اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در سوئیس را دارید و به اطلاعاتی در مورد تحصیل کارشناسی در سوئیس نیاز دارید، قطعا مطالب این صفحه که توسط کارشناسان موسسه بینا آماده شده، به شما کمک خواهد کرد.

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بوده و جمعیتی حدود 8.5 میلیون نفر دارد و شهر برن پایتخت این کشور است. زبان های ایتالیایی، آلمانی، فرانسه، رومانیایی و انگلیسی در این کشور رواج دارد. سوئیس طبیعت بسیار زیبا و دیدنی داشته و بهترین ساعت ها و پنیرهای جهان در این کشور تولید می شوند. کشور سوئیس کشوری فدرالی و کنفدراسیونی در غرب اروپا بوده و وسعتی معادل 41 هزار کیلومتر دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس

واحد پولی سوئیس فرانک سوئیس بوده و ارزش هر فرانک سوئیس برابر با 1.04 دلار آمریکا است. دین رسمی در این کشور مسیحیت بوده و از شهرهای مهم سوئیس می توان زوریخ، ژنو، لوزان و بازل را نام برد که نام برخی از این شهرها در مذاکرات سیاسی بسیار پرتکرار بوده که نشان دهنده‌ی اهمیت کشور سوئیس است. همچنین این کشور در حوزه‌ی شنگن واقع شده که امتیاز خوبی برای ساکنین و تبعه‌های آن کشور محسوب می شود.

تحصیل در سوئیس

افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل کارشناسی در سوئیس و همین طور در سایر مقاطع تحصیلی هستند، زیرا که این کشور سیستم آموزشی سطح بالایی دارد. با کمی بررسی متوجه می شویم که بیشترین تعداد جوایز نوبل متعلق به کشور سوئیس است. برای متقضیان تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس امکان استفاده از بورسیه نیز وجود دارد. استفاده از آموزه‌های رشته مدیریت آموزشی در خارج از کشور و مخصوصا در سوئیس کیفیت آموزش را در این کشور بسیار بالا برده است. همچنین یکی از بالاترین سطوح کیفیتی زندگی در جهان متعلق به کشور سوئیس است. مزایای تحصیل در سوئیس این کشور را به یکی از پر تقاضاترین مقصدها برای تحصیل دانشجویان از سراسر دنیا تبدیل کرده است. این کشور از متقاضیان تحصیل در تمامی مقاطع استقبال نموده و کشور دانشجوپذیری است، همچنین امکان بورسیه در مقطع دکترا در سوئيس به محبوبیت این کشور برای دانش جویان افزوده است. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند، تحصیل در مقطع کارشناسی را در این کشور شروع کنند و پس از آن در مقاطع بالاتر نیز در همین کشور ادامه تحصیل دهند. حتی تحصیل در مدارس سوئیس نیز متقاضی بسیار زیادی در دنیا دارد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

تحصیل کارشناسی در سوئیس با بورسیه تحصیلی

علاقه‌مندان تحصیل در سوئیس خواهان این هستند که بتوانند بورسیه تحصیلی را دریافت نمایند، ولی برای تحصیل کارشناسی در سوئیس و همچنین پذیرش در  کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی وجود ندارد.

با اینکه در این کشور بورسیه‌های تحصیلی به میزان زیادی ارائه می شود، اما برای دریافت این بورسیه‌ها شخص باید دارای رزومه بسیار عالی، نمرات خوب و همچنین سطح بالایی در زبان باشد.

بورسیه تحصیلی در این کشور در دو نوع دولتی و غیردولتی ارائه می شود. در بورسیه‌های دولتی که با همکاری چند کشور مشترک‌المنافع فراهم  می شود، کمک هزینه‌های بلیط هواپیما، مسکن و همچنین بیمه‌های درمانی در کنار تحصیل رایگان به دانشجویان ارائه می شود. بورسیه‌های غیر دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی تا مبلغ ۶۰ هزار فرانک را برای دانشجویان متقاضی تامین می کنند.

