ما در این مطلب سعی کرده ایم که به تمام سوالات شما جهت بررسی و شرایط کار در سوئیس پاسخ دهیم. با توجه به اینکه کار در سوئیس طرفداران بسیاری در کشور ما دارد بررسی شرایط کار در سوئیس می‌تواند حائز اهمیت باشد. درصد بالایی از افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند ترجیح می ‌دهند که اقدام به دریافت ویزای کار کنند.

شرایط کار در این کشور برای افرادی که ساکن در اتحادیه اروپا هستند نسبت به سایر کشورها متفاوت است. به همین منظور ما در این مقاله سعی کرده ایم که شرایط کار در سوئیس برای افراد ساکن در غیر اتحادیه اروپا را بیان کنیم.

شما در این مطلب با اخذ اطلاعات به خوبی می‌ توانید مشاغل مورد نیاز، نرخ بیکاری در این کشور، نحوه دریافت اقامت و تابعیت از طریق کار و سایر موارد مورد نیاز  را دریافت کنید. با بینا همراه شوید.

کشور سوئیس دارای یک بازار منحصر به فرد برای کار خواهد بود. بررسی مشخصه های بازار کار در کشور سوئیس نشان می ‌دهد که نرخ بیکاری بسیار پایین و درآمد فوق العاده بالا این کشور را به یک گزینه مناسب جهت مهاجرت و اخذ ویزای کاری تبدیل کرده است. سطح درآمد حاصل از کار در کشور سوئیس بسیار بالاتر از متوسط درآمد در کشور آمریکا به عنوان اقتصاد اول جهان و آلمان به عنوان اقتصاد اول اروپا خواهد بود.

کشور سوئیس یک کشور در قاره اروپا با وسعت کم و جمعیتی بالغ بر ۷ میلیون نفر است. پایتخت این کشور شهر برن است و با کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، اتریش و لیختن‌اشتاین همسایه می باشد. امکانات در کشور سوئیس به گونه ای است که دارای بالاترین سطح و بهترین کیفیت در ارائه خدمات به افراد ساکن خود است.

کشور سوئیس از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. این کشور دارای ۲۶ ایالت یا کانتون بوده که شهرهای زوریخ و ژنو نیز از مهمترین شهرهای آن به حساب می آیند. این دو شهر قطب های اقتصادی کشور سوئیس بوده و مقر سازمان های بین المللی نیز هستند.

مردم این کشور به چهار زبان آلمانی، رومانیایی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت می کنند.

کشور سوئیس مقر سازمان های بزرگ و معتبر بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی، صلیب سرخ، سازمان ملل و چندین سازمان بزرگ دیگر است.

اخیراً کارفرمایان در کشور سوئیس برای پیدا کردن نیروی کار به سراغ مردم محلی می روند. به همین دلیل پیدا کردن کار برای افرادی که به این کشور مهاجرت کرده ‌اند می ‌تواند دشواری ‌هایی داشته باشد.

اقتصاد کشور سوئیس تحت تاثیر بخش خدماتی قرار گرفته است. علاوه بر این بررسی شرایط کار در سوئیس در زمینه گردشگری نشان می ‌دهد که رونق فراوانی در این زمینه وجود دارد. در شهر زوریخ شما می ‌توانید با اشتغال به مشاغلی در زمینه بانک داری و بیمه درآمد مناسبی داشته باشید.

میزان درآمد در کشور سوئیس

بررسی شرایط کار در سوئیس و میزان درآمد نشان می‌ دهد که این کشور پس از دانمارک بهترین بازدهی را برای کار دارد. اقتصاد فوق العاده کشور سوئیس به شما کمک می ‌کند تا بتوانید با یک شرایط مطلوب کاری یک زندگی با استاندارد بالا داشته باشید. کار در سوئیس با درآمد مناسبی که دارد به شما کمک می کند تا در یک کشور با شاخص کیفیت زندگی بالا بتوانید زندگی راحتی داشته باشید.

سوئیس به عنوان یک کشور مرفه و ثروتمند در رتبه دوم کشورهای اروپایی جهت کار و زندگی قرار دارد. تعادل کار و زندگی در سوئیس وضعیت بسیار مطلوبی دارد و این کشور به عنوان یکی از بهترین کشورها جهت زندگی معرفی شناخته می شود.

میزان درآمد در کشور سوئیس با توجه به انتخاب شغل، میزان تحصیلات، موقعیت مکانی و میزان تجربه کاری می ‌تواند برای شما متفاوت باشد. با توجه به نرخ بیکاری بسیار پایین در این کشور و اقتصاد پایدار آن شما به راحتی با پیدا کردن شغل می توانید درآمد بالایی داشته باشید.

کشور سوئیس شرایطی فراهم کرده که از نیروی ماهر و متخصص به خوبی استقبال می کند.

شما می توانید در این کشور سالانه حدود ۲۰۰ هزار فرانک درآمد داشته باشید.

بررسی ‌ها نشان می ‌دهد که در کشور سوئیس حدود ۵۰ درصد از مردم دارای میانگین حقوقی معادل ۱۸۷ هزار فرانک سوئیس دارند. کار در سوئیس با توجه به میزان تحصیلات شما درآمد متفاوتی هم دارد.

بررسی آمار و ارقام ثبت شده نشان می دهد که کار در سوئیس برای افراد فارغ التحصیل دانشگاهی می تواند شرایط مناسبی داشته باشد. به طور مثال با بررسی شرایط کار در سوئیس متوجه می شویم افرادی که مدرک دیپلم دارند می ‌توانند ۱۷ درصد بیشتر از افرادی که به مقطع دبیرستان رسیده اند و فقط از تحصیل در مدارس سوئیس بهره برده‌اند، کسب درآمد کنند.

علاوه بر مورد بالا افرادی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی شده اند درآمدی حدود ۲۵ درصد بیشتر از افرادی که مدرک دیپلم دارند، خواهند داشت. شما با مدرک فوق لیسانس می توانید ۲۹ درصد بیشتر از افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند کسب درآمد کنید. به طور متوسط با بررسی شرایط کار در سوئیس می توان دریافت که افرادی که دارای مدارک بالاتر هستند می ‌توانند ۲۳ درصد بیشتر از مدرک کارشناسی ارشد به پایین کسب درآمد داشته باشند.

مشاغل مورد نیاز در کشور سوئیس

کشور سوئیس با وجود وسعت بسیار کمی که دارد یک کشور صنعتی با نیروی کار ماهر به شمار می رود. رشته های میکرو و زیست فناوری در این کشور گستردگی فراوانی دارند. معرفی مشاغل مورد نیاز سال 2021 در کشور سوئیس نشان می دهد که در زمینه هایی مانند مهندسی و فناوری، مشاوره، بانک داری، بیمه، داروسازی، فناوری اطلاعات، تحلیلگران مالی و تحلیلگران سیستم نیازمند به نیروی کار ماهر خواهد بود.

شرکت هایی در این کشور به ‌عنوان چند ملیتی بزرگترین ارائه دهنده مشاغل در کشور سوئیس هستند. این شرایط موجب شده که کار در سوئیس برای افراد خارجی و افراد مهاجر به راحتی در دسترس قرار داشته باشد. بسیاری از سازمان‌ های بین ‌المللی در کشور سوئیس و شهر ژنو مستقر هستند. شما می توانید برای افراد خارجی در سازمان تجارت جهانی، صلیب ‌سرخ و برخی از نهادهای دیگر مشغول به انجام کار شوید.

علاوه بر این بررسی شرایط کار در سوئیس نشان می ‌دهد که مشاغل مهندسی و فناوری دارای بیشترین نیاز جهت پیدا کردن افراد ماهر خواهند بود. همچنین صنعت داروسازی در این کشور با پیشرفت چشمگیری که داشته به دنبال جذب افراد متخصص است. از مشاغلی که در کشور سوئیس بسیار کاربردی محسوب می ‌شود می‌توان  به بانک داری اشاره کرد.

بهره ‌مندی از بزرگترین و ثروتمندترین بانک های جهان نشان می دهد که در این زمینه می توانید به راحتی کار مناسب را انتخاب کنید. همچنین کشور سوئیس با دارا بودن دفاتر بیمه خدمات گسترده ای در این زمینه به افراد ارائه می دهد. کار در سوئیس در این زمینه ‌ها به راحتی در دسترس شما قرار خواهد داشت.

بررسی شرایط بالا نشان می‌ دهد که رقابت شدیدی جهت بدست آوردن شغل مناسب در سوئیس وجود دارد. برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا ساکن هستند شرایط محدود تر است. با این وجود یافتن شغل برای کارگران ماهر در زمینه های مختلف راحت تر به نظر می رسد. بیش از نیمی از کل درآمد صادراتی کشور سوئیس از صنایع مهندسی مکانیک، مواد شیمیایی و برق است.

سایت Grab Jobs لیستی از شغل‌های مورد نیاز در کشور سوئیس ارائه کرده که در grabjobs.co می‌توانید مشاهده کنید.

شغل های پر درآمد در سوئیس

شغل
میانگین درآمد سالیانه
پزشک
۴۶۱٫۰۰۰ فرانک
قاضی
۳۸۷٫۰۰۰ فرانک
وکیل
۳۱۳٫۰۰۰ فرانک
مدیر بانک
۲۹۵٫۰۰۰ فرانک
افسران اجرایی
۲۷۶٫۰۰۰ فرانک
مدیران مالی
۲۵۸٫۰۰۰ فرانک
دندانپزشک
۲۴۹٫۰۰۰ فرانک
استاد دانشگاه
۲۲۱٫۰۰۰ فرانک
خلبان
۱۸۴٫۰۰۰ فرانک
بازاریابی
۱۶۶،۰۰۰ فرانک

شرایط کار برای مهاجران در کشور سوئیس

همانگونه که می دانید کار در سوئیس برای افراد ساکن در اتحادیه اروپا به راحتی در دسترس قرار دارد. با این وجود افراد مهاجر و خصوص افرادی که در کشورهای اتحادیه اروپا ساکن نیستند به سختی می توانند کار مورد نظر را پیدا کنند. دولت سوئیس شرایطی فراهم کرده که کارفرمایان با پیروی از آن باید برای افراد مهاجر اقدام به تخصیص شغل کنند.

شرایط کانتونی یا ایالتی در این کشور با تفاوت ‌هایی همراه خواهد بود. به طور معمول کارفرما در هر حالتی می تواند شرایط عمومی و خصوصی خاصی را داشته باشد. با این وجود برای افراد مهاجر و ایرانیان شرایط کاری مناسبی وجود دارد.

افراد مهاجر باید با انعقاد قرارداد کاری مشغول به انجام فعالیت در این کشور شوند. سطح درآمدی مناسبی که در این کشور وجود دارد به خوبی می تواند نیازهای شما را از پیدا کردن شغلی مناسب پاسخگو باشد. افراد مهاجر معمولاً در زمینه های حسابداری، دستیار اجرایی، معماری، وکالت و صندوقداری می‌ توانند به راحتی شغل مورد نیاز را انتخاب کنند.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا بررسی شرایط کار در سوئیس نشان می دهد که افراد مهاجر با مدارک مهندسی عمران، مدیریت اجرایی، تکنسین کامپیوتری، دندانپزشک و برنامه ریزی درآمد بالایی خواهند داشت.

اشخاصی که به عنوان مهاجر شناخته می شوند و خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید توسط یک کارفرما دعوت نامه کاری دریافت کنند. کارفرما ابتدا باید سه ماه در کشور سوئیس به دنبال افراد محلی جهت پیدا کردن نیروی کار باشد. چنانچه متقاضی کار مورد نظر یافت نشد، باید سه ماه دیگر افراد ساکن در اتحادیه اروپا را برای شغل مورد نظر با استفاده از آگهی مطلع کنند.

با اتمام این روند و در صورت یافت نشدن نیروی کار می تواند با ارسال دعوتنامه به افراد متقاضی خارج از اتحادیه اروپا از آن ها دعوت به همکاری کند. فرد مورد نظر با دریافت دعوتنامه کاری می تواند اقدام به اخذ ویزای کاری در کشور سوئیس نماید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان در کشور سوئیس

امکان کار برای دانشجویان هنگامی که مشغول به تحصیل در سوئیس هستند مهیا است. در واقع از امتیازات مهمی که کشور سوئیس به دانشجویان می دهد امکان انجام کار با تحصیل خواهد بود. کلیه دانشجویان خارجی با برخورداری از این امکان مجاز هستند که با محدودیت هایی مشغول به انجام کار شوند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

دانشجویان در این کشور مجاز هستند که حدود ۱۵ ساعت در هفته یعنی هر روز دو ساعت مشغول به کار شوند. علاوه بر این دانشجویان بین المللی می توانند با اتمام ترم تحصیلی و در تعطیلات تابستانی به صورت تمام وقت مشغول به کار در این کشور شوند.

در حالت کلی و بررسی شرایط کار در سوئیس برای دانشجویان نشان می‌ دهد که ماهیت کار دانشجویی به عنوان مشاغل نیمه وقت هستند. فراموش نکنید که شما تنها هنگامی که حداقل ۶ ماه در این کشور زندگی کرده اید می توانید به همراه تحصیل مشغول به انجام کار شوید. با این وجود چنانچه دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر از آن هستید می توانید بدون طی کردن مدت شش ماهه مشغول به انجام کار همراه با تحصیل شوید. برای انجام کار در این کشور کارفرمای شما ویزای کاری اخذ نموده و شما با حفظ وضعیت دانشجو تمام وقت بودن مشغول به ادامه تحصیل در دانشگاه ‌های این کشور خواهید شد. محدودیت های اعمال شده برای دانشجویان به این دلیل است که شما بیشتر متمرکز به تحصیل شده و کار را در حاشیه قرار دهید. بسته به شهری که در آن مشغول به تحصیل هستید ساعات کاری نیز می تواند برای دانشجویان متفاوت باشد. در شهرهای زوریخ، ژنو و برن دانشجویان مجاز هستند که حداقل ۱۵ ساعت و حداکثر ۳۰ ساعت مشغول به کار شوند. برای پیدا کردن کار در سوئیس دانشجویان می توانند از طریق بخش کاریابی در دانشگاه محل تحصیل، روزنامه ها، سایت های کاریابی، آژانس های کاریابی و موسسات فعال اقدام کنند.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

قوانین کار در کشور سوئیس

کشور سوئیس نیز به مانند سایر کشورها قوانین خاصی برای مشاغل خود دارد. کارفرمایان باید ابتدا اقدام به یافتن افراد محلی جهت سپردن شغل به آن ها شوند. چنانچه فرد مورد نظر یافت نشد باید افرادی که در اتحادیه اروپا ساکن هستند را از کار مورد نظر آگاه کنند.

پس از آن می توانند با انتشار آگهی استخدام به خارج از اتحادیه اروپا اقدام به یافتن نیروی کار نمایند. افرادی که در اتحادیه اروپا هستند بدون ویزای سوئیس می توانند به این کشور مهاجرت کرده و به مدت ۳ ماه مشغول به انجام کار شوند. قوانین کار برای شهروندان کشورهای دیگر تفاوت‌ هایی خواهد داشت.

شهروندانی از کشورهای کرواسی، بلغارستان و رومانی شرایط کاری متفاوت تری خواهند داشت. با این حال افرادی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند شرایط سخت تری را برای پیدا کردن کار در سوئیس تجربه خواهند کرد. شهروندان خارج از اتحادیه اروپا با دریافت دعوتنامه می ‌توانند اقدام به اخذ ویزای کاری کنند.

