چرا تحصیل در هلند را انتخاب کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارند که در کنار هم باعث شده‌اند تا کشور هلند به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان تبدیل شود. اگر به دنبال مهاجرت به هلند هستید، ما در مجموعه بینا اپلای آماده ارائه خدمات و اخذ پذیرش تحصیلی این کشور برای شما هستیم.

در ادامه با برخی از دلایل انتخاب هلند برای تحصیل آشنا می‌شویم:

 • هزینه مناسب برای تحصیل: این مورد یکی از مهم‌ترین دلایل برای انتخاب هلند جهت تحصیل است که بسیار کمتر از کشورهایی مانند کانادا می‌باشد.
 • برخورداری از شیوه‌های نوین آموزشی: در حالی که بسیاری از کشورهای جهان برای تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان هنوز از سیستم‌های آموزشی قدیمی و منسوخ شده استفاده می‌کنند، در هلند از جدیدترین روش‌های آموزشی با بیشترین بازدهی ممکن بهره برده می‌شود.
 • هزینه‌های مقرون به صرفه برای زندگی: درست است که بسیاری از کشورهای جهان هزینه تحصیل مناسبی دارند، اما هزینه زندگی در این کشورها بسیار بالا است. این در حالی است که هزینه زندگی در هلند به مراتب کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد.
 • اخذ مدارک بین‌المللی تحصیلی: اگر به دنبال تحصیل در یک کشور اروپایی با سیستم آموزشی پیشرفته و جایگاه آموزشی بالا هستید تا بتوانید مدارک تحصیلی بین‌المللی و معتبر را اخذ کنید، هلند بهترین گزینه برایتان خواهد بود.
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی: در هلند، دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی امکان اخذ بورسیه تحصیلی را دارند. متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط و سوابق تحصیلی خود، برای دریافت فاندهای کامل و کمک‌هزینه‌ای اقدام کنند.
 • تسلط مردم هلند به انگلیسی: درست است که کشورهایی مانند آلمان و فرانسه گزینه مناسبی برای تحصیل هستند، اما به دلیل زبان پیچیده، امکان تحصیل برای بسیاری متقاضیان فراهم نیست. این در حالی است که بیش از 90 درصد مردم هلند به انگلیسی مسلط هستند.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

تحصیل در کشور هلند در مقاطع مختلف

تحصیل در کشور هلند در مقاطع مختلف

بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی که قصد تحصیل در خارج کشور مانند هلند را دارند، ابتدا از خود این سوال را می‌پرسند که دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌‌المللی در چه مقاطعی امکان تحصیل در این کشور اروپایی را دارند؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم دانشجویان و دانش‌آموزان تقریبا در تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند برای اخذ پذیرش کشور هلند اقدام کنند.

تحصیل در مدارس هلند

هلند یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در مقاطع مدرسه و پیش از دانشگاه است. سیستم آموزشی مدارس این کشور در دنیا زبانزد می‌باشد و دانش‌آموزان بین‌المللی زیادی سالانه برای تحصیل در مدارس این کشور اقدام می‌کنند.

مدارس موجود در کشور هلند را می‌توان به انواع مختلفی از جمله دولتی، دولتی از نوع Openbaar، مدارس خاص، مدارس دینی، مدارس مونته سوری، مدارس اشتاینر، مدارس دالتون و مدارس بین‌المللی اشاره کرد. به طور کلی، دانش‌آموزان بین‌المللی که به دنبال تحصیل در مدارس هلند هستند، به سراغ این نوع مدارس می‌روند. از جمله مدارس بین‌المللی این کشور هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در جدول زیر شرایط کلی تحصیل در مدارس این کشور را بررسی کرده‌ایم.

