درحقیقت، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا به ویژه در میان ایرانیان، ادامه تحصیل در کالج های کانادا است. دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت، اشتغال سریع بعد از فارغ‌التحصیلی و شهریه‌های پایین‌تر همگی از عواملی است که کالج های کانادا را به شهرت رسانده است. در نتیجه افرادی که هدفشان تحصیل در خارج کشور و ورود سریع به بازار کار و اخذ اقامت دائم کانادا باشد، بهتر است تحصیل در کالج را انتخاب کنند. اما آیا شما هم یکی از این افراد هستید؟!

موسسه بینا به افرادی که قصد ادامه تحصیل در کالج های کانادا را دارