دولت کانادا، از ویزای اکسپرس انتری به منظور تامین نیازهای بازار کار آینده خود و در پی آن رشد اقتصادی بلندمدت بهره می‌گیرد؛ یک برنامه مهاجرتی که مبتنی بر امتیازدهی و صدور دعوتنامه برای مهاجرانی است که می‌خواهند در سریع‌ترین حالت ممکن اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

طبق سیاست های اتخاذ شده در کانادا، تخمین زده شد که در سال 2020، از طریق سیستم اکسپرس انتری، 91800 دعوتنامه صادر گردد که آمار نشان داد، تعداد دعوتنامه‌های صادر شده از این رقم پیشی گرفته است و به 107950 دعوتنامه رسیده است. دولت کانادا، همچنان با اطمینان به این برنامه قصد دارد سالیانه 110000 مهاجر جدید را از طریق برنامه اکسپرس انتری بپذیرد؛

چرا شما یکی از آن‌ها نباشید؟! این رویا در میان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مشترک است و مسیر مشترکی که بیشتر افراد متخصص و ماهر برای مهاجرت به کانادا دنبال می کنند استفاده از Express Entry است. از آنجایی که این برنامه با دیگر برنامه‌ها و ویزاهای کانادا (مانند ویزای توریستی کانادا یا ویزای کار در کانادا و …) کاملاً متفاوت است، لازم است تا اطلاعات دقیقی پیرامون آن داشته باشید. 

اگر شما نیز قصد اقامت دائم در کانادا را از طریق یکی از برنامه های اکسپرس انتری دارید، موسسه با تجربه و تخصص خود در زمینه مهاجرت به کانادا، به شما کمک خواهد کرد تا برنامه مهاجرت خود را برنامه‌ریزی نمایید (حتی اگر قبلاً ریچکت شده باشید، متخصصین ما با اجرای روند رفع ریجکتی ویزای کانادا به شما کمک خواهند کرد) و در این مسیر گام به گام با شما همراه خواهد بود.

اما بیایید با هم نگاهی به مسیر مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری بیندازیم.

مطلب پیشنهادی:

سیستم اکسپرس انتری یا ورود سریع، یک سیستم درخواست مهاجرت آنلاین است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای مدیریت و پردازش برنامه‌های دریافت شده از طریق سه برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا برای کارگران ماهر استفاده می‌شود. هنگامی که متقاضی علاقه‌مند (صاحب فن و علاقه‌مند به اقامت دائم در کانادا) یک پروفایل آنلاین ارسال می‌کند، دولت فدرال تعیین می‌کند که آیا این نامزد واجدشرایط برنامه‌ای است که توسط اکسپرس انتری اداره می‌شود یا خیر؟ تمامی درخواست‌ها برای اکسپرس انتری در استخر سیستم اکسپرس انتری (یا همان لیست انتظار که به آن POOL گفته می شود) وارد می‌شوند و براساس سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) به آن‌ها امتیاز داده و رتبه‌بندی می‌شوند. CSR، یک سیستم مبتنی بر امتیازدهی است که توسط دولت فدرال برای ارزیابی و رتبه‌بندی نامزدهای واجدشرایط در استخر اکسپرس انتری استفاده می‌شود. IRCC پروفایل متقاضی را ارزیابی می‌کند و رتبه فرد در استخر اکسپرس انتری را بر اساس آن مشخص می‌کند. تقریباً هر دو هفته یکبار، میان افراد حاضر در لیست انتظار قرعه‌کشی انجام می گردد؛ دولت کانادا بالاترین امتیازها را از استخر اکسپرس انتری انتخاب می‌کند و دعوتنامه درخواست (ITA) را برای اقامت دائم در اختیار این افراد قرار می‌دهد. این یک فرایند کاملاً الکترونیکی است که شامل دولت فدرال، دولت‌های استانی و کارفرمایان کانادایی است. همان طور که بیان گردید، سریع‌ترین راه برای تغییر وضعیت فرد به حالت دائمی در کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری است. ک سیستم مهاجرتی رقابتی که همه داوطلبان واجدشرایط را از سراسر جهان در برابر یکدیگر قرار می‌دهد و کاملا کارآمد و عادلانه است. شایان ذکر است که داوطلبان براساس سن، تحصیلات، تجربه کار، مهارت‌های زبان و سایر عوامل در برابر یکدیگر رتبه‌بندی می شوند.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.
بنابراین، با استفاده از اکسپرس انتری، کانادا در ازای تضمین پیشرفت کشورش، اقامت کانادا را به نیروی کار ماهر جذب شده اعطا می‌کند. کارفرماها و صاحبان کسب و کار در کانادا می‌توانند به لیست افراد متقاضی مهاجرت به کانادا که در سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کرده‌اند مراجعه نمایند و از میان آن‌ها (پس از تایید دولت فدرال) استخدام کنند. بیشتر درخواست هایی که تحت این برنامه ارسال می‌شوند در مدت شش ماه یا کمتر پردازش می‌شوند. در یک کلام، هدف برنامه اکسپرس انتری، انعکاس بهتر نیازهای جامعه کانادایی به مهاجران اقتصادی است.