عنوان شرایط شرایط لازم برای تحصیل
تسلط به زبان انگلیسی یا هلندی که به نوع مدرس بستگی دارد. معمولا مدارس بین‌المللی دروس را به زبان انگلیسی و مدارس دولتی دروس را به زبان هلندی ارائه و آموزش می‌دهند.
شرایط سنی تا 18 الی 19 سال
شرایط مالی برخورداری از تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی به همراه مدارکی برای اثبات این موضوع

تحصیل‌ د‌ر هلند‌ در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا است که بسیاری از دانش‌آموزان پس از اتمام دوره تحصیلی خود در مدرسه، برای تحصیل در این مقطع اقدام می‌کنند. به طور کلی، دولت هلند این امکان را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد تا 5 بار در سال برای اخذ پذیرش دانشگاهی در این مقطع و در این کشور اقدام کنند.

این کشور دارای بیش از 17 دانشگاه و مرکز آموزشی است که امکان تحصیل لیسانس در هلند را در رشته‌های مختلف فراهم کرده‌اند. در ادامه جدولی درباره شرایط تحصیل‌ د‌ر هلند‌ در مقطع کارشناسی وجود دارد.

عنوان شرایط شرایط پذیرش
مدارک تحصیلی آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات آن می‌بایست همراه با ترجمه رسمی در دسترس باشند
مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 یا نمره تافل 550 (کاغذی) و 213 (اینترنتی) برای تحصیل به زبان انگلیسی
شرط معدل در سیستم نمره‌دهی هلند، نمرات از 10 محاسبه می‌شوند و حداقل GPA (معدل) مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 7 است. به طور تقریبی می‌توان گفت که معدل شما در سیستم ایران باید 14 به بالا باشد.
تمکن مالی برخورداری از شرایط مالی مناسب برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی و اثبات این موضوع
طول دوره تحصیل بین 4 تا 5 سال

تحصیل‌ د‌ر هلند‌ در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد را می‌توان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی معرفی کرد. بسیاری از دانشجویان ابتدا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور خودشان اقدام می‌کنند و پس از فارغ‌التحصیلی از این مقطع، به سراغ تحصیل کارشناسی ارشد در هلند می‌روند.

دولت هلند نسبت به مقطع کارشناسی، شرایط پذیرش به مراتب آسان‌تری را برای مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. به این معنی که می‌توانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور اقدام کنید. در ادامه جدولی درباره شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند وجود دارد.

عنوان شرایط شرایط لازم برای اخذ پذیرش
مدرک زبان آیلتس 6.5
(یا معادل تافل آن) برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا مدرک B2 برای تحصیل به زبان هلندی
شرط معدل باید حداقل معدل 15 را در مقطع تحصیلی قبلی داشته باشید. البته برخی دانشگاه‌های خاص معدل کمتر را نیز قبول می‌کنند
سوابق کاری بهتر است که دانشجو سابقه کاری در زمینه رشته تحصیلی خود داشته باشد.
تمکن مالی دانشجو باید با ارائه مدارکی ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه تحصیل کارشناسی ارشد و نیز هزینه زندگی در هلند را دارد
طول دوره تحصیل بین یک تا دو سال

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی محبوب در کشور هلند، مقطع دکترا است. دانشجویان ایرانی بسیاری بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، برای تحصیل در مقطع دکترا در هلند اقدام می‌کنند. دولت هلند برای پذیرش دانشجویان در این مقطع شرایط ساده‌ای را در نظر گرفته‌ است می‌توانید به راحتی بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

عنوان شرط شرایط لازم برای اخذ پذیرش
مدرک زبان آیلتس 6.5 (یا معادل تافل آن) برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا مدرک B2 برای تحصیل به زبان هلندی
نامه از استاد راهنما نامه تاییدیه از استاد راهنما در یکی از دانشگاه‌های هلند.
مقالات چاپ شده برخورداری از آن‌ها شانس شما را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش می‌دهد.
معدل بالا هر چه معدل شما در مقطع تحصیلی قبلی بالاتر باشد شانس بیشتری برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر هلند خواهید داشت. به طور کلی حداقل معدل 14 نیاز است.
تمکن مالی مشابه مقاطع تحصیلی قبلی، برای مقطع دکترا نیز ارائه مدارک بانکی برای اثبات تمکن مالی لازم است
طول دوره حداقل 4 سال

