شهریه دانشگاه های ایتالیا

برخی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا دولتی و برخی دیگر خصوصی هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور، بین 6 تا 20 هزار یورو برآورد شده است. در جدول زیر برخی از دانشگاه‌های ایتالیا را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاه دولتی یا خصوصی رنکینگ جهانی میانگین شهریه
دانشگاه میلان دولتی 324 جهانی بین 2 تا 3 هزار یورو
دانشگاه ساپینزا دولتی 101 جهانی و 33 اروپا بین 2 هزار تا 4 هزار یورو
دانشگاه IULM خصوصی 150 جهانی بین 3500 تا 10 هزار یورو

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا را دارید، بد نیست کمی درباره ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور بدانید. به طور کلی، می‌توان گفت که شهریه دانشگاه های ایتالیا به مراتب کمتر از کشورهایی مانند کانادا، انگلستان و ایالات متحده است. در جدول زیر شهریه دانشگاه های ایتالیا را برای شما بررسی کرده‌ایم.

نام دانشگاه شهر رتبه جهانی شهریه
دانشگاه ساپینزا رم 101 جهانی بین 2 تا 4 هزار یورو
دانشگاه پیزا پیزا 404 جهانی بین 2 تا 4 هزار یورو
دانشگاه میلان میلان 324 جهانی بین 2 تا 3 هزار یورو
دانشگاه بوزن بولزانو بولزانو 700 جهانی بین هزار تا سه هزار یورو

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

دانشجویانی که می‌خواهند برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنند، معمولا به سراغ تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور می‌روند. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا هم به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی معمولی این کشور است. در جدول زیر با برخی از این دانشگاه‌ها آشنا می‌شویم.

نام دانشگاه شهر رتبه جهانی شهریه
دانشگاه بولونیا بولونیا 167 جهانی بین هزار تا 3500 یورو
دانشگاه پیزا پیزا 404 جهانی بین 2 تا 4 هزار یورو
دانشگاه ساپینزا رم 101 جهانی بین 2 تا 4 هزار یورو

هزینه تحصیل در ایتالیا برای رشته‌های پرطرفدار

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه های تحصیل در ایتالیا بر اساس نوع رشته برآورد می‌شود. در حالت کلی، تحصیل در رشته‌های علوم انسانی، علوم تربیتی، دینی و رشته‌های مربوط به زبان، کمترین میزان شهریه را دارد. در رتبه بعدی، رشته‌های مربوط به مهندسی هستند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

گران‌ترین رشته‌های تحصیلی هم به رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مربوط می‌شوند. نکته جالب توجه این است که هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی کاملا رایگان است. با این توضیح که حتی اگر شخص در ایتالیا بورسیه‌ای هم دریافت نکند، می‌تواند با دریافت عدد E3 از شرایط تحصیل رایگان در این کشور برخوردار شود. اما به این موضوع دقت کنید که فقط برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیاز به پرداخت هزینه های متفاوت خواهید داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره جزئیات این موارد نکات مهمی را دریافت کنید.

در ایتالیا رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همین موضوع باعث شده است تا هزینه تحصیل در ایتالیا در این رشته ها به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورها باشد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

در حال حاضر دانشگاه‌های مختلفی در کشور ایتالیا امکان تحصیل پزشکی را فراهم کرده‌اند. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه پاویا، دانشگاه یونی کامیلوس، دانشگاه میلان، دانشگاه تورین، دانشگاه بولونیا و دانشگاه پادووا اشاره کرد.

از نظر هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا، باید بگوییم که دانشگاه‌های خصوصی این کشور، شهریه به مراتب بیشتری را برای تحصیل در این رشته نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند. به طور کلی، می‌توان گفت که این هزینه بین 10 تا 20 هزار یورو است.

هزینه تحصیل داروسازی در ایتالیا

سالانه دانشجویان زیادی در کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته داروسازی اقدام می‌کنند. از جمله دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل در این رشته را در ایتالیا فراهم کرده‌اند، می‌توان به بولونیا، پادوا، ویتا سالوت، ساپینزا، میلان، ترنتو، فلورانس، پروگیا، سالرنو و فررا اشاره کرد.

شهریه دانشگاه های ایتالیا در رشته داروسازی به مراتب بیشتر از رشته‌های دیگری مانند مهندسی است. به گونه‌ای که برای تحصیل در این رشته، باید سالانه بین 10 تا 20 هزار یورو شهریه پرداخت کنید که این مبلغ نسبتا زیادی است. اما با کمک راهکارهایی می‌توان هزینه تحصیل در این رشته را کاهش داد که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

دندانپزشکی از جمله دیگر رشته‌های تحصیلی محبوب در کشور ایتالیا است که سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل آن در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام می‌کنند. در ایتالیا، رشته دندانپزشکی بیشتر در دانشگاه‌های خصوصی این کشور ارائه می‌شود که به مراتب شهریه بیشتری را نسبت به مراکز دولتی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل دندان پزشکی

هزینه تحصیل در ایتالیا در رشته دندانپزشکی بین 20 تا 30 هزار دلار است. البته این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی بین‌المللی است. در صورت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، این هزینه تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ایتالیا

از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا که سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در آن اقدام می‌کنند، فیزیوتراپی است. در حال حاضر دانشگاه‌های مختلفی این رشته‌ها در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساپینزا، کاتانیا، دانشگاه کاتولیک Sacred Heart، دانشگاه میلان، دانشگاه سالرنو و دانشگاه پالرمو اشاره کرد.

به طور کلی، می‌توان گفت که شهریه دانشگاه های کانادا در رشته فیزیوتراپی حدودا 3000 یورو در سال است. در این میان، ممکن است برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه سالرنو و میلان شهریه 2500 یورویی را در نظر بگیرند. این در حالی است که دانشگاه پالرمو سالانه در حدود 7500 یورو شهریه از دانشجویان این رشته دریافت می‌کند. در نتیجه، باید متناسب با بودجه و توان پرداخت شهریه، به سراغ تحصیل فیزیوتراپی در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا بروید.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

ارزان‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا کدام هستند؟

دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، ممکن است بخواهند به سراغ رشته‌هایی برای تحصیل بروند که کمترین میزان شهریه را دارند. در این رابطه، باید بگوییم که به طور کلی، این رشته‌ها معمولا مربوط به علوم انسانی، علوم تربیتی و برخی رشته‌های مربوط به ریاضی و فیزیک می‌شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی در کشور ایتالیا، به مراتب بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه و آلمان است. با این حال، برای زندگی دانشجویی در این کشور فشار اقتصادی کمتری را نسبت به انگلیس و کانادا متحمل خواهید شد. با بررسی‌های انجام شده در سایت معتبر Numbeo در زمینه هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا، در جدول زیر بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینه مبلغ قابل پرداخت
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 600 تا 700 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر بین 400 تا 600 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر بین 900 تا 1100 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر بین 800 تا 1000 یورو
اجاره خوابگاه دانشجویی بین 250 تا 300 یورو
بسته شیر یک لیتری 1.15 یورو
برنج یک کیلوگرم 1.96 یورو
حمل و نقل عمومی ماهانه بین 50 تا 100 یورو
اینترنت بین 30 تا 60 یورو در ماه

مقایسه شهرهای مختلف ایتالیا از نظر هزینه‌های زندگی

در ایتالیا شهرهای مختلفی وجود دارند که دانشجویان و دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در این کشور می‌توانند برای تحصیل، یکی از این شهرها را برای اقامت انتخاب کنند. اگر به طور کلی هزینه تحصیل در ایتالیا برای شما زیاد است، توصیه می‌کنیم به سراغ شهرهای ارزان این کشور بروید. از جمله شهرهای ارزان ایتالیا برای زندگی نیز می‌توان به پادوا، تورین، ورونا، پالرمو و باری اشاره کرد.

نام شهر هزینه اجاره ملک ماهانه متوسط هزینه زندگی
باری بین 500 تا 900 یورو حدودا 650 یورو در ماه
ورونا بین 500 تا 1200 یورو حدودا 800 یورو در ماه
تورین بین 500 تا 1100 یورو حدودا 730 یورو در ماه
پالرمو بین 400 تا 1300 یورو حدودا 600 یورو در ماه
پادوا بین 500 تا 1000 یورو حدودا 720 یورو در ماه

ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

اگر به دنبال برآورد هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا هستید، بد نیست کمی درباره ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای این کشور بدانید. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل در شهرهای مختلف ایتالیا بسته به تعداد مراکز آموزشی، شرایط کار، قیمت املاک و موارد دیگر برآورد می‌شود. در ادامه با ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا آشنا می‌شویم.

پالرمو؛ یکی از ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا

اگر می‌خواهید برای تحصیل در ایتالیا، به سراغ ارزان‌ترین شهرهای این کشور بروید، توصیه می‌کنیم نیم‌نگاهی به شهر پالرمو داشته باشید. دلایل زیادی دست به دست هم داده‌اند تا پالرمو به یک شهر ارزان و در عین حال مناسب برای تحصیل تبدیل شود.

پالرمو

از جمله دلایل محبوبیت شهر پالرمو می‌توان به شرایط آب‌وهوایی عالی، هزینه مناسب زندگی، برخورداری از مراکز آموزشی متعدد و هزینه پایین اجاره املاک اشاره کرد. به عنوان مثال، هزینه بلیط یک طرف برای حمل و نقل داخلی در این شهر حدودا 1.40 یورو قیمت دارد. بلیت یک ماهه برای استفاده از این سیستم هم حدودا 32 یورو است. در حالی که باید برای هر کیلومتر تاکسی، 1 یورو پرداخت کنید.

شهر پادوا؛ مناسب برای زندگی دانشجویی

از جمله دیگر شهرهای اروپا که سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل به سراغ اقامت در آن می‌روند، شهر پادوا می‌باشد. این شهر در شمال ایتالیا واقع شده است و به عنوان یکی از معروف‌ترین شهرهای این کشور هم شناخته می‌شود.

در عین پایین بودن هزینه زندگی، کیفیت زندگی در پادوا بسیار مناسب است و سیستم آموزشی پیشرفته‌ای هم دارد. همین موضوع باعث شده است تا دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی به دنبال تحصیل در ایتالیا و زندگی در این شهر باشند.

اگر بخواهیم پادوا را از نظر شرایط زندگی بررسی کنیم، باید بگوییم که وضعیت آب‌وهوا در این در این شهر بین منفی تا مثبت 31 متغیر است. به همین خاطر شرایط آب‌وهوایی مناسبی دارد و از این بابت مشکلی برای زندگی در این شهر نخواهید داشت. از نظر هزینه‌های زندگی، باید بگوییم که بلیط یک ماهه استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی 49 یورو است. تاکسی‌ها هم به ازای هر کیلومتر 1.13 یورو دریافت می‌کنند.

تورین؛ یکی از بهترین شهرهای ایتالیا جهت اقامت و کاهش هزینه تحصیل

اگر به دنبال شهری در ایتالیا هستید که هزینه زندگی کمی دارد، تورین می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی و به طور کلی، تحصیل در تورین به مراتب کمتر از بسیاری از شهرهای ایتالیا است.

شهر تورین

از نظر شرایط آب‌وهوایی هم دمای هوا در این شهر در بازه منفی یک تا مثبت 29 درجه قرار دارد. در نتیجه، شرایط آب‌وهوایی این شهر متعادل است و مشکلی از این بابت برای زندگی در تورین نخواهید داشت.

شهر باری ایتالیا

اگر هزینه تحصیل در ایتالیا برای شما دغدغه است، بد نیست شهر باری را به صورت جدی در نظر بگیرید. این شهر در استان باری و در جنوب ایتالیا واقع شده است. بعد از ناپل هم از باری به عنوان بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی ایتالیا یاد می‌شود. در این شهر مدارس و دانشگاه‌های زیادی وجود دارند. به همین خاطر است که دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی این شهر را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

از نظر هزینه‌های زندگی، باید بگوییم که هزینه بلیط یک ماهه حمل و نقل عمومی در شهر باری، حدودا 32 یورو قیمت دارد. هزینه هر کیلومتر استفاده از تاکسی هم 1 یورو تعیین شده است. همچنین هزینه استفاده از اینترنت نامحدود در این شهر، ماهیانه 26 یورو می‌باشد.

تحصیل در شهر ورونا

انتخاب شهر ورنا برای صرفه جویی در هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا مناسب است. ورونا به عنوان یکی از محبوب‌ترین شهرهای کشور ایتالیا هم شناخته می‌شود. از نظر کیفیت زندگی، می‌توان گفت که ورونا به عنوان یکی از بهترین شهرهای ایتالیا شناخته می‌شود. در این شهر، مردم قدرت خرید مناسبی دارند و مراقبت‌های درمانی و امنیت بالا باعث شده است تا دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی برای تحصیل به سراغ این شهر بروند.

هزینه هر بلیط یک‌طرفه برای حمل و نقل داخلی در ورونا، تقریبا 1.45 یورو قیمت دارد. این در حالی است که هزینه بلیط یک ماهه حدودا 37 یورو است. تاکسی‌های این شهر هم به ازای هر کیلومتر، یک یورو دریافت می‌کنند که تعرفه معقول و مناسبی است.

