلمانی دسترسی یکسانی به بازارکار خواهید داشت. اگر اهل اتحادیه اروپا نیستید باید برای یافتن کار مرتبط با تحصیل خود، درخواست تمدید اجازه اقامت خود را داشته باشید.

در حال حاضر تقاضای زیادی برای پزشکان در بازارکار در آلمان به ویژه در روستاهای آن وجود دارد و پزشکان وابسته به محل کار و موقعیت شغلی خود از حقوق خوبی برخوردار میشوند.

شرایط کار در‌حین و پس از تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط کار در‌حین و پس از تحصیل پزشکی در آلمان

پزشکان از پردرآمد‌ترین کارمندان در جهان هستند و داشتن مدرک پزشکی در آلمان هم اشتغالزایی بالا و هم حقوق بالایی را برای شما تضمین می‌کند.

دانشکده‌های پزشکی در آلمان شهرت برجسته‌ای در سراسر جهان دارند، بنابراین مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنید با داشتن این مدرک کارفرمایان همیشه مشتاق استخدام شما خواهند بود. علاوه بر این، یک مدرک پزشکی آلمانی طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها را به شما می‌آموزد که به نوبه خود گزینه‌های شغلی زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. حقوق شما به تجربه و موقعیتی که در بیمارستان دارید بستگی دارد.

در آلمان، یک متخصص به طور متوسط سالانه حدود 80000 یورو درآمد کسب میکند. در کل از یک پزشک در آلمان انتظار میرود که سالانه بیش از 100000 یورو درآمد داشته باشد.

محدودیت سنی جهت تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط سنی برای تحصیل در خارج از کشور از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود و مورد بررسی قرار گیرد برخی از کشور‌ها شرایط سنی خاصی برای تحصیل ندارند اما در بعضی دیگر از کشور‌ها مانند آلمان شرایط سنی متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه حائز اهمیت است.

 زیرا آلمان از کشورهای مقصد و پرطرفدار برای تحصیل دانشجویان است و این کشور به خاطر تقاضای بالای دانشجویان در برخی از مقاطع تحصیلی شرایط سنی خاصی لحاظ کرده‌است. آن‌چه که مهم است سفارت کشورها است که به شرایط سنی شما توجه می‌کنند و ممکن است به شما ویزای دانشجوی ندهند. به عبارتی اگر شما با سن بالا یا فاصله تحصیلی پذیرش تحصیلی از دانشگاه یک کشور را گرفته باشید ممکن است سفارت آن کشور به شما ویزای دانشجویی ندهد.

اگر شما دارای یک مدرک تحصیلی هستید اما مدت زمان زیادی از فارغ‌التحصیلی شما گذشته باشد و بین درس خواندن شما فاصله افتاده باشد در اصل شما دچار فاصله تحصیلی شده‌اید و این ممکن است یکی از موانع شما برای دریافت ویزای دانشجویی باشد.

بهترین زمان برای دریافت ویزای دانشجویی سنین جوانی است. این مفهوم به این معنا نیست که شما در سنین بالا نمی‌توانید ویزای دانشجویی بگیرید اما شرایط خیلی برایتان سخت و در بعضی از مواقع غیرممکن می‌شود. مگر این‌که شرایط فردی خاص و منحصربه‌فردی داشته باشید.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دندانپزشکی جز رشته‌های پرطرفدار دنیا است و مسلما فراگرفتن آن در یک کشور و دانشگاه خوب به موفقیت بیش‌تر انسان خیلی کمک می‌کند.

آلمان انتخاب گسترده‌ای از دانشگاه‌های درجه یک را به دانشجویان دندانپزشکی ارائه می‌دهد. بدون تردید این تنوع یک سرمایه عظیم برای دانشجویان است و در مجموع 30 دانشگاه آلمان دارای دانشکده دندانپزشکی هستند.

مراحل گرفتن مدرک دندانپزشکی

دانشجوی دندانپزشکی باید یک دوره تحصیل منظم را که ده ترم طول می‌کشد پشت سر بگذارد که این دوره تحصیلی خود به بخش‌های متفاوتی تقسیم می‌شود.

مرحله پیش بالینی
این مرحله شامل پنج ترم ابتدایی تحصیل است که دانشجو بر علوم تجربی، پزشکی و مواد دندانپزشکی مسلط می‌شود و پس از آن امتحانی گرفته می‌شود تا دانسته‌های علمی دانشجو را مورد بررسی قرار دهند و دانشجو باید در این آزمون پذیرفته شود.
مرحله بالینی
این مرحله شامل پنج ترم تحصیلی است که با شرکت در سمینارها، آموزش‌های عملی و مهارت‌های دندانپزشکی طی می‌شود. با اتمام این دوره و موفقیت در آزمون دولت مدرک دندانپزشکی اعطا می‌شود.

برای ادامه دانشجو می‌تواند یک تخصص مانند ارتودنسی، جراحی دهان یا …. را انتخاب کند که مدت زمان گرفتن مدرک تخصص هم سه الی چهار سال طول می‌کشد.

این‌که در نهایت انتخاب کنید تخصص بگیرید یا نه به اهداف شخصی شما برمی‌گردد.

چرا در آلمان دندانپزشکی و پزشکی بخوانیم؟

برای تحصیل پزشکی در آلمان باید بدانید که این کشور در زمینه مراقب‌های بهداشتی پیشتاز است و همچنین دارای پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی است.

استاندارد های آموزش بالا و کیفیت ‌عالی آموزش باعث شده است آلمان مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. همچنین کمبود پزشک در آلمان و فرصت کاری بسیار عالی آن توجه همه را به این کشور جلب می‌کند.