برنامه اکسپرس انتری به خودی خود یک برنامه مهاجرت نیست، بلکه در واقع یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت دریافت برنامه‌های مهاجرت کانادا ایجاد شده است.

لازم به ذکر است که کارفرمایان کانادایی نقشی اساسی در انتخاب مهاجران اقتصادی خواهند داشت. آن‌ها می‌توانند از طریق بانک مشاغل کانادا (Job Bank) و همچنین استان‌ها و مناطق مربوطه می‌توانند به کاندیداهای مناسب دسترسی داشته باشند.

اگر می خواهید مسیر اکسپرس انتری کانادا را دنبال کنید، واجد شرایط بودن در یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی زیر برای شما اجباری است:

– برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

– برنامه نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال (Federal Skilled Trades Program)

– برنامه کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

علاوه بر این، برنامه اکسپرس انتری به استان‌ها و مناطق خاص اجازه می‌دهد تا از این سیستم برای جذب نامزدهای مناسب به عنوان بخشی از برنامه‌های نامزدهای استانی (Provincial Nominee Programs) استفاده کنند و نیاز بازار کار را برآورده نمایند. از جمله اين برنامه ها عبارتند از: برنامه نامزدهاى استانى ساسکاچوان، برنامه نامزدهاى استانى بريتيش کلميبا، برنامه نامزدهاى استانى انتاريو و ديگر استان ها و مناطق کانادا.

انتظار مى رود بين سال هاى ٢٠٢٠ تا ٢٠٢٢ بيش از ٢٠٠٠٠٠ نفر از طريق برنامه نامزدهاى استانى اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

لازم به ذکر است که برنامه هاى مهاجرت اقتصادى کبک از طريق اکسپرس اينترى مديريت نمى شود.

داوطلبانى که نامزدى استانى دريافت مى کنند، ٦٠٠ امتياز اضافه نسبت به سيستم جامع رتبه بندى دريافت خواهند کرد؛ اين امتياز براى دعوتنامه درخواست اقامت دائم (ITA) کافى مى باشد. با اين وجود، درحاليکه استان ها مى توانند افراد را براى اقامت دائم انتخاب کنند، تمامى متقاضيان معرفى شده بايد شرايط اکسپرس اينترى را داشته باشند و نامزدها براى ورود به استخر اکسپرس اينترى بايد وارد يکى از برنامه هاى فدرال ذکر شده در بالا شوند.

در ادامه به طور مختصر به معرفی هر یک از این برنامه‌ها خواهیم پرداخت:

مهاجرت کاری به کانادا از طریق اکسپرس انتری

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)

برنامه نیروی کار ماهر فدرال، برای افرادی طراحی شده است که دارای صلاحیت، مهارت یا تجارب کاری برای کمک به اقتصاد کانادا هستند. این کشور به دلیل اقتصاد دانش بنیان خود به دنبال متخصصانی آماده کار است که بتوانند با شرایط بازار شغلی که به سرعت در حال تغییر است سازگار شوند و آن‌ها را برآورده کنند.

این روش مهاجرتی از پرطرفدارترین مسیرهای مهاجرتی در سراسر جهان است؛ چرا که سابقه کار در کانادا جزو شرایط اصلی آن نمی باشد. نیروهای متخصص و ماهر می‌توانند تحت این برنامه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

مهندسان (عمران، مکانیک، نرم افزار و نفت) ، تکنسین ها، معلمان، استادان و مدرسین، پرستاران، پزشکان، فناوری اطلاعات، فروشندگان و بازاریابان، بانکداران، ارائه دهندگان بیمه، حسابداران، اشخاص تجاری و بسیاری دیگر از جمله مشاغل مورد تقاضا در کشور کانادا هستند.

بزرگترین صنایع در کانادا برای نیروی کار ماهر

 • فناوری اطلاعات
 • مهندسی و معماری
 • خبر و انتشارات
 • مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی همچون پزشکان و پرستاران
 • بانکداری و امور مالی
 • بازاریابی و فروش
 • انرژی

لازم به ذکر است که داشتن پیشنهاد شغلی (Job Offer) در کانادا برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال الزامی نیست؛ اما می‌تواند شانس موفقیت را افزایش دهد. نیروی کار ماهر با تجربه کار و مهارت خاص (مانند مدیران ارشد، مدیران اجرایی، کارآفرینان خود اشتغالی یا صاحبان مشاغل) می‌توانند در سیستم جامع رتبه‌بندی 200 امتیاز اضافی را برای داشتن پیشنهاد شغلی کسب کنند و سایر کارگران ماهر دارای پیشنهاد شغلی می‌توانند 50 امتیاز اضافی کسب کنند.

متقاضیان این برنامه، باید نشان دهند که حداقل شرایط اخذ ویزا را دارند. متقاضیان موفق اقامت دائم کانادا را بدست می آورند که به آنها امکان زندگی و کار در کانادا را می دهد.

برای واجد شرایط شدن در برنامه نیروی کار ماهر فدرال تحت اکسپرس انتری، باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • یک سال تجربه کار بدون وقفه در ناک های شغلی 0، A و B در طی 10 سال گذشته و یا معادل آن

 • حداقل تحصیلات دوره متوسطه (دبیرستان) در کانادا و یا گزارش اعتبار سنجی تحصیلی (ECA) برای افرادی که خارج از کانادا تحصیل کرده‌اند.

 • دریافت حداقل نمره زبان کانادایی (CLB 7) در مهارت‌های چهارگانه در یکی از دو زبان رسمی کانادا (انگلیسی و یا فرانسوی)

 • کسب حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز در مرحله اول امتیازدهی (لطفا توجه داشته باشید این یک سیستم امتیازدهی کاملا مجزا از سیستم جامع رتبه‌بندی است و برای رتبه‌بندی تمام پروفایل‌های اکسپرس انتری استفاده می‌گردد.)

محاسبه امتیاز در برنامه اکسپرس انتری در دو مرحله صورت می گیرد. پس از کسب حداقل امتیاز مورد نیاز در مرحله اول، مشخصات شما در سیستم جامعه رتبه‌بندی ثبت شده و طبق معیارهای تعریف شده، امتیاز شما مشخص می شود.

 • اثبات منابع مالی کافی برای زندگی در کانادا

برنامه نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال (FSTP)

برنامه نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال، تنها برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال است که مشاغل فنی و حرفه‌ای را مدنظر قرار می‌دهد. این برنامه، با هدف جبران کمبود نیروی فنی در مشاغل کانادا راه‌اندازی گردیده است.

برای واجد شرایط شدن در برنامه نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال تحت اکسپرس انتری، باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل دو سال تجربه کار تمام وقت برای مشاغل گروه شغلی B در طی 5 سال گذشته و یا معادل آن در کار پاره‌وقت

 • باید بتواند مهارت و تجربه خود را در زمینه انجام وظایفی که به او محول می‌شود (نیازهای شغلی حرفه موردنظر) نشان دهد.

 • کسب حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز در مرحله اول امتیازدهی

 • دریافت حداقل نمره زبان کانادایی (CLB 5) در مهارت‌های شنیداری و گفتاری؛ دریافت حداقل نمره زبان کانادایی (CLB 4) در مهارت‌های خواندن و نوشتن در یکی از دو زبان رسمی کانادا (انگلیسی و یا فرانسوی)

 • دریافت پیشنهاد کار تمام وقت از یک یا دو کارفرمای کانادایی (حداقل به مدت یک سال) یا داشتن گواهی صلاحیت شغلی از یک مقام ذی صلاح استانی یا منطقه‌ای کانادا

 • اثبات منابع مالی کافی برای زندگی در کانادا

در حال حاضر مشاغل واجد شرایط تحت سیستم طبقه بندی شغلی ملی (NOC) تحت گروه‌های زیر سازماندهی شده‌اند:

 • حرفه‌های صنعتی، برقی و ساختمانی (72)

 • حرفه‌های تعمیر و نگهداری از تجهیزات (73)

 • سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته (82)

 • سرپرستان پردازش، تولید و خدمات و اپراتورهای کنترل مرکزی (92)

 • آشپزها و حرفه‌های مرتبط با پخت و پز (632)

 • قصاب ها و نانواها (633)

برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)

برنامه کلاس تجربه کانادایی، مختص افرادی است که دارای تجربه کاری در کانادا هستند و مایل به اخذ اقامت دائم کانادا (به همراه افراد تحت تکفل خود) می‌باشند. از اصلی‌ترین شرط استفاده از این برنامه داشتن حداقل یک سال تجربه کاری در کانادا است.

برای واجد شرایط شدن در برنامه کلاس تجربه کانادایی تحت اکسپرس انتری، باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل یک سال تجربه کار تمام وقت در طی 3 سال گذشته و یا معادل آن در کار پاره‌وقت (این تجربه باید به همراه داشتن مجوز کار معتبر و در یکی از مشاغل موردتایید در گروه شغلی 0، A و یا B باشد؛ مشاغل واجدشرایط شامل مشاغل مدیریتی، فنی و حرفه‌ای و یا ماهرانه هستند.)

لازم به ذکر است که تجربه کاری که از طریق خود اشتغالی و تجربه کار حین تحصیل به دست آمده باشد واجد شرایط CEC نیست.

 • کسب حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز در مرحله اول امتیازدهی

 • دریافت حداقل نمره زبان کانادایی (CLB 7) برای گروه شغلی ناک 0 و A؛ دریافت حداقل نمره زبان کانادایی (CLB 5) برای گروه شغلی ناک B در یکی از زبان‌های رسمی کانادا (انگلیسی و یا فرانسوی)

 • اثبات منابع مالی کافی برای زندگی در کانادا

مراحل درخواست مهاجرت به کانادا از طريق اکسپرس اينترى

مراحل درخواست مهاجرت به کانادا از طريق اکسپرس اينترى

متقاضى بايد:
 • حداقل شرايط اوليه موردنياز براى ورود به برنامه اکسپرس اينترى را داشته باشد و بتواند از طريق يکى از برنامه هاى مهاجرت اقتصادى اقدام نمايد.
 • يک پروفايل اکسپرس اينترى آنلاين ايجاد نمايد.
 • از داشتن مدارک زير اطمينان حاصل نمايد:
 1. پاسپورت معتبر
 2. مدارک تحصيلى و گزارش ارزيابى اعتبار تحصيلى
 3. نتايج آخرين آزمون زبان  (IELTS / CLBPIP / TEF)
 4. پيشنهاد کارى از کارفرما (در صورت وجود)
 5. پيشنهاد کارى از يکى از استان ها در خصوص برنامه نامزدها و استانى (در صورت وجود)
 6. اثبات تمکن مالى براى حمايت از خانواده
 7. پرداخت هزينه درخواست و حق اقامت
 8. گواهينامه هاى مرتبط با پليس
 9. معاينات پزشکى توسط متخصصان مورد تاييد
 10. ارائه نامه سابقه کارى قبلى (متقاضى بايد در صورت داشتن سابقه کار معتبر با کارفرما قبلى خود تماس حاصل نمايد و مدارکى مبنى بر اين موضوع را تهيه نمايد)
لطفا توجه باشيد اگر متقاضى داراى پيشنهاد کار کانادايى است، کارفرماى آينده فرد ممکن است نياز به ارائه ارزيابى تأثير بازار کار (LMIA) داشته باشد.
 • با توجه به معيارهاى مختلف موجود در سيستم جامع رتبه بندى امتيازى از ١٢٠٠ را دريافت نمايد.
 • در صورت دريافت دعوتنامه درخواست براى اقامت دائم اقدام نمايد:
اگر متقاضى در سيستم جامع رتبه بندى اکسپرس اينترى امتياز کافى را کسب نمايد، يک دعوتنامه درخواست (ITA)، دريافت خواهد کرد؛ به اين معنى که مى تواند براى اقامت دائم کانادا درخواست دهد و براى اين کار ٩٠ روز فرصت دارد. لطفا توجه داشته باشيد که اگر متقاضى شرايط شرکت در يک قرعه کشى خاص را نداشته باشد و انتخاب نشود، به مدت ١٢ ماه در استخر اکسپرس اينترى باقى خواهد ماند.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

محاسبه امتياز مهاجرت به کانادا از طريق اکسپرس اينترى

امتیاز بندی اکسپرس انتری کانادا در دو مرحله انجام می شود؛ در مرحله اول، ابتدا صلاحیت شما آزموده می شود؛ اگر متقاضى در اين مرحله حداقل ٦٧ امتياز از ١٠٠ امتياز را دريافت نمايد، مى تواند وارد استخر اکسپرس اينترى شود و سپس امتيازات مرحله دوم از ١٢٠٠ امتياز محاسبه مى گردد.

امتيازدهى در مرحله اول

متقاضيان براى ورود به مرحله دوم (استخر اکسپرس اينترى) کسب حداقل ٦٧ امتياز از ١٠٠ امتياز لازم است. اين امتياز براساس معيارهاى تحصيلات، مهارت زبان (انگليسى / فرانسه)، تجربه کارى، سن، پيشنهاد شغلى و انطباق پذيرى صورت مى گيرد. در ادامه جزئيات مرتبط با هر معيار بيان گرديده است:

تحصيلات

سطح تحصیلات
امتیاز
دیپلم
5 امتیاز
مدرک يک ساله فرق ديپلم
15 امتیاز
مدرک دو ساله فوق ديپلم
19 امتیاز
مدرک سه ساله و بيشتر
21 امتیاز
فوق ليسانس
23 امتیاز
دکترا
25 امتیاز

حداکثر امتياز در معيار تحصيلات ٢٥ امتياز است.

مهارت زبان (انگليسى / فرانسوى(

سطح زبان
شنيدارى
خواندن
نوشتارى
گفتارى
CLB 7
4
4
4
4
CLB 8
5
5
5
5
CLB 9
6
6
6
6

حداکثر امتياز در معيار توانايى هاى زبان ٢٨ امتياز است.

سابقه کارى طى ١٠ سال گذشته

میزان سابقه کاری
امتیاز
سابقه کارى ١ ساله
9 امتیاز
سابقه کارى ٢ ساله
11 امتیاز
سابقه کارى ٤ ساله
13 امتیاز
داشتن ٦ سال و يا بيشتر
15 امتیاز

حداکثر امتياز در معيار سابقه کارى ١٥ امتياز است.

سن

سن
امتیاز
18 سال تا 35 سال
12 امتیاز
36 سال
11 امتیاز
37 سال
10 امتیاز
38 سال
9 امتیاز
39 سال
8 امتیاز
40 سال
7 امتیاز
41 سال
6 امتیاز
42 سال
5 امتیاز
43 سال
4 امتیاز
44 سال
3 امتیاز
45 سال
2 امتیاز
46 سال
1 امتیاز
47 سال
امتيازى کسب نمی کند

حداکثر امتياز در معيار سن ١٢ امتياز است.

انطباق پذيرى

عنوان
امتیاز
سطح زبان همسر با حداقل CLB 4
5 امتیاز
سابقه تحصيلى در کانادا
5 امتیاز
سابقه تحصيلى همسر در کانادا
5 امتیاز
سابقه کارى در کانادا
10 امتیاز
سابقه کارى همسر در کانادا
10 امتیاز
داشتن فاميل در کانادا
5 امتیاز

حداکثر امتياز در معيار انطباق پذيرى ١٠ امتياز است.

سيستم جامع رتبه بندى (CRS)

سيستم جامع رتبه بندى، ابزارى است که دولت کانادا براى رتبه بندى افرادى که از طريق يکى از ٣ برنامه مهاجرتى کانادا به روش اکسپرس اينترى درخواست اقامت دائم دارند، استفاده مى کند. همانطور که بيان گرديد، براى مهاجرت به کانادا از طريق اکسپرس اينترى، به متقاضيان در سيستمى به نام سيستم جامع رتبه بندى، امتياز اعطا مى گردد.

اين سيستم، تعيين مى کند که چه افرادى ابتدا از استخر اکسپرس اينترى انتخاب مى شوند. قرعه کشى اکسپرس اينترى رقابتى است؛ به اين معنا که فقط افرادى که قادر به کسب حدنصاب CRS هستند، دعوتنامه درخواست اقامت دائم دريافت مى کنند. متقاضيان براساس فاکتورهايى مانند مهارت، تحصيلات، توانايى زبان و تجربه کار در ميان عوامل ديگر رتبه بندى مى شوند.

امتياز چگونه محاسبه مى گردد؟

متقاضيان اکسپرس اينترى مى توانند حداکثر ١٢٠٠ امتياز در سيستم جامع رتبه بندى دريافت کنند. هر چه امتياز در سيستم جامع رتبه بندى بيشتر باشد، شانس متقاضى براى اقامت دائم کانادا بيشتر خواهد شد. اين امتياز به دو بخش تقسيم مى گردد:

 • امتياز اصلى: ٦۰٠ امتياز
 • امتياز اضافه: ٦۰٠ امتياز
نحوه محاسبه امتیاز ویزای اکسپرس انتری کانادا

امتيازات اصلى + امتيازات اضافه = امتيازات کلى

در ٤ بخش اصلى زير مى توان امتياز کسب نمود:

• بخش اول (عوامل فردى)

معيارها
حداکثر امتياز به همراه همسر
حداکثر امتياز بدون همسر
سن
100
110
تحصيلات
140
150
مهارت هاى زبان (انگليسى / فرانسوى)
150
160
تجربه کار کانادايى
70
80

• بخش دوم (همسر)

معيارها
حداکثر امتياز
تحصيلات
10
مهارت هاى زبان (انگيسى / فرانسوى)
20
تجربه کار کانادايى
10

• بخش سوم (عوامل مرتبط با مهارت)

تحصيلات
حداکثر امتياز
مهارت زبان + تحصيلات
50
تجربه کار کانادايى + تحصيلات
50
تجربه کار خارجى
حداکثر امتياز
مهارت زبان + تجربه کار خارجى
50
تجربه کار خارجى + تجربه کار کانادايى
50
گواهينامه صلاحيت ها و مهارت ها
حداکثر امتياز
مهارت زبان + گواهينامه مهارت (مخصوص شامل تجارت)
10

• بخش چهارم (امتياز اضافه)

معيارها
حداکثر امتياز
برادر يا خواهر ساکن کانادا (شهروند و يا مقيم دائم)
15
مهارت زبان فرانسه
30
تحصيلات عاليه کانادايى
30
استخدام هماهنگ شده
200
نامزدى استانى
600

در ادامه جزئيات بيشترى را در خصوص هر يک از عوامل و امتيازات در سيستم اکسپرس اينترى کانادا ارائه خواهيم داد.

• بخش اول (عوامل فردى)

سن

حداکثر امتيازى که در اين معيار مى توان کسب نمود ١٠٠ امتياز (متأهلين) و يا ١١٠ امتياز (مجردين) مى باشد. ميزان امتيازات در طيف سنين مختلف، متفاوت است؛ در جدول زير امتيازات جزئى براى سنين مختلف را مشاهده کنيد:

سن
امتياز به همراه همسر
امتياز بدون همسر
زير ١٨ سال
0
0
18
90
99
19
95
105
20 تا 29
100
110
30
95
105
31
90
99
32
85
94
33
80
88
34
75
83
35
70
77
36
65
72
37
60
66
38
55
61
39
50
55
40
45
50
41
35
39
42
25
28
43
15
17
44
5
6
45 سال به بالا
0
0
سطح تحصيلات

حداکثر امتيازى که در اين معيار مى توان کسب نمود ١٤٠ امتياز (متأهلين) و يا ١٥٠ امتياز (مجردين) مى باشد. ميزان امتيازات در سطح تحصيلات مختلف، متفاوت است؛ در جدول زير امتيازات جزئى براى سطح تحصيلات مختلف را مشاهده کنيد:

