سوئیس 4 زبان رسمی محبوب رومانشی، ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی را پوشش می‌دهد. در واقع شما در این کشور فرصت لازم برای آشنایی کامل با زبان و فرهنگ اروپایی را دارید. در کشور سوئیس تنوع فرهنگی زیادی وجود دارد. این موضوع برای افرادی که قصد دارند شهروند اروپایی شوند، اهمیت زیادی دارد.

مردم سوئیس از ورود مهاجران به کشور خود استقبال می‌کنند و دارای فرهنگ مهاجرپذیری هستند.

اگر تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را دارید و همچنین عاشق طبیعت، مناظر زیبا و شکلات هستید، زندگی در کشور سوئيس را از دست ندهید. کشور سوئیس مردمی مهربان دارد و دارای فروشگاه‌ها و اقتصاد عالی است. این کشور یک فضای بین‌المللی است. در کشور سوئیس تمامی افراد مهاجر به دنبال شرایط عالی برای زندگی یا تحصیلات هستند.

مطلب پیشنهادی:

مزیت تحصیل در سوئیس چیست؟

تحصیل در سوئیس به چند دلیل می‌تواند بسیار سودمند باشد. اول اینکه شهریه تحصیل در کشور سوئیس بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. سوئیس از نظر اقتصاد بازار آزاد یکی از پیشرفته‌ترین کشورهاست اما با این وجود شهریه تحصیلی نسبتاً اقتصادی و مقرون به صرفه‌ای دارد.

دانشجویان در هر سال تحصیلی بین 400 تا 3700 یورو پرداخت می‌کنند. همانطور که می‌دانید مخارج تحصیلی پایین یک مزیت بزرگ برای ادامه تحصیل در کشورهای مختلف است. به طور کلی مخارج زندگی در کشور سوئیس از میانگین اروپا بالاتر است.

مزایای تحصیل در سوئیس

سوئیس دارای بهترین دانشگاه‌های جهان است. قطعاً بسیاری از افراد صرفاً برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر، کشور سوئیس را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های سوئیس جایگاه بسیار مناسبی در میان سایر مؤسسات آموزشی دارند. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی هر ساله در موسساتی همچون TOP Universities، Times Higher Education و US News منتشر می‌شود.

دانشگاه‌های سوئیس برنامه‌های تحصیلی مناسب در زمینه گردشگری و مهمان نوازی، مهندسی، تجارت، هنرهای آشپزی و … ارائه می‌کند. دانشگاه‌های سوئیس بر روی پایان نامه، مقالات و نمره‌ای که بعد از در نظر گرفتن فرآیند یادگیری به شما اعطاء می‌شود، متمرکز می‌گردند.

کشور سوئیس از نظر وضعیت استانداردهای زندگی از جمله درآمد در حد بالایی قرار دارد. اقتصاد کشور سوئیس سالم بوده و نرخ بیکاری در آن بسیار کم است. از نظر سیستم‌ها و مدیریت بهداشت در وضعیت مطلوب قرار دارد و دارای جامعه‌ای پایدار است.

بررسی تمام شواهد نشان می‌دهد که زندگی در سوئیس بعد از تحصیلات همچنان عالی است. در واقع شما در سال‌های تحصیلی به راحتی با شرایط زندگی در سوئیس، سبک زندگی، زبان و فرهنگ این کشور آشنا می‌شوید و برای زندگی در آن آماده می‌گردید.

از این رو دغدغه برای زندگی در سوئیس نخواهید داشت. سوئیس از نظر اشتغال در وضعیت مساعدی است و به همین خاطر برای تامین موقعیت شغلی مورد توجه دانشجویان بین‌الملل قرار می‌گیرد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

جذابیت های تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس چگونه است؟

بسیاری از دانشجویانی که در سوئیس تحصیل می کنند می گویند در این کشور احساس غریبه بودن به آنها دست نمی دهد. دلیل این موضوع آن است که تنوع نژادی بالایی در دانشگاه های سوئیس وجود دارد.

همچنین فاصله بین دانشگاه، کتابخانه و خوابگاه معمولا کم است چرا که کشور سوئیس و شهرهای آن نسبتا کوچک هستند.

نکته دیگری که وجود دارد این است که دانشگاه های سوئیس بیشتر روی مقالات و پایان نامه تمرکز دارند. این یعنی نمره دروس شما فقط بر اساس نتیجه ای که در امتحان آخر ترم می گیرید تعیین نمی شود. همین موضوع باعث می شود دانشجویان دانشگاه های سوئیس با استرس کمتری به تحصیلات خود ادامه دهند.

زیبایی‌های سوئیس

 اگر چه سوئیس سطح درآمد بالایی دارد و بسیاری از افراد برای کار و درآمد به این کشور مهاجرت می‌کنند اما بسیاری از مهاجران نیز برای لذت بردن از طبیعت بی‌نظیر سوئیس به آن سفر می‌کنند.

پارک ملی سوئیس، آبشارهای راین، کوه ماترهورن، قلعه چیلون، دریاچه لوگانو، دریاچه جنوا، شهر اینترلاکن، شهر لوسرن، تیچینو و … از جاذبه‌های گردشگری کشور سوئیس است.

تحصیل رشته های مالی در سوئیس

اهمیت موقعیت سوئیس در آموزش‌های مالی

سوئیس به دلیل وضعیت ویژه و در عین حال بی‌طرفانه خود در اتحادیه اروپا شهرت قابل توجهی دارد. این کشور بهترین وکلا و بانکداران را پرورش می‌دهد و تربیت می‌کند. به همین خاطر کشور سوئیس در مدارک مالی آموزش ارائه می‌نماید. مدارک مالی در سوئیس شامل MBA، مدرک تجارت بین‌الملل، ریاضیات و حقوق بین‌الملل است.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئیس

برای تحصیل در سوئیس می‌توانید دانشگاه‌های شگفت انگیز را انتخاب کنید. این دانشگاه‌ها از نظر سیستم آموزشی در سطح بالایی قرار دارند:

 • دانشگاه دلا سویزرا ایتالیا لوگانو
 • دانشکده آموزش عالی سوئیس
 • دانشکده مدیریت پایداری(SUMAS)
 • موسسه آدولف مرکل
 • دانشگاه سنت گالن(HSG)
 • دانشگاه تجارت و مطالعات بین‌المللی ژنو(UBIS)

بررسی سیستم آموزشی سوئیس

سیستم آموزشی کشور سوئیس تحصیل برای سنین 9 تا 11 سال را اجباری کرده است. بیشتر جمعیت سوئیس تحصیل در مدارس دولتی را ترجیح می‌دهند. در واقع مدارس دولتی در کشور سوئیس جزء بهترین مدارس هستند، به همین دلیل تحصیل در مدارس سوئیس از سطح بسیار بالایی برخوردار است.

 • سطح ابتدایی: دوران ابتدایی سیستم آموزشی در ایالت‌های مختلف سوئیس بین 7 تا 8 سال است. دانش‌آموزان در این دوران ادبیات، نوشتن و ریاضی را فرا می‌گیرند. 
 • سطح متوسطه پایین: به طور کلی تحصیلات متوسطه کشور سوئیس به دو رده پایین و عالی تقسیم می‌شود. تحصیلات متوسطه پایین از سن 11 یا 12 سال آغاز شده و حدود 3  یا 4 سال ادامه می‌یابد. شیمی، ریاضیات، موسیقی، جغرافیا، بهداشت، تربیت بدنی، طراحی، آموزش مدنی، زیست‌شناسی، فیزیک، آمادگی و راهنمایی شغلی از جمله دروس تدریسی این دوران است.
 • سطح متوسطه عالی: تحصیل در دوران دبیرستان در کشور سوئیس به شکل اجباری نیست. بعد از دوران متوسطه پایین، دوران متوسطه عالی برای دانش‌آموزان شروع شده و دانش آموز در مدرسه تخصصی بین‌المللی، مدرسه بین‌المللی یا مدرسه فنی‌و‌حرفه‌ای(VET) ادامه تحصیل می‌دهد. در دوران متوسطه دوم دانش آموز انتخاب شغلی خود را انجام داده و برای حضور در آن آماده می‌شود.
 • آموزش سطح عالی: این نوع آموزش در بخش غیر دانشگاهی شامل دیپلم پیشرفته فدرال آزمون‌های آموزش عالی، دیپلم فدرال امتحانات آموزش عالی و دانشکده‌های آموزش عالی می‌شود. در بخش دانشگاه‌ها نیز شامل دانشگاه‌های تربیت معلم، علمی و کاربردی و … می‌گردد. زمان تحصیل در این آموزش به رشته و مقطع بستگی دارد.
سیستم آموزش عالی برای تحصیل در سوئیس​

سیستم آموزش عالی در سوئیس

برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به دیپلم معتبر دارید. نظام آموزشی واحد اروپا شرایط تحصیلات تکمیلی سوئیس را مشخص می‌کند. دوران مقطع کارشناسی در سوئیس برابر با 3 سال است. در مقطع کارشناسی دانشجو می‌تواند به مدت 10 ساعت در هفته از کار دانشجویی بهره‌مند شود.

مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئیس یک و نیم تا 2 سال است. در مقطع کارشناسی ارشد یک دانشجو می‌تواند حدود 20 ساعت کار دانشجویی داشته باشد.

تحصیل در مقطع دکترا به یک رزومه تحقیقاتی، کاری و علمی مناسب و استاد راهنما نیاز دارد. پذیرش در مقطع دکترا بیشتر به شکل بورسیه است. این دوره تحصیلی 3 یا 4 سال زمان می‌برد. ساعات کار دانشجویی در این مقطع برابر با 20 ساعت در هفته است.

سیستم آموزشی در کشور سوئیس توسط 26 کانتون تعیین می‌گردد. در کشور سوئیس هر زمان که قانون اساسی فدرال اقدام به تعیین مسئولیت کنفدراسیون نکند، کانتون مدیریت سیستم آموزشی را برعهده خواهد گرفت.

سوئیس در سیستم آموزشی خود از تحقیقات پیشگامانه و استانداردهای بالای آموزشی بهره می‌برد.  بسیاری از دانشجویان برای آماده شدن جهت کسب و کار دوره MBA را می گذرانند. تحصیل در سوئیس برای گذراندن دوره PHD و MBA بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

معرفی و شرایط مقاطع تحصیلی مختلف سوئیس

سوئيس مانند دیگر کشورها مرکز یا وب سایت خاص جهت مدیریت اسناد و درخواست از سوی متقاضیان برای تحصیل در سوئیس ندارد. شما باید برای تحصیل در سوئیس وب سایت دانشگاه درخواستی خود را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به شکل آنلاین درخواست‌نامه خود را تکمیل و مبلغ مربوط به درخواست را بپردازید.

 اسناد لازم برای بررسی درخواست‌نامه از سوی هر دانشگاه و موسسه متفاوت است. این اسناد باید در همین مرحله به شکل آنلاین بارگذاری شود (اسناد درخواستی دانشگاه یا موسسه پیش از اتمام مهلت در نظر گرفته شده باید ضمیمه و ارسال گردد).

مدارک لازم برای تحصیل در سوئیس چیست؟

اسناد لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس معمولاً مشترک و مشابه به هم است. این اسناد شامل:

 • ارائه یک نسخه امضاء شده و چاپ شده از فرم درخواستی متقاضی برای تحصیل در دانشگاه موردنظر
 • 2 عکس از پاسپورت
 • ریزنمرات رسمی دانشگاه (هر دانشگاهی که متقاضی در آن تحصیل کرده)
 • کپی شناسنامه
 • مدرک دیپلم دبیرستان یا لیسانس
 • CV
 • گواهینامه‌های مربوط به زبان فرانسوی، آلمانی و انگلیسی
 • ارائه مدرکی مبنی بر پرداخت مبلغ درخواست‌نامه دانشگاه یا موسسه
 • انگیزه‌نامه یا مقاله شخصی
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

اهمیت مدارک معتبر برای تحصیل در سوئیس

 متاسفانه بسیاری از مدارک تحصیلی برای دانشگاه‌های سوئیس معتبر و شناخته شده نیست. گواهینامه‌هایی که از کلاس مدرسه اخذ نشده باشند، گواهینامه مدرسه شبانه، مدارک مربوط به آموزش از راه دور، مدارک مدارس عالی حرفه‌ای، مدرک آموزش عمومی و … در دانشگاه‌های سوئیس اعتبار ندارند و به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

در چنین شرایطی ناگزیر هستید آزمون در نظر گرفته شده سوئیس برای ورود به دانشگاه را پشت سر بگذرانید. این آزمون‌ها با توجه به هر کانتون متفاوت خواهد بود.

 اگر شما برای تحصیل در دوره دکترا درخواست داده‌اید، باید نامه‌ای از آموزشیار دانشکده قبلی دریافت نمایید. آموزشیار در این نامه با نادیده گرفتن تحقیقات شما موافقت می‌کند.

آموزشیار دانشکده باید مجوز انجام رساله دکترا داشته باشد. اگر دانش‌آموز هستید و موفق به دریافت دیپلم نشده‌اید، باید نمرات به دست آمده در طی سال را به دانشگاه درخواستی ارائه کنید.

ضمن اینکه در صورت پایان تحصیل و دریافت ریزنمرات رسمی باید سریعا برای ارائه ریزنمرات اقدام نمایید. رونوشت‌ها و گواهینامه‌های مورد نیاز برای تحصیل در سوئیس باید به وسیله یک مترجم حرفه‌ای و کارآمد به زبان فرانسه یا انگلیسی ترجمه شوند.

اهمیت مدارک معتبر برای تحصیل در سوئیس

برخی از دانشگاه‌های سوئیس به همراه ترجمه مدارک و گواهینامه‌های تحصیلی خواستار یک سند رسمی از دانشگاه یا مدرسه تحصیلی فرد می‌شوند. این سند رسمی به همراه توضیحات سیستم ارزیابی و طبقه‌بندی ارائه می‌شود.

مهلت درخواست تحصیل در سوئیس

میزان مهلت در نظر گرفته شده برای هر دانشگاهی در سوئیس متفاوت است. در برخی از دانشگاه‌ها مهلت پذیرش و درخواست برای تحصیل در سوئیس به درخواست ویزای دانشجویی یا مدرک تحصیلی مربوط می‌شود.

 • ترم پاییز: از ماه دسامبر شروع شده و تا پایان آوریل ادامه دارد.
 • ترم بهار: از ماه می شروع شده و تا پایان نوامبر ادامه می‌یابد. اگر تمایل دارید ویزا برای سوئیس دریافت کنید، برای ترم پاییز ماه دسامبر تا پایان فوریه را مدنظر قرار دهید. در ترم بهار نیز می‌توانید ماه می تا پایان سپتامبر را برای دریافت ویزا اقدام کنید. 

مطلب پیشنهادی:

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس

گاهی نیز برای درخواست‌های دانشجویان مقطع دکترا مهلت ویژه‌ای مدنظر قرار می‌گیرد. برای ترم بهار تا اتمام ماه مارس و برای ترم پاییز تا میانه ماه اکتبر زمان داده می‌شود. زمانی که درخواست شما برای تحصیل در سوئیس بسیار دیر دریافت ‌شود، در صورت پذیرش باید ترم بعد آماده تحصیل در دانشگاه مورد نظر شوید.

اقدامات مهم بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه سوئیس

بعد از اینکه نامه پذیرش دانشگاه را برای تحصیل در سوئیس دریافت کردید، باید چند اقدام اساسی را انجام دهید.

اگر نیاز به اخذ ویزای دانشجویی دارید، فوراً برای گرفتن ویزا اقدام کنید. در واقع پروسه دریافت ویزا و تاییدیه کنسولگری/سفارت حدود یک ماه زمان می‌برد.

 دانشجویانی که دانشگاه یا موسسه زوریخ را برای تحصیل انتخاب کردند، باید اجازه اقامت دریافت کنند. این اجازه اقامت به محض ورود به زوریخ از دفتر مهاجرت درخواست و طی 14 روز صادر می‌گردد.

بیمه‌نامه درمانی از دیگر مسائل مهم برای تحصیل در سوئیس است. دانشجویان اروپایی بدون نیاز پرداخت مخارج دارای کارت بیمه سلامت اروپا(EHIC)هستند و نیازی به درخواست کارت بیمه ندارند. این کارت دانشجویان اتحادیه اروپا را مشمول مراقبت‌های پزشکی اولیه می‌نماید.

دانشجویان غیر اروپایی باید پیش از ورود به سوئیس مبلغ بیمه‌نامه درمانی را پرداخت نمایند یا بعد از ورود به کشور سوئیس برای خرید بیمه‌نامه اقدام کنند.

مطلب پیشنهادی:

تحصیل در کشور سوئیس

تحصیل در سوئیس را چگونه به دست آوریم؟

با داشتن چند ویژگی می‌توانید امتیاز تحصیل در سوئیس را به دست آورید.

 • اول اینکه عملکرد خود را به عنوان یک دانشجو نشان دهید و معدل نمرات بالایی به دانشگاه درخواستی ارائه کنید.
 • چندین دانشگاه برای تحصیل در سوئیس انتخاب کنید. در این صورت شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه سوئیس خواهید داشت.
 • برای اینکه شرایط تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس را داشته باشید، باید چند نکته را مدنظر قرار دهید. اول اینکه دوره‌های آمادگی برای تحصیل در سوئیس را پشت سر بگذرانید.
 • دوره‌های آمادگی شرایط لازم برای بهره‌مندی از یک آموزش اضافی اما کارآمد را فراهم می‌آورد. دانشجویان با استفاده از دوره‌های آمادگی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی یا کارشناسی ارشد آماده‌تر ‌می‌شوند. پیش از B.A، پیش از قانون یا پیش از پزشکی و … دوره‌های آمادگی برای شروع تحصیلات است. این دوره‌ها برای شروع تحصیل باید گذرانده شود.
 • برای بهبود زبان انگلیسی به شدت تلاش کنید. اگر درخواست تحصیل در سوئیس را داده‌اید، باید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را به اثبات برسانید. در واقع مهارت‌های زبان انگلیسی باید در حدی باشد که به شما توانایی درک مطلب درست از سخنرانی‌ها و شرکت در کلاس‌ها را بدهد. دوره‌های زبان انگلیسی اجرایی، شما را برای موفقیت در آزمون زبان انگلیسی مورد نظر دانشگاه آماده خواهد کرد.
 • آزمون‌های زبان با توجه به زبان مورد نیاز برای دانشگاه درخواستی متفاوت خواهد بود. بیشتر دانشگاه‌ها تدریس به زبان انگلیسی را در برنامه کاری خود قرار می‌دهند. گواهینامه‌های مهارت زبان مورد نیاز برای دانشگاه با توجه به زبان‌های مختلف، متفاوت خواهد بود.

مدرک زبان لازم برای تحصیل سوئیس در مقاطع مختلف

 • زبان آلمانی نیاز به مدرک OSD، DSH، TestDaF، telc و… دارد.
 • برای زبان فرانسوی نیاز به مدرک DALF  یا DELF وجود دارد.
 • برای زبان انگلیسی نیاز به مدرک IELTS، TOEFL و PTE Academicاست.

اگر گواهینامه زبان مورد نیاز برای تحصیل در سوئیس را ندارید، در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنید. آن‌ها درباره سطح زبان و صلاحیت شما برای تحصیل در دانشگاه تصمیم می‌گیرند. برای اطلاع دقیق از شرایط پذیرش در دانشگاه سوئیس باید با خود موسسه یا دانشگاه تماس بگیرید یا به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. هر کدام از موسسات و دانشگاه‌ها قوانین و مدارک خاصی برای تحصیل در سوئیس در نظر می‌گیرند.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در سوئیس

شهریه تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف

در میان بسیاری از کشورهای اروپایی یک قاعده کلی برای اخذ شهریه دانشگاه وجود دارد. در واقع در این کشورها دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نسبت به دانشجویان اتحادیه اروپا(EU/EEA)هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند. خوشبختانه کشور سوئيس در این زمینه به شکل متفاوت عمل کرده‌ است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی در کشور سوئیس

دانشجویانی که با برنامه تبادل به سوئیس می‌آیند، نیازی به پرداخت شهریه ندارند. شهریه متوسط برای دانشگاه‌های دولتی سوئیس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برابر با 400 تا 3700 یورو در هر سال تحصیلی است. شهریه مقطع دکترا بین 100 تا 900 یورو در هر سال است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی سوئیس برای تمام دانشجویان بین‌الملل بدون در نظر گرفتن ملیت آن‌ها محاسبه می‌شود و این دانشجویان از نظر شهریه در وضعیت یکسانی قرار دارند. در رابطه با شهریه دانشگاه سوئیس استثنا هم دیده می‌شود.

در دانشگاه سنت گالن، دانشگاه فریبرگ، دانشگاه لوگانو، دانشگاه نوشاتل، دانشگاه لوسرن و دانشگاه زوریخ شاهد دو وضعیت بسیار خاص هستیم.

اول اینکه بعضی از این دانشگاه‌ها شهریه دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا را بیشتر از دانشجویان اروپایی اعلام می‌کنند. همچنین برخی دیگر از دانشگاه‌های نامبرده به طور کلی شهریه را برای دانشجویان بین‌الملل بیشتر از دانشجویان سوئیسی در نظر می‌گیرند.

دانشگاه دولتی کشور سوئیس بودجه لازم برای سال تحصیلی را از دولت سوئیس دریافت می‌نماید. این موضوع باعث شده که هزینه تحصیل در کشور سوئیس نسبت به هزینه تحصیل در ایالات متحده و انگلیس مقرون به صرفه تر باشد. 

شهریه دانشگاه‌های خصوصی در سوئیس

 شهریه دانشگاه‌های خصوصی کشور سوئیس در وضعیت بالاتری قرار دارد. این رقم می‌تواند به 43000 یورو در سال هم برسد. بعضی از دانشگاه‌های سوئیس در صورت پرداخت یکجا و کامل شهریه تخفیف‌هایی برای دانشجویان مدنظر قرار می‌دهند. در برخی از رشته‌ها، شهریه بر مبنای اعتبارات و تعداد کل دوره تحصیلی محاسبه خواهد شد.

موسسات آموزش عالی مقرون به صرفه در کشور سوئیس

بهتر است متقاضیان تحصیل در سوئیس با موسسات آموزش عالی کشور سوئیس که مقرون به صرفه هستند، آشنا شوند.

 • دانشگاه لوزان، میانگین شهریه: 1040 یورو در سال
 • دانشگاه برن، میانگین شهریه: 1700 یورو در سال
 • دانشگاه ژنو، میانگین شهریه: 900 یورو در سال
 • دانشگاه علمی کاربردی و هنری شمال غربی سوئیس (FHNW)، میانگین شهریه: 1260 یورو در سال

شهریه در دانشگاه‌های برتر سوئیس

در ادامه مخارج تحصیل در دانشگاه‌های برتر سوئیس را گردآوری کرده‌ایم.

 • لیستش
 • دانشگاه بازل، میانگین شهریه: 1550 یورو در سال
 • موسسه فناوری فدرال سوئیس زوریخ (ETH)، میانگین شهریه: 1200 یورو در سال
 • دانشگاه زوریخ، میانگین شهریه: 1300 یورو در سال
 • موسسه فناوری فدرال سوئیس لوزان – متوسط ​​شهریه: 1150 یورو در سال
هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

رشته‌های پر درآمد و مورد نیاز سوئیس

در سوئیس رشته‌های پرطرفدار و محبوب وجود دارد. شما می‌توانید برای تحصیل در سوئیس به زبان انگلیسی، این رشته‌ها را انتخاب کنید. این رشته‌ها می‌توانند بازار کاری مناسبی بعد از اتمام تحصیلات در سوئیس داشته باشند.

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در سوئیس
 • کارشناسی ارشد پزشکی انسانی در سوئیس
 • کارشناسی ارشد مهندسی عمران در سوئیس
 • کارشناسی ارشد تجارت بین‌الملل در سوئیس
 • کارشناسی ارشد فیزیک در سوئیس

کشور سوئیس برای تحصیل در سوئیس، گزینه‌های متنوعی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در واقع بیشتر دانشگاه‌های سوئیس به تحقیق دانشجویان اهمیت زیادی می‌دهند. در کشور سوئیس رشته‌هایی نظیر دامپزشکی، دندانپزشکی و پزشکی معیارهای خاصی برای پذیرش دانشجو دارند.

شرایط بورسیه تحصیلی در سوئیس

بورسیه تحصیلی سوئیس از جمله مواردی است که طرفداران زیادی از سوی سایر دانشجویان بین‌الملل دارد. بورسیه‌های ارائه شده از سوی دولت سوئیس به منظور مشارکت با چند کشور است. بورسیه‌های تحصیل در سوئیس معمولاً به محققان و داوطلبان مقاطع تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد.

اگر تمایل دارید از حق دریافت بورسیه تحصیل در سوئیس مطلع شوید، بهتر است با کنسولگری یا سفارت سوئیس در کشور خود تماس بگیرید.

انواع بورسیه تحصیلی در سوئیس

برخی از دانشگاه‌های سوئیس بورس‌های تحصیلی خاصی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال دانشجو با بورسیه شدن حدود 9200  تا 13700 یورو کمک هزینه جهت تحصیل فقط برای یک سال با امکان تمدید دریافت می‌کند. تمدید بورسیه تنها مشروط بر این است که شما در پایان ترم اول از نظر تحصیلی و علمی به موفقیت رسیده باشید.

 بورسیه‌های عالی دولت سوئيس برای هنرمندان و محققان خارجی: بورسیه‌هایی که به وسیله کمیسیون فدرال به محققان جوان با مدرک دکترا یا کارشناسی ارشد و هنرمندان خارجی با مدرک لیسانس اعطاء می‌شود.

چه افرادی می‌توانند برای تحصیل در سوئیس بورسیه شوند؟

بورس تحصیلی عالی دولت سوئیس در حال حاضر برای تمام دانشجویان بین‌المللی آزاد است. در واقع هر کدام از دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای فرصت تحصیل رایگان اقدام کنند.  بورس تحصیلی کلیه مخارج مربوط به بیمه درمانی، شهریه کامل، اسکان و سایر موارد را شامل می‌شود.

هر ساله کنفدراسیون سوئیس بورسیه‌های عالی دولت را برای افزایش مشارکت و همکاری بین‌المللی بین سوئیس و بیش از 180 کشور  ارائه می‌کند. دریافت کنندگان بورسیه عالی دولت به وسیله نهاد اعطای جوایز کمیسیون فدرال بورسیه دانشجویان خارجی(FCS) انتخاب می‌شوند. هنرمندان خارجی دارای مدرک لیسانس یا محققانی که دارای مدرک دکترا و کارشناسی ارشد هستند، می‌توانند از بورسیه تحصیل در سوئیس بهره‌مند شوند.

بورس تحصیلی به دانشجویان هنر که خواهان گذراندن مقطع کارشناسی ارشد هستند، تعلق می‌گیرد. این بورسیه‌ها متعلق به دانشگاه یا هنرستان سوئیس است و به تعداد کمی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. بورس تحصیل در سوئیس می‌تواند به پژوهشگران تحصیلات تکمیلی در هر تخصص و رشته‌ای اعطا شود.

این افراد مدرک کارشناسی ارشد را دارند و برای گرفتن مدرک دکترا به کشور سوئیس می‌آیند. تمام دانشگاه‌های کانتون سوئیس، 2 موسسه فناوری فدرال و دانشگاه‌های علمی کاربردی بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند.

ارزیابی مربوط به دریافت بورسیه تحصیلی چیست؟

افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی نیاز به ارزیابی دارند. این ارزیابی در سه زمینه انجام می‌شود.

 • کیفیت کار هنری یا پروژه تحقیقاتی
 • مشخصات فرد درخواست کننده
 • توانایی همکاری تحقیقاتی و پروژه‌ای در آینده

شرایط بورسیه شدن برای تحصیل در سوئیس چیست؟

 افرادی که هنگام شروع بورس تحصیلی ماه سپتامبر بیشتر از یک سال در سوئیس باشند، مشمول بورس تحصیلی نخواهند بود. درخواست کنندگان بورس تحصیلی نیاز دارند یک نامه از سمت استاد میزبان دانشگاه به دانشگاه مورد نظر خود در سوئیس ارائه کنند. در این نامه استاد میزبان حمایت و نظارت از تحقیقات دانشجو را تایید خواهد کرد و رزومه کوتاهی نیز از خود ارائه می‌نماید.

 پیشنهاد تحقیقاتی در بازه زمانی مشخص از دیگر شرایط لازم برای بورسیه تحصیل در سوئیس است. این برنامه تحقیقاتی باید به خوبی تنظیم و ارائه شود و دانشجو مهارت‌های زبانی مربوط به آن را به خوبی فرا گرفته باشد. اگر فرد متقاضی پیش تر از بورسیه تحصیل در سوئیس استفاده کرده باشد، دیگر نمی‎‌تواند از بورسیه دوم بهره‌مند شود. 

مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی سوئیس چیست؟

 • فرم درخواست بورسیه تحصیل در سوئیس به شکل تایپ شده، امضا شده و چاپ شده به همراه عکس
 • رزومه کوتاه و خلاصه استاد راهنما فرد متقاضی
 • ارائه نامه انگیزشی در حد 2 صفحه
 • رزومه کامل به همراه لیست جامع و کامل از جوایز، انتشارات دانشگاهی و …
 • 2 توصیه نامه بسیار محرمانه و مهر و موم شده از دو استاد متفاوت در رابطه با رشته متقاضی (این نامه باید در فرم مرجع FCS آماده و در پاکت مهر و موم در اختیار مجموعه قرار بگیرد)
 • ارائه کپی از ریزنمرات دانشگاه/کالج، کپی مدارک و گواهینامه تحصیلی، کپی دیپلم و …(اگر این مدارک به زبان فرانسوی، آلمانی، انگلیسی یا ایتالیایی نیستند، لازم است به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شوند)
 • نامه استاد میزبان دانشگاه فرد متقاضی و تایید نظارت و حمایت از تحقیقات دانشجو(به همراه رزومه کوتاه استاد)
 • گواهی پزشکی تایید شده(برای دریافت این گواهی باید از فرم گواهی بهداشت FCS بهره‌مند شوید)
 • از گذرنامه متقاضی باید 2 نسخه کپی دریافت شود(صفحه اول گذرنامه حاوی اطلاعات شخصی).
 • افراد دو تابعیتی باید کپی نسخه هر دو گذرنامه را ارائه نمایند.
 • افرادی که در زمان درخواست بورس تحصیلی در سوئیس حضور دارند، باید اجازه نامه اقامت در سوئیس را ارائه کنند.

تمام مدارک ذکر شده برای بورسیه تحصیل در سوئیس لازم است. این اسناد باید پیش از اتمام مهلت تعیین شده به کنسولگری یا سفارت سوئیس در کشور متقاضی ارائه شود.

برخی از دانشگاه‌های سوئيس به دانشجویان وام بدون بهره اعطا می‌کنند. این وام می‌تواند تا 11000 یورو در سال باشد. صندوق همبستگی دانشجویان از دیگر روش‌های گرفتن وام است.

سخن پایانی

در پایان مقاله تحصیل در سوئیس به این موضوع اشاره می‌کنیم که سوئیس یکی از کشورهای بسیار عالی برای ادامه تحصیل است. این کشور از استاندارهای آموزشی کارآمدی برخوردار بوده و در زمینه تحقیقاتی بسیار فعال است. بسیاری از دانشجویان علاقه دارند دوران تحقیقاتی، تحصیلات تکمیلی و PHD خود را در این کشور بگذرانند.

سوئیس فرصت کاری مناسبی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و تمام این مسائل می‌تواند تمایل به تحصیل در سوئیس را افزایش دهد.

سوالات متداول درباره تحصیل در سوئیس

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس باید شهریه بپردازید یا بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

بله، برای مقاطع کارشناسی تا دکتری از 10 تا 30 ساعت امکان کار هست.

بعد از فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه با پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری و همچنین تمدید چند ساله آن، می توانید اقدام به دریافت اقامت سوئیس نمایید.

به مقطع و دانشگاه بستگی دارد ولی معمولا نباید کمتر از 14 باشد.

برای تحصیل در سوئیس باید مدرک زبان مثل آیلتس داشته باشید.