مراحل تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک ز‌بان برای دانشجویانی که سطح زبان مناسبی ندارند و یا نتوانسته مدرک آیلتس یا تافل خود را به دست آورند، یک فرصت ایده‌آل به‌شمار می‌آید. هرچند که در بسیاری از مراحل، تفاوت خاصی با تحصیل در این کشور با مدرک زبان ندارد. درواقع به‌طور کلی مراحل تحصیل بدون مد‌رک زبا‌ن در ایتا‌لیا با تحصیل در این کشور با مدرک زبا‌‌ن یکسان است و تنها در جزئیات تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

مراحل تحصیل در ایتالیا بدون مدرک ز‌بان عبارت‌اند از:

 1. انتخاب دانشگاه: اولین و مهم‌ترین مرحله برای تحصیل در کشور ایتالیا بدون مدرک ز‌بان، انتخاب دانشگاهی در این کشور است که برای اعطای پذیرش به مدرک زبان نیاز ندارند. تعداد این دانشگاه‌ها در کشور ایتالیا بالا نیست، اما ما در ادامه چند نمونه از این دانشگاه ها را معرفی کرده ایم.
 2. شرکت در مصاحبه یا آزمون آنلاین: بعد از پیدا کردن دانشگاه مورد نظر،‌ نوبت به شرکت در آزمون مصاحبه آنلاین می‌رسد. درواقع از آن‌جایی که شما مدرک ز‌بان برای تحصیل در ایتالیا را در اختیار ندارید، باید در یک مصاحبه یا آزمون آنلاین انگیزه خود را به دانشگاه مور نظرتان اثبات کنید
 3. اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی: بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در ایتالیا، شما می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. البته باید در نامه پذیرش شما قید شده باشد که می‌توانید بدون مدرک زبان در این کشور تحصیل کنید. در غیر این صورت، سفارت ایتالیا ویزای تحصیلی برای شما صادر نخواهد کرد

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان چیست؟

به‌طورکلی، شما برای تحصیل در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان 3 راه اصلی پیش روی خود دارید. البته باید گفت که مهاجرت تحصیلی به این کشور با مدرک زبان بسیار آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود. با این حال برخی دانشجویان به دلایل شخصی ترجیح می‌دهند که بدون مدرک زبان نسبت به تحصیل در این کشور اقدام کنند.

تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک ز‌بان عبارت‌ است از:

 • در روش اول شما می‌توانید به سراغ دانشگاه‌هایی بروید که برای پذیرش به مدرک زبان نیاز ندارند. درواقع شما برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید با زبان انگلیسی یا ایتالیایی آشنایی داشته باشید، چرا که تدریس به این دو زبان انجام می‌شود. شما می‌توانید در حین دوره تحصیل یا قبل از شروع ترم تحصیلی، مدرک زبان خود را به دست آورید. برخی از این دانشگاه‌ها نیز به‌صورت مشروط دانشجویان را پذیرش می‌کنند. به این شرط که در بازه‌ای مشخص، مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی خود را به دست آورند
 • روش دوم مناسب دانشجویانی است که مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشند. این دانشجویان می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان، برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا درخواست دهند. البته برای این کار به ارائه مدرک تحصیلی رسمی مقطع قبلی خود نیاز دارند
 • روش سوم نیز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌هایی است که بدون مدرک زبان، اما با برگزاری یک مصاحبه یا آزمون آنلاین به شما پذیرش تحصیلی می‌دهند. در برخی موارد با شرکت در این آزمون‌ها یا مصاحبه‌ها می‌توان بدون مدرک زبان، پذیرش تحصیلی دریافت کرد

باید اشاره کرد که موارد عنوان شده، شرایط کلی تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا هستند. بسته به مقطع تحصیلی، این شرایط می‌تواند متفاوت باشد. به همین خاطر در ادامه شرایط هر مقطع تحصیلی را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مدارس

به‌طور کلی دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در مدارس ایتالیا، به ارائه مدرک زبان نیازی ندارند. بلکه آن‌ها می‌توانند از سن 3 تا 19 سالگی در مدارس این کشور بدون نیاز به ارائه مدرک زبان تحصیل کنند. البته باید اشاره کرد که تحصیل در مدارس این کشور برای دانش‌آموزان بین‌المللی نخواهد بود و آن‌ها باید بین 7 تا 12 هزار یورو به‌صورت سالانه شهریه پرداخت کنند.

از جمله شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا بدون مدرک ز‌بان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اثبات تمکن مالی
 • برخورداری از نامه پذیرش مدرسه مورد نظر
 • اثبات داشتن محل اقامت در ایتالیا برای زندگی در طول دوره تحصیل
 • معرفی قیم قانونی برای کودکان زیر 18 سال

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در کالج

به‌طور کلی شرایط تحصیل در کالج‌های کشور ایتالیا بدون ارائه مدرک زبان، با شرایط تحصیل در مدارس این کشور بدون مدرک زبان مشابه است. هرچند که چند تفاوت جزئی در این زمینه وجود دارد. برای مثال، دانش‌آموزان برای اخذ پذیرش کالج‌های این کشور باید در برخی آزمون‌ها شرکت کرده تا بتوانند تاییدیه تحصیلی دریافت کنند. همچنین مانند مدارس، امکان تحصیل رایگان در کالج‌های کشور ایتالیا برای دانش‌آموزان بین‌المللی وجود ندارد. باید اشاره کرد که افرادی که در دوره‌های زبان ایتالیایی برگزار شده توسط دولت ایتالیا شرکت کرده و مدرک b2 را دریافت می‌کنند نیز می‌توانند بدون مدرک زبان به این کشور مهاجرت کرده و سپس بعد از گذراندن ادامه کلاس زبان ایتالیایی خود، در کالج‌های ایتالیا مشغول به تحصیل شوند.

شرایط تحصیل در کالج ایتالیا

شرایط کلی تحصیل در کالج‌های ایتالیا بدون مدرک زبان عبارت ‌است از:

 • داشتن حداقل سن 17 سال
 • گذراندن 12 سال تحصیلی قبلی (پایان دوره دبیرستان)
 • گذراندن آزمون‌های ورودی
 • داشتن تمکن مالی برای یک سال زندگی در ایتالیا
 • شرکت در دوره زبان (در صورت نداشتن مدرک زبان)

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

خوشبختانه امکان تحصیل کارشناسی در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان وجود دارد. شما برای این کار تنها باید مدارک تحصیلی و ریزنمرات قبلی خود را برای وزارت علوم و فناوری کشور ایتالیا ارسال کرده و سپس در مقطع کارشناسی تحصیلات خود را ادامه دهید. یک روش دیگر برای تحصیل در ایتالیا بدون داشتن مدرک تحصیلی، شرکت در کلاس‌های زبان ایتالیایی است که سفارت کشور ایتالیا در ایران به‌صورت سالانه برگزار می‌کند. این کلاس‌ها در سه ترم برگزار شده و در صورت کسب نمره 90 یا A توسط دانشجو، او می‌تواند برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان اقدام کند.

از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا بدون داشتن مدرک زبا‌ن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایان تحصیلات متوسطه توسط متقاضی
 • برخورداری از گواهی معتبر دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • حداکثر سن 30 سال
 • حداقل معدل دیپلم 15

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

برخلاف مدرسه، کالج و کارشناسی، امکان تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبا‌ن ممکن نیست. درواقع شما برای اخذ پذیرش این مقطع در دانشگاه‌های ایتالیا باید حداقل مدرک آیلتس با نمره 6.5 را دریافت کرده باشید. البته باید اشاره کرد که در صورت تحصیل مقاطع قبلی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی، به ارائه مدرک زبا‌ن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیازی نخواهید داشت.

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری

برخلاف تصور، از شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا، دانشجویان مقطع می‌توانند بدون ارائه مدرک زبان تحصیلات خود را ادامه دهند. برای این کار تنها باید با سوپروایزر خود یک مصاحبه انجام دهند تا این تاییدیه را دریافت کنند. هرچند باید گفت که شما برای موفقیت در این مصاحبه و جلب رضایت سوپروایزر، باید از دانش زبان خوبی برخوردار باشید. در این صورت نیز کسب مدرک زبان برای شما کار ساده‌ای خواهد بود.

تحصیل دکترا در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری عبارت‌ است از:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد با معدل خوب
 • داشتن مقالات بین‌المللی و رزومه آکادمیک معتبر
 • انتخاب استاد راهنما
 • شرکت در مصاحبه با استاد راهنما یا سوپروایزر
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تفاوتی ندارد که شما قصد تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبا‌ن یا با آن را داشته باشید، در هر صورت باید مدارک مشخصی را برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت این کشور ارائه دهید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای تحصیل بدون مدرک ز‌بان در ایتا‌لیا را بررسی می‌کنیم:

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر که عدم نیاز به داشتن مدرک زبان در آن ذکر شده باشد
 • گواهی اثبات تمکن مالی برای یک سال تحصیلی
 • دریافت تاییدیه از مصاحبه‌کننده

هزینه تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

به‌طور کلی تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست و آن‌ها باید هزینه تحصیل خود با مدرک زبا‌ن یا بدون آن را پرداخت کنند. باید گفت که هزینه تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان به پارامترهای مختلفی مانند رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و … بستگی دارد. به همین خاطر نمی‌توان میزان دقیق آن را مشخص کرد. اما برای مثال، دانشگاه فلورانس برای بین 156 تا 2600 یورو برای تحصیل دانشجویان شهریه دریافت می‌کند. این میزان برای دانشگاه بولونیا بین 1000 تا 1400 یورو متغیر است.

تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان

با توجه به این که بسیاری از دانشجویان ایرانی تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیل در ایتالیا را ندارند، به دنبال تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبا‌ن می‌گردند. خوشبختانه دو راه برای تحصیل رایگان در کشور ایتالیا وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

تفاوتی ندارد که شما بدون مدرک ز‌بان یا با آن قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارید، در هر صورت برای تحصیل رایگان در این کشور می‌‌توانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید. البته تنها در صورتی به شما بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد که رزومه آکادمیک خوبی داشته باشید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بسته به دانشگاه یا شرایط دانشجو، می‌توان بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را دریافت کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه دولت ایتالیا: برای دانشجویان رشته‌های خاص مانند هنر، تاریخ و موسیقی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده است
 • بورسیه تحصیلی DSU: بورسیه استانی ایتالیا مخصوص دانشجویانی با اوضاع مالی نامناسب است که بین 300 تا 400 یورو به دانشجو پرداخت می‌کنند. هرچند که شانس دانشجویان ایرانی و به‌طور کلی بین‌المللی برای دریافت این بورسیه کمی پایین است
 • بورسیه دانشگاه ITN: با داشتن رزومه قوی و مقالات پژوهشی، دانشجویان بدون مدرک زبان نیز می‌توانند از این بورسیه 3 تا 4 هزار یورویی استفاده کنند

کار دانشجویی در ایتالیا بدون مدرک زبان

یکی دیگر از روش‌های تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان، انجام کار دانشجویی است. هر دانشجو بین‌المللی می‌تواند تا 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کند و درآمد مناسبی داشته باشد. با کار حین تحصیل در ایتالیا، شما می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل خود را جبران کرده و با فشار مالی کم‌تری دست‌وپنجه نرم کنید.

 • به طور معمول، حداقل دستمزد 7 یورو در ساعت است. بنابراین، شما می توانید 140 یورو در هفته و 560 یورو در ماه درآمد کسب کنید.
 • اگر تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارید، می توانید با تدریس خصوصی زبان انگلیسی درآمد کسب کنید. به طور متوسط برای هر ساعت 30 یورو پرداخت می شود.
 • برخی از شرکت های ایتالیایی کارآموز استخدام می کنند و بین 500 یورو تا 1000 یورو به آنها حقوق می دهند.

لیست دانشگاه‌های ایتالیا بدون نیاز به مدرک زبان

بیش از 10 دانشگاه برتر در کشور ایتالیا وجود دارند که شما برای تحصیل در آن‌ها به مدرک زبان نیاز ندارید. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به بولونیا و دانشگاه ساپینزا شهر رم اشاره کرد. در جدول زیر، با برترین دانشگاه های ایتالیا در این زمینه آشنا می‌شویم.

ردیف نام دانشگاه
1 دانشگاه جان کابوت
2 دانشگاه میلان
3 دانشگاه پیزا
4 دانشگاه ترنتو
5 دانشگاه ساپینزا
6 دانشگاه فدریکو ناپل
7 دانشگاه ورونا
8 دانشگاه بولونیا
9 دانشگاه فلورانس
10 دانشگاه پادوا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا

شما بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان، کار نسبتا ساده‌ای برای دریافت ویزای ایتالیا خواهید داشت. درواقع بعد از دریافت نامه پذیرش، در صورت عدم برخورداری از سو پیشینه، توانایی اثبات تمکن مالی و داشتن سن مناسب، ویزای تحصیلی ایتالیا به احتمال زیاد برای شما صادر خواهد شد.

مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه با پوشش 37 هزار یورو
 • عکس 3*4
 • پاسپورت معتبر
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی
 • ترجمه رسمی تمامی مدارک ارائه شده

آیا نداشتن مدرک زبان می‌تواند مانع اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شود؟

خیر. اگر در نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه نیاز به مدرک زبان درج نشده باشد، سفارت ایتالیا نیز از شما مدرک آیلتس یا تافل درخواست نخواهد کرد.

گزینه های دیگر برای تحصیل بدون مدرک زبان در خارج از کشور

علاوه بر ایتالیا، امکان تحصیل بدون مدرک زبان در این کشورها نیز وجود دارد:

 • فرانسه
 • آلمان
 • لهستان
 • سوئد
 • بلژیک
 • نوروژ
 • هلند
 • دانمارک
 • ایرلند

شما می توانید با تحقیق در مورد شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در هر یک از این کشور ها گزینه مناسب خود را بیابید.

سوالات متداول درباره تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

بله. شما با دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌های این کشور می‌توانید بدون مدرک زبا‌ن نیز در ایتالیا و در مقاطع کارشناسی، کالج و دکتری تحصیل کنید.

امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود ندارد. اما شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی و یا کار حین تحصیل، تقریبا به‌صورت رایگان در این کشور بدون مدرک زبان تحصیل کنید.

در حال حاضر امکان انجام این کار برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد. هرچند که افراد می‌توانند دوره‌های زبان ایتالیایی که توسط سفارت ایتالیا در ایران برگزار می‌شود، شرکت کنند.

معمولا برای دریافت ویزای همراه تحصیلی باید یک ترم از تحصیل شما در ایتالیا گذشته باشد.

جمع‌بندی تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان، قطعا یک گزینه ایده‌آل برای افرادی است که به هر دلیل توانایی کسب مدرک زبان را ندارند. اما این مسیر قطعا دشواری‌ها و پیچیدگی‌های زیادی دارد و شما به یک راهنمای برای پیمودن آن نیز خواهید داشت. موسسه مهاجرتی بینا اپلای به‌صورت تخصصی در حوزه تحصیل در خارج به‌خصوص کشور ایتالیا فعالیت می‌کند. شما می‌توانید در تمام مراحل دریافت پذیرش تحصیلی از ایتالیا بدون مدرک ز‌بان، از خدمات مشاوره‌ای کارشناسان برتر و مجرب ما استفاده کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن مهاجرت به کشور ایتالیا را انجام دهید.