شرایط کار هنگام تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار نیمه وقت یعنی 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال هستند که تقریبا 20 ساعت در هفته را شامل می‌شود.

اگر مایل به ادامه تحصیل در آلمان هستید باید شرایط مالی خود را بسنجید و مطمئن باشید که حداقل از پس تامین مخارج 3 سال اول زندگی خود برمی‌آیید تا بعد از آن وارد دوره بالینی و بازار کار شوید.

شرایط کار پس از گرفتن مدرک دندانپزشکی در آلمان

فارغ التحصیلان دندانپزشکی می‌توانند برای کارت آبی درخواست کنند تا به آن‌ها اجازه دهند تا زمانی که می‌خواهند در آلمان بمانند بتوانند کار کنند. همچنین اخذ تابعیت آلمان برای فارغ‌التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی بسیار ساده است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان درست شبیه به پزشکی است. هر مدارکی که لازم است برای تحصیل پزشکی در آلمان ارائه دهید برای دندانپزشکی هم به همراه داشته باشید.

در کل شما برای تحصیل در آلمان باید مراحل مشابه و مدارک یکسانی را ارائه دهید تا در رشته دلخواه و مورد علاقه خود پذیرش شوید. از بابت هزینه ها هم شرایط یکسانی را پشت سر می‌گذارید و ممکن است با توجه به رشته شما این هزینه بین 50-100 یورو تغییر کند. شرایط سنی هم همان‌گونه که گفتیم به سفارت بستگی دارد و برای رشته‌های مختلف فرقی نمی‌کند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تهیه ویزای دانشجویی و اجازه اقامت در آلمان

اگر برای تحصیل پزشکی در دانشگاه آلمان پذیرفته شده‌اید باید بررسی کنید که آیا نیاز به ویزای دانشجویی دارید یا خیر. اگر متقاضی تحصیل در آلمان از داخل اتحادیه اروپا ( از جمله نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین) باشد نیازی به اخذ ویزای دانشجویی قبل از ورود به کشور ندارد اما معمولا دانشجویان بین‌المللی غیراتحادیه اروپا نیاز به ویزا و اجازه اقامت دارند.

توجه داشته باشید فرآیند اخذ ویزا ممکن است کمی طولانی باشد از همین رو کمی زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید و بدانید برای گرفتن ویزا شما باید از طریق کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست دهید و کارهای ویزای خود را پیگیری کنید.

اسنادی که برای گرفتن ویزای دانشجویی برای تحصیل پزشکی در آلمان نیاز است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو عدد عکس
 • نامه ای که نشان می‌دهد شما توسط یک دانشگاه آلمان پذیرفته شده‌اید
 • متن سوابق تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان آلمانی

اثبات این‌که شما بودجه کافی برای زندگی در آلمان را دارید الزامی است. این بودجه تقریبا 8700 یورو در سال برآورد شده است. در نظر داشته باشید گاهی طبق خواسته سفارت شما مجبور می‌شوید اثبات کنید که سابقه کیفری ندارید. اثبات این موضوع به سفارت کشوری که خواستار گرفتن ویزای آن هستید برمی‌گردد.

علاوه بر ویزای دانشجویی شما نیاز به گرفتن اجازه اقامت در آلمان را دارید که برای آن باید پس از ورود به کشور آلمان ظرف دوهفته به اداره ثبت‌نام بیگانگان بروید و در آن جا تقاضای درخواست اجازه اقامت کنید. مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت همانند ویزای دانشجویی است.

مطالب پیشنهادی:

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید تحصیل در آلمان مخصوصا در رشته‌های پرطرفدار نظیر پزشکی و دندانپزشکی می‌تواند آینده روشنی را برای شما رقم زند. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا با کشورهای مختلف اروپایی آشنا شوید و حتی بتوانید به آن کشور‌ها مهاجرت کنید و اقامت آن‌ها را بگیرید.

همچنین متوجه شدید که اگر بتوانید مدرک پزشکی این کشور را بگیرید نه تنها در خود آلمان بلکه در بسیاری از کشور‌های جهان به موقعیت شغلی عالی دست خواهید یافت و از نظر اقتصادی وضعیت مالی بسیار خوبی به‌دست می‌آورید. فقط کافی است سختی‌های زمان تحصیل را به جان بخرید تا در نهایت به آرامش و راحتی طولانی مدت دست یابید.

فقط فراموش نکنید که برای گرفتن ویزا از چندین ماه قبل اقدام کنید. زیرا همان‌طور که متذکر شدیم مراحل اخذ ویزا ممکن است چندین ماه طول بکشد. همچنین در این راه از وکلای خبره کمک بگیرید تا روند کار شما سریع‌تر و راحت‌تر پیش رود. در کل بهتر است برای کار‌های پذیرش تحصیل پزشکی خود از یکسال قبل و به فکر باشید و مدارک خود را آماده کنید. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالات شما در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان پاسخ مناسبی داده ‌باشیم.

برای دریافت اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر جهت طی مراحل درخواست و تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل دندانپزشکی در آلمان، با متخصصین و مشاوران مهاجرتی موسسه بینا صحبت کنید.

ضمنا می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با کارشناسان ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی:

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی در آلمان

شهریه دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا رایگان و شهریه دانشگاه های خصوصی سالیانه حدود 20 هزار یورو است.

گذراندن دوره پزشکی در آلمان شش سال و سه ماه زمان می‌برد.

جهت تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی باید معدل 20 داشته باشید.

دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار نیمه وقت یعنی 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال هستند که تقریبا 20 ساعت در هفته را شامل می‌شود.

در کل از یک پزشک در آلمان انتظار می‌رود که سالانه بیش از 100000 یورو درآمد داشته باشد.