شرایط تحصیل مهندسی در ایتالیا

دانشجویانی که به دنبال تحصیل مهندسی در ایتالیا هستند، لازم است که حتما درباره شرایط پذیرش در این مقطع اطلاعاتی داشته باشند.

در ادامه با برخی از مهم‌ترین شرایط تحصیل مهندسی در ایتالیا آشنا می‌شویم:

برخورداری از مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارند، باید به یکی از دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی مسلط باشند.

اگر قصد تحصیل مهندسی در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارید، باید یکی از دو مدرک زبان انگلیسی زیر را در اختیار داشته باشید:

 • آزمون آیلتس با حداقل نمره 5.5
 • آزمون تافل با حداقل نمره 80

هرچقدر هم که نمره شما در این آزمون بالاتر باشد، شانستان برای اخذ پذیرش به مراتب بیشتر خواهد بود.

اگر هم به دنبال تحصیل مهندسی به زبان ایتالیایی هستید، باید یکی از دو مدرک زیر را در اختیار داشته باشید:

 •  مدرک CILS Uno (معادل CEFLR B1) یا بالاتر
 • مدرک CELI Uno (معادل CEFLR B1) یا بالاتر

در برخی رشته‌های خاص ممکن است امکان تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود داشته باشد. با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت رزومه خود به دنبال اخذ مدرک زبان باشید.

در اختیار داشتن مدارک تحصیلی مقطع قبلی

دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در ایتالیا، باید دانشنامه و ریزنمرات آخرین مقطع قبلی را در اختیار داشته باشند. به علاوه لازم است هم دانشنامه هم ریزنمرات مقطع قبلی ترجمه رسمی شوند و دارای مهر دادگستری باشند.

برخورداری از تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌ها

از سال 2023، برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا، باید ثابت کنید که حداقل 500 یورو در مدت زمان اقامت خود در ایتالیا در اختیار دارید. شما می‌توانید با ارائه نامه بانکی، نامه حمایت مالی یا مدرکی مبنی بر اینکه شخص دیگری هزینه تحصیل شما را در ایتالیا تامین می‌کند، تمکن مالی خود را نشان دهید.

ارائه توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه

برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ایتالیا، باید در کنار مدارک ارائه شده، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه نیز در اختیار داشته باشید.

ارائه پروپوزال

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترای مهندسی را در ایتالیا دارند، باید برای اخذ پذیرش پروپوزال ارائه دهند

 

اگر در برخی از این شرایط با مشکل مواجه شده باشید، می‌توانید با توجه به شرایط دیگری که از آن‌ها برخوردار هستند، این مشکل را پوشش دهید. به عنوان مثال، مدرک زبان با نمره پایین را می‌توان با ارائه مقاله‌های ISI تا حد زیادی پوشش داد.

چگونه شانس خود را برای تحصیل مهندسی در ایتالیا افزایش دهیم؟

اگر به دنبال افزایش شانس خود جهت تحصیل مهندسی در ایتالیا هستید، باید به نکاتی توجه داشته باشید. با رعایت این موارد، شانستان برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

در ادامه لیستی از نکات مهم برای افزایش شانس دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای ایتالیا وجود دارد:

 • تسلط عالی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی با ارائه نمره زبان بالا
 • کسب معدل بالا در مقطع قبلی
 • داشتن مقالات چاپ شده در ژورنال ها یا کنفرانس های معتبر
 • ارائه توصیه‌نامه از اساتید مطرح جهانی و داشتن انگیزه‌نامه حرفه‌ای

هزینه تحصیل مهندسی در ایتالیا

تحصیل مهندسی در ایتالیا

شهریه سالانه دانشگاه برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ایتالیا تحصیل می کنند بین 900 تا 4,000 یورو برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این در حالی است که دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایران، باید شهریه‌ای بین 1,500 تا 12,000 هزار یورو را در هر سال پرداخت کنند.

البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در هر دانشگاه ایتالیا متفاوت است. اگر بخواهید برای تحصیل مهندسی، دانشگاه دولتی را انتخاب کنید، شهریه‌تان ممکن است حتی نصف شهریه‌ای باشد که برای تحصیل در دانشگاه خصوصی پرداخت می‌کنید.

