چرا کارشناسی ارشد در انگلیس

بریتانیا پس از ایالات‌متحده آمریکا دومین جایگاه را به عنوان بهترین و معروف ترین مقصد برای تحصیل به خود اختصاص داده است و ازآنجایی‌که دانشگاه‌های انگلستان سالانه بیش از 430 هزار دانشجوی بین‌الملل می‌پذیرند، بهترین انتخاب برای تحصیل در خارج کشور خواهد بود. همچنین دقت داشته باشید که سیستم مربوط به کارشناسی ارشد در انگلستان بسیار وسیع و متنوع است که می‌تواند به دانشجویان کمک بسیاری کند. در ادامه به بارزترین فواید تحصیل در انگلستان اشاره خواهیم کرد تا از آن‌ها مطلع شوید.

تحصیل در بهترین و برجسته ترین دانشگاه‌های سطح جهان

اسامی تعدادی از دانشگاه‌های انگلستان و بریتانیا در لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا دیده می‌شود و بسیاری از این دانشگاه‌ها پیشینه غنی و معتبر دارند. همچنین از آنجایی‌که نظام آموزش کشور انگلستان بسیار ممتاز و برجسته است، تحصیل در انگلیس و بخصوص تحصیل در دانشگاه‌های آن و کسب مدرک از آن‌ها می‌تواند اعتبار بالایی داشته باشد.

امکان استفاده از کمک‌هزینه‌های تحصیل

دانشگاه‌های انگلستان و بریتانیا برای دانشجویان خود کمک‌هزینه‌های گوناگونی را در نظر گرفته‌اند که در حال حاضر می‌توان به کمک‌هزینه‌هایی چون چونینگ (Chevening) و کمک‌هزینه‌های دانشجویی مشترک‌المنافع (Commonwealth) اشاره کرد. شما می‌توانید در صورت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان از این کمک‌هزینه‌ها استفاده کنید و شرایط بهتری را برای خود رقم بزنید.

اخذ مدارک معتبر بین‌المللی

دانشگاه‌های انگلستان در سراسر دنیا معتبر و قابل هستند. از همین جهت می‌توان گفت مدرکی که این دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند نیز مطمئن و معتبر هستند و در سراسر دنیا مدارک دانشگاه‌های انگلستان را می‌پذیرند. دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان را دارند، مسلما آینده شغلی و تحصیلی بهتری خواهند داشت.

با توجه به شرایط و مزیت‌هایی که در راستای تحصیل در این دانشگاه گفته شد، می‌توان گفت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان بهترین اتفاق برای یک دانشجو خواهد بود که می‌تواند از طریق آن شرایط کار و تحصیل خود را در بهترین حالت نگه دارد.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در انگلستان

در واقع می‌توان گفت سیستم متمرکزی برای بررسی درخواست‌هایی که در راستای تحصیل کارشناسی ارشد می‌شود، وجود ندارد و در اکثر مواقع فرد متقاضی (دانشجو) برای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور باید درخواست‌نامه‌ای که پر کرده است را مستقیما به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند.

البته توجه داشته باشید که در این راستا یک استثنا نیز وجود دارد و آن مربوط به دوره‌های تربیت معلم (Teacher Training Courses) می‌شود. در حقیقت دانشجوی چنین رشته‌ای می‌تواند از طریق یک سیستم متمرکز که UCAS Teacher Training نام دارد، درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند و پس از بررسی منتظر جواب بماند.

مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد در انگلیس

مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

با توجه به آنچه تا به اینجای مقاله گفته شد، می‌توان گفت تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان بسیار انتخاب مناسبی است و می‌تواند مزیت‌های بسیاری را به همراه داشته باشد؛ اما دقت داشته باشید که برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد در انگلستان باید مراحلی را طی کنید تا شرایط تحصیل برای شما فراهم شود. در ادامه برای شما مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد در انگلستان را ذکر خواهیم کرد تا از آن‌ها آگاه شوید.

آسان‌ترین راه که به‌طور معمول توسط دانشجویان انتخاب می‌شود، این است که درخواست پذیرش خود را به صورت آنلاین و از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر ارسال و سپس روند پیشرفت آن را بررسی کنند تا از آخرین اخبار مربوط به درخواست خود مطلع شوند.

باید متذکر شد که دانشگاه های انگلیس شرایط بررسی مخصوص به خود را برای پذیرش دانشجویان دارد و بررسی‌ها را در چارچوب زمانی مشخص انجام می‌دهند. به‌طور معمول مدت زمان دو هفته تا دو ماه طول می‌کشد تا یک درخواست بررسی و جواب داده شود.

همچنین لازم است که بدانید پس از دریافت و پذیرش اقدامات دیگری نیز وجود دارد که باید انجام دهید. در ادامه به صورت موردی این اقدامات را نام خواهیم برد.

 • دانشجو باید مدارکی را در راستای بیمه درمانی ارائه دهد و اگر بیمه معتبر نباشد باید مبلغی بین 70 تا 140 پوند را در ماه پرداخت کند.
 • انجام اقدامات لازم برای اخذ ویزای دانشجویی انگلستان
 • برای رفتن به برخی از دانشگاه‌ها باید اقدامی را به عنوان پیش ثبت‌نام انجام داد و پس از آن راهی دانشگاه شد.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

مدارک لازم برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

شما باید متناسب با هر دانشگاهی که تصمیم به تحصیل کارشناسی ارشد در آن دارید، مدارکی را آماده و ارسال کنید؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل فوق لیسانس در انگلستان باید مدارک زیر را حتما داشته باشند و آن‌ها را ارائه دهند.

 • پاسپورت
 • رزومه سوابق کاری
 • ریز نمرات دانشگاه
 • کپی مدرک کارشناسی یا مدرک معادل کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی با نمره ترجیحا بالای شش و نیم IELTS
 • توصیه نامه در صورت نیاز
 • رزومه سوابق کاری
 • مدارکی برای بانکی برای ساپورت مالی
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

هزینه‌های پذیرش دوره کارشناسی ارشد در برای تحصیل در انگلیس

هزینه‌های زندگی دانشجویی در انگلستان به عوامل گوناگونی چون محل زندگی، دانشگاه انتخابی، نوع اقامت، خرج و مخارج و سبک زندگی فرد بستگی دارد. مسلما طبیعی است که زندگی در یک شهر بزرگ مانند لندن بیشتر از هزینه زندگی در دیگر شهرها باشد؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت به‌طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور انگلستان ماهانه بین 900 تا 1000 پوند و سالانه حدود 10 تا 12 هزار پوند برآورد شده است که این مبلغ مربوط به هزینه‌های اقامت، مسکن، حمل و نقل، خورد و خوراک، بیمه و سایر موارد می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در انگلستان می توانید مقاله بینا اپلای را در این رابطه مطالعه کنید.

شرایط کار در حین و پس از تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

یکی از مسائلی که برای داوطلبان تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان سوال ایجاد می‌کند، این است که آیا امکان کار دانشجویی در انگلیس برای یک دانشجو مقطع فوق لیسانس وجود دارد یا نه؟! از این جهت باید گفت که یک دانشجوی کارشناسی ارشد می‌تواند در هفته در کنار تحصیل خود به اندازه 20 ساعت کار کند و در روزهای تعطیل به صورت تمام وقت به شغل خود مشغول شود.

دقت داشته باشید که یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند با حقوقی که از طریق کار دانشجویی به دست می‌آورد، هزینه‌های خود را تا حدودی پرداخت کند و نگرانی‌های مالی را برطرف سازد. حقوق دریافتی دانشجویی به موارد گوناگونی بستگی دارد که می‌توان به مقطع تحصیلی، شغل انتخابی، شرایط کاری و کارفرما اشاره کرد. البته به‌طور میانگین حقوق در نظر گرفته شده بین 7 تا 12 پوند به ازای هر ساعت کار است که به نظر مبلغ مناسبی خواهد بود.

در رابطه با یافتن شغل برای پس از دوران تحصیل نیز می‌توان گفت دانشجویان کارشناسی ارشد شرایط خوبی برای کار دارند و پس از آن که فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند به راحتی فعالیت خود را در زمینه‌های گوناگون شروع کنند. حتی می‌توان متذکر شد که افراد علاقه‌مند به یافتن شغل و زندگی در انگلیس می‌توانند با داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی در کوتاه‌ترین زمان شغل مورد نظر خود را پیدا و در ادامه ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. در این رابطه می‌توانید درباره شرایط کار در انگلیس مطالعه نمایید.

مزایا و معایب تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

مزایا و معایب تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

اخذ مدرک فوق لیسانس انگلیس می‌تواند یک امتیاز عالی برای دانشجویان باشد؛ به‌طوری که علاوه بر ایجاد موقعیت عالی شغلی و درآمد بالا، مزایای بسیار دیگری را نیز به همراه دارد. البته توجه داشته باشید که هر موضوعی علاوه بر مزیت، معایبی نیز دارد که در ادامه به هر دوی آن‌ها می‌پردازیم.

مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

 • اخذ مدرک مطمئن از برجسته ترین دانشگاه‌ها
 • بهره مندی از امکانات و تجهیزات عالی آموزشی
 • آموزش و یادگیری مطالب مختلف توسط برترین اساتید
 • در نظر گرفتن دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت برای ذخیره هزینه و زمان دانشجویان
 • امکان رفت و آمد آسان به ایران
 • اجازه کار دانشجویی در زمان تحصیل و کسب درآمد و پرداخت هزینه‌های زندگی
 • آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشور انگلستان
 • گسترش روابط اجتماعی به دلیل هم دانشجو شدن با دانشجویان اقصی نقاط دنیا
 • پیشرفت سطح زبان انگلیسی

معایب تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

به‌طور کلی می‌توان متذکر شد که تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان عیب بخصوصی ندارد و تنها موضوعی که امکان دارد برای بسیاری از دانشجویان مشکل ایجاد کند و آن‌ها را به سختی بیندازد، بالا بودن شهریه و هزینه تحصیل در این کشور است که در رابطه با این موضوع باید متذکر شد به دلیل کیفیت بالای نظام آموزش و برخورداری این کشور از بهترین امکانات، این موضوع تا حدودی طبیعی است و افرادی که به دنبال زندگی بهتر و موفق شدن هستند، ترجیح می‌دهند این هزینه‌ها را پرداخت کنند و در مسیر موفقیت قرار گیرند.

انواع دوره‌های فوق لیسانس در انگلستان

اگر شما قصد دارید که به تحصیل فوق لیسانس در انگلستان بپردازید، لازم است که بدانید دوره‌های فوق لیسانس در این کشور به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شوند که این دو دسته را می‌توان آموزش محور و پژوهش محور در نظر گرفت.

دوره‌های آموزش محور در حقیقت دوره‌های همانند لیسانس هستند که شما باید واحدهای درسی، سمینارها و کارهای علمی را انجام دهید. این دوره با استفاده از آزمون توانایی دانشجو را می‌سنجد. از طرفی دوره پژوهش محور قرار دارد که این دوره بیشتر و به‌طور عموم بر مبنای تحقیق و پژوهش است. در این دوره دانشجو باید بیشتر زمان خود را بر روی تحقیق به یک موضوع خاص و آماده کردن پایان نامه خود اختصاص دهد. دقت داشته باشید که این دوره برای افرادی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند، ضروری و مناسب به نظر می‌رسد.

لازم است که بدانید دوره‌های فوق لیسانس در انگلستان 1 ساله است؛ اما گاهی اوقات متناسب با دوره پژوهش انتخابی به 18 ماه تا 2 سال نیز می‌رسد.

در کل باید متذکر شد که دولت انگلیس به دنبال ذخیره زمان و هزینه دانشجو است، از همین رو دوره‌های تحصیلی کوتاهی را برای دانشجویان در نظر گرفته است.

محبوب‌ترین رشته‌های کارشناسی ارشد در انگلستان

پیش از آنکه بهترین رشته ها برای مهاجرت به انگلیس را معرفی کنیم، لازم است که بدانید در حال حاضر بیش‌تر از 165 دانشگاه در انگلستان هستند که دوره‌های مربوط به فوق لیسانس را ارائه می‌دهند. از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه آکسفورد انگلستان اشاره کرد. دقت داشته باشید که تنوع رشته‌ها در این دانشگاه‌ها بسیار زیاد است که شما می‌توانید با توجه به اهداف و سلیقه‌ای که دارید، یکی از رشته‌ها را انتخاب کنید و به تحصیل بپردازید. در ادامه لیستی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان را نام خواهیم برد تا از آن‌ها مطلع شوید.

 • حقوق
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی و فناوری
 • هنرهای خلاق و طراحی
 • علوم زیست شناسی و بیولوژیکی
 • علوم دامپزشکی
 • علوم ریاضیات
 • علوم فیزیکی
 • پزشکی و دندانپزشکی
 • کشاورزی
 • پرستاری
 • رشته‌های آموزشی
 • زبان‌های خارجی، ادبیات، زبان‌شناسی، ادبیات باستانی
بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در انگلیس در مقطع فوق لیسانس

در کشور انگلستان دانشگاه‌های بسیار برجسته و ممتاز وجود دارد که سبب شده‌اند این کشور از لحاظ آموزش بسیار غنی و پربار باشد. هر یک از دانشگاه‌ها مزایا و قوانین مخصوص به خود را دارند و رشته‌های خاصی را آموزش می‌دهند. در ادامه به‌طور کلی برترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان برای شما نام می‌بریم تا بتوانید از میان آن‌ها انتخاب درستی را داشته باشید.

 • دانشگاه آکسفورد انگلستان (University of Oxford)
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
 • کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)
 • کالج کینگز لندن (King’s College London)
 • دانشگاه بیرمنگام (University of Birmingham)
 • دانشگاه ساوت همپتون (University of Southampton)
 • دانشگاه یورک انگلستان (University of York)
 • دانشگاه لیورپول (University of Liverpool)
 • دانشگاه اکستر (University of Exeter)
 • دانشگاه لستر (University of Leicester)
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

امکان تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان بدون مدرک زبان

یکی از مسائلی که برای بسیاری از متقاضیان سوال ایجاد می‌کند، این است که آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل فوق لیسانس پرداخت یا خیر؟! در راستای پاسخ به این سوال باید متذکر شد که تقریبا تمام دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد به مدرک زبان آیلتس نیاز دارند، اما برخی از دانشگاه‌ها هستند که مدرک تافل را نیز قبول می‌کنند. (درباره آزمون زبان دولینگو مطالعه کنید)

 دقت داشته باشید که ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از مسائل حائز اهمیت است که شما برای تحصیل در این کشور به آن نیاز دارد، به‌طوری که اگر متقاضیان این مدرک را دریافت نکنند یا نمره دریافتی آن‌ها کمتر از حد تعیین شده باشد، نمی‌توانند به تحصیل در این کشور بپردازند. البته این دست از افراد می‌توانند در دوره‌های Pre-Sessional شرکت نمایند. این دوره در اکثر دانشگاه‌های انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

شرایط اقامت پس از تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

شرایط اقامت پس از تحصیل در انگلیس

یکی از مسائلی که باید در رابطه با آن اطلاعات داشته باشید، این است که شرایط اقامت پس از تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان چگونه است؟ با این حال در ادامه برای شما چند روش اقامت پس از تحصیل در انگلستان را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا از آن‌ها مطلع شوید.

یکی از مسائلی که دانشجویان پس از تحصیل کارشناسی ارشد می‌توانند به آن بپردازند، اشتغال در کشور انگلستان است. دقت داشته باشید که دانشجویان با مدرک دانشگاه‌های انگلستان می‌توانند به راحتی شغل مناسب خود را پیدا کنند و مشغول به فعالیت شوند. اگر شما بتوانید در این کشور مشغول به فعالیت شوید، امکان تبدیل ویزا به ویزای کاری وجود دارد.

دانشجویان دوره فوق لیسانس در انگلستان می‌توانند پس از اتمام این دوره در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل شوند. همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه‌های ممتاز این دسته از دانشجویان را می‌پذیرند و این موضوع می‌تواند یکی از امتیازهای مثبت تحصیل فوق لیسانس در انگلستان باشد.

شیوه سرمایه گذاری در کشور انگلستان از جمله شیوه‌هایی محسوب می‌شود که شما برای پرداختن به آن باید شرایط مالی بهتری داشته باشید. برای مثال می‌توان گفت بسیاری از افراد پس از آنکه تحصیل خود را در این کشور تمام کردند به کارآفرینی یا ثبت شرکت در انگلستان می‌پردازند. البته همان‌طور که گفته شد این روش به هزینه زیادی نیاز دارد. این نکته را نیز باید ذکر کرد که پرداختن به این روش مزیت‌های بسیاری را برای اعضای خانواده فرد متقاضی به همراه دارد و می‌تواند باعث شود که خانواده فرد نیز اقامت این کشور را به دست آورند.

محدودیت سنی برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

طبق قوانین در نظر گرفته شده برای دانشگاه‌های انگلستان، پذیرش دانشجو برای تحصیل فوق لیسانس محدودیت سنی ندارد، اما باید این نکته را یادآور شد که اخذ ویزای تحصیلی انگلستان با محدودیت سنی روبرو است و اگر متقاضیان سن مناسبی نداشته باشند، شانس دریافت ویزا برای آن‌ها کم می‌شود.

طبق بررسی‌های صورت گرفته بهترین سن برای درخواست تحصیل فوق لیسانس در انگلستان 25 سال و کمتر از آن است.

شرایط اسکان دانشجویان

دولت انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌هایی را در نزدیکی دانشگاه آن‌ها در نظر گرفته؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند در طول دوره تحصیل در این خوابگاه‌ها زندگی کنند. حال اگر شما وضعیت مالی خوبی دارید، می‌توانید منزل یا آپارتمان شخصی خود را اجاره کنید و در طول تحصیل در آنجا به زندگی بپردازید.

سخن پایانی

همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان پرداختیم و تمام مسائلی که امکان دارد برای شما سوال ایجاد کند را مطرح و بررسی کردیم. اکنون شما می‌توانید تصمیم درست و مطمئنی را در راستای تحصیل در این کشور بگیرید.

پیشنهاد می کنیم جهت مهاجرت تحصیلی موفق حتما از مشاوره کارشناسان معتبر استفاده نمایید. در این راستا می توانید از خدمات موسسه بینا بهره مند شوید.

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

یک دانشجوی کارشناسی ارشد می‌تواند در هفته در کنار تحصیل خود به اندازه 20 ساعت کار کند و در روزهای تعطیل به صورت تمام وقت به شغل خود مشغول شود.

به‌طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور انگلستان ماهانه بین 900 تا 1000 پوند و سالانه حدود 10 تا 12 هزار پوند برآورد شده است.

در صورت استفاده از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی