مدارس و دانشگاه‌های سوئیس نه تنها در اروپا بلکه در کل جهان از بهترین مقاصد تحصیلی هستند. بنابراین، جای تعجب نیست که هر ساله میزبان طیف گسترده‌ای از متقاضیان بین‌المللی از سراسر جهان است. اگر شما هم به دنبال یک تجربه تحصیل در خارج کشور، به صورت واقعا منحصر به فرد به عنوان یک دانش‌آموز و دانشجوی بین‌المللی هستید، تحصیل در سوئیس را از دست ندهید!

سیستم آموزشی باکیفیت در سوئیس به دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی این فرصت را می‌دهد تا تحصیلات و شغل آینده خود را در این کشور ادامه دهند و در پی آن اقامت دائم این کشور را به دست آورند. بله؛ این کشور، از نظر استانداردهای بالای آموزشی به عنوان یک کشور محبوب و نوآور معرفی می‌گردد و یکی از دلایل اینکه افراد زیادی به دنبال مهاجرت به سوئیس هستند همین است.

به همین دلیل، در این مقاله به طور مفصل به ویزای تحصیلی سوئیس و هر آنچه در این راه به آن نیازمندید اشاره خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی سوئیس،  می‌توانید با مشاوران و متخصصان موسسه بینا در ارتباط باشید.

تصمیم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور احتمالا یکی از سخت‌ترین تصمیماتی است که یک فرد در طول زندگی خود با آن مواجه خواهد شد! در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا تحصیل در سوئیس می‌تواند انتخابی درست باشد:

 • تحصیل در سوئیس می‌تواند برنامه‌های شغلی متنوع را برای دانشجویان فراهم آورد. تقریباً تمام دانشجویان بین‌الملل با اهدافی نظیر موقعیت شغلی مناسب یا کسب مهارت بیشتر به تحصیل در سوئیس روی می‌آورند.

 • سوئیس بر روی کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بسیار متمرکز است. در واقع دانشجویان دانشگاه‌های کشور سوئیس برای فرآیندهای پژوهشی آماده می‌شوند و تکنیک‌های آموزشی را به شکل عملی به کار می‌گیرند. این در حالی است که چنین فرآیندهایی موقعیت شغلی و تامین وضعیت مالی را برای دانشجو فراهم خواهد کرد.

 • سوئیس اقتصاد فعال دارد و جزء 20 کشور ثروتمند جهان است.

 • سوئیس، به عنوان کشوری نوآور معروف است که این امر به لطف موسسات آموزشی و دانشگاه‎‌های آن میسر گردیده است.

 • سوئیس کشوری چند فرهنگی است و دارای چندین زبان رسمی است.

 • حقوق بالا و نرخ بیکاری پایین: به عنوان یکی از کشورهایی که دارای بالاترین سطح زندگی و اقتصادی پایدار است، منطقی است که کارگران این کشور بالاترین حقوق را در اروپا دریافت کنند. در مورد نرخ بیکاری نیز، این نرخ در سال 2019 تنها 4.87 درصد بود.

 • بر اساس شاخص صلح جهانی، سوئیس دهمین کشور امن در جهان است. نرخ پایین جرم و جنایت و قوانین سختگیرانه اسلحه تنها برخی از عواملی است که به سوئیس کمک کرده است تا شهرت یک کشور امن را حفظ کند.

 • در گزارشی که توسط Social Progress Imperative انجام شد، سوئیس در سه شاخص اصلی نیازهای اساسی انسان (مراقبت های پزشکی، سرپناه و بهداشت)؛ رفاه (تحصیلات، امید به زندگی و دسترسی به فناوری) و فرصت (آزادی انتخاب، تحمل و حقوق فردی) 88.87 از 100 را در کل کسب کرد.

 • در میان بسیاری از جنبه‌هایی که مردم سوئیس در آن‌ها شهرت دارند، داشتن سبک زندگی سالم یکی از این موارد است.

 • جمعیت زیادی از مهاجران: در میان 8.57 میلیون نفری که در سوئیس زندگی می‌کنند، 2.1 میلیون نفر خارجی هستند.

 • کیفیت بالای آموزشی : بسیاری از دانشگاه‌های سوئیس، در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از جمله دانشگاه زوریخ، دانشگاه ژنو و غیره

 • اکثر دانشگاه‌های سوئیس دولتی هستند و از طرف دولت حمایت می‌شوند. این اساساً به این معنی است که هزینه تحصیل در مقایسه با سایر کشورها پایین‌تر است.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.
انواع ویزای تحصیلی سوئیس

انواع ویزای تحصیلی سوئیس

یکی از انواع ویزای سوئیس، مهاجرت تحصیلی سوئیس از طریق ویزای تحصیلی این کشور است که خود 2 نوع است:

ویزای نوع C (C Visa)

 • ویزای نوع C یک ویزای کوتاه‌مدت است که به فرد اجازه اقامت کوتاه مدت را می‌دهد. ویزای کوتاه مدت برای سمینارها، مدارس تابستانی و آموزشگاه‌های زبان با آموزش سه ماهه کارایی دارد.

