کشور آلمان یکی از مقاصد تحصیلی مهم در سطح جهان است. آلمان ویژگی‌های مهمی برای جذب دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را دارند، در نظر گرفته است. تمرکز زیاد بر روی فرصت‌های تحقیقاتی، تنوع دوره‌های ارائه شده و کیفیت بالای آموزشی از مهمترین دلایلی است که سبب جذب دانشجویان خارجی می‌شود. تحصیل در آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. دانشگاه‌های دولتی در کشور آلمان شهریه‌ای برای دانشجویان داخلی و بین‌الملل در نظر نمی‌گیرند.

مطالب پیشنهادی:

انواع ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل در آلمان نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارید. ویزاهای تحصیلی آلمان انواع مختلفی دارند. نوع ویزا بر حسب مدت زمان تحصیل متفاوت خواهد بود.

اگر برای سه ماه تحصیل به کشور آلمان می‌آیید، نیاز به دریافت ویزای شینگن دارید. ویزای سه ماهه آلمان مشارکت دانشجویان در اقدامات پیش دانشگاهی یا دوره‌های غیر دانشگاهی را فراهم می‌کند.

برای تحصیلات بیش از 3 ماه نیاز به دریافت ویزای ملی آلمان دارید. ضمن اینکه به همراه ویزای ملی باید مجوز اقامت در آلمان را داشته باشید. این مجوز باید هر ساله تمدید شود و تا پایان انقضاء ویزای ملی آلمان معتبر باشد.

کشور آلمان با توجه به نوع تحصیلات دانشجویان بین‌الملل، ویزاهای مختلفی صادر می‌کند. ویزای فارغ‌التحصیلان، ویزای تبادل دانشجو یا ویزای کارشناسی ویزاهایی هستند که کشور آلمان برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرد.

ویزای متقاضی پذیرش دانشگاه آلمان

این نوع ویزا برای مراجعه حضوری به دانشگاه های آلمان صادر می‌شود. در واقع این ویزا فقط برای طی کردن مراحل درخواست ویزا یا پذیرش در دانشگاه صادر می‌گردد و دانشجو با این نوع ویزا نمی‌تواند در آلمان تحصیل کند. ویزای متقاضی پذیرش دانشگاه آلمان یک مجوز برای مراجعه حضوری به دانشگاه‌های آلمان است. این ویزا سه ماه اعتبار دارد. البته در مواردی نیز می‌توان ویزا را برای شش ماه تمدید کرد. با ویزای پذیرش دانشگاه می‌توان به دانشگاه‌های آلمان درخواست داد. ویزای متقاضی دانشجویی در کل می‌تواند حدود 9 ماه اعتبار داشته باشد. اگر در پایان این 9 ماه در مورد هیچ مسئله به اطمینان و توافق نرسیده‌اید، باید کشور آلمان را ترک کنید. البته اگر شما در طی این 9 ماه موفق به دریافت پذیرش دانشگاهی شوید، باید برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام نمایید. در چنین شرایطی درخواست ویزای دانشجویی را بدون خروج از کشور آلمان انجام می‌دهید. ویزای متقاضی دانشجویی به شما فرصت لازم برای فراهم کردن شرایط پذیرش در دانشگاه را می‌دهد. ممکن است شما نیاز به گذراندن آزمون ورود به دانشگاه، شرکت در آزمون زبان آلمانی یا مصاحبه دانشگاه و … داشته باشید. در این شرایط فرد متقاضی دارای مدارک رسمی پذیرش از سوی دانشگاه نیست. در نتیجه نمی‌تواند از ویزای دانشجویی بهره‌مند شود. ویزای متقاضی دانشجویی می‌تواند بهترین گزینه برای تشریفات قبل از دانشگاه باشد. اگر ویزای متقاضی دانشجویی دارید و پذیرش دانشگاه را دریافت کردید، می‌توانید درخواست ویزای دانشجویی و مجوز اقامت را از کشور آلمان انجام دهید.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

ویزای دانشجویی آلمان

این ویزا یک ویزای تحصیلی معتبر است و به دانشجو اجازه تحصیل در آلمان بصورت تمام وقت را می‌دهد. این ویزا در هنگام پذیرش در دانشگاه‌های آلمان و شروع تحصیل به دانشجو اعطاء می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

ویزا برای گذراندن دوره‌ زبان آلمانی

اگر فردی قصد دارد یک دوره آموزش زبان آلمانی را در کشور آلمان بگذراند، باید این نوع ویزا را دریافت کند.

در واقع این دوره باید غیر دانشگاهی باشد و زمانی بین 3 تا 12 ماه را شامل شود. ضمن اینکه 18 ساعت آموزش در هفته را در بر بگیرد. توجه داشته باشید که این دوره نباید مربوط به آماده سازی دانشجو برای ترم تحصیلی باشد. در برخی از موارد دوره‌های پیش از دانشگاه بیشتر از سه ماه زمان می‌برد. این دوره‌ها شما را برای ادامه تحصیل دانشگاهی به شکل تمام وقت آماده می‌کند. دوره‌های کوتاه مدت زبان آلمانی، شما را برای ارتباطات روزمره و تحصیل در آلمان آماده خواهد کرد.

ویزای دوره زبان آلمانی می‌تواند به مدت یک سال نیز تمدید شود. البته تمدید این نوع ویزا صرفاً برای یادگیری زبان آلمانی است و برای تحصیل در آلمان کاربردی ندارد.

نکته مهم: باتوجه به تجربه ما ویزا برای گذراندن صرفا دوره زبان آلمانی در آلمان به ایرانیان اعطا نمی شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید شرایط خاصی فراهم شود.

به طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید نامه تایید پذیرش دانشگاه داشته باشید.  در واقع شما زمانی می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست بدهید که از سمت یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش شده باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

همچنین باید بودجه کافی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان را ارائه کنید. ممکن است شما یک دانشجوی بورسیه‌ای باشید اما هنوز گواهی مشتمل بر بورسیه را دریافت نکرده باشید. در چنین حالتی باید بر مبنای پول موجود در بانک یا صورت حساب شخصی اقدام به درخواست ویزای تحصیلی آلمان نمایید. گرفتن ویزای تحصیلی باید همواره در اولویت برنامه تحصیلی دانشجویان بین‌الملل قرار بگیرد. چون دریافت ویزا نیاز به طی کردن زمان مشخصی دارد.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آلمان

درخواست ویزای تحصیلی آلمان یکی از مباحث گیج کننده است. روند درخواستی ویزای دانشجویی آلمان از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود. البته مراحل درخواست ویزای دانشجویی آلمان دارای اشتراکاتی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نخستین اقدامی که برای دریافت ویزای تحصیلی انجام می‌دهید، مراجعه به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشورتان است. همچنین می‌تواند وب سایت‌های مربوط به ویزای تحصیلی آلمان را جستجو کنید و جزئیات و اطلاعات سفارت آلمان همچون آدرس، شماره تلفن و … را به دست آورید. زمانی که به وب سایت مورد نظر دسترسی پیدا کردید، شرایط درخواست ویزا برای کشور خود را مورد مطالعه قرار دهید. بعد از اینکه شرایط ویزا را بررسی کردید، حالا باید تنظیم قرار ملاقات ویزا را انجام دهید. برای تنظیم قرار ملاقات باید از دارا بودن تمامی مدارک مطمئن شوید. در ادامه باید مرحله به مرحله اقدامات مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان را انجام دهید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آلمان
سفارتخانه‌ها برای تعیین نوبت ملاقات برنامه ریزی منظم و دقیقی دارند. جمع‌آوری به موقع مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی در زمان مناسب اهمیت زیادی دارد. شما بهتر از هر نمایندگی می‌توانید مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان را فراهم کنید. در گام بعدی نیز باید خود را برای مصاحبه سفارت آماده کنید. مطالب زیادی در سایت سفارت وجود دارد که به شما کمک می‌کند برای مصاحبه ویزای تحصیلی آماده شوید. در زمان مصاحبه باید کاملاً آرام و بدون استرس باشید. پرداخت هزینه ویزا از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود. این  هزینه برابر با 60 تا 75 یورو است. این هزینه برای قبولی درخواست ویزا لازم است.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ارائه مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان در چندین بخش مالی، هویتی و تحصیلی دنبال می‌شود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان
 • ارائه گذرنامه ملی معتبر
 • مدارک هویتی معتبر همچون کارت ملی و شناسنامه
 • فرم درخواست ویزای ملی به شکل پر شده و امضاء شده
 • ارائه 2 فتوکپی از گذرنامه
 • ارائه 3 عکس در ابعاد گذرنامه
 • ویزای شینگن قبلی فرد دانشجو
 • مجوز اقامت سابق(در صورتی که دارید)
 • از عناوین اقامت پیشین خود در کشور آلمان دو فتوکپی ارائه کنید(در صورت وجود)

برای تمکن مالی باید یکی از مدارک مالی را داشته باشید.

 • مبلغی به میزان 10,236 یورو به شکل مسدود شده در حساب آلمان(این مبلغ باید توسط سفارت یا کنسولگری تایید شده باشد)
 • گواهی بورس تحصیلی: این گواهی باید مقدار و میزان هزینه تحصیلی را ارائه دهد. در این صورت جزء گواهی تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان به حساب خواهد آمد.
 • ارائه یک نامه تعهد از سمت یک فرد مقیم کشور آلمان: نامه تعهد بیانگر این است که یک فرد مقیم آلمان تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجوی خارجی را عهده‌دار شده است.
 • ارائه گواهی و تعهدنامه‌ای که دارایی و درآمد والدین را نشان دهد.
 • ضمانت نامه بانکی: این ضمانت نامه توسط یک بانک آلمانی برای دانشجو صادر می‌شود.
 • برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید نامه Zulassungsbescheid را دریافت کنید. این نامه پذیرش شما را در دانشگاه تایید می‌کند. در این نامه زبان آموزش دانشگاه و شروع دوره تحصیلی مشخص است. ارائه Bedingter Zulassungsbescheid از دیگر الزامات برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان است. این نامه از مدارک مهم و اصلی پذیرش است و به گذراندن یک دوره فشرده Intensiv-Sprachkurs مربوط می‌شود. در واقع نامه BZS پذیرش شرطی فرد در دانشگاه را نشان می‌دهد. پذیرش فرد منوط به گذراندن دوره 6 ماهه زبان آلمانی است. کلاس‌های آموزشی شما کمتر از 18 ساعت در هفته نیست.
 • نامه : Uni-Assist با موسسه Uni-Assist کلیه نمرات، معدل و … به سیستم نمره‌دهی کشور آلمان تبدیل و ارزشیابی مدارک انجام می‌شود.
 • تأیید پذیرش: این تایید پذیرش نهایی دانشجو را نشان می‌دهد.
 • گواهی پرداخت دوره زبان: فرد باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه دوره زبان نشان دهد.
 • تأیید: “Studienkolleg” این گواهی نشان می‌دهد فرد دوره مقدماتی دانشگاه را سپری کرده است.  برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید دوره Studienkolleg را سپری کنید. این دوره برای شرکت در آزمون تشخیص صلاحیت دانشگاه(Feststellungsprüfung)حائز اهمیت است. دانشجو با قبول شدن در این آزمون می‌تواند مدرک معتبر برای ورود به دانشگاه را به دست آورد.
 • اثبات پذیرش دانشجو در دوره زبان
 • مدارک اولیه آموزش
 • مدرک تحصیلی قبلی
 • ریزنمرات قبلی
 • ارائه گواهی زبان آلمانی یا زبان انگلیسی: دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مهارت خود را در زبان آلمانی یا انگلیسی به اثبات برسانند. آزمون‌های زیادی برای تشخیص مهارت زبان در نظر گرفته شده است. دانشجویان می‌توانند این آزمون‌ها را بر حسب صلاح دید خویش انتخاب کنند.
 • اگر دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا هستید، باید مدرک قبل خود را ارائه دهید.
 • گواهی بیمه درمانی

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

سفارت برای پردازش و بررسی ویزای دانشجویی آلمان حداقل 25 روز زمان نیاز دارد. البته زمان در نظر گرفته شده برای بررسی ویزای دانشجویی با توجه به سفارت یا کشور فرد متقاضی متفاوت خواهد بود.  کمترین زمان صدور ویزا سه هفته و بیشترین زمان صدور 12 هفته(سه ماه) است.

