چرا تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا؟

دلایل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا کشور ایتالیا به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل کارشناسی ارشد تبدیل شود:

 • تحصیل به زبان انگلیسی: لازم نیست برای تحصیل در این کشور زبان ایتالیایی یاد بگیرید. بلکه با تسلط کافی به زبان انگلیسی، امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا را خواهید داشت.
 • آسان بودن اخذ پذیرش: در این کشور به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید پذیرش تحصیلی را برای این مقطع دریافت کنید.
 • تنوع بالای برنامه های تحصیلی: برای تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا برنامه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بهترین برنامه های تحصیل در این کشور بر روی رشته های خاص مانند ارتباطات، طراحی، زبان، پزشکی یا معماری تمرکز دارند.
 • اخذ مدرک تحصیلی معتبر: ایتالیا دارای سیستم آموزشی باکیفیت است و دانشگاه بولونیا، قدیمی ترین دانشگاه جهان، را در خود جای داده است. این کشور برای صدها سال مرکز هنر، علم و آموزش عالی بوده است.
 • امکان دریافت جاب آفر از کشورهای اتحادیه اروپا: با تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا، امکان دریافت جاب آفر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهید داشت. این در کنار امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری بعد از تحصیل و اخذ اقامت دائم ایتالیا باعث شده است تا تقاضا برای تحصیل در این کشور چند برابر شود.

شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، باید با شرایط تحصیل در این کشور برای مقطع کارشناسی ارشد آشنا باشید. در صورتی که از شرایط کافی برخوردار نباشید، شانستان را برای دریافت پذیرش تحصیلی از دست خواهید داد.

در ادامه شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا را بررسی کرده‌ایم:

معدل بالا در مقطع کارشناسی

هر چه معدل شما در مقطع قبلی بالاتر بوده باشد، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد خواهید داشت. به طور کلی معدل 16 به بالا عدد مناسبی محسوب می شود و به شما قدرت خوبی برای رقابت با متقاضیان دیگر می دهد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

اگر قصد تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارید، لازم است یکی از دو مدرک زبان زیر را در اختیار داشته باشید:

 • مدرک آیلتس با حداقل نمره 5.5
 • مدرک تافل با حداقل نمره 80
 

هر چه نمره بهتری در آزمون زبان اخذ کنید شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر ایتالیا افزایش می باید.

اگر می‌خواهید به زبان ایتالیایی در ایتالیا تحصیل کنید، باید یکی از دو مدرک زیر را در اختیار داشته باشید:

 •  مدرک CILS Uno (معادل CEFLR B1) یا بالاتر
 • مدرک CELI Uno (معادل CEFLR B1) یا بالاتر
 

البته راه هایی هم برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود دارد:

 • انتخاب دانشگاه هایی که اصلا نیاز به مدرک زبان ندارند. این دانشگاه ها معمولا کیفیت آموزشی مناسبی ندارند.
 • انتخاب دانشگاه هایی که به شما اجازه می دهند به جای شرکت در آزمون زبان در یک مصاحبه آنلاین شرکت کنید تا سطح زبان شما ارزیابی شود.

کم بودن گپ تحصیلی

منظور از گپ تحصیلی در اینجا بازه زمانی بین اتمام مقطع کارشناسی و شروع مقطع کارشناسی ارشد است. هر چه این گپ تحصیلی کمتر باشد، احتمال اینکه بتوانید از یک دانشگاه معتبر در ایتالیا پذیرش تحصیلی دریافت کنید نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی گپ کمتر از یک سال عدد مناسبی به شمار می رود.
 
با این حال اگر گپ تحصیلی شما در حد چند سال است، لازم است با ارائه مقالات ژورنالی یا حداقل کنفرانسی و نیز ارائه سابقه کار مرتبط این گپ را توجیه کنید.

داشتن تمکن مالی

لازم است به ازای هر ماه که قرار است در ایتالیا تحصیل کنید مبلغ 450 یورو به عنوان تمکن مالی ارائه دهید. در این شرایط مبلغ تمکن مالی برای یک برنامه کارشناسی ارشد 2 ساله مبلغ 10,800 یورو خواهد بود.
 
برای اثبات تمکن مالی روش های زیر وجود دارند:
 • نامه بانکی که مشخصات حساب بانکی شخصی دانشجو را نشان می دهد.
 • نامه بانکی که مشخصات یک حساب بانکی مشترک را به نام دانشجو و خانواده وی نشان می دهد.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا را دارند، باید مدارکی را به سفارت این کشور و همین‌طور دانشگاه مورد نظر برای تحصیل ارائه دهند. توجه داشته باشید که هرگونه نقص در مدارک ارائه شده ممکن است باعث رد شدن درخواست شما برای اخذ ویزا شود.