 •  این ویزا برای برنامه‌ها و دوره‌های سه ماهه کاربرد دارد. چون تنها 90 روز اعتبار خواهد داشت.

 • برای دریافت این نوع از ویزای سوئیس، به 15 روز زمان نیاز دارید.

ویزای نوع D (D Visa)

 • ویزای نوع D یک ویزای بلند مدت است. این ویزا به افرادی اختصاص می‌یابد که قصد ادامه تحصیل، اقامت یا کار در سوئیس را دارند. ویزای شینگن بلند مدت به دانشجویان بین‌المللی به مدت یک سال با امکان تمدید اعطاء می‌گردد.

 • برای درخواست ویزای بلند مدت نیاز به درخواست حضوری دارید. این کار می‌تواند در کنسولگری یا سفارت محلی سوئیس انجام شود. ویزای بلند مدت بیشتر از 90 روز اعتبار دارد و یک ویزای ملی است. این ویزا برای تحصیل تمام وقت مدنظر قرار می‌گیرد. مجوز اقامتی از دیگر مواردی است که برای دانشجویان بین‌الملل ضرورت دارد.

 • اجازه اقامت در کشور سوئیس فقط برای یک سال تحصیلی اعتبار دارد. شما باید مجوز اقامتی خود را تا اتمام تحصیلات دانشگاهی به شکل سالانه تمدید کنید. درخواست تمدید مجوز اقامتی باید 14 روز قبل از به سر رسیدن مجوز اقامتی انجام شود. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد. 

آیا با ویزای تحصیلی سوئیس می توان در حوزه شنگن تردد کرد؟

در منطقه شینگن تمام کشورهای اتحادیه اروپا قوانین مربوط به ویزای مشترک خود را برای اتباع کشورهای دیگر اعلام کرده‌اند. از این ویزا با نام ویزای شینگن یاد می‌شود. افرادی که ویزای شینگن دارند می‌توانند به شکل آزاد و بدون هیچ گونه محدودیتی در محدوده شینگن رفت‌و‌آمد داشته باشند.

کشورهای محدوده شینگن شامل 26 کشور اروپایی هستند. کنترل‌های مرزی برای این 26 کشور لغو می‌گردد. برای مسافرت‌های تجاری و توریستی از ویزای شینگن استفاده می‌شود. همچنین افرادی که تمایل دارند به شکل آزادانه در محدوده شینگن رفت‌و‌آمد کنند، از این نوع ویزا بهره‌مند می‌شوند. این نوع ویزا می‌تواند یک نوع ویزای تحصیلی سوئیس باشد.

کشورهای ایتالیا، سوئیس، سوئد، یونان، آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند، دانمارک، اسلواکی، پرتغال، مجارستان، لیختن اشتاین، اتریش، جمهوری چک، اسپانیا، اسلوونی، لیتوانی، مالت، استونی، لوکزامبورگ، ایسلند، فنلاند، لهستان، لتونی و نروژ مشمول شینگن می شوند.

ویزای تحصیلی دانشجویان اتحادیه اروپا در کشور سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اروپایی متفاوت است. دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت ویزا ندارند. این دانشجویان بعد از ورود به سوئیس 14 روز زمان دارند برای گرفتن مجوز اقامت ثبت نام و اقدام کنند. 

دانشجوی متقاضی اتحادیه اروپا باید ثابت کند که قصد تحصیل در سوئیس را دارد و در دانشگاه پذیرش شده است. برای اثبات قصد تحصیل در سوئیس باید یک گواهی از دانشگاه یا موسسه ارائه نماید.

دانشجویان اتحادیه اروپا همچنین باید اثبات کنند که بیمه درمانی دارند و قادر به تامین هزینه زندگی در سوئیس در طول دوران تحصیل هستند. اجازه اقامت در سوئیس ممکن است با توجه به مدت زمان تحصیل یا به شکل سالانه ارائه شود. 

دانشجویان در طی تحصیل می‌توانند اجازه 15 ساعت کار را داشته باشند اما اگر زمان شغلی آن‌ها بیش از این زمان است، باید برای اجازه کار درخواست بدهند.

همسر و فرزندان دانشجو می‌توانند به دانشجو در سوئیس ملحق شوند. البته به شرطی که دانشجو مکان لازم برای اسکان آن‌ها را ارائه کند.

ویزای تحصیلی دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا در کشور سوئیس

دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا اگر قصد دارند بیشتر از 90 روز در سوئیس باقی بمانند، باید برای ورود به سوئیس مجوز اقامت دریافت کنند. البته در میان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا اتباع سنگاپور، نیوزیلند، مالزی و ژاپن از این قاعده مستثنا هستند. برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس می‌توانید به وب سایت پلیس سوئیس یا وزارت فدرال دادگستری سوئیس مراجعه کنید.

محل درخواست ویزا با توجه به محل سکونت دانشجو متفاوت خواهد بود. برای ویزای تحصیلی سوئیس می‌توانید به نمایندگی سوئیس در خارج از کشور مراجعه کنید.

درخواست آنلاین برای ویزا دهید و فرم پر کنید. از طریق نمایندگی یک کشور شینگن دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید. ارائه کنندگان خدمات ویزای خارجی نیز می‌توانند گزینه خوبی برای درخواست ویزای تحصیلی باشند. صادر شدن ویزا می‌تواند شش تا 12 هفته زمان نیاز داشته باشد.

قیمت ویزای تحصیلی سوئیس حدود 68 دلار آمریکا (60 یورو یا 52 پوند) است.

مدارک لازم برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

ویزای تحصیلی سوئیس برای کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا به شکل متفاوت‌تری صادر می‌شود. دانشجو این کشورها ابتدا باید برای ویزای تحصیلی سوئیس در کنسولگری یا سفارت سوئیس در کشور خود اقدام کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید یک گواهی از موسسه، مدرسه یا دانشگاهی که در سوئیس قصد تحصیل در آن را دارند، دریافت کنند. همچنین باید دانشجویان توانایی پرداخت شهریه و لوازم تحصیل دانشگاه و موسسه خود را به اثبات برسانند.

 یک تعهد کتبی از دانشجویان گرفته می‌شود. در این تعهد قید شده که دانشجو بعد از اتمام تحصیل باید کشور سوئیس را ترک کند. رزومه دانشجویان از دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس است.

ممکن است مقامات سوئیس یک آزمون زبان اجرا کنند. این آزمون جهت سنجش مهارت‌های زبانی دانشجو برای دنبال کردن دروس اجرا می‌گردد. بعد از جمع آوری مدارک مورد نیاز باید برای صدور مجوز اقدام کنید. صدور مجوز توسط کانتون‌های سوئیس انجام می‌گردد.

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی توسط دانشجویان EFTA

دانشجویان کشورهای نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند (EFTA) برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس مانند کشورهای اتحادیه اروپا عمل می‌کنند. این کشورها برای اقامت کمتر از 3 ماه نیازی به دریافت ویزا ندارند.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئیس (مهاجرت تحصیلی به سوئیس)

دریافت ویزای تحصیلی سوئیس نیاز به شرایط خاصی دارد. به طور کلی دریافت ویزای تحصیلی موضوعی خسته کننده و تجربه‌ای بوروکراتیک است.

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس باید نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. اول اینکه این کشور از 26 محدوده یا کانتون شکل گرفته و هر کدام از کانتون‌ها قوانین خاصی را برای شرایط تحصیلی ارائه می‌کنند. این موضوع باعث شده تا سیستم آموزشی سوئیس به شکل غیر متمرکز مدیریت شود.

افرادی که برای تحصیل در سوئیس اقدام می‌کنند، ناگزیر به دریافت ویزای تحصیلی سوئیس هستند. مدت اعتبار ویزای تحصیلی سوئیس از مسائل مهم و حائز اهمیت برای دانشجویان است. ویزای تحصیلی سوئیس باید به میزان دوران تحصیلی فرد معتبر باشد. ویزای تحصیلی سوئیس قابلیت تمدید دارد.

این مسئله با توجه به شرایط هر ساله دانشجویان انجام می‌شود. با اخذ ویزای تحصیلی سوئیس می‌توانید برای کار دانشجویی در سوئیس نیز اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

فرض کنید شما به عنوان یک دانشجو برای پذیرش دانشگاه سوئیس درخواست داده‌اید و حالا از سوی دانشگاه سوئیس نامه پذیرش خود را دریافت کرده‌اید. حال باید چه کاری انجام دهید؟

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس دو مرحله اصلی و مهم دارید. اول اینکه از سوی یک دانشگاه، موسسه یا مدرسه پذیرش شوید. پذیرش شما از سوی دانشگاه و موسسه می‌تواند با توجه به درخواست شما یا بورسیه تحصیلی باشد.

در هر دو صورت شما باید مجوز لازم را برای درخواست ویزای تحصیلی سوئیس را دریافت کرده باشید. در مرحله دوم اخذ ویزای تحصیلی سوئیس نیز باید مدارک را به سفارت یا کنسولگری سوئیس ارائه کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

 • برای ویزای D یا بلند مدت باید سه فرم مربوطه را پر کنید و به امضا برسانید.
 • نامه پذیرش از سمت دانشگاه سوئیس را ارائه کنید.
 • 4 عکس در سایز پاسپورت (این 4 عکس باید جدیدترین عکس مربوط به دانشجو باشند)
 • گذرنامه ارائه شده باید سه ماه بیشتر از اقامت برنامه ریزی شده اعتبار داشته باشد.
 • اصل و کپی گواهی پرداخت هزینه‌های شهریه و ثبت نام (این گواهی می‌تواند بورسیه تحصیلی، صورت حساب بانکی و … باشد)
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی سوئیس لازم است. این گواهی برای تامین هزینه زندگی در سوئیس جهت تحصیل است (این رقم برابر با 19200 یورو یا 21000 CHF در ابتدای هر سال تحصیلی است)
 • اگر بورسیه تحصیلی کشور سوئیس شده‌اید یا قرار است بابت تحصیل در کشور سوئیس وام دریافت کنید، باید یک نامه از موسسه‌ای که وام یا هزینه تحصیل بورسیه‌ای را تامین می‌کند، ارائه کنید.
 • نامه انگیزشی (در این نامه دلایل خود برای تحصیل در سوئیس را ذکر می‌کنید)
 • رزومه
 • ارائه تعهد نامه کتبی برای ترک کردن کشور سوئیس بعد از اتمام تحصیل
 • گواهی بیمه درمانی
 • در برخی از مواقع، سفارت قصد دارد مهارت زبانی دانشجو را بر مبنای یک آزمون کتبی و شفاهی یا یک مصاحبه کوتاه در کنسولگری ارزیابی نماید. نمایندگی سوئیس بعد از دریافت درخواست، کلیه مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئیس را به مقامات مهاجرتی کانتون ارسال خواهد کرد.تمکن مالی برای ویزای تحصیلی سوئیس

بهتر است تمامی اسناد اعلام شده از سوی سفارت دارای کپی باشند. چون ممکن است کپی اسناد اصلی از شما درخواست شود.

توجه داشته باشید که کلیه مدارک ارائه شده از سمت شما باید به زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی باشد. اگر زبان مدارک غیر از این سه زبان است، باید مدارک را به یکی از این سه زبان ترجمه کنید. ترجمه مدارک باید کاملاً معتبر و رسمی باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئیس

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی سوئیس

بعد از اینکه نامه پذیرش خود را از دانشگاه موردنظر دریافت کردید، تعیین وقت برای کنسولگری یا سفارت سوئیس در کشور خود را انجام می‌دهید. قرار ملاقات و تعیین وقت شما در سفارت سوئیس ممکن است مدت زمان طولانی را به خود اختصاص دهید. از این رو بهتر است 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی دانشگاه اقدام به تعیین وقت سفارت نمایید.

 پردازش لازم برای ویزاهای کوتاه مدت زمان کمتری می‌طلبد. این زمان برابر با 10 الی 15 روز است. برای دریافت ویزاهای طولانی مدت نیاز به 8 الی 12  هفته دارید. اگر به موقع برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید، در این صورت با مشکل و تداخل زمانی مواجه نخواهید شد.

شرایط کار در حین تحصیل و پس از تحصیل در سوئیس

طبق گزارش سایت رسمی Future Option، دانشجویان بین المللی با دریافت ویزای تحصیلی سوئیس می‌توانند 15 ساعت در هفته، در طول ترم تحصیلی و تمام وقت در طول تعطیلات تحصیلی، کار کنند. دانشجویانی که از کشورهای ثالث می‌آیند، می‌توانند پس از 6 ماه تحصیل در سوئیس و پس از دریافت مجوز کار، شروع به کار کنند.

بسیاری از دانشجویان بین‌الملل در کشور سوئیس تمایل دارند برای گذراندن امورات زندگی و کسب مهارت کار کنند. این در حالی است که برخی از دانشگاه‌های سوئیس کار به همراه تحصیل را چندان توصیه نمی‌کنند. در واقع آن‌ها معتقدند که کار باعث عدم تمرکز دانشجو بر روی تحصیل می‌شود و به همین خاطر کار کردن را عامل اختلال در روند موفقیت علمی دانشجو می‌دانند. برخی از دانشگاه‌ها نیز جست‌وجوی کار را با خدمات مشاوره‌ای و تابلوهای شغلی برای دانشجویان ساده تر می‌کنند.

شرایط لازم برای انجام کار دانشجویی در سوئیس

 به طور کلی ساعات کار دانشجویی در طی سال تحصیلی کم است. ضمن اینکه برای دریافت ساعات کار دانشجویی نیاز به برآورده کردن چند شرط دارید.

 • برای دانشجویان بین‌المللی 15 ساعت کار در طی هفته تعیین شده و دانشجو نباید از این میزان بیشتر کار کند.
 • کارفرمای شما باید برای اجازه کار شما اقدام کند. البته دانشجویان بین‌الملل در طول تعطیلات ترم می‌توانند به شکل 100 درصد(تمام وقت) کار دانشجویی را تجربه کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی غیر از اتحادیه اروپا می‌توانند بعد از گذشت 6 ماه از دوره تحصیل اقدام به کار در کشور سوئیس نمایند.
 • بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور سوئیس حدود 6 ماه برای پیدا کردن کار به شما زمان داده می‌شود.
 • تمام دانشجویان بین‌المللی پیش از انتخاب دانشگاه موردنظر خود در کشورهای خارجی درباره گزینه‌های شغلی آن تحقیق کرده‌اند. تحصیل در سوئیس نیز با انگیزه‌های شغلی انجام می‌شود.
 • در واقع دانشجویان تمایل دارند بدانند بعد از به پایان رساندن تحصیلات شانسی برای دریافت شغل و یا قرارگیری در شغل مورد نظر دارند یا خیر؟همچنین می‌خواهند درباره امکان اقامت بعد از تحصیلات اطلاعات جامع و کامل به دست آورند.

همان طور که می‌دانید تمامی کشورها به دانشجویان خود اجازه اقامت بعد از تحصیلات را نمی‌دهند. از این رو پیش از شروع تحصیل در هر کشوری باید درباره قوانین و قواعد مربوط به آن کشور اطلاعات لازم را داشته باشید.

برخی از کشورهای خارجی برای دانشجویان خود امتیاز کار دانشجویی قائل نیستند. این در حالی است که بیشتر دانشجویان برای برآورد مخارج زندگی و شرایط تحصیل نیاز به کار کردن دارند.

اهمیت کار دانشجویی در سوئیس

خوشبختانه سوئیس از جمله کشورهایی است که اجازه کار کردن را به دانشجویان می‌دهد. زمان کار کردن برای دانشجویان سوئیس 15 ساعت در هفته است. یعنی دانشجو می‌تواند هر روز(به جز آخر هفته) 3 ساعت کار کند. البته دانشگاه باید در رابطه با عدم تاثیر شغل بر روی روند تحصیلی دانشجو گزارش نماید.

دانشجویان بین‌الملل از هر ساعت کار در سوئیس درآمدی بین 20 تا 35 CHF به دست می‌آورند. این رقم به دست آمده برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی کفایت می‌کند.

کار دانشجویی در سوئيس با توجه به نوع مهارت دانشجو متفاوت است. زمانی که شما بتوانید در یکی از چهار زبان سوئیس یعنی فرانسوی، رومانشی، انگلیسی و آلمانی مهارت کسب کنید، ارزش اقتصادی شما افزایش خواهد داشت.

اقامت بعد از تحصیلات برای کار در سوئیس

کار در سوئیس بعد از اتمام تحصیلات از جمله انگیزه‌های مهم برای تحصیل در این کشور است. بسیاری از دانشجویان تنها با انگیزه پیدا کردن شغل ایده‌آل و کسب درآمد، از تحصیل در سوئیس استقبال می‌کنند. بعد از اینکه تحصیلات شما در کشور سوئیس به اتمام رسید، حالا باید تنها برای مجوز اقامت در سوئیس اقدام کنید.

این مجوز از سوی دفاتر مهاجرت کانتون دریافت می‌شود. با دریافت این مجوز می‌توانید 6 ماه دیگر در سوئیس ماندگار شوید. در واقع بیشتر دانشجویان از این فرصت به وجود آمده برای پیدا کردن شغل استفاده می‌کنند.

 شغل انتخابی دانشجویان یک شغل تمام وقت و دائمی است. دانشجویان در دوران دانشجویی خود می‌توانند به شکل پاره وقت در یک شرکت فعالیت کنند. در ادامه با اتمام تحصیلات به شکل تمام وقت در همان شرکت کار کنند. این موضوع در صورتی برای دانشجو فراهم می‌شود که بتواند رضایت کارفرما را در زمان کار دانشجویی به دست آورد.

کارفرما در صورت رضایت به شما درخواست کار دائم می‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید برای ویزای کار در سوئیس اقدام کنید. در چنین حالتی ویزای کار جایگزین بسیار خوبی برای ویزای تحصیلی سوئیس می‌شود.

اقامت بعد از تحصیل در سوئیس

اهمیت کار بعد از تحصیلات در سوئیس

 سوئیس یک کشور پیشرفته و ثروتمند اما کوچک است. این کشور دارای شرکت‌های چند ملیتی زیادی است. ضمن اینکه بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی را در خود جای داده است. با این وجود پیدا کردن شغل در کشور سوئیس کار دشواری است. بیشتر از 20 درصد جمعیت کشور سوئیس به مهاجران و خارجی‌ها مربوط می‌شود.

افراد مهاجر و خارجی در کشور سوئیس می‌توانند شغل به دست آورند. برای اینکه بتوانید شغل مورد نظر خود را در سوئیس به دست آورید، باید بتوانید به یکی از زبان‌های رسمی کشور سوئيس صحبت کنید. این موضوع امکان ارتباط گیری با همکاران، افراد مراجعه کننده و … را فراهم خواهد کرد.

 بیشتر مردم کشور سوئیس به زبان آلمانی صحبت می‌نمایند. بنابراین زبان آلمانی می‌تواند گزینه خوبی برای ارتباط گیری با مردم سوئيس باشد. سوئیس از نظر درآمد در سطح مناسبی قرار دارد و قادر به پرداخت حقوق بالایی است. کشور سوئیس می‌تواند برای کارمندان بالقوه، محل کار ایده‌آل و جذابی ایجاد کند.

قوانین تنظیمی کشور سوئیس حقوق کارگران خارجی و کارگران بومی سوئیس را یکسان اعلام می‌کند. در کشور سوئیس به کارگران خارجی همان حقوق شهروندی و شرایط کار داده می‌شود. اگر دانشجو بتواند مهارت لازم را برای انجام کار به دست آورد، به راحتی می‌تواند در شرکت سوئیس شغل داشته باشد.

کشور سوئیس برای خارجی‌ها سهمیه شغلی در نظر می‌گیرد. نرخ بیکاری در این کشور نیز در کمترین نرخ جهانی قرار دارد و این موضوع از اقتصاد مناسب سوئیس خبر می‌دهد. افراد خارجی بعد از پیدا کردن شغل مناسب در کشور سوئیس، نیاز به دریافت مجوز ویزای کار دارند.

درخواست این مجوز از سمت شرکت یا کارفرما خارجی‌ها به مراجع ذی صلاح سوئیس صادر می‌شود. خارجی‌ها برای دریافت ویزای کار از کشور خود اقدام می‌کنند.

گرفتن اقامت دائم سوئیس برای دانشجویان

گرفتن ویزای کار برای دانشجویان بین‌الملل، کار به مراتب راحت تری است. در واقع دانشجویان خارجی می‌توانند در مدت 6 ماه تمدید مجوز اقامت برای پیدا کردن شغل اقدام کنند.

با پیدا کردن شغل در سوئیس، ویزای کار دانشجویان از سوی کارفرما درخواست می‌شود. بعد از اینکه دانشجویان به مدت 2 سال در سوئیس مشغول به کار شدند، می‌توانند فرصت شهروندی یا اقامت دائمی در سوئیس داشته باشند.

اجازه اقامت B  به دانشجویان خارجی اعطا می‌شود. این اجازه به افرادی تعلق می‌گیرد که رابطه کاری 12 ماهه یا نامحدود دارند. اگر فردی به مدت 10 سال یا بیشتر در کشور سوئیس زندگی کرده باشد، در این صورت واجد شرایط اقامت دائم می‌شود و می‌تواند درخواست شهروندی سوئیس را بدهد.

در صورت ترک کشور سوئیس باید این مدت زمان بسیار کوتاه باشد. در طی این دوران باید حقوق شهروندی را به خوبی رعایت کرده باشید و مرتکب هیچ جرم و جنایتی هر چند کوچک نشده باشید. برای گرفتن اقامت دائم باید مهارت خود را در یکی از زبان‌های 4 گانه کشور سوئیس به اثبات برسانید.

دریافت اقامت و پاسپورت سوئیس بعد از تحصیل

دریافت تابعیت سوئیس

دریافت تابعیت سوئیس به اقامت دائم سوئیس شباهت دارد. قطعاً با داشتن تابعیت سوئیس می‌توان از حقوق و مزایای بیشتری نسبت به اقامت دائم بهره‌مند شد. به عنوان مثال حق رأی از جمله حقوقی است که برای تبعه سوئیس در نظر گرفته می‌شود. زمانی که شما شهروند و تبعه واقعی سوئیس باشید، می‌توانید بدون نگرانی کشور را ترک کنید و هر زمان که تمایل داشتید به سوئیس بازگردید.

سوئیس تابعیت 2 گانه را تا وقتی که کشور شما اجازه می‌دهد، مجاز می‌داند.

پاسپورت سوئیس یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان است که شرایط برای دسترسی بدون ویزا به 171 کشور را فراهم می‌کند. بنابراین داشتن چنین پاسپورتی مزیت ارزشمندی محسوب می‌شود و موقعیت‌های مطلوبی در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. برای اینکه تابعیت سوئیس دریافت کنید، باید 12 سال در سوئیس زندگی کرده و اجازه اقامت دائم داشته باشید. 

قطعا گرفتن تابعیت سوئیس کاری به مراتب دشوارتر از اقامت دائم است. برای تبعه سوئیس شدن راه‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال ازدواج با یک تبعه سوئیس می‌تواند شما را به شهروند واقعی سوئیس تبدیل کند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه سوئیس

دانشجویانی که قصد دریافت ویزای همراه سوئیس را دارند، باید چند نکته را مدنظر قرار دهند. اقامت دانشجویان در کشور سوئیس از نوع B است. این کارت اقامت اعتبار یک ساله دارد و بعد از یک سال نیاز به تمدید خواهد داشت. کشور سوئیس ویزای همراه را به سادگی صادر نمی‌کند. در واقع در سوئیس تنها افرادی می‌توانند ویزای همراه درخواست کنند که اقامت دائم داشته باشند.

برای دریافت ویزای همراه سوئیس باید چند ویژگی داشته باشید. اول اینکه فرزند شما زیر 18 سال و همسرتان بیشتر از 21 سال باشد. دوم اینکه گواهی استطاعت مالی و تامین مسکن توسط شما برای سفارت کاملاً محرز باشد. باید ثابت شود که شما و خانواده یک مکان مشترک برای زندگی دارید.

مقطع تحصیلی نیز در دریافت ویزای همراه سوئیس تاثیر دارد. در واقع دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد شانس بیشتری برای گرفتن ویزای همراه دارند. راه دیگری نیز برای دریافت ویزای همراه وجود دارد. اگر مجوز اقامتی دانشجو بیش از 6 ماه اعتبار دارد، خانواده می‌تواند با مجوز کار در کشور سوئیس ماندگار شود. 

فرد دانشجو با داشتن ویزای بلند مدت می‌تواند برای ویزای همراه اقدام نماید. برای دریافت ویزای همراه سوئیس نیاز به گواهی تمکن مالی، اسناد هویتی معتبر(کپی پاسپورت والدین، سرپرست یا همسر فردی که ساکن سوئیس است، ترجمه معتبر شناسنامه فرد درخواست کننده، پاسپورت با اعتبار حداقل سه ماه و …) و نسخه ترجمه شده آن ، سند ازدواج به همراه نسخه ترجمه‌ای معتبر سند، مدرک زبان انگلیسی آیلتس و … دارید.
این شرایط برای متقاضیان تحصیل در مدارس سوئیس نیز وجود دارد، برای اطلاع از این موضوع با مشاورین ما تماس بگیرید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

برای گرفتن ویزای تحصیلی سوئیس نیاز به هزینه کردن داریم. هر کدام از ویزاهای دریافتی برای دانشجویان و مهاجران نیاز به پرداخت هزینه‌های متفاوتی دارند. به طور کلی هزینه ویزای تحصیلی سوئیس به سه بخش هزینه‌های اجرایی، هزینه زندگی و هزینه تحصیل در سوئیس تقسیم می‌شود. زمانی که دانشجویان در رابطه با هزینه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اطلاعات لازم را به دست آورند، می‌توانند مدیریت مالی بهتری برای زندگی در سوئیس داشته باشند.

هزینه دریافت ویزا

هزینه اجرایی مورد نظر برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس شامل هزینه صادر شدن ویزا از سوی کنسولگری یا سفارت، هزینه ترجمه کردن مدارک مورد نیاز برای ویزا و تهیه بلیط است. بهتر است پیش از درخواست برای ویزای تحصیلی سوئیس بدانید که هزینه این ویزا در صورت صادر نشدن ویزا قابل بازگشت نخواهد بود. دوره‌های تحصیلی کوتاه و سه ماهه نیازی به ویزای تحصیلی سوئیس ندارند. در واقع ویزای شینگن برای این نوع دوره‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب است.

 مطلب مهم دیگر در رابطه با دریافت هزینه ویزای تحصیلی سوئیس این است که ویزای تحصیلی در سنین مختلف دانشجویان رقم‌های مختلفی دارد. به عنوان مثال دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا هستند و قصد تحصیل در سوئیس را دارند، نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت ویزا ندارند.

هزینه ویزای تحصیلی سوئیس برای افرادی که کمتر از 6 سال سن دارند، رایگان است. این هزینه برای افرادی که بین سنین 6 تا 12 سال قرار دارند، حدود 35 یورو و برای افرادی با سن بیشتر از 12 سال 60 یورو است.

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی در وضعیت مقرون به صرفه و مناسبی قرار دارد. به همین خاطر بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تمایل دارند از تحصیل در سوئيس بهره‌مند شوند. هزینه تحصیل به عنوان یکی از عوامل موثر در تخمین هزینه ویزای تحصیلی سوئیس اهمیت دارد.

این رقم با توجه به مقطع تحصیلی، دانشگاه، رشته و … متفاوت خواهد بود. دانشگاه انتخابی فرد می‌تواند از نوع خصوصی یا دولتی باشد که قطعاً هر کدام از این دانشگاه‌ها مبالغ متفاوتی از شهریه را مدنظر قرار می‌دهند.

همچنین برای رشته  پزشکی مبلغی بین 1200 تا 4000 فرانک و برای مراکز آموزش خصوصی مبلغی بین 30000 تا 50000 فرانک در نظر گرفته می‌شود.

هزینه تحصیل در سوئیس و ویزای تحصیلی سوئیس

هزینه زندگی کردن در سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس نیز بر روند اخذ ویزای تحصیلی سوئیس تاثیر زیادی دارد. کشور سوئیس یک کشور گران قیمت است. این کشور از نظر گرانی بعد از برمودا در رتبه دوم جهان قرار دارد. شهرهای این کشور همچون بازل ، زوریخ و ژنو جزء شهرهایی هستند که نیاز به درآمد بالا برای زندگی دارند. در نتیجه هزینه زندگی در سوئیس رقم بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

هر فرد در سوئیس به طور میانگین برای خوراک هر ماه نیاز به 500 تا 1000 فرانک، برای اسکان نیاز به 850 تا 2500 فرانک و برای حمل‌و‌نقل نیاز به 300 تا 600 فرانک دارد.

زمانی که درخواست ویزای تحصیلی می‌دهید، باید صورت حساب بانکی، نامه بورسیه تحصیلی، موسسه وام دهنده و … را به سفارت ارائه دهید. این نامه نشان می‌دهد که شما توانایی پرداخت هزینه ویزا، تحصیل و زندگی در سوئیس را دارید.

سخن پایانی

ویزای تحصیلی سوئیس می‌تواند شرایط اقامت دائم و گرفتن تابعیت سوئیس را فراهم آورد. ویزای تحصیلی طبق شرایط خاص به دانشجویان تعلق می‌گیرد. ویزای تحصیلی می‌تواند شرایط کار مناسب برای مهاجران را فراهم کند. این در حالی است که کشور سوئیس فرصت‌های شغلی زیادی را برای دانشجویان ایجاد می‌کند.

تحصیل در سوئیس بدون شک یکی از عاقلانه ترین انتخاب هایی است که دانشجویان می توانند برای آینده تحصیلی خود انجام دهند. سیستم آموزشی برجسته ، گزینه های کمک مالی ، فرصت های شغلی ، حقوق بالا و مناظر حیرت انگیز تنها برخی از دلایلی است که شما باید این کشور را برای به دست آوردن مدرک مورد نظر خود انتخاب کنید.

نه تنها آرزوهای آموزشی خود را برآورده خواهید کرد ، بلکه در این راه هزاران سرگرمی خواهید داشت. آیا شما آماده تجربه سوئیس خود هستید؟

همان طور که می‌دانید پذیرش در دو مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کشور سوئیس متفاوت است. برای درخواست کارشناسی به یک گواهینامه اتمام تحصیلات متوسطه عالی یا گواهینامه معتبر بلوغ نیاز دارید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به گواهی موفقیت در دوره کارشناسی است. ممکن است مدرک درخواستی برای کارشناسی ارشد با در نظر گرفتن معیارها و شرایط خاص همراه باشد. قواعد و قوانین تعیین شده از سوی دانشگاه‌های سوئیس یکسان نیست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ ویزای تحصیلی سوئیس با کارشناسان ما با شماره های 22784091 – 021 و 22784093 – 021 در تماس باشید یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها بیان فرمایید.

سوالات متداول درباره

خیر، باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید مگر اینکه در شرایط خاص بورسیه دریافت کرده باشید.

به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی

برای دریافت ویزاهای طولانی مدت حداقل نیاز به 8 الی12  هفته زمان دارید.

برای دوره کارشناسی مبلغی برابر با 6000 تا 10000 فرانک، برای کارشناسی ارشد مبلغی بین 8000 تا 10000 فرانک و برای رشته پزشکی مبلغی بین 1200 تا 4000 فرانک نیاز است.

بله، در صورتی که پس از پایان تحصیل در این کشور شغل پیدا کنید.

هزینه ویزای تحصیلی سوئیس حدود 68 دلار آمریکا (60 یورو یا 52 پوند) است.