بهترین رشته های تحصیلی در هلند

دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، بهتر است که در رشته‌های تحصیلی محبوب و پردرآمد این کشور مشغول به تحصیل و کار شوند. در صورت انتخاب این رشته‌ها، بازار کار عالی در انتظارتان خواهد بود و به راحتی می‌توانید در چند سال اولیه اشتغال به کار، درآمدتان را چند برابر کنید. در ادامه این بخش با بهترین رشته های تحصیلی در هلند آشنا خواهیم شد.

1- رشته پزشکی

یکی از بهترین رشته های تحصیلی در هلند برای تحصیل، کار و زندگی در این کشور، رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در هلند دوره 7 ساله دارد که 3 سال اول مربوط به لیسانس پزشکی، 3 سال دوم مربوط به فوق لیسانس و 1 سال آخر مربوط به انترن خواهد بود.

توجه داشته باشید که دوره‌های آموزشی رشته پزشکی به صورت پیوسته برگزار می‌شوند و بعد از اتمام دوره، شما می‌توانید مدرک پزشکی را دریافت کنید. باید به این نکته اشاره کنیم که در کشور هلند، تنها 11 دانشگاه امکان تحصیل در رشته پزشکی را فراهم کرده‌اند. از این میان، دانشگاه‌ها به تعداد بسیار محدودی دانشجوی پزشکی پذیرش می‌کنند. در نتیجه، اگر می‌خواهید در رشته پزشکی در هلند تحصیل کنید، باید از همه شرایط لازم برای اخذ پذیرش برخوردار باشید.

تحصیل در رشته پزشکی

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را در کشور هلند دارند و می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که تنها 3 سال مقطع لیسانس به زبان انگلیسی تحصیل می‌شود و برای مقاطع بالاتر، باید به زبان هلندی مسلط باشید. در غیر این صورت، امکان اخذ پذیرش تحصیلی را نخواهید داشت. نکته مهم درباره پذیرش تحصیلی در این رشته این است که برای تحصیل، حتما باید در آزمون ورودی پذیرش شرکت کنید.

2- رشته دندان‌پزشکی

یکی از بهترین رشته های تحصیلی در هلند و بسیاری از کشورهای دیگر رشته دندانپزشکی است. طول دوره تحصیل در این رشته حدودا 5 سال است که همه دانشگاه‌ها دروس دندان‌پزشکی را به زبان هلندی ارائه می‌دهند.

متقاضیان تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در کشور هلند، باید در آزمون ورودی پذیرش دانشگاهی شرکت کنند. تنها در این صورت است که می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید همین حالا با کارشناسان مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

3- رشته داروسازی

داروسازی یکی از بهترین زمینه‌های تحصیلی و کاری در هلند است که توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید در این کشور، زندگی پردرآمد و راحتی داشته باشید، آن را برای تحصیل انتخاب کنید. برای تحصیل در رشته داروسازی، باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان تحصیل در دور مقطع لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد. هرکدام از این مقاطع دارای سه سال هستند. به این معنی که برای رسیدن به بالاترین درجه تحصیلی این رشته، باید 6 سال درس بخوانید.

تحصیل در رشته داروسازی

بسیاری از متقاضیان تحصیل داروسازی در هلند تصور می‌کنند که با تحصیل در مقطع لیسانس، امکان وجود به بازار کار را دارند. این در حالی است که مقطع کارشناسی این رشته در هلند از اهمیت چندان بالایی برخوردار نیست. در واقع، اگر می‌خواهید وارد بازار کار شوید و درآمد مناسبی داشته باشید، باید حتما مقطع کارشناسی ارشد را نیز پشت سر بگذارید. اگر هم به دنبال فعالیت به عنوان داروساز در یکی از بیمارستان‌های کشور هلند هستید، باید به دوران تحصیل خود، 4 سال دوره رزیدنتی را نیز اضافه کنید.

