دسترسی سریعToggle Table of ContentToggle

ویدیو توضیح در خصوص تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

شرایط تحصیل در مدارس کانادا به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مقطع تحصیلی، قوانین مدرسه مورد نظر، استان محل تحصیل و … اشاره کرد.

در ادامه با مهمترین از شرایط تحصیل در مدارس کانادا آشنا می‌شویم:

 • داشتن معدل و ریز نمرات خوب در مقطع قبلی
 • توانایی پرداخت شهریه یک ترم تحصیلی برای اخذ نامه پذیرش نهایی که برای اخذ ویزای دانش آموزی ضروری است.
 • اثبات تمکن مالی جهت تامین هزینه زندگی دانش آموز
 • اخذ گواهی عدم سوءپیشینه (در صورت نیاز)
 • گرفتن قیم (Custodian) در کانادا برای مراقبت از فرزندتان

برای تحصیل در مدارس کشور کانادا نیازی به مدرک زبان مثل آیلتس یا تافل نیست.

کاستودین چیست؟ قیم دانش‌آموز چه وظایفی دارد؟

دانش‌آموزان خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند در صورت عدم همراهی والدین یا قیم آن‌ها باید تحت حمایت یک فرد بزرگسال کانادایی قرار بگیرند که به این فرد در کانادا کاستودین گفته می‌شود. این افراد برای دریافت این عنوان مراحلی را بر اساس قوانین کانادا پشت سر گذاشته‌اند و افرادی معتمد و آموزش‌دیده هستند.

کاستودین دارای وظائفی است که آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 • ارزیابی محیط آموزشی مقصد و معرفی آن به دانش‌آموز
 • برنامه‌ریزی برای ثبت نام دانش‌آموز و همراهی با دانش‌آموز در این مراحل
 • معرفی دقیق دانش‌آموز به مسئولان آموزشی مدرسه
 • ارائه مشاوره تحصیلی به دانش‌آموز برای فعالیت‌های مختلف و دروس مدرسه
 • نوشتن رضایت‌نامه در زمانی که از دانش‌آموز برای سفرهای علمی و … درخواست می‌شود
 • معرفی مراکز مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی به دانش‌آموز در مواقع مورد نیاز
 • معرفی پزشک خانوادگی به دانش‌آموز
 • شرکت در جلسات اولیا و مربیان مدرسه
 • ارائه مشاوره به دانش‌آموز در مورد هزینه و مواردی مانند تمدید شهریه
 • ارائه شماره تماس اضطراری جداگانه به مدرسه
 • تحویل مجوز تحصیلی دانش‌آموز به اداره پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی کانادا
 • نظارت مداوم بر فعالیت‌های تحصیلی دانش‌آموز
 • ارسال گزارش به والدین دانش‌آموز در زمینه‌های مختلف
 • کمک کردن به دانش‌آموز در صورتی که دانش‌آموز بخواهد تحصیل در مدرسه را زودتر از موعد ترک کند که شامل مواردی مانند برگرداندن کتاب‌های درسی، تجهیزات دریافتی از مدرسه، تکمیل فرم‌های لازم و مراحل دیگر می‌شود
 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه کاستودین چیست می توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا کدام اند؟

در ویدیو زیر این مزایا را به طور کامل توضیح داده ایم:

زمان شروع سال تحصیلی و تعطیلات در مدارس کانادا چیست؟

سال تحصیلی در کانادا برای آموزش‌های اجباری پیش از دانشگاه چیزی در حدود 195 یا 196 روز است و این زمان برای انتاریو دقیقا 194 روز می‌باشد. سال تحصیلی در مدارس کانادا از اول سپتامبر شروع می‌شود و تا سی‌ام ژوئن ادامه دارد.

سن تحصیل در مدارس کانادا چقدر است؟

سن تحصیل در کانادا بسته به استان محل تحصیل ممکن است مقداری تفاوت داشته باشد اما معمولا آغاز تحصیل از سن 6 سالگی است و تحصیلات متوسطه نیز تا 18 سالگی ادامه یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط سنی تحصیل در کانادا می توانید مقاله بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

دانش آموزان چند ساعت در روز در مدارس کانادا درس می خوانند؟

به طور معمول یک روز عادی در مدارس کانادا از ساعت 8 یا 9 صبح آغاز می شود و تا حدود ساعت 3 یا 4 بعد از ظهر ادامه پیدا می کند. این بازه زمانی ممکن است در هر مدرسه کمی متفاوت باشد و به همین دلیل بهتر است با مدرسه مورد نظرتان در این مورد صحبت کنید.

بعد از پایان کلاس ها اکثر مدارس کانادا فعالیت های فوق برنامه مثل موسیقی، ورزش و… را ارائه می کنند.

انواع مدارس در کانادا کدام است؟

مدارس کشور کانادا را می‌توان به سه گروه کلی مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس شبانه‌روزی تقسیم کرد. هر یک از این مدارس ممکن است همه مقاطع تحصیلی را ارائه دهند و یا فقط بعضی از آن‌ها را پوشش دهند. در ادامه با انواع مدارس کشور کانادا آشنا می‌شویم.

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی کانادا مدارسی هستند که بودجه دولتی دریافت می‌کنند و همچنین بر اساس قوانین همان استان اداره می‌شوند. ویژگی این مدارس در این است که تحصیل در آن‌ها برای دانش‌آموزان بومی و دانش‌‌آموزان دارای اقامت دائم رایگان است.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

اما دانش‌آموزان بین‌المللی که اقامت دائم ندارند باید برای تحصیل در آن‌ها شهریه بپردازند که البته این شهریه نسبت به شهریه مدارس خصوصی و شبانه‌روزی کمتر است. توجه داشته باشید که بسیاری از مدارس دولتی کانادا در فهرست بهترین مدارس این کشور قرار دارند و شهریه کم لزوما به‌معنای خدمات آموزشی ضعیف نیست.

مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی کانادا شهریه بیشتری نسبت به مدارس دولتی از دانش‌آموزان بین‌المللی دریافت می‌کنند. تحصیل در این مدارس برای دانش‌آموزان بومی کانادا نیز رایگان نیست.

تحصیل در مدارس خصوصی کانادا

این مدارس در برخی موارد تفاوت‌هایی با مدارس دولتی دارند. اولا برنامه آموزشی این مدارس اندکی با مدارس دولتی تفاوت دارد و فعالیت‌های فوق برنامه هنری، ورزشی، مهارتی و فنی بیشتری دارند. از سوی دیگر تعداد دانش‌آموزان در این مدارس نسبت به امکانات و فضای آموزشی کمتر است و در کل می‌توان خدمات بیشتری را در این مدارس دریافت کرد.

مدارس شبانه‌روزی کانادا

تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کشور کانادا مناسب دانش‌آموزانی است که والدین آن‌ها با آن‌ها همراه نیستند و می‌خواهند تمام مدت را در محوطه مجموعه آموزشی باشند.

این یعنی آن‌ها بعد از ساعات آموزش به خوابگاه می‌روند. خوابگاه‌های این مدارس عموما بسیار مجهز هستند. همچنین این مدارس دارای فضاهای متعددی برای ورزش و تفریح می‌باشند. البته هزینه این مدارس از مدارس دولتی و خصوصی بیشتر است.

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا کدام اند؟

سیستم آموزشی در کانادا با مقطع پیش‌دبستانی به‌شکل اجباری شروع می‌شود. سپس از دبستان، تحصیل برای دانش‌آموزان اجباری است و تا پیش از دانشگاه ادامه می‌یابد.

همچنین دانش‌آموزان تا حدود شانزده‌سالگی یعنی تا کلاس 11 یا 12 (بسته به استان محل تحصیل) درس می‌خوانند و سپس می‌توانند در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات دیگر ادامه تحصیل بدهند. در ادامه با  هر یک از مقاطع تحصیل در کانادا و ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شویم.

مقطع پیش‌دبستانی در کانادا

پیش‌دبستانی (Pre-Elementary) اولین مقطع آموزشی در کشور کانادا است که از 4 یا 5 سالگی به انتخاب والدین شروع می‌شود. در تمامی استان‌های کانادا غیر از نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا، تحصیل در این مقطع اختیاری و در این دو استان، اجباری است.

همچنین سال اول تحصیل در این مقطع در بسیاری از استان‌های کانادا رایگان است. کودکان در مقطع پیش‌دبستانی با حروف الفبا و صداهای آن‌ها آشنا می‌شوند و املا و تلفظ تعداد زیادی از لغات را می‌آموزند.

مقطع دبستان در کانادا

تحصیل در مدارس کانادا در مقطع دبستان از سنین 6 تا 7 سالگی آغاز می‌شود و تا سنین 11 تا 12 سالگی ادامه می‌یابد.

تحصیل ابتدایی در مدارس کانادا

در کشور کانادا مانند بسیاری از کشورها دنیا کودکان در هر سال، فقط یک معلم دارند که دروس مختلف را به آن‌ها آموزش می‌دهد. البته کلاس‌های آموزش ویژه با معلمان دیگر نیز وجود دارند که شامل مواردی مانند ورزش و کلاس‌های هنری می‌شود.

به دانش‌آموزان در این مقطع مفاهیم دروسی مانند ریاضی، زبان انگلیسی (فرانسوی در کبک)، تاریخ، علوم، موسیقی و مطالعات اجتماعی و … آموزش داده می‌شود.

مقطع دبیرستان در کانادا

تحصیل در مدارس کانادا در مقطع متوسطه به دو سطح تقسیم می‌شود که عبارتند از: Junior High و High School. مقطع Junior High یک دوره دوساله شامل کلاس‌های هفتم و هشتم است. این مقطع مانند یک دوره گذار از ابتدایی به فضای متفاوت و دروس پیچیده دبیرستان است.

مقطع High School آخرین دوره آموزش متوسطه در کشور کانادا است. بنابراین دانش‌آموزان بعد از به پایان رساندن کلاس هشتم وارد این مقطع می‌شوند. این مقطع شامل سال‌ها یا کلاس‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم است که تا سنین 16 تا 18 سالگی (بسته به شرایط دانش‌آموز و استان محل تحصیل او) ادامه می‌یابد. همچنین بر اساس قوانین تحصیل در کانادا، دانش‌آموزان صرفنظر از مقطع تحصیلی، حداقل باید تا 16 سالگی به تحصیلات خود ادامه دهند.

قانون مورد نظر در مورد استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک متفاوت است و دانش‌آموزان باید حداقل تا 18 سالگی یا کسب دیپلم تحصیل خود را ادامه دهند. همچنین در کبک، مقطع High School در کلاس یازدهم به ‌پایان می‌رسد و یک مقطع دو ساله تحصیلی پیش‌دانشگاهی با نام Cegep آغاز می‌شود. در برخی از استان‌ها نیز برنامه‌هایی برای افزایش آمادگی دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار ارائه می‌شود.

شهریه مدارس کانادا چقدر است؟

یکی از بخش‌های مهم از هزینه تحصیل در کانادا، شهریه مدارس این کشور است. کشور کانادا بودجه‌های دولتی را برای سیستم آموزشی خود در نظر می‌گیرد. برای مثال دانش‌آموزان بومی کانادا و دانش‌آموزان دارای اقامت دائم ملزم به پرداخت شهریه برای مقاطع پیش‌دبستانی و ابتدایی دولتی نیستند.

اما دانش‌آموزان بین‌المللی برای همه مقاطع با شهریه بپردازند که مقدار این شهریه به مدرسه مورد نظر، استان محل تحصیل، نوع مدرسه و مقطع تحصیل بستگی دارد. با این حال می‌توانیم یک بازه قیمتی برای انواع مدارس در کانادا ارائه دهیم. در جدول زیر بازه هزینه تحصیل در مدارس دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی کانادا را مشاهده می‌کنید.

نوع مدرسهبازه هزینه تحصیل سالیانه
مدارس دولتی10 تا 15 هزار دلار کانادا
مدارس خصوصی15 تا 25 هزار دلار کانادا
مدارس شبانه‌روزی30 تا 70 هزار دلار کانادا

هزینه زندگی دانش‌آموزان در کانادا چقدر است؟

یک نکته بسیار مهم در مورد شرایط تحصیل در مدارس کانادا این است که دانش‌آموزان زیر 19 سال در این کشور نمی‌توانند به‌تنهایی زندگی کنند. این یعنی یا باید خانواده نیز به‌همراه آن‌ها به کانادا بیایند و با هم در یک مکان زندگی کنند؛ یا باید به مدارس شبانه‌روزی بروند و یا باید با یک خانواده کانادایی زندگی کنند که به روش سوم، روش Homestay گفته می‌شود.

دلیل توضیح این موضوع نیز در تعیین یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی دانش‌آموزی در کانادا است. اگر این روش را انتخاب کنید باید هزینه آن را بپردازید که خوشبختانه هزینه بسیار بالایی نیست و در حدود 400 تا 800 دلار در ماه است.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

یک نکته دیگر این که مدارس کانادا ممکن است برای برخی از فعالیت‌های فوق برنامه یا خدمات ویژه از شما هزینه‌هایی را دریافت کنند که به مدرسه و نوع فعالیت‌ها و خدمات بستگی دارد. باقی هزینه‌ها به سبک زندگی دانش‌آموزی و مواردی مانند خورد و خوراک و تفریحات بستگی دارد. در جدول زیر جزئیات هزینه زندگی در کانادا برای دانش‌آموزان را با هم مرور می‌کنیم.

نیازهای زندگی دانش‌آموزیمیانگین هزینه در هر ماه
حمل‌ونقل100 دلار کانادا
تفریحات80 دلار کانادا
خورد و خوراک330 دلار کانادا
لوازم‌التحریر و کتاب90 دلار کانادا

بهترین مدارس کانادا کدام اند؟

برخی از برترین مدارس کانادا به شرح زیر هستند:

مدرسه Merrick Preparatory

موارداطلاعات
نام مدرسهMerrick Preparatory
وب‌سایت مدرسهhttps://www.merrickprep.com
شهریه سالانهحدود 60 هزار دلار کانادا
مقاطع تحصیلی9 ام تا 12 ام
ددلاین ثبت نامبا ما تماس بگیرید

این مدرسه در حاشیه شهر اتاوا و به دور از هیاهوی شهر واقع شده است. مدرسه Merrick Preparatory یکی از بالاترین جایگاه‌های آموزشی را در میان مدارس کانادا دارد. به طوری که معمولا 80 درصد افرادی که در این مدرسه تحصیل می‌کنند، در دانشگاه‌های برتر کانادا پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند.

تصاویر مدرسه Merrick Preparatory

مدرسه Toronto French School

موارداطلاعات
نام مدرسهToronto French School
وب‌سایت مدرسهhttps://www.tfs.ca
شهریه سالانهحدود 25 تا 40 هزار دلار کانادا
مقاطع تحصیلیتمام مقاطع
ددلاین ثبت نامبا ما تماس بگیرید

یکی از مدارس محبوب کشور کانادا که به عنوان یکی از بهترین دبیرستان های تورنتو نیز شناخته می‌شود، مدرسه Toronto French School (TFS) است. این مدرسه اولین بار در سال 1962 تاسیس شد و به عنوان یک مدرسه دو زبانه فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر نیز این مدرسه در مقاطع پایین، دروس را به زبان فرانسوی و در مقاطع بالاتر، دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

تصاویر مدرسه Toronto French School

مدرسه Lakefield College School

موارداطلاعات
نام مدرسهLakefield College School
وب‌سایت مدرسهhttps://www.lcs.on.ca
شهریه سالانهحدود 50 تا 85 هزار دلار کانادا
مقاطع تحصیلی9 ام تا 12 ام
ددلاین ثبت نامبا ما تماس بگیرید

این مدرسه به عنوان یکی از مدارس بین‌المللی کانادا شناخته می‌شود که دانش‌آموزانی بیش از 30 کشور را پذیرش کرده است. مدرسه Lakefield به عنوان یک مدرسه خصوصی است که امکان تحصیل در دو نوبت روزانه و شبانه‌روزی را فراهم کرده است.

اگر می خواهید با بهترین مدارس کانادا بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

تصاویر مدرسه Lakefield College School

مدارس ایرانی در کانادا کدام اند؟

یکی دیگر از مزایای تحصیل در مقاطع مختلف پیش از دانشگاه در کانادا این است که در این کشور، مدارسی نیز با عنوان کلی مدارس ایرانی مشغول به ارائه خدمات آموزشی هستند. وجه تمایز این مدارس در این است که علاوه‌بر امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در این مدارس از زبان فارسی نیز برای تدریس استفاده می‌شود. در جدول زیر اطلاعات این مدارس را با هم مرور می‌کنیم.

