از طرف دیگر هر تبعه خارجی که ساکن کشور عضو شینگن نباشد، برای ورود به این منطقه ملزم به ارائه درخواست ویزا خواهد بود. از آن جا که آلمان یکی از کشورهای شینگن است، برای ورود به خاک آلمان لازم است ویزا دریافت کنید. ویزای شینگن برای سفرهای بیش از 90 روز معتبر نیست. ویزا توریستی آلمان برای اقامت کوتاه مدت در این کشور است.

موسسه بینا با داشتن کارشناسان و متخصصان حقوقی خبره و تجربه گسترده در زمینه ویزای مسافرتی آلمان به شما کمک می‌کند تا رویای شیرین یک سفر توریستی به آلمان را به حقیقت تبدیل نمایید.در این مقاله نیز به هر آنچه که برای سفر به این کشور زیبا و دیدنی بسیار حائز اهمیت است اشاره خواهیم کرد.

توافق نامه­ای برای لغو روادید بین کشورهای منطقه شینگن و ملل مختلف در سراسر جهان وجود دارد. مسافران این کشورها برای ورود به منطقه شینگن نیازی به ویزا ندارند. برای خارجیان از کشورهایی که قرارداد معافیت منعقد نکرده­اند، سندی به نام ویزا مدرکی برای ورود به اتحادیه اروپا است و ارائه آن ضروری است. ایران هم یکی از کشورهایی است که توافق نامه لغو روادید را امضا نکرده است.

مسافرانی هم هستند که برای ورود به آلمان ویزا لازم ندارند. اگر شما به عنوان یک ایرانی تابعیت یکی از این کشورها را داشته باشید، نیازی به ویزا نخواهید داشت. به عنوان مثال اتباع ژاپن، مکزیک، کانادا و ایالات متحده آمریکا هنگام ورود به اروپا نیازی به ارائه ویزا ندارند.

چه کسانی برای سفر به آلمان نیاز به اخذ ویزای گردشگری آلمان دارند

خارجیانی که گرفتن ویزای توریستی آلمان برای آنها ضروری است:

همه مسافرانی که از کشورهای آسیایی، هند، روسیه یا آفریقا هستند، باید ویزا اخذ کنند. در نتیجه شما به عنوان یک فرد با تابعیت ایرانی، باید یک ویزای معتبر برای اقامت خود در منطقه شینگن ارائه دهید. این ویزا اجازه اقامت موقت را به شما می دهد تا 90 روز در کشور مقصد خود یعنی کشور آلمان بمانید. لطفا توجه داشته باشید که در صورت بازرسی توسط مامور مرزی، ارائه ویزای معتبر برای یک تبعه خارجی از کشوری خارج از منطقه شینگن اجباری است. در واقع حتی اگر با تورهای گردشگری سفر می­کنید و یا یک سفر کاری با یک تیم متخصص را ترتیب داده­اید، برای خروج از کشور و رفتن به خاک آلمان به این سند احتیاج خواهید داشت تا ورود و خروج شما ثبت شود.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

برای اخذ ویزای گردشگری آلمان چه مراحلی لازم است طی شود؟

در صورت نیاز به اخذ ویزا باید با سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان، واقع در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید. حتی می­توانید به یک مرکز هماهنگی اخذ ویزا که اجازه پردازش درخواست ویزا و فعالیت قانونی را دارد مراجعه کنید. بهتر است پیش از مراجعه تماس بگیرید و تایم دریافت ویزا و پروسه پیگیری را مورد مقایسه قرار دهید. شما باید فرم را پر کنید و درخواست خود را برای آن­ها ارسال کنید.


همچنین بخوانید: زندگی در آلمان


وقت سفارت آلمان برای اخذ ویزا توریستی آلمان

به طور کلی دریافت وقت سفارت بین 2 هفته تا 2 ماه طول می­کشد. این مدت بستگی به کشور مبدا و ترافیک کار اداره محلی دارد. باید قبل از ارسال درخواست ویزا برای خود پاسپورت معتبری داشته باشید. می­توانید درخواست خود را از طریق وب سایت­های اختصاصی ویزا به صورت آنلاین شروع کنید.

وقت سفارت آلمان برای اخذ ویزا توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان چیست؟

این برگه یک سند برای اجازه اقامت به صورت موقت به مدت 90 روز در کشور آلمان است. ویزای گردشگری آلمان برای بازدید موقت صادر خواهد شد. یعنی اجازه بیزینس، تحصیل و یا هر گونه فعالیت تجاری دیگر را نخواهید داشت. معمولا از این ویزای توریستی برای گشت وگذار، استفاده از خدمات درمانی این کشور و یا اهداف مشابه دیگر استفاده می­شود. ویزای توریستی می­تواند مانند یک برگه مهر شده در دفترچه پاسپورت شما درج شود و یا این که به صورت یک برگه جداگانه آن را دریافت کنید. ویزا از طریق سفارت و یا کنسولگری این کشور در ایران به شما اهدا می­گردد. در واقع پیش از هر چیز لازم است پاسپورت یا همان اجازه نامه خروج از کشور را دریافت کنید. سپس در مرحله دوم به سراغ دریافت ویزا خواهید رفت. پروسه قانونی برای مدت مشخصی به طول می­انجامد. در این زمان احراز هویت شما مورد بررسی قرار می­گیرد. بررسی خواهد شد که حضور شما در کشور مبدا منع قانونی و یا خطر امنیتی نداشته باشد. شما موظف خواهید شد که پس از مدت زمان تعیین شده به کشور خود باز گردید.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مراحل دریافت ویزا توریستی آلمان

 • تکمیل کردن مدارک مورد نیاز
 • اخذ پاسپورت
 • دریافت وقت سفارت یا کنسولگری
 • پرداخت هزینه ویزا
 • خرید بلیط

مدارک و شرایط ویزای توریستی آلمان

 • تائیدیه احراز هویت ایرانی به همراه کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه که دارای 2 برگ سفید یا بدون ویزا است
 • کپی پاسپورت از صفحاتی که دارای ویزا است
 • 2 قطعه عکس رنگی پرسنلی که با زمینه سفید گرفته شده باشد و حتما جدید باشد. یعنی در سه ماه اخیر گرفته شده باشد و با چهره حال حاضر فرد همخوانی داشته باشد
 • ارائه میزان گردش حساب بانکی به جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه­‌های سفر
 • ارائه سوابق کاری یا تحصیلی
 • اعلام وضعیت تاهل
 • پرداخت هزینه بیمه مسافرتی
 • ارائه و تهیه بلیط رفت و برگشت و واچر هتل

همچنین بخوانید: ویزای پیوست آلمان


هزینه ویزای توریستی آلمان

از سال 2008 هزینه درخواست نامه ویزا 60 یورو است. این مبلغ برای کودکان 6 الی 12 سال 35 یورو است و برای کودکان زیر 6 سال هزینه­ای دریافت نخواهد شد. البته باید هزینه­هایی از قبیل خرید بلیط هواپیما، هزینه اخد پاسپورت و پرداخت بیمه­های درمانی را نیز در نظر داشته باشید. به علاوه این که در زمان رسیدن به خاک آلمان قرار است در محلی مشخص اقامت داشته باشید و هزینه­های دیگری را هم پرداخت کنید.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی آلمان

درخواست گرفتن ویزای گردشگری آلمان از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور به طور دقیق بررسی خواهد شد. افسران ویزا در سفارت یا کنسولگری آلمان تمام مدارک شما را به دقت بررسی می­کنند. تایم مصاحبه شما را در نظر می­گیرند و سپس تصمیم می­گیرند آیا صلاحیت دریافت ویزای آلمان را دارید یا خیر. بنابراین دلایل ریجکتی ویزا به میزان کیفیت درخواست نامه و مهارت مصاحبه شما بستگی دارد.

به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارد که می­تواند به این اتفاق منجر شود. مسلما برای یک سفر کاری موقت، یک کنفرانس مهم و یا یک پروسه درمانی برنامه ریزی کرده­اید! برای این که دچار مشکل نشوید این متن را با دقت مطالعه کنید. سوال این است که چرا آن­ها فکر کردند که برنامه اخذ ویزای شما به اندازه کافی خوب نیست؟ آیا مدارک دچار مشکل است؟ آیا مصاحبه خوب پیش نرفته است؟

شاید شما اهمیت و دلیل سفر خود را به درستی و به اندازه کافی ثابت نکرده­اید. این نکته را جدی بگیرید. کوچک­ترین رفتار شک برانگیزی می­تواند پروسه اخذ ویزای توریستی آلمان را دچار مشکل کند. شما یک فرد خطرناک نیستید اما در طول تایم مصاحبه استرس داشته­اید و به سوالاتی که پرسیده شده، جواب­های درستی ندادید.

این که دقیقا برای انجام چه کاری می­روید و چه زمانی برمی­گردید برای افسران مهم است. معنی این امر این است که شما نتوانستید افسران ویزا را در مورد دلایلی که می­گویید، می­خواهید به آلمان سفر کنید متقاعد کنید. اگر برای درمان می­روید مقصد شما کدام بیمارستان است؟ اگر برای شرکت در یک سمینار می­روید ارتباط شما با اشخاص برگزار کننده چیست؟ اگر برای تفریح می­روید قصد دارید از چه شهرهایی دیدن کنید؟

متاسفانه یا خوشبختانه سفارت بسیار دقیق و موشکافانه عمل می­کند. شما برای مراجعه وقت گرفته­اید. اگر این فرصت را از دست بدهید برنامه­های شما به هم می­خورد. یعنی مثل یک کار اداره ساده نیست که به شما گفته شود می­توانید فردای آن روز باقی مدارک را آماده کنید. باید در روز مصاحبه همه چیز را ختم به خیر کنید.

اگر می­خواهید از اعضای خانواده دیدن کنید، اسنادی که ارسال کردید روابط خانوادگی را اثبات نمی­کند. شاید تصور کنید که این دلیل چندان هم حایز اهمیت نیست اما باید ثابت کنید که در کشور آلمان کسانی را دارید که خانواده شما محسوب می­شوند؛ این نسبت باید خونی باشد.

حتی اگر اقوام دور شما هم در کشور باشند، باید مدارکی را ارائه دهید که این موضوع را اثبات کند. به دیدار پسر عموی خود می­روید؟ بسیار خوب باید توضیح دهید که این شخص در آلمان مشغول به انجام چه کاری است و در کجا زندگی می­کند. آیا روابط صمیمانه­ای دارید؟ شماره تماسی از او دارید؟ از رفتن شما اطلاع دارد؟ همه این نکات ریز برای اخذ ویزای گردشگری آلمان مهم است.

شما مدارکی از قبیل بلیط هواپیما و تائیدیه رزرو هتل را به درستی ارسال نکرده اید یا در این فاصله آن­ها را لغو کرده­اید. باید در رابطه با این موضوع جوابگو باشید. آیا بلیط جدید رزرو کرده­اید؟ آیا در هتل دیگری اقامت خواهید داشت که مدارک آن با مدارک ارسالی تناسب ندارد؟ متاسفانه در این موارد، درخواست ویزای توریستی آلمان شما ریجکت خواهد شد.

قرار است در یک سمینار یا کنفرانس شرکت کنید؛ سمت شما چیست؟ آیا دعوت نامه کاری دارید؟ زمانی که قصد اقامت در آلمان را دارید مرخصی گرفته­اید؟ اگر چنین است مدارک شما در پرونده موجود است؟ درخواست نامه مرخصی از محل کار در پرونده لحاظ شده است؟ درخواست مرخصی مدرسه برای فرزندانتان مکتوب شده است؟ در واقع همه چیز باید دقیق و اصولی هماهنگ شده باشد.

اگر اسنادی جعلی یا نامعتبر ارائه کرده باشید، بلافاصله درخواست ویزای گردشگری آلمان رد می­شود. در این زمینه کاری نمی­توانید انجام دهید. جز این که از اشتباهات خود درس بیاموزید و دوباره شانس خود را امتحان کنید. اگر اسناد جعلی ارائه نکرده­اید ولی هنوز افسران ویزا ادعا می­کنند که شما آن را فریب داده­اید، می­توانید درخواست تجدید نظر کنید.

اگر برای ویزای شینگن آلمان درخواست می­کنید، انتظار می­رود مدرکی مبنی بر داشتن بودجه لازم برای تأمین اقامت و همچنین بازگشت خود را ارائه دهید. اگر نتوانستید ثابت کنید که مبلغ تمکن مالی آلمان را در اختیار دارید، افسران ویزای آلمان درخواست ویزا شما را رد می­کنند. به عنوان مثال اگر دانشجو هستید، باید حداقل به مبلغ 11,208 یورو تمکن مالی ارائه دهید.

این کار را می توانید با افتتاح حساب بانکی انجام دهید. برای این که مطمئن شوند می­توانید حساب را شارژ کنید و تا زمان خروج از کشور هزینه­های خود را تامین کنید. اگر مبلغ قابل توجهی را در حساب بانکی خود ذخیره کنید، گردش مالی چند ماه اخیر چندان حائز اهمیت نیست. اما اگر حساب شما حداقل­های سفر به آلمان را در خود ذخیره کرده باشد، کار شما کمی سخت می­شود و برای مدتی حساب بانکی مسدود خواهد شد.

یکی از مهمترین قسمت­های ارائه درخواست اخذ ویزای توریستی آلمان تهیه مبلغ بیمه درمانی است. برای کل مدت اقامت و همچنین ترانزیت باید بیمه درمانی سفر خود و خانواده را با حداقل پوشش یعنی 30000 یورو برای هر نفر پرداخت کنید. اگر قرار است برای یک پروسه درمانی به آلمان سفر کنید هم تفاوتی وجود ندارد.

هزینه بیمه نوعی بیمه مسافرتی است که تحت هر شرایطی برای دریافت ویزای گردشگری آلمان باید پرداخت شود. در صورت نداشتن بیمه درمانی مسافرتی ویزای آلمان رد خواهد شد. باید این مبلغ را در اختیار داشته باشید و امور مربوط به بیمه را کاملا پیگیری کنید.

اگر می­خواهید از شخصی در آلمان دیدن کنید، شخص مورد نظر باید دعوت نامه­ای برای شما بنویسد و شما را به ماندن در مدت زمانی مشخص دعوت کند و مسئولیت حضور شما را بپذیرد. این نامه باید حاوی اطلاعات مهمی در مورد شخص میزبان و خود شما به عنوان مهمان باشد.

همچنین شما هم باید یک نامه بنویسید و دلیل سفر خود را توضیح دهید. در واقع باید پاسخ خود را ارسال کنید و آن چه را که پس از حضور در آلمان انجام می­دهید، بیان کنید. به طور مثال باید در پاسخ به یک ایمیل کاری خود را معرفی کنید و بیان کنید که این درخواست را پذیرفته­اید و قرار است برای اخذ ویزای توریستی آلمان اقدام کنید.

می­توانید در صورت وجود از هرگونه سند برای توضیح دلیل سفر خود استفاده کنید. اگر این موارد به اندازه کافی دقیق نباشد یا ضعیف و ناقص نوشته نشده باشند، می­توانند بر نتیجه درخواست ویزا شما تاثیر بگذارند. پس تمامی جوانب را بسنجید و به ارائه مدارک احراز هویت اکتفا نکنید.

در صورت دریافت ویزای شینگن نمی­توانید بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه تحت پوشش شینگن اقامت داشته باشید. در واقع این قانون صرفا برای سفر به آلمان نیست. بنابراین اگر در 180 روز گذشته 90 روز را در هر کشور عضو شینگن گذرانده­اید، دیگر نمی­توانید ویزای گردشگری آلمان را دریافت کنید.

سیستم اطلاعات شینگن (SIS) یک سیستم اشتراک اطلاعات در اروپا برای برقراری امنیت و مدیریت مرزها است. این اجازه را به مقامات پلیس یا افسران مهاجرت در گذرگاه­های مرزی در منطقه شینگن می­دهند تا هشدارهایی را درباره افراد تحت تعقیب یا مفقود شده و همچنین اشیا مشخص منتشر کنند.

اگر در SIS هشدار امنیتی داشته باشید، نمی­توانید ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید. به همین ترتیب اگر کشورهای عضو منطقه شینگن شما را تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت داخلی، بهداشت عمومی کشور بدانند ویزای آلمان رد خواهد شد.

هنگامی که برای اخذ ویزای آلمان اقدام می­کنید، باید چندین مورد از اسناد مرتبط را ارائه دهید که ثابت کند پس از انقضا ویزا از منطقه شینگن خارج می­شوید و به خانه بازمی­گردید. اگر سفارت یا کارکنان کنسولگری فکر کنند که ممکن است ویزای خود را بگیرید و بیش از حد بمانید، آن­ها از اعطای ویزا به شما خودداری می­کنند. آنها با بررسی عوامل زیر می­توانند قضاوت کنند که آیا پس از انقضا ویزا احتمال ترک آلمان دارید یا خیر:

 • قرارداد کار شما
 • شرایط اقتصادی شما
 • روابط خانوادگی و تعهدات شما
 • هرگونه تغییر در وضعیت شخصی شما قبل از اقدام برای اخذ ویزا
 • آیا در گذشته با استفاده از ویزای شینگن بیش از حد اقامت داشته­اید

هنگامی که برای اخذ ویزای توریستی آلمان اقدام می­کنید، گذرنامه شما باید حداقل از شش ماه دیگر معتبر باشد؛ یعنی از زمانی که قصد ورود به منطقه شینگن را دارید تا زمانی که به ایران بازمی­گردید. همچنین گذرنامه باید حداقل دارای دو صفحه خالی باشد که بتوانند ویزای شما را ضمیمه کنند.

اگر پاسپورت شما این شرایط را نداشته باشد، درخواست ویزای گردشگری آلمان شما رد می­شود. علاوه بر این اگر گذرنامه شما صفحات آسیب دیده، پاره شده یا از دست رفته داشته باشد، ویزای آلمان رد می­شود.

سخن پایانی

کشور آلمان با قدمت تاریخی و فرهنگی خود، از زیباترین و محبوب ترین کشورهای اروپایی است که سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا از جمله ایران به خود جذب می‌کند. در این مطلب به ویزای توریستی آلمان و هر آنچه که در این زمینه لازم است بدانید، اشاره کردیم. از جمله کشورهایی که برای سفر به آلمان به ویزای توریستی نیاز خواهند داشت؛ نحوه درخواست ویزا توریستی آلمان؛ مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی آلمان و دلایل ریجکت شدن ویزای تورسیتی آلمان و غیره.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گرفتن ویزای مسافرتی آلمان می‌توانید با کارشناسان و متخصصان خبره موسسه بینا درتماس باشید و یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها بیان فرمایید.

سوالات متداول درباره ویزای توریستی آلمان

رسیدگی به درخواست ویزای توریستی آلمان معمولا 10 روز طول می‌کشد. اما با توجه به شرایط ممکن است طولانی تر شود.

خیر؛ با ویزای توریستی آلمان، امکان ادامه تحصیل در این کشور وجود ندارد.

عدم اثبات تمکن مالی، عملکرد ضعیف در مصاحبه، عدم وجود بیمه درمانی سفر، متقاعد نشدن افسر ویزا از هدف سفر، ارائه مدارک جعلی

بزرگسالان (60 یورو)؛ کودکان 6 تا 12 سال (35 یورو)؛ کودکان زیر 6 سال (رایگان)