در کنار هزینه شهریه دانشگاه، باید هزینه زندگی را نیز در نظر داشته باشید. با توجه به محل اقامت، شهر محل سکونت و سبک زندگی هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بین 800 تا 1,500 یورو در ماه خواهد بود.

به طور کلی، هزینه های تحصیل در ایتالیا از کشورهایی مانند آلمان و هلند بیشتر اما از انگلیس و کانادا کمتر است. دانشجویانی که از تمکن مالی نسبتا مناسبی برخوردار هستند، به راحتی می‌توانند پذیرش تحصیلی این کشور را برای رشته‌های مهندسی دریافت کنند.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل مهندسی در ایتالیا در مقاطع مختلف

دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در ایتالیا باید از شرایط خاصی برای اخذ پذیرش برخوردار باشند. این شرایط برای هر مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد. با این حال، برخی شرایط یکسان هستند که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم. در این بخش، این شرایط را به صورت کامل برای هر مقطع تحصیلی بررسی کرده‌ایم.

تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی

تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی

اگر به دنبال تحصیل مهندسی در ایتالیا در مقطع کارشناسی هستید، باید قبل از هر اقدامی، انتخاب کنید که به چه زبانی قصد تحصیل در این کشور را دارید. چرا که برخی از دانشگاه‌ها دروس را به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند. در هر صورت، باید برای زبانی که قصد تحصیل دارید، مدرک زبان در اختیار داشته باشید. برای تحصیل به زبان ایتالیایی مدرک زبان B2 یا B1 کفایت می‌کند. جهت تحصیل به زبان انگلیسی، باید حتما در یکی از آزمون‌های معتبر مانند تافل و آیلتس شرکت کرده باشید. برا‌ی مدرک آیلتس، بهتر است که نمره آزمون شما 6 به بالا باشد و برای تافل نیز حداقل نمره مورد نیاز معمولا 85 است.

البته این احتمال وجود دارد که برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان مهندسی مدرک زبان درخواست نکنند. در این صورت، آزمون ورودی دانشگاهی در نظر گرفت می‌شود که در صورت قبولی در آن امکان اخذ پذیرش را خواهید داشت.

تحصیل کارشناسی مهندسی در ایتالیا دوره‌ای بین 3 تا 4 سال دارد. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در این مقطع هستند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که در صورت فارغ‌التحصیلی در این مقطع، به راحتی امکان اخذ پذیرش کارشناسی ارشد را خواهند داشت.

تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس، اولین مقطع از دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاهی است. تنها دانشجویانی امکان تحصیل در این مقطع را دارند که مقطع کارشناسی را پشت سر گذاشته باشند. اگر می‌خواهید در این مقطع پذیرش تحصیلی را دریافت کنید، باید حتما به دو شرط کلی توجه داشته باشید:

 • مدرک زبان: اکثر دانشگاه ها حداقل مدرک زبان انگلیسی را آیلتس 6 (یا معادل تافل آن) در نظر گرفته اند. با این حال کسب نمرات بالاتر مثل آیلتس 7 می تواند شانس شما را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا افزایش دهد.
 • معدل: در ایتالیا سیستم نمره دهی بین صفر و 30 است و نمره 18 حداقل نمره قبولی به شمار می رود. به طور کلی اگر معدل شما در ایران بالای 16 باشد وضعیت خوبی از این نظر دارید.

به علاوه دانشجویان با شرکت در آزمون GRE و کسب نمره مناسب (بالاتر از 320) می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی و نیز بورسیه های مختلف افزایش دهند. البته لازم به ذکر است که شرکت در آزمون GRE کاملا اختیاری است.

طول دوران تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی در ایتالیا 2 ساله است. با این حال برخی از دانشجویان می‌توانند آن را در مدت یک سال به پایان برسانند. اگر از بابت شهریه نگرانی دارید، باید بگوییم که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا همواره از بالاترین میزان شانس برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا برخوردار هستند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

تحصیل مهندسی در مقطع دکترا

تحصیل مهندسی در مقطع دکترا

بالاترین مقطع تحصیلی مهندسی در ایتالیا، مقطع تحصیلی دکترا است. دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع لازم است از شرایط تحصیلی مناسبی برخوردار باشند تا دانشگاه‌های این کشور پذیرش را اعطا کنند. در رابطه با اخذ پذیرش این نکته را در نظر داشته باشید که معمولا دانشجویانی پذیرش می‌شوند که تز خوبی برای ارائه داشته باشند.

