هزینه تحصیل در هلند در مقاطع مختلف

اگر قصد انتخاب کشور هلند برای مهاجرت تحصیلی را دارید، لازم است که درباره هزینه تحصیل در مقاطع مختلف این کشور اطلاعاتی داشته باشید. در این صورت، می‌توانید متناسب با شرایطی که دارید، بهترین تصمیم‌گیری را در زمینه تحصیل در این کشور و انتخاب دانشگاه مناسب انجام دهید.

هزینه تحصیل در مدارس هلند

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل در مدارس کشور هلند بستگی به شرایط مختلفی و مخصوصا نوع آن مدرسه دارد. هزینه تحصیل در مدارس دولتی این کشور کمتر از مدارس خصوصی است. در مقابل، ممکن است امکانات کمتری را در این مدارس دریافت کنید. در نتیجه، برآورد نهایی و انتخاب نوع مدرسه مناسب بر عهده شماست.

تحصیل در مدارس هلند

در ادامه هزینه تحصیل در مدارس هلند را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم:

 • به طور کلی، هزینه تحصیل در مدارس هلند برای خانواده‌های هلندی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بین 250 تا 2 هزار یورو است
 • میانگین شهریه مدارس برای تحصیل در هلند برای دانش‌‌آموزان عضو اتحادیه اروپا، 850 یورو است
 • هزینه تحصیل در مدارس ابتدا و متوسطه اول هلند برای دانش‌آموزان خارج از اتحادیه اروپا، بین 5 تا 22 هزار یورو در هر سال برآورد شده است
 • هزینه تحصیل در مدارس متوسطه دوم هلند برای دانش‌آموزان خارج از اتحادیه اروپا، بین 8 تا 23 هزار یورو است

هز‌ینه تحصیل‌ در هلند‌ در مقطع کارشناسی

سالانه بسیاری از دانش‌آموزانی که به تازگی دبیرستان خود را تمام کرده‌اند، برای تحصیل لیسانس در هلند اقدام می‌کنند. به طور کلی، هزینه تحصیل کارشناسی در هلند بسیار کمتر از کشورهای قاره آمریکا و کشورهای دیگری مانند انگلستان است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هلند بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. در مقابل، بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی این کشور دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در نتیجه، متناسب با شرایطی که دارید، باید هزینه تحصیل در کشور هلند را برای خودتان برآورد کنید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

در ادامه هزینه تحصیل کارشناسی در هلند را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم:

 • دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا سوئیس هستند، برای تحصیل کارشناسی در هلند شهریه بسیار کمی را پرداخت می‌کنند که این هزینه برای دانشگاه‌های دولتی بین 700 تا 2100 یورو برای هر سال تحصیلی است
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم زیاد است و برای تحصیل در این دانشگاه‌ها، شهریه چندان تفاوتی با دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ندارد. به طور کلی، برای هر سال تحصیلی در این دانشگاه‌ها، باید حدودا 30 هزار یورو هزینه کنید
 • هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، به مراتب گران‌تر از حالت کلی است. با این حال، همچنان هزینه کمتری نسبت به دانشگاه خصوصی پرداخت می‌کنید. این هزینه برای دانشجویان بین‌المللی بین 6 تا 15 هزار یورو در هر سال تحصیلی است

هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

فوق لیسانس را می‌توان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی ایرانی دانست. بسیاری از دانشجویان، بعد از اتمام مقطع کارشناسی در ایران، برای تحصیل در این مقطع در کشورهای اروپایی و مخصوصا هلند اقدام می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه هلند

به طور کلی، درست مانند مقطع کارشناسی و مدارس هلند، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد هم در این کشور کمتر از بسیاری از کشورهای آمریکایی و حتی اروپایی است. همچنین، باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه تحصیل در کشور هلند در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا دو برابر دانشگاه‌های دولتی در این کشور باشد.

در ادامه لیستی از هزینه‌های تحصیل در این مقطع در هلند ارائه می‌شود:

 • میانگین شهریه تحصیل برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا بین هزار تا 2 هزار یورو در هر سال است
 • دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل باید شهریه‌ای بین 8 تا 20 هزار یورو برای هر سال تحصیلی پرداخت کنند
 • در صورتی که برای تحصیل دانشگاه‌های خصوصی این کشور را انتخاب کنید، ممکن است هزینه تحصیل سالیانه شما به 50 هزار یورو هم برسد

هز‌ینه تحصیل‌ در هلند‌ در مقطع دکترا

دکترا را می‌توان بالاترین مقطع تحصیلی در کشور هلند دانست که بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل فوق لیسانس، برای تحصیل در این مقطع هم اقدام می‌کنند. از میان این متقاضیان، دانشجویان زیادی ملیت ایرانی دارند.

