چرا تحصیل در ایتالیا را انتخاب کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارند که در کنار هم باعث شده‌اند تا ایتالیا به کشوری مناسب برای تحصیل تبدیل شود. در حال حاضر نیز دانشجویان و دانش‌‌آموزان ایرانی بسیاری به دنبال تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور ایتالیا هستند.

از جمله برخی از دیگر مزایای تحصیل در کشور ایتالیا عبارت‌اند از:

 • نظام آموزشی پیشرفته
 • رنکینگ سیستم آموزشی بالا
 • کیفیت بالای تحصیل
 • هزینه تحصیل مناسب
 • امکان اخذ انواع بورسیه‌های تحصیلی کمک هزینه‌ای و کامل
 • رنکینگ بالای دانشگاه‌های ایتالیا
 • کیفیت بالای زندگی
 • امکان تحصیل به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی
 • تفاهم بالای فرهنگ ایتالیا و ایران

شرایط تحصیل در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، باید درباره شرایط تحصیل در این کشور بدانید. هر مقطع تحصیلی، شرایط مخصوص به خود را دارد. در صورتی که از این شرایط برخوردار نباشید، ممکن است درخواست ویزای تحصیلی‌تان از سمت مرکز آموزشی یا سفارت رد شود. در جدول زیر با برخی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ایتالیا آشنا می‌شوید.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسیحداقل 17 سال
شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدبدون محدودیت سنی
شرایط سنی تحصیل در مقطع دکترابدون محدودیت سنی
تسلط به زبانانگلیسی یا ایتالیایی
وضعیت مالیارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی پرداخت €500 در ماه 

 تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تسلط بر زبان انگلیسی یا ایتالیایی یکی از شرایط تحصیل در ایتالیاست، اما داشتن مدرک معتبر برای اثبات تسلط، برای بعضی از دانشگاه‌ها ضروری است و بعضی دیگر نه. تعدادی از آن‌ها از دانشجوها مدرک زبان را به عنوان پیش‌شرط پذیرش در نظر می‌گیرند و به دانشجو برای دریافت این مدرک، مهلت می‌دهند. بعضی از آن‌ها به مدرک تحصیلی مقطع قبلی دانشجو توجه می‌کنند. بعضی هم آزمون ورودی و مصاحبه اختصاصی برگزار می‌کنند و خودشان سطح زبان دانشجوها را می‌سنجند. در ادامه هرکدام از این شرایط را توضیح می‌دهیم.

۱. دادن مهلت برای دریافت مدرک زبان

این دانشگاه‌ها از همان ابتدا از شما مدرک زبان از شما نمی‌خواهند اما در حین تحصیل یا قبل از شروع ترم تحصیلی باید مدرک زبان خود را بگیرید و به دانشگاه ارائه دهید. تعدادی از دانشگاه‌هایی که به این شیوه کار می‌کنند، عبارتند از:

 • دانشگاهبولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ترنتو

۲. تحصیل در مقطع قبلی به زبان انگلیسی

این روش برای کسانی مناسب است که مدرک معتبر زبان ندارند. اما مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی سپری کرده‌اند و مدرکشان نیز به این زبان صادر شده است. این مسئله نشان می‌دهد دانشجو بر زبان انگلیسی تسلط کافی دارد و بنا به هر دلیلی، در آزمون‌های معتبری چون آیلتس شرکت نکرده است.

۳. برگزاری مصاحبه یا آزمون ورودی آنلاین

دانشگاه ‌هایی که آزمون ورودی یا مصاحبه دارند، دانشجو را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت تایید، او را پذیرش می‌کنند. در نتیجه برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها، باید به زبان تسلط داشته باشید، اما می‌توانید مدرک معتبر ارائه ندهید.

البته دقت داشته باشید که سفارت ایتالیا به‌صورت سالانه اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش زبان ایتالیایی می‌کند. گذراندن سه ترم تحصیلی و گرفتن نمره ۹۰ یا A  توسط دانشجو باعث می‌شود اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها آسان‌تر شود. به یاد داشته باشید که حتی اگر داشتن مدرک زبان جزو شرایط پذیرش دانشگاه نباشد، باز هم یک برگ برنده محسوب می‌شود و احتمال پذیرش شما را افزایش خواهد داد.

اگر می‌خواهید در مورد تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان بیشتر بدانید می‌توانید به مقاله اختصاصی بینااپلای در این خصوص مراجعه کنید.

نظام آموزشی ایتالیا

از نظر مقاطع تحصیلی، نظام آموزشی کشور ایتالیا شباهت‌های زیادی با ایران دارد. همین موضوع باعث شده است تا معادل‌سازی و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپایی یا حتی آمریکایی بسیار آسان‌تر باشد. شما می‌توانید برای اطلاع از نظام آموشی کشور ایتالیا و اقدام جهت تحصیل در این کشور، از خدمات بینا اپلای استفاده کنید. در جدول زیر مقاطع تحصیلی کشور ایتالیا معرفی شده‌اند.

پیش‌دبستانی یا مهد کودک (Scuola dell’infanzia)اولین مقطع تحصیلی که کودکان بین 3 تا 6 سال امکان تحصیل در این مقطع را دارند.
دبستان (Scuola primaria)یکی از طولانی‌ترین مقاطع تحصیلی که مناسب کودکان بین 6 تا 11 سال است.
متوسطه اول (Scuola secondaria di primo grado)مقطع متوسطه اول یا راهنمایی که دانش‌آموزان بین 11 تا 14 سال در آن تحصیل می‌کنند.
متوسطه دوم (scuola secondaria di secondo grado)مقطع متوسطه دوم یا دبیرستان که مناسب برای تحصیل دانش‌آموزان بین 14 تا 19 سال است.
کارشناسی (Laurea)اولین مقطع تحصیلی عالی و دانشگاهی که مخصوص  دانشجویان بالای 19 سال است و 3 ساله می‌باشد.
کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale)دومین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایتالیا که مناسب برای تحصیل دانشجویان بالای 19 سال است و طول دوره آن 2 سال می‌باشد.
دکتری (Dottorato di Ricerca)بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی که طول دوره تحصیل آن بین 3 تا 4 است.
پزشکی و دندان‌پزشکیدانشجویان بالای 19 سال می‌توانند برای تحصیل در دو رشته پزشکی و دندان‌پزشکی اقدام کنند. طول دوره این رشته‌ها 6 سال است.
داروسازی، حقوق و مطالعات معماریسه رشته تحصیلی محبوب در ایتالیا که مناسب برای دانشجویان بالای 19 سال است و طول دوره آن 5 ساله می‌باشد.

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره شد، نظام آموزشی کشور ایتالیا از جهات مختلفی بسیار شبیه به ایران است. به همین خاطر، دانشجویان و دانش‌آموزان برای تحصیل در این کشور سردرگم نخواهند شد.

به طور کلی، پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف ایتالیا بسیار آسان‌تر از کشورهای دیگر است. در نتیجه، می‌توانید در صورت برخورداری از شرایط لازم، برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنید. جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور اروپایی، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به متقاضیان هستیم.

تحصیل در مدارس ابتدایی ایتالیا

شرایط تحصیل در مدارس ابتدایی ایتالیا

بسیاری از دانش‌آموزان ایرانی که قصد تحصیل در مدارس بین‌المللی در کشورهای اروپایی را دارند، ایتالیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. درست مانند ایران، مدارس را از نظر مقاطع تحصیلی می‌توان به دو دسته ابتدایی و متوسطه تقسیم کرد.

البته برخی از مدارس ممکن است دارای دو ساختمان و پردیس برای متوسطه اول و دوم باشند.

نکته دیگری که درباره مدارس ایتالیا وجود دارد، مدیریت آن‌ها هستند. مدارس این کشور را می‌توان به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم کرد. برای تحصیل در مدارس دولتی این کشور هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.

البته باید در این رابطه بگوییم که این قانون معمولا برای شهروندان ایتالیایی و افراد با تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد. بسیاری از خانواده‌های ایتالیایی هم فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می‌کنند.

مدارس خصوصی در ایتالیا، رویکرد آموزشی خاصی دارند و سیستم آموزشی آن‌ها کمی با مدارس معمولی در این کشور متفاوت است.

به عنوان مثال، این مدارس به 4 دسته تقسیم می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به مدارس مذهبی، مدارس با سیستم مونته‌سوری (Montessori)، مدارس با سیستم اشتاینر والدورف (Steiner Waldorf) و مدارس با سیستم سنزا زینو Senza Zaino (بدون کوله‌پشتی) اشاره کرد. البته از نظر برنامه درسی، سیستم این مدارس تقریبا با مدارس دولتی یکسان است.