تامین هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

روش‌های مختلفی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا وجود دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به انجام کارهای دانشجویی و اخذ بورسیه تحصیلی اشاره کرد. هرکدام از این روش‌ها دارای شرایط و ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

تامین هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا، انجام کارهای دانشجویی است. اگر می‌خواهید در این کشور به انجام چنین کارهایی مشغول شوید، لازم است که حتما با شرایط آن آشنا باشید. به عنوان مثال، دولت کشور ایتالیا برای کار دانشجویی محدودیت ساعتی در نظر گرفته است.

دانشجویانی که می‌خواهند در ایتالیا و در حین تحصیل خود مشغول به کار شوند، در طول هفته امکان کار کردن را تا نهایت 20 ساعت دارند. اما در ایام تعطیل، این میزان ساعت کاری به 40 ساعت افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که این شرایط تنها برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا وجود دارد و دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند، محدودیت ساعتی ندارند. توجه داشته باشید که دانشجویان تنها می‌توانند به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند.

دانشجویان متقاضی انجام کار دانشجویی در ایتالیا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی در این شهر مشغول به تحصیل شوند. از جمله این زمینه‌ها می‌توان به انجام تحقیقات، شرکت در پروژه‌های پژوهشی در داخل دانشگاه و فعالیت‌های پاره‌وقت در خارج از محیط دانشگاه اشاره کرد.

برای اینکه بتوانید در کشور ایتالیا کارهای دانشجویی را انجام دهید، لازم است که ابتدا مجوز کار را با کمک ویزای تحصیلی خود دریافت کنید. برای این منظور هم باید مدت کمی از تحصیل شما در ایتالیا گذشته باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید مجوز کار دانشجویی را دریافت کنید.

عنوان شغلی میزان درآمد
مشاور فروش 1500 تا 3000 یورو در ماه
صندوق‌دار 1500 تا 3000 یورو در ماه
QC Control بین 1500 تا 2000 یورو
پیک رستوران بین 1500 تا 2000 یورو

اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش شهریه دانشگاه های ایتالیا و هزینه زندگی در این کشور، اخذ بورسیه تحصیلی است. با کمک بورسیه تحصیلی می‌توانید به راحتی در ایتالیا مشغول به تحصیل شوید و در عین حال، شهریه بسیار کمی را هم برای تحصیل در این کشور پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا معمولا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند. البته دانش‌آموزان و دانشجویان مقطع کارشناسی هم می‌توانند برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع تحصیلی خود اقدام کنند، اما بورسیه‌های ارائه شده برای این مقاطع محدودتر هستند.

در ادامه با برخی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا آشنا می‌شویم:

  • بورسیه تحصیلی دانشگاهی ایتالیا (بورسیه استانی ایتالیا): این بورسیه تحصیلی می‌تواند بخش اعظمی از هزینه تحصیل (حدود هزار تا 5 هزار یورو در سال) را به دانشجویان پرداخت می‌کند. بسته به نوع دانشگاه، ممکن است این بورسیه در تمام مقاطع دانشگاهی یا تنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه شود
  • بورسیه‌های تحصیلی خصوصی: این بورسیه توسط مراکز علمی و کاری ارائه می‌شود. دانشجویانی که این بورسیه‌ها را دریافت می‌کنند غالبا برای مقطع تحصیل دکترا در ایتالیا هستند و متعهد می‌شوند که بعد از اتمام یا حتی در دوران تحصیل خود، در برخی پژوهش‌ها شرکت یا برای این مجموعه‌ها کار کنند

دسته‌بندی بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا

دانشجویان و دانش‌آموزانی که با بالا بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا مشکل دارند، می‌توانند به سراغ اخذ بورسیه تحصیلی بروند. بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کشور ایتالیا به دو دسته کامل و کمک هزینه‌ای تقسیم می‌شوند. هرکدام از این بورسیه‌ها شرایط خاص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

بورسیه تحصیلی کامل یا فول فاند

بورسیه تحصیلی فول فاند یا کامل، فاندی است که می‌تواند به صورت کامل، هزینه تحصیل در ایتالیا را پوشش دهد. حتی در برخی مواقع، فول فاندها امکان پوشش کل یا بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی را هم دارند.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که می‌خواهند بورسیه تحصیلی فول فاند کشور ایتالیا را دریافت کنند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که بسیاری از بورسیه‌های فول فاند، قبل از مهاجرت به ایتالیا قابل دریافت هستند. البته برای اخذ این بورسیه‌ها باید پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کرده باشید.

بورسیه‌های تحصیلی فول فاند یا همان کامل، با شرایط بسیار رقابتی اعطا می‌شوند. به این معنی که دانشجویان یا دانش‌آموزانی که از شرایط برتری برخوردار باشند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه خواهند داشت. شما می‌توانید برای اخذ فول فاند کشور ایتالیا، با کارشناسان ما در مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

نکته‌ای که درباره بورسیه تحصیلی فول فاند ایتالیا وجود دارد این است که این فاند معمولا به تعداد بسیار محدود اعطا می‌شود. همین باعث شده است تا شرایط رقابتی برای دریافت آن تشدید شود. به همین خاطر، بسیاری از متقاضیان از دریافت این بورسیه منصرف می‌شوند.

بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای یا فاند

یکی دیگر از انواع بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در ایتالیا، بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای است. با کمک این بورسیه از پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه های ایتالیا معاف می‌شوید. میزان پوشش هزینه تحصیل در ایتالیا توصیه این بورسیه‌ها، به مرکز ارائه دهنده آن‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است یک بورسیه تنها 40 درصد از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهد. در مقابل، یک بورسیه دیگر، در عین پوشش 30 درصدی از هزینه‌های تحصیلی، ماهیانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی به شما پرداخت کند.

بورسیه‌های تحصیلی کمک هزینه‌ای به نسبت بورسیه‌های کامل به تعداد بیشتری اعطا می‌شوند. همین موضوع باعث شده است تا شرایط رقابتی شدت کمتری پیدا کند. به همین خاطر است که سالانه دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی به دنبال اخذ این نوع بورسیه‌ها می‌روند.

توجه داشته باشید که برای اخذ بورسیه کمک هزینه‌ای شرایط به مراتب متفاوت‌تری نسبت به بورسیه کامل وجود دارد. برای اخذ این بورسیه، معمولا باید حداقل یک ترم از تحصیل شما در ایتالیا بگذرد. تنها در مواقع خاصی است که می‌توانید قبل از شروع تحصیل در این کشور بورسیه کمک هزینه‌ای دریافت کنید.

سوالات متداول

بورسیه دانشگاه بولونیا، دانشگاه پاویا، پلی تکنیک تورینو، کاتولیکا و بورسیه DSU از جمله بهترین بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی در کشور ایتالیا هستند.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل، دانشگاه‌های بوزن بولزانو، ساپینزا، پیزا و میلان هستند.

بله. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی تقریبا نصف دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا است.

اخذ بورسیه تحصیلی کامل یا همان فول فاند، بهترین روش برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا است. این بورسیه‌ها در برخی مواقع هزینه‌های زندگی دانشجویی را هم تامین می‌کنند.

اگر جمله گران‌ترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل می‌توان به میلان، رم، پیزا و ناپل اشاره کرد.

تنها با اخذ بورسیه تحصیلی کامل یا همان فول فاند است که می‌توانید به صورت رایگان در ایتالیا مشغول به تحصیل شوید.

پالرمو، پادوا، تورین، باری و ورونا از جمله ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل بین‌المللی دانشجویان و دانش‌آموزان هستند.

هزینه‌ای که باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخت کنید، حدودا 250 دلار است.

کمترین هزینه اقامت مربوط به خوابگاه‌های دانشجویی می‌شود که در حدود 300 یورو در ماه است.

با اخذ بورسیه تحصیلی، انجام کارهای دانشجویی، انتخاب شهرهای ارزان برای اقامت و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ارزان، می‌توانید تا بیشترین حد ممکن هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را کاهش دهید.

جمع بندی

هزینه تحصیل در ایتالیا بر اساس موارد مختلفی مانند شهر محل سکونت، محل اسکان، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، نوع مرکز آموزشی که در آن تحصیل می‌کنید و هزینه‌های جانبی برآورد می‌شوند. ممکن است این هزینهر برای برخی از دانشجویان زیاد باشد. به همین خاطر، راهکارهایی ایجاد شده‌اند که دانشجویان می‌توانند با کمک آن‌ها، هزینه کمتری را پرداخت کنند. به عنوان مثال، می‌توانید بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای یا کامل را دریافت کنید. در صورت تمایل هم می‌توانید به سراغ انجام کارهای دانشجویی بروید.

اگر می‌خواهید در ایتالیا تحصیل کنید، نیاز به مجموعه‌ای دارید که بتواند ویزای تحصیلی این کشور را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما دریافت کند. برای این منظور، می‌توانید از خدمات مجموعه ما در بینا اپلای استفاده کنید. کارشناسان مجموعه ما علاوه بر اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، به شما در کاهش شهریه دانشگاه های ایتالیا و هزینه زندگی در این کشور هم کمک می‌کنند. شما می‌توانید برای دریافت این خدمات همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.