هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های سوئیس

سوئیس دارای دانشگاه‌های مختلفی است که برای تحصیل می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید. به طور کلی، می‌توان گفت که بهترین دانشگاه‌های سوئیس دولتی هستند و تنها چند دانشگاه خصوصی در لیست برترین‌های این کشور وجود دارند. در جدول زیر هزینه تحصیل در سوئیس همراه با بهترین دانشگاه‌های این کشور را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاهرنکینگ جهانی دانشگاهمیانگین هزینه تحصیل سالانه
دانشگاه برن1202100 دلار
دانشگاه لوزان1351300 دلار
دانشگاه بازل1361900 دلار
دانشگاه زوریخ832600 دلار

ارزان‌ترین دانشگاه‌های سوئیس

برخی از دانشگاه‌های کشور سوئیس دولتی و برخی از دانشگاه‌های دیگر این کشور خصوصی هستند. دانشگاه‌های خصوصی شرایط آسان‌تری برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند. در عین حال، در بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. اما دانشگاه‌های دولتی چنین امکاناتی ندارند. در عوض، رنکینگ این دانشگاه‌ها بالاتر است و دانشجویان آن‌ها شانس بیشتری برای اخذ بورسیه خواهند داشت. در جدول زیر با برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های سوئیس آشنا می‌شویم.

نام دانشگاهمیانگین هزینه تحصیل سالانه
University of Geneva900 یورو
University of Bern1700 یورو
University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland FHNW1260 یورو
University of Lausanne1040 یورو

هزینه تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف

دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند برای تحصیل در سوئیس و در مقاطع تحصیلی مختلف این کشور اقدام کنند. از جمله مقاطع تحصیلی این کشور برای تحصیل بین‌المللی می‌توان به تحصیل در مدارس (ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان)، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اشاره کرد که در ادامه هزینه تحصیل در این مقاطع را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس به مراتب کمتر از کشورهای اروپایی دیگر است. همین موضوع باعث شده است تا در حال حاضر، بسیاری از دانش‌آموزان ایرانی بخواهند برای تحصیل در این کشور اروپای غربی اقدام کنند. از جمله مقاطع پیش از دانشگاه در سوئیس هم می‌توان به پیش‌دبستانی، دبستان، هنرستان و دبیرستان اشاره کرد. به طور کلی، هزینه تحصیل در مدارس این کشور بین 30 تا 50 هزار فرانک است.

در ادامه برخی از شرایط پذیرش در مدارس کشور سوئیس وجود دارد:

 • هرچقدر که مقطع تحصیلی بالاتر می‌رود، هزینه تحصیل هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند
 • تسلط به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در مدارس سوئیس است
 • برای تحصیل در مدارس سوئیس باید رضایت‌نامه والدین را دریافت کرده باشید
 • باید تمام مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی را به همراه ترجمه رسمی برخی از آن‌ها داشته باشید
 • مدارک هویتی معتبر داشته باشید
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

هزینه تحصیل کارشناسی در سوئیس

کارشناسی یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کشور سوئیس است که سالانه دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل این مقطع در این کشور اقدام می‌کنند. به طور کلی، هزینه تحصیل لیسانس در سوئیس را می‌توان بین 500 تا 4500 یورو برای دانشگاه‌های دولتی تخمین زد.

توجه داشته باشید که اگر برای تحصیل کارشناسی به سراغ دانشگاه‌های خصوصی بروید، مجبور به پرداخت شهریه بیشتری خواهید شد. اما اگر بودجه محدودی برای تحصیل در این کشور دارید، توصیه می‌کنیم به سراغ دانشگاه‌های دولتی سوئیس بروید.

هزینه تحصیل کارشناسی در سوئیس

به طور کلی، می‌توان گفت که مدت زمان تحصیل کارشناسی در سوئیس بین 3 تا 4 سال است. هر سال تحصیلی هم از دو ترم تشکیل شده است. به این معنی که در مقطع کارشناسی، بین 6 تا 8 ترم تحصیلی برای دانشجویان وجود دارد. جهت دریافت مشاوره برای تحصیل در سوئیس، کارشناسان بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستند.

در ادامه با برخی از شرایط تحصیل کارشناسی در سوئیس آشنا می‌شویم:

 • تسلط به یکی از زبان‌های آلمانی یا فرانسوی با مدرک B1
 • در اختیار داشتن مدارک تحصیلی گذشته از جمله دیپلم به همراه ترجمه رسمی
 • در اختیار داشتن تمام مدارک هویتی به همراه ترجمه برخی از آن‌ها
 • مدارک برخورداری از تمکن مالی لازم برای تامین هزینه‌های تحصیل در این کشور

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس

سالانه دانشجویان زیادی برای مهاجرت به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور اقدام می‌کنند. از این مقطع به عنوان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی در این کشور هم یاد می‌شود که بسیاری از دانشجویان ایرانی بعد از اتمام مقطع کارشناسی، برای تحصیل این مقطع در سوئیس اقدام می‌کنند.

توجه داشته باشید که برای تحصیل فوق لیسانس در سوئیس، باید سالانه بین 400 تا 4000 یورو را به دانشگاه پرداخت کنید. البته توجه داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید چند برابر این مبلغ را به صورت سالانه پرداخت کنید.

در ادامه برخی از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس را بررسی کرده‌ایم:

 • در اختیار داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی و مقاطع تحصیلی گذشته به همراه ترجمه رسمی
 • در اختیار داشتن گواهی ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی
 • مدرک زبان B1 برای یکی از زبان‌های آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی
 • گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • مدرک مربوط به ازدواج در صورت تاهل
 • در اختیار داشتن تمام مدارک هویتی لازم به همراه ترجمه رسمی آن‌ها

هزینه تحصیل دکترا در سوئیس

به طور کلی، می‌توان گفت که برای تحصیل دکترا در سوئیس، باید سالانه بین 100 تا 1000 یورو را برای دانشگاه‌های دولتی کنار بگذارید.

هزینه تحصیل دکترا در سوئیس

متقاضیان تحصیل در این مقطع توجه داشته باشند که هزینه تحصیل در این مقطع بیشتر مربوط به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه می‌شود. هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه‌های خصوصی چندین برابر دانشگاه‌های دولتی است. همچنین در برخی رشته‌ها، هزینه تحصیل در این مقطع کمتر از کارشناسی ارشد می‌باشد. در حالی که در برخی رشته‌های دیگر، باید شهریه به مراتب بیشتری را پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در سوئیس در رشته‌های پرطرفدار

رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در سوئیس هستند. اگر می‌خواهید در این رشته‌ها تحصیل کنید، بهتر است ابتدا با هزینه‌های مربوط به تحصیل در رشته‌های پرطرفدار سوئیس آشنا باشید. در غیر این صورت، ممکن است بعد از اخذ پذیرش متوجه عدم برخورداری از تمکن مالی لازم شوید و نتوانید برای تحصیل به سوئیس سفر کنید. در ادامه هزینه‌های مربوط به تحصیل رشته‌های پرطرفدار در سوئیس را بررسی کرده‌ایم. با این حال، برای برآورد دقیق هزینه‌های تحصیل در این کشور و اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در مجموعه بینا اپلای تماس بگیرید.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

پزشکی را می‌توان پرطرفدارترین رشته تحصیلی در کشور سوئیس معرفی کرد. اگر می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید، لازم است کمی درباره شهریه تحصیل آن بدانید. به طور کلی، می‌توان گفت زوریخ که یکی از بهترین و البته گران‌ترین دانشگاه‌های دولتی سوئیس است، شهریه‌ای در حدود 1200 فرانک در هر ترم از دانشجویان دریافت می‌کند. این در حالی است که برای تحصیل این رشته در دانشگاه برن، باید شهریه‌ای در حدود 980 فرانک پرداخت کنید. اما اگر به دنبال کمترین هزینه تحصیل در سوئیس هستید، دانشگاه ژنو را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دانشجویان پزشکی این دانشگاه، هر ترم حدودا 720 فرانک شهریه پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

دندانپزشکی یکی دیگر از رشته‌های تحصیلی محبوب در سوئیس است. اگر می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید، باید در نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها شهریه بیشتری از پزشکی برای تحصیل دندانپزشکی دریافت می‌کنند. در حالی که شهریه تحصیل این رشته در برخی دانشگاه‌های دیگر کمتر از پزشکی است. به عنوان مثال، برای تحصیل این رشته در دانشگاه زوریخ باید 2200 فرانک در هر سال پرداخت کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

هزینه تحصیل داروسازی در سوئیس

همانطور که اشاره شد هزینه تحصیل در سوئیس از رشته‌ای به رشته دیگر متفاوت است. اما محل تحصیل نیز عامل مهمی در تعیین قیمت‌ها هستند. به طور مثال: برای برآورد هزینه تحصیل داروسازی در سوئیس، دانشگاه محل تحصیل اهمیت زیادی دارد. به نحوی که هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه لوزان برای هر سال، حدودا 1160 فرانک است. در حالی که برای تحصیل در دانشگاه بازل باید 1700 فرانک پرداخت کنید.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

به طور کلی، می‌توان گفت که زندگی در سوئیس بسیار مناسب و کمتر از 70 درصد کشورهای دیگر اروپایی و آمریکایی است. به همین خاطر، بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در یک کشور اروپایی را دارند، سوئیس را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

برای برآورد هزینه تحصیل در سوئیس و علاوه‌برآن هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی در سوئیس باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. با بررسی‌های انجام شده در سایت معتبر Numbeo در زمینه هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس، به عنوان مثال، یک دانشجو به دنبال اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر است. در حالی که یک دانشجوی دیگر قصد دریافت سوئیت دانشجویی را دارد. این در کنار خریدهای روزانه متفاوت و دریافت خدمات متنوع مانند باشگاه ورزشی یا اجاره خودرو باعث ایجاد تفاوت در هزینه‌های دانشجویان می‌شود. در جدول زیر برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در سوئیس را بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینهمبلغ قابل پرداخت
یک وعده غذایی ارزان در رستوران معمولی23 دلار
اینترنت ماهیانه12 دلار
تاکسی به ازای هر کیلومتر3 دلار
برنج سفید (1 کیلوگرم)2 دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرحدودا  1300 دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهرحدودا 1000 دلار
هزینه شارژ ساختمانحدودا ماهی 140 دلار

ارزان‌ترین شهرهای سوئیس برای تحصیل

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور سوئیس را دارند، بد نیست کمی درباره هزینه‌های تحصیل در برخی از شهرهای این کشور بدانند. آشنایی با ارزان‌ترین شهرهای سوئیس باعث می‌شود تا بتوانید دانشگاهی را انتخاب کنید که در یکی از این شهرها واقع شده است و به طور کلی، فشار اقتصادی کمتری را متحمل شوید. در جدول زیر ارزان‌ترین شهرهای سوئیس برای تحصیل و حتی زندگی دانشجویی را معرفی کرده‌ایم.

نام شهرمیانگین هزینه زندگی در ماه
گلاروس (Glarus)750 فرانک
یوری (Uri)800 فرانک
آبوالدن (Obwalden)900 فرانک
نوشاتل (Neuchatel)840 فرانک

تحصیل رایگان در سوئیس

درست است که برای تحصیل در کشور سوئیس هزینه بسیار کمی را پرداخت می‌کنید. با این حال، بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان ممکن است بخواهند باز هم هزینه تحصیل در سوئیس را کاهش دهند. برای این منظور، راهکارهایی پیش روی دانشجویان و دانش‌آموزان قرار دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به انجام کار دانشجویی و اخذ بورسیه تحصیلی اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه می‌توانید با ما در بینا اپلای تماس بگیرید.

کار دانشجویی در سوئیس

با انجام کار دانشجویی می‌توانید تا حد زیادی از هزینه‌های تحصیل در کشور سوئیس را تامین کنید. توجه داشته باشید که برای انجام کار دانشجویی در این کشور، شرایطی وجود دارند که دانشجویان متقاضی انجام این کار، باید از این شرایط برخوردار باشند.

کار دانشجویی در سوئیس

یکی از شرایطی که برای انجام کار در سوئیس وجود دارد، محدودیت زمان کاری است. به این معنی که بیشتر از تعداد ساعت مشخصی را امکان کار کردن در این کشور ندارید. توجه داشته باشید که این محدودیت ساعتی برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است.

دانشجویان مقطع کارشناسی امکان کار بین 10 تا 15 ساعت در هفته را دارند. در حالی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند بین 15 تا 30 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان مقطع دکترا نیز امکان کار کردن برای بیش از 30 ساعت در هفته را دارند. این محدودیت ساعتی با کشورهای دیگری مانند هلند بسیار تفاوت دارد. به دلیل امکان کار کردن بیشتر، درآمد بیشتری هم خواهید داشت و در نتیجه می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌ تحصیل در سوئیس را تامین کنید. حتی در مواقعی می‌توانید به صورت کاملا رایگان هم در این کشور مشغول به تحصیل شوید.