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

به طور کلی، برای تحصیل در کشور هلند و در مقاطع تحصیلی مختلف، باید مدرک زبان داشته باشید. معمولا هم مراکز آموزشی این کشور برای پذیرش دانشجویان به مدرک آیلتس یا تافل نیاز دارند. اما این سوال مطرح می‌شود که آیا امکان تحصیل در هلند بدون مدرک زبان وجود دارد؟

برخی از دانشگاه‌های هلند وجود دارند که برای تحصیل در برخی از رشته‌ها از دانشجو مدرک زبان درخواست نمی‌کنند. از جمله دانشگاه‌های هلند که برای پذیرش به مدرک زبان نیاز ندارند می‌توان به دانشگاه آمستردام، گرونینگن، لیدن، روتردام، اوترخت و واگنینگن اشاره کرد.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه‌های تحصیل در کشور هلند

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، هلند یکی از کشورهای اروپایی با کمترین هزینه تحصیل است. اگر به دنبال تحصیل در این کشور هستید، توصیه می‌کنیم حتما و ابتدا درباره هزینه تحصیل در هلند و دانشگا‌ه‌های مختلف این کشور بدانید.

هزینه تحصیل در هلند در مقاطع مختلف به صورت زیر است:

 • مقطع کارشناسی: بین 6 هزار یورو تا 15 هزار یورو
 • مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: بین 8 هزار یورو تا 20 هزار یورو

در جدول زیر هزینه‌های تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها و مدارس هلند را بررسی کرده‌ایم.

نام مرکز آموزشی هزینه تحصیل
مدرسه بین‌المللی دلفت 15 هزار یورو
مدرسه بین‌المللی آیندهوون 10 هزار یورو
مدرسه بین‌المللی بردا 12 هزار یورو
مدرسه گرونینگین 8 هزار یورو
مدرسه آرنهم 6500 یورو
دانشگاه ماستریخت بین 8 تا 13 هزار یورو
دانشگاه آمستردام حدودا 12 هزار یورو

هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند

در جدول زیر هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند را از ابعاد مختلف بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینه مبلغ قابل پرداخت
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 800 تا 1300 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر بین 1300 تا 1900 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر 650 تا 110 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر 1150 تا 1500 یورو
بلیط یک طرفه وسایل حمل و نقل عمومی 2 تا 4 یورو
یک هر کیلومتر تاکسی 1 تا 2.2 یورو
تعرفه هر دقیق مکالمه با موبایل حدودا 0.25 یورو
اینترنت با سرعت 60 مگابیت با حجم نامحدود ماهانه 50 یورو
باشگاه تناسب اندام بین 25 تا 50 یورو در ماه
یک کیلوگرم برنج 2 یورو
یک کیلوگرم پنیر 11 یورو
یک وعده غذایی معمولی 12 یورو

نحوه تحصیل رایگان در هلند

تحصیل رایگان در هلند

درست است  که هزینه تحصیل در کشور هلند به مراتب کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مانند انگلیس است، اما همچنان شهریه و هزینه‌های تحصیلی در هلند برای دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی زیاد است.

در این راستا شما می‌توانید به راحتی با انجام کارهای دانشجویی و همین‌طور اخذ بورسیه، به صورت رایگان در هلند تحصیل کنید. در ادامه با این دو روش برای تحصیل رایگان در هلند آشنا می‌شویم.

اخذ بورسیه تحصیلی در هلند

اخذ بورسیه تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل‌ د‌ر هلند‌ و حتی تحصیل رایگان در این کشور است. توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کشور هلند را می‌توان به دو نوع فول فاند یا بورسیه کامل و بورسیه کمک‌هزینه‌ای تقسیم کرد. در جدول زیر با برخی از بورسیه‌های ارائه شده در این کشور آشنا می‌شویم.