اما به طور کلی، باید بگوییم که سخت‌گیری‌ها و همین‌طور شرایط رقابتی کمتری برای پذیرش در این مقطع وجود دارد و در صورت برخورداری از معدل مناسب و حداقل مدرک زبان به راحتی پذیرش تحصیلی را دریافت خواهید کرد.

معرفی بهترین رشته‌های مهندسی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل رشته‌های مهندسی را در دانشگاه‌های کشور ایتالیا دارند، بهتر است با بهترین رشته‌های تحصیلی در این کشور آشنا باشند. برخی از این رشته‌ها هرساله در لیست رشته‌های مورد نیاز قرار می‌گیرند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته‌ها را داشته باشند، به راحتی پذیرش خواهند شد. در ادامه این بخش با بهترین رشته‌های مهندسی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا آشنا می‌شویم.

رشته مهندسی شیمی

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا، رشته مهندسی شیمی است. این رشته در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ایتالیا ارائه می‌شود. به طور کلی، باید برای کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 3 تا 4 سال تحصیل کنید.

رشته مهندسی شیمی توسط بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می‌شود و در صورتی که واجد شرایط باشید، به راحتی پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت خواهید کرد.

مهندسی کامپیوتر

در حال حاضر، رشته مهندسی کامپیوتر نه‌تنها در ایتالیا و بلکه در همه کشورها مورد تقاضا  قرار گرفته است و دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند. این رشته در لیست مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا قرار دارد و  در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشید، به راحتی پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت خواهید کرد.

تقریبا همه دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا امکان تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر را فراهم کرده‌اند. شرایط تحصیل در این رشته به گونه‌ای است که در صورت واجد شرایط بودن، به راحتی بورسیه تحصیلی را نیز دریافت خواهید کرد.

مهندسی مکانیک

یکی از رشته‌های مهندسی که سالانه بیشترین تقاضا برای پذیرش و تحصیل در ایتالیا را دارد، رشته مهندسی مکانیک است. در ایتالیا کارخانه‌ها و شرکت‌های زیادی وجود داشته که همواره به مهندس مکانیک باتجربه نیاز دارند. به همین خاطر، بسیاری از مهندس‌های مکانیک که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، به سرعت وارد بازار کار خواهند شد. از جمله بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل مهندسی مکانیک می‌توان به دانشگاه پادووا، دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه بولونیا، دانشگاه فلورانس، دانشگاه پالرمو، دانشگاه تورین و دانشگاه پلی‌تکنیک میلان اشاره کرد.

مهندسی عمران

تحصیل در رشته مهندسی عمران در ایتالیا

مهندسی عمران به عنوان یکی از رشته‌های تحصیلی محبوب در ایتالیا شناخته می‌شود. دانشجویانی که بتوانند با معدل عالی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند و از آن فارغ‌التحصیل شوند، به راحتی وارد بازار کار خواهند شد. با تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا، امکان ورود به گرایش‌ها و حوزه‌های مختلفی از جمله مهندسی سازه، مهندسی معماری، مهندسی حمل و نقل، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی محیط زیست و مهندسی تعمیر و نگهداری را خواهید داشت.

دانشجویانی که قصد تحصیل مهندسی عمران را در کشور ایتالیا دارند، می‌توانند در دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان، پلی‌تکنیک تورین، ساپینزا رم، بولونیا و فدریکو مشغول به تحصیل شوند.

مهندسی برق

در کنار مهندسی کامپیوتر و مکانیک، مهندسی برق نیز به عنوان یکی از رشته‌ها با بیشترین تقاضا برای تحصیل قرار دارد. دانشجویانی که برای تحصیل در رشته مهندسی برق اقدام می‌کنند، با گرایش‌های مختلفی مواجه می‌شوند که در نهایت باید یکی را انتخاب کنند.

