دسترسی سریعToggle Table of Content

ویدیو توضیحات در مورد تحصیل در کشور کانادا

آیا مهاجرت تحصیلی به کانادا دشوار است؟

روند مهاجرت به کانادا برای تحصیل می تواند چالش برانگیز باشد، اما به طور کلی در مقایسه با سایر انواع مهاجرت به این کشور ساده تر است.

از طرف دیگر طبق آمار ارائه شده در سایت دولت کانادا درصد ویزای تحصیلی تایید شده برای ایرانیان از سال 2019 تا 2021 کم و بیش مناسب است:

سال درصد ویزای تحصیلی تایید شده
2019 44 درصد
2020 46 درصد
2021 39 درصد

در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که با استفاده از آنها می توانید شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا افزایش دهید. با ما همراه باشید.

ارزیابی مدارک تحصیلی برای تحصیل در کانادا

پیش از اینکه برای تحصیل در این کشور اقدام کنید لازم است آخرین مدرک تحصیلی شما طبق قوانین تحصیلی کانادا ارزیابی شود. این ارزشیابی نشان می دهد که آیا مدرک تحصیلی شما به اندازه کافی معتبر است یا خیر.

یکی از بهترین سازمان ها برای ارزیابی مدارک تحصیلی سازمان World Education Service (WES) است. این سازمان دو نوع ارزیابی مدارک تحصیلی را ارائه می کند:

 • ارزیابی Course by Course: در این روش معادل مدرک تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا ذکر شده و نمره کسب شده در هر درس بر اساس GPA اعلام می شود. برای تحصیل در مقاطع بالاتر در کانادا باید این روش انتخاب شود.
 • ارزیابی Document by Document: در این روش معادل مدرک تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا ذکر می شود. برای کار در کانادا یا مهاجرت به این کشور از طریق اکسپرس اینتری باید این روش انتخاب شود.

نظام آموزشی کانادا

به‌طور کلی علاقه‌مندان به مهاجرت به کانا‌دا از طریق تحصیل، می‌توانند در مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و حتی فوق دکتری اقدام کنند. با توجه به این که نظام آموزشی این کشور شرایط پیچیده و مخصوص به خود را دارد، آشنایی با آن برای افراد علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به کانادا ضروری است. به همین خاطر، در ادامه با جدول مقاطع نظام آموزشی کانادا آشنا می‌شویم.

مقطع تحصیلی طول دوره تحصیل
ابتدایی تا دبیرستان بین 12 تا 13 سال (دیپلم)
کالج بین 1 تا 2 سال
کارشناسی بین 3 تا 4 سال
کارشناسی ارشد بین 2 تا 3 سال
دکتری بین 4 تا 6 سال

مزایای تحصیل در کانادا

همان‌طور که عنوان شد، مهاجرت به کانادا گزینه اول بسیاری از محصلان ایرانی است. اما چرا کانادا توانسته به گزینه‌ای محبوب در میان دانشجویان ایرانی تبدیل شود و بسیاری از آن‌ها بخواهند با هر شرایطی به این کشور مهاجرت کنند.

در ادامه مزایای تحصیل در کانادا را مرور می‌کنیم:

 • سیستم آموزشی بسیار پیشرفته: قطعا تحصیل در یک محیط آکادمیک برتر، می‌تواند آینده تحصیلی و کاری شما را تضمین کند. کشور کانادا نیز یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی را دارد و افراد در هر مقطع تحصیلی می‌توانند از بهترین شرایط و امکانات آموزشی برای پیشرفت خود استفاده کنند
 • تنوع بالای رشته‌ها و دانشگاه‌ها: اگر به‌عنوان دانشجو قصد مهاجرت داشته باشید، قطعا می‌دانید که تنوع رشته و دانشگاه در کشور مقصد اهمیت بالایی دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی در کانادا، تنوع بالای دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی در این کشور است. شما با تحصیل در هر رشته‌ای، در نهایت امکان مهاجرت به این کشور را دارید
 • کانادا کشوری مهاجرپذیر است: در حال حاضر 22 درصد جمعیت کانادا را افراد مهاجرت تشکیل می‌دهند. به همین خاطر می‌توان گفت که این کشور، کشوری مهاجر‌پذیر بوده و برخورد خوبی با مهاجران دارد. این امر برای دانشجویان ایرانی که می‌خواهند زندگی آرام و مرفهی در زمان مهاجرت داشته باشند، اهمیت بالایی دارد
 • امکان تحصیل با کم‌ترین هزینه: دانشجویان بعد از مهاجرت تحصیلی به کانادا، این امکان را دارند که بورسیه اخذ کرده یا در حین تحصیل، مشغول به کار شوند. در این صورت هزینه‌های تحصیل و زندگی آن‌ها در کانادا به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. به‌طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کانادا بالا نیست و دانشجویان می‌توانند زندگی دانشجویی خوب و مقرون‌به‌صرفه‌ای در این کشور داشته باشند

معایب تحصیل در کانادا

در کنار مزایای تحصیل در کانادا باید به معایب آن نیز توجه کرد. تعدادی از آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • شهریه دانشگاه‌ها در کانادا بیشتر از تحصیل در سایر کشورهاست. زیرا دانشگاه‌های این کشور امکانات زیادی دارند و از نظر رتبه علمی هم در سطح بالایی هستند.
 • اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا محدودیت سنی دارد. محدودیت سنی برای تایید ویزای تحصیلی برای کارشناسی حداکثر ۲۳ سال و برای کارشناسی ارشد حداکثر ۳۲ سال است.
 • مسافت طولانی بین ایران و کانادا، هزینه سنگین بلیط‌های هواپیما و زمان طولانی سفر ایران- کانادا باعث شده رفت و آمد برای دانشجویان مشکل باشد.
 • آب و هوای این کشور با ایران بسیار متفاوت است. به دلیل نزدیکی به قطب شمال، زمستان‌های کانادا طولانی است و هوای بسیاری از ایالت‌ها در اکثر ماه‌های سال نزدیک به صفر است. در بعضی از ایالت‌ها هم در بیشتر روزها هوا ابری و بارانی است.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط تحصیل در کانادا

دانش‌آموزان و دانشجویان برای این که بتوانند به کانادا مهاجرت تحصیلی کنند، باید از شرایط به‌خصوصی برخوردار باشند. برای مثال، داشتن تمکن مالی، مدرک زبان معتبر، معدل بالا، چاپ مقالات در ژورنال‌های معتبر، سن مناسب و … از مهم‌ترین این شرایط هستند. درواقع اگر شما از تمام این شرایط برخوردار باشید، شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور و سپس تحصیل در کانادا را خواهید داشت.

شرایط تحصیل در کانادا

اگر درباره برخورداری از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا سردرگم هستید، می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی بینا اپلای در این زمینه استفاده کنید. در ادامه با هر یک از شرایط تحصیل در کانادا آشنا می‌شویم.

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

قطعا اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را داشته باشید، اولین شرط دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باید در زمان‌های مقرر، رزومه و درخواست خود را برای این دانشگاه‌ها ارسال کنید.

تمکن مالی

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا، داشتن تمکن مالی است. درواقع شما باید به دولت این کشور اثبات کنید که می‌توانید هزینه یک سال تحصیل و زندگی خود در کانادا را پرداخت نمایید. میزان توانایی مالی برای یک سال زندگی در کانادا، بین 25 تا 45 هزار دلار کانادا در سال است.

این مقدار تنها برای یک نفر می‌باشد و در صورت همراه داشتن همسر یا فرزندانتان، هزینه زندگی آن‌ها را نیز باید محاسبه کنید. برای اثبات تمکن مالی، باید گواهی‌های لازم را از سازمان‌های کشور مانند بانک و … دریافت کرده و به دولت کانادا ارائه دهید.

مدرک زبان معتبر با نمره کافی

یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، داشتن مدرک زبان معتبر با نمره بالا است. درواقع برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان تحصیل در کشور کانادا بدون داشتن مدرک زبان در مقاطع کارشناسی و بالاتر وجود ندارد.

بلکه شما تنها می‌توانید در مقاطع دبیرستان و پایین‌تر بدون مدرک زبان تحصیل کنید. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا، به مدرک زبان با جزئیات زیر نیاز دارید:

 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 برای مقطع کارشناسی
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 برای مقطع دکترا

باید اشاره کرد که نمره مدرک زبان برای تحصیل در کانادا بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی از دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجویان کارشناسی، آیلتس 6.5 یا بالاتر را در نظر می‌گیرند.

معدل بالا

یکی از ملاک‌های اصلی دانشگاه‌های کانادا برای اعطای پذیرش به دانشجویان بین‌المللی، معدل آن‌ها در مقطع تحصیلی قبلی است. البته باید اشاره کرد که برای تحصیل در مقاطع دبیرستان و پایین‌تر، هیچ حداقل معدلی در نظر گرفته نشده است.

اما شما برای تحصیل در کشور کانادا در مقاطع کارشناسی و بالاتر، باید معدل 15 یا بالاتر را در مقطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشید. چرا که کانادا تنها به دانشجویان بین‌المللی نخبه فرصت تحصیل در این کشور را می‌دهد و شما باید بتوانید توانایی علمی خود را به دولت و دانشگاه‌های این کشور اثبات کنید.

چاپ مقاله

اگر قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا را دارید، چاپ مقاله علمی یک مزیت بسیار مهم برای شما به‌شمار می‌آید. درواقع دانشجویانی که مقالات علمی خود را در ژورنال‌های معتبر علمی چاپ کرده باشند، شانس بسیار بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور را دارند.

چاپ مقاله شانس شما برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را افزایش می‌دهد

چاپ مقاله در ژورنال‌های معتبری مانند  حتی برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز می‌تواند یک مزیت مهم برای شما باشد.

برخورداری از سن مناسب

یکی از شرایطی که افراد برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به آن توجه ویژه‌ای ندارند، سن مناسب است. به‌طور کلی دانشجویان مقطع کارشناسی باید در بازه سنی 19 تا 25 سال قرار داشته باشند. دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می‌توانند در بازه سنی بین 25 تا 27 سال برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنند.

اما باید گفت که سن اهمیت زیادی در مقطع دکترا ندارد و دانشجویان در هر سنی می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا اقدام کنند. البته باید اشاره کرد که افرادی با سن بیشتر از 40 سال، شانس کم‌تری برای پذیرش تحصیلی در این کشور دارند.

یک نکته بسیار مهم درباره سن مناسب برای  تحصیل در کشور کانادا، گپ تحصیلی است. دانشجویانی که از سن مناسب برای مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف برخوردار نباشند، باید گپ تحصیلی خود را توجیه کنند.

برای مثال، اگر شما در سن 22 سالگی مدرک تحصیلی کارشناسی را دریافت کرده و حال در سن 25 سالگی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا اقدام کرده‌اید، باید علت این گپ یا فاصله را برای دولت کانادا توضیح دهید و اثبات کنید که از توانایی علمی کافی برای ادامه تحصیل برخوردار هستید.

برخورداری از توصیه‌نامه

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا را دارند، باید از اساتید خود حداقل دو توصیه‌نامه دریافت کنند. درواقع بسیاری از دانشگاه‌های کانادا اهمیت زیادی به توصیه‌نامه دانشجویان می‌دهند و شما باید این شرط را جدی بگیرید. توصیه‌نامه باید توسط اساتیدی نوشته شود که از رزومه علمی قابل قبول در مجامع بین‌المللی برخوردار باشند.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

یکی از تصورات غلط افراد در زمینه تحصیل در کانادا، امکان تحصیل در این کشور بدون داشتن مدرک معتبر زبان است. به‌طور کلی تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای اعطای پذیرش از شما مدرک معتبر زبان درخواست می‌کنند.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تنها مدارس این کشور هستند که شرط داشتن مدرک زبان را الزامی نمی‌دانند. البته باید اشاره کرد که برخی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این کشور امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان را فراهم کرده‌اند. اما شما باید بعد از ورود به کانادا، حداقل دو ترم آموزش زبان را بگذرانید که هزینه بسیار بالایی دارد. جدا از تمام این موارد، امکان اخذ ویزا بدون داشتن مدرک معتبر زبان بسیار پایین است.

 

مطالب پیشنهادی:

هزینه دوره زبان در کانادا

همان‌طور که اشاره شد، امکان اخذ پذیرش در برخی موسسات آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؛ اما شما باید در دوره‌های زبان در این کشور شرکت کنید. هرچند که توصیه می‌کنیم برای کاهش هزینه‌ها و تسهیل فرایند اخذ ویزای تحصیلی کانادا، حتما با مدرک معتبر زبان برای تحصیل در کانادا اقدام کنید.

هزینه دوره زبان در کانادا به‌صورت حدودی به شرح زیر است:

 • دوره زبان انگلیسی در تورنتو برای 12 هفته حدود 3500 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان فرانسوی در کبک برای 12 هفته حدود 3570 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان فرانسوی در کلگری برای 12 هفته حدود 3400 دلار کانادا هزینه دارد
 • دوره زبان انگلیسی در ونکوور برای 12 هفته در حدود 4000 دلار کانادا هزینه دارد

همان‌طور که می‌بینید، هزینه یادگیری زبان فرانسوی یا انگلیسی در کشور کانادا بسیار بالا است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که در کشور مبدا یعنی ایران، مدرک زبان خود را اخذ کرده تا هزینه مهاجرت تحصیلی شما کاهش پیدا کند.

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف

یکی از مزایای اصلی تحصیل در کانادا این است که افراد می‌توانند در تمام مقاطع، در این کشور مشغول به تحصیل شوند. برای مثال، امکان تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان،‌ کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور کانادا وجود دارد.

هرچند که هر یک از این مقاطع شرایط و مدارک خاص خود را برای پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی دارند که باید با آن‌ها آشنا باشید. به همین خاطر در ادامه، شرایط تحصیل مقاطع مختلف در کشور کانادا را به‌صورت کامل بررسی می‌کنیم.

تحصیل در مدارس کانادا

بسیاری از والدین برای تامین آینده تحصیلی و کاری فرزندانشان، به دنبال مهاجرت تحصیلی آن‌ها هستند. تحصیل در مدارس کانادا یک گزینه بسیار عالی برای این دسته از والدین به‌شمار می‌آید.

به‌طور کلی فرزندان بالای 4 سال، می‌توانند برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام کنند. هرچند که شرایط تحصیل افراد زیر 18 سال، با شرایط تحصیل افراد بالغ متفاوت است. یکی از این شرایط، داشتم قیم قانونی می‌باشد.

 

مطالب پیشنهادی:

تحصیل در مدارس کانادا

دانش‌آموزان باید همراه با پدر یا مادر خود به کشور کانادا مهاجرت کرده یا دارای یک دوست نزدیک یا آشنا مورد تایید والدینشان در کانادا باشند.

یکی دیگر از نکات مربوط به تحصیل در مدارس کانادا، داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی و پرداخت شهریه مدارس این کشور است. چرا که زندگی و تحصیل در کانادا هزینه بالایی دارد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارک کانادا نیز می‌توان به شناسنامه، کارنامه تحصیلی، اثبات تمکن مالی، مدارک تحصیلی و مدرک زبان (اختیاری) اشاره کرد.

تحصیل در کالج‌های کانادا

اگر به دنبال مهاجرت سریع به کانادا و سپس وارد شدن به بازار کاری این کشور هستید، تحصیل در کالج‌های کانادا گزینه‌ای عالی برای شما به‌شمار می‌آید. چرا که ورود به کالج‌های کانادا آسان‌تر از دریافت پذیرش دانشگاه‌های این کشور است و طول دوره تحصیل کوتاه‌تری نیز دارد.

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا نیز بسیار پایین‌تر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. شما برای تحصیل در کالج‌های این کشور می‌توانید به سراغ کالج‌های دولتی، کسب‌وکار یا خصوصی بروید. از جمله کالج‌های برتر کانادا می‌توان به کالج سنکا، سنتنیال و هامبر اشاره کرد.

شایان‌ذکر است که شما برای تحصیل در کالج‌های کانادا نیز به داشتن مدرک زبان و مدرک دیپلم با معدل مناسب نیاز دارید.

تحصیل کارشناسی در کانادا

بسیاری از دانش‌آموزان تنها با هدف تحصیل لیسانس در کانادا در آزمون کنکور شرکت می‌کنند. چرا که دولت کانادا شرایط ایده‌آلی را برای دانش‌آموزان بین‌المللی در این مقطع در نظر گرفته است.

رشته‌های ادبیات، مدیریت، مهندسی، اقتصاد، کامپیوتر و زمین شناسی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل مقطع کارشناسی در کشور کانادا به‌شمار می‌آیند. از جمله شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا می‌توان به مدرک پیش‌دانشگاهی، مدرک معتبر زبان، حداقل نمره 6.5 آیلتس، معدل 14 یا بالاتر، تمکن مالی و برخی موارد دیگر اشاره کرد.

داشتن انگیزه‌نامه و رزومه خوب نیز از دیگر مدارک مهم برای تحصیل کارشناسی در کانادا هستند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

اگر به دنبال پیشرفت کاری و تحصیلی هستید و می‌خواهید آینده‌ای فوق‌العاده داشته باشید، تحصیل فوق لیسانس در کانادا گزینه‌ای فوق‌العاده برای شما است.

درواقع محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای مهاجرت به کانادا، مقطع کارشناسی ارشد است. چرا که دانشگاه‌ها در این مقطع شرایط بسیار مناسبی دارند و به‌راحتی به دانشجویان بین‌المللی پذیرش می‌دهند.

از جمله رشته‌های محبوب تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می‌توان به رشته‌های مهندسی، حقوق، امور مالی، علوم کامپیوتر، پزشکی، دندانپزشکی و … اشاره کرد.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا در ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را با نمره بالا کسب کرده باشند. داشتن درک زبان با نمره 6.5 تا 7 (آیلتس) نیز برای این دسته از دانشجویان ضروری است.

دیگر مدارک و شرایط مانند گواهی تمکن مالی، توصیه‌نامه از 2 تا 3 استاد، رزومه آکادمیک قوی و موارد دیگر نیز برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ضروری است. باید اشاره کرد که دانشجویان این مقطع، شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی دارند و می‌توانند در حین تحصیل نیز مشغول به کار شوند.

تحصیل دکترا در کانادا

بسیاری از افراد با هدف پیشرفت علمی و یا دریافت اقامت یک کشور پیشرفته، گزینه تحصیل دکترا در کانادا را انتخاب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل دکترا در این کشور این است که محدودیت سنی شدیدی ندارد و افراد با رزومه قوی حتی با سن بالاتر از 40 سال نیز می‌توانند از طریق تحصیل دکترا در کانادا به این کشور مهاجرت کنند.

خوشبختانه شرایط تحصیل دکترا در کانادا پیچیده نیست و شما با کمی تلاش می‌توانید این مقطع تحصیلی را در کشور کانادا ادامه دهید. از جمله شرایط تحصیل دکترا در این کشور می‌توان به داشتن مدرک زبان، مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، داشت مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر، توصیه‌نامه و برخی موارد دیگر اشاره کرد.

شایان‌ذکر است که برای پذیرش دکترا در دانشگاه‌های کانادا، در بسیاری از موارد شما باید در یک مصاحبه شرکت کنید. به همین خاطر تنها دانشجویانی می‌توانند مقطع دکترا را در کشور کانادا بگذرانند که از دانش علمی بالایی برخوردار بوده و می‌توانند به‌خوبی دانشگاه مورد نظر را برای پذیرش خود متقاعد کنند.

کارشناسان موسسه مهاجرتی بینا اپلای می‌توانند برای پذیرش مقطع دکترا در کانادا بهترین مشاوره‌ها را با استفاده از سابقه طولانی خود به شما ارائه دهند.

زمان اپلای برای دانشگاه های کانادا

بازه زمانی اپلای تحصیلی کانادا و ددلاین هر یک از دانشگاه های کانادا متفاوت است. اما به طور کلی، شما باید حداقل 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم برای دانشگاه مورد نظر خود اپلای کنید.

معمولا زمان شروع ترم برای دانشجویان بین المللی ماه های سپتامبر و ژانویه است.

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، اطلاع از هزینه‌های تحصیل در این کشور است. به‌طور کلی شهریه دانشگاه‌های کانادا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا پایین‌تر است؛ هرچند که برای تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی شما باید هزینه کم‌تری پرداخت کنید.

با این حال می‌توان گفت که هزینه تحصیل در کانادا نسبتا بالا است و به همین خاطر شما باید از تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور برخوردار باشید. البته با کار حین تحصیل و یا دریافت بورسیه تحصیلی می‌توان هزینه تحصیل در این کشور را به‌خوبی کاهش داد.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در کشور کانادا را بررسی می‌کنیم:

مقطع تحصیلیهزینه تقریبی تحصیل
ابتدایی تا دبیرستانحدود 8 تا 16 هزار دلار
کالجحدود 23 تا 40 هزار دلار
کارشناسی10 تا 20 هزار دلار
کارشناسی ارشدحدود 13 تا 25 هزار دلار
دکتراحدود 6 تا 16 هزار دلار کانادا

باید اشاره کرد که هزینه تحصیل در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد و جدول بالا تنها میانگینی حدودی از هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور را نمایش می‌دهد.

برای مثال، هزینه تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی بسیار بالاتر از مقادیر عنوان شده است. اما باید گفت که هزینه تحصیل در این کشور، از مقادیر حداقل عنوان شده در این جدول کم‌تر نخواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارند، باید در کنار هزینه‌های تحصیل، از هزینه‌های زندگی در این کشور نیز مطلع باشند. به‌طور کلی شرایط زندگی در کانادا برای دانشجویان بسیار مناسب است و آن‌ها می‌توانند با کمی صرفه‌جویی به بهترین شکل ممکن در این کشور تحصیل و زندگی کنند.

البته باید اشاره کرد که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به عوامل مختلفی مانند سبک زندگی دانشجو، تعداد نفرات همراه، وضعیت مسکن، شهر محل تحصیل و … بستگی دارد. به همین خاطر نمی‌توان به‌صورت کاملا دقیق هزینه‌های زندگی در این کشور را مشخص کرد. با این حال در جدول زیر جزئیاتی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور را بررسی می‌کنیم.

نام هزینهمقدار هزینه (در ماه)
خوراک360 تا 360 دلار کانادا
مسکن720 تا 1200 دلار کانادا
حمل‌ونقل80 تا 200 دلار کانادا
بیمه50 تا 90 دلار کانادا
کتاب و جزوه30 تا 45 دلار کانادا
پوشاک80 تا 110 دلار
متفرقه50 تا 100 دلار

برای اطلاع از جزئیات هزینه زندگی دانشجویی در کانادا کافی است به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Canada

تحصیل رایگان در کانادا

یکی از سوالات مهمی که برای بسیاری از دانشجویان قبل از مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل پیش می‌آید این است که آیا امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد؟

درواقع نمی‌توان به این سوال پاسخ یک کلمه‌ای داد. به‌طور کلی تحصیل در کانادا برای تمام دانشجویان بین‌المللی (حتی دانشجویان نخبه) غیر رایگان است و افراد باید هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند. به همین خاطر می‌توان گفت که امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود ندارد.

هرچند که روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا مانند اخذ بورسیه تحصیلی، کار در حین تحصیل و اخذ فاند وجود دارند که می‌توانند هزینه‌های تحصیل را کاهش داده که یا به صفر برسانند. باید اشاره کرد که شما برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا می‌توانید از کارشناسان موسسه مهاجرتی بینا اپلای کمک بگیرید تا دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشید. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از بهترین روش‌های کاهش هزینه تحصیل در کانادا، اخذ بورسیه تحصیلی است. در ابتدا باید گفت که امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دبیرستان وجود ندارد و دانش‌آموزان در این مقطع باید به‌صورت کامل شهریه پرداخت کنند.

دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند و می‌خواهند در کالج‌های کانادا ادامه تحصیل دهند، تنها در صورت داشتن معدل بالا، نمره زبان بالاتر از 6.5 و سوابق عالی می‌توانند بین هزار تا پنج هزار دلار به‌صورت تخفیف شهریه دریافت کنند.

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی، امکان اخذ بورسیه در کانادا آسان‌تر می‌شود. اما باید گفت که در مقطع کارشناسی نیز احتمال دریافت بورسیه بسیار پایین است و تنها دانشجویان بسیار برتر می‌توانند از این مزیت بهره‌مند شوند. درواقع بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی تنها بر اساس شایستگی تحصیلی اعطا شده و دانشجویان باید معدلی بالاتر از 18، نرمه آیلتس 6.5 یا بالاتر و رزومه خاصی داشته باشند.

دانشجویان کارشناسی ارشد در صورت داشتن معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالاتر از 6.5، مقالات علمی چاپ شده در ژورنال‌های معتبر و موارد مشابه، می‌توانند بورسیه تحصیلی کشور کانادا را دریافت کنند. دانشجویان دکتری نیز کار راحتی برای دریافت بورسیه دارند؛ اما باید از معدل بالا، رزومه قوی، نمره GRE بالای 300 و مقالات علمی چاپ‌شده برخوردار باشند.

برخی از مشهورترین بورسیه‌های تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

 • بورسیه اسکولارشیپ یا شایسته محوری: توسط دانشگاه‌ها یا منابع دولتی پرداخت شده و دانشجو برای دریافت آن باید رزومه خوبی داشته باشد
 • بورسیه دستیار تدریس: دانشجویان در قبال کمک به استاد در زمینه تدریس، حقوقی دریافت می‌کنند
 • بورسیه گرنت و برسری: برای دانشجویان کانادایی است و عموما به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد
 • بورسیه دستیار تحقیق: در ازای شرکت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در امور تحقیقاتی پرداخت می‌شود و به هفته‌ای 15 تا 20 ساعت کار نیاز دارد

اخذ فاند کانادا

بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل به دنبال اخذ فاند هستند. فاند درواقع همان کمک‌هزینه‌ای است که به دانشجویان برتر یا دارای مشکل مالی تعلق می‌گیرد. اعطای فاند به دانشجویان بین‌المللی شرایط بسیار خاصی داشته و به مواردی مانند سطح علمی دانشجو، تایید استاد، شرایط دانشگاه و … بستگی دارد.

برای مثال دانشجویانی که رزومه علمی بسیار قوی دارند و از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا برنمی‌آیند، جزو دانشجویانی هستند که فاند به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

باید اشاره کرد که فاند به دو دسته کامل و نیمه تقسیم می‌شود. فاند نیمه تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش داده و فاند کامل تمام هزینه‌های او را پوشش می‌دهد.

هرچند که فاند کامل تنها به دانشجویان بسیار برتر تعلق می‌گیرد و شرایط آن نیز بسیار ویژه است. عموما دانشجویان برتر در کانادا می‌توانند بین 10 تا 20 هزار دلار به‌صورت سالانه فاند دریافت کنند که مقدار بسیار مناسبی به‌شمار می‌آید. در صورت استفاده از خدمات موسسه مهاجرتی بینا اپلای، امکان دریافت فاند توسط شما وجود دارد.

کار دانشجویی در کانادا

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه تحصیل در کشور کانادا، کار در حین تحصیل است. به‌طور کلی تمام دانشجویان بین‌المللی از حق کار حین تحصیل در کانادا برخوردار هستند. تمام دانشجویان ایرانی می‌توانند در حین تحصیل خود به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند و در این زمینه محدودیتی ندارند.

شرایط کار دانشجویی در کانادا به شرح زیر است:

 • دانشجویان می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت، تا 20 ساعت در هفته کار کنند
 • دانشجویان این اجازه را دارند که در طول تعطیلات، به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند
 • امکان فعالیت در چندین شغل وجود دارد. اما ساعات کاری نباید از 20 ساعت در هفته بیشتر شود

باید اشاره کرد که شما برای کار حین تحصیل در کانادا گزینه‌های متنوعی را پیش روی خود دارید. از فروشندگی گرفته تا ترجمه، همه مشاغل دانشجویی به‌شمار می‌آیند که می‌توان آن‌ها را به‌صورت پاره‌وقت انجام داد و درآمد بسیار مناسبی کسب کرد. در جدول زیر با انواع مشاغل محبوب دانشجویی در کانادا و میانگین درآمد آن‌ها آشنا می‌شویم.

عنوان شغلیدرآمد به‌ازای هر ساعت
فروشنده سادهبین 12 تا 50 دلار کانادا
پیشخدمت11 دلار کانادا
مترجم21 دلار کانادا
فریلنسر25 دلار کانادا
راننده تاکسی اینترنتیبین 15 تا 25 دلار کانادا
پرستار بچه15 دلار کانادا
باریستا12 دلار کانادا
معلم خصوصبین 15 تا 20 دلار کانادا
مراقبت از حیوانات خانگی14 دلار کانادا
دستیار آموزش15.5 دلار کانادا

نحوه انتخاب دانشگاه مناسب

دانشجوهای ایرانی می‌توانند با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، مهاجرت تحصیلی داشته باشند و در رشته مورد علاقه‌شان درس بخوانند. اما چطور باید بهترین دانشگاه کانادا را انتخاب کرد؟ در ادامه راهنمایی در این زمینه ارائه می‌دهیم و نکاتی که در انتخاب دانشگاه مناسب باید به آن‌ها توجه داشته باشید را بررسی می‌کنیم.

 • برنامه تحصیلی خود را مشخص کنید و بررسی کنید که کدام دانشگاه برنامه‌ای که می‌خواهید را در رشته مورد علاقه شما ارائه می‌دهد.
 • مشخص کنید که دوست دارید در کدام یک از ایالت‌های کانادا زندگی کنید. کانادا کشور پهناوری است که هر شهر و ایالت آن شرایط متفاوتی دارد. درباره این مسئله تحقیق کنید و محل مناسب را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنید.
 • رتبه دانشگاه‌های مختلف را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام یک از آن‌ها انتظاراتتان را برآورده می‌کنند. درباره رزومه اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اید و فرصت‌های پژوهشی موجود در این دانشگاه‌ها نیز بررسی‌های لازم را انجام دهید.
 • به شرایط فرهنگی دانشگاه و شرایطی که برای زندگی دانشجویی در شهر محل دانشگاه وجود دارد، دقت کنید. به عنوان مثال اگر ورزشکار هستید، بررسی کنید که آیا باشگاه‌های داخل دانشگاه یا نزدیک آن، از رشته ورزشی شما پشتیبانی می‌کنند یا خیر.
 • اگر تمکن مالی ندارید، شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های مقصد را بررسی کنید.
 • بهتر است پیش از اخذ پذیرش و ثبت نام، به شهری که انتخاب کرده‌اید سفر کنید و محیط دانشگاهتان را ببینید. با این کار، تصمیم‌گیری برایتان ساده‌تر می‌شود.
 • بررسی کنید که آیا شرایط پذیرش در دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید را دارید یا نه. حداقل معدل مقطع قبلی، نمرات آزمون ورودی و نمرات زبان شما نقش مهمی در پذیرشتان ایفا می‌کند.
 • فرصت‌های شغلی ایالتی که برای زندگی انتخاب کرده‌اید را هم بررسی کنید. اگر بعد از تحصیل، قصد بازگشت ندارید، آن ایالت احتمالا محل زندگی دائمی شما خواهد بود. بنابراین بعد از فارغ‌التحصیلی باید شغلی در آن پیدا کنید و زندگی مستقل خود را تشکیل بدهید. هر شهر را با این چشم‌انداز بلند مدت بررسی کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا

در کنار تمام مزایای عنوان شده برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، دانشجویان به یک دلیل دیگر نیز این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند و آن چیزی نیست جز دانشگاه‌های برتر کانادا.

بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور قرار دارند و دانشجویان ایرانی می‌توانند در آن‌ها تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند.

از جمله برترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به بریتیش کلمبیا، مک گیل، تورنتو و آلبرتا اشاره کرد. به‌طور کلی از 50 دانشگاه برتر دنیا، 3 دانشگاه در کشور کانادا قرار دارند. شما می‌توانید با کمک مشاوران موسسه مهاجرتی بینا اپلای، پذیرش برترین دانشگاه‌های کانادا را به دست آورید.

در جدول زیر با لیست دانشگاه‌های برتر این کشور و رتبه‌بندی جهانی آن‌ها آشنا می‌شویم:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه مک گیل31
دانشگاه تورنتو34
دانشگاه بریتیش کلمبیا47
دانشگاه آلبرتا110
دانشگاه مونترال116
دانشگاه مک مستر152
دانشگاه واترلو154
دانشگاه وسترن172
دانشگاه اتاوا237
دانشگاه کلگری242

تحصیل در رشته‌های پرطرفدار در کانادا

از میان تمام رشته‌هایی که دانشجویان برای ادامه تحصیل در کانادا می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند، برخی رشته‌ها محبوبیت بیشتری دارند. چرا که این رشته‌ها آینده روشن‌تری دارند و کسب درآمد از آن‌ها آسان‌تر و بهتر است.

از جمله رشته‌های پرطرفدار در کانادا می‌توان به پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی اشاره کرد. رشته‌هایی که بسیار تخصصی بوده و شما قطعا با ادامه دادن آن‌ها می‌توانید آینده خود را به‌خوبی بسازید.

اگر شما هم به تحصیل این رشته‌ها در کانادا علاقه دارید، می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی بینا اپلای در این زمینه استفاده کرده و به‌عنوان یک پزشک، دندانپزشک و یا داروسازی تحصیلات خود را در کشور کانادا ادامه دهید. در ادامه با بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا بیشتر آشنا می‌شویم.

تحصیل پزشکی در کانادا

بسیاری از افراد علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی، به دنبال تحصیل پزشکی در کانادا هستند. دانشجویان پزشکی باید بین 2 تا 5 سال در این کشور تحصیل کرده و سپس برای کار در این حوزه اقدام کنند.

از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در این رشته می‌توان به مک مستر و کلگری اشاره کرد که جزو دانشگاه‌های برتر این کشور به‌شمار می‌آیند. شما می‌توانید برای تحصیل پزشکی در کا‌نا‌دا از خدمات موسسه مهاجرتی بینا اپلای استفاده کنید.

برخی از شرایط تحصیل پزشکی در کشور کانا‌دا عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک لیسانس در رشته‌های زیست‌شناسی یا رشته‌های دیگر علوم پایه مرتبط با پزشکی
 • حداقل نمره 79 در آزمون تافل و 6.5 در آزمون آیلتس
 • دریافت مدرک B2 زبان فرانسوی برای تحصیل به این زبان
 • داشتن معدل بالا
 • شرکت در آزمون ورودی MCAT

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کا‌نادا باید بین حداقل 2 تا 4 سال سابقه تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. پیشنهاد می‌شود که این تحصیلات در رشته‌های علوم پایه، انسان‌شناسی یا موارد مشابه باشد.

دانشجویان می‌توانند از میان دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا و … برای تحصیل دندانپزشکی، یک دانشگاه را انتخاب کنند. باید اشاره کرد که تحصیل در این رشته، حداقل 6 سال طول می‌کشد.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

از جمله شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در کانا‌دا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی مانند پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه
 • معدل 16 به بالا
 • نمره آیلتس بالای 7 یا معادل
 • کسب نمره لازم در آزمون‌های پذیرش مانند MCAT و CASPER

تحصیل داروسازی در کانادا

یکی دیگر از رشته‌های محبوب برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا، داروسازی است. شما می‌توانید در دانشگاه‌های مک گیل، تورنتو، ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا و … این رشته را تحصیل کنید.

دانشجویان برای تحصیل در این رشته باید بین 18 تا 65 هزار دلار به‌صورت میانگین و سالانه هزینه شهریه دانشگاه پرداخت کنند. از جمله شرایط تحصیل داروسازی در کا‌نادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 یا معادل آن
 • معدل بالای 15
 • موفقیت در آزمون‌های ورودی
 • اثبات تمکن مالی
 • داشتن توصیه‌نامه از 2 تا 3 استاد معتبر
 • انگیزه‌نامه

شهرهای دانشجویی کانادا

کانادا بعد از روسیه دومین کشور پهناور جهان به‌شمار می‌آید و به همین خاطر شهرهای زیادی در آن وجود دارند. دانشجویان ایرانی نیز برای مهاجرت تحصیلی به این کشور گزینه‌های زیادی را پیش روی خود خواهند داشت.

اما به‌طور کلی شهرهای دانشجویی کانادا، شهرهایی مانند مونترال، ونکوور، اتاوا، کبک، تورنتو، ادمونتون، کلگری و برخی شهرهای دیگر هستند.

با شهرهای دانشجویی کانادا آشنا می‌شویم:

 • تورنتو: یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای کانادا که میزبان دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تورنتو، رایرسون، یورک و کالجی مانند هامبر است
 • مونترال: یکی از محبوب‌ترین شهرهای دانشجویی کانادا که دانشگاه‌های مشهوری مانند مک گیل، مونترال و کبک در آن قرار دارند
 • ونکوور: دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، سایمون فریز و کالج کلمبیا در این شهر مهاجرپذیر و بسیار زیبا قرار دارند
 • اتاوا: از مدرن‌ترین و زیباترین شهرهای کانادا که میزبان دانشگاه اتاوا و کارلتون است
 • کبک: دانشگاه‌های لاوال و بیشاپ در این شهر مهاجرپذیر و خاص کانادا قرار دارند
 • کلگری: یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دانشجویی کانادا که بسیار زیبا بوده و دانشگاه کلگری در آن واقع شده است
 • واترلو: شهری که به قطب فناوری کشور کانادا معروف است و دانشگاه مشهور و برتر واترلو و کالج دانشگاه سنت پل در آن قرار دارد

تحصیل در کانادا یا انگلیس؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در ذهن افراد علاقه‌مند به تحصیل در کشور کانادا وجود دارد،‌‌ این است که میان کانادا و کشور انگلستان، کدام کشور مقصد بهتری برای مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌آید.

سایت Castia که با دانشجویان زیادی در سراسر دنیا در ارتباط است و کمک می‌کند تا خوابگاه دانشجویی پیدا کنند، برای این سوال در وبلاگ Castia.com این موضوع را بررسی کرده است.

برای پاسخ به این سوال بسیار مهم، باید این دو کشور را از جهات مختلفی برای مهاجرت تحصیلی مقایسه کرد. در ادامه به مقایسه کانادا و انگلیس برای مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم. همچنین می‌توانید از مشاوران بینا اپلای برای انتخاب از میان این دو کشور کمک بگیرید.

موقعیت جغرافیایی انگلیس و کانادا

از نظر موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوا، دو کشور کانادا و انگلیس شرایط بسیار متفاوتی دارند. با وجود این که آب‌وهوای هر دو کشور نسبتا سرد است، اما زمستان‌های کانادا دمای بسیار پایین‌تری دارد.

مقایسه انگلیس و کانادا

به‌طور کلی اگر به سرد بودن کشور مقصد برای شما یک ویژگی منفی به‌شمار نمی‌آید، انتخاب از میان کانادا و انگلیس برای شما دشوار نخواهد بود. شما با انتخاب انگلیس، دسترسی بهتری به کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند ایرلند و اسکاتلند دارید. از طرف دیگر، مساحت کشور کانادا بسیار بیشتر است و شما می‌توانید به بسیاری از شهرهای زیبای این کشور سفر کنید.

مقایسه هزینه زندگی و تحصیل در کانادا و انگلیس

به‌طور کلی نمی‌توان هزینه زندگی و تحصیل در کانادا و انگلیس را با یکدیگر مقایسه کرد. چرا که هزینه زندگی و تحصیل در این دو کشور به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، مقطع، شرایط زندگی و … بستگی دارد. اما می‌توان گفت که زندگی در انگلیس و به‌خصوص شهری مانند لندن بسیار گران‌تر از زندگی در کشور کانادا است.

شهره دانشگاه‌های انگلیس نیز عموما بالاتر از شهریه دانشگاه‌های کشور کانادا است. علاوه‌بر این، دانشجویان بین‌المللی در انگلیس نمی‌توانند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنند و باید به سراغ اخذ بورسیه تحصیلی یا کار در حین تحصیل بروند. در نهایت می‌توان گفت که انتخاب از میان کانادا و انگلیس برای مهاجرت تحصیلی کاملا به شرایط شما بستگی دارد. چرا که هر دو این کشورها شرایط فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان بین‌المللی دارند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا کار آنچنان دشواری پیش روی خود ندارند. اما اگر در این مسیر دچار چالش شده‌اید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای موسسه مهاجرتی بینا اپلای در این زمینه استفاده کنید. شما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • تصویر اسکن شده صفحه اول و تمامی صفحات مهردار پاسپورت
 • تصویر اسکن شده شناسنامه به همراه ترجمه رسمی
 • فرم‌های درخواست ویزا
 • عکس 3 در 4
 • تصویر اسکن شده شناسنامه همراهان
 • نامه پذیرش دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در کانادا
 • استادی پلن یا برنامه تحصیلی دانشجو
 • ریزنمرات و مدرک تحصیلی آخرین مقطع به همراه ترجمه رسمی
 • فیش واریزی پذیرش تحصیلی
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • مدارک سابقه کار و بیمه

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

به‌طور کلی به دلیل درخواست بالای برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، احتمال ریجکت شدن پرونده‌هایی با شرایط نامناسب و ضعیف بالاست. به همین خاطر شما باید از خدمات مشاوره‌ای موسسه‌های مهاجرتی برتر استفاده کنید تا احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلی خود را تا حد امکان کاهش دهید.

می‌توان گفت که دلیل اصلی ریجکت شدن بیشتر ویزاهای تحصیلی این کشور، قانع نشدن آفیسر نسبت به نیت نهایی دانشجو از اقامت موقت در کانادا است. در واقع شما باید به مامور ویزا اثبات کنید که تنها برای دوران تحصیل قصد مهاجرت به کانادا را داشته و پس از پایان دوران تحصیل، به کشورتان باز می‌گردید.

اگر مامور ویزا نسبت به نیت شما از بازگشت به ایران قانع نشود، به احتمال زیاد ویزای تحصیلی شما را ریجکت خواهد کرد. اما چگونه می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد؟

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

در ادامه با راهکارهایی برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای تحصیلی آشنا می‌شویم:

 • استفاده از خدمات موسسه‌های مهاجرتی معتبر
 • ارائه توضیحات درباره وابستگی عاطفی شدید به خانواده خود در ایران
 • قبل از اقدام برای ویزا، چندین سفر خارجی داشته باشید
 • تمکن مالی خود را با مدارک قوی اثبات کنید

اگر درخواست ویزای شما رد شود، یکی از اقداماتی که لازم است برای رفع ریجکتی ویزای کانادا انجام دهید درخواست نوت آفیسر است.

اخذ ویزای همراه کانادا

به‌طور کلی سه دسته از افراد می‌توانند ویزای همراه کانادا را دریافت کنند. در دسته اول همسر متقاضی ویزای دانشجویی کانادا یا دارنده آن است که قصد دارد همراه با همسر خود مهاجرت کند.

دسته دوم مربوط به فرزندان وابسته (زیر سن قانونی) افرادی است که دارای ویزا هستند یا برای دریافت آن اقدام کرده‌اند.

در دسته سوم نیز والدین متقاضیان ویزای تحصیلی دانش‌آموزی کانادا قرار می‌گیرند که قیم قانونی فرزند خود به‌شمار می‌آیند.

باید اشاره کرد که فرصت اخذ ویزای همراه کانادا در کشورهای دیگر کم‌تر دیده می‌شود و این مزیت برای متقاضیان مهاجرت به کانادا یک نکته بسیار مثبت به‌شمار می‌آید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه کانادا به شرح زیر است:

 • تصویر اسکن شده صفحه اول پاسپورت و دیگر صفحات دارای مهر
 • ترجمه رسمی مدرک و ریزنمرات
 • گواهی اشتغال
 • سه فیش حقوقی اخیر
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • نامه تمکن مالی همسر دانشجو
 • اسناد ملکی همسر دانشجو
 • سند ازدواج
 • شناسنامه
 • عکس مراسم ازدواج افرادی که به‌تازگی مزدوج شده‌اند

اقامت پس از تحصیل در کانادا

قطعا هدف بسیاری از دانشجویان ایرانی برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، اخذ اقامت این کشور است. خوشبختانه برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، دریافت اقامت کاناد‌ا پس از پایان دوره تحصیل در این کشور دشوار نیست.

شما برای دریافت اقامت کانا‌دا پس از پایان تحصیل یا تنها 8 ماه بعد از ورودتان به این کشور، برای اقامت موقت درخواست داده و سپس بعد از کار کردن و پرداخت مالیات، برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید. شما بعد از 5 سال کار کردن و زندگی در کشور کانادا، این امکان را دارید که شهروندی و تابعیت این کشور را نیز دریافت کنید.

به‌طور کلی باید گفت که دریافت اقامت کانادا پس از تحصیل در این کشور کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر در یک موقعیت شغلی خوب مشغول به کار شده و به‌صورت منظم مالیات خود را پرداخت کنید، شانس دریافت اقامت موقت و سپس دائم این کشور را خواهید داشت.

البته رعایت قوانین این کشور نیز نکته بسیار مهمی است که باید آن را جدی بگیرید. درواقع شما با کوچک‌ترین سرپیچی از قانون، شانس دریافت اقامت دائم کشور کانادا را از دست خواهید داد.

سوالات متداول

خیر. به‌طور کلی تمام دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل در کانا‌دا هزینه پرداخت کنند. البته باید اشاره کرد که دانشجویان نخبه با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند به‌صورت رایگان در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

پاسخ این سوال به نامه پذیرش شما بستگی دارد. اما به‌طور کلی بیشتر دانشگاه‌های کانادا برای اعطای پذیرش شرط داشتن مدرک زبان را تعیین کرده‌اند و تنها برخی از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های خاص، برای اعطای پذیرش مدرک زبان درخواست نمی‌کنند.

از جمله رشته‌های تحصیلی پرطرفدار برای تحصیل در کانا‌دا می‌توان به پزشکی، داروسازی، کامپیوتر و دندانپزشکی اشاره کرد.

بله، شما می‌توانید در کنار تحصیل، برای 20 ساعت به‌صورت نیمه‌وقت در کشور کانادا مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را جبران کنید.

تجربه مهاجرت تحصیلی به کانادا با کمک خدمات بینا اپلای

تحصیل در یک محیط آکادمیک پیشرفته و معتبر، زندگی در کشوری مدرن و آزاد، کسب درآمد بالا و برخورداری از آزادی‌های اجتماعی تنها برخی از مزایای تحصیل در کانادا یا مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند.

دقیقا به دلیل وجود همین مزایا است که مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان ایرانی، کشور کانادا می‌باشد و آن‌ها می‌خواهند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور مشغول به تحصیل شوند. حتی والدین تلاش می‌کنند تا کودکان و نوجوانان خود را برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان و کالج به این کشور بفرستند.

قطعا مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یک گزینه ایده‌آل به‌شمار می‌آید. اما مهاجرت تحصیلی به این کشور مسیری پیچیده و نسبتا طولانی دارد که شما با بسیاری از مراحل آن آشنا نیستید. به همین خاطر به خدمات مشاوره‌ای یک موسسه مهاجرتی باسابقه و حرفه‌ای مانند بینا اپلای نیاز دارید.

ما در بینا اپلای با داشتن سابقه‌ای درخشان و ده‌ها کیس موفق، به شما کمک می‌کنیم تا در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین شرایط، به کشور کانادا مهاجرت کرده و تحصیلات خود را در این کشور بی‌نظیر ادامه دهید. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره اولیه با کارشناسان ما در بینا اپلای تماس بگیرید.