بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟

به‌طور معمول بورسیه‌های تحصیلی دارای شروط متعددی در زمینه توانمندی‌های علمی و پژوهشی و سوابق تحصیلی هستند اما بورسیه استانی ایتالیا با هدف حل مشکلات دانشجویانی ایجاد شده است که توانایی مالی مناسبی ندارند. به‌عبارت دیگر این بورسیه، بیش از هر چیز شرایط مالی دانشجویان را در نظر می‌گیرد.

این بورسیه توسط آژانس حق تحصیلات دانشگاهی ایتالیا (Diritto allo Studio Universitario) در شورای منطقه توسکانی این کشور برنامه‌ریزی شده است.

شیوه توزیع بورسیه DSU ایتالیا نیز به این صورت است که بودجه کلی آن از سوی دولت تامین شده و بین استان‌های ایتالیا توزیع می‌شود. سپس هر استان، با دریافت اطلاعات دانشجویان، وضعیت مالی متقاضیان بورسیه را بررسی می‌کند. سپس از این میان این متقاضیان، افرادی که بیشترین نیاز به این بورسیه را دارند آن را دریافت خواهند کرد.

لیست دانشگاه‌های بورسیه استانی ایتالیا

در صورتی که تمایل دارید بورسیه DSU ایتالیا را دریافت کنید باید توجه داشته باشید که این بورسیه توسط تمامی دانشگاه‌های ایتالیا ارائه نمی‌شود. بنابراین باید لیست دانشگاه های بورسیه استانی ایتالیا را مطالعه کنید. خوشبختانه دانشگاه‌های ارائه دهنده این بورسیه جزو بهترین دانشگاه های ایتالیا هستند که رتبه‌های جهانی بسیار خوبی نیز دارند. در جدول زیر می‌توانید نام این دانشگاه‌ها و رتبه جهانی آن‌ها را بر اساس رنکینگ QS سال 2024 مشاهده کنید.

نام دانشگاهرتبه جهانی QS
دانشگاه بولونیا154
دانشگاه پادوا219
دانشگاه پلی تکنیک تورین252
دانشگاه میلان276
دانشگاه پیزا349
دانشگاه فلورانس358
دانشگاه تورین364
دانشگاه ونیز661-670
دانشگاه سیه‌نا731-740
دانشگاه ورونا801-850

رشته‌های بورسیه استانی ایتالیا

بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا می‌‎خواهند بدانند که بورسیه‌های تحصیلی استانی ایتالیا برای دانشجیوان کدام رشته‌های تحصیلی قابل دریافت هستند. در پاسخ باید بگوییم که دریافت این بورسیه‌ها ارتباطی با نوع رشته تحصیلی متقاضی ندارد. بنابراین دانشجویان تمامی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌هایی که این بورسیه را ارائه می‌دهند شانس دریافت این بورسیه را خواهند داشت.

برای مثال در دانشگاه تورین، دانشجویان رشته‌هایی مانند علوم زیستی، اقتصاد، هنر و علوم انسانی، باستان‌شناسی و دیگر رشته‌ها در صورت تامین شرایط و تایید آژانس DSU می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

از سوی دیگر ارائه این بورسیه‌ها ارتباطی با مقطع تحصیلی متقاضی نیز ندارد. بنابراین دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع تحصیلی این دانشگاه‌ها از امکان دریافت این بورسیه برخوردار هستند. البته متقاضیان باید در مورد میزان دشواری پذیرش در برخی از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه‌ها اطلاعات کافی را کسب کنند. با این وجود در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما پذیرش کند می‌توانید برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا در دانشگاه مقصد تحصیل خود اقدام کنید.

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا حدودا بین 5200 تا 6000 یورو در سال است.

بورسیه DSU ایتالیا شهریه دانشگاه، هزینه‌های اقامت دانشجویی در ایتالیا، هزینه غذای سلف دانشگاه و هزینه‌های دیگری مانند خرید کتاب‌های درسی، کارت تردد و فعالیت‌های ورزشی را در بر میگیرد.

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا

شرایط اخذ بورسیه

مهم‌ترین شرط اخذ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا، اثبات عدم تمکن مالی کافی است. با این حال دریافت این بورسیه شرایط مختلف دیگری نیز دارد که پیش از ارائه درخواست باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

یک نکته مهم در این زمینه این است که ماهیت این بورسیه‌ها استانی است و این امکان وجود دارد که در کنار شرایط عمومی اعلام شده، برخی از استان‌ها یا حتی دانشگاه‌ها، دارای شرایط جزئی اختصاصی نیز باشند. بنابراین باید تحقیق کاملی در این زمینه انجام دهید و بهترین مرجع نیز همان سایتی است که ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا در آن انجام می‌شود.

در ادامه با مهم‌ترین شروط اخذ این بورسیه آشنا می‌شویم.

اخذ نامه پذیرش از دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه DSU ایتالیا

یکی از نخستین پیش‌نیازهای دریافت بورسیه DSU ایتالیا این است که متقاضیان بتوانند نامه پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا را دریافت کنند. اما مهم‌تر این‌که دانشگاه‌ مورد نظر یکی از دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه استانی ایتالیا باشد. بنابراین در صورتی که شما بتوانید نامه اپلای را برای تحصیل در هر رشته و مقطعی در این دانشگاه‌ها دریافت کنید، مجاز به دریافت این بورسیه می‌شوید.

عدم تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ها

دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای بورسیه DSU ایتالیا درخواست می‌دهند باید گواهی دهند که خانواده‌های‌شان از وضعیت مالی مناسبی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل آن‌ها برخوردار نیستند. در ضمن این گواهی باید توسط نمایندگان دیپلماتیک ایتالیا در سفارت ایتالیا در کشور مبدا تایید شود. معیارهای بررسی نیز مربوط به میزان درآمد و اموال خانواده متقاضی بورسیه می‌شوند.

به طور کلی اگر نشان دهید که درآمد خانواده شما کمتر از 23 هزار یورو در سال است و ارزش املاک خانواده شما نیز کمتر از 40 هزار یورو است، می توانید برای بورسیه استانی ایتالیا اپلای کنید.

یک نکته بسیار مهم دیگر این‌که معیار عدم تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا، در سال اول موثر است اما برای دفعات بعد، شایستگی تحصیلی شما معیار اساسی خواهد بود.

برخورداری از مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

دانستن زبان انگلیسی یا ایتالیایی

برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی ندارید. با این همه برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه معتبر در ایتالیا معمولا به چنین مدرکی نیاز است.

به‌طور معمول باید برای زبان انگلیسی در آزمون آیلتس نمره 6 یا 6.5 و یا نمره معادل در آزمون‌های دیگر زبان انگلیسی را دریافت کرده باشید. در مورد آزمون زبان ایتالیایی نیز نمره B2 مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

عدم دریافت کمک هزینه تحصیلی دیگر

 دانشجویان دکترا تنها در شرایطی می‌توانند بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کنند که فاند یا بورسیه دیگری دریافت نکرده باشند. به همین دلیل دانشجویان مقطع دکترا باید به دقت بین بورسیه DSU و سایر انواع بورسیه و فاند در ایتالیا یکی را انتخاب کنند.

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا دارای شرط سنی خاصی نیست. با این حال دانشگاه‌های مقصد تحصیل شما دارای چنین شرطی هستند. شرط سنی نیز بر اساس هر مقطع تحصیلات آکادمیک متفاوت است.

حداقل سن برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا 18 سال است. حداکثر سن برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا 28 سال اعلام شده است و برای تحصیل دکترا در ایتالیا نیز حداکثر سن معمولا در حدود 30 سال است. اما حساسیت کمتری برای سن دانشجویان مقطع دکترا وجود دارد. مهم‌ترین عامل در این زمینه وجود گپ تحصیلی زیاد است و در صورت وجود گپ تحصیلی شما باید مدارک قانع کننده را برای توجیه آن به دانشگاه ارائه کنید.

شانس دریافت بورسیه استانی ایتالیا

برای اینکه متوجه شوید برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا چقدر شانس دارید لازم است ابتدا عدد ISEE (عدد ایزه) خود را محاسبه کنید. برای محاسبه آنلاین عدد ISEE می‌توانید از ابزار زیر استفاده کنید:

حال بر اساس عدد ISEE خود می‌توانید شانس دریافت بورسیه استانی ایتالیا را متوجه شوید:

 • عدد ISEE بین صفر و 14,420.31: تقریبا قطعی
 • عدد ISEE بین 14,420.32 و 17,709.34: شانس بالا
 • عدد ISEE بین 17,709.35 و 23,000.00: شانس متوسط
 • عدد ISEE بیش از 23,000.00: نمی‌توانید برای بورسیه اپلای کنید.

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا

به‌طور عمومی می‌توانیم ددلاین بورسیه استانی ایتالیا را برای بازه اواخر ماه جولای تا اواخر سپتامبر در نظر بگیریم. با این حال باید توجه داشته باشید که زمان دقیق ثبت درخواست برای اخذ این بورسیه از سوی دانشگاه مقصد تحصیل شما تعیین می‌شود.

توجه به این ددلاین دارای اهمیت بسیار بالایی است زیرا تاخیر در ارائه درخواست یا ارسال مدارک بعد از ددلاین می‌تواند شما را به مدت یکسال از دریافت این بورسیه محروم کند.

مدارک لازم برای بورسیه استانی ایتالیا

تهیه مدارک لازم برای ثبت نام بورسیه

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا عبارت اند از:

 • مدارک هویتی متقاضی بورسیه مانند کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی سرپرست خانواده و اسکن اصل مدرک مورد نظر
 • ترجمه رسمی اجاره‌نامه محل زندگی متقاضی بورسیه و اسکن اصل مدرک
 • ترجمه رسمی گواهی بانک مرکزی در مورد اموال و دارایی‌های سرپرست خانواده
 • ترجمه مانده حساب بانکی همگی اعضای خانواده متقاضی تا آخرین روز از سال میلادی
 • ترجمه رسمی ایتالیایی از مدارک تملک اموال و دارایی‌های تمامی اعضای خانواده
 

سازمان‌های بورسیه DSU در هر استان ایتالیا در اواخر ماه جولای با انتشار یک اعلامیه، مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه استانی را اعلام می‌کنند. در این اعلامیه مواردی مانند عدد ایزه، نحوه محاسبه آن، مدارک مورد نیاز برای اثبات عدم تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ها، مدارک زبان آزمون‌های بین‌المللی و سطح آن‌ها و موارد دیگر اعلام می‌شوند.

بنابراین متقاضیان می‌توانند بر اساس این موارد اقدام به گردآوری مدارک کنند. از سوی دیگر بسیاری از این مدارک نیاز به ترجمه رسمی دارند. شما می‌توانید با مراجعه به دارالترجمه‌های رسمی، مدارک مورد نیاز را ترجمه رسمی کنید.

نکات تکمیلی در مورد مدارک مورد نیاز برای بورسیه استانی ایتالیا

در بخش قبلی مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا را برای شما شرح دادیم. با این حال قوانین دریافت این بورسیه شامل تبصره‌های زیادی می‌شوند که آشنایی با این نکات، تبصره‌ها و جزئیات کمک زیادی به متقاضیان اخذ این بورسیه می‌کند.

در ادامه مهم‌ترین این نکات را با هم مرور می‌کنیم:

 • در صورت طلاق والدین، گواهی طلاق یا سند صادر شده از سوی دادگاه باید ارائه شود
 • در صورت فوت والدین، گواهی فوت باید با ترجمه رسمی آن ضمیمه شود
 • اگر والدین متقاضی او را رها کرده‌اند باید بیانیه معتبر مراجع ذی‌صلاح ارائه شود
 • اگر خواهر یا برادر متاهل دارند که در خانه با آن‌ها زندگی می‌کنند باید گواهی اقامت آن‌ها ارائه شود
 • اگر خواهر یا برادر بالغ غیر متاهل دارند که در خانه با آن‌ها زندگی نمی‌کنند باید گواهی اقامت آن‌ها ارائه شوند
 • گواهی درآمد ناخالص سرپرست خانوار شامل مالیات، حقوق و یا مقررات بازنشستگی می‌شود
 • گواهی صادر شده از سوی کارفرما شامل کل دستمزد سالانه نیز قابل قبول است
 • آخرین چک حقوق شامل کل درآمد سالانه نیز مورد قبول واقع می‌شود
 • اگر درآمد سالانه در آخرین فیش حقوقی ذکر نشده باشد می‌توانید تمامی فیش‌های حقوقی ماه‌های سال را ارائه دهید
 • برای اعضای دیگر خانواده که درآمدی ندارند این مدارک قابل قبول است: (دانشجو: گواهی ثبت نام در دانشگاه یا دیگر موسسات آموزشی مانند کالج)، (عضو بیکار خانواده: گواهی بیماری) و (مادر خانه‌دار: اطلاعات این عضو در گواهی وضعیت ثبت می‌شود)
 • در مورد املاک باید سند مالکیت یا قرارداد اجاره خانه ارائه شود
 • از اسناد مربوط به اموال منقول می‌توان از گواهی‌های صادره از بانک‌ها و دیگر موسسات مالی نام برد که مدارکی برای این موارد هستند: مدارک حساب‌های بانکی، هر نوع سپرده‌گذاری، کارت‌های اعتباری، مدارک سهام و اوراق قرضه و به طور کلی هر نوع اوراق بهادار متعلق به هر یک از اعضای خانواده

نحوه ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا

نحوه ثبت نام بورسیه تحصیلی

در ادامه مراحل اصلی ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. دریافت نامه اپلای از دانشگاه مقصد تحصیل
 2. دریافت نوبت سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی
 3. تعیین عدد ایزه و اطمینان از برخورداری از شرایط اخذ بورسیه DSU ایتالیا
 4. گردآوری مدارکی که اثبات کنند عدد ایزه بیشتر از 23 هزار یورو نیست
 5. ارسال مدارک برای اخذ بورسیه
 6. بررسی مدارک توسط نهادهای ذی‌ربط
 7. پرداخت مبلغ بورسیه در صورت تایید مدارک و تامین شرایط
 

به طور کلی ثبت نام برای اخذ بورسیه DSU ایتالیا نیاز به برنامه‌ریزی جامع دارد. پیش از آغاز مراحل ثبت نام باید دانشگاه محل تحصیل خود در ایتالیا را تعیین کنید و مطمئن شوید که این دانشگاه، بورسیه مورد نظر را ارائه می‌دهد.

از سوی دیگر باید بتوانید نامه اپلای را از دانشگاه مورد نظر بگیرید. در ادامه باید در مورد ددلاین ثبت نام بورسیه در دانشگاه مورد نظر تحقیق کنید و همچنین مدارک مورد نیاز را گردآوری کنید.

تعهدات دریافت بورسیه استانی ایتالیا

در زمان اخذ بورسیه استانی ایتالیا متقاضیان متعهد می‌شوند واحدهای درسی سال جاری را بدون هیچ مشکلی و با نمرات قابل قبول پاس کنند. این یعنی اگر دانشجویان موفق به پاس کردن واحدها نشوند و عملکرد قابل قبولی نداشته باشند، این کمک‌هزینه تحصیلی برای آن‌ها قطع خواهد شد.

در چنین شرایطی خود دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های جاری تحصیل و زندگی دانشجویی خود در ایتالیا را بپردازند. واحدهای درسی هر ترم نیز بنابر معیارهایی مانند رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است اما به‌طور معمول تعداد واحدها بین 20 تا 35 واحد می‌باشد.

یک نکته دیگر این‌که معمولا دانشجویان متقاضی بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی نگران تعهدات بعد از فارغ‌التحصیلی به دلیل دریافت بورسیه هستند. اما باید بگوییم در مورد بورسیه DSU ایتالیا جایی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا دریافت کنندگان این بورسیه هیچ نوع تعهد بعد از تحصیل مانند ارائه هر نوع خدمت به دولت استرالیا یا نهادهای این کشور ندارند. بنابراین به‌راحتی می‌توانند بعد از پایان دوره تحصیل به هر کشور دیگری نیز مهاجرت کنند.

نحوه پرداخت اقساط بورسیه استانی ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی متقاضی دریافت بورسیه DSU ایتالیا باید توجه داشته باشید که حتی در صورت اخذ این بورسیه، پرداخت‌ها از همان روز اول انجام نمی‌شوند. بلکه نخستین قسط پرداخت بورسیه معمولا بین دو تا سه ماه بعد از شروع ترم (و گاهی زمانی طولانی‌تر) است.

همچنین زمان اعلام نتایج اخذ بورسیه نیز معمولا حداقل دو ماه بعد از شروع ترم می‌باشد. بنابراین متقاضیان این بورسیه باید بتوانند هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در ایتالیا را در این مدت پرداخت کنند. برای محاسبه این هزینه‌ها نیز باید تحقیق کافی در مورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف ایتالیا داشته باشید. متوسط این هزینه برای کشور ایتالیا در حدود 700 تا هزار یورو عنوان شده است.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در برخی از شهرهای این کشور را نیز مرور می‌کنیم:

 • شهر رم: بین 850 تا 1450 یورو
 • شهر فلورانس: بین 850 تا 1300 یورو
 • شهر میلان: بین 850 تا 1450 یورو
 • شهر بولونیا: بین 750 تا 110 یورو

سوالات متداول

در زمان درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا از ایران، شما هنوز بورسیه استانی را دریافت نکرده‌اید. از سوی دیگر این بورسیه از همان ماه اول تحصیل در ایتالیا ارائه نمی‌شود. بنابراین شما باید مدرک تمکن مالی مورد نظر سفارت برای اخذ ویزای ایتالیا را نیز ارائه دهید.

امکان ثبت نام برای بورسیه استانی ایتالیا تنها یکبار در سال وجود دارد. بنابراین شما باید برنامه‌ریزی دقیقی برای این کار داشته باشید و ددلاین ثبت نام را بدانید. زمان ثبت نام در مورد هر دانشگاه و ایالت ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشد اما به‌طور معمول زمان ثبت نام این بورسیه در بازه اواخر ماه جولای تا اواخر سپتامبر قرار دارد.

بورسیه DSU ایتالیا از سال دوم به بعد بر عملکرد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی تمرکز دارد. معیارهای واجد شرایط بودن برای این بورسیه ممکن است در مورد هر دانشگاه، تفاوت‌هایی با دیگر دانشگاه‌ها داشته باشد. برای مثال شرط عمومی، پاس کردن واحدها در ترم قبل است اما هر دانشگاه ممکن است شرایطی را در مورد معدل ترم در نظر بگیرد. از دیگر معیارهای موثر برای دریافت این بورسیه می‌توان به شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه اشاره کرد.

جمع‌بندی

بورسیه استانی ایتالیا یکی از محبوب‌ترین بورسیه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است. دلیل محبوبیت این بورسیه نیز در این است که مهم‌ترین معیار دریافت آن، عدم تمکن مالی برای بورسیه استانی ایتالیا است و به‌ویژه در سال اول نیازی به اثبات توانمندی‌های تحصیلی یا فعالیت‌های پژوهشی و … برای دریافت آن وجود ندارد. برای دریافت این بورسیه باید با شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن آشنا باشید و همچنین بتوانید عدد ایزه را با تعیین درآمد سالیانه سرپرست خانوار و نیز دیگر دارای‌های تحت تملک او محاسبه کنید. ما در موسسه مهاجرتی بینا اپلای به متقاضیان دریافت این بورسیه خدمات مشاوره لازم را ارائه می‌‌دهیم. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات کلی در مورد تحصیل در خارج نیز با ما در ارتباط باشید.