در کشور سوئیس قوانینی جهت حمایت از نیروی داخلی برای کار در سوئیس وضع شده است. افراد محلی در این کشور راحت تر می توانند شغل مناسب را یافته و مشغول به کار در سوئیس شوند. برای اتباع خارجی شرایط کاری به گونه‌ای است که باید منافع کشور سوئیس تامین شود. اشخاص هنگامی پذیرفته می شوند که نفع اقتصادی عمومی برای کشور سوئیس داشته باشند.

مجوز کار در سوئیس برای افراد خارجی زمانی صادر می ‌شود که سهمیه های تعیین شده استفاده نشده باشند. به طور کلی فردی خارج از اتحادیه اروپا استخدام خواهد شد که صلاحیتی معادل با یک عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد.

برای مشاغل مهمتر مدیران و افراد متخصص واجد شرایط می توانند پذیرش شده و مشغول به کار در سوئیس شوند. شرایط کار در سوئیس برای کارگران نیز دارای قوانین خاصی است. کارگران باید با داشتن مدارک تحصیلات عالی، تخصص فنی خاص و تجربه بالا معیارهای لازم را برای کار در سوئیس داشته باشند.

قوانین بیمه و مالیات در سوئیس

قوانین بیمه و مالیات در کشور سوئیس در هر ایالت کانتون دارای تفاوت هایی خواهد بود. تمام افرادی که در سوئیس سکونت دارند مشمول به پرداخت مالیات خواهند شد. با این وجود افرادی که کسب و کاری خارج از کشور سوئیس دارند یا دارای املاک و مستغلات در خارج از این کشور هستند از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. افرادی که دارای اقامت موقت هستند نیز باید پرداخت مالیات را پذیرفته و حتی اگر مشغول به کار نشوند نیز مالیات خود را پرداخت کنند.

مالیات پرداخت شده توسط افراد شامل هرگونه وجه نقدی خواهد بود که از همه منابع بدون کسر هزینه عاید افراد می ‌شود. از جمله مواردی که بر مالیات پرداخت شده توسط افراد تاثیر گذار است می ‌توان به مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی، مالیات بر دستمزد کارگران خارجی و حقوق افرادی که مجوز اقامت ندارند و مالیات اجاره املاک و مستغلات اشاره کرد.

با این وجود معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از فروش سهام حقوق بازنشستگی و صندوق اجتماعی برای افراد وجود دارد.

کشور سوئیس دارای یک سیستم جامع تامین اجتماعی برای بیمه افراد خواهد بود. تمام مردمی که در این کشور زندگی یا کار می کنند می توانند از حمایت گسترده بیمه برخوردار باشند. افراد می ‌توانند با بهره مندی از بیمه سالخوردگان، بیمه از کار افتادگی، بیمه تصادف، بیمه بیکاری و کمک هزینه خانواده و زایمان خدمات مناسبی دریافت کنند. کشور سوئیس این اجازه را به کشورهای دیگر می ‌دهد که به صورت دو جانبه از ترکیب کمک های بیمه اجتماعی خود و کشورهای خارجی استفاده کنند.

نحوه کاریابی در سوئیس

چنانچه تخصص بالایی داشته باشید جهت یافتن کار در سوئیس کار سختی نخواهید داشت. افراد متخصص می‌ توانند به راحتی شغل مناسب را در سوئیس بیابند. به ‌طور تقریبی می توان گفت که نیمی از شغل های اجرایی در کشور سوئیس توسط افراد مهاجر انجام می شود. بهره‌ مندی از حقوق بالا و سطح بالا با استانداردهای زندگی به افراد کمک می کند که بتوانند زندگی راحتی با شغل مناسب در این کشور داشته باشند.

کشور سوئیس شرایطی فراهم کرده که افراد با بررسی می توانند شغل مورد نظر را برای خود پیدا کنند. نحوه کاریابی در سوئیس از طریق سایت ها و موسسات کاریابی به راحتی امکان پذیر خواهد بود. شما با بررسی شرایط کار در سوئیس می توانید از طریق سایت ها اقدام به یافتن کار مناسب کنید. علاوه بر این کشور سوئیس با داشتن سرویس استخدام عمومی به شما شغل مورد نظر را ارائه خواهد داد. در این کشور وجود آژانس های کارورزی نیز به شما کمک می کنند تا کار مناسبی را برای خود دست و پا کنید.