هزینه تحصیل در کشور هلند در مقطع دکترا به مراتب بیشتر از کارشناسی ارشد و کارشناسی است. چرا که رشته‌ها کاملا تخصصی هستند و طول دوره هم 4 ساله می‌باشد. در صورت انتخاب دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل، این هزینه چندین برابر هم خواهد شد.

در ادامه هزینه تحصیل دکترا در هلند را برای دانشجویان مختلف بررسی کرده‌ایم:

 • به طور کلی، هزینه مشخصی برای تحصیل دانشجویان عضو اتحادیه اروپا در مقطع دکترا وجود ندارد. بسیاری از این دانشجویان با شرایط فاند پذیرفته می‌شوند و تحصیلشان تقریبا رایگان است
 • هزینه تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، بین 6 تا 20 هزار یورو در هر سال است
 • در صورت انتخاب دانشگاه‌های خصوصی، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه تا 60 هزار یورو در هر سال برای مقطع دکترا در هلند شوید

شهریه بهترین دانشگاه های هلند

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور هلند را دارند، بهتر است برترین دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه آمستردام را برای تحصیل انتخاب کنند. چرا که مدارک تحصیلی اعطایی از این دانشگاه‌ها معتبرتر است و شانس بیشتری برای اخذ پذیرش آن‌ها خواهید داشت. در جدول زیر شهریه بهترین دانشگاه‌های هلند را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاهرتبه جهانیمیانگین شهریه
دانشگاه Wageningen59میانگین 15 هزار یورو
دانشگاه Amesterdam60میانگین 12 هزار یورو
دانشگاه Utrecht66میانگین 10 هزار یورو
دانشگاه Delft70بین 15 تا 19 هزار یورو

هز‌ینه زندگی دانشجویی د‌ر هلند‌

اگر قصد تحصیل در هلند را دارید و می‌خواهید هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور را برآورد کنید، باید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید. در ادامه هزینه زندگی دانشجویی در هلند را از زوایای مختلف بررسی کرده‌ایم.

هزینه اقامت دانشجویی در هلند

در حال حاضر دانشجویان می‌توانند به روش‌های مختلفی در هلند اقامت داشته باشند. از جمله روش‌های اقامت می‌توان به اجاره سوئیت دانشجویی، خوابگاه دانشگاه، آپارتمان تک خوابه و آپارتمان‌های با متراژهای بالاتر اشاره کرد. در جدول زیر هزینه زندگی دانشجویی در هلند را از نظر هزینه اقامت بررسی کرده‌ایم.

نوع اقامتمبلغ قابل پرداخت
خوابگاه دانشجویی700 تا 1000 یورو
سوئیت دانشجویی800 تا 1100 یورو
آپارتمان تک خوابه1000 تا 1200 یورو
آپارتمان سه خوابه1500 تا 2000 یورو

هزینه خورد و خوراک در هلند

یکی دیگر از زوایای برآورد هزینه تحصیل در هلند، هزینه خورد و خوراک است. توجه داشته باشید که قیمت اقلام خوراکی در هلند بسیار مناسب است و حتی با حداقل درآمد هم مشکلی از بابت خرید خوراک معمولی نخواهید داشت. در جدول زیر برخی از هزینه‌های خورد و خوراک را در هلند بررسی کردیم.

نوع خورد و خوراکمبلغ قابل پرداخت
یک لیتر شیر1 یورو
12 عدد تخم مرغ2 یورو
یک کیلوگرم برنج2 یورو
یک کیلوگرم مرغ8 یورو
یک کیلوگرم سیب3 یورو
یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی2 یورو

هزینه حمل و نقل در هلند

به طور کلی، می‌توان گفت که هلند از نظر سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته است و بسیاری از مردم این کشور از این سیستم استفاده می‌کنند. در جدول زیر هزینه زندگی دانشجویی در هلند را از نظر هزینه‌های حمل و نقل عمومی بررسی کرده‌ایم.

