چرا تحصیل کارشناسی در ایتالیا؟

دلایل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا بخواهید برای مهاجرت به ایتالیا جهت تحصیل اقدام کنید. هزینه‌های  مناسب تحصیل، شرایط آسان برای اخذ پذیرش و جایگاه آموزشی بالا برای تحصیل اشاره کرد. در رابطه با هزینه‌های تحصیل باید بگوییم که شرایط زندگی و تحصیل در ایتالیا به گونه‌ای است که دانشگاه‌های این کشور شهریه بسیار کمی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند.

شرایط آسان برای اخذ پذیرش از جمله دیگر دلایلی است که افراد زیادی می‌خواهند در کشور ایتالیا تحصیل کنند. دانشجویان تنها با برخورداری از برخی شرایط آسان می‌توانند به راحتی اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنند.

جایگاه آموزشی بالا ایتالیا را به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی تبدیل کرده است. دانشگاه‌های این کشور در رده‌بندی‌های جهانی مانند QS، همواره در رده‌بندی بالا و معمولا زیر 100 قرار می‌گیرند که این باعث شده است تا دانشجویان زیادی ایتالیا را برای تحصیل کارشناسی انتخاب کنند.

شرایط تحصیل در ایتالیا

اگر می‌خواهید برای تحصیل کارشناسی در کشور ایتالیا اقدام کنید، باید اطلاعات کافی در رابطه با شرایط تحصیل در این کشور داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان و به صورت کاملا آسان در این کشور تحصیل کنید.

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا

در ادامه لیستی از شرایط تحصیل در ایتالیا وجود دارد:

 • شرایط سنی: سن فرد متقاضی برای تحصیل باید کمتر از 30 سال باشد. به طور کلی، افراد زیر 28 سال شانس بسیار بالاتری برای اخذ پذیرش دارند
 • مدرک زبان: متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 را داشته باشد
 • مدرک دیپلم: برای اینکه بتوانید برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا اقدام کنید، باید معدل مدرک دیپلم شما بالای 15 باشد

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

برای اینکه بتوانید برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا اقدام کنید، لازم است مدارکی را در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید که هرگونه نقصی در مدارک ارائه شده می‌تواند باعث رد شدن درخواست شما جهت پذیرش تحصیلی شود. برخی از مدارک پذیرش دانشگاهی با مدارک اخذ ویزای ایتالیا مشترک هستند.

از جمله برخی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک دیپلم معتبر به صورت ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدرک پیش‌دانشگاهی در صورت برخورداری به همراه ترجمه رسمی ایتالیایی یا انگلیسی
 • کسب حداقل نمره 60 از کل نمرات دو سال اخذ تحصیلات در مقطع متوسطه (معادل‌سازی شده)
 • کسب حداقل معدل 15 برای مدرک دیپلم
 • مدرک زبان B1 یا B2 ایتالیایی یا مدرک آیلتس با حداقل نمره 6
 • مدرک قبولی در آزمون ورودی (مخصوص برخی از دانشگاه‌های خاص)
 • مدارک شرکت در آزمون IAMT برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

شهریه‌ای که دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند، مبلغی بین 900 تا 4000 یورو است. به نرخ دلار، این میزان شهریه مبلغی در حدود 1000 تا 4800 دلار خواهد بود. البته این شهریه تحصیل در موسسات خصوصی به 6 هزار تا 20 هزار یورو می‌رسد که به دلار مبلغی در حدود 7200 الی 24 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

به طور کلی، برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا هزینه به مراتب کمتری نسبت به کشورهای دیگری مانند فرانسه، آلمان، کانادا و انگلیس پرداخت خواهید کرد. همین موضوع باعث شده است تا تقاضا برای تحصیل در این کشور چند برابر شود.

هزینه های تحصیل در ایتالیا برای مقطع کارشناسی به موارد مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر برای تحصیل در این کشور، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خصوصی را انتخاب کنید، مجبور به پرداخت بین 30 تا 60 درصد شهریه بیشتر خواهید شد. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که نوع رشته تحصیلی نیز می‌تواند در تعیین هزینه‌های تحصیل در ایتالیا تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، رشته‌های پزشکی و مهندسی بیشترین میزان شهریه را دارند. در حالی که هزینه تحصیل در رشته مدیریت یا رشته‌های این‌چنینی به مراتب کمتر است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا به مراتب کمتر از کشورهای دیگر اروپایی است. به عنوان مثال، هزینه زندگی ماهیانه در این کشور، بین 700 تا 1000 یورو است که تمام هزینه‌های غذا، حمل و نقل عمومی، مسافرت‌های محلی و هزینه‌های جانبی تحصیل را شامل می‌شود.