تحصیل در مدارس ایتالیا در دو مقطع متوسطه اول و دوم

مدارس کشور ایتالیا را در مقطع متوسط می‌توان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم کرد. البته همان‌طور که پیش‌تر هم به این نکته اشاره شد، مدارس متوسطه خود به دو بخش اول و دوم تقسیم می‌شوند.

تحصیل در متوسطه اول برای همه اجباری است. اما بعد از 16 سالگی یا همان نیمه متوسط دوم، تحصیل اجباری به پایان می‌رسد و اتمام دوره متوسط دوم به صورت اختیاری است.

مدت زمان کلاس‌های دو مقطع متوسطه اول و دوم، معمولا 30 ساعت در هفته است. البته مدت زمان تحصیل در هفته بستگی به مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید هم دارد. به طور کلی، مدت زمان تحصیل در مدارس خصوصی بیشتر از دولتی است.

متوسطه دوم مقطعی است که دانش‌آموزان می‌توانند رشته تخصصی خود را  در آینده انتخاب کنند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به هنر، مطالعات کلاسیک، زبان، موسیقی، رقص، علوم، علوم اقتصادی و علوم اجتماعی اشاره کرد.

نوعی مدارس برای مقاطع متوسطه و مخصوصا متوسط دوم وجود دارند که به آن‌ها مدارس بین‌المللی گفته می‌شود. این مدارس در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند رم، میلان و ناپل وجود دارند.

اگر قصد تحصیل به زبانی غیر از زبان ایتالیایی را دارید، تحصیل در این مدارس بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در مدارس بین‌المللی، دروس به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و حتی ژاپنی تدریس می‌شوند.

توصیه می‌کنیم اگر قصد ثبت نام در هر مقطعی از مدارس ایتالیا را دارید، تمام مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و بدون مشکل در اختیار کارشناسان مربوطه قرار دهید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ایتالیا این کشور عبارتند از:

 • نام پذیرش از مدرسه مورد نظر در ایتالیا
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

اطلاع از شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا را دارید، باید کمی هم درباره شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بدانید. به عنوان مثال، دانشگاه‌هایی که در ایتالیا وجود دارند، از لحاظ پذیرش شرایط اختصاصی خود را دارند و کاملا مستقل از هم عمل می‌کنند.

بعد از کارشناسی ارشد، کارشناسی محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره متوسطه، می‌توانند برای افزایش مهارت خود، وارد مقطع کارشناسی شوند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید مدرک دیپلمتان را هم به همراه داشته باشید. مجموعه بینا اپلای می‌تواند پذیرش متقاضیان ایرانی را برای تحصیل در این مقطع دریافت کند.

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره شد، اگر قصد تحصیل در کشور ایتالیا را در مقطع تحصیلی کارشناسی دارید، باید سنتان کمتر از 30 سال باشد. به طور کلی افراد با سن کمتر از 28 سال، شانس بسیار بالایی برای پذیرش در این مقطع تحصیلی دارند.

از جمله دیگر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا می‌توان به برخورداری از مدرک زبان اشاره کرد. برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور، باید به یکی از دو زبان انگلیسی و ایتالیایی مسلط باشید و نمره IELTS 6 را برای زبان انگلیسی یا مدرک زبان B2 را برای ایتالیایی دریافت کرده باشید.

در کنار این، شرط مهم دیگری که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا وجود دارد، برخورداری از مدرک دیپلم با معدل حداقل 15 است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید و به کارشناسان دانشگاه و سفارت ارائه دهید:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه ایتالیایی
 • مدارک تحصیلی گذشته از جمله دیپلم، مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه گواهی ریزنمرات
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • مدرک زبان آیلتس یا B2 برای زبان ایتالیایی
 • گواهی تمکن مالی معادل حداقل 8 هزار یورو
 • مدارک هویتی از جمله پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، عکس، مدارک مربوط به وضعیت نظام‌وظیفه
 • مقالات، طراح‌های پژوهشی، تحقیقات و سوابق کاری در صورت وجود

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این مقطع تحصیلی را در ایتالیا دارند، می‌توانند درخواست خود را به صورت آنلاین برای دانشگاه مورد نظرشان ارسال کنند.

بعد از دریافت پاسخ از دانشگاه و طی کردن روندهای مورد نیاز، مدارک و شرایط شما برای پذیرش بررسی می‌شوند. در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشید، پذیرش دانشگاهی مورد نظر را دریافت می‌کنید.

