شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا

شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا

مهم‌ترین شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا آشنا می‌شویم:

  • نمرات بالا در مقطع دیپلم: هر چه نمرات شما در مقطع قبلی بهتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا خواهید داشت. به طور کلی معدل 16 به بالا عدد مناسبی به شمار می رود.
  • در اختیار داشتن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی: برای تحصیل پرستاری در ایتالیا به زبان انگلیسی نیاز به آیلتس 5.5 یا تافل 80 دارید. برای تحصیل به زبان ایتالیایی نیز لازم است مدرک CILS Uno یا CELI Uno را در اختیار داشته باشید.
  • قبولی در آزمون IMAT یا UCAT: اکثر دانشگاه های ایتالیا از شما مدرک آزمون IMAT درخواست خواهند کرد. با این حال برخی از دانشگاه های ایتالیا آزمون UCAT را مبنا قرار داده اند. به همین دلیل لازم است سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید تا دقیقا متوجه شوید که باید در چه آزمونی شرکت کنید.

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا

پرستاری و به‌طور کلی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، در دسته‌بندی رشته‌های تحصیلی گران‌قیمت قرار می‌گیرند. به طور کلی، میانگین هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا به صورت زیر است:

  • دانشگاه های دولتی: حدود 2,500 تا 4,000 یورو در سال
  • دانشگاه های خصوصی: حدود 20,000 تا 25,000 یورو در سال

شهریه برخی از دانشگاه های ایتالیا و ظرفیت پذیرش آنها به صورت زیر است:

نام دانشگاهشهریه سالانه به یوروظرفیت برای دانشجویان اتحادیه اروپاظرفیت برای دانشجویان خارجی
UniCamillus University3,0008065
University of Campania Luigi Vanvitelli3,2004040
Sapienza University of Rome3,0003810

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های تحصیل در ایتالیا کافی است مقاله اختصاصی ما را در این خصوص مطالعه کنید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در ایتالیا

در این بخش بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پرستاری در ایتالیا را معرفی کرده ایم.

دانشگاه پادووا (University of Padua)

رتبه QS جهانی: 243

دانشگاه پادووا

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا، دانشگاه پادوا است. این دانشگاه در سال 1222 توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه بولونیا تاسیس شد و از همان ابتدا توانست به یک دانشگاه برتر و محبوب تبدیل شود. اوایل قرن بیستم بود که دانشکده‌های مهندسی، داروسازی و علوم سیاسی به این دانشگاه اضافه شدند و آن را به یک دانشگاه کامل تبدیل کردند. در حال حاضر، در کنار این دانشکده‌ها، دانشکده‌های حقوق، پزشکی، هنر، فلسفه و علوم نیز قرار دارند.

دانشگاه پادووا به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایتالیا شناخته می‌شود که سالانه بیش از 46 هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه یا دانشگاه‌های دیگر ایتالیا را برای رشته پرستاری دارید، کافی است با کارشناسان ما در مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید. ما با برخورداری از وکلای مهاجرتی برتر می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت تحصیلی ایتالیا را برای شما دریافت کنیم.

دانشگاه میلان ایتالیا (University of Milan)

رتبه QS جهانی: 324

دانشگاه میلان ایتالیا

یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته پرستاری در کشور ایتالیا، دانشگاه میلان است. این دانشگاه اولین بار در سال 1924 تاسیس شد. دپارتمان اصلی این دانشگاه در میلان قرار دارد. دانشگاه میلان سالانه بیش از 52 هزار دانشجو دارد که از این تعداد، تقریبا 10 الی 15 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. شما نیز می‌توانید در صورت برخورداری از شرایط لازم، به یکی از دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه محبوب تبدیل شوید.

در رابطه با دانشگاه میلان، این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه ایتالیایی شناخته می‌شود که عضو LERU یا همان اتحادیه دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا است. به همین خاطر، سالانه تقاضای زیادی برای تحصیل در این دانشگاه محبوب وجود دارد.

دانشگاه میلان از 10 دانشکده تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به علوم ورزشی، علوم انسانی، حقوق، زبان‌شناسی و علوم فرهنگی، پزشکی، داروسازی، علوم و فناوری، دامپزشکی، علوم سیاسی و دانشکده کشاورزی و علوم غذایی اشاره کرد.

دانشگاه پیزا (University of Pisa)

رتبه QS جهانی: 349

دانشگاه پیزا

یکی از زیباترین و بهترین دانشگاه‌های ایتالیا، دانشگاه پیزا است. این دانشگاه دقیقا در کنار برج معروف پیزا قرار دارد. دانشگاه پیزا در سال 1343 تاسیس شد و به عنوان نوزدهیمن دانشگاه قدیمی چهان شناخته می‌شود. این دانشگاه از 20 گروه آموزشی مختلف تشکیل شده است و به شما امکان تحصیل انواع رشته‌ها از جمله پرستاری را در مقاطع مختلفی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌دهد.

دانشگاه ناپل فدریکو 2 (University of Naples Federico II)

رتبه QS جهانی: 416

دانشگاه ناپل فدریکو 2

دانشگاه ناپل به عنوان یکی از دیگر دانشگاه‌های قدیمی کشور ایتالیا شناخته می‌شود که در سال 1224 ساخته شد و در حال حاضر بیش از 26 دپارتمان، 4 دانشکده، 50 مرکز تحقیقاتی و 3 مرکز آکادمی دارد. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا نیز شناخته می‌شود و سالانه بیش از 80 هزار دانشجو در بیشتر از 152 رشته در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

از نظر رنکینگ، دانشگاه ناپل در رتبه 77 برترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارد و به عنوان یکی از 10 دانشگاه برتر ایتالیا شناخته می‌شود.

دانشگاه ویتا سالوت (Vita-Salute San Raffaele University)

رتبه QS جهانی: 436

دانشگاه ویتا سالوت

دانشگاه ویتا سالوت یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا است که می‌توانید برای تحصیل پرستاری آن را انتخاب کنید. این دانشگاه در سال 1996 تاسیس شد و در سال 1998، دانشکده پزشکی آن افتاح شد. در حال حاضر، این دانشگاه دارای یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های بیمارستان خصوصی در ایتالیا است که یک مرکز تشخیصصی و 21 بیمارستان در بخش‌های مختلف این کشور دارد. به این معنی که با تحصیل رشته پرستاری در این دانشگاه، به راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید.

دانشگاه تورین (University of Turin)

رتبه QS جهانی: 475

دانشگاه تورین

دانشگاه تورین یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل پرستاری است. اگر می‌خواهید در کی دانشگاه با جایگاه علمی مناسب و شرایط آسان پذیرش تحصیل کنید، این دانشگاه می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد.

در حال حاضر بیش از 80 هزار دانشجو در دانشگاه تورین ایتالیا تحصیل می‌کنند که چند هزار نفر از آن‌ها، دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشجویانی که با مشکلات مالی مواجه هستند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که دانشگاه تورین در حال حاضر انواع بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند.

دانشگاه تور ورگاتا (University of Rome Tor Vergata)

رتبه QS جهانی: 499

دانشگاه تور ورگاتا

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه تور ورگاتا است. این دانشگاه در حال حاضر از نظر جایگاه علمی تقریبا برابر با دانشگاه تورین است و می‌ـوانید به راحتی پذیرش تحصیلی آن را دریافت کنید. توجه داشته باشید که دانشگاه تور ورگاتا در سال 1982 تاسیس شده است و امکانات رفاهی و آموزشی زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

در حال حاضر شما می‌توانید به راحتی پذیرش تحصیلی دانشگاه ورگاتا را برای رشته پرستاری دریافت کنید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

تحصیل رایگان پرستاری در ایتالیا

در حال حاضر، دو روش کلی برای مهاجرت تحصیلی رایگان به ایتالیا وجود دارد:

  • انجام کار دانشجویی
  • اخذ بورسیه تحصیلی

در ادامه این بخش با این دو روش برای کاهش هزینه و حتی تحصیل کاملا رایگان پرستاری در کشور ایتالیا آشنا می‌شویم.

انجام کار دانشجویی

کار دانشجویی پرستاری در ایتالیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا، انجام کار دانشجویی در این کشور است.

دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی در کشور ایتالیا را دارند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که میزان ساعت کاری در نظر گرفته شده برای آن‌ها، تنها 20 ساعت در هفته است. به این معنی که به هیچ عنوان امکان انجام کار تمام‌وقت وجود ندارد. با این حال، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در تابستان و ماه‌های تعطیلات، امکان انجام کار به صورت تمام‌وقت و تا 40 ساعت وجود دارد.

حداقل حقوق کار دانشجویی در ایتالیا 7 یورو در ساعت است. بر این اساس، شما با 20 ساعت کار دانشجویی در هفته قادر خواهید بود حداقل 560 یورو در ماه درآمد کسب کنید. این نکته را هم مد نظر داشته باشید که امکان استخدام شدن در بیمارستان ها به عنوان کاراموز پرستاری وجود دارد که در این حالت حقوق پرداختی بین 500 تا 1,000 یورو در ماه خواهد بود.