نوع خدماتمبلغ قابل پرداخت
بلیط حمل و نقل ماهیانهتقریبا 90 یورو در ماه
هر کیلومتر تاکسی2 یورو
بلیط یک طرف حمل و نقل عمومی3 یورو

هزینه ویزای دانشجویی هلند

به طور کلی، برای اخذ ویزای دانشجویی کشور هلند، به کمتر از 1000 یورو نیاز دارید. این هزینه‌ها معمولا ثابت هستند و تنها در شرایط خاص و هر چند سال یک بار ممکن است مقداری تغییر کنند. در جدول زیر مخارج اخذ ویزا را ذکر کرده ایم تا برآورد بهترین از هزینه تحصیل در کشور هلند داشته باشید.

نوع هزینه‌هامبلغ قابل پرداخت
هزینه اخذ و صدور ویزای دانشجویی174 یورو
هزینه احراز هویت و انگشت‌نگاریمتغیر (معمولا 100 یورو)

سایر هزینه‌ها

علاوه بر موارد کلی مانند حمل و نقل، هزینه تحصیل، هزینه ویزا، برخی مخارج هم در دسته‌بندی‌های سایر قرار می‌گیرند. این هزینه‌ها می‌توانند موارد مختلفی را شامل شوند. در جدول زیر برخی از انواع هزینه زندگی دانشجویی در هلند را بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینهمبلغ قابل پرداخت
هزینه شارژ ساختمان ماهیانهحدودا 160 یورو در ماه
هزینه وای‌فای ماهیانه با سرعت 8 مگابیتتقریبا 130 یورو در ماه
هزینه یک وعده شام دونفره در رستوران معمولیحدودا 25 یورو در ماه
هزینه اشتراک باشگاه بدنسازیماهیانه 90 یورو

راه‌های کاهش هز‌ینه تحصیل‌ در هلند‌

به دلیل تفاوت ارزش ارز در ایران و هلند، بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند، با مشکلات اقتصادی مختلفی مواجه می‌شوند. در نتیجه، باید به دنبال راهکارهایی باشند تا بتوانند تا حد امکان هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را برای خودشان کاهش دهند. در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اخذ بورسیه تحصیلی، انجام کارهای دانشجویی و اقامت مشترک با دانشجویان دیگر اشاره کرد. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

اخذ بورسیه تحصیلی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در هلند

یکی از ساده‌ترین و البته بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در کشور هلند، اخذ بورسیه تحصیلی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، با دریافت این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیلشان را تا حد زیادی کاهش دهند. حتی برخی بورسیه‌ها امکان پوشش کامل هزینه‌های تحصیل و زندگی را هم دارند.

بورسیه تحصیلی هلند

به طور کلی، بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کشور هلند را می‌توان به دو دسته کمک هزینه‌ای یا معمولی و فول فاند یا کامل تقسیم کرد. بورسیه‌های فول فاند، بورسیه‌هایی هستند که می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل شما را در این کشور پوشش دهند. همچنین برای از فول فاند‌ها علاوه بر هزینه‌های تحصیل‌، مبلغی را به عنوان هزینه زندگی دانشجویی به شما پرداخت خواهند کرد.

در کنار فول فاند هلند، بورسیه کمک هزینه‌ای قرار دارد. این نوع بورسیه‌ها توانایی پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را دارند. به طور کلی، باید بگوییم که شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی در هلند کاملا رقابتی است و دانشجویانی که از شرایط برتری برخوردار باشند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت. همچنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که بورسیه‌های فول فاند به تعداد بسیار محدود ارائه می‌شوند. در نتیجه، ممکن است شانس کافی برای دریافت این بورسیه‌ها را نداشته باشید. اما برای بورسیه‌های کمک هزینه‌ای، شانستان بیشتر خواهد بود.

در ادامه برخی از بورسیه‌های محبوب هلند را معرفی کرده‌ایم:

 • بورسیه Holland Scholarships: این بورسیه مخصوص دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا است که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند و می‌تواند تا 5 هزار یورو در ابتدای سال تحصیلی به آن‌ها پرداخت کند
 • بورسیه Erasmus Mundus Scholarships: این بورسیه به دانشجویان دانشگاه‌هایی اعطا می‌شود که عضو اراسموس هستند. بورسیه ارائه شده توسط اراسموس معمولا از نوع کمک هزینه‌ای است
 • بورسیه‌های دانشگاهی: در حال حاضر دانشگاه‌های مختلفی در هلند بورسیه‌های کمک هزینه‌ای و فول فاند ارائه می‌دهند
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

انجام کار دانشجویی

انجام کار دانشجویی یکی از روش‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در کشور هلند است. با انجام کار دانشجویی، ماهیانه یا روزانه درآمدی کسب می‌کنید که این درآمد می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهد. توجه داشته باشید که برای انجام کار دانشجویی در هلند، محدودیت‌ها و شرایطی وجود دارد که باید حتما آن‌ها را رعایت کنید.

