نظام آموزشی در مدارس سوئیس

کشور سوئیس برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشور خودمان ایران، دارای یک سیستم آموزشی یکپارچه با قوانین یکسان نیست. این که چه زمان، چطور و چگونه آموزش‌ها صورت بگیرد و برنامه آموزشی چیده شود بسته به شرایط هر استان که به اصطلاح کانتون خوانده می­شود متفاوت است. زمان شروع سال تحصیلی در هر استان متفاوت است. مفاد درسی که تدریس می­شود و برنامه آموزشی نیز شامل این قانون می­‌شود.

نحوه ارزیابی دانش آموزان در مدارس سوئیس

آ­نچه که در تمامی مدارس و دانشگاه های سوئیس یکسان است نمره ارزیابی است. نمرات ارزیابی دانش آموزان و دانشجویان از 6 نمره محاسبه می­‌شود. نمره 4 به بالا نمرات خوب و عالی و پائین تر از آن نمره ضعیف محسوب می­گردند. نمره 4 نمره مرزی و به اصطلاح قبولی تلقی می­شود.

مقاطع تحصیلی در مدارس سوئیس

1. آموزش ابتدایی

آموزش در مدارس ابتدایی سوئیس

در اغلب استان ها یا کانتون های کشور سوئیس آموزش ابتدایی شامل مقطع مهدکودک و ابتدایی می­شود. تحصیلات ابتدایی در همه استان ها اجباری است. کودکانی که وارد دوره مهدکودک می­شوند با آداب و رسوم و فرهنگ کشور سوئیس آشنا می­شوند. تا حدودی با زبان های دیگر نیز آشنایی پیدا می­کنند. مهارت های اجتماعی اولیه را فرا می­گیرند و تا حدودی با پایه ریاضیات و اصول اولیه خواندن و نوشتن آشنا می­شوند. اکثر این آموزش ها با بازی و موسیقی همراه است. این دوره حدودا 2 سال زمان می­برد. پس از دوره مهدکودک دانش آموز 6 سالگی وارد دوره ابتدایی می­شود.

2. آموزش متوسطه

آموزش متوسطه در مدارس سوئیس

برنامه آموزشی کشور سوئیس در دوره متوسطه برای دانش آموزان دو مرحله است. این دوره ها دبیرستان دوره اول و دبیرستان دوره دوم هستند.

تحصیل در دوره اول دبیرستان از 11 تا 12 سالگی دانش آموز شروع و 3 الی 4 سال زمان خواهد برد.

پس از به پایان رسیدن موفقیت آمیز تحصیل در این دوره، دوره اجباری آموزش به پایان خواهد رسید و دانش آموز می­تواند در صورت تمایل به ادامه تحصیل در دوره دوم نیز بپردازد. در زیر در مورد این دو دوره صحبت خواهیم کرد.

الف) دبیرستان دوره اول

مدارس این دوره معروف به Gymnasiums و یا Kantonsschule هستند. دانش آموزان در این دوره تحصیلی دو زبان رایج در کشور سوئیس و در کنار آن زبان انگلیسی را فرا می­گیرند. درس های اصلی و تجربی مانند علوم تجربی، ریاضیات، زیست شناسی، جغرافیا و فیزیک از مفاد اصلی درسی در این دوره است.

در کنار این دروس هنر و طراحی، موسیقی، تاریخ، تربیت بدنی، ادبیات و … نیز آموزش داده می­شود. نمراتی که به دانش آموزان در این دوره داده می­شود درست مانند مابقی دوره های تحصیلی در سوئیس از 1 تا 6 نمره است. ارزیابی دانش آموزان در پایان سال تحصیلی و از طریق امتحان صورت می­گیرد و دانش آموزانی که نتوانند نمرات قبولی کسب کنند باید آموزش در آن سال تحصیلی را مجدداً تکرار کنند.