نام بورسیه تحصیلی مبلغ قابل پوشش توسط بورسیه
بورسیه دانشگاه اوترخت در برخی مواقع تمام شهریه و در برخی مواقع 11 هزار یورو هم هزینه زندگی در کنار پرداخت شهریه
بورسیه دانشگاه آمستردام 25 هزار یورو
بورسیه کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه آمستردام VU 15 هزار یورو
بورسیه دانشگاه لیدن 15 هزار یورو، 10 هزار یورو یا تمام شهریه بسته به مقطع تحصیلی و شرایط دانشجو
بورسیه دانشگاه دلفت پرداخت کامل شهریه تحصیل به همراه بخشی از مخارج زندگی
بورسیه دانشگاه صنعتی توئنته بین 6 تا 25 هزار یورو
بورسیه دانشگاه وریج آمستردام 15 هزار یورو
بورسیه دانشگاه لاهه 5 هزار یورو

انجام کار دانشجویی در هلند

انجام کار دانشجویی در هلند

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌ها یا حتی تحصیل رایگان در کشور هلند، انجام کار دانشجویی است. توجه داشته باشید که کارهای دانشجویی را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. به عنوان مثال، می‌توانید با شرکت در دوره کارآموزی پایان‌نامه صنعتی، حقوق دوره کارآموزی دریافت کنید و در عین حال به تحصیل مشغول شوید. حقوقی که برای انجام این کار دریافت می‌کنید، برای یک زندگی دانشجویی معمولی کافی است.

در صورت تمایل، دانشجویان می‌توانند در کشور هلند به مدت 16 ساعت در هفته و به صورت نیمه‌وقت مشغول به کار شوند. در عین حال، در تابستان که دانشگاه‌ها تعطیل هستند، دانشجویان می‌توانند به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند. توجه داشته باشید که کار کردن بیشتر از زمان تعیین شده غیر مجاز است و مشکلات مختلفی را برای دانشجو ایجاد می‌کند.

اگر این سوال را از خود می‌پرسید که مبلغ دریافتی از کار پاره‌وقت در هلند چقدر است، باید بگوییم برای انجام کار پاره‌وقت درا ین کشور مبلغی بین 10 تا 15 یورو بابت هر ساعت دریافت می‌کنید. این مبلغ در هفته به بیش از 170 یورو می‌رسد!

بهترین دانشگاه‌های هلند

بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان در کشور هلند قرار دارند. به همین خاطر است که سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. در جدول زیر برخی از بهترین دانشگاه‌های هلند را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاه رتبه موقعیت مکانی
دانشگاه و تحقیقات واگنینگن 62 واگنینگن
دانشگاه آمستردام 66 آمستردام
دانشگاه لیدن 70 لیدن
دانشگاه اراسموس روتردام 72 روتردام
دانشگاه اوترخت 75 اوترخت
دانشگاه ماستریخت 121 ماستریخت

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در هلند

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل به هلند می‌روند، به دنبال برگشتن به ایران پس از اتمام دوران تحصیل خود هستند. برای این منظور، باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که مورد تایید وزارت علوم هستند. در جدول زیر برخی از این دانشگاه‌ها را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاه رتبه جهانی موقعیت مکانی
دانشگاه دلفت 61 دلفت
دانشگاه آیندهوون 125 آیندهوون
دانشگاه اراسموس روتردام 72 روتردام
دانشگاه لیدن 70 لیدن
دانشگاه ماستریخت 121 ماستریخت
دانشگاه توئنته 212 انسخده
دانشگاه گرونینگن 88 گرونینگن
دانشگاه اوترخت 75 اوترخت
دانشگاه آمستردام 66 آمستردام

ددلاین دانشگاه های هلند

ددلاین دانشگاه‌های هلند با یکدیگر متفاوت است. با این حال معمولا این دانشگاه‌ها دارای یکی از ددلاین های زیر هستند:
 • 15 ژانویه
 • 1 می
 • 1 آپریل

بهتر است برای اطلاع از ددلاین دقیق دانشگاه مورد نظر خود وبسایت آن دانشگاه را چک کنید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل‌ د‌ر هلند‌

دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های مختلفی در کشور هلند اقدام کنند.

از جمله بهترین رشته های تحصیلی در هلند می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • دندان‌پزشکی
 • مهندسی مکانیک
 • تکنسین آزمایشگاه پزشکی
 • علوم کشاورزی
 • دوره‌های WO انفورماتیک
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی در هلند

اخذ پذیرش تحصیلی در هلند

دانشجویان و دانش‌آموزان برای اخذ ویزای هلند و تحصیل در این کشور باید مراحل زیر را طی کنند:

 • یک برنامه تحصیلی را انتخاب کنید: در مورد سطح تحصیلات مورد نظرتان (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا) و رشته تحصیلی خود تصمیم بگیرید. اگر مدرک زبان ندارید برای شرکت در آزمون آیلتس یا تافل هم برنامه ریزی کنید.
 • مدارک را آماده کنید: مدارک مهم از جمله دانشنامه (همراه با ترجمه رسمی)، ریزنمرات (همراه با ترجمه رسمی)، انگیزه نامه، رزومه تحصیلی و مدرک زبان را آماده در اختیار داشته باشید.
 • شرایط پذیرش دانشگاه را بررسی کنید: هر دانشگاه ممکن است شرایط و مدارک دیگری هم جهت پذیرش نیاز داشته باشد، بنابراین وب سایت دانشگاه را برای کسب اطلاعات بیشتر بررسی کنید.
 • درخواست خود را ارسال کنید: از طریق Studielink برای دانشگاه مورد نظر خود اپلای کنید. این وبسایت پورتال رسمی اپلای برای دانشگاه های هلند است. شما می توانید برای حداکثر چهار برنامه تحصیلی در دانشگاه های مختلف درخواست دهید. همچنین می توانید انتخاب های خود را قبل از پایان مهلت ثبت نام تغییر دهید.
 • منتظر نتیجه باشید: نتایج پذیرش معمولاً در ماه آپریل اعلام می شود. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام کنند و شهریه ترم اول را پرداخت کنند تا بتوانند برای ویزای تحصیلی اقدام کنند.
 • درخواست ویزا: پس از دریافت دعوتنامه ثبت نام، فرآیند درخواست ویزا را به سرعت شروع کنید. این پروسه می تواند کمی زمان بر باشد پس فرصت را از دست ندهید.
 • ورود به هلند: پس از دریافت ویزا، برای اسکان و سفر به هلند برنامه ریزی کنید. شهر جدید خود را در آغوش بگیرید و جاذبه های آن را کشف کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر
 • مدارک هویتی معتبر به همراه ترجمه رسمی
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزا
 • عکس پرسنلی جدید به تعداد مناسب
 • گواهی ریزنمرات تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • انگیزه‌نامه
 • مدارک تمکن مالی
 • گواهی دریافت بیمه مسافرتی و سلامت
 • گواهی پرداخت هزینه بررسی درخواست ویزا
 • کپی از تمام مدارک مورد نیاز
 • تکمیل مراحل مربوط به احراز هویت

نحوه اخذ ویزای همراه هلند

دانشجویان و دانش‌آموزی که توانسته‌اند ویزای تحصیلی هلند را دریافت کنند، می‌توانند برای خانواده خود هم ویزای همراهی را دریافت کنند.

ویزای همراه دانشجویی، همان‌طور که از نام آن مشخص است تنها به خانواده دانشجویان اعطا می‌شود. دانشجویان بعد از دریافت ویزای تحصیلی هلند و گذشت مدتی از تحصیلشان در هلند می‌توانند برای دریافت این ویزا برای همسر، فرزندان زیر 18 سال یا والدین خود اقدام کنند.