مطلب پیشنهادی:

معرفی دانشگاه های سوئیس

 • دانشگاه بازل (University of Basel)
 • دانشگاه برن (University of Bern)
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Fribourg)
 • دانشگاه ژنو (University of Geneva)
 • دانشگاه لوزان (University of Lausanne)
 • دانشگاه لوکرن (University of Lucrene)
 • دانشگاه نوشاتل (University of Neuchâtel)
 • دانشگاه سنت گالن (University of St. Gallen)
 • دانشگاه زوریخ (University of Zurich)
 • دانشگاه دلاسویزرا ایتالیانا (Università della Svizzera italiana)
 • دانشگاه EPFL Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)
 • دانشگاه ETHZ Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETHZ)
 • دانشگاه (IHEID) Graduate Institute of International and Development Studies
 • دانشگاه فنی و حرفه ای سوئیس غربی (University of Applied Sciences Western Switzerland)
 • دانشگاه فنی و حرفه ای برن (Bern University of Applied Sciences)   
 • دانشگاه فنی و حرفه ای سوئیس شرقی (University of applied Sciences Eastern Switzerland)
 • دانشگاه فنی و حرفه ای و هنر سوئیس جنوبی (University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland)
 • دانشگاه تربیت مدرس (Universities of teacher Education)
برترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی در سوئیس

برترین دانشگاه‌های دوره‌ی کارشناسی در سوئیس

در این قسمت به معرفی برترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی در سوئیس خواهیم پرداخت:

این موسسه در واقع بهترین دانشگاه زوریخ و یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی است. طبق رتبه بندی سازمان جهانی QS این دانشگاه در ششمین جایگاه بین دانشگاه‌های برتر جهان ایستاده است، شگفت زده می شوید، اگر بدانید تا به حال ۲۱ نفر از فارغ التحصیلانش موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. این دانشگاه دارای دو شعبه است که یکی از آن‌ها در مرکز زوریخ و دیگری در اطراف شهر هستند که در مجموع حدود 19 هزار دانشجو در این دو شعبه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه در رشته مهندسی، فنی و رشته علوم طبیعی به ترتیب در رتبه ۵ و ۶ QS قرار دارد.

این دانشگاه در سال ۱۸۵۳ تاسیس شده است و دومین موسسه تکنولوژی فدرال در سوئیس است. این دانشگاه در رنکینگ QS رتبه ۱۸ را دارد و در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی هم به ترتیب در رتبه ۱۲ و ۱۱ قرار دارد.

اغلب دوره هایی که در این دانشگاه تدریس می شود به زبان فرانسوی است، چرا که لوزان بخش فرانسوی زبان سوئیس است هر چند که تعداد کمی از دوره‌ها هم به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. این دانشگاه تقریبا به اندازه‌ی نیمی از موسسه فدرال زوریخ وسعت دارد و در آن بیش از ۱۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.

دانشگاه زوریخ بزرگ ترین دانشگاه شهر زوریخ بوده و حدود 25 هزار دانشجو را در خود جای داده است و قابل ذکر است که این دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های سوئیس بیشترین تنوع رشته‌ها را دارد. این دانشگاه رتبه‌ی 76 ام در کل دنیا را به خود اختصاص داده و دانشکده‌هایش در سر تا سر شهر زوریخ پراکنده هستند. دوره‌های لیسانس بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود، اما در بعضی از دانشکده‌ها هم زبان انگلیسی رایج است. در دوره لیسانس، تنها رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی است که کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شود.

هزینه های پذیرش دوره‌ی لیسانس در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف تحصیلی حتی تحصیل کارشناسی در سوئیس که مد نظر ماست الزام به پرداخت شهریه داشته و میزان این شهریه وابسته به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته متفاوت خواهد بود. تخمین هزینه نشان می دهد برای تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های دولتی سالیانه بین 800 تا 1,300 یورو و تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و بین‌المللی در سوئیس هزینه ای بین 1,500 تا 16,000 یورو در سال باید توسط دانشجو پرداخته شود.

