شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در کشور ایتالیا را دارند، باید برای اخذ پذیرش از شرایطی برخوردار باشند. توجه داشته باشید که جدای این شرایط، شرایط رقابتی میان دانشجویان برای پذیرش نیز وجود دارد. به این صورت که از میان همه دانشجویان واجد شرایط، دانشجویان با شرایط بهتر پذیرش تحصیلی رایگان را دریافت خواهند کرد.

مدرک زبان برای اخذ پذیرش

مدرک زبان برای اخذ پذیرش

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای دریافت پذیرش تحصیلی رایگان ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید، مدرک زبان است. در این میان، باید به این نکته اشاره کنیم که در ایتالیا، بسیاری از رشته‌ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شوند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های مربوط به علوم پزشکی را دارند، باید به هر دوی این زبان‌ها مسلط باشند. این در حالی است که برای تحصیل در رشته‌های دیگر، تنها تسلط به زبان انگلیسی کفایت می‌کند.

به طور کلی شما برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی نیاز به آیلتس 5.5 یا بالاتر (و یا معادل تافل آن) دارید. برای اثبات تسلط به زبان ایتالیایی هم به مدرک B2 یا بالاتر نیاز است. هر چه نمره زبان شما بهتر باشد شانس بیشتری برای تحصیل رایگان در ایتالیا خواهید داشت.

در اختیار داشتن رزومه تحصیلی قوی

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان هستند، باید رزومه تحصیلی کامل و قوی داشته باشند.

یک رزومه تحصیلی قوی شامل موارد زیر است:

 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در مقاطع قبلی
 • داشتن معدل بالا در مقاطع قبلی
 • داشتن مقالات کنفرانسی یا ژورنالی
 • داشتن سابقه کار مرتبط
 • داشتن گواهینامه شرکت در کورس‌های معتبر
 • داشتن توصیه نامه از اساتید شناخته شده در فضای بین المللی
 • داشتن نمره زبان بالا

نکته مهمی که درباره پذیرش تحصیلی رایگان در ایتالیا وجود دارد این است که اگر در یکی از شرایط بالا مقداری مشکل وجود داشته باشد، با کمک شرایط دیگر می‌توانید این موضوع را جبران کنید. به عنوان مثال، اگر معدل تحصیلی مقطع قبلی‌تان مقداری پایین است، با در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره بالا و مخصوصا بالای 7 امکان اخذ پذیرش را خواهید داشت.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

ارائه نامه مربوط به درخواست کمک مالی از دانشگاه‌های ایتالیا

درخواست کمک مالی از دانشگاه‌های ایتالیا

دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی رایگان را از دانشگاه‌های کشور ایتالیا دارند، باید حتما این نامه را در اختیار داشته باشند. در حال حاضر، بسیاری از دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی را فراهم کرده‌اند.

اگر می‌خواهید از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوید، باید متناسب با شرایط خود، دانشگاهی را انتخاب کنید که بورسیه فول فاند مناسبی را ارائه می‌دهد. در واقع، نامه درخواست کمک مالی، همان درخواست اخذ بورسیه تحصیلی خواهد بود.

توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی فول فاند قبل از شروع ترم‌های تحصیلی اعطا می‌شوند. به همین خاطر، می‌توانید پیش از اینکه برای تحصیل به کشور مورد نظرتان مهاجرت کنید، بورسیه را دریافت کنید. این در حالی است که بورسیه‌های تحصیلی کمک هزینه‌ای، معمولا تنها زمانی اعطا می‌شوند که حداقل یک ترم از تحصیل شما در دانشگاه مورد نظرتان گذشته باشد.

برخورداری از پذیرش تحصیلی در دانشگاه مورد نظرتان

یکی از مهم‌ترین شرایطی که درباره تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد و حتما باید به آن توجه داشته باشید، در اختیار داشتن پذیرش تحصیلی است. دانشجویانی که به دنبال تحصیل رایگان هستند، ابتدا باید از دانشگاه دلخواهشان پذیرش را دریافت کرده باشند و سپس برای دریافت کمک هزینه مالی اقدام کنند.

بهترین روش برای تحصیل رایگان در ایتالیا چیست؟

در حال حاضر، دو روش اصلی برای تحصیل رایگان در کشور ایتالیا وجود دارد که هر دو مربوط به بورسیه تحصیلی می‌شوند. اولین نوع، همان بورسیه تحصیلی رایجی است که همه کشورها ارائه می‌دهند. اما دومین نوع، بورسیه تحصیلی استانی نام دارد. در ادامه با این دو نوع بورسیه آشنا می‌شویم.

