آزمون آیمت چیست؟

دانشگاه‌های کشور ایتالیا که امکان تحصیل دانشجویان را به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی فراهم می‌کنند، برای پذیرش دانشجو شرایطی را در نظر می‌گیرند که ازجمله آن‌ها می‌توان به شرط معدل و تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد. برای تعیین سطح زبان انگلیسی و همین‌طور دانش متقاضیان، آزمونی در نظر گرفته شده است که به آن آزمون آیمت (IMAT) گفته می‌شود. این آزمون به عنوان یکی از آزمون‌های استاندارد پذیرش دانشکده پزشکی بین‌الملل است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای رشته داروسازی باید در آزمون دیگری شرکت کنید که TOLC-F نام دارد. در جدول زیر برخی از نکات مهم مربوط به آزمون آیمت را توضیح داده‌ایم.

دفعات برگزاری در سالیک بار در سال
زبان برگزاری آزمونمعمولا به زبان انگلیسی
برای رشته هایپزشکی و دندانپزشکی
هزینه کلی شرکت در آزمونحدودا 150 یورو
زمان آزمون100 دقیقه
امکان برگزاری در ایرانخیر (در کشورهای همسایه برگزار می شود)
بازه زمانی ثبت نام2 تا 3 هفته قبل از تاریخ امتحان
تاریخ برگزاری آزمون17 اکتبر هر سال
بازه زمانی اعلام نتیجه2 تا 3 هفته بعد از برگزاری امتحان
تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمونیک بار در سال

شرایط شرکت در آزمون IMAT

به طور کلی، متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا که به دنبال شرکت در آزمون IMAT هستند، باید حداقل 17 سال سن داشته و 12 سال دوره مقدماتی پیش از دانشگاه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.

شرکت در آزمون IMAT

توجه داشته باشید که آزمون آیمت معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. اما ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها، این آزمون به صورت اختصاصی به زبان ایتالیایی برگزار شود.

نمونه سوالات امتحان IMAT

اگر می‌خواهید در آزمون آیمت ایتالیا شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از شرکت در این آزمون، نمونه سوالات سال‌های قبل را حل کنید تا بتوانید از این طریق برای شرکت در آیمت آماده شوید. شما می‌توانید با کلیک روی لینک زیر نمونه سوالات سال‌های قبل آزمون آیمت ایتالیا را مشاهده کنید.

شرایط رقابتی برای قبولی در آزمون آیمت

به طور کلی، می‌توان گفت که آیمت به عنوان یکی از آزمون‌های برتر پزشکی و دندان‌پزشکی در ایتالیا شناخته می‌شود. به همین خاطر، همه دانشجویان داخلی و بین‌المللی که قصد تحصیل این رشته‌ها را در ایتالیا دارند، در این آزمون بین‌المللی شرکت خواهند کرد. همین موضوع باعث شده است تا شرایط برای شرکت در این آزمون محبوب، مقداری رقابتی باشد.

قبولی در آزمون IMAT

به طور کلی، شاید از دور، آزمون آیمت مقداری پیچیده به نظر برسد و تصور کنید که امکان قبولی در آن وجود ندارد. این در حالی است که در حقیقت، این آزمون نسبتا ساده است و در صورتی که از دانش انگلیسی مناسب برخوردار باشید و بتوانید به سوالات پاسخ صحیح بدهید، به راحتی امتیاز بالای 50 را کسب خواهید کرد. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که شرایط رقابتی این آزمون بسیار کمتر از کنکور داخل ایران است و شانستان برای دریافت پذیرش بسیار بیشتر خواهد بود.

دانشگاه‌هایی که نیاز به IMAT دارند

لیست دانشگاه‌هایی که برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی آزمون آیمت نیاز دارند عبارت اند از:

 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه باری
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه ویتلی
 • دانشگاه بیکوکا میلان
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه مارکه

ساختار آزمون آیمت ایتالیا

ساختار آزمون آیمت ایتالیا به این شکل است:

 • زیست‌شناسی با 23 سوال
 • شیمی با 15 سوال
 • ریاضیات و فیزیک با 13 سوال
 • اطلاعات عمومی و استدلال منطقی با 9 سوال

قبولی در آزمون

به طور کلی، آزمون آیمت ایتالیا از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک و اطلاعات عمومی و استدلال منطقی اشاره کرد. هرکدام از این بخش‌ها دارای تعداد سوالات مشخصی هستند و باید در زمان تعیین شده به این سوال‌ها پاسخ بدهید.

اگر بخواهیم به صورت کلی آزمون آیمت را بررسی کنیم، باید بگوییم که این آزمون مدت زمان پاسخگویی 100 دقیقه‌ای دارد که در این مدت فرصت دارید تا به 60 سوال در نظر گرفته شده برای آن پاسخ دهید. لازم به ذکر است که سوالات آزمون آیمت از نوع 5 گزینه‌ای هستند.

سیستم نمره دهی در آزمون IMAT

سیستم امتیازدهی در آزمون آیمت دارای 90 نمره است که اگر 50 امتیاز از این 90 مورد را دریافت کنید، امکان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر پزشکی ایتالیا را خواهید داشت. توجه داشته باشید که هر دانشگاه آزمون آیتم اختصاصی خود را دارد و ممکن است حداقل نمره قبولی در هر دانشگاه با دیگری فرق داشته باشد.

توجه داشته باشید که با هر پاسخ صحیح در آزمون IMAT، 1.5 امتیاز دریافت می‌کنید. اما اگر به سوالی پاسخ ندهید، نمره منفی برایتان لحاظ نخواهد شد. این در حالی است که در صورت پاسخ اشتباه، 0.4 نمره منفی را کسب خواهید کرد.

شهرهای برگزارکننده آزمون آیمت

دانشجویانی که به دنبال شرکت در آزمون آیمت هستند، امکان شرکت در این آزمون را در داخل کشور ندارند و باید به سراغ کشورهای دیگر بروند. در این میان، باید بگوییم که در حال حاضر بیش از 16 کشور و شهر میزبان این آزمون هستند. در داخل ایتالیا، این آزمون در 13 شهر برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به میلان، ناپل، پاویا، بولونیا، آنکونا، تورین، رم، پادوا، باری، کاتانیا، پارما، سیه‌نا و مسینا اشاره کرد.

باکو، سائو پائولو، تورنتو، بیجینگ، نیکوسیا، پاریس، مونیخ، فرانکفورت، آتن، هنگ‌کنگ، دهلی نو، تل‌آویو، لاهور، ورشو، جده، ژوهانسبورگ، مادرید، زوریخ، استانبول، آنکارا، دبی، لندن و نیویورک از جمله شهرهای میزان آزمون آیمت هستند. توجه داشته باشید که معمولا بعد از ثبت نام کامل در آزمون آیمت، امکان جابه‌جایی و تغییر محل آزمون وجود ندارد. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم حتما در زمان انتخاب مرکز آزمون مورد نظر، نهایت دقت را به خرج دهید.

منابع آزمون آیمت

از جمله منابع آزمون آیمت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب IMAT Alpha test Medicina in inglese
 • کتاب editest ESERCIZI commentate
 • کتاب editest manuale di teoria
 • کتاب thinking skills critical thinking and problem solving
 • کتاب How to master BMAT
 • کتاب A Level Biology
 • کتاب A level chemistry
 • کتاب Molecular biology of the cell
 • کتاب Admissions Testing Service

هزینه آزمون IMAT ایتالیا

مبلغ در نظر گرفته شده برای این آزمون، 114 پوند معادل 130 یورو و 164 دلار آمریکا است. اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، می‌توانید هزینه آن را به سه نوع ارز یورو، پوند و دلار پرداخت کنید.

هزینه آزمون IMAT ایتالیا

زمان برگزاری آزمون آیمت

در رابطه با تاریخ برگزاری آزمون آیمت باید بگوییم که این آزمون به صورت سالانه برگزار می‌شود و در هر سال، یک بار فرصت شرکت در این آزمون را دارید. تاریخ برگزاری آزمون معمولا 17 اکتبر هر سال است.

اگر قصد ثبت نام در آزمون آیمت را دارید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که امکان ثبت نام تنها در بازه زمانی بین 2 تا 3 هفته مانده به برگزاری وجود دارد. زودتر یا دیرتر از این موقع، امکان ثبت نام را نخواهید داشت و باید یک سال دیگر برای ثبت نام صبر کنید.

چگونه در آزمون آیمت ایتالیا ثبت نام کنیم؟

اگر به دنبال ثبت نام در آزمون آیمت ایتالیا هستید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی با مراحل ثبت نام و شرکت در این آزمون آشنا باشید. به طور کلی، این آزمون از 9 مرحله کلی تشکیل شده است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

شرکت در آزمون IMAT ایتالیا

مراحل ثبت نام در آزمون آیمت ایتالیا عبارتند از:

 1. ورود به وب‌سایت imat-online.com
 2. ساخت اکانت
 3. انتخاب دانشگاه مورد نظر برای ثبت نام و اخذ پذیرش
 4. مطالعه کامل راهنمای ثبت نام در آزمون
 5. آپلود مدارک خواسته شده به زیبان انگلیسی
 6. انتخاب حوزه آزمون مورد نظر
 7. پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیمت
 8. دریافت تاییدیه مربوط به پرداخت هزینه
 9. چاپ رسید پرداخت آزمون و شرکت در آیمت در تاریخ تعیین شده

بازه زمانی اعلام نتایج آزمون آیمت

دانشجویانی که در آزمون آیمت ایتالیا شرکت می‌کنند، تا بعد از 2 الی 3 هفته بعد از شرکت در این آزمون، نتیجه نهایی آن را دریافت خواهند کرد. در اولین مرحله از اعلام نتایج، امتیاز کسب شده در این آزمون و لیست رتبه‌بندی را مشاهده می‌کنید. بعد از گذشت یک الی دو هفته، هر دانشگاه لیست رتبه‌بندی‌های پذیرش را در وب‌سایت اختصاصی خود منتشر خواهد کرد.

براساس این لیست، شما می‌توانی می‌شود که پذیرش دانشگاه مورد نظر را دریافت کرده‌اید یا خرید. توجه داشته باشید که در صورت قبلوی نیز ایمیلی با عنوان نامه پذیرش قطعی و قبولی در دانشگاه برایتان ارسال خواهد شد.

چگونه برای آزمون آیمت آماده شویم؟

اگر قصد شرکت در آزمون آیمت ایتالیا را دارید، لازم است که از طریق روش‌های مختلف، برای شرکت در این آزمون آماده شوید. در این صورت، شانستان برای اخذ پذیرش بالاتر می‌رود و می‌توانید امتیاز بالاتری را در این آزمون کسب کنید. در ادامه با برخی از روش‌ها برای آمادگی شرکت در آزمون آیمت آشنا می‌شویم.

حل آزمون‌های سال‌های گذشته

یکی از روش‌های رایج و محبوب برای آماده‌سازی شرکت در آزمون آیمت، مطالعه و حل سوالات مختلف این آزمون در سال‌های اخیر است. اگر قصد شرکت در آزمون آیمت را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سوالات سال‌های گذشته را حل کنید تا با فرمت کلی و نوع سوالات آشنا شوید. برخی از سوالات به عنوان پای ثابت این آزمون شناخته شده و در هر سال به شکل‌های مختلف تکرار می‌شوند.

مطالعه کتاب‌ها و منابع مختلف آماده‌سازی IMAT

دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون آیمت را دارند، می‌توانند کتاب‌ها و منابع مختلف مربوط به آماده‌سازی شرکت در این آزمون را مطالعه کنند. در حال حاضر کتاب‌های زیادی در این حوزه وجود دارند که در بخش‌های دیگر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

شرکت در دوره‌‌های آمادگی آزمون آیمت ایتالیا

در حال حاضر کلاس‌های آمادگی زیادی برای آزمون آیمت ایتالیا وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. توجه داشته باشید که این کلاس‌ها به شما منابع مختلف آموزشی را معرفی می‌کنند و در عین حال می‌توانند گزینه مناسبی برای آماده‌سازی آیمت باشند.

شرکت در دوره‌‌های آمادگی آزمون آیمت ایتالیا

چند نکته مهم برای شرکت در آزمون آیمت

در زمان شرکت در آزمون آیمت، اگر به چند نکته توجه داشته باشید، احتمال پاسخگویی صحیح به سوالات برایتان بیشتر می‌شود و شانس بالاتری برای اخذ پذیرش خواهید داشت. این نکته مربوط به کنترل ذهنی شما می‌شوند و معمولا ربطی به دانش پاسخگویی به سوالات ندارند.

در ادامه با برخی از نکات مهم برای شرکت در آزمون آیمت آشنا می‌شویم:

 • خونسردی خود را حفظ کنید
 • ذهنتان را روی پاسخگویی به سوالات متمرکز کنید
 • برای پاسخگویی به سوالات تایم مشخصی را در نظر بگیرید
 • اگر سوالی سخت بود، به سراغ سوالات بعدی بروید و بعدا به آن سوال برگردید
 • در پاسخگویی به سوالات سعی کنید نهایت دقت را داشته باشد
 • با توجه به وجود نمره منفی، شانسی به سوالات پاسخ ندهید
 • قبل از پاسخگویی سعی کنید که سوال را به خوبی متوجه شوید
 • همه تجهیزات نگارشی لازم را به همراه داشته باشید

چگونه بعد از آزمون آیمت ویزای تحصیلی دریافت کنیم؟

بعد از اینکه در آزمون آیمت شرکت کرده و نامه پذیرش قطعی را دریافت کردید، نوبت به اخذ ویزای ایتالیا می‌رسد. در این مرحله، باید با مراجعه حضوری به سفارت یا ثبت نام در وب‌سایت آن‌ها، اقدام به ثبت درخواست اولیه جهت اخذ ویزای تحصیلی و آپلود مدارک انجام دهید. توجه داشته باشید که در این مرحله نیز از شما مبلغی دریافت خواهد شد.

بعد از اینکه مدارک مورد نیاز را جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا آپلود کردید، نوبت به انجام مصاحبه می‌رسد. بعد از انجام مصاحبه، باید بین 2 هفته تا 2 ماه صبر کنید. در این مدت به شما اعلام خواهد شد که آیا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده‌اید یا خیر.

توجه داشته باشید که در ارسال مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی، باید نهایت دقت را داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است شانستان را برای اخذ پذیرش این کشور از دست بدهید. همچنین در حین انجام مصاحبه نیز باید با اعتماد به نفس کامل حاضر شوید و در عین حال، با خونسردی کامل به سوالات پاسخ دهید.

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • نامه مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • توصیه‌نامه‌های رسمی برای تحصیل در کشور ایتالیا
 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به اخذ ویزای تحصیلی
 • پاسپورت و دیگر مدارک هویتی مورد نیاز
 • گواهی دیپلم و ریزنمرات متقاضی به همراه برگه‌های ترجمه رسمی
 • مدارک اثبات برخورداری از تمکن مالی لازم
 • عکس پرسنلی 3 در 4 که به تازگی و در فرمت رسمی گرفته شده باشد
 • رسید پرداخت و دریافت بیمه مسافرتی
 • مدارک مربوط به رزرو محل سکونت در کشور ایتالیا

سوالات متداول

این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می‌شود.

خیر. برای شرکت در این آزمون باید به سراغ کشورهای همسایه مانند عربستان و ترکیه بروید.

این آزمون معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. برخی از دانشگاه‌های خاص این آزمون را به زبان ایتالیایی برگزار می‌کنند.

با کسب حداقل امتیاز 50 از 90، شانستان برای اخذ پذیرش بالا خواهد بود.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در ایتالیا اقدام کنید، باید ابتدا در آزمون آیمت شرکت کرده باشید. برای این منظور و اخذ آسان پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا، کافی است با ما در شرکت مهاجرتی بینا اپلای تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما می‌توانند با رقابتی‌ترین تعرفه ممکن ثبت نام شما را در آیمت انجام دهند و در صورت قبولی، شما را در دانشگاه دلخواه خود در ایتالیا ثبت نام کنند. برای دریافت خدمات، از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود با ما در تماس باشید.