با ویزای دانشجویی آلمان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

ویزای تحصیلی آلمان یک ویزای استاندارد برای دانشجویان خارجی است که در دانشگاه‌های آلمان پذیرش شده و برای شروع تحصیلات تمام وقت آماده می‌شوند.

با ویزای دانشجویی می‌توانید برای گذراندن دوره‌های پیش آموزی اقدام کنید. این دوره‌ها شامل مهارت‌ها یا زبان آکادمیک می‌شود. در این دوره‌ها دانشجو با سیستم و روش آموزش در آلمان آشنا می‌گردد. دوره‌های پیش آموزش دانشجو باید توسط موسسه یا دانشگاهی که دانشجو در آن پذیرش شده، برگزار شود.

با ویزای دانشجویی آلمان می‌توانید برای تحصیل در هر مقطعی از جمله کارشناسی شرکت کنید و اجازه تحصیلات تمام وقت را داشته باشید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

چه زمانی برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان مناسب است؟

برای صدور ویزا باید 4 ماه پیش از شروع دوره تحصیلی اقدام کنید. این موضوع برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که برای دوره دانشگاهی اقدام کرده‌اند اما هنوز به شکل رسمی در دانشگاه پذیرش نشده‌اند. در این صورت فرصت لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان را خواهند داشت. رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی بین 6 تا 12 هفته است.    

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه آلمان

دانشجوی بین‌الملل می‌تواند با دریافت ویزای تحصیلی آلمان، ویزای همراه برای خانواده خود دریافت کند. البته دریافت ویزای همراه نیاز به شرایط خاصی دارد. ویزای همراه آلمان همان ویزای EEA است که به خانواده دانشجوی بین‌الملل اجازه ورود و ساکن شدن در آلمان را می‌دهد. خانواده دانشجو برای دریافت ویزای eea باید به کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنند. والدین، همسر و فرزند زیر 16 سال می‌توانند به دانشجوی بین‌الملل کشور آلمان بپیوندد.

برای دریافت ویزای همراه برای خانواده باید شرایط لازم را داشته باشید:

شرایط مالی مناسب

پول کافی برای زندگی خود و خانواده در کشور آلمان را داشته باشید و گواهی مربوط به آن را ارائه کنید. در واقع این پول باید به قدری باشد که هزینه تمام مدت اقامت را پوشش دهد. در این صورت گواهی تمکن مالی ارزش و اعتبار خواهد داشت.

محل زندگی مناسب و کافی: اگر نتوانید محل سکونتی مناسب برای خود یا خانواده تهیه کنید، اجازه ورود همراه برای شما صادر نخواهد شد.

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه آلمان

شرایط سنی

اگر قصد دارید همسر خود را به کشور آلمان بیاورید، باید این ازدواج پیش از درخواست ویزای همراه ثبت شده باشد. شریک زندگی شما باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

والدین تنها در صورتی می‌توانند برای پیوستن به شما اقدام کنند که شما زیر سن قانونی باشید.

فرزندان نیز در صورتی می توانند به شما ملحق شوند که زیر 16 سال سن داشته باشند و نیاز به مراقبت داشته باشند. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی می‌تواند دریافت ویزای همراه را راحت تر کند.  

همسر برای ملحق شدن به شما نیاز به مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت، در سطح A1 دارد. بدون این مدرک امکان پیوستن همسر به شما وجود ندارد. فرزندان بین سن 16 تا 18 سال نیز در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی C1  می‌توانند به شما بپیوندند. فرزندانی که در آلمان به دانشجو ملحق می‌شوند، باید با دانشجو در یک خانه زندگی کنند.

توجه داشته باشید که خانواده دانشجو بعد از دریافت ویزای تحصیلی آلمان و مجوز اقامت یک ساله می‌توانند به دانشجو ملحق شوند. کودکی که در آلمان به دانشجو می‌پیوندد، نباید مطلقه، بیوه یا متأهل باشد. کودکی که به دانشجو می‌پیوندد، باید تحت حضانت دانشجو باشد.