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد و ویزای ایتالیا عبارتند از:

 • ریزنمرات و مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی آن‌ها به زبان ایتالیایی
 • انگیزه‌نامه که بتواند ویژگی‌های شما را به صورت کامل پوشش دهد
 • گواهی مربوط به دریافت بیمه درمانی در کشور اروپا
 • پیش ثبت نام ارسال شده به سفارت یا کنسولگری ایتالیا
 • مدارک هویتی معتبر از جمله پاسپورت
 • عکس پرسنلی جدید با پس‌زمینه کاملا سفید و با فرمت رسمی
 • رزومه تحصیلی مناسب و قوی
 • توصیه‌نامه از دو الی سه استاد معتبر
 • مدارک شرکت و گواهی آزمون آیلتس، تافل یا مدارک شرکت در آزمون زبان ایتالیایی
 • نمرات مربوط به آزمون‌های GMAT و GRE
 • نمونه کار برای برخی از رشته‌ها مانند معماری و برنامه‌ریزی شهری

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه

هزینه تحصیل در ایتالیا به دانشگاه، نوع مدرک و شرایط اقتصادی دانشجو بستگی دارد. به طور متوسط شهریه در دانشگاه های دولتی بین 0 تا 5000 یورو در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 3000 تا 35000 یورو در سال است. برخی از دانشگاه ها ممکن است هزینه های تحصیلی بالاتری برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا داشته باشند. اما در اکثر دانشگاه ها، تفاوت زیادی بین دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا وجود ندارد.

به طور کلی، هزینه های تحصیل در ایتالیا بسیار پایین‌تر از کشورهای دیگری مانند هلند، انگلیس و کانادا است. البته هر دانشگاه و هر رشته شرایط و هزینه‌های تحصیل منحصر به فرد خود را دارند.

ارزانترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل فوق لیسانس

 • University of Genoa: کارشناسی ارشد از 0 یورو در سال شروع می شود
 • University of Pisa: کارشناسی ارشد از 356 یورو در سال شروع می شود
 • University of Bergamo: کارشناسی ارشد از 400 یورو در سال شروع می شود
 • University of Naples Federico II: کارشناسی ارشد از 476 یورو در سال شروع می شود
 • University of Modena and Reggio Emilia (UNIMORE): کارشناسی ارشد از 660 یورو در سال شروع می شود
 • University of Salerno: کارشناسی ارشد از 800 یورو در سال شروع می شود
 • University of Cassino and Southern Lazio: کارشناسی ارشد از 800 یورو در سال شروع می شود
 • Politecnico di Torino: مسابقات کارشناسی ارشد از 2,601 یورو در سال شروع می شود
 • University of Perugia: کارشناسی ارشد از 3,000 یورو در سال شروع می شود
 • University of Pavia: کارشناسی ارشد از 3,500 یورو در سال شروع می شود
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های ارزان ایتالیا می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید:
 

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا

برای تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، لازم است کمی درباره هزینه‌های زندگی بدانید. به طور کلی، می‌توان گفت که برای تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور باید مبلغی در حدود 700 تا 900 یورو را در ماه کنار بگذارید.

اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که هزینه زندگی در هر شهر از کشور ایتالیا با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال، برای زندگی در شهر میلان، باید ماهیانه 100 یورو بیشتر از شهر پادوا پرداخت کنید. اما به طور کلی، این تفاوت هزینه چندان زیاد نیست.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد شناخته می‌شود. اما ممکن است بسیاری از دانشجویان به دلیل شرایط مالی امکان تحصیل در این کشور را نداشته باشند. اما در حال حاضر، روش‌هایی وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید بخش عمده‌ یا حتی کل هزینه‌های تحصیل خود را در ایتالیا پرداخت کنید. در ادامه این بخش با این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

کار دانشجویی در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا، انجام کار دانشجویی است. با انجام کار دانشجویی در این کشور به راحتی می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی‌تان را تامین کنید. توجه داشته باشید که دولت ایتالیا برای کارهای دانشجویی شرایط و محدودیت‌هایی را تعیین کرده است.

دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی در حین تحصیل را دارند، تنها مجاز به انجام 20 ساعت کار در طول هفته هستند. همچنین کاری که دانشجویان برای تحصیل انتخاب می‌کنند، باید از نوع کاملا پاره‌وقت باشد. در غیر این صورت، اجازه کار دانشجویی در ایتالیا را نخواهند داشت.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا اقدام می‌کنند، باید برای کار، مجوز کار دریافت کرده باشند. لازم به ذکر است که تنها دانشجویان تمام‌وقت اجازه انجام کار دانشجویی را خواهند داشت.

از جمله برخی از مشاغل برتر دانشجویی در کشور ایتالیا می‌توان به آرایشگری، مهندسی شبکه، نقاشی ساختمان، برق‌کاری، کار در هتل، کار در رستوران، کار در صنعت مد، کار در کتابخانه دانشگاه‌ها، فعالیت در خرده‌فروشی‌ها، کار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کار در اداره پست اشاره کرد. لازم به ذکر است که درآمد دانشجویان از کارهای دانشجویی ماهیانه بین 500 تا 1000 یورو خواهد بود.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا، دریافت بورسیه تحصیلی است. با اخذ بورسیه به راحتی می‌توانید تا نیمی از هزینه‌های تحصیلتان را کاهش دهید. حتی برخی از بورسیه‌هایی که از نوع فول فاند هستند، توانایی پوشش کامل هزینه‌های تحصیل و بعضا زندگی را دارند.