در جدول زیر جزئیات هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا توضیح داده شده است:

موارد مهم در زندگی در ایتالیا هزینه‌های مربوطه
اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر 400 تا 700 یورو
اجاره خانه یک خوابه در حاشیه شهر بین 300 تا 500 یورو
اجاره خانه سه خوابه در مرکز شهر حدودا 1000 یورو
اجاره خانه سه خوابه در حاشیه شهر حدودا 800 یورو
اقامتگاه دانشجویی بین 250 تا 300 یورو
هزینه خوردوخوراک 150 تا 200 یورو
حمل و نقل عمومی حدودا 50 یورو
هزینه قبوض مصرفی بین 900 تا 250 یورو
هزینه قبض موبایل و اینترنت بین 30 تا 50 یورو
هزینه سرگرمی و استفاده از فعالیت‌های اجتماعی بین 30 تا 40 یورو
هزینه کتاب و سایر تجهیزات دانشگاهی بین 40 تا 50 یورو

تحصیل رایگان کارشناسی در ایتالیا

درست است که هزینه تحصیل در کشور ایتالیا برای مقطع کارشناسی کمتر از کشورهای اروپایی می‌باشد. با این حال، دانشجویان ایرانی باری تحصیل در این کشور ممکن است با مشکلات اقتصادی مختلفی مواجه شوند. به همین خاطر، راهکارهای مختلفی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در ایتالیا یا حتی تحصیل رایگان در این کشور در نظر گرفته شده است. در ادامه روش‌های تحصیل رایگان در این کشور را بررسی کرده‌ایم.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

کار دانشجویی در ایتالیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا برای مقطع کارشناسی، انجام کار دانشجویی است. با انجام کار دانشجویی در حین تحصیل می‌توانید بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیلتان در کشور ایتالیا را پوشش دهید. توجه داشته باشید که برای این منظور، دولت ایتالیا شرایطی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، دانشجویان تنها امکان کار کردن به مدت نهایت 20 ساعت در هفته را دارند. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که درآمد کار دانشجویی در کشور ایتالیا به موارد مختلفی مانند نوع کار بستگی دارد. به طور کلی، میانگین درآمد کار دانشجویی در این کشور حدودا ساعتی 9 یورو ارزیابی شده است که در هفته به 180 یورو می‌رسد.

کار دانشجویی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در ایتالیا

یکی از روش‌های دیگر برای کاهش هزینه‌های تحصیل کارشناسی در ایتالیا، اخذ بورسیه  تحصیلی است. برخی از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در این کشور از نوع فول فاند و برخی دیگر از نوع فاند معمولی هستند. بورسیه‌هایی که در دسته فول فاند قرار می‌گیرند، می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل و بعضا زندگی را پوشش دهند. در مقابل، فاندهای معمولی هستند که بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند.

بورسیه‌های فول فاند به تعداد بسیار محدودی ارائه می‌شوند. همین موضوع باعث شده است تا شرایط بسیار رقابتی برای دریافت این بورسیه‌ها ایجاد شود. اما بورسیه‌های معمولی به تعداد افراد بیشتری اعطا می‌شوند و شانستان برای دریافت آن‌ها بیشتر خواهد بود.

در ادامه با برخی از بورسیه‌های مناسب برای مقطع کارشناسی در ایتالیا آشنا شده‌ایم:

 • معرفی بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا: بورسیه استانی یا همان بورسیه DSU ایتالیا سالانه توسط دولت این کشور اعطا می‌شود و با دریافت آن مبلغی در حدود 5200 تا 6000 هزار یورو دریافت خواهید کرد
 • معرفی بورسیه تحصیلی دانشگاهی ایتالیا: این بورسیه‌ها به صورت اختصاصی برای دانشجویان هر دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند از نوع فول فاند یا از نوع فاند معمولی باشند
 • معرفی بورسیه مخصوص تحصیل به زبان انگلیسی: دانشجویانی که در رشته‌های فنی مهندسی، اقتصاد و حقوق به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، امکان دریافت این بورسیه را خواهند داشت. این بورسیه با توجه به شرایط دانشجو، از نوع فول فاند یا فاند معمولی خواهد بود
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

در حال حاضر دانشگاه‌های مختلفی در کشور ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارند. اگر شما نیز قصد تحصیل در این کشور را دارید، باید با توجه به شرایط و علاقه خود، برای تحصیل در دانشگاه مناسب اقدام کنید.