ب) دبیرستان دوره دوم

همانطور که گفته شد تحصیل در این دوره آموزشی اجباری نیست و دانش آموزان برای آن که بتوانند شغل آینده خود را انتخاب نمایند وارد یکی از سه مدرسه فنی و حرفه­ای، کارشناسی و یا دبیرستان تخصصی می­شوند. در مورد این مدارس و ویژگی­هایش در زیر خواهید خواند.

1- دبیرستان فنی و حرفه ای

 

تحصیل در مدارس فنی و حرفه ای در سوئیس

اکثر دانش آموزان سوئیسی تمایل دارند تا در دبیرستان فنی و حرفه­ای تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در این دوره 2 تا 4 سال زمان می­گیرد و دانش آموزان در این مقطع به یادگیری مهارت هایی منحصر به فرد می­پردازند. دانش عملی همراه با مهارت، امکان دریافت دیپلم VET و تحصیل در مقاطع بالاتر از مزایای تحصیل در این دوره فنی و حرفه­ای است.

2- دبیرستان کارشناسی

در دبیرستان کارشناسی دروسی تدریس می­شوند که همانند و مشابه دروس دوره اول دبیرستان است. ولی موضوعات درسی مانند حقوق و اقتصاد به این مجموعه دروس اضافه می­شود. حدوداً 30 درصد از دانش آموزان سوئیسی تمایل دارند در این دوره تحصیل خود را ادامه دهند.

برای ثبت نام در این دبیرستان عملکرد دانش آموزان در دوره قبلی ملاک قرار می­گیرد. تحصیل در این دوره در استان های مختلف متفاوت است و از 3 تا 6 سال به طول می­انجامد. پس از اتمام دوره تحصیلی دانش آموزان در یک آزمون شرکت می­کنند و یک مقاله ارائه خواهند کرد. پس از قبولی در این دو مرحله گواهینامه Matura به آنان اعطا می­گردد و مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایالتی، موسسات فناوری و دانشگاه های تربیت معلم می­شوند.

3- دبیرستان تخصصی

دبیرستان 3 سال زمان می­برد. این دبیرستان دانش آموزانی که دوره اول دبیرستان را با موفقیت به پایان برده­اند برای کار و تحصیل در رشته های مراقبت درمانی و بهداشتی، فعالیت های اجتماعی، آموزشی و پرورشی آماده می­کند. مفاد درسی که به دانش آموز آموزش داده می­شود مطابق با شغلی است که دانش آموز انتخاب می­کند.

نمرات دانش آموزان نیز راهی برای سنجش و ورود آنها به سال تحصیلی بعدی است. در صورت مردود شدن در یک سال تحصیلی آن سال باید مجدداً توسط دانش آموز سپری شود. در انتهای دوره دانش آموز در آزمون نهایی شش مورد از موضوعات انتخابی خود شرکت می­کند و پس از قبولی به وی گواهی پایان تحصیل اعطا می­گردد. پس از قبولی دانش آموز می­تواند تحصیلات خود را در کالج های PET ادامه دهد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

انواع مدارس در سوئیس

مدارس خصوصی

 

تحصیل در مدارس خصوصی سوئیس

حدود 5 درصد از کل دانش آموزان این کشور در مدارس خصوصی سوئیس تحصیل می­کنند. اکثر این دانش آموزان مهاجرانی هستند که به قصد ادامه تحصیل به کشور سوئیس آمده­اند. مدارس خصوصی این کشور از امکانات رفاهی و آموزشی بسیار بالایی برخوردار است. تعداد کم دانش آموزان در هر کلاس نیز به افزایش کیفیت آموزش در این مدارس کمک بزرگی کرده است.

مدارس بین المللی

این مدارس برای تحصیل مهاجرین و دانش آموزانی که از دیگر کشورها برای تحصیل به سوئیس آمده­اند ساخته و فراهم شده است.

مدارس دولتی محلی

هزینه تحصیل در این مدارس کاملاً رایگان است و تنها سوئیسی و اتباع این کشور مجاز به تحصیل در این مدارس هستند. دولت هزینه این مدارس را به طور کامل تقبل کرده است و تا آخرین مقطع تحصیلی تحصیل در این مدارس رایگان است.

مدارس دوزبانه

کشور سوئیس چهار زبان آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و رومانش را به عنوان زبان رسمی می­شناسد. در اکثر مدارس این کشور تاکید می­شود که حداقل دو زبان در کنار هم به دانش آموز در حین تحصیل آموزش داده شود. در این بین مدارسی نیز وجود دارد که این کار را به طور تخصصی تر پی گرفته­اند.

مدارس شبانه روزی

 

تحصیل در مدارس شبانه روزی در سوئیس

دانش آموزان با حضور در این مدارس امکانات رفاهی و تحصیلی بسیار بالایی را دریافت می­کنند. امکان اقامت دانش آموز در بهترین اقامتگاه ها و خوابگاه ها و همچنین دسترسی به امکانات آموزشی و تفریحی بی نظیر و همچنین آموزش زبان های مختلف از امکانات بسیار خوب مدارس شبانه روزی در کشور سوئیس هستند.

هزینه تحصیل در مدا‌رس سوئیس

مدارس سوئیس با توجه به امکانات آموزشی فوق العاده و جانبی ممکن است سالانه بین 50 هزار تا 150 هزار فرانک سوئیس جهت تحصیل دانش آموزان دریافت ­کنند.

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس شامل شهریه مدارس، کتاب و لوازم التحریر، کلاس های فوق العاده آموزشی، آموزش های اضافی و وسایل آموزشی، هزینه های رفاهی شامل خوراک و آموزش های جانبی مانند آموزش اسکی و هزینه های بیمه دانش آموزی و … می­شود. همانطور که گفته شد آموزش های ورزشی تا حد حرفه­‌ای و یادگیری 2 یا 3 زبان از جمله امکانات آموزش در مدارس سوئیس است. قابل توجه است که هزینه اضافه‌­ای جهت آموزش زبان دریافت نمی­شود و یادگیری زبان از الزامات مدارس سوئیس است.

به عنوان مثال چند مدرسه معروف را با هزینه های سالانه شهریه بررسی خواهیم کرد:
نام مدرسهبازه سنی دانش آموزانشهریه سالانه
کالج DeLaman5 تا 10 سال42000 فرانک سوئیس
مدرسه Ecole School Ecole d’Humanite8 تا 14 سال50000 فرانک سوئیس
مدرسه Lyceum Alpinum Zuoz11 تا 18 سال24000 فرانک سوئیس
مدرسه سنت جورج6 تا 18 سال40000 فرانک سوئیس
دانشکده آمریکایی TASIS6 تا 18 سال36000 فرانک سوئیس

البته باید هزینه های زندگی را نیز در کنار هزینه های تحصیل دانش آموز در نظر گرفت. هزینه های زندگی با توجه به سرانه درآمد افراد در این کشور (که بالاتر از متوسط بسیاری از کشورهای دیگر است) و رفاه موجود امری طبیعی است. همانطور که گفته کشور سوئیس از کشورهای بسیار ثروتمند، آرام و با ثبات بسیار بالای اقتصادی است.


همچنین بخوانید:


شرایط تحصیل در مدار‌س سوئیس

 

تحصیل در مدارس سوئیس

شرایط تحصیل در مدارس سوئیس بسته به نظام تحصیلی (دولتی یا خصوصی) و سطوح آموزشی مختلف ممکن است متغیر باشد. برای اینکه بتوانید شرایط تحصیل در مدارس این کشور را بهتر متوجه شوید، نیازمند بررسی شرایط هر نظام تحصیلی هستید. در ادامه به برخی از شرایط مهم اشاره می‌شود:

 • ملیت: مدارس دولتی در ابتدایی و متوسطه عمومی معمولا برای دانش‌آموزان محلی به صورت رایگان هستند. اما برای دانش‌آموزان خارجی یا افرادی که در سوئیس مقیم هستند، هزینه‌های مدرسه و خدمات دیگر پرداخت می‌شود
 • نمرات و زبان: برای ثبت نام در مدارس دولتی، نمرات دانش‌آموزان در مراحل قبلی تحصیلی و مهارت زبان ممکن است اهمیت داشته باشد. ممکن است برخی از مدارس بخواهند دانش‌آموزان خارجی در آزمون ورودی زبان شرکت کنند
 • شهریه و هزینه‌ها: در مدارس خصوصی، شهریه یکی از مهم‌ترین عوامل است. همچنین، هزینه‌های مسکن، خدمات تحصیلی و فعالیت‌های اضافی نیز باید مورد نظر قرار گیرند
 • پروسه ثبت نام: ثبت نام در مدارس خصوصی معمولا نیازمند پر کردن فرم ثبت نام و مصاحبه است. برخی مدارس ممکن است از داوطلبان بخواهند تا نمونه‌هایی از کارنامه تحصیلی و توصیه‌نامه‌های خود را ارائه دهند
 • سن دانش‌آموزان: سن دانش‌آموزان بر اساس سیستم تحصیلی سوئیس و سطح تحصیلات مد نظر ممکن است متغیر باشد. برخی از مدارس به تفاوت‌های سنی توجه می‌کنند
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در مدا‌رس سوئیس

در زیر لیستی از این مدارک آورده شده است. البته بسته به شرایط و مدرسه موردنظر ممکن است برخی از این موارد متفاوت باشد یا ارائه مدرکی علاوه بر این مدارک الزامی باشد.

 

مدارک لازم برای تحصیل در سوئیس

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماهه
 • کپی از پاسپورت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی سوئیس
 • عکس با استانداردهای ذکر شده در پاسپورت
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدارک و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی دانش آموز
 • گواهی قبول در آزمون زبان
 • رضایت نامه از طرف مادر و پدر دانش آموز
 • شناسنامه و مدارک هویتی

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس سوئیس

مراحل تحصیل در مدارس سوئیس عبارت اند از:

 1. جستجوی مدرسه: ابتدا باید مدارس مورد علاقه خود را پیدا کنید. می‌توانید از منابع آنلاین، مشاوران تحصیلی یا دیگر دانش‌آموزان برای یافتن مدارس مناسب در سوئیس استفاده کنید
 2. تماس با مدرسه: پس از انتخاب مدرسه، با آن تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی درباره فرآیند پذیرش و مدارک مورد نیاز بدست آورید. ممکن است مدرسه بخواهد شما را به مشاور تحصیلی خود معرفی کند یا یک فرم درخواست تحصیل در مدارس سوئیس را برای شما ارسال نماید
 3. تکمیل فرم درخواست: بعد از دریافت فرم درخواست، آن را با دقت تکمیل کنید. این فرم شامل اطلاعات شخصی، تحصیلات قبلی، تجربیات و هرگونه مهارت و استعداد خاص است
 4. ارسال مدارک: پس از تکمیل فرم درخواست، باید مدارک مورد نیاز را به مدرسه ارسال کنید. این مدارک ممکن است شامل گواهی‌های تحصیلی قبلی، ترجمه مدارک، روابط عمومی و توصیه‌نامه‌ها، مدارک هویت و مدارک مالی باشد
 5. آزمون ورودی: برخی مدارس ممکن است از دانش‌آموزان بخواهند برای تحصیل در مدارس سوئیس در آزمون ورودی شرکت کنند. این آزمون معمولا شامل مواردی مانند زبان، ریاضیات و موضوعات دیگر می‌شود
 6. اخذ پذیرش از دانشگاه: بعد از طی مراحل بالا می‌توانید از مدرسه مورد نظر پذیرش تحصیلی را دریافت کنید
 7. پرداخت شهریه: پیش از اقدام برای ویزا لازم است شهریه حداقل یک ترم مدرسه را پرداخت کنید تا نامه پذیرش شما صادر شود
 8. اقدام برای ویزا: بعد از پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش تحصیلی می‌توانید برای ویزای دانش آموزی سوئیس اقدام کنید

بهترین مدارس سوئیس

لیست بهترین مدارس سوئیس، مقاطع تحصیلی آنها و نیز شهریه آنها به صورت زیر است:

نام مدرسهنوع مدرسهمقاطع تحصیلیشهریه سالانه
مدرسه Schaffhausenروزانه | شبانه روزیاز پایه 1 تا 1256.180 فرانک
مدرسه Rosenbergشبانه روزیاز پایه 1 تا 13140.000 فرانک
مدرسه Le Roseyروزانه | شبانه روزیاز پایه 3 تا 12144.900 فرانک
مدرسه Aiglonروزانه | شبانه روزیاز پایه 5 تا 13140.000 فرانک
مدرسه Lyceum Alpinum Zuozروزانه |شبانه روزیاز پایه 7 تا 12108.850 فرانک

لیست سایر مدارس سوئیس

در ادامه لیستی از سایر مدارس سوئیس ارائه می‌شود که برخی از آنها شهریه نسبتا اقتصادی نیز دارند:

نام مدرسهنوع مدرسهمقاطع تحصیلیشهریه سالانه
مدرسه Monte Rosaروزانه | شبانه روزیاز پایه 6 تا 1374.000 فرانک
مدرسه La Garenneروزانه | شبانه روزیاز کودکستان تا پایه 13115.000 فرانک
مدرسه ENSRروزانه | شبانه روزیاز پایه 5 تا 1274.600 فرانک
مدرسه LASروزانه | شبانه روزیاز پایه 7 تا 12120.000 فرانک
کالج Saint-Charlesروزانه | شبانه روزیاز پایه 5 تا 1285.000 فرانک
مدرسه TASISروزانه | شبانه روزیاز کودکستان تا پایه 12100.500 فرانک
مدرسه بین‌المللی مونتروروزانه | شبانه روزیپایه 11 و 1267.000 فرانک
مدرسه Le Roseyروزانه | شبانه روزیاز پایه 3 تا 12144.900 فرانک
مدرسه Rosenbergشبانه روزیاز پایه 1 تا 13140.000 فرانک
کالج Lemanشبانه روزیاز پایه 6 تا 12102.700 فرانک
مدرسه Brillantmontروزانه | شبانه روزیاز پایه 8 تا 12103.500 فرانک
کالج Beau Soleilشبانه روزیاز پایه 6 تا 12171.090 فرانک
مدرسه St.Georgeروزانه | شبانه روزیاز پایه 6 تا 13115.520 فرانک
مدرسه Ecole d Humaniteروزانه | شبانه روزیاز پایه 8 تا 1273.000 فرانک
مدرسه Schaffhausenروزانه | شبانه روزیاز پایه 1 تا 1256.180 فرانک

مدرسه ایرانی در سوئیس

 

مدرسه ایرانی در سوئیس

در حال حاضر، تنها مدرسه ایرانی که در سوئیس وجود دارد و خدمات تحصیلی را به ایرانیان ارائه می‌دهد، مدرسه ایرانیان ژنو است. این مدرسه یک مدرسه دولتی می‌باشد و طبق استانداردها و قوانین نظام آموزشی سوئیس عمل می‌کند. سالانه بیش از 600 دانش‌آموز و متقاضی در دو مقطع تحصیلی دبستان و متوسطه دوم در مدرسه ایرانیان ژنو مشغول به تحصیل می‌شوند. یکی از ویژگی‌های بارز این مدرسه، برنامه‌ریزی است.

در این مدرسه، برای تمامی دانش‌آموزان برنامه‌ریزی درسی و تحصیلی کامل و دقیق انجام می‌شود و دانش‌آموزان موظف هستند که تکالیف خود را در منزل انجام دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های این مدرسه، کنترل دقیق زمان ورود و خروج از مدرسه است که باعث افزایش امنیت دانش‌اموزان می‌شود. همچنین، مدرسه ایرانیان ژنو سرویس رفت و آمد اختصاصی را نیز برای دانش‌آموزان فراهم کرده تا تحصیل در مدارس سوئیس را به یک تجربه منحصربه‌فرد برای آن‌ها تبدیل کند.

قوانین مدارس سوئیس

قوانین مدارس در سوئیس بر اساس نظام تحصیلی و سطح تعلیم متغیر بوده و ممکن است بین مدارس دولتی و خصوصی تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی، بسیاری از قوانین بین مدارس مشترک هستند. در ادامه، به برخی از قوانین مهم مربوط به مدارس سوئیس اشاره می‌کنیم تا بتوانید تجربه خوبی از تحصیل در مدارس سوئیس داشته باشید:

 • حضور منظم و وقت شناسی: حضور منظم معمولاً در مدارس سوئیس اجباری است. از دانش‌آموزان انتظار می‌رود که در کلاس‌ها به‌موقع و منظم شرکت کنند، مگر اینکه دلایل موجهی برای غیبت وجود داشته باشد، مانند بیماری یا شرایط اضطراری خانوادگی.
 • احترام به کارکنان: از دانش آموزان انتظار می رود که به معلمان، مدیران و سایر کارکنان مدرسه احترام بگذارند. رفتار اخلالگرانه یا بی احترامی به کارکنان مدرسه معمولا قابل تحمل نیست.
 • نظم و انضباط: مدارس سوئیس اغلب رویه های انضباطی مشخصی برای رسیدگی به نقض قوانین دارند. این ممکن است شامل اخطارهای شفاهی، تعلیق یا سایر اقدامات انضباطی باشد.
 • صداقت: صداقت در مدارس سوئیس بسیار ارزشمند است. سرقت ادبی، تقلب، یا موارد مشابه آنها معمولاً قابل تحمل نیست و ممکن است منجر به اقدامات انضباطی شود.
 • پوشیدن لباس مناسب: در حالی که برخی از مدارس سوئیس ممکن است کد لباس خاصی داشته باشند، به طور کلی کد لباس سختگیرانه ای در مدارس سوئیس وجود ندارد. با این حال، از دانش آموزان انتظار می رود که لباسی متناسب با محیط آموزشی بپوشند.
 • استفاده از دستگاه های الکترونیکی: بسیاری از مدارس سوئیس سیاست هایی در مورد استفاده از موبایل، تبلت و لپ تاپ در طول کلاس دارند. ممکن است از دانش‌آموزان خواسته شود که دستگاه‌های الکترونیکی خود را در طول درس خاموش یا سایلنت کنند تا حواس‌پرتی را به حداقل برسانند.
 • پرهیز از آزار و اذیت: مدارس سوئیس متعهد به ارائه یک محیط آموزشی ایمن و عاری از قلدری، آزار و اذیت و تبعیض هستند. معمولاً خط‌ مشی‌ها و رویه‌هایی برای رسیدگی به موارد قلدری یا آزار و اذیت وجود دارد.
 • سلامت و ایمنی: مدارس سوئیس سلامت و ایمنی دانش آموزان و کارکنان را در اولویت قرار می دهند. این شامل رعایت پروتکل های ایمنی در مواقع اضطراری، ترویج عادات سبک زندگی سالم و فراهم کردن یک محیط آموزشی تمیز و بهداشتی است.
 • فعالیت های فوق برنامه: شرکت در فعالیت های فوق برنامه مانند ورزش، باشگاه ها و رویدادهای فرهنگی ممکن است در برخی از مدارس سوئیس تشویق یا حتی اجباری باشد. این فعالیت ها می تواند به رشد و رفاه کلی دانش آموزان کمک کند.

لباس فرم مدارس سوئیس

 

برای تحصیل در مدارس سوئیس، شناخت لباس فرم مدارس نیز مهم است. لباس فرم در مدارس سوئیس ممکن است بسته به نوع مدرسه (دولتی یا خصوصی) و سطح تحصیلات متفاوت باشد. اما در برخی از مدارس سوئیس، لباس فرم برای دانش‌آموزان الزامی است. در ادامه، برخی از ویژگی‌ها و مشخصات لباس فرم مدارس سوئیس را ذکر می‌کنیم:

 • کلاه‌های مخصوص: برخی از مدارس دولتی لباس فرم را به همراه یک کلاه مخصوص ارائه می‌دهند که دانش‌آموزان برای حفظ گرمای سر می‌توانند از آن استفاده کنند
 • پیراهن یا لباس مناسب: لباس فرم معمولا شامل یک پیراهن یا لباس مناسب با رنگ و طرح خاصی است که توسط مدرسه مشخص می‌شود
 • پاپوش: دانش‌آموزان برای لباس فرم معمولا از پاپوش یا کفش‌های مناسب و رسمی استفاده می‌کنند
 • لباس فرم خاص: مدارس خصوصی ممکن است یک لباس فرم خاص و با طراحی‌های منحصربه‌فرد داشته باشند که از همان مدرسه یا از مغازه‌های خاص خریداری می‌شوند
 • کمربند یا کراوات: برای تحصیل در مدارس سوئیس، ممکن است که برخی از مدارس خصوصی به دانش‌آموزان توصیه کنند که از کمربند یا کراوات همراه با لباس فرم خود استفاده نمایند

اقامت والدین از طریق تحصیل فرزندان در سوئیس

برخلاف اکثر کشورها امکان دریافت اقامت دائم کشور سوئیس برای والدین دانش آموزانی که در این کشور به تحصیل مشغولند وجود ندارد. اما پدر و مادر دانش آموزان می­توانند ویزای سوئیس سه ماهه جهت دیدار با فرزند خود در کشور سوئیس اخذ کنند. خود دانش آموز نیز پس از 10 سال اقامت قانونی و تحصیل در کشور سوئیس می­تواند جهت دریافت پاسپورت سوئیس و اقامت دائم این کشور درخواست دهد که احتمال قبولی این درخواست بسیار بالاست.

سوالات متداول درباره تحصیل در مدارس سوئیس

خیر، نیاز به پرداخت شهریه است؛ میزان شهریه بسته به نوع مدرسه انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.

خیر، امکان دریافت اقامت دائم برای والدین دانش آموزان حین تحصیل وجود ندارد. والدین می توانند با ویزای دیدار (به مدت 3 ماه) در کنار فزرند خود باشند.

پس از 10 سال اقامت قانونی و تحصیل در کشور سوئیس می­توان جهت دریافت پاسپورت سوئیس و اقامت دائم این کشور درخواست داد.

داشتن قیم یا سرپرست؛ لازم به ذکر است در مدارس شبانه روزی خود مدارس به عنوان قیم و سرپرست دانش آموز هستند.

مدارس سوئیس با توجه به امکانات آموزشی فوق العاده و جانبی سالانه بین 50 هزار تا 150 هزار فرانک سوئیس جهت تحصیل دانش آموزان دریافت ­کنند.

جمع بندی

به طور کلی، تحصیل در مدارس سوئیس یک انتخاب عالی برای والدینی است که می‌خواهند فرزندان آن‌ها در محیطی آرام، امن و شاداب تحصیل کنند. سطح آموزش در مدارس سوئیس بسیار بالا می‌باشد و پس از اتمام دوره تحصیلی، دانش‌آموزان برای شرکت در کلاس‌های دانشگاهی آمادگی لازم را به‌دست می‌آورند. در صورتی که قصد اپلای برای مدارس سوئیس یا کشورهای دیگر را دارید، می‌توانید از خدمات شرکت مهاجرتی بینا اپلای استفاده کنید. کارشناسان خبره ما با ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم در خصوص مهاجرت تحصیلی، به شما کمک می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به کشور مورد نظر خود مهاجرت کنید.