تحصیلات
امتياز به همراه همسر
امتياز بدون همسر
کمتر از دبيرستان
0
0
ديپلم دبيرستان
28
30
مدرک ١ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
84
90
مدرک ٢ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
91
98
مدرک ٣ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
112
120
٢ عدد مدرک و يا بيشتر که يکى از آن ها حداقل ٣ ساله و يا بيشتر باشد.
119
128
فوق ليسانس و يا مدرک تخصصى
126
135
دکترا
140
150
مهارت هاى زبان (انگليسى / فرانسوى)

توانايى مهارت هاى زبانى در سيستم جامع رتبه بندى شامل هر چهار مهارت زبان (شنيدارى، نوشتارى، گفتارى و خواندن) مى شود. تنها در صورتی که داوطلب یک آزمون زبان تأیید شده را پشت سر بگذارد (مانند آزمون زبان دولینگو) امتیازات زبان اعطا می شود. این امتیازات براساس سطح معیار زبان کانادایی (CLB) است.

نمره CLB
امتياز به همراه همسر
امتياز بدون همسر
براى هر مهارت
32
34
CLB 3 و کمتر
0
0
CLB 4
6
6
CLB 5
6
6
CLB 6
8
9
CLB 7
16
17
CLB 9
٢٢
٢٣
CLB 10 و بيشتر
29
31
نمره CLB
32
34
توانايى زبان دوم (انگليسى / فرانسوى)

حداکثر امتياز براى توانايى زبان دوم 24 امتیاز است. داوطلبانی که همسر یا شریک زندگی خود را به همراه دارند، حداکثر ٢٢ امتیاز کسب می کنند، حتی اگر در تمام توانایی ها نتایج CLB 9 یا بالاتر را کسب کنند. همسر و شریک زندگی فقط تحت زبان اول متقاضى ارزیابی می شود. به اين توانايى نيز تحت هر چهار مهارت زبان امتياز داده مى شود.

نمره CLB
امتياز به همراه همسر (حداکثر ٢٢ امتياز)
امتياز بدون همسر (حداکثر ٢٤ امتياز)
براى هر مهارت زبان
6
6
CLB 4 و پایین تر
0
0
CLB 5 يا CLB 6
1
1
‏CLB 7 يا CLB 8
3
3
‏CLB 9 يا بالاتر
6
6

• بخش دوم (همسر یا شریک زندگی)

در اين بخش جزئيات مرتبط با معيارهاى مرتبط با همسر متقاضى در سيستم امتيازدهى مورد بررسى قرار مى گيرند.

تحصیلات همسر
امتياز
کمتر از دبيرستان
0
ديپلم دبيرستان
2
مدرک ١ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
6
مدرک ٢ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
7
مدرک ٣ ساله (از کالج، دانشگاه، فنى حرفه اى و يا موسسات معتبر ديگر)
8
٢ عدد مدرک و يا بيشتر که يکى از آن ها حداقل ٣ ساله و يا بيشتر باشد.
9
فوق ليسانس و يا مدرک تخصصى
10
مهارت های زبان همسر
امتياز
براى هر مهارت
5
CLB 4 و پایین تر
0
CLB 5 يا CLB 6
1
‏CLB 7 يا CLB 8
3
‏CLB 9 يا بالاتر
5
تجربه کار کانادایی همسر
امتياز
کمتر از 1 سال
0
1 سال
5
2 سال
7
3 سال
8
‏4 سال
9
5 سال و بیشتر
10

• بخش سوم (عوامل مرتبط با مهارت)

این امتیازات که به عنوان فاکتورهای ترکیبی نیز شناخته می شوند ، هنگامی بدست می آیند که یک نامزد در دو زمینه عملکرد خوبی داشته باشد. برای هر ترکیب از دو عامل، حداکثر 50 امتیاز در نظر گرفته شده است. جداول زير جزئيات اين عوامل را نشان مى دهد:

تجربه کار کانادايى و تحصيلات
تحصيلات
١ سال تجربه کار کانادايى
٢ سال و يا بيشتر تجربه کار کانادايى
کمتر از دبيرستان
0
0
دوره يک ساله يا بيشتر بعد از دبيرستان
13
25
٢ و يا بيشتر از ٢ مدرک بعد از دبيرستان که حداقل يکى از آن ها دوره ٣ ساله يا بيشتر باشد
25
50
تحصيلات و توانايى زبان
تحصيلات
CLB 7 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان با CLB 8 براى حداقل يک مهارت زبان
CLB 9 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان
کمتر از دبيرستان
0
0
دوره يک ساله يا بيشتر بعد از دبيرستان
13
25
٢ و يا بيشتر از ٢ مدرک بعد از دبيرستان که حداقل يکى از آن ها دوره ٣ ساله يا بيشتر باشد
25
50
توانايى زبان و تجربه کار غيرکانادايى
تجربه کار غيرکانادايى
CLB 7 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان
CLB 9 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان
بدون تجربه کارى
0
0
١ يا ٢ سال
13
25
٣ سال و يا بيشتر
25
50
تجربه کارى کانادايى و غير کانادايى
تجربه کاری
١ سال تجربه کار کانادايى
٢ سال و يا بيشتر تجربه کار کانادايى
بدون تجربه کارى
0
0
١ يا ٢ سال
13
25
٣ سال و يا بيشتر
25
50
گواهينامه صلاحيت در يک تجارت و توانايى زبان
مدرک صلاحيت
CLB 5 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان
CLB 7 يا بيشتر براى مهارت هاى چهارگانه زبان
گواهى صلاحيت در يک شغل تجارى صادر شده توسط يک استان
25
25

• بخش چهارم (امتيازات اضافه)

حداکثر تعداد امتیازات موجود برای این عوامل اضافی برای هر یک از کاندیداها 600 امتیاز است.

معيارها
امتياز
نامزدى استانى که از طريق اکسپرس اينترى به دست آمده باشد
600
يشنهاد شغلى در NOC 00
200
پيشنهاد شغلى در ساير مشاغل (ناک 0، A و يا B)
50
تحصيلات ١ يا ٢ ساله در کانادا
15
تحصيلات ٣ ساله يا بيشتر در کانادا (فوق ليسانس و دکترا)
30
دارای سطح NCLC 7 یا بالاتر در مهارت‌های چهارگانه زبان فرانسوی و CLB 4 یا پائین‌تر در انگلیسی
25
دارای سطح NCLC 7 یا بالاتر در مهارت‌های چهارگانه زبان فرانسوی و CLB 5 یا بالاتر در انگلیسی
50
داشتن برادر يا خواهر ساکن کانادا (شهروند و يا مقيم دائم)
15

مطالب پیشنهادی:

چگونه مى توان امتياز CRS را افزايش داد؟

کسب تجربه کارى بیشتر

اگرچه متقاضى با کسب تجربه کاری کانادایی می تواند امتیاز بیشتری کسب نمايد، اما تجربه کاری متقاضى در خارج از کانادا همچنان می تواند در امتیازات قابل انتقال کمک کند. متقاضى می تواند از یک سال به بالا برای تجربه کاری کانادا شروع به کسب امتیاز نمايد اما اگر تجربه کارى ٣ ساله و يا بيشتر داشته باشد، می تواند حداکثر امتیاز را بدست آورد.

برنامه نامزدهاى استانى

آیا می دانید فقط با داشتن نامزدى استانى می توانید 600 امتیاز اضافی کسب کنید! اين تنها نیمی از حداکثر نمره ای است که متقاضى مى تواند کسب نمايد. بیشتر استان هاى کانادا متصل به سيستم اکسپرس اينترى هستند که به دولت امکان می دهد پروفايل متقاضى را مستقیماً از استخر اکسپرس اينترى انتخاب کند.

بررسی کنید که آیا حرفه شما تقاضای زیادی دارد و کدام استان ها به مجموعه مهارت های خاص شما نیاز دارند؛ زیرا با کسب اين اطلاعات شانس بیشتری برای دریافت نامزدى استانى دارید.

دريافت پیشنهاد کار کانادایی

داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر مطابق با تمام معیارهای دولت کانادا، 200 امتیاز اضافه با خود به همراه دارد. دانستن اینکه چگونه یک پیشنهاد کارى در کانادا بدست آورید آنقدرها که فکر می کنید پیچیده نیست؛ مهمترین مواردی که باید در جستجوی شغل به آن ها توجه کنید این است که پیشنهاد شغل یک موقعیت تمام وقت (حداقل برای 1 سال) در نوع مهارت 0 یا سطح A یا B داشته باشد و توسط ارزيابى تأثير بازار کار (LMIA) پشتيبانى شود (در صورت نياز). لازم به ذکر است که ارزيابى تأثير بازار کار را بايد از کارفرما کانادايى دريافت نماييد.

هنگامی که یک پیشنهاد کار معتبر دریافت کردید، مطمئن شوید که مجوز کار مناسب کانادا را دارید؛ زیرا این امکان را برای شما فراهم می کند تا در کانادا کار کنید.

اگر پيشنهاد کار کانادايى نداريد، مى توانيد در بانک مشاغل کانادا عضو شويد تا شغل و کارفرماى مناسب خود را بيابيد.

تقويت مهارت هاى زبانی

برای کسب امتیازات اضافه از طريق توانايى هاى مرتبط با زبان 2 راه وجود دارد:

 1. زبان دوم را بیاموزید.
 2. آزمون زبان خود را مجدد انجام دهيد و امتياز بيشترى کسب نماييد.

اگر به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشید ممکن است واجد شرایط دریافت امتیاز برای هر دو باشید. اگر نمره CLB 4 یا بالاتر کسب کنید، می توانید در بخش سرمایه اصلی / انسانی امتیاز بگیرید و بسته به اینکه با همسرتان به کانادا مهاجرت کنید یا خیر، می توانید از 6 تا 32 یا 34 امتیاز کسب کنید.

اگر فقط به یکی از زبان های رسمی مسلط هستید، شما می توانید تا 22 امتیاز با همسر یا شریک زندگی مشترک یا 24 امتیاز بدون کسب کنید.

به یاد داشته باشید که در صورت داشتن مدرک فوق دیپلم یا گواهینامه صلاحیت و همچنین سابقه کار خارجی، می توانید در مهارت انتقال زبان ( CLB 7 یا بالاتر ) در بخش انتقال مهارت امتیاز بیشتری کسب کنید.

 • اگر به همراه همسر يا شريک زندگى خود قصد مهاجرت به کانادا را داريد؛ سوابق تحصيلى، تجربه کار و معيارهاى ديگر او مى تواند در افزايش امتياز شما تأثير مثبت داشته باشد.

 • اخذ مدارک تحصيلى در مقاطع بالاتر (درصورت داشتن زمان کافى)

هزینه اکسپرس انتری کانادا

هزینه اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا

انواع هزینه های مورد نیاز
هزینه به دلار کانادا
هزینه مربوط به تقاضای مهاجرت اکونومی
1040
هزینه مربوط به تقاضای مهاجرت اکونومی (بدون هزینه حق اقامت دائمی کانادا)
550
هزینه تقاضا به همراه همسر یا شریک حقوقی
1040
هزینه تقاضا برای همسر یا شریک حقوقی (بدون هزینه حق اقامت دائمی کانادا)
550
هزینه تقاضا به همراه یک کودک غیر مستقل (به ازای هر فرزند)
150

تعداد دعوتنامه های صادر شده برای درخواست (ITA) از طریق اکسپرس انتری طی چند سال گذشته

 • بیشترین تعداد دعوتنامه برای درخواست در آخرین قرعه‌کشی انجام شده اکسپرس انتری در 13 فوریه 2021 بود. (از 27332 داوطلب برای درخواست اقامت دائم دعوت شد؛ این قرعه‌کشی فقط برای نامزدهای دعوت شده تحت برنامه کلاس تجربه کاری کانادایی بوده است.)
 • کمترین تعداد دعوتنامه‌های صادر شده در یک قرعه کشی در 6 ژانویه 2021 انجام گردید. (از 250 داوطلب دعوت شد؛ این قرعه‌کشی فقط برای نامزدهای دعوت شده تحت برنامه نامزدهای استانی بوده است.)
سال
تعداد ITA های صادر شده
2015
31063
2016
33782
2017
86022
2018
89800
2019
85300
2020
107950
از شروع سال 2021 تا به امروز
37986
از زمان معرفی سیستم EE تا به امروز
471903

برخی از مزایای اکسپرس انتری

 • امکان تغییرات سریع و کارآمد برنامه EE براساس نیازهای اقتصادی کانادا
 • هماهنگ بودن میزان مهاجرت به کانادا با نیازهای بازار کار کانادا
 • متقاضیان میتوانند در حالیکه در لیست انتظار (استخر) هستند، امتیازات خود را بهبود دهند.
 • برنامه EE، تصویری روشن و واقعی از چشم‌انداز مهاجرت متقاضی در کانادا را ارائه می‌دهد.
 • برنامه EE، با اولویت‌بندی مواردی که احتمال موفقیت آن‌ها زیاد است، زمان پردازش و روند درخواست را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.
 • انعطاف‌پذیری دولت روی برنامه مهاجرت از طریق تغییرات CRS و قرعه‌کشی‌ها
 • تحت برنامه EE، کلیه پردازش‌ها از طریق سیستم الکترونیکی انجام می‌گردد و این به معنای عدم وجود تبعیض میان متقاضیان می‌باشد.
برنامه های مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

برنامه مهاجرت به کانادا از طريق اکسپرس اينترى: سال ٢٠٢١ تا ٢٠٢٣

در اکتبر سال 2020 ، دولت کانادا به دنبال بهبود روش هاى مهاجرت به کانادا از طريق سهولت انجام درخواست، طرح مهاجرت خود را برای 3 سال آينده منتشر کرد؛ کانادا به افزایش اهداف مهاجرتی خود ادامه داده و هدف آن استقبال از 401،000 تازه وارد در سال 2021 است که در مجموع 108،500 نفر از آن ها برای درخواست اقامت دائم از طریق سیستم اکسپرس اينترى و حدود 80،800 از طریق برنامه نامزدهای استانی (PNP) دعوت می شوند.

پیش بینی می شود که این رقم هر ساله با 1000 دعوتنامه درخواست اقامت دائم (ITA) افزایش مى یابد و به 411،000 در سال 2022 و 421،000 در سال 2023 برسد. در زیر تجزیه و تحلیل برنامه دولت کانادا برای مهاجرت اقتصادی در سال 2021 آورده شده است.

برنامه مهاجرت
هدف
اکسپرس اينترى
10800
برنامه نامزدهاى استانى
80000
مهاجرت به کبک
مشخص نشده
پایلوت‌های اقتصادی: نگهداری از کودک و سالمند؛ پایلوت محصولات غذایی؛ پایلوت مناطق شمالی و کم جمعیت
8500
مهاجرت مناطق آتلانتيک
6000
بيزينس (ويزا استارتاپ و خوداشتغالى)
1000

آیا می خواهید از طریق سیستم اکسپرس اينترى برای ویزای کانادا اقدام کنید؟ برای شروع مراحل کار حتما با موسسه بینا در ارتباط باشيد.

سوالات متداول درباره ویزای اکسپرس انتری کانادا