یکی از شرایط در نظر گرفته شده برای انجام کار دانشجویی در هلند، محدودیت ساعت کاری است. دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی در هلند را دارند، تنها می‌توانند به صورت پاره‌وقت و نهایتا 16 ساعت در هفته در این کشور کار کنند. همچنین در صورت تاهل و اخذ ویزای همراهی، همسرتان هم امکان کار به همین میزان ساعت را دارد.

به طور کلی، کارهای دانشجویی در هلند را می‌توان به دو دسته درون دانشگاهی و خارج از دانشگاهی تقسیم کرد. کارهایی که مربوط به داخل دانشگاه می‌شوند عبارتند از: طراحی دوره، دستیاری تدریس و دستیاری پژوهشی و دانشجویی. اگر هم قصد انجام کار خارج دانشگاهی را دارید، می‌توانید در زمینه‌های مختلفی از جمله گارسون، دلیوری، آشپزی، خانه‌داری، تدریس خصوصی، منشی اداری، مترجمی و مشاغل این‌چنینی مشغول به کار شوید. به طور کلی هم می‌توان گفت که میزان درآمد مشاغل دانشجویی در هلند بین ساعتی 6 تا 11 یورو است.

اقامت اشتراکی

به طور کلی، بخش عمده هزینه تحصیل در هلند مربوط به اقامت دانشجو می‌شود. برخی دانشجویان ممکن است به هر دلیلی امکان اقامت در سوئیت‌های دانشجویی را نداشته باشند. در نتیجه، مجبور هستند برای خود آپارتمان اجاره کنند. هزینه اجاره آپارتمان هم برای دانشجویان زیاد است و باعث ایجاد مشکلات اقتصادی زیادی برای آن‌ها می‌شود. اما با اقامت اشتراکی می‌توان هزینه اجاره ملک را تا حد زیادی کاهش داد. در روش اقامت اشتراکی، شما یک یا چند هم‌خانه دارید و با آن‌ها در یک ملک زندگی می‌کنید. در این روش، می‌توانید تا حد زیادی، هزینه‌های زندگی در هلند را کاهش دهید.

بهترین شهرهای هلند‌ برای تحصیل‌

دانشجویانی که به دنبال اخذ ویزای کشور هلند و تحصیل در این کشور هستند، باید با بهترین شهرهای این کشور برای تحصیل آشنا باشند. در این صورت می‌توانند متناسب با نیاز و شرایطشان به سراغ بهترین شهرها برای زندگی و تحصیل بروند.

در ادامه برخی از بهترین شهرهای هلند برای تحصیل با هزینه مناسب را معرفی کرده‌ایم:

 • آمستردام: یکی از بهترین شهرهای هلند برای تحصیل آمستردام است. به دلیل وجود دانشگاه‌های مختلف، هزینه مناسب و کیفیت بالای زندگی، تقاضای زیادی برای اقامت در این شهر وجود دارد
 • اوترخت: دانشگاه مشهور اوترخت در این شهر قرار دارد. همچنین به دلیل قیمت مناسب املاک، دانشجویان زیادی برای زندگی در اوترخت اقدام می‌کنند
 • لیدن: این شهر به دلیل هزینه مناسب زندگی و سیستم حمل و نقل عمومی عالی، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار دارد

سوالات متداول

بله. برای زندگی در این کشور هزینه بسیار کمتری پرداخت خواهید کرد.

اخذ بورسیه تحصیلی بهترین روش است.

در صورت دریافت فول فاند، شهریه‌ای برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند پرداخت نخواهید کرد.

جمع‌بندی

به طور کلی، هزینه تحصیل در هلند به مراتب کمتر از کشورهای دیگری مانند انگلیس است. اگر قصد برآورد دقیق هزینه‌های تحصیل در این کشور را دارید و می‌خواهید به این کشور مهاجرت تحصیلی داشته باشید، می‌توانید از خدمات مجموعه بینا اپلای استفاده کنید. کارشناسان مجموعه ما همواره آماده ارائه بهترین خدمات تحصیل در خارج از کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما هستند. برای این منظور، کافی است همین حالا از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی با کارشناسان ما تماس بگیرید.