به طور کلی، کار دانشجویی نمی‌تواند همه هزینه‌های تحصیل  و زندگی دانشجو را در کشور ایتالیا تامین کند. اما با انجام کار، نه‌تنها سابقه کار پیدا می‌کنید، بلکه می‌توانید با پرداخت بخشی از هزینه‌ها، فشار مالی را کاهش دهید.

اخذ بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان پرستاری در ایتالیا را دارند، می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور اقدام کنند. توجه داشته باشید که برای دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا، دو نوع فاند پیش روی شما قرار دارد:

بورسیه کمک هزینه‌ای

با دریافت بورسیه کمک هزینه‌ای بخشی از هزینه‌های تحصیلتان تامین خواهد شد. مبلغ قابل پوشش بستگی به دانشگاه، رشته شما، مقطع تحصیلی و مرکز ارائه دهنده بورسیه دارد. نکته مهم درباره این بورسیه‌ این است که به دلیل ارائه به تعداد بالا توسط مراکز مختلف، شرایط آسان‌تری برای دریافت آن وجود دارد و به راحتی می‌توانید این بورسیه را دریافت کنید.

بورسیه کامل

این بورسیه‌ها امکان پوشش همه هزینه‌های تحصیلتان را خواهند داشت. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که بورسیه‌های تحصیلی فول فاند یا همان کامل، در برخی مواقع توانایی پوشش هزینه‌های زندگی دانشجویی را نیز در کنار تحصیل دارند.

در ایتالیا نوعی بورسیه تحصیلی فول فاند وجود دارد که به آن بورسیه تحصیلی استانی گفته می‌شود. این بورسیه استانی به این صورت است که می‌تواند همه هزینه‌های تحصیل  و بعضا زندگی شما را در ایتالیا پرداخت کند. با این تفاوت که باید در یکی از استان‌های تعیین شده توسط دولت این کشور اقامت داشته باشید. این استان‌ها معمولا با مشکل کمبود یا پیری جمعیت مواجه هستند.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کافی است با کارشناسان مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی در ایتالیا

تحصیل پرستاری در ایتالیا

در ایتالیا امکان تحصیل در ایتالیا در رشته پرستاری به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل پرستاری در این کشور به زبان انگلیسی، باید حتما مدرک زبان معتبر و ترجیحا از آیلتس داشته باشید. به این نکته توجه کنید که هرچقدر نمره ایلتس شما بیشتر باشد، شانستان برای دریافت پذیرش نیز بیشتر خواهد بود.

حداقل نمره آیلتس برای تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی در ایتالیا، نمره 5.5 است. اما اگر می‌خواهید به راحتی پذیرش بهترین دانشگاه‌های این کشور را به‌دست بیاورید، توصیه می‌کنیم حداقل نمره آزمون شما، نمره 7 باشد. اما اگر به دنبال تحصیل به زبان ایتالیایی هستید، حداقل مدرک B1 برای دریافت پذیرش کفایت خواهد کرد.

درآمد پرستاری در ایتالیا

طبق آمار منتشر شده توسط سایت Salary Explorer میانگین درآمد پرستاران در ایتالیا حدود 3,500 یورو در ماه است. همچنین کمترین حقوق ثبت شده حدود 2,300 یورو در ماه و بیشترین حقوق ثبت شده حدود 6,800 یورو در ماه است.

با این حال لازم است این نکته را مد نظر قرار دهید که حقوق یک پرستار بستگی به دانشگاه محل تحصیل، سوابق کاری، سطح بیمارستانی که در آن فعالیت می کند و بسیاری عوامل دیگر دارد.

سوالات متداول

بله. با اخذ بورسیه فول فاند چنین امکانی وجود خواهد داشت.

معمولا در صورت تسلط به زبان ایتالیایی، راحت‌تر از انگلیسی پذیرش دریافت می‌کنید.

قبولی در آزمون پذیرش دانشگاهی مهم‌ترین شرط برای دریافت پذیرش است.

جمع‌بندی

دانشجویانی که به دنبال تحصیل پرستاری در ایتالیا هستند و می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنند، می‌توانند از خدمات شرکت مهاجرتی بینا اپلای استفاده کنند. وکلای مهاجرتی حرفه‌ای مجموعه ما در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه، امکان مهاجرت به کشور ایتالیا را برایتان دریافت می‌کنند. جهت دریافت خدمات کافی است همین حالا با ما تماس بگیرید.