یافتن کار در سوئیس با مرور روزنامه های محلی نیز برای شما امکان پذیر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از هر کدام از این روش ها اقدام به یافتن شغل مناسب کنید. شرایط کار در سوئیس به گونه ‌ای است که شما با استفاده از هر کدام از روش های کاریابی می توانید مشغول به انجام کار شوید.

توصیه ما به شما این است که با مکاتبه کردن با شرکت های نیازمند نیروی کار مستقیماً شرایط کاری را دریافت کنید. این شرایط موجب می ‌شود که شما شانس بیشتری برای کاریابی در این کشور داشته باشید.

اخذ ویزای کاری کشور سوئیس

یکی از روش های مهاجرت به سوئیس برای افراد خصوصا متقاضیان ایرانی اخذ ویزای کاری این کشور است. با توجه به سهمیه های محدودی که کشور سوئیس برای کارگران خارجی دارد رقابت شدیدی برای افراد متقاضی جهت اخذ ویزا کاری وجود خواهد داشت. افرادی که شهروند کشوری غیر از اتحادیه اروپا هستند شرایط متفاوتی جهت دریافت ویزای کاری خواهند داشت. کارفرما پس از شش ماه آگهی شغل مورد نظر و نیافتن فرد مورد نیاز می توانند با ارسال دعوتنامه به شما فرآیند دریافت ویزای کاری را آغاز نمایند.

در واقع اولین اقدام برای کار در سوئیس و اقدام به دریافت ویزای کاری داشتن یک پیشنهاد از کارفرمای سوئیسی است. این شرایط منوط به آن است که شخص سوئیسی یا عضو اتحادیه اروپا یافت نشده باشد. در ابتدا ممکن است برای شما یک مجوز کوتاه مدت اولیه صادر شود. پس از اخذ ویزا و ورود به کشور سوئیس دو هفته زمان دارید تا اقدام به دریافت مجوز اقامت کنید.

برای اخذ ویزای کاری در کشور سوئیس چنانچه عضو اتحادیه اروپا نباشید باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. مهم ترین مدارکی که باید جهت ارائه به سفارت آماده کنید شامل موارد زیر است:

  • فرم درخواست
  • پاسپورت معتبر
  • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
  • دعوت نامه
  • تمکن مالی
  • گردش حساب

سخن پایانی

بررسی شرایط کار در سوئیس نشان می دهد که این کشور به عنوان یک گزینه مناسب جهت اقامت و کار محسوب می ‌شود. شما می توانید با یافتن کار در سوئیس از طریق آژانس های بین المللی، موسسات، سایت های کاریابی و سایر روش ها اقدام به اخذ ویزای کاری در این کشور کنید.

موسسه بینا با بهره مندی از افراد متخصص و حقوقدانان خبره به شما کمک می کند تا بتوانید با بررسی شرایط کار در سوئیس اقدام به طی کردن روند مهاجرت به این کشور کنید. ما به واسطه تجربه و تخصصی که داریم به شما کمک می کنیم که جهت یافتن کار در سوئیس بتوانید اقدام به مهاجرتی موفق به این کشور نمایید.

سوالات متداول درباره کار در سوئیس

چهار زبان آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانیش در بخش های مختلف این کشور صحبت می شود.

بصورت متوسط 19 فرانک در ساعت

می توانید از طریق سایت ها یا موسسات کاریابی سوئیس اقدام کنید.

افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما مهارت و تخصص کاری در حوزه ای خاص دارند.

در زمینه هایی مانند مهندسی و فناوری، مشاوره، بانک داری، بیمه، داروسازی، فناوری اطلاعات، تحلیلگران مالی و تحلیلگران سیستم