هزینه زندگی در سوئیس برای یک نفر در هر ماه بسته به سبک زندگی و هزینه‌های شخصی از 650 تا 2,500 یورو متغیر خواهد بود؛ لازم به ذکر است که هزینه اجاره مسکن در سوئیس (ماهیانه بین 450 تا 1,000 یورو) را باید به این مبلغ اضافه کرد. باید توجه داشت که دانشجویان موظف به پرداخت هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجو هستند که برایشان پرداخت هزینهای بین 250 تا 330 یورو پیش بینی می شود.

مزیت های تحصیل دوره‌ی لیسانس در سوئیس

تحصیل در سوئیس یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان بین‌المللی است؛ چرا که این کشور دارای تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌های جهان است. برای تحصیل کارشناسی در سوئیس باید ابتدا شما رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید و پس از آن به دنبال انتخاب مناسب دانشگاه باشید.

مزایای تحصیل دوره کارشناسی در سوئیس
از آنجا که شرایط پذیرش دانشگاه‌های سوئیس متفاوت می باشد باید دقت داشته باشید، دانشگاهی را انتخاب کنید که با شرایط شما سازگاری داشته باشد. درسوئیس خیلی از دانشگاه‌ها مدارک مربوط به آموزش‌های پاره وقت، آموزش‌های از راه دور، مدارک دریافتی از مدارس شبانه، آموزش‌های غیر حضوری و همچنین آموزش‌های فنی و حرفه ای را معتبر نمی دانند. از دیگر مزایای تحصیل در سوئیس این است که به علت تحصیل با زبان‌های مختلف در این کشور، دوره‌های آموزش زبان متفاوتی از قبیل انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز برای دانشجویان فراهم شده است و می توانند با گذراندن این دوره ها وارد مقطع لیسانس شوند. شرط معدل برای پذیرش در بعضی دانشگاه‌های سوئیس مهم است. در این مقطع برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک آیلتس با حداقل نمره‌ی 6 نیاز است. برای تامین بخشی از هزینه‌ها، دانشجو می تواند به مدت 10 تا 16 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهد. تحصیل کارشناسی در سوئیس نیازمند داشتن مدرک دیپلم معتبر می باشد. تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی در سوئیس براساس ضوابط اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی واحد اروپا) است. دوره لیسانس در سوئیس 3 سال به طول می انجامد در انتهای دوره به دانشجو مدرک لیسانس داده می شود و این مدرک مورد تایید وزارت علوم سوئیس است و البته در بسیاری از کشورهای دنیا اعتبار دارد.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

شرایط پذیرش دوره‌ی لیسانس در سوئیس

به علت داشتن رتبه­ های برتر جهانی، دانشگاه‌ های این کشور متقاضیان فراوانی از سراسر دنیا دارند؛ بنابراین، پذیرش در آن ها آسان نخواهد بود. برای پذیرش در دانشگاه­‌های سوئیس چهار مرحله پیش روی متقاضیان است که این چهار مرحله عبارتند از:

دانشگاه و رشته مورد نظر در کشور سوئیس
هر فرد برای پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های سوئیس ابتدا باید رشته¬‌ی موردنظر خود و سپس دانشگاهی را که شرایط مناسبی برای او دارد مشخص نماید. همچنین همانطور که اشاره به آموزش با زبان های مختلف در این کشور شد، متقاضی باید اطلاعات لازم راجع به زبان آموزشی رشته و دانشگاه موردنظر داشته باشد.
بررسی مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های سوئیس
روند پذیرش دانشگاه‌¬های سوئیس یکسان نبوده و وابسته به هر دانشگاه مسیر متفاوتی وجود دارد. هر دانشگاه در این کشور معیارهای مستقل و خاصی برای پذیرش دارد. متقاضیان برای آگاهی از جزییات پذیرش باید به طور مستقیم با دفتر پذیرش دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرند.
ارتباط مستقیم با دانشگاه
دانشجویان متقاضی برای اطلاع از جزییات ثبت نام، پذیرش، مهلت ارسال مدارک و اطلاعاتی از این قبیل باید به طور شخصی با دفتر پذیرش هر دانشگاه مکاتبه کنند تا اطلاعات دقیقی به دست بیاورند.
درخواست ویزای تحصیلی کشور سوئیس
بخش فدرال امور خارجه در اینترنت یک صفحه¬ برای اطلاع رسانی درمورد انواع ویزا¬های سوئیس، اقامت در سوئیس و مدارک مورد نظر برای درخواست و اخذ ویزا ایجاد کرده که متقاضیان می توانند با استفاده از آن از جزییات اخذ ویزا و اقامت اطلاعات کسب کنند.

مراحل پذیرش دوره‌ی لیسانس درسوئیس

چنانچه قصد تحصیل کارشناسی در سوئیس را دارید باید مراحل زیر راطی کنید:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • پرداخت هزینه‌ی ویزای تحصیلی
 • ارائه‌ی آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده به همراه نامه‌ی پذیرش دانشگاه و مدارک پرداخت هزینه‌ی تحصیلی به سفارت جهت اخذ ویزای تحصیلی

مدارک پذیرش دوره‌ی لیسانس در سوئیس

جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور و شروع به تحصیل کارشناسی در سوئیس ابتدا باید مدارک تحصیلی و هویتی خود را برای دانشگاه ارسال نمایید تا امکان اخذ پذیرش شما از آن دانشگاه بررسی شود. پس از آن که برای شما پذیرش دانشگاه صادر شد و نامه‌ی پذیرش برای شما ارسال شد، باید نامه پذیرش دانشگاه را همراه با سایر مدارک از جمله مدارک پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئیس به سفارت این کشور تحویل دهید و درخواست ویزای تحصیلی نمایید.

اگر شما موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئیس شوید، احتمال اخذ ویزای شما 90 درصد خواهد بود و این موضوع نکته مثبتی به حساب می آید. به منظور تحصیل در سوئیس و دریافت ویزای تحصیلی سوئیس داشتن و ارائه مدارک موردنیاز ضروری است. تحصیل در سوئیس نیازمند اخذ ویزای تحصیلی نوع D است و در ادامه مدارک لازم برای کسب این نوی ویزا معرفی  می شود:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۳ ماه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه‌ی انگیزه نامه
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • عکس با مشخصات پاسپورت
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • ۲ توصیه نامه از اساتید
 • تاییدیه داشتن سوپروایز
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رسید پرداخت حق ثبت نام
 • رسید تمکن مالی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • اسناد مربوط به پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئیس

تمام مدارک یا باید به زبان انگلیسی فرانسوی و یا ایتالیایی باشند، یا اگر به این زبان‌ها صادر نشده باشند، باید به زبان انگلیسی و فرانسوی ترجمه شوند.

شرایط کار در حین و پس از تحصیل کارشناسی در سوئیس

در هنگام تحصیل کارشناسی در سوئیس امکان پرداختن به کار دانشجویی برای داوطلبین وجود دارد؛ ولی باید توجه کرد مدت زمان این کار نمی تواند بیش از 16  ساعت در هفته باشد و همچنین دانشجو باید بتواند اثبات کند که کار کردن در هنگام تحصیل آسیبی به درس خواندن وی وارد نمی کند.

پس از فارغ‌التحصیلی فرصت کاریابی برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد.

در صورتی که موفق به استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید. همچنین امکان بهره گیری از دوره‌ی کار- تحصیل طی تحصیل کارشناسی در سوئیس وجود دارد که شرح این دوره در ادامه بیان می شود:

دوره کار - تحصیل در سوئیس

از بهترین دوره های تحصیلی در کشور سوئیس می توان به دوره کار – تحصیل اشاره کرد. این دوره ها به این علت کار – تحصیل نام گذاری شده که شما هم تحصیل می کنید و هم به کار می پردازید و درآمد خواهید داشت. این دوره‌ها با گارانتی کار همراه است. به این معنا که شما 6 ماه تحصیل می کنید و 6 ماه به کار می پردازید و در مدتی که مشغول به کار نیستید، شغل خود را از دست نمی دهید.

با حقوقی دریافتی در این دوره، تقریبا هزینه‌ای که بابت شهریه پرداخته اید به شما باز می گردد. حقوق این دوره چیزی در حدود ماهیانه 2000 فرانک سوئیس است. نکته قابل بیان درباره‌ی این دوره این است که شامل تمامی رشته ها نشده و تنها در رشته های مدیریت، مدیریت گردشگری، مهمانداری و MBA پذیرش دارند.

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار پس از تحصیل کارشناسی در سوییس

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار پس از تحصیل

دانش آموختگان می توانند برای دریافت ویزای جستجوی کار پس از پایان دوره‌ی تحصیل با اعتبار 6 ماه درخواست خود را اعلام نمایند.

شرایط اخذ ویزای همراه

شما فقط با داشتن ویزای نوع C می توانید برای تحصیل در کشور سوئیس شخصی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید. البته لازم به ذکر است که ویزای نوع C پس از 10 سال زندگی در این کشور قابل دریافت خواهد بود. بنابراین تنها راه باقی مانده اقدام از طریق دریافت ویزای کوتاه مدت یا همان B سوئیس است که امکان کار کردن با آن وجود نداشته و اعتبار آن نهایت یک سال زندگی کنار دانشجو خواهد بود.

سخن پایانی

در انتها با داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی تحصیل کارشناسی در سوئیس، تحصیل در این کشور بسیار مطلوب به نظر می رسد، ولی با موانعی همچون هزینه های بالا و نیاز به مدارک تحصیلی معتبری که سخت گیری خاصی درباره‌ی آن ها اعمال می شود چالش های قابل توجهی نیز دارد. شاید جالب باشد که بدانید طبق قرارداد جهانی درصورت بروز جنگ حتی در سراسر دنیا، کشور سوئیس از جنگ و ویرانی های آن مصون خواهد ماند.

مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های این کشور در سراسر دنیا مورد پذیرش بوده و استقبال خوبی از دانش آموختگان به عمل خواهد آمد، همچنین در دوره های آمورشی بالاتر، مانند دکترا بورسیه های خوبی به دانشجویان تعلق می گیرد که جای تامل برای متقضیان تحصیل در این کشور دارد. از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی در سوئیس می توان به  امنیت کامل اجتماعی در سوئیس، شرایط رفاهی عالی در سوئیس، تحصیل در در دانشگاه‌های معتبر جهان و اخذ اقامت بعد از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد که باعث می شود سختی هزینه های نسبتا بالا در این کشور زیبا را برای علاقه مندان و دانش جویان کم رنگ کند.

اگر شما نیز به دنبال یافتن فرصت طلایی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس و مهاجرت تحصیلی به سوئیس هستید، می توانید با کارشناسان و متخصصان حقوقی موسسه بینا در تماس باشید. این موسسه به عنوان یکی از مراکز برجسته در زمینه مهاجرت تحصیلی به سوئیس، برای قدم نهادن در این تصمیم بزرگ به شما کمک خواهد نمود.

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در سوئیس

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل 12 به بالا نیاز است، هر چند برخی از دانشگاه های معدل بالاتری نیاز دارند.

خیر، نیاز به پرداخت شهریه است. که میزان شهریه بسته به دانشگاه و رشته انتخابی خواهد بود.

برای تامین بخشی از هزینه‌ها، دانشجو می تواند به مدت 10 تا 16 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهد.

دانش آموختگان می توانند برای دریافت ویزای جستجوی کار پس از پایان دوره‌ تحصیل با اعتبار 6 ماهه درخواست خود را اعلام نمایند.