از جمله برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

نام دانشگاه رتبه جهانی
Polytechnic University of Milan 137
University of Bologna 160
University of Rome – La Sapienza 171
University of Padua 216
University of Milan 301
Polytechnic University of Turin 308
University of Pisa 383
University of Naples Federico II 392
Vita-Salute San Raffaele University 392
University of Trento 403
University of Florence 432

محبوب‌ترین رشته‌های کارشناسی در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در کشور ایتالیا را برای مقطع کارشناسی دارید، بد نیست کمی نیز درباره محبوب‌ترین رشته‌های این کشور برای تحصیل بدانید. به طور کلی، رشته‌های مربوط طراحی، معماری و هنر در ایتالیا از بیشترین محبوبیت برخوردار هستند.

در ادامه لیستی از محبوب‌ترین رشته‌های کارشناسی در ایتالیا وجود دارد:

 • مدیریت تجاری بین‌المللی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت تکنولوژی
 • مدیریت کارآفرینی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • معماری
 • طراحی
 • شهرسازی
 • پزشکی
 • حقوق بین‌المللی
 • حقوق تجارت اروپا

مراحل پذیرش دوره کارشناسی در ایتالیا

برای دریافت پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید با مراحل اخذ پذیرش این کشور آشنا باشید. توجه داشته باشید که این مراحل باید به نوبت و بدون فاصله زمانی زیاد طی شوند. در غیر این صورت ممکن است نتوانید پذیرش تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید.

پذیرش دوره کارشناسی در ایتالیا

در ادامه مراحل پذیرش کارشناسی در ایتالیا را بررسی کرده‌ایم:

 1. انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواه
 2. مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و ثبت درخواست برای پذیرش
 3. ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه
 4. دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 5. دریافت نوبت سفارت ایتالیا برای مراجعه و ارائه مدارک
 6. شرکت در مصاحبه
 7. دریافت ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی لازم است که علاوه بر ارائه برخی مدارک که برای پذیرش دانشگاهی به آن‌ها نیاز داشتید، مدارک دیگری را نیز ارائه کنید. درست مانند پذیرش دانشگاهی، در صورتی که در ارائه این مدارک هرگونه نقصی وجود داشته باشد، درخواستتان برای اخذ پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا رد خواهد شد.

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • مدارک هویتی معتبر از جمله پاسپورت (مدارک اصلی + ترجمه شده)
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • گواهی ریزنمرات دانشگاه ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • عکس پرسنلی در فرمت رسمی با پس‌زمینه سفید که در چند ماه اخیر گرفته شده باشد
 • نام پذیرش تحصیلی از سمت دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی با سرمایه حداقل 5500 یورو برای یک سال تحصیلی
 • گواهی مربوط به اعلام محل اقامت و زندگی فرد متقاضی تحصیل

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در ایتالیا

بله. با دریافت فول فاند به صورت رایگان در این کشور تحصیل خواهید کرد.

با انجام کار دانشجویی بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیلتان در ایتالیا را پوشش خواهید داد.

خیر. مگر اینکه برای تحصیل در برخی مراکز آموزشی خاص اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله “تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا” را مطالعه کنید یا با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید.

جمع‌بندی تحصیل کارشناسی در ایتالیا

به دلیل هزینه مناسب برای تحصیل، جایگاه علمی بالا و همین‌طور شرایط آسان اخذ پذیرش، ایتالیا به گزینه مناسبی برای تحصیل در مقطع کارشناسی تبدیل شده است. برای تحصیل در این کشور و دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه‌های کانادا می‌توانید از خدمات بینا اپلای استفاده کنید. کارشناسان و وکلای مهاجرتی مجموعه ما می‌توانند با کمترین تعرفه ممکن، پذیرش تحصیلی شما را برای مقطع کارشناسی در ایتالیا دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در خارج، از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی با شرکت مهاجرتی بینا اپلای تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.