تمکن مالی آلمان چیست؟

تمکن مالی آلمان، مبلغی است که متقاضیان ویزای آلمان باید برای اثبات توانایی خود در تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور به سفارت یا کنسولگری ارائه دهند.

به عبارت دیگر باید شما اثبات کنید که یک حساب بانکی با گردش حساب تعیین شده در اختیار دارید تا هزینه زندگی خود را پرداخت کنید.

تمکن مالی معمولا به صورت سالانه محاسبه می‌شود و اگر متقاضی نتواند توانایی خود در تامین هزینه‌های احتمالی را اثبات کند، ویزای او رد خواهد شد.

دور زدن تمکن مالی آلمان؛ آیا امکان پذیر است؟

دور زدن تمکن مالی آلمان

خیر، دور زدن تمکن مالی آلمان به طور کامل امکان‌پذیر نیست. سفارت و کنسولگری این کشور به دقت مدارک متقاضیان را بررسی می‌کنند و در صورتی که به هر دلیلی شک کنند که متقاضی تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل را ندارد، درخواست ویزای وی را رد خواهند کرد. البته هیچ جای نگرانی نیست چرا که با انجام یک سری اقدامات می‌توانید شانس دریافت ویزای این کشور را افزایش دهید. از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان به دریافت بورسیه تحصیلی و استفاده از حساب بانکی مشترک با دیگر اعضای خانواده اشاره کرد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

میزان تمکن مالی برای انواع ویزا

میزان تمکن مالی برای انواع ویزا

مبلغ تمکن مالی بسته به نوع ویزا متفاوت است. به عنوان مثال میزان تمکن مالی برای افراد متقاضی ویزای تحصیلی و کاری متفاوت است. در ادامه به بررسی مبلغ تمکن مالی ویزاهای مختلف آلمان خواهیم پرداخت:

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آلمان

در سال 2023 میزان تمکن مالی برای تحصیل در آلمان 11,208 یورو در نظر گرفته شده است. این هزینه مربوط به سال اخیر است. احتمال می‌رود در سال آینده این هزینه افزایش یابد.

اگر دوست دارید در یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان ادامه تحصیل دهید، ارائه تمکن مالی برای اثبات توانایی خود در تامین هزینه‌ها لازم و ضروری است. برای اطلاع یافتن از آخرین هزینه می‌توانید با متخصصان بینا اپلای تماس حاصل کنید.

میزان تمکن مالی برای آوسبیلدونگ آلمان

در آوسبیلدونگ چون شما از کارفرمای خود حقوق دریافت می کنید مبلغ تمکن مالی کمتری هم نیاز دارید. کافی است شما مبلغ 11,208 یورو را منهای حقوق سالانه خود کنید و برای مبلغ باقی مانده گواهی تمکن مالی به سفارت آلمان ارائه کنید.

در خصوص حقوق آوسبیلدونگ باید گفت که به نقل از سایت Life in Germany:

بسته به آوسبیلدونگ، حقوق از حدود ۶۰۰ یورو در ماه شروع می شود، اما اغلب تا ۸۰۰ یورو افزایش می یابد. در پایان آوسبیلدونگ (در سال دوم یا سوم کارآموزی)، اغلب به ۱۰۰۰ یورو ناخالص می رسد.

متن اصلی:

Depending on the Ausbildung, this starts at around 600 euros, but often goes up to 800 euros. At the end of the Ausbildung (in the second or third year of the apprenticeship), it is often 1,000 euros gross.

میزان تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان

تمکن مالی برای ویزای کار در آلمان

میزان تمکن مالی برای ویزای کار آلمان سالانه حداقل ۱۲۳۲۴ یورو است. البته انتظار می‌رود که در سال آینده این مبلغ دستخوش تغییر شود. متقاضیان کار در آلمان که دوست دارند در این کشور پیشرفته به فعالیت بپردازند و کسب درآمد کنند لازم است مبلغ تمکن مالی گفته شده را اثبات کنند.

توصیه ما به تمامی کسانی که قصد دارند به صورت کاری وارد آلمان شوند، این است که حتما قبل‌ از هرگونه اقدام در جهت مهاجرت از مشاوران و متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند، مشورت بگیرند تا بتوانند در این مسیر بهتر و راحت‌تر قدم بردارند و با صرف هزینه‌ای کم‌تر وارد خاک آلمان شوند.

میزان تمکن مالی برای ویزای پیوست آلمان

اگر شما بخواهید به یکی از اقوام و خانواده خود در آلمان بپیوندید نیاز به تمکن مالی خواهید داشت. میزان تمکن مالی برای ویزای پیوست آلمان بسته به سن فرد متفاوت است. این میزان برای کودکان ۳۵۰ یورو و برای بزرگسالان حداقل ۵۰۰ یورو است.

میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی آلمان

به طور کلی برای هر روز ماندن در این کشور نیاز است حداقل ۴۵ یورو روزانه تمکن نشان دهید یا اثبات کنید که در ۶ ماه گذشته حداقل ۳۰۰۰ یورو در حسابتان بوده است.

اگر دوست دارید به صورت توریستی وارد آلمان شوید، باید با در دست داشتن تمکن مالی این کشور نشان دهید که از پس هزینه‌ها برمی‌آیید. بسته به اینکه قرار است چه مدت در این کشور بمانید، به میزان تمکن متفاوتی نیاز دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مبلغ تمکن مالی آلمان می‌توانید با ما در مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

روش‌های اثبات تمکن مالی آلمان

روش های اثبات تمکن مالی آلمان

برای اثبات تمکن مالی آلمان راه‌کارهای مختلفی وجود دارد. افراد بسته به شرایط خود نیاز است فرایند مختلفی را برای اثبات تمکن انجام دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود اقدامات لازم زیر نظر متخصصان مهاجرتی انجام گیرد تا چالش‌های راه برای شما از بین برود.

از مهم‌ترین روش‌های اثبات تمکن مالی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه سند بورسیه تحصیلی
  • انتقال پول به حسابی مسدود شده در کشور آلمان
  • تضمین هزینه‌های شما از جانب یک فرد دارای اقامت در آلمان
  • ارائه مدارک و اسناد از دارایی‌ها و درآمد والدین شما
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مراحل افتتاح حساب مسدود شده در آلمان

افتتاح حساب در بانک آلمان

افتتاح حساب مسدود شده در آلمان یکی از بهترین روش‌های اثبات تمکن مالی در آلمان است. بسیاری از مهاجران به خصوص دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند در این کشور به ادامه تحصیل، زندگی و کار بپردازند، این روش را برای اثبات توانایی خود در پرداخت‌ هزینه‌ها انتخاب خواهند کرد.

در این روش هزینه لازم به عنوان تمکن به یک حساب مسدود شده در آلمان واریز می‌شود و فرد تا زمان مهاجرت امکان برداشت پول از حساب را نخواهد داشت.

اگر متقاضی اثبات تمکن مالی به این روش هستید باید بدانید که مراحل افتتاح حساب مسدود شده در آلمان به شرح زیر است:

1- انتخاب یک ارائه‌دهنده خدمات حساب مسدود شده

در  ابتدا لازم است که ارائه‌دهنده خدمات حساب مسدود شده را انتخاب کنید. در حال حاضر، سه ارائه‌دهنده خدمات حساب مسدود شده در آلمان فعالیت می‌کنند از عبارتند از:

  • Fintiba
  • ExpaRrio
  • Coracle

با بررسی و تحقیق و پژوهش می‌توانید یکی از این ارائه‌دهندگان را انتخاب کنید.

لازم است بدانید که هر یک از این ارائه‌دهندگان خدمات، شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. بنابراین، قبل از انتخاب حتما شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی کنید.

2- ارسال مدارک و پرداخت هزینه

در ابتدا یک سری مدارک شناسایی از شما خواسته می‌شود. در انتها برای تکمیل فرایند ثبت نام ممکن است از شما خواسته شود تا هزینه‌ای بین 100 تا 200 یورو پرداخت کنید. در پایان این کار امکان واریز مبلغ تمکن مالی آلمان برای شما فراهم می‌شود.

پس از واریز مبلغ تمکن مالی، ارائه‌دهنده خدمات تاییدیه حساب مسدود شده را صادر می‌کند. این تاییدیه معمولا ظرف مدت یک یا دو هفته طول می‌کشد تا صادر می‌شود.

تاییدیه حساب مسدود شده باید به سفارت یا کنسولگری آلمان ارائه شود تا ویزای آلمان برای شما صادر شود.

3- اقدام به دریافت ویزا

حالا شما امکان ارائه تمکن مالی آلمان و دریافت ویزای مورد نظر را خواهید داشت.

سوالات متداول

شما می‌توانید تمکن مالی خود را برای مهاجرت به آلمان با ارائه مدارکی مانند گواهی تمکن مالی بانکی، گواهی درآمد شغلی، گواهی سرمایه‌گذاری و غیره ثابت کنید.

بله، تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان در طول زمان تغییر می‌کند. این مقدار تمکن مالی معمولا هر سال توسط دولت آلمان اعلام می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی تمکن مالی آلمان پرداختیم و اطلاعاتی را که لازم بود در این زمینه ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید توجه به نکات بیان شده برای شما لازم و ضروری است.

فراموش نکنید که با دریافت خدمات از مشاوران و متخصصان مهاجرانی امکان هموارتر شدن مسیر مهاجرت برای شما عزیزان فراهم خواهد بود. بنابراین اگر می‌خواهید شانس بیشتری برای مهاجرت داشته باشید و بدون هیچ نگرانی ویزای دلخواه خود را دریافت کنید، مشورت با متخصصان ما در بینا اپلای می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.