نحوه درخواست ویزای همراه در آلمان

اگر شما ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کرده‌اید و در آلمان مشغول تحصیل هستید، باید درخواست ویزای خانواده را به شکل مجدد تنظیم کنید. برای چنین درخواستی باید به خدمات کنسولی آلمان مراجعه نمایید. برای خدمات کنسولی آلمان باید رزرو نوبت انجام دهید. با سیستم رزرو آنلاین می‌توان از طریق وب سایت رسمی خدمات کنسولی آلمان، این رزرو را انجام داد. در روز قرار ملاقات ویزا، کلیه مدارک به شکل کامل در قالب استاندارد و با کیفیت بالا ارائه می‌شود.

ویزای همراه (پیوست) برای متقاضیان تحصییل در آلمان

در ادامه باید مصاحبه لازم برای دریافت ویزا را انجام دهید. برای دریافت اجازه اقامت خانواده حدود سه ماه بعد از ورود به خاک آلمان فرصت دارید. شما باید حق اقامت خود و خانواده را تایید کنید. برای این تایید باید به اداره اتباع خارجی آلمان در نزدیکی محل سکونت مراجعه کنید. مدارک لازم برای دریافت اقامت خانواده شامل مدرک اقامت فعلی خود فرد به همراه مدارک ویزای خانوادگی است.

مطلب پیشنهادی:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان

هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان برابر با 75 یورو است. این هزینه قابلیت پرداخت با کارت اعتباری و چک را ندارد و فقط با حواله بانکی پرداخت می شود. جواله بانکی باید به نام کنسولگری یا سفارت آلمان باشد و از تاریخ صدور حواله بیشتر از 2 ماه نگذشته باشد.

در صورتی که درخواست ویزای تحصیلی آلمان به هر دلیلی رد شد، مبلغ دریافتی توسط سفارت قابل استرداد نخواهد بود. فرد متقاضی باید هزینه زندگی و تحصیل در آلمان را داشته باشد. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی، شهر تحصیل و … متفاوت است. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید تمکن مالی خود را ارائه کنید. این تمکن باید توانایی پرداخت 820 دلار یا 720 یورو در ماه را نشان دهد.

شرایط و هزینه مجوز اقامت تحصیلی در آلمان

توجه داشته باشید که شما فقط دو هفته بعد از ورود به خاک آلمان فرصت دارید برای دریافت اجازه اقامت این کشور اقدام کنید. هزینه دریافت اجازه اقامت در آلمان برابر با 113 دلار یا 100 یورو است.

برای دریافت مجوز اقامت باید چند مرحله مهم و اساسی را انجام دهید:

اول اینکه آدرس خود را در کشور آلمان به ثبت برسانید. آدرس شما باید در نزدیکترین دفتر ثبت اقامت محلی به ثبت برسد. بعد از دریافت تاییدیه آدرس باید با نزدیک ترین مقامات مهاجرتی یک قرار ملاقات تنظیم کنید.

مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت تحصیلی

 • فرم درخواست را پر کرده و مدارک مورد نیاز برای روز مصاحبه را فراهم آورید. در روز مصاحبه به تاییدیه ثبت نام و فرم درخواست مجوز اقامت نیاز دارید.
 • گواهی ثبت نام یا پذیرش برای دوره تحصیلی
 • آدرس ثبت شده در آلمان
 • گواهینامه‌های اصلی آموزش اولیه
 • گواهی بیمه درمانی
 • گواهی تمکن مالی از طریق حساب بانکی مسدود شده، گواهی بورس تحصیلی یا تعهدنامه فردی که قصد برعهده گرفتن هزینه‌های تحصیلی دانشجو را دارد.
 • گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی(این مهارت و تعیین سطح به مقطع تحصیلی دانشجو مربوط می‌شود)

مجوز اقامت 2 سال اعتبار دارد. مقامات آلمانی اجازه اقامت را با توجه به مدت زمان دوره تحصیلی دانشجو صادر می‌کنند. اگر فرد برای ادامه تحصیل نیاز به تمدید مجوز اقامت دارد، باید درخواست تمدید مجوز اقامت را بدهد. هزینه تمدید اقامت نسبت به هزینه اولیه کمتر است.

مدارک مورد نیاز برای اقامت تحصیلی آلمان

کار دانشجویی در کشور آلمان

بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تمایل دارند همزمان با تحصیل در آلمان کار کنند. کار دانشجویی، دانشجویان بین‌الملل را برای پیدا کردن شغل آینده در آلمان آماده می‌کند. ضمن اینکه دانشجویان را با شرایط کاری در کشور آلمان آشنا خواهد کرد.

همچنین دانشجو می‌تواند بخشی از هزینه دانشگاه های آلمان را از طریق کار دانشجویی تامین کند. میزان کار دانشجویی با توجه به نوع دوره تحصیلی تعیین می‌گردد. شما در طی دوران تحصیل اجازه تنظیم قرارداد بلند مدت کاری را ندارید اما می‌توانید در طی یک سال به مدت 240 ساعت(در دوره تحصیلی تمام وقت) یا 120 ساعت کار کنید.

مطلب پیشنهادی:

ویزای تحصیلی آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات تکمیلی در آلمان به دنبال کار و زندگی دائم در این کشور هستند. به طور کلی دانشجویان بعد از به پایان رساندن تحصیلات می‌توانند درخواست مجوز اقامت بدهند.

دریافت اقامت بعد از تحصیل می‌تواند به روش‌های مختلف برای دارندگان ویزای تحصیلی آلمان فراهم شود.

دریافت اقامت با ازدواج

فرد متقاضی اقامت، با یک تبعه آلمان ازدواج کند. در چنین حالتی فرد می‌تواند اقامت و تابعیت آلمان را به دست آورد. برای دریافت اقامت آلمان باید گواهی زبان آلمانی در سطح حداقل(a1)را داشته باشد. همچنین باید توانایی مالی برای تامین هزینه زندگی در آلمان را ارائه نماید. چنین فردی می‌تواند در آلمان به شکل رایگان مشغول تحصیل شود یا فعالیت شغلی داشته باشد. بعد از سه سال زندگی مستمر می‌تواند اقامت بعد از تحصیلات کشور آلمان را اخذ نماید. افرادی از این طریق مجوز اقامت در آلمان را به دست می‌آورند، حقوق برابر با ساکنان منطقه شینگن را دارند.

گرفتن اقامت با سرمایه گذاری

اقامت و گرفتن تابعیت در آلمان بعد از اتمام تحصیلات می‌تواند از طریق سرمایه گذاری باشد. ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در آلمان امکان دریافت اقامت دائم آلمان را فراهم می‌آورد. افرادی که قصد سرمایه گذاری و مشارکت اقتصادی در آلمان را دارند، باید طرح اقتصادی مناسب و کارآمد با خود به همراه داشته باشند. ثبت شرکت در آلمان می‌تواند به شکل محدود باشد. این ثبت نیاز به 25000 یورو سرمایه دارد و می‌تواند به شکل تک نفره هدایت شود. برای ثبت شرکت نوع دوم باید حدود 50000 یورو سرمایه اولیه داشت.  

افرادی که قصد ثبت شرکت در آلمان را دارند، باید از بانک کشور خود نامه رسمی ارائه کنند. برنامه و طرح صنعتی یا تجاری خود را ارائه دهند. این طرح باید با شرایط اقتصادی و بازار کار آلمان هماهنگی لازم را داشته باشد. کارکرد حساب بانکی فرد خارجی بعد از گذشت 3 سال باید برابر با 250000 یورو باشد. ثبت شرکت در آلمان برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری طولانی مدت هستند، بسیار مناسب است. ثبت شرکت در آلمان امتیازهای زیادی را به افراد متقاضی می‌دهد. چنین فردی می‌تواند با سایر کشورهای اروپایی معاملات تجاری داشته باشد.

اگر فرد متقاضی تمایل به دریافت اقامت برای فرزندان زیر 18 سال و همسر دارد، باید نامه رسمی بانک را ارائه کند. در چنین شرایطی خدمات درمانی و تحصیل برای همراهان فرد متقاضی رایگان می‌شود. ضمن اینکه همراهان نیز می‌توانند بعد از گذشت مدتی، اقامت دائم آلمان را به دست آورند.