توجه داشته باشید که برخی از بورسیه‌ها با شرایط بسیار رقابتی اعطا می‌شوند. به این معنی که دانشجویانی که از شرایط تحصیلی عالی برخوردار باشند، می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا، بورسیه تحصیلی دریافت کنید، حتما از شرایط تحصیلی عالی با رزومه تحقیقاتی مناسب برخوردار باشید.

در ادامه برخی از بورسیه‌های تحصیلی مناسب برای تحصیل کارشناسی ارشد را در ایتالیا معرفی کرده‌ایم:

 • بورسیه استانی ایتالیا: مبلغ بورسیه استانی ایتالیا بین 5200 تا 6000 یورو است و توسط بهترین دانشگاه های این کشور نظیر دانشگاه بولونیا و پادو بین دانشجویان توزیع می شود.
 • معرفی بورسیه تحصیلی رشته مدیریت اهداف توسعه پایدار: این بورسیه مخصوص دانشجویان همین رشته است و توانایی پوشش هزینه‌ها را از 6500 تا 9 هزار یورو دارد
 • معرفی بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان خارجی: این بورسیه مخصوص دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان است و توانایی پوشش تمام هزینه‌های دانشگاه و ثبت نام را دارد
 • معرفی بورسیه بین‌المللی دانشگاه پادوا: این بورسیه مبلغی در حدود 8 هزار یورو از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهد
 • بورسیه بین‌المللی برای توسعه روستایی یا IMRD: این بورسیه علاوه بر پوشش تمام هزینه‌های تحصیل، ماهیانه مبلغ 1150 یورو نیز به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می‌کند
 • بورسیه دانشگاه بولونیا مخصوص دانشجویان بین‌المللی: این بورسیه مخصوص دانشجویان این دانشگاه است و درست مانند IMRD، علاوه بر تمام هزینه‌های تحصیل، ماهیانه مبلغ 1150 یورو نیز به دانشجو کمک می‌کند

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

در ایتالیا دانشگاه‌های مختلفی وجود دارند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. به طور کلی، دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی شناخته شده‌اند و از رنکینگ بالایی برخوردار هستند.

در ادامه لیستی از برترین دانشگاه های ایتالیا وجود دارد:

نام دانشگاهرتبه جهانی
Polytechnic University of Milan137
University of Bologna160
University of Rome – La Sapienza171
University of Padua216
University of Milan301
Polytechnic University of Turin308
University of Pisa383
University of Naples Federico II392
Vita-Salute San Raffaele University392
University of Trento403
University of Florence432

محبوب‌ترین رشته‌های کارشناسی ارشد در ایتالیا

محبوب‌ترین رشته‌های کارشناسی ارشد در ایتالیا وجود دارد:

 1. نقاشی
 2. مجسمه‌سازی
 3. پزشکی
 4. مهندسی عمران
 5. مهندسی مکانیک
 6. مهندسی کامپیوتر
 7. طراحی
 8. اقتصاد
 9. معماری
 10. مدیریت بازرگانی
 11. طراحی مد
 12. روابط بین‌المللی
 13. مطالعات منطقه و فرهنگی در ایتالیا

مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا

پذیرش دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا

مراحل اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به صورت زیر است:

 1. ثبت درخواست برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر
 2. ارسال مدارک برای تحصیل در دانشگاه در بازه ددلاین تعریف شده
 3. ثبت درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی
 4. ارسال مدارک به سفارت برای دریافت ویزا
 5. دریافت ویزا و سفر به ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنید، باید مدارکی را در اختیار داشته باشید و آن‌ها را به سفارت این کشور ارائه دهید. درست مانند اخذ پذیرش تحصیلی، در صورت وجود هرگونه نقص در مدارک، شانستان را برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا از دست خواهید داد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه دریافت پذیرش از سمت دانشگاه
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته به همراه ریزنمرات اصلی و ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • ترجمه مدارک هویتی و شناسنامه به صورت رسمی
 • نسخه کپی از مدارک ترجمه شده
 • عکس پرسنلی به صورت پشت‌نویسی شده به زبان انگلیسی
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت فرد متقاضی
 • مدرک آزمون زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • رزومه فردی شخص متقاضی
 • رسید دریافت بیمه مسافرتی
 • گواهی مربوط به برخورداری از تمکن مالی

سوالات متداول

بله. با اخذ بورسیه و انجام کار دانشجویی هزینه تحصیل در این کشور برایتان رایگان خواهد شد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مراتب بیشتر است.

بله. پذیرش در این مقطع با شرایط نسبتا آسان‌تری از کارشناسی و دکترا انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات در این زمینه، با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید.

بله در شرایط خاصی این امکان وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا مراجعه کنید.

جمع‌بندی تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های تحصیلی شناخته می‌شود که سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور اقدام می‌کنند. اگر شما نیز به دنبال مهاجرت به کشور ایتالیا هستید، می‌توانید از خدمات مجموعه مهاجرتی بینااپلای در این زمینه استفاده کنید. کارشناسان ما می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پذیرش تحصیلی شما را برای یکی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند. جهت دریافت مشاوره تحصیل در خارج همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.