در حال حاضر دانشگاه‌های زیادی در کشور ایتالیا امکان تحصیل مهندسی برق را فراهم کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌های میلان و تورین اشاره کرد.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی در ایتالیا

متقاضیان تحصیل مهندسی در کشور ایتالیا باید قبل از هر اقدامی جهت اخذ پذیرش تحصیلی، با بهترین دانشگاه‌های این کشور آشنا شوند و متناسب با نیاز خود، دانشگاه مناسب را انتخاب کنند. در جدول زیر، برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا را برای تحصیل معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاه رتبه QS شهر
دانشگاه تور ورگاتا رم 499 رم
دانشگاه تورین 475 تورین
دانشگاه فلورانس 460 فلورانس
دانشگاه ترنتو 457 ترنتو
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل 436 میلان
دانشگاه فدریکو دوم ناپل 416 ناپل
دانشگاه پیزا 404 پیزا
دانشگاه پلی‌تکنیک تورین 325 تورین
دانشگاه میلان 324 میلان
دانشگاه پادووا 243 پادووا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین دانشگاه های ایتالیا می توانید مقاله اختصاصی ما را در این خصوص مطالعه کنید.

اخذ ویزای همراه با تحصیل مهندسی در ایتالیا

اخذ ویزای رشته مهندسی در ایتالیا

دانشجویانی که در کشور ایتالیا تحصیل می‌کنند، می‌توانند در صورت تاهل برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که از همان ابتدای دوران تحصیل امکان اخذ ویزای همراه وجود ندارد. به این معنی که بعد از اینکه برای تحصیل در ایتالیا مستقر شدید، باید خانواده شما برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنند و به شما بپیوندند. به علاوه این ویزا معمولا اعتبار یک ساله دارد و بعد از این مدت لازم است تمدید شود.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل مهندسی در ایتالیا را دارند، باید قبل از هر اقدامی، ابتدا با مراحل اخذ پذیرش تحصیلی و همین‌طور ویزای تحصیلی ایتالیا آشنا باشند. تنها در این صورت است که می‌توانید به راحتی پذیرش تحصیلی رشته و دانشگاه دلخواهتان را به‌دست بیاورید. در ادامه این مراحل را بررسی کرده‌ایم.

۱- انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواه

اولین مرحله برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه دلخواه در کشور ایتالیا آن هم در رشته‌های مهندسی، انتخاب رشته و دانشگاه است. شما باید با توجه به علاقه و توانایی‌های خود، رشته تحصیلی مناسب را انتخاب کنید. بعد از انتخاب رشته تحصیلی دلخواه، باید به دنبال دانشگاه‌هایی در ایتالیا بگردید که رشته مورد نظرتان را ارائه می‌دهند.

برای انتخاب دانشگاه دلخواه در کشور ایتالیا لازم است که با توجه به شرایط تحصیلی‌تان، دانشگاه با جایگاه علمی مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، نمی‌توانید با معدل و ریزنمرات پایین، پذیرش تحصیلی بهترین دانشگاه ایتالیا را به‌دست بیاورید.

۲- مطالعه شرایط و زمان پذیرش

شرایط دریافت ویزای ایتالیا

بعد از اینکه توانستید دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواهتان را برای تحصیل در کشور کانادا انتخاب کنید، نوبت به مطالعه شرایط و زمان پذیرش می‌رسد. معمولا دانشگاه‌ها در وب‌سایت اختصاصی خود همه شرایط را به صورت کامل بیان می‌کنند.

۳- اپلای و آپلود مدارک

پس از اینکه متقاضیان تحصیل مهندسی در ایتالیا از همه شرایط و بازه زمانی مناسب برای ثبت درخواست پذیرش مطلع شدند، نوبت به ثبت درخواست اخذ پذیرش تحصیلی و آپلود مدارک مورد نیاز می‌رسد. برای این منظور، معمولا دانشگاه‌ها بخش خاصی از وب‌سایتشان را به ثبت درخواست اپلای اختصاص داده‌اند.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیل مهندسی در ایتالیا، باید وارد وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان شوید و در آن حساب کاربری ایجاد کنید. جهت ایجاد حساب کاربری، باید مشخصاتی از جمله اطلاعات فردی و تاریخ تولدتان را وارد کنید. در ادامه و بعد از ایجاد حساب کاربری، نوبت به پرداخت هزینه Admission Fee می‌رسد. در این مرحله، باید هزینه مربوط به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی را پرداخت کنید که معمولا مبلغی بین 100 تا 300 یورو است.

