محدودیت در صدور ویزای تحصیلی کانادا در سال 2024 و 2025

به گزارش Finanical Times، دولت کانادا اعلام کرده است که برای دو سال آینده سقفی برای درخواست های ویزای تحصیلی در نظر می گیرد.

این سقف به این معنی است که تقریباً 360,000 ویزای تحصیلی در سال 2024 صادر می شود که نسبت به تعداد صادر شده در سال 2023 حدود 35 درصد کمتر است. لازم به ذکر است که این محدودیت شامل دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارند نمی شود.

در این شرایط پیشنهاد می کنیم که با یک مشاور مهاجرتی در ارتبط باشید تا احتمال ریجکت شدن ویزای شما به حداقل برسد.

شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس آخرین اطلاعات اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در سایت Global Immigration Services احتمال رد شدن درخواست ویزای دانشجویی متقاضیان بین 40 تا 50 درصد است و خود این اداره معمولا در حدود 30 درصد از درخواست‌ها را رد می‌کند. بنابراین شانس گرفتن ویزای تحصیلی کانادا در مرحله اول و بدون ریجکتی در حدود 50 تا 60 درصد می‌باشد.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کشور کانادا برای تمامی مقاطع تحصیلی قبل از کالج و دانشگاه در این کشور ارائه می‌شود. متقاضی دریافت ویزای دانش آموزی باید زیر 18 سال سن داشته و قیم او در کانادا مشخص شده باشد. قیم می‌تواند یکی از والدین دانش‌آموز یا سرپرستی باشد که از طرف دولت کانادا معرفی شده است. همچنین قیم باید مدارک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل را ارائه دهد. نکته مهم دیگر نیز دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس دولتی، خصوصی یا شبانه‌روزی این کشور است.

ویزای دانشجویی کانادا

تمامی افرادی که قصد تحصیل در انواع دوره‌های کالج یا دانشگاه‌های کشور کانادا را دارند باید ویزای دانشجویی کانادا را دریافت کنند. ویزای دانشجویی مختص افراد بالای 18 سال است. برای این منظور شما ابتدا باید از موسسه آموزشی مورد نظر نامه پذیرش بگیرید و سپس برای دریافت این ویزا درخواست خود را ارائه بدهید. یکی از مزایای این ویزا نیز امکان دریافت ویزای همراه با همسر و افراد خانواده دانشجو است.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی

تمکن مالی یکی از مهم‌ترین شروط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است. به گزارش سایت رسمی دولت کانادا مبلغ تمکن مالی برای یک متقاضی بدون همراه 20,635 دلار کانادا است. با این حال اگر خانواده شما نیز قرار است همراه شما به کانادا بیایند مبلغ تمکن مالی طبق جدول زیر تعیین خواهد شد:

تعداد اعضای خانواده (شامل خود متقاضی) مبلغ تمکن مالی (به دلار کانادا)
1 $20,635
2 $25,690
3 $31,583
4 $38,346
5 $43,492
6 $49,051
7 $54,611
مبلغ اضافی به ازای هر عضو در صورتی که تعداد اعضای خانواده بیش از 7 نفر باشد. $5,559

داشتن نامه پذیرش

یکی دیگر از شروط مهم دریافت ویزای کانادا ارائه نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی DLI در کانادا است. DLI موسسه ای است که توسط دولت کانادا برای میزبانی از دانش آموزان بین المللی تایید شده است.

شما می توانید با مراجعه به لینک زیر در سایت رسمی دولت کانادا و انتخاب استان مورد نظر خود، لیست موسسات آموزشی DLI را در آن استان مشاهده کنید:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/prepare/designated-learning-institutions-list.html

برای اخذ پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی لازم است پروسه اپلای را طی کنید. در خصوص پروسه اپلای تحصیلی کانادا در یک مقاله دیگر توضیحات کاملی را ارائه کرده‌ایم.

ارائه مستندات برای اثبات Home Tie

منظور از Home Tie عواملی هستند که شما را به کشور خود وابسته می کنند: مانند خانواده، شغل و املاک.
 