اقامت از طریق کار

 بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات به دنبال کار در کشور آلمان هستند. بخشی از افراد متقاضی با شاغل شدن در کشور آلمان ویزای کار دریافت می‌کنند. این ویزا در بین دانشجویان بین‌الملل رایج تر است. ضمن اینکه با توانایی‌های کاری فرد متقاضی هماهنگی بیشتری خواهد داشت.

خوشبختانه دانشجویان در کشور آلمان می‌توانند متناسب با رشته و تخصص خود، شغل داشته باشند. دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات، 18 ماه زمان دارند تا برای پیدا کردن شغل مناسب اقدام کنند. با پیدا کردن شغل موردنظر امکان تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری وجود دارد. برای دریافت تابعیت کشور آلمان باید دانشجو بعد از اتمام تحصیلات به مدت 2 سال در کشور آلمان اقامت دائم داشته باشد و مالیات پرداخت کند.

اخذ ویزای کار در آلمان بعد از قرار داد بستن با کارفرما فراهم می‌گردد. متقاضیانی که در کشور آلمان مشغول به کار می‌شوند، به راحتی اقامت آلمان را دریافت می‌کنند.

مطالب پیشنهادی:

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم

 • برای دریافت اقامت دائم باید تاییدیه مدرک تحصیلی با ترجمه معتبر ارائه شود.
 • فرد متقاضی با زبان انگلیسی یا آلمان آشنایی لازم را داشته باشد.
 • فرد از سابقه کار در رشته تحصیلی خود برخوردار باشد.
 • رزومه مناسبی از مهارت و تخصص‌های مرتبط با رشته ارائه کند.
 • گواهی تمکن مالی برای زندگی در کشور آلمان را ارائه نماید.

برخی از رشته‌ها و مشاغل در کشور آلمان طرفداران زیادی دارند. این موضوع به دلیل موقعیت کاری مناسب این رشته‌ها و درآمد بالا مورد توجه قرار می‌گیرد. بیشتر دانشجویان بین‌الملل ویزای تحصیلی آلمان را برای تحصیل و اشتغال در رشته‌ها و مشاغل پزشکی، مهندسی، فناوری اطلاعات و متخصصین علم داده دریافت می‌کنند.

دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد شانس بیشتری برای دریافت بلوکارت کشور آلمان دارند. بعد از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید اقدامات لازم را برای تمدید مجدد ویزا انجام دهید. در چنین شرایطی ویزای تحصیلی آلمان به مدت 18 ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود. این فرصت 18 ماهه می‌تواند پیدا کردن شغل مناسب را برای فرد متقاضی فراهم آورد. افرادی می‌توانند بلوکارت آلمان را دریافت کنند که پیشنهاد کار داشته باشند. بنابراین دانشجویان فارغ‌التحصیل بیشتر از دیگر مهاجران برای دریافت بلوکارت امتیاز دارند.

سخن پایانی

ویزای تحصیلی آلمان با توجه به کیفیت بالای آموزش و دانشگاه‌های معتبر این کشور اهمیت زیادی دارد. بیشتر دانشجویان بین‌الملل تمایل دارند بعد از اتمام تحصیلات از شغل مناسب بهره‌مند شوند. کشور آلمان شغل مناسب و پردرآمد در رشته‌هایی همچون مهندسی و پزشکی را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. هزینه تحصیل در آلمان رایگان است و همین موضوع دریافت ویزای تحصیلی آلمان را مهم‌تر می‌کند.

برای دریافت اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر جهت طی مراحل درخواست و اخذ ویزای تحصیلی آلمان، با متخصصین و مشاوران مهاجرتی موسسه بینا صحبت کنید.

ضمنا می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با کارشناسان ما در میان بگذارید.

مطلب پیشنهادی:

سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی آلمان

هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان برابر با 75 یورو است.

کمترین زمان صدور ویزا سه هفته و بیشترین زمان صدور حدود 12 هفته است.

ویزای تحصیلی آلمان شنگن نوع D بوده و دانشجو می تواند بدون محدودیت به خاک آلمان ورود و خروج کند.

دانشجو  20 ساعت در هفته و در تعطیلات بین دو ترم اجازه کار دارد.