از مدارک مورد نیاز برای اپلای و تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تمام مدارک تحصیلی مقاطع قبلی از جمله مدرک کارشناسی، گواهی ریز نمرات به همراه رزومه علمی که برخی از مدارک باید ترجمه رسمی شده باشند
 • انگیزه‌نامه
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5
 • مدارک مربوط به پرداخت هزینه‌های دانشگاه

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

اگر قصد تحصیل دکترا در ایتالیا را دارید، بد نیست کمی درباره شرایط و انواع دوره‌های تحصیلی در این مقطع بدانید. در مقطع دکترا، روند تحصیلی در ایتالیا از نوع بولونیا است. در این سیستم، تحصیل در مقطع آموزشی عالی به سه دوره تقسیم می‌شود که دکترا سومین دورره از آن است. دکترا را در این کشور می‌توان به دو دسته مشارکتی و Dottorato Di Ricerca تقسیم کرد.

مدرک دکترا Dottorato Di Ricerca بالاترین سطح تحصیلی در ایتالیا است. برنامه‌هایی هم که در این دوره ارائه می‌شوند، در دنیا شناخته شده هستند. در نتیجه، اگر به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر یا پیدا کردن کار بین‌المللی با تحصیل در مقطع دکترا هستید، دوره‌های Dottorato Di Ricerca بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

دوره‌های مربوط به دکترای مشارکتی توسط برخی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا ارائه می‌شود. این مدرک از طریق مشارکت برخی برنامه‌های دوره دکترای دانشگاه مقصد با بعضی از دانشگاه‌های خارجی یا حتی صنایع صادر می‌شود.

در صورتی که دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، با یک دانشگاه خارجی مشارکت داشته باشد، دانشجویان مدرک دکترای بین‌المللی و در صورت مشارکت با یکی از صنایع، دکترای صنعتی را دریافت می‌کنند.

به طور کلی، با توجه به نوع برنامه تحصیلی و رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید، می‌توان طول دوره تحصیل در مقطع دکتر را بین 3 تا 4 سال تخمین زد. به طور کلی، طول دوره دکترا حدودا 6 ترم است که در برخی از رشته‌ها ممکن است به 8 ترم برسد.

از جمله مدارکی که برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک کارشناسی ارشد
 • داشتن پذیرش از یک استاد راهنما
 • ارائه مقالات بین‌المللی در حوزه پژوهشی مورد نظر و رزومه تحصیلی قوی
 • ارائه انگیزه‌نامه یا بیانیه شخصی
 • ارائه توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • مدارک هویتی
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

به طور کلی امکان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم وجود دارد. برای این منظور لازم است شرایط زیر را داشته باشید:

 • شرط معدل: بهتر است معدل شما حداقل 14 باشد. طبیعتا هر چه معدل بالاتری داشته باشید شانس اخذ پذیرش تحصیلی برای شما نیز بالاتر خواهد بود.
 • شرایط سنی: بهترین بازه سنی برای تحصیل کارشناسی تا 28 سال و برای کارشناسی ارشد تا 24 سال است.
 • تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی: هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد شناس اخذ پذیرش تحصیلی نیز افزایش خواهد یافت. اگر قصد گرفتن مدرک زبان آیلتس را دارید لازم است حداقل نمره 5.5 تا 6 را در نظر داشته باشید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه های تحصیل در ایتالیا به مراتب از بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس و هلند کمتر است.

توجه داشته باشید که شهریه مدارس و دانشگاه‌های کشور ایتالیا بسته به موارد مختلفی مانند مقطع، رشته و نوع مرکز آموزشی متفاوت است. به عنوان مثال، دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 900 تا 4,000 یورو شهریه سالانه از دانشجویان دریافت می‌کنند.

این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بین 6 هزار تا 20 هزار یورو است.

متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا، ابتدا باید متناسب با شرایط و نیاز خود مرکز تحصیلی مورد نظر را انتخاب کنند. در ادامه، می‌توانند با تقسیط شهریه، هزینه تحصیل را در طول ترم به مرکز آموزشی مورد نظر پرداخت کنند که درگیر مشکلات مالی نشوند.

البته در برخی مواقع این امکان از ترم‌های دوم به بعد فراهم می‌شود. در جدول زیر هزینه‌های تحصیل در این کشور را در مقاطع مختلف بررسی کرده‌ایم.

نوع مقطع تحصیلیهزینه تحصیل
تحصیل در مدارسبین 9 هزار تا 29 هزار یورو
تحصیل در مقطع کارشناسیبین هزار تا 20 هزار یورو
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدبین 1500 تا 12 هزار یورو
تحصیل در مقطع دکترابین 900 تا 4 هزار یورو

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی و مهاجرت به ایتالیا به صورت میانگین و تقریبی هستند. ممکن است دانشجویی مجبور باشد ماهیانه بیش از 100 یورو برای سیستم حمل و نقل عمومی کنار بگذارد. اما یک دانشجوی دیگر برای حمل و نقل عمومی تنها 10 یورو پس‌انداز کند.

توجه داشته باشید که هزینه‌های زندگی در هر شهر از ایتالیا با دیگری متفاوت است. از این رو، ممکن است در شهری زندگی کنید که با هزینه‌های زندگی ماهانه آن در یک خانه سه خوابه، در شهری دیگر تنها بتوانید یک خانه تک خوابه را در حاشیه شهر دریافت کنید. در جدول زیر با هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا آشنا می‌شویم.

موارد مهم در زندگی در ایتالیاهزینه‌های مربوطه
اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر400 تا 700 یورو
اجاره خانه یک خوابه در حاشیه شهربین 300 تا 500 یورو
اجاره خانه سه خوابه در مرکز شهرحدودا 1000 یورو
اجاره خانه سه خوابه در حاشیه شهرحدودا 800 یورو
اقامتگاه دانشجوییبین 250 تا 300 یورو
هزینه خوردوخوراک150 تا 200 یورو
حمل و نقل عمومیحدودا 50 یورو
هزینه قبوض مصرفیبین 900 تا 250 یورو
هزینه قبض موبایل و اینترنتبین 30 تا 50 یورو
هزینه سرگرمی و استفاده از فعالیت‌های اجتماعیبین 30 تا 40 یورو
هزینه کتاب و سایر تجهیزات دانشگاهیبین 40 تا 50 یورو

برای آشنایی دقیقتر با هزینه زندگی در ایتالیا مب توانید به صفحه زیر مراجعه کنید:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Italy

تحصیل رایگان در ایتالیا

افرادی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را داشته و با هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور مشکل دارند، می‌توانند به سراغ گزینه‌های مختلف برای تحصیل رایگان در این کشور بروند. به طور کلی و در شرایط عادی، برای یک دانشجو و دانش‌آموز بین‌المللی، تحصیل در ایتالیا به هیچ عنوان رایگان نیست.

اما با کمک بورسیه می‌توان هزینه‌های تحصیل در این کشور را تا حد زیادی کاهش داد و حتی در برخی مواقع، به صورت رایگان مشغول به تحصیل شد. جهت کسب اطلاعات در زمینه تحصیل رایگان در ایتالیا، کارشناسان بینا اپلای پاسخگوی شما هستند. در ادامه با دو نوع بورسیه تحصیلی در ایتالیا آشنا می‌شویم.

بورسیه تحصیلی کامل در ایتالیا

اطلاع از بورسیه تحصیلی کامل در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را به صورت رایگان دارید، می‌توانید به سراغ دریافت بورسیه تحصیلی کامل بروید. بورسیه تحصیلی کامل می‌تواند تمام هزینه‌های تحصیل شما را در این کشور پوشش دهد. بلکه حتی در برخی مواقع، این بورسیه‌های بخشی از هزینه‌های زندگی را هم به شما پرداخت می‌کنند.

بورسیه‌هایی که در ایتالیا ارائه می‌شوند، یا از سمت دانشگاه هستند یا از نوع استانی. بورسیه استانی ایتالیا که به عنوان DSU هم شناخته می‌شود، توسط اداره بورسیه ارائه می‌شود و تقریبا تمام مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد.

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبلغی در حدود 5 هزار یورو را در کنار شهریه دانشگاه و دانشجویان دکترا مبلغی در حدود 8 هزار یورو را در کنار شهریه دانشگاهشان دریافت می‌کنند.

در ادامه با برخی از بورسیه‌های تحصیلی کامل محبوب در ایتالیا آشنا می‌شویم:

 • بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا: این بورسیه تحصیلی توسط دولت ایتالیا به دانشجویان اتباع کشورهای خارجی برای تقویت همکاری‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دوره‌های آموزشی عالی در هنر، موسیقی و رقص، دکترا و دوره‌های تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند
 • بورسیه جهان سوم ایتالیا DSU: دانشجویانی که از کشورهای ایران، آذربایجان، کلمبیا، مصر و کشورهای مانند آن قصد دریافت بورسیه را دارند می‌توانند برای دریافت این نوع کمک هزینه تحصیل اقدام کنند. این بورسیه در بسیاری از مواقع تمام هزینه‌های تحصیل دانشجو در ایتالیا را پوشش می‌دهد
 • بورسیه‌های EDISU پایمونت: دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را برای تحصیل در مقاطع مختلفی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. لازم به ذکر است که این بورسیه تنها به دانشجویان دانشگاه‌های پایمونت یا پیمونت تعلق می‌گیرد
 • بورسیه استانی ایتالیا: این بورسیه که با نام بورسیه DSU ایتالیا هم شناخته می شود مبلغی بین 5200 تا 6000 یورو دارد و به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی کمک‌هزینه‌ای در ایتالیا

نوع دیگری از بورسیه در کشور ایتالیا وجود دارد که به آن بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای گفته می‌شود. این نوع بورسیه تحصیلی می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل شما را در ایتالیا پوشش دهد. در مقابل، این نوع بورسیه به نسبت بورسیه‌های دیگر به دانشجویان و دانش‌آموزان بیشتری اعطا می‌شود و شانس بالاتری برای دریافت آن دارید.

برخی از بورسیه‌های کمک هزینه‌ای در ایتالیا عبارتند از:

 • بورسیه دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: همان‌طور که از نام آن مشخص است، دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، قادر به دریافت این نوع بورسیه هستند. دانشجویانی که برای این بورسیه پذیرفته می‌شوند، سالانه مبلغی بین 5 تا 10 هزار یورو را دریافت خواهند کرد
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA برای دانشجویان بین‌المللی: دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا و دانشگاه BOLOGNA تحصیل می‌کنند، می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند که علاوه بر بخشی از شهریه دانشگاه، مبلغی در حدود 11 هزار یورو را هم برای هزینه زندگی پرداخت می‌کند
 • بورسیه IYT وزارت امور خارجه ایتالیا: این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد در تقریبا تمام دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف ایتالیا در نظر گرفته شده است و توسط وزارت امور خارج دولت این کشور ارائه می‌شود. بعد از دریافت این بورسیه تحصیلی، متعهد به کارآموزی اجباری در یکی از شرکت‌های ایتالیایی خواهید شد که این اتفاق معمولا بعد از اتمام دوره تحصیلی‌تان رخ می‌دهد

کار دانشجویی در ایتالیا

یکی از دلایلی که باعث شده است تا درخواست‌های زیادی برای تحصیل در کشور ایتالیا وجود داشته باشد، امکان کار در حین تحصیل است. با کار در حین تحصیل می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی و شهریه تحصیلتان بر بیاید. اما برای این منظور شرایطی در نظر گرفته شده است.

در ادامه با برخی از شرایط کار دانشجویی در ایتالیا آشنا می‌شویم:

 • دانشجو تنها امکان کار به عنوان کارمند را دارد و نمی‌تواند به عنوان کارفرما برای راه‌اندازی استارتاپ اقدام کند
 • ساعات کاری دانشجو نباید بیشتر از میزان مقرر شده باشد
 • میزان ساعت کاری مجاز برای دانشجو 1040 ساعت در سال معادل 20 ساعت در هفته است
 • دوره‌های کارآموزی به عنوان ساعت کاری محاسبه نمی‌شوند
 • اگر دانشجو قصد کار کردن بیش از 1040 ساعت را داشته باشد یا بخواهد برای راه‌اندازی استارتاپ اقدام کند، باید به سراغ ویزای کاری ایتالیا برود

در جدول زیر با برخی از بهترین مشاغل دانشجویی در ایتالیا آشنا می‌شویم.

عنوان شغلیمیزان حقوق میانگین
مشاور فروش1100 یورو در هر ماه
صندوق‌دارساعتی بین 1 تا 2 یورو
کنترل کننده بسته‌بندی670 تا 750 یورو در ماه
مسئول پذیرشساعتی 13 الی 14 یورو
کارمند بخش خدمات مشتری780 تا 870 یورو
پیک رستورانحدودا 600 یورو در ماه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در کشور ایتالیا و اخذ ویزای تحصیل این کشور، باید مدارکی را در اختیار داشته باشید و آن‌ها را به مرکز آموزشی مورد نظر و سفارت این کشور ارائه دهید. بسیاری از این مدارک برای تمام مقاطع تحصیلی یکسان هستند. اما برخی دیگر مخصوص رشته‌ها و مقاطع تحصیلی خاصی هستند.

در ادامه با برخی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اروپا آشنا می‌شویم:

 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم و گواهی ریزنمرات
 • اصل و ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات
 • اصل و ترجمه مدرک دانشگاهی به همراه ریزنمرات (برای کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • پاسپورت یا ترجمه شناسنامه
 • رزومه یا CV
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • شرح دروس
 • پورتفولیو
 • عکس پرسنلی

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا

انتخاب بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا

در ایتالیا امکان تحصیل در بیش از صدها رشته تحصیلی وجود دارد. اگر به دنبال تحصیل در این کشور هستید، توصیه می‌کنیم با بهترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیا آشنا شوید. از جمله برخی از این رشته‌ها می‌توان به مهندسی، هنر و معماری اشاره کرد.

از جمله دیگر رشته‌های محبوب برای تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • پزشکی
 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • علوم انسانی و زیرشاخه‌های آن
 • طراحی مد
 • اقتصاد
 • مطالعات منطقه و فرهنگی
 • مدیریت بازرگانی

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

به طور کلی، دانشگاه‌های ایتالیا از رنکینگ بالایی برخوردار بوده و در سطح جهانی شناخته شده هستند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور رنکینگ جهانی زیر 1000 را دارند و سالانه هم دانشجویان بین‌المللی زیادی را پذیرش می‌کنند. شما می‌توانید برای اخذ پذیرش این دانشگاه‌ها از خدمات بینا اپلای استفاده کنید. در جدول زیر با بهترین دانشگاه های ایتالیا آشنا می‌شویم.

نام دانشگاهموقعیت مکانی دانشگاهرنکینگ کشوری و جهانی
دانشگاه ساپینزارم1 کشوری و 183 جهانی
دانشگاه پلی‌تکنیک میلانمیلان2 کشوری و 195 جهانی
دانشگاه بولونیابولونیا3 کشوری و 203 جهانی
دانشگاه میلانمیلان4 کشوری و 223 جهانی
دانشگاه پادوواپادووا5 کشوری و 227 جهانی

برای مشاهده لیست کامل بهترین دانشگاه های ایتالیا می توانید به این مقاله از US News مراجعه کنید:

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/italy

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

انتخاب بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، بد نیست کمی هم درباره بهترین شهرهای این کشور برای تحصیل بدانند. هرکدام از این شهرها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند که در نهایت دانشجو یا دانش‌آموز متناسب با شرایط و نوع مرکز آموزشی مورد نظر خود شهر دلخواه را برای تحصیل و اقامت انتخاب می‌کند.

از جمله محبوب‌ترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل می‌توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • رم: رم یکی از قفدیمی‌تین شهرهای کشور ایتلایا است که دانشگاه‌های رم، ساپینزا، LUMSA و دانشگاه آمریکایی رم در آن قرار دارند
 • ونیز: از این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایتالیا یاد می‌شود که دانشگاه‌های بین‌المللی ونیز، فوسکاری، آکادمی هنر ونیز و luav را در خود جای داده است
 • فلورانس: بسیاری از دانشگاه‌های برتر ایتالیا در این شهر وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توا نبه دانشگاه فلورانس، دانشگاه اروپایی اقتصاد، آکادمی ایتالیا و آکادمی هنر فلورانس اشاره کرد
 • پیزا: دانشگاه‌های این شهر از جایگاه علمی بالایی برخوردار هستند و از جمله آن‌ها می‌ـوا نبدانشگاه پیزا و سنت آنا اشاره کرد
 • میلان: این شهر یکی از بزرگ‌ترین و بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل است که دانشگاه‌های مختلفی مانند میلان، بوکونی و ویتا سالوت در آن قرار دارند

معایب تحصیل در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا در مقایسه با مزایای تحصیل در این کشور، زیاد نیست. اما این نقطه ضعف‌ها برای بعضی از دانشجوها مسائلی جدی به شمار می‌رود و بهتر است که پیش از شروع تحصیل، از آن‌ها اطلاع داشته باشند. مهم‌ترین معایب تحصیل در ایتالیا عبارت است از:

 • بعد از فارغ‌التحصیلی برای گرفتن کارت شهروندی باید پنج سال به‌طور مداوم در ایتالیا کار کنید تا اقامت دائم این کشور را به دست آورید.
 • بعد از اتمام تحصیل، تنها یک‌سال فرصت دارید تا کار پیدا کنید.
 • در این کشور پیدا کردن کار کمی دشوار است و سطح درآمد افراد معمولی زیاد نیست.
 • مردم این کشور کم‌تر به زبان انگلیسی تسلط دارند. بنابراین اگر تنها با تکیه بر انگلیسی و بدون دانش زبان ایتالیایی به ایتالیا مهاجرت کرده باشید، کارتان کمی سخت‌تر می‌شود.
 • حجم درس‌های رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار زیاد است و معمولا تنها نمره پایان‌ترم دانشجو به عنوان معیار قبولی او در نظر گرفته می‌شود.