اخذ بورسیه‌های فول فاند

رایج‌ترین نوع بورسیه تحصیلی در ایتالیا، بورسیه تحصیلی فول فاند است. بورسیه‌هایی تحصیلی در دسته فول فاند قرار می‌گیرند، به این صورت هستند که می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل شما را در ایتالیا پرداخت کنند. حتی برخی از این بورسیه‌ها به گونه‌ای هستند که ماهانه بخشی از هزینه های تحصیل در ایتالیا را نیز پرداخت خواهند کرد. در رابطه با بورسیه‌های فول فاند باید بگوییم که به دلیل شرایط کاملا رقابتی و اعطای بورسیه به تعداد محدود، در صورت عدم برخورداری از شرایط تحصیلی عالی در مقاطع قبلی ممکن است شانستان را برای اخذ پذیرش از دست بدهید.

اگر می‌خواهید شانستان برای دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند ایتالیا چند باربر شود و برای تحصیل رایگان در این کشور اقدام کنید، می‌توانید با ما در بینا اپلای تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی مجموعه ما تلاش خواهند کرد تا اقامت تحصیلی ایتالیا را با امکان تحصیل رایگان برایتان دریافت کنند.

اخذ بورسیه‌های تحصیلی استانی

در برخی از استان‌های کشور ایتالیا شرایط خاصی برای زندگی وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است برخی از استان‌ها با مشکل پیری جمعیت مواجه شده باشند یا برخی استان‌های دیگر کمبود جمعیت داشته باشند. در این مواقع امکان اعطای بورسیه استانی ایتالیا توسط دولت وجود دارد. این بورسیه به این صورت است که به ازای اقامت شما در این شهرها، همه هزینه‌های تحصیلتان را پرداخت خواهد کرد.

تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشجویانی که به دنبال تحصیل رایگان در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی هستند، حتما باید مدرک زبان انگلیسی را در اختیار داشته باشند. درست است که ایتالیایی زبان رسمی مردم این کشور است، اما بسیاری از دروس در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اما همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، برای تحصیل در رشته‌های زیرشاخه علوم پزشکی باید به ایتالیایی و انگلیسی به صورت هم‌زمان مسلط باشید.

اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی در ایتالیا آن هم به صورت رایگان تحصیل کنید، باید در یکی از آزمون‌های زبان شناخته شده مانند آیلتس شرکت کرده باشید. اما تنها شرکت در این آزمون‌ها کافی نیست. بلکه حتما باید نمره بالایی نیز در این آزمون‌ها کسب کرده باشید. در غیر این صورت، امکان اخذ پذیرش تحصیلی رایگان را نخواهید داشت.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

حداقل نمره زبان برای تحصیل در هر مقطع و دانشگاه در ایتالیا متفاوت است. با این حال، به طور کلی، اکثر دانشگاه‌های ایتالیا حداقل نمره آیلتس را 5.5 اعلام کرده اند. طبیعتا هر چه نمره زبان شما بهتر باشد شانس بیشتری برای تحصیل رایگان در ایتالیا خواهید داشت.

لیست ارزان ترین دانشگاه‌های ایتالیا

لیست ارزان ترین دانشگاه های ایتالیا به صورت زیر است:

نام دانشگاه شهریه سالانه
University of Bergamo €400
University of Naples €480
University of Salerno €800
Polytechnic University of Turin €1,250
Free University of Bozen-Bolzano €1,300
University of Pisa €2,500
Politecnico di Torino €2,600
University of Perugia €3,000

برای اطلاع از بهترین دانشگاه های ایتالیا می توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

راهکارهای کاهش هزینه زندگی هنگام تحصیل در ایتالیا

جهت تحصیل تقریبا رایگان در ایتالیا لازم است برای کاهش هزینه زندگی در این کشور برنامه ریزی ویژه داشته باشید. برای این منظور می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • انتخاب یک محل زندگی در نزدیکی دانشگاه برای کاهش هزینه حمل و نقل
 • دریافت کارت تخفیف دانشجویی
 • خرید محصولات در جشنواره های ویژه (مثل جمعه سیاه)
 • خرید محصولات دست دوم

سوالات متداول

خیر. کار دانشجویی امکان پوشش همه هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را ندارد.

اخذ بورسیه تحصیلی استانی و فول فاند معمولی بهترین گزینه‌ها هستند.

بله. دولت ایتالیا هیچ محدودیت و قانونی در این زمینه در نظر نگرفته است.

جمع‌بندی

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در ایتالیا را دارند، باید به سراغ بورسیه‌های فول فاند و استانی بروند. اگر چنین قصدی دارید، کافی است با کارشناسان مجموعه ما در آژانس مهاجرتی بینا اپلای تماس بگیرید. ما با در اختیار داشتن وکلای برتر می‌توانیم فرصت مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل با شهریه رایگان را برایتان دریافت کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.