عنوان شغلیمیزان درآمد (ساعتی)
دستیار کتابدار22 فرانک
دستیار معلم24 فرانک
معلم خصوصی21 فرانک
مامور ارسال (پیک)بین 21 تا 25 فرانک

بورسیه تحصیلی در سوئیس

اخذ بورسیه تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها برای تحصیل رایگان در کشور سوئیس است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند و می‌خواهند هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش دهند، می‌توانند به سراغ دریافت یکی از دو نوع بورسیه تحصیلی کامل یا کمک هزینه‌ای بروند. به طور کلی، بورسیه‌های سوئیس توسط مراکز آموزشی یا مجموعه‌های مختلف تجاری ارائه می‌شوند.

در ادامه با برخی از بورسیه‌هایی که هزینه تحصیل در سوئیس را کاهش می‌دهند آشنا می‌شویم:

 • بورسیه دانشگاه لوزان: این بورسیه می‌تواند در ماه مبلغی در حدود 1650 دلار را به هر دانشجو اختصاص دهد. برای دریافت این بورسیه باید مدرک B2 زبان فرانسوی یا انگلیسی را داشته باشید
 • بورسیه نستله: این بورسیه مخصوص دانشجویان MBA است و می‌تواند برای هر مقطع حدودا 25 هزار دلار را پوشش دهد
 • بورسیه دانشگاه ژنو: این بورسیه توانایی پوشش تمام هزینه‌های تحصیل و بخشی از هزینه‌های زندگی را دارد و به دانشجویان دکترا و پسادکترا اعطا می‌شود

بورسیه تحصیلی کامل

محبوب‌ترین نوع بورسیه تحصیلی در سوئیس، بورسیه تحصیلی کامل است که به آن فول فاند هم گفته می‌شود. با دریافت این بورسیه تحصیلی، دیگر نگرانی از بابت پرداخت هزینه‌های تحصیل نخواهید داشت. چرا که فول فاند تمام هزینه‌های تحصیل و بعضا هزینه‌های زندگی را هم پوشش می‌دهد.

سالانه دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ فول فاند سوئیس اقدام می‌کنند. اما تنها تعداد بسیار محدودی از آن‌ها موفق به اخذ بورسیه می‌شوند. چرا که بورسیه فول فاند یا همان کامل، به تعداد بسیار محدود و با شرایط کاملا رقابتی اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای

یکی دیگر از انواع بورسیه‌هایی که هزینه تحصیل در سوئیس را کاهش می‌دهد، بورسیه کمک هزینه‌ای است که دانشجویان شانس به مراتب بیشتری برای اخذ آن دارند. این بورسیه می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور سوئیس را تامین کند. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که مبلغ پوشش داده شده توسط بورسیه به مرکز ارائه دهنده آن بستگی دارد.

شرایط رقابتی برای دریافت بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای سوئیس به مراتب آسان‌تر است. به دلیل تعداد بالا مراکز ارائه دهنده این بورسیه و تعداد ظرفیت بالای پذیرش در کنار شرایط آسان‌تر برای اخذ بورسیه، شانس بیشتری برای دریافت فاند کمک هزینه‌ای سوئیس دارید.

سوالات متداول

اخذ بورسیه تحصیلی کامل بهترین روش برای کاهش هزینه تحصیل در کشور سوئیس است.

معمولا خیر. دانشجویان و دانش‌آموزان متقاضی اخذ این بورسیه باید قبل از شروع تحصیل در سوئیس بورسیه را دریافت کنند.

دانشجویان بعد از گذشت حداقل یک ترم از تحصیل در سوئیس می‌توانند بورسیه برای دریافت بورسیه کمک هزینه‌ای اقدام کنند.

جمع‌بندی

به طور کلی، هزینه تحصیل در سوئیس به مراتب کمتر از انگلیس، کانادا و آمریکا است. اگر می‌خواهید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید و به دنبال روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در سوئیس هستید، انجام کارهای دانشجویی و اخذ بورسیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای این منظور و دریافت پذیرش تحصیلی این کشور، ما در مجموعه بینا اپلای آماده راهنمایی و ارائه خدمات به شما هستیم. برای دریافت مشاوره در رابطه با تحصیل در خارج کافی است همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.