برای اخذ ویزای تحصیلی هلند باید مدارک زیر را ارائه بدهید:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • سند ازدواج
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • چند قطعه عکس جدید پرسنلی
 • گواهی برخورداری از تمکن مالی لازم
 • مدرک زبان انگلیسی یا هلندی (تنها در مواقع خاص)

بهترین شهرهای هلند برای تحصیل

نام شهر مزایای تحصیل
دلفت دانشگاه دلفت، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دولتی در هلند است که دانشجویان بسیاری به دنبال تحصیل در آن هستند.
آیندهوون به دلیل وجود دانشگاه صنعتی آیندهوون و هزینه‌های مناسب زندگی در این شهر، دانشجویان زیادی به دنبال تحصیل در آن هستند.
آمستردام بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی هلند در این شهر قرار دارند و هزینه‌های تحصیل در آمستردام کمتر از بسیاری از شهرهای دیگر است.
روتردام دانشگاه روتردام به دانشجویان زیادی بورسیه اعطا می‌کند. به همین خاطر، بسیاری از دانشجویان به دنبال اقامت در این شهر و تحصیل در دانشگاه روتردام هستند.

پیدا کردن خانه دانشجویی در هلند

یکی از چالش های دانشجویان بین المللی در هلند پیدا کردن خانه دانشجویی است.

در حال حاضر کم و بیش بحران مسکن در هلند وجود دارد و این مشکل در شهرهای بزرگ بیشتر هم دیده می شود.

برای اینکه سریعتر خانه دانشجویی مناسب را در هلند پیدا کنید می توانید از این وبسایت ها استفاده کنید:

 • Kamernet (دارای بیشترین آگهی ها)

 • Huurwoningen (بهترین گزینه برای دانشجویان بین المللی – امکان ایجاد اکانت رایگان تا 14 روز)

 • HousingAnywhere (برای اقامت موقت)

 • Huurzone (امکان ایجاد اکانت رایگان)

شما می توانید با استفاده از سرویسی مانند Stekkies، که لیست آگهی های جدید را مستقیماً به واتس اپ شما ارسال می کند، شانس خود را بسیار افزایش دهید.

هر آگهی در عرض یک ساعت پس از آنلاین شدن صدها درخواست دریافت می کند. آنها معمولاً فقط چند نفر اول را انتخاب می کنند که برای مشاهده درخواست داده اند.

کار پس از تحصیل در هلند

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا دانشجویان بسیاری برای تحصیل در کشور هلند اقدام کنند، امکان کار در این کشور بعد از اتمام تحصیل می‌باشد. درست است که بدون تحصیل در این کشور هم می‌توانید برای اخذ ویزای کاری هلند اقدام کنید، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت تحصیل در این کشور و اخذ مدارک تحصیلی معتبر و بین‌المللی، شانس بیشتری برای اخذ ویزای کاری و پیدا کردن کار مورد نظرتان را دارید.

برای کار در کشور هلند بعد از تحصیل باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. به عنوان مثال، زمانی که دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل می‌شوند، به آن‌ها یک سال اقامت موقتی این کشور اعطا می‌شود که دوره Orientation Year نام دارد. در این مدت، شما فرصت دارید تا شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنید. توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای کاری، باید بین کارفرما و شما قرارداد رسمی انعقاد شود.

نکته‌ای که درباره دوره Orientation Year وجود دارد این است که این دوره از به محض فارغ‌التحصیل شدن دانشجو آغاز نمی‌شود. بلکه برای دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، این دوره 4 ماه بعد از اتمام دوره تحصیل آغاز می‌شود. این در حالی است که این بازه زمانی برای دانشجویان مقطع دکترا، سه سال بعد از فارغ‌التحصیلی است.

نکته‌ای که درباره کار در هلند پس از اتمام تحصیل وجود دارد این است که در صورت پیدا کردن کار و ثبت رسمی قرارداد، ویزای تحصیلی شما به یکی از انواع ویزاهای کاری در هلند تغییر می‌کند. نوع ویزای کاری شما بستگی به کارفرما و نوع قراردادتان دارد. از جمله انواع ویزاهای کاری در هلند می‌توان به Short stay visa، Long-stay visa (MVV)، Permit knowledge migrants، Work permit (TWV)، combined work and residence permit (GVVA) و EU Blue Card اشاره کرد.