4- رشته حقوق

بسیاری از دانشگاه‌های کشور هلند، امکان تحصیل در رشته حقوق را فراهم کرده‌اند. این رشته به دلیل برخورداری از شرایط پذیرش تحصیلی نسبتا آسان و همین‌طور امکان تحصیل در دانشگاه‌های مختلف با شانس بالای اخذ بورسیه، به عنوان یکی از بهترین رشته های تحصیلی در هلند شناخته می‌شود.

تحصیل در رشته حقوق

برای تحصیل در رشته حقوق و وکالت در هلند، باید یک دوره لیسانس 4 ساله را پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که برای مقطع کارشناسی، باید حتما به زبان هلندی مسلط باشید. اما برای مقاطع بالاتر، در برخی گرایش‌ها، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

اگر به دنبال تحصیل رشته حقوق برای مقاطع تحصیلات تکمیلی هستید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که طول دوره فوق لیسانس 2 ساله و طول دوره دکترا 4 ساله است. اما هرچقدر که در مقاطع بالاتر فارغ‌التحصیل شوید، شانستان برای تبدیل شدن به یک وکیل یا قاضی بیشتر خواهد بود.

5- رشته مهندسی کامپیوتر

نه‌تنها در هلند، بلکه در دنیا، در حال حاضر کامپیوتر به عنوان محبوب‌ترین رشته تحصیلی شناخته می‌شود. علاقه برای تحصیل در این رشته با معرفی هوش مصنوعی و همین‌طور ابزارهای مبتنی بر آن چند برابر شد. در حال حاضر نیز کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی مانند هلند، تمرکز خود را روی پذیرش دانشجویان برتر در این رشته گذاشته‌اند. اگر می‌خواهید وارد حوزه علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی یا توسعه وب‌سایت شوید، تحصیل در این رشته مهندسی کامپیوتر بهترین گزینه برایتان خواهد بود. بدیهی است که بعد از فارغ‌التحصیلی، بازار کار عالی در انتظارتان است و می‌توانید در صورت برخورداری از توانایی و دانش لازم، به یکی از بهترین‌ها در حوزه کاری خود تبدیل شوید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

تحصیل در رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس، دوره 4 ساله دارد که می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیل شدنتان، در مقاطع تحصیلات تکمیلی شرکت کنید که مقطع کارشناسی ارشد، 2 سال و مقطع دکترا، 4 سال زمان می‌برد. اما مهم‌ترین مزیت تحصیل در این رشته، امکان تحصیل در آن به دو زبان هنلدی و انگلیسی است. به این معنی که هیچ دغدغه‌ای از بابت یادگیری زبان بومی مردم این کشور نخواهید داشت.

6- رشته مدیریت

اگر به دنبال بهترین رشته های تحصیلی در هلند هستید، رشته مدیریت گزینه مناسبی برای شماست. این رشته به عنوان پرمتقاضی‌ترین رشته برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت معمولا به راحتی می‌توانند مشغول به کار شوند و از همان ابتدا درآمد مناسبی کسب کنند.

نکته‌ای که درباره رشت مدیریت وجود دارد این است که این رشته کاملا شناور است و می‌توانید آن را در کنار رشته‌های دیگر تحصیل کنید. به همین خاطر، اگر به دنبال اخذ اقامت دائم هلند هستید و می‌خواهید با درآمد مناسب در این کشور، اقامت دائم را دریافت کنید، این رشته را پیشنهاد می‌کنیم.

7- رشته اقتصاد

اقتصاد به عنوان یکی از رشته‌های مربوط به علوم انسانی می‌شود که در همه کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بتوانید این رشته را تا مقطع دکترا ادامه بدهید، بهترین بازار کار را خواهید داشت و می‌توانید به سرعت به درآمد فوق‌العاده بالا برسید.

رشته‌های پردرآمد در هلند

از جمله رشته های پردرآمد در هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشکی
 • جراحی
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • مدیریت مالی
 • توسعه‌دهندگی وب و برنامه‌نویسی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی نرم‌افزار
 • حقوق و وکالت
 • مدیریت اجرایی
 • مدیریت بازاریابی
 • دندان‌پزشکی
 • استاد دانشگاه
 • خلبان

بسیاری از افرادی که برای تحصیل در کشور هلند اقدام می‌کنند، به دنبال اقامت دائم در این کشور و ساختن زندگی خود هستند. در نتیجه، اگر می‌خواهید به راحتی از طریق تحصیل در این کشور زندگی خود را بنا کنید، باید با رشته‌های پردرآمد هلند آشنا باشید. با تحصیل در این رشته‌ها می‌توانید به راحتی مشغول به کار شوید و بعد از چند سال، به درآمد حداکثری برسید.

رشته های پر درآمد هلند

لازم به ذکر است که رشته‌های پردرآمد در هلند، ممکن است از همان ابتدا و در سال‌های اولیه اشتغال به کار چندان درآمد بالایی نداشته باشند. اما وقتی که تجربه لازم را کسب کرده و به دانش‌های بالاتر دست پیدا می‌کنید، درآمدتان چند برابر می‌شود.

رشته‌های تحصیلی مورد نیاز در هلند

مهمترین رشته‌های تحصیلی مورد نیاز هلند به صورت زیر هستند:

 • دندان‌پزشکی
 • مهندسی مکانیک
 • تکنسین آزمایشگاه پزشکی
 • علوم کشاورزی
 • انفورماتیک و اطلاعات
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات

هلند در هر سال رشته‌هایی را به عنوان رشته‌های تحصیلی مورد نیاز اعلام می‌کند. دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته‌ها را داشته باشند، به راحتی پذیرش تحصیلی را دریافت خواهند کرد. شما می‌توانید برای اطلاع از لیست کامل رشته‌های تحصیلی مورد نیاز هلند در 2023 و همین‌طور لیست احتمالی 2024، با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.

تحصیل رایگان در بهترین رشته های تحصیلی در هلند

یکی از سوالاتی که درباره تحصیل در کشور هلند مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان در بهترین رشته های تحصیلی هلند به صورت رایگان تحصیل کرد یا حداقل هزینه‌ها را تا حدی کاهش داد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که در حال حاضر، دو روش برای کاهش هزینه تحصیل در هلند وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به انجام کار دانشجویی و اخذ بورسیه تحصیلی اشاره کرد. در ادامه با این دو روش آشنا می‌شویم.

انجام کار دانشجویی

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور هلند، انجام کار دانشجویی است. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که با انجام کار دانشجویی در هلند، هزینه‌ تحصیلتان در این کشور رایگان نخواهد شد. بلکه می‌توانید تا حد زیادی از آن‌ها را پرداخت کنید.

دولت هلند برای انجام کار دانشجویی توسط دانشجویان شرایطی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، برای اینکه بتوانید مجوز تحصیل در این کشور را به‌دست بیاورید، کارفرمایتان باید برای این منظور اقدام کند و حتما تا 5 هفته قبل از شروع به کار، همه مجوزهای مربوطه صادر شده باشند.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی در کشور هلند را دارند، تنها می‌توانند به میزان 16 ساعت در هفته کار کنند. لازم به ذکر است که در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست که تعطیلات هستند، این قانون وجود ندارد و می‌توانید به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوید. باید به این نکته اشاره کنیم که تنها دانشجویانی امکان انجام کار دانشجویی را دارند که به صورت تمام‌وقت تحصیل کنند.

اگر بخواهیم کار دانشجویی را در کشور هلند از نظر میزان درآمد بررسی کنیم، باید بگوییم که دانشجویان معمولا ساعتی بین 10 تا 15 یورو و در ماه حقوقی معادل 600 یورو خواهند داشت. البته با انجام اضافه‌کاری یا انجام کار در ماه‌های تعطیلات، می‌ـوانید درآمدتان را به بیش از 1000 یورو برسانید. در رابطه با نرخ درآمد به این نکته اشاره کنیم که اگر درآمد شما بیشتر از 6500 یورو در ماه شود، مجبور به پرداخت 36 درصد مالیات خواهید بود.

برای کاریابی در هلند، وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که برای این منظور می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید. از جمله این وب‌سایت‌ها می‌توان به این سایت ها اشاره کرد:

اخذ بورسیه تحصیلی

بهترین روش برای کاهش هزینه‌های تحصیل و همین‌طور تحصیل رایگان در کشور هلند، اخذ بورسیه‌ تحصیلی است. توجه داشته باشید که دانشجویانی که در بهترین رشته های تحصیلی در هلند تحصیل می‌کنند، معمولا شانس بالاتری برای اخذ بورسیه خواهند داشت.

اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های تحصلی ارائه شده در هلند به دو دسته کمک هزینه‌ای و کامل تقسیم می‌شوند. بورسیه‌هایی که از نوع کمک هزینه‌ای هستند، بخشی از هزینه‌های تحصیل و شاید زندگی را به دانشجویان پرداخت خواهند کرد. این بورسیه‌ها به دلیل نوع پرداخت هزینه، به دانشجویان بیشتری این نوع فاند را اعطا می‌کنند. به این معنی که شانس بالایی برای اخذ بورسیه‌های کمک هزینه‌ای دارید. اما باید به این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی کمک هزینه‌ای تنها زمانی اعطا می‌شوند که حداقل یک ترم از تحصیل شما در دانشگاه مورد نظرتان گذشته باشد.

در رابطه با بورسیه‌های تحصیلی کامل که به آن‌ها فول فاند نیز گفته می‌شود، باید بگوییم که این بورسیه‌ها با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شوند و هر دانشجویی که از شرایط بهتری برخوردار باشد، آن را دریافت خواهد کرد. این بورسیه‌ها به تعداد بسیارم حدود اعطا می‌شوند و اگر قصد دریافت آن‌ها را دارید، قبل از شروع ترم تحصیلی بهترین زمان خواهد بود. لازم به ذکر است که برخی از بورسیه‌های تحصیلی علاوه بر هزینه‌های تحصیل، بخشی از هزینه‌های زندگی را نیز به شما پرداخت خواهند کرد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در بهترین رشته های تحصیلی هلند

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای هلند برای تحصیل در دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • مدارک هویتی از جمله گذرنامه معتبر
 • مدارک مربوط به اثبات برخورداری از تمکن مالی
 • مدارک تاییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه دلخواه
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های اخذ ویزا و admission دانشگاه
 • بیمه‌نامه پزشکی برای اخذ ویزا
 • عکس پرسنلی با فرمت رسمی که به تازگی گرفته شده باشد
 • مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ترجمه رسمی مدرک و گواهی ریزنمرات

برای اینکه بتوانید در بهترین رشته های تحصیلی هلند مشغول به تحصیل شوید، باید برای اخذ پذیرش و همین‌طور دریافت ویزا، مدارکی را به سفارت این کشور و دانشگاه مورد نظرتان ارائه دهید. اگر هرگونه نقصی در ارائه مدارک وجود داشته باشد، ممکن است پروسه اخذ پذیرش تحصیلی شما با مشکل مواجه شود.

سوالات متداول

امکان تحصیل به زبان انگلیسی تنها تا مقطع کارشناسی وجود دارد و برای مقاطع بالاتر باید به زبان هلندی مسلط باشید.

بله. این رشته همواره از تقاضای بالایی برای تحصیل برخوردار است.

جمع‌بندی

دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی در هلند را دارند، می‌توانند از خدمات مجموعه بینا اپلای استفاده کنند. ما همواره آماده ارائه خدمات برای دریافت پذیرش تحصیلی آسان برای دانشجویان ایرانی هستیم. لازم به ذکر است که ارائه خدمات در مجموعه ما با رقابتی‌ترین تعرفه انجام می‌شود. برای دریافت خدمات، کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند و می‌توانید از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی با ما در تماس باشید.