Home Tie از این جهت مهم است که می تواند آفیسر را قانع کند که شما بعد از اتمام تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت و در کانادا نخواهید ماند.
 
شما می توانید به کمک موارد زیر Home Tie خود را اثبات کنید:
 • داشتن بستگان درجه یک در ایران مانند همسر، فرزند و والدین وابسته به شما
 • داشتن شغل ثابت در ایران همراه با نامه استخدام جهت اثبات
 • داشتن املاک شامل آپارتمان، زمین یا هر نوع ملکی دیگری در ایران
 • داشتن حساب بانکی با موجودی بالا یا سرمایه گذاری های مختلف در ایران
 • داشتن سابقه سفر مناسب که نشان دهد شما به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده اید و هر بار به کشور خود بازگشته اید
 

لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز نیست شما همزمان تمام مستندات بالا را ارائه کنید. با این حال هر چه مستندات شما برای اثبات Home Tie بیشتر باشد شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت.

عدم وجود سوء پیشینه

لازم است با مراجعه به سایت adliran.ir درخواست گواهی سوء پیشینه را صادر کنید تا پس از انجام بررسی های لازم گواهی مذکور برای شما صادر شود. سپس باید ترجمه رسمی گواهی سوء پیشینه را آماده کنید.

سالم بودن از نظر جسمانی

یکی از شروط اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که متقاضی از نظر جسمانی سالم باشد. در برخی موارد لازم است مستندات پزشکی نیز در این خصوص ارائه شود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان (پذیرش مشروط)

دریافت ویزای کانادا

برخی از دانشگاه‌های کانادا به متقاضیانی که حداقل نمره زبان لازم را کسب نکرده اند پذیرش مشروط اعطا می‌کنند. پذیرش مشروط به این معنی است که شما باید ابتدا دوره زبان را در کانادا بگذرانید و در صورت کسب حداقل نمره لازم مجاز به تحصیل در رشته مورد نظرتان خواهید بود.

در این شرایط ویزای تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما نکته مهم اینجاست که اعتبار ویزای تحصیلی شما برابر با طول دوره زبان + یک سال اضافی خواهد بود. این یعنی شما باید بعد از گذراندن دوره زبان و کسب حداقل نمره لازم برای تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کنید تا بتوانید در رشته مورد نظرتان تحصیل کنید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

برخی از مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا را با هم مرور می‌کنیم:

 • نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی کشور کانادا
 • ارائه نامه CAQ برای تحصیل در موسسات آموزشی ایالت کبک
 • ارائه استادی پلن
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • ارائه فرم‌های کامل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه نامه تمکن مالی 4 ماه اخیر متقاضی
 • اسکن صفحه نخست جدیدترین گذرنامه و صفحات دارای مهر
 • اسکن شناسنامه و ترجمه رسمی آن
 • اسکن شناسنامه همراهان متقاضی و ترجمه رسمی شناسنامه آن‌ها
 • ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه اسناد و مدارک دارایی‌های شخصی
 • فیش واریز شهریه موسسه آموزشی
 • نامه سابقه و بیمه کاری

اهمیت استادی پلن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

استادی پلن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مدارک مهمی که در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید ارائه دهید، استادی پلن است. استادی پلن نامه‌ای است که در آن باید هدف خود را از تحصیل در موسسات آموزشی کانادا شرح دهید. با توجه به اهمیت استادی پلن شما باید با نکات مهم نوشتن آن آشنا باشید.

برای مثال موضوعات استادی پلن را با هم مرور می‌کنیم:

 • نوشتن هدف از تحصیل در کانادا و این که چرا این کشور به عنوان مقصد تحصیل انتخاب کرده‌اید
 • دلیل خود را از انتخاب موسسه مورد نظر و همچنین رشته تحصیلی مورد نظر شرح دهید
 • بنویسید که چه مسیر شغلی را برای خود در نظر دارید
 • برنامه خود را برای دوره بعد از فارغ‌التحصیلی توضیح دهید
 • در استادی پلن باید نکات تامین هزینه تحصیل خود اشاره کرد
 

نگارش استادی پلن دارای اصول و قواعدی است که پیشنهاد می‌کنیم پیش از نوشتن درباره آن‌ها تحقیق کنید و همچنین نمونه‌هایی از استادی پلن را مطالعه کنید. نگارش حرفه‌ای استادی پلن در پروسه پردازش ویزا اثر دارد و استادی پلن حرفه‌ای می‌توانید افسر اداره مهاجرت را به پذیرش پرونده شما و صدور ویزا مجاب کند.

برخی از اصول مهم در نگارش استادی پلن نیز عبارتند از:

 • استادی پلن باید کاملا متمرکز بر موضوعات باشد و نباید دارای مطالب حاشیه‌ای باشد
 • سعی کنید استادی پلن تنها در یک یا دو صفحه نوشته شود
 • متن استادی پلن باید کاملا یونیک باشد؛ شما می‌توانید از نمونه‌های موجود ایده بگیرید اما به‌هیچ‌وجه استادی پلن شما نباید کپی باشد
 • کاملا صریح، خوانا، هدفمند و تخصصی بنویسید
 • بعد از نگارش استادی پلن آن را به افرادی که در این زمینه مهارت دارند و یا کارشناسان موسسات مهاجرتی نشان دهید تا از مناسب بودن آن مطمئن شوید

نقش سابمیشن لتر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا

سابمیشن لتر یک مدرک ضروری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیست؛ اما دریافت آن می‌تواند یک امتیاز مثبت باشد. این مدرک برای کسانی است که در پروسه مهاجرت تحصیلی از کمک وکلای مهاجرتی استفاده می‌کنند. در این شرایط، وکیل یا مشاور قانونی مهاجرت نامه‌ای را می‌نویسد که در آن با اشاره قوانین مهاجرتی از شما دفاع می‌کند. به‌عبارت دیگر این نامه نیز می‌تواند به شما در افزایش شانس برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا کمک کند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد مختلفی از جمله هزینه اصلی ویزا و هزینه‌های جانبی می‌شود. آشنایی با این هزینه باعث مدیریت بهتر هزینه و همچنین انجام مراحل و پرداخت‌های به‌موقع می‌شود. در جدول زیر می‌توانید انواع هزینه‌های ویزای تحصیلی کانادا در شرایط مختلف را مشاهده کنید.

نوع هزینه مبلغ هزینه
هزینه استادی پرمیت برای هر نفر 150 دلار کانادا
هزینه تمدید استادی پرمیت برای هر نفر 150 دلار کانادا
هزینه رستورشن وضعیت دانشجویی 350 دلار کانادا
هزینه ویزای کار همراه دانشجو 255 دلار کانادا
هزینه ویزای همراه دانش‌آموز 100 دلار کانادا
هزینه ویزای گردشگری همراه دانشجو 100 دلار کانادا
هزینه انگشت‌نگاری 85 دلار کانادا
هزینه انگشت‌نگاری برای هر خانواده 170 دلار کانادا
هزینه آزمون زبان در حدود 300 دلار کانادا
هزینه ترجمه رسمی مدارک در حدود 250 دلار کانادا

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

صدور ویزای تحصیلی کانادا

زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت‌نگاری بر اساس اطلاعات سایت EduCanada می‌تواند به بیش از 3 ماه نیز برسد. در حالی که اگر خوش شانس باشید ممکن است این زمان تنها چند روز طول بکشد.

در واقع هیچ زمان ثابتی به‌عنوان مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. پیش از توضیحات بیشتر باید بگوییم هر تبلیغی که از سوی موسسات مهاجرتی با نام ویزای فوری کانادا مشاهده می‌کنید نیز اساسا کذب است و هیچ تضمینی برای کاهش زمان دریافت ویزا وجود ندارد.

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

برای درک بهتر مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا باید بدانید که ویزای تحصیلی این کشور در واقع دارای 3 مجوز مهم برای تحصیل در کشور کانادا است. اولین مجوز همان نامه پذیرش است که از موسسه آموزشی دریافت می‌کنید. مجوز دوم، ویزای توریستی است. این ویزا از نوع موقت با مدت اعتبار 3 تا 6 ماه می‌باشد. بنابراین در مرز فرودگاهی کانادا، ویزای تحصیلی شما با دریافت مجوز سوم یعنی استادی پرمیت یا مجوز تحصیل کامل می‌شود.

در مرز فرودگاهی افسر مرزی، بعد از دریافت 2 مجوز اول و بررسی آن‌ها بر اساس طول دوره تحصیلی در مقطع مورد نظر، مدت زمان ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را تعیین می‌کند. این زمان معادل طول دوره تحصیل به‌علاوه 90 روز بیشتر است. 90 روز اضافی برای ترک خاک کشور کانادا و یا اخذ مجوز کار پس از تحصیل در نظر گرفته می‌شود.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

همان‌طور که پیشتر گفتیم امکان ریجکتی یا رد شدن ویزای تحصیلی کانادا از سوی اداره مهاجرت این کشور وجود دارد و معمولا تعداد زیادی از درخواست‌ها به دلایل مختلف رد می‌شوند. برای پیشگیری از بروز این مشکل پیش از هر چیز باید با دلایل رایج ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا آشنا باشید تا از بروز آن‌ها پیشگیری کنید. در ادامه مهم‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را با هم مرور می‌کنیم.

عدم ارائه تمکن مالی در حد تعیین شده یا اسناد معتبر

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

همان‌طور که پیشتر گفتیم بر اساس جدیدترین قوانین، حداقل میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا 43 هزار دلار کانادا است. بنابراین شما باید مدارکی را ارائه دهید که تمکن مالی شما در حد تعیین شده اثبات کنند. نامه تمکن مالی نیز می‌تواند شامل مواردی مانند مانده حساب، میانگین مبلغ‌های واریزی، زمان افتتاح حساب و … باشد.

این نامه معمولا به زبان انگلیسی تدوین می‌شود. مبالغ به ریال هستند اما نرخ بانکی و دولتی ارز کشور مقصد نیز اشاره خواهد شد. همچنین ممکن است بانک مورد نظر، مبالع را بر اساس آخرین قیمت ارزها به دلار کانادا محاسبه کند.

نمره آزمون پایین‌تر از میزان تعیین شده برای هر مقطع

حداقل نمره آزمون زبان برای هر مقطع با دیگر مقاطع تفاوت دارد و شما باید حداقل تعیین شده برای هر مقطع را بدانید. پیشتر برای شما گفتیم که امکان اخذ ویزای تحصیلی بدون دریافت نمره لازم نیز وجود دارد؛ با این حال این مساله به‌طور کامل به تصمیم آفیسر اداره مهاجرت کانادا بستگی دارد. بنابراین جهت پیشگیری از ریجکتی ویزای تحصیلی خود بهتر است حداقل نمره را دریافت کرده باشید. همچنین دریافت نمره بیشتر یک مزیت به‌شمار می‌آید.

انتخاب دوره تحصیلی اشتباه

انتخاب رشته دانشگاه اشتباه

منظور از انتخاب دوره تحصیلی اشتباه، زمانی است که آخرین مدرک تحصیلی ارائه شده با دوره تحصیلی مورد تقاضا هماهنگی ندارد. برای مثال در صورتی که آخرین مدرک تحصیلی ارائه شده از سوی شما مدرک دوره دیپلم و پیش دانشگاهی باشد نمی‌توانید برای دوره کارشناسی ارشد درخواست دهید.

مورد دیگر ناهماهنگی مربوط به عدم هماهنگی زمینه تحصیلی قبلی با زمینه تحصیلی مورد درخواست است. برای مثال شما نمی‌توانید با مدرک کارشناسی حقوق برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی، پرستاری و … درخواست دهید.

نداشتن نامه پذیرش

یکی از مهم‌ترین شروط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از موسسه آموزشی معتبر در کشور مقصد است. بدون داشتن این نامه، دریافت ویزای تحصیلی کانادا ممکن نیست و به‌طور قطع، درخواست ویزای تحصیلی شما در هر مقطعی که باشد، رد می‌شود.

برای مثال برای مقاطع بعد از متوسطه شما باید نامه پذیرش را از یکی از موسسات DLI کانادا دریافت کرده باشید. منظور از موسسات DLI، موسساتی مانند کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا هستند که صندلی‌های خالی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند.

نقص در مدارک هویتی

یکی دیگر از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، نقص در مدارک هویتی و برخی از مدارک دیگر است. برای مثال اگر یک مدرک به نام شما نباشد، دارای خط‌خوردگی و ابهام باشد، معتبر نباشد و … درخواست ویزای شما رد می‌شود.

برای پیشگیری از این مساله پیشنهاد می‌کنیم پیش از ارائه مدارک و ارائه درخواست ویزا با دقت تمام، تمامی جزئیات مدارک و اسناد مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی را در سایت اداره مهاجرت کانادا مطالعه کنید. همچنین برخی از مدارک باید ترجمه رسمی شوند در غیر این صورت مورد پذیرش نخواهند بود.

رزومه تحصیلی ضعیف

عملکرد تحصیلی قوی در مقاطع تحصیلی قبلی، شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را افزایش می‌دهد. در مقابل اگر عملکرد تحصیلی شما ضعیف باشد، احتمال ریجکتی ویزای شما افزایش می‌یابد. این می‌تواند شامل نمرات ضعیف و معدل پایین در آخرین مقطع تحصیلی و یا مواردی مانند وجود گپ تحصیلی ناموجه باشد.

عدم اثبات قصد بازگشت به کشور

مجوز استادی پرمیت کانادا شامل طول دوره تحصیل و 90 روز اضافی می‌شود. این 90 روز برای دو مقصود در نظر گرفته شده‌اند:

 • این‌که برای بازگشت به کشور آماده شوید و خاک کانادا را در این مدت ترک کنید
 • این که بخواهید در این مدت با کارفرمایان کانادایی مصاحبه کرده و شرایط دریافت ویزای کار بعد از فارغ‌التحصیلی را برای خود فراهم کنید
 

با وجود این‌که چنین شرایطی برای شما پیش‌بینی شده است اما در زمان درخواست ویزای تحصیلی، افسران مهاجرت باید اطمینان پیدا کنند که شما می‌خواهید به کشور خود بازگردید و این یکی از شروط صدور ویزا است. بنابراین شما باید مدارک کافی را به آن‌ها ارائه دهید که بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور خود باز خواهید گشت.

مشکلات بیومتریک

منظور از بیومتریک همان مرحله انگشت‌نگاری ویزا است. در این فرآیند از یک اسکنر دیجیتال برای ثبت اثر انگشت متقاضی استفاده می‌شود. ثبت تصویر چهره متقاضی ویزا نیز از دیگر مراحل این فرآیند است. این مدارک در تایید هویت متقاضی و تطبیق آن‌ها با مدارک دیگر مانند گذرنامه و شناسنامه و … کاربرد دارند. بنابراین هر گونه بروز مشکل در این روند و یا عدم تطبیق اطلاعات بیومتریک با اسناد هویتی شما، از دلایل رایج برای رجکتی ویزای تحصیلی کانادا هستند.

عدم رعایت استانداردهای پزشکی

گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نیازمند رعایت برخی از الزامات پزشکی است. این الزامات از سوی اداره مهاجرت کانادا تعیین می‌شوند و عدم رعایت آن‌ها می‌تواند از دلایل ریجکتی ویزای کانادا باشد. از جمله این الزامات می‌توان به دریافت و ارائه گزارش معاینه پزشکی برای اثبات نداشتن بیماری‌های خاص اشاره کرد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

ارتباط طولانی شدن پروسه بررسی پرونده و ریجکت شدن

یکی از نشانه‌های افزایش احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، طولانی شدن فرآیند بررسی پرونده و معلق ماندن پرونده است. البته همانطور که گفتیم هیچ زمان مشخصی برای صدور ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. با این حال می‌توانید متوسط زمان صدور را در سایت سفارت کانادا بررسی کنید.

برای این منظور باید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/check-processing-times.html

در ادامه شما باید به دو سوال تعیین شده در این صفحه پاسخ دهید که نوع ویزا و دریافت از داخل کانادا یا خارج از آن در مورد ویزای تحصیلی از جمله سوال‌ها هستند. سپس باید روی دکمه Get processing time کلیک کنید. در پایین فیلد سوال‌ها متوسط زمان پردازش ویزا و صدور آن اعلام می‌شود که در زمان نگارش این مقاله، این زمان، 10 هفته عنوان شده است. بنابراین اگر مدت زیادی از این زمان گذشته است و هنوز پرونده شما تعیین تکلیف نشده است بهتر است با سفارت کانادا برای روشن شدن دلیل تماس بگیرید. برای اطلاع از شماره تماس و آدرس سفارت کانادا در کشورهای همسایه ایران می توانید مقاله اختصاصی ما را در این خصوص مطالعه کنید.

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا به‌معنای خوردن مهر ریجکتی روی ویزای کانادا است و این مساله از طریق ایمیل به شما اعلام می‌شود. توجه داشته باشید که بین 40 تا 50 درصد از درخواست‌ها و پرونده‌ها ریجکت می‌شوند. اما جالب است بدانید که ریجکتی به معنای ناامیدی کامل از دریافت ویزا نیست.

زیرا هنوز راهکارهایی برای رفع ریجکتی درخواست ویزا وجود دارند. البته برای این منظور در زمان کوتاهی برای رفع ریجکتی اقدام کنید. در ضمن بررسی دوباره پرونده در راهکارهای رفع ریجکتی ممکن است در حدود 45 روز طول بکشد.

در ادامه با برخی از راهکارهای کاربردی برای رفع ریجکتی ویزای کانادا آشنا می‌شوید.

درخواست تجدیدنظر از طریق ریکانسیدریشن

ریکانسیدریشن (Reconsideration) یکی از راهکارهای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و دیگر انواع ویزاهای این کشور است. فرصت شما برای ارائه این درخواست ریکانسیدریشن فقط 30 روز است و شما باید این درخواست را به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنید.

البته این مساله که این درخواست مورد موافقت قرار بگیرد یا نه، بستگی به دلیل یا دلایل ریجکتی ویزا دارد. اگر دلایل از نوع قطعی باشد به احتمال قوی درخواست ریکانسیدریشن نیز کاربردی نخواهد داشت. در غیر این صورت، ریکانسیدریشن یکی از سریع‌ترین و موثرترین راهکارهای رفع ریجکتی است.

فرآیند ارائه درخواست تجدید نظر شامل چند مرحله است:

 1. در مرحله اول باید دوباره مدارک ارائه شده به سفارت را گردآوری کنید و سپس بررسی کنید تا ببینید آیا مدرکی را فراموش کرده‌اید یا نه؛ آیا مدرکی دارای نقص است یا نه و موارد دیگر.
 2. در مرحله دوم باید یادداشت‌های افسر مهاجرت را درخواست کنید. زیرا این یادداشت‌ها شامل نکات مهمی از جمله دلایل ریجکتی هستند. البته این مرحله ممکن است بین 30 تا 90 روز طول بکشد و اگر فکر می‌کنید اینقدر زمان ندارید می‌توان از خیر آن بگذرید.
 3. مرحله سوم، مرحله نوشتن نامه ریکانسیدریشن است. در این نامه باید خیلی واضح دلیل درخواست برای تجدید نظر را اعلام کنید. همچنین اگر از خطای افسر مهاجرت اطمینان دارید می‌توان آن خطا را نیز بیان کنید.

اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا از طریق دادگاه فدرال

در صورتی که شما دلایل بسیار محکم و منطقی را در اختیار دارید که افسر مهاجرت رای نادرستی در مورد درخواست ویزای شما داده است. می‌توانید پرونده‌ای را برای اعتراض به این مورد به دادگاه فدرال کانادا ببرید. البته برای این منظور هیچ نیازی به حضور در خاک کانادا ندارید بلکه کافی است به سایت فدرال کورت کانادا مراجعه کنید.

در این به نکات و دستورالعمل‌های لازم برای ایجاد پرونده و همچنین فرم‌های مورد نیاز دسترسی خواهید داشت. البته برای دفاع از پرونده خود نیز باید وکیل بگیرید و این وکیل باید از اعضای کانون وکلای کانادا باشد و شما می‌توانید از خدمات وکلای ایرانی عضو این کانون نیز استفاده کنید.

درخواست نوت آفیسر برای رفع ریجکتی ویزا

یکی دیگر از راهکارهای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا استفاده از اطلاعات سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) است. این سیستم، سیستمی است که اداره مهاجرت کانادا از آن برای رسیدگی به درخواست‌های شهروندی و مهاجرت به این کشور استفاده می‌کند. اما کاربرد دیگر این سیستم برای اداره مهاجرت کانادا در گردآوری اطلاعات مربوط به پردازش پرونده‌های درخواست ویزا است.

بنابراین از طریق این سیستم نیز می‌توان به یادداشت‌های افسر اداره مهاجرت و دلایل ریجکتی ویزا دسترسی داشت. اما اجازه دسترسی به این سیستم فقط به شهروندان کانادا، افراد مقیم دائم در کانادا و یا افرادی که به هر دلیل و با هر روش در حال حاضر در کانادا حضور دارند داده می‌شود. زمان رسیدگی به نوت‌های ارائه شده به این سیستم نیز دست کم 25 روز کاری طول می‌کشد.

یک نمونه نوت آفیسر کانادا که توسط مجموعه بینااپلای اخذ شده است به صورت زیر است:

نمونه نوت آفیسر کانادا

ترجمه نوت آفیسر بالا به صورت زیر است:

من درخواست را بررسی کردم. من عوامل زیر را در تصمیم خود در نظر گرفته ام. متقاضی یک تبعه ایرانی است و برای این هدف سفر می کند: گردشگری. به نظر می رسد برنامه بازدید متقاضی به اندازه کافی قابل استناد نیست. هدف از بازدید با توجه به وضعیت اجتماعی-اقتصادی متقاضی معقول به نظر نمی رسد و بنابراین من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره اقامت مجاز، کانادا را ترک خواهد کرد. با توجه به روابط خانوادگی یا انگیزه های اقتصادی، دلایل متقاضی برای ماندن در کانادا ممکن است بیشتر از برگشت به کشور خود باشد. سابقه سفر متقاضی هم به اندازه ای نیست که تاثیر مثبتی در تصمیم گیری من ایجاد کند. با در نظر گرفتن این عوامل من قانع نشدم که متقاضی در پایان دوره مجاز اقامت خود، کانادا را ترک خواهد کرد. به دلایل بالا، من این درخواست را رد کرده ام.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص درخواست نوت آفیسر کانادا می‌توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را در این رابطه مطالعه کنید.

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

خیر برای این منظور الزامی برای ارائه مدرک زبان وجود ندارد؛ هرچند ارائه آن یک مزیت به‌شمار می‌آید. همچنین در صورت عدم تسلط شما به زمان فرانسه یا انگلیسی ممکن است لازم باشد که در دوره‌هایی برای تقویت مهارت زبانی در کانادا شرکت کنید.

ارائه مدرک زبان با نمره تعیین شده برای هر مقطع اهمیت بسیار بالایی برای دریافت ویزای تحصیلی دارد. با این حال در صورتی که نمره مورد نظر را نداشته باشید احتمال دریافت ویزا به صورت مشروط وجود دارد اما شانس دریافت ویزا برای شما کاهش می‌یابد.

جمع بندی

کشور کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی است. در صورتی که به تحصیل در موسسات آموزشی این کشور علاقه دارید باید مجوزهای اصلی مانند نامه پذیرش موسسه آموزشی، ویزای توریستی و مجوز استادی پرمیت را دریافت کنند که در کنار هم، اجزای ویزای تحصیلی شما را تشکیل می‌دهند.

ما در موسسه مهاجرتی بینا اپلای آماده ارائه خدمات تخصصی برای دریافت این مجوزها برای شما هستیم و به شما کمک می‌کنیم تا شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهید. برای دریافت خدمات متنوع در زمینه مهاجرت به کشور کانادا کافی است با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.