مشاغل مورد نیاز هلند

به عنوان یک دانشجوی فارغ‌التحصیل در یکی از دانشگاه‌های هلند که قصد پیدا کردن کار در این کشور را دارد، بد نیست کمی درباره مشاغل مورد نیاز و محبوب این کشور بدانید. در این رابطه، باید بگوییم که مشاغل مورد نیاز در هلند عبارت اند از:

حسابداری، مدیریت حسابداری، مدیریت مالی، طراحی گرافیک، عکاسی، مهندسی پرواز، مهمانداری، خلبانی، معماری، مکانیک، مدیریت شعبه بانک، معلمی زبان، مترجمی، مدیریت پروژه، مهندسی عمران، مهندسی ناظر، مهندس برق، دندان‌پزشکی، متخصص آزمایشگاه، پرستار، داروساز، صندوقدار، معلم و متخصص کامپیوتر

اخذ اقامت دائم هلند

اگر می‌خواهید از طریق تحصیل در کشور هلند، اقامت دائمی این کشور را دریافت کنید، باید به فکر پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری بعد از اتمام دوره تحصیل باشید. بعد از پیدا کردن کار در این کشور و تبدیل ویزایتان به ویزای کاری، اقامت موقتی این کشور را دریافت می‌کنید که تا 5 سال قابلیت تمدید دارد. بعد از این مدت، می‌توانید برای اخذ اقامت دائمی این کشور اقدام کنید. اگر هم می‌توانید حق شهروندی و تابعیت هلند را دریافت کنید، باید بین یک تا سه سال دیگر هم صبر کنید. در این صورت، از تمام حق‌وحقوق و مزایای شهروندان هلندی بهره‌مند خواهید شد.

سوالات متداول

خیر محدودیت سنی برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا وجود ندارد. با این حال برای اقدام جهت اخذ ویزا لازم است از یکی از دانشگاه های هلند پذیرش بگیرید و این دانشگاه ها بعضا سن بالا را به عنوان یک فاکتور منفی در نظر می گیرند.

 

اگر سن شما بالاست، بهتر است روی بهبود رزومه خود تمرکز کنید تا شانستان را برای اخذ پذیرش افزایش دهید.

از جمله بهترین دانشگاه‌های هلند برای تحصیل می‌توان به دانشگاه لیدن، اوتریخت، اراسموس روتردام، دانشگاه UV آمستردام، توئنته، دانشگاه فناوری دلفت،‌ دانشگاه صنعتی ایلندون، تیلبرگ، ماستریخت، رادبود، دانشگاه آمستردام هلند و واگنینگتن اشاره کرد.

برای کاریابی در کشور هلند می‌توانید به سراغ مراکز کاریابی بروید. این مراکز می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و متناسب با شرایطی که دارید، بهترین عنوان شغلی را برای شما پیدا کنند. از جمله بهترین سایت‌های کاریابی در هلند می‌توان به monsterboard، uitzendbureau، vacatures، nationalevacaturebank و undutchables اشاره کرد.

خیر. ویزای تحصیلی کشور هلند از نوع موقتی است و به هیچ عنوان امکان تبدیل به اقامت دائم را ندارد. اما اگر می‌خواهید اقامت دائم و حتی تابعیت این کشور را دریافت کنید، لازم است که بعد از اتمام دوران تحصیل، ویزای تحصیلی خود را به یکی از ویزاهای دیگر مانند ویزای کاری این کشور تبدیل کنید.

علاوه بر این دو روش می‌توانید برای کاهش هزینه‌های تحصیل به سراغ اقامت در خانه به صورت مشترک بروید. همچنین می‌توانید به سراغ اتاق‌های یک نفره یا حتی خوابگاه برای زندگی بروید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، باید در زمان ثبت نام هزینه دریافت بیمه دانشجویی را هم پرداخت کنند. برای دریافت این بیمه، باید مبلغی در حدود 50 یورو پرداخت کنید. توجه داشته باشید که با دریافت این بیمه، بخش اعظمی از هزینه‌های درمان احتمالی شما در این کشور کاهش پیدا می‌کند.

جمع بندی

هلند یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقاطع مختلف مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. اگر می‌خواهید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید، ما در مجموعه بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای دریافت خدمات از مجموعه ما کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه مهاجرتی ما تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.