بعد از اینکه هزینه مربوط به بررسی درخواست پذیرش تحصیلی را پرداخت کردید، نوبت به آپلود مدارک می‌رسد. در این مرحله، لازم است که همه مدارک مورد نیاز را در وب‌سایت دانشگاه آپلود کنید. توجه داشته باشید که در برخی مواقع، ممکن است دانشگاه‌ها از شما بخواهند که مدارک را به صورت کاغذی برای آن‌ها ارسال کنید.

۴- بررسی شرایط و اعلام نتیجه نهایی

بعد از اینکه مدارک مورد نیاز را برای پذیرش تحصیلی دانشگاه مورد نظرتان آپلود کردید، نوبت به بررسی شرایط و اعلام نتیجه نهایی پذیرش می‌رسد. توجه داشته باشید که در این مرحله، لازم است که بین یک هفته تا یک ماه صبر کنید. در صورتی که پذیرش تحصیلی را دریافت کنید، دعوت‌نامه تحصیلی برایتان صادر خواهد شد.

۵- ثبت درخواست اخذ ویزای تحصیلی

بعد از اینکه متقاضیان تحصیل مهندسی در ایتالیا توانستند پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنند، نوبت به ثبت درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی می‌رسد. توجه داشته باشید که در این مرحله، باید به وب‌سایت یا سفارت کشور ایتالیا مراجعه و درخواستتان را برای اخذ ویزا ثبت کنید.

بعد از ثبت درخواست اخذ ویزای کشور ایتالیا، به شما فرم‌هایی تحویل داده می‌شود که باید آن‌ها را پر کنید و در زمان ارائه مدارک، آن‌ها را به همراه داشته باشید.

۶- ارائه مدارک مورد نیاز

بعد از ثبت درخواست اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مدارکی که از شما خواسته می‌شود را به دقت آماده کنید و به سفارت این کشور تحویل دهید. توجه داشته باشید که هرگونه نقص در ارائه مدارک می‌تواند منجر به رد درخواست اخذ ویزای شما شود.

در زمان ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت ایتالیا، باید برخی مدارک از جمله رسید پرداخت هزینه بررسی ویزا را در اختیار داشته باشید. در غیر این صورت، سفارت مدارک شما را بررسی نکرده و درخواستتان را برای تحصیل در این کشور رد می‌کند.

۷- انجام مصاحبه با سفارت

بعد از اینکه متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، مدارک مورد نیاز را ارائه کردند، برای آن‌ها نوبت سفارت در نظر گرفته خواهد شد. توجه داشته باشید که در این مرحله، لازم است که درست سر موقع در سفارت حضور داشته باشید و با خونسردی کامل، به همه سوالات پاسخ صحیح بدهید.

۸- بررسی شرایط، مدارک و اعلام نتیجه نهایی

بعد از طی کردن همه مراحل، نوبت به صبر کردن جهت بررسی کامل مدارک و شرایط می‌رسد. اگر واجد شرایط باشید، ویزای تحصیلی ایتالیا برایتان پست خواهد شد. د‌ر غیر این صورت، دلیل رد شدن درخواست ویزا به شما اعلام می‌شود. د‌ر صورتی که می‌خواهید به صورت تضمینی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزای تحصیلی ایتالیا را به‌دست بیاورید، کافی است با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید. وکلای مجموعه ما همواره آماده ارائه خدمات به متقاضیان مهاجرت به کشور ایتالیا هستند.

روش‌های کاهش هزینه تحصیل مهندسی در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیل مهندسی در ایتالیا هستند، با هزینه‌های تحصیل در این کشور مشکل دارند. اما باید بگوییم که در حال حاضر، دو روش کلی برای کاهش هزینه‌ها و حتی تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد. در ادامه با این دو روش آشنا می‌شویم.

انجام کار دانشجویی

اولین روش برای کاهش هزینه تحصیل مهندسی در کشور ایتالیا، انجام کار دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند در طول دوران تحصیل خود در ایتالیا، به صورت نیمه‌وقت در این کشور مشغول به کار شوند. توجه داشته باشید که دولت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی کار، شرایط و محدودیت‌هایی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، دانشجویان امکان انجام کار به صورت تمام‌وقت را ندارند و تنها در ماه‌های مخصوص تعطیلات چنین امکانی وجود دارد.

اخذ بورسیه‌های تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی بهترین روش برای کاهش هزینه و حتی تحصیل رایگان در کشور ایتالیا است. بورسیه‌های تحصیلی رایج ایتالیا به دو دسته کلی کمک هزینه‌ای و کامل تقسیم می‌شوند که بورسیه‌های کامل خود به دو دسته کمک هزینه ای و کامل تقسیم می‌شوند:

 • بورسیه‌‌های کمک هزینه‌ای ایتالیا: به گونه‌ای هستند که تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند. مبلغ قابل پوشش توسط هر بورسیه نیز با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو و مرکز ارائه دهنده آن بورسیه تعیین می‌شود.
 • بورسیه‌های تحصیلی کامل ایتالیا: توانایی پرداخت همه هزینه‌های تحصیل دانشجویان را دارند. د‌ر این رابطه، باید بگوییم که بورسیه‌های تحصیلی کامل متقاضی بسیار زیادی دارند و با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شوند. د‌ر نتیجه، اگر از شرایط برتر برخوردار نیستید، ممکن است نتوانید این بورسیه‌ها را دریافت کنید.

به علاوه نوعی بورسیه با عنوان بورسیه استانی ایتالیا نیز وجود دارد. به این صورت که اگر در شهرهای خاصی که دولت این کشور تعیین می‌کند، اقامت داشته باشید، همه هزینه‌های تحصیلتان در ایتالیا از سمت دولت این کشور پرداخت خواهد شد.

درآمد مهندسی در ایتالیا

طبق آمار سایت معتبر Glassdoor، بازه درآمد مهندسان در ایتالیا بین 32 هزار یورو تا 47 هزار یورو در سال است.

علاوه بر این، میانه بازه درآمدی مهندسان در ایتالیا نیز 35 هزار یورو در سال است. این یعنی نصف مهندسان بیش از این مبلغ و نصف دیگر کمتر از این مبلغ درآمد دارند.

در تصویر زیر می‌توانید گزارش کامل را مشاهده کنید:

درآمد مهندسان در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل مهندسی در ایتالیا را دارند، ممکن است نگران بیکاری بعد از تحصیل باشند.

در پاسخ باید گفت که نرخ بیکاری در ایتالیا نسبت به کشورهایی مثل آلمان و هلند بیشتر است اما در سالهای اخیر روند نزولی به خود گرفته است. انتظار می‌رود که شما با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور و کسب تخصص بالا بتوانید به راحتی شغلی مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنید. علاوه بر این همواره بعد از تحصیل در ایتالیا فرصت مهاجرت به کشورهای دیگر را نیز خواهید داشت.

در نمودار زیر می‌توانید تغییرات نرخ بیکاری در ایتالیا را طی سالهای گذشته بررسی کنید:

Statistic: Italy: Unemployment rate from 1999 to 2022 | Statista

سوالات متداول

بله. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل مهندسی را به زبان انگلیسی فراهم کرده‌اند.

بهترین روش برای کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا، اخذ بورسیه تحصیلی کامل است.

جمع‌بندی

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا امکان تحصیل در رشته‌های مهندسی مانند کامپیوتر، مکانیک، عمران، معماری و حتی برق را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده‌اند. اگر قصد تحصیل در این رشته‌ها را دارید، کافی است از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود، با کارشناسان شرکت مهاجرتی بینا اپلای تماس بگیرید. کارشناسان و وکلای مهاجرتی مجموعه ما همواره آماده ارائه خدمات تحصیل در خارج از کشور با هزینه مناسب به شما هستند.