شاید یکی از معایب تحصیل از ایتالیا برای کسانی که قصد دارند بعد از فارغ‌التحصیلی به ایران برگردند یا در کشور دیگری زندگی کنند، این باشد که ترک ایتالیا کار سختی است! این کشور پر از جاذبه است و زندگی در آن مثل یک رویاست! احتمالا بعد از ترک ایتالیا، به دنبال هر فرصتی می‌گردید که سری به این کشور بزنید و تجدید خاطره کنید.

اخذ ویزای همراه برای تحصیل در ایتالیا

ویزای همراه یکی از انواع ویزای ایتالیا در کنار ویزای تحصیلی است. افراد متاهلی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارند، می‌توانند با دریافت این ویزا، خانواده‌شان را هم با خود به این کشور ببرند. توجه داشته باشید که این ویزا از نوع موقتی است و معمولا هرچند ماه یک بار (حدودا سه الی چهار ماه) باید آن را تمدید کرد. در غیر این صورت، ویزا باطل می‌شود.

ویزای همراهی برای تحصیل در ایتالیا برای همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال صادر می‌شود. فرزندان با سن بیشتر از 18 سال، امکان دریافت این ویزا را ندارند و باید از طریق روش‌های دیگر برای دریافت آن اقدام کنند.

کار پس از تحصیل در ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان کار بعد از تحصیل است. اما برای این منظور، شرایطی در نظر گرفته شده‌اند که برای دریافت این مجوز باید از آن شرایط برخوردار باشید. به عنوان مثال، اقامت در ایتالیا بعد از فارغ‌التحصیلی با مدرک کارشناسی امکان‌پذیر نیست.

بلکه تنها فارغ‌التحصیلان دکترا و کارشناسی ارشد امکان کار بعد از تحصیل در ایتالیا را دارند. توجه داشته باشید که اقامت بعد از تحصیل در ایتالیا تنها بین 6 تا 12 ماه اعتبار دارد. اگر بعد از این مدت موفق به پیدا کردن کار نشدید، باید به کشور مبدا برگردید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، کارشناسان بینا اپلای پاسخگوی شما هستند.

سوالات متداول

ایتالیا شهریه کمتری را برای تحصیل از دانشجویان دریافت می‌کند. در مقابل، شانس پذیرش بالاتری برای تحصیل در این کشور دارید.

به دلیل شهریه کمتر، امکان دریافت بورسیه تحصیلی، امکان کار در کنار تحصیل و حتی امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان، ایتالیا گزینه بهتری برای تحصیل است.

با دریافت بورسیه تحصیلی کامل می‌توانید به صورت کاملا رایگان در ایتالیا تحصیل کنید.

معمولا برای دریافت ویزای همراه تحصیلی باید یک ترم از تحصیل شما در ایتالیا گذشته باشد.

خیر. برای هر مقطع تحصیلی محدودیت سنی در نظر گرفته شده است که باید آن را رعایت کرد.

جمع‌بندی

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی از جمله ایرانیان است. هزینه تحصیل در این کشور به مراتب کمتر از کشورهای دیگری مانند آلمان است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس این کشور دارید.

همچنین حتی بدون در اختیار داشتن مدرک زبان هم می‌توانید پذیرش برخی از دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، توصیه می‌کنیم به سراغ دانشگاه‌های با رنکینگ برتر در این کشور بروید. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به میلان، پلی‌تکنیک میلان، ساپینزا، بولونیا و پادووا اشاره کرد که رنکینگ جهانی همه آن‌ها زیر 300 است.

برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، ما در بینا اپلای آماده ارائه خدمات به شما هستیم. شما می‌توانید همین حالا برای دریافت مشاوره در خصوص تحصیل در خارج کشور با کارشناسان مجرب بینا اپلای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

تحصیل در آلمان

بینااپلای با بیش از ۱۰ سال سابقه در حوزه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید