اهمیت تحصیل دانش آموزان در مدارس کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین کشورهایی است که اهمیت بسزایی برای سیستم آموزشی خود قائل است و در واقع مدارس این کشور جز بهترین مدارس در دنیا محسوب می‌شوند. افراد زیادی از مردم کانادا و همچنین مهاجرین معمولاً به سراغ تحصیل در مدارس دولتی کشور کانادا رفته و ترجیح می‌دهند که فرزندانشان در این مدارس به تحصیل بپردازند. اما برخی از افراد نیز مدارس بین المللی را به مدارس دولتی ترجیح داده و فرزندان خود را در این قبیل مدارس ثبت نام می‌کنند. دانش آموزانی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، باید موفق به دریافت ویزای دانش آموزی کانادا شوند. ما در ادامه انواع مدارس کانادا را برایتان معرفی می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی:

ویزای دانش آموزی کانادا

معرفی انواع مدارس کشور کانادا

همانطور که قبلا اشاره کردیم در کشور کانادا مدارس مختلفی وجود دارند که دانش‌آموزان با دریافت ویزای دانش آموزی کانادا می‌توانند در آن‌ها به تحصیل بپردازند، این مدارس عبارتند از:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس شبانه روزی
 • آموزش در منزل
 • مدارس اختصاصی انگلیسی
 • مدارس اختصاصی فرانسوی
 • مدارس انگلیسی و فرانسوی
مزایای تحصیل در مدارس کانادا

بررسی مزایای تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌شوند،  قابلیت استفاده از بهترین و جدیدترین امکانات آموزشی را داشته و می‌توانند به دو زبان انگلیسی و فرانسوی آموزش دیده و با رزومه تحصیلی عالی وارد کالج‌ها و دانشگاه‌ها شوند. موارد زیر از جمله مهمترین مزایای تحصیل در مدارس کانادا محسوب می‌شوند:
 • امکان پذیرش بسیار راحت و سریع در دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا و همچنین امکان پذیرش در دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی با در دست داشتن مدرک دیپلم کانادایی
 • امکان تحصیل در انواع رشته‌های جذّاب به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه
 • مقرون به صرفه بودن شهریه تحصیل در مدارس دانشگاه در مقایسه با سایر کشورها به ویژه آمریکا و انگلستان
 • سیستم آموزش مدارس کشور کانادا از جمله بهترین‌ها در سراسر جهان است.
 • دانش‌آموزانی که موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا می‌شوند، اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و می‌توانند در یک برنامه‌ریزی بلند مدت از طریق برنامه‌های اسپانسرشیپ به دریافت اقامت دائم برای والدین خود دست یابند.
 • کلیه معلمین و کادر مدارس در کشور کانادا با تجربه و دوره دیده هستند.
 • امکان اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا برای والدین وجود دارد.
 • کانادا از جمله کشورهای امن محسوب می‌شود که دارای پایین‌ترین میزان جرم است و دانش آموزان به دور از هر گون حاشیه می‌توانند در این کشور به تحصیل بپردازند.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

چه افرادی واجد شرایط دریافت ویزای دانش آموزی کانادا هستند؟

کلیه افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را داشته و هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند باید برای ورود به این کشور، ویزای دانش آموزی کانادا دریافت کنند. معمولاً اکثر کسانی که قصد تحصیل در مدارس دانش آموزی کانادا را دارند شامل کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی می‌شوند که در مقاطع مختلف ابتدایی،  راهنمایی و متوسطه هستند. لازم به ذکر است که در برخی از استان های کانادا اعم از آلبرتا، آنتاریو، کبک و ساساکاچوان سن قانونی ۱۸ سال محسوب می‌شود و در برخی از استان‌ها مانند نیوبرانزویک، نیوفاندلند،  نوا اسکوشیا و بریتیش کلمبیا سن قانونی ۱۹ سال است.

دانش آموزانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌شوند،  باید مجوز تحصیل نیز دریافت کنند تا قادر به ادامه تحصیل در این کشور به عنوان دانش آموز باشند. این مجوز در واقع اجازه‌نامه‌ای است که مهاجران می‌توانند به واسطه داشتن آن در تمام موسسات معتبر بین المللی کانادا به تحصیل بپردازند. در ادامه برایتان ویژگی‌های کلی ویزای دانش آموزی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی ویژگی‌های کلی ویزای دانش آموزی کانادا

لازم به ذکر است که مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا معمولاً در صورت عدم وجود مشکل در مدارک مورد نیاز تا ۳ ماه ممکن است طول بکشد. البته براساس تجربه ممکن است این زمان بسیار کمتر یا بسیار بیشتر باشد. (از یک روز تا یک سال) نکته مهمی که درباره ویزای دانش آموزی وجود دارد،  عدم محدودیت در ورود به کانادا و خروج از آن برای شخص است در واقع شخص می‌تواند به راحتی هر زمان که بخواهد از کشور خارج شده و دوباره برگردد.

 توجه داشته باشید که  مدت اعتبار این ویزا تا پایان مقطع تحصیلی بوده و پس از آن باید شخص متناسب با سن و شرایطی که دارد، برای دریافت سایر ویزاهای مهاجرتی اقدام کند.

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا برای دانش‌آموزان به چه صورت است؟

سیستم آموزشی کشور کانادا درست مشابه ایران دارای ۱۲ پایه تحصیلی برای رسیدن به دانشگاه است. دانش‌آموزان در این کشور از سن ۵ سالگی وارد مقطع ابتدایی شده و تا حدود ۱۰ سالگی در مقطع ابتدایی به تحصیل می‌پردازند. پس از گذراندن تحصیل در دوره ابتدایی در واقع وارد مقطع راهنمایی یا میانی می شوند.

 کودکان و نوجوانان از سنین ۱۰ تا ۱۴ سال در مقطع راهنمایی یعنی پایه‌های پنجم تا هشتم تحصیل می‌کنند و بعد از آن یک دوره چهار ساله پایانی وجود دارد که تا سن ۱۸ سالگی طول می‌کشد.

لازم به ذکر است که در این مقاطع گذراندن برخی از درس‌ها مانند زبان آموزی،  ریاضیات،  تربیت بدنی،  هنر و مطالعات اجتماعی از ضرورت ویژه‌ای برخوردار است و همچنین در پایان دوره تحصیلی دانش آموزان مهارت‌های مختلفی که شامل توانایی حل مسئله، کار با فناوری‌های مختلف و برخورد با آن‌ها و روابط انسانی است به دانش آموزان آموزش داده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی:

ویزای همراه دانش آموزی کانادا

آیا والدین دانش آموزان می‌توانند موفق به دریافت ویزای همراه دانش آموزی کانادا شوند؟

معمولاً یکی از رایج‌ترین نگرانی‌هایی که خانواده‌ها به هنگام فرستادن فرزندان خود برای تحصیل به سایر کشورها دارند،  نگرانی در زمینه همراه شدن با آن‌ها است. معمولاً در این زمینه سوالات متعددی پرسیده می‌شود،  آیا امکان دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا وجود دارد یا خیر ؟ خوشبختانه باید بگوییم پاسخ سوال مثبت بوده و شما می‌توانید به همراه فرزندتان وارد کشور کانادا شده و در مدت زمان تحصیل همراه او باشید و  دیگر نیاز نیست که برای اسکان فرزندتان به فکر خوابگاه و یا محل زندگی باشید.

 همانطور که گفتیم خانواده‌ها نیز برای همراهی با فرزندان دانش آموز خود باید ویزا دریافت کنند و در واقع این ویزا به به منظور اقامت موقت صادر می‌شود و شرایط اعتبار آن به سنین و مقطع تحصیلی فرزند بستگی دارد. معمولاً خانواده‌هایی که فرزند کوچکتری دارند راحت‌تر می‌توانند ویزای همراه دریافت کنند. البته امروزه امکان دیگری نیز برای والدین فراهم شده است که در صورت عدم دریافت ویزا نیز موفق به راهی کردن دانش‌آموز خود برای تحصیل به کشور کانادا باشند،

در این روش تنها شما باید یک خانواده مورد اطمینان در کانادا پیدا کنید و فرزند خود را برای مدت تحصیل به آن‌ها بسپارید و یا اینکه از مدارس شبانه روزی کانادا استفاده کنند. در واقع به زندگی دانش آموز خارجی با یک خانواده بومی کانادایی هوم استی (HomeStay) می‌گویند. لازم به ذکر است که در صورت همراهی خانواده دانش آموز با به منظور ادامه تحصیل در کانادا لازم است که فرزند به همراه خانواده به زبان انگلیسی به فرانسوی تا سال داشته باشند و زندگی در این کشور نیز به نسبت مطلوب به آگاه باشند.

ویزای همراه دانش آموزی کانادا یا ویزای گاردین کانادا

ویزای همراه دانش آموزی کانادا  یا ویزای گاردین کانادا نوعی ویزای توریستی (مولتی 5 ساله) کانادا برای والدین دانش آموز محسوب می‌شود. زمانی که دانش آموز برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا اقدام می‌کند،  یکی از والدین او نیز باید همزمان برای دریافت ویزای همراه دانش آموزی کانادا اقدام کند. این نوع از ویزا در واقع به قیم  دانش‌آموز داده می‌شود که برای یکی از اعضای خانواده نزدیک صادر می شود. از جمله مهمترین شرایط ویزای گاردین کانادا این است که تنها والدین می‌توانند برای دریافت این نوع از ویزا اقدام کنند و به عنوان مثال خواهر و برادر دانش آموز چنین حقی را ندارند. شخصی که موفق به دریافت همراه دانش آموزی ویزای کانادا می‌شود باید کلیه هزینه‌های دانش‌آموز را نیز در کشور کانادا بپردازد. بنابراین حساب مالی شخص مورد بررسی قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید شخصی که موفق به دریافت ویزای همراه دانش آموزی به عنوان همراه دانش‌آموز می‌شود در صورتی اجازه کار در این کشور را دارد که پیشنهاد کاری از طریق یکی از شرکت‌های این کشور و از طرف کارفرمایان دریافت کرده باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند برای کار اقدام کند. برای آگاهی از شرایط کاری در کشور کانادا بهتر است که به اداره مهاجرت کار در کشور کانادا مراجعه کرده و روند جستجو کار را بررسی کنید.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

بررسی شرایط ویزای دانش آموزی کانادا

در نگاه اول شاید شرایط دریافت ویزای دانش آموزی کانادا دشوار به نظر برسد،  اما باید بگوییم که این مسئله امری غیرممکن نبوده و با طی روند قانونی می‌توانید، ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا را دریافت کنید. چنانچه از طریق یک سازمان معتبر مهاجرتی برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا اقدام کنید، مدت زمان طی مراحل دریافت ویزا کوتاه‌تر شده و در سریعترین زمان ممکن می‌توانید برای مهاجرت اقدام کنید.

توجه داشته باشید که خانواده فرزند نیز با دریافت ویزای توریستی می‌تواند همراه فرزند دانش آموز خود باشند، همچنین اداره مهاجرت کانادا  سختگیری‌های زیادی در رابطه با شرایط ویزای دانش آموزی دارد، زیرا ویزای دانش آموزان بلندمدت بوده و موارد زیر از جمله مهمترین شرایط دریافت ویزای دانش آموزی هستند:

فرزند شما حتماً باید بیشتر از ۴ سال سن داشته باشد.

 • باید از مدرسه مهر تایید اداره مهاجرت برای فرزند خود را دریافت کنید؛ همچنین نامه پذیرش از یک مدرسه یکی از مهم‌ترین شروط برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا است.
 • باید مدارک بانکی در زمینه تمکن مالی برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا ارائه داده شود. این مدارک باید به اداره مهاجرت کانادا ثابت کند که شما از تمکن مالی برای برطرف کردن نیاز به مخارج تحصیل فرزند خود هستید.
 • باید شخصی را در کشور کانادا به عنوان قیم و سرپرست فرزندتان معرفی کنید. این شخص نیز باید مورد تایید اداره مهاجرت باشد. لازم به ذکر است که قیم باید از شهروندان کانادایی و یا افرادی که دارای اقامت دائمی هستند، باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا

توجه داشته باشید که تکمیل کردن مدارک موجب می‌شود که در اسرع وقت موفق به دریافت ویزای دانش آموزی کانادا شوید. برای دریافت ویزای کشور کانادا باید دانش آموز حتماً نامه پذیرش تحصیلی از مدارس معتبر داشته و از تمکن مالی برخوردار باشد. موارد زیر از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی برای مهاجرت به کشور کانادا محصول می‌شود این موارد عبارتاند از:

 • داشتن نامه پذیرش تحصیلی مدارس معتبر کانادا یا Letter of Acceptance(LOA)
 • تکمیل کلیه فرم‌هایی که برای دریافت ویزا باید پر شوند که شامل فرم ویزای تحصیلی، فرم اقامت موقت و فرم اطلاعات خانوادگی می‌شوند.
 • نامه‌های بانکی که مربوط به چهار ماه اخیر است و نشان دهنده تمکن مالی سرپرست دانش آموز بوده و مشخص می‌کند که در مدت زمان تحصیل خانواده قادر به پرداخت هزینه‌های مربوط به تحصیل زندگی هستند.
 • اسکن صفحه اول پاسپورت دانش‌آموز و صفحات دارای مهر ویزا
 • اصل شناسنامه دانش آموز به همراه ترجمه آن
 • فقط عکس با اندازه ۳.۵*۴.۵ سانتی‌متر. سوابق تحصیلی دانش آموز و ریزنمرات دو ساله اخیر او
 • فیش های واریز هزینه های مورد نیاز برای بررسی مدارک و صدور ویزا
 • برنامه درسی یا استادی پلن (Study Plan)
 • فرم درخواست صدور مجوز تحصیل مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانش آموزی
 • نامه مربوط به سابقه و بیمه کاری والدین دانش آموز

سوالات مرتبط

تحصیل در کانادا برای بسیاری از دانش آموزان بین المللی یک رویا است. وقتی نامه پذیرش از یک مدرسه کانادایی دریافت می کنید، ممکن است به نظر برسد که قسمت سخت آن به پایان رسیده است. با این حال، حقیقت این است که گرفتن ویزای تحصیل در کانادا نیاز به مدارک دیگری هم دارد.

الزامات واجد شرایط بودن:

 • در DLI ثبت نام کرده اند.
 • ثابت کنید پول کافی برای پرداخت دارید
 • رعایت قانون، نداشتن سابقه کیفری و دریافت گواهی پلیس (در صورت نیاز)
 • در سلامت کامل هستید و تحت معاینه پزشکی (در صورت نیاز) قرار می گیرید.
 • به افسر ثابت کنید که پس از پایان مجوز تحصیل، شما کانادا را ترک خواهید کرد.

در این حالت می توانید درخواست نوت آفیسر کانادا را ثبت کنید تا از دلیل ریجکت شدن مطلع شوید و پرونده خود را اصلاح کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله برای خانواده‌هایی که تمایل دارند فرزندشان ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا را دریافت کرده و در این کشور به تحصیل بپردازند، درباره نحوه دریافت ویزا دانش آموزی کانادا گفته و اطلاعاتی ارائه دادیم. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، لیست کالاهای ممنوع الورود به کانادا را مطالعه نمایید. حال با آگاهی کامل قادر به دریافت ویزای دانش آموزی خواهید بود.