نام مدرسهاستانمقطع
مدرسه فردوسی در مونترالکبکتمام مقاطع
مدرسه دهخدا در مونترالکبکتمام مقاطع
مدرسه ایرانیان ادمونتونآلبرتاتمام مقاطع
مدرسه بین المللی البرزانتاریودبیرستان و پیش‌‌دانشگاهی
مدرسه فیوچر اسکیلزانتاریوتمام مقاطع
مدرسه فارسی تورنتوانتاریوتمام مقاطع

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا چیست؟

مراحل تحصیل در مدارس کانادا به صورت زیر است:

 1. از حدود یک سال پیش از اقدام عملی برای اپلای، برنامه‌ریزی کنید
 2. اطلاعات خود را درباره مدارس کانادا افزایش دهید و یکی از این مدارس را انتخاب کنید
 3. با مدرسه مورد تماس بگیرید تا بدانید چه مدارکی را باید برای آن‌ها ارسال کنید و هزینه‌های مورد درخواست را نیز بپردازید
 4. بعد از دریافت نامه اپلای باید برای اخذ مجوز تحصیلی اقدام کنید

قوانین تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

در هر کشور برای آموزش در مقاطع مختلف قوانین مختلفی وضع می‌شوند. در کشور کانادا نیز قوانینی برای تحصیل وجود دارند که دانش‌آموزان باید آن‌ها را رعایت کنند و بی‌توجهی به آن‌ها عواقبی مانند تعلیق، توبیخ و یا اخراج را در پی دارد.

در ادامه با برخی از قوانین مدارس کانادا برای دانش‌آموزان آشنا می‌شویم:

 • در فضاهای آموزشی مدارس کانادا مصرف مشروبات الکلی، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر به‌طور کامل ممنوع است
 • تمامی دانش‌آموزان باید بر اساس ساعت اعلام شده در کلاس‌های حضور یابند
 • رعایت احترام در گفتگوها و برخوردها در محیط مدرسه با دانش‌آموزان، معلمان و کارمندان بخش‌های دیگر مدرسه یک اصل ضروری است
 • هیچ‌گونه خشونت و درگیری در محیط مدارس کانادا قابل پذیرش نیست
 • هرگونه تجاوز فیزیکی و جنسی می‌تواند منجر به دخالت پلیس شود
 • حمل هرگونه سلاح سرد و گرم در محیط مدرسه غیر قانونی است
 • هیچکس حق تخریب اموال و امکانات مدرسه و یا سرقت آن‌ها را ندارد

آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟

در حال حاضر هیچ ممنوعیتی برای زنان مسلمان از نظر رعایت حجاب در مکان‌های عمومی (بیرون از مدرسه وجود ندارد). البته طی سه دهه اخیر مخالفت‌هایی در این زمینه وجود داشته است که نقطه آغاز آن را می‌توان در تلاش‌های ممنوعیت حجاب در ایالت کبک در مدارس دولتی دانست. با این حال حاضر ممنوعیت خاصی در این زمینه برای دانش‌آموزان وجود ندارد.

نحوه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا چگونه است؟

برای تحصیل در مدارس کانادا بعد از دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزای دانش‌‌آموزی کانادا درخواست بدهید. توجه داشته باشید که خود دانش‌آموز نمی‌تواند به‌تنهایی برای اخذ ویزای دانش‌آموزی یا همان ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند و والدین دانش‌آموز (پدر، مادر یا قیم قانونی) باید او را در طول مراحل همراهی کنند.

برای دریافت این ویزا شما باید مدارکی را ارائه دهید که آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 • اسکن ترجمه رسمی شناسنامه دانش‌آموز
 • کپی فارسی شناسنامه دانش‌آموز
 • اسکن گذرنامه
 • یک عدد عکس پاسپورتی
 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و زیر نمرات 3 سال گذشته
 • ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل در صورت اشتغال به تحصیل
 • نامه پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی در کانادا
 • اسکن ترجمه نامه اجازه خروج از کشور (در صورت عدم همراهی والدین)
 • ترجمه گواهی حضانت (در صورت جدایی والدین)
 • مدرک محل اقامت (مدرک ثبت نام در خوابگاه دانش‌آموزی یا هوم استی)
 • نامه استادی پلن
 • نامه محضری کاستودین (در صورت عدم همراهی والدین)
 • فرم‌های تکمیل شده ویزا
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ ویزای دانش آموزی برای تحصیل در مدارس کانادا می توانید به مقاله زیر از ادامه مهاجرت کانادا مراجعه کنید:

نحوه اخذ ویزای همراه والدین دانش‌آموز در کانادا چگونه است؟

ویزای همراهی والدین دانش‌آموز در کانادا از نوع ویزای توریستی و کوتاه‌مدت است و این امکان را برای والدین ایجاد می‌کند که او را در سفر به کانادا و اسکان اولیه و … کمک کنند. برای دریافت این ویزا شرایطی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اثبات تمکن مالی برای زمان حضور در کاتادا، تعهد به خروج از خاک کانادا بعد از اتمام فرصت ویزا، عدم سوءپیشبنه و سلامتی جسمی اشاره کرد.

ویزای همراه والدین به کانادا

در ادامه برخی از مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه والدین دانش‌آموز کانادا را نیز با هم مرور می‌کنیم:

 • ترجمه سند ازدواج
 • ترجمه کارت پایان خدمت یا معافیت
 • ترجمه شناسنامه
 • پاسپورت با تمام صفحات مهردار
 • توجمه گواهی سوءپیشینه
 • یک عدد عکس پرسنلی
 • مدرک زبان
 • فرم‌های تکمیل شده ویزا

نحوه اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا چگونه است؟

والدین کودکان 4 تا 18 ساله می‌توانند برای دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی اقدام کنند. اما امکان دریافت اقامت دائم برای والدین وجود ندارد و آن‌ها باید از روش‌های دیگری برای این کار اقدام کنند. از سوی دیگر امکان دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل برای خود دانش‌آموز وجود دارد و این در صورتی است که دانش‌آموزان بتوانند بعد از اتمام دوره تحصیل، ویزای تحصیل در مدارس کانادا را به ویزای کاری تبدیل کنند.

سوالات متداول

خیر به دانش‌آموزان بین‌المللی هیچ‌گونه بورسیه ارائه نمی‌شود و بورسیه‌ها فقط به دانشجویان دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای افراد بومی و نیز افرادی که دارای اقامت دائم می‌باشند، رایگان است. اما دانش‌آموزان بین‌المللی که این ویژگی‌ها را ندارند باید شهریه بپردازند.

محتواهای درسی در مدارس کانادا به یکی از دو زبان فرانسه و انگلیسی قابل ارائه هستند. از طرف دیگر در صورت انتخاب مدارس ایرانی کانادا، برخی از دروس به زبان فارسی نیز ارائه می‌شوند.

از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل در مدارس کانادا می‌توان به اخذ اپلای از مدرسه مورد نظر، اثبات تمکن مالی از نظر هزینه‌های زندگی و پرداخت شهریه مدرسه، اخذ گواهی پزشکی برای تایید سلامتی و تعهد به ترک خاک کانادا بعد از اتمام دوره تحصیل اشاره کرد.

سن تحصیل در مدارس کانادا از حدود 4 تا 6 سالگی شروع می‌شود و تا حدود 16 تا 18 سالگی ادامه دارد. تعیین دقیق سن تحصیل بستگی به استان محل تحصیل دارد. برای مثال شن تحصیل در آلبرتا، 6 تا 16، سن تحصیل در نیوبرانزویک از 5 تا 18 سالگی، سن تحصیل در مانیتوبا از 7 تا 18 سالگی و سن تحوصیل در انتاریو از 6 تا 18 سالگی است.

شهریه مدارس کانادا بیش از هر چیز به نوع مدرسه بستگی دارد. برای مثال شهریه مدارس دولتی این کشور در حدود 10 تا 15 هزار دلار کانادا، شهریه مدارس خصوصی در حدود 15 تا 25 هزار دلار کانادا و شهریه مدارس شبانه‌روزی این کشور، در حدود 30 تا 70 هزار دلار کانادا است.

بله، در این مدارس از زبان فارسی نیز در کنار زبان‌های فرانسوی و انگلیسی برای ارائه خدمات آموزشی استفاده می‌شود. از جمله این مدارس می‌توانیم به مدرسه فارسی تورنتو، مدرسه فردوسی مونترال، مدرسه دهخدا در مونترال و مدرسه بین‌المللی البرز اشاره کنیم.

جمع بندی

کشور کانادا یکی از بهترین مقصدها برای تحصیل دانش‌آموزان بین‎‌المللی از جمله دانش‌آموزان ایرانی است. متقاضیان استفاده از این روش می‌توانند در هر یک از مقاطع تحصیلی و انواع مدارس دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی این کشور، تحصیل خود را آغاز کنند. البته برای این کار، دانش‌آموزان باید به کمک والدین یا قیم خود نامه پذیرش تحصیلی را از مدرسه کانادایی و ویزای تحصیلی را دریافت کنند. ما در مجموعه بینا اپلای به‌عنوان یک مجموعه متخصص در زمینه اخذ اپلای و انجام امور مهاجرتی به شما در تمامی مراحل اخذ اپلای و دریافت ویزای دانش‌آموزی فرزندانتان کمک می‌کنیم. برای دریافت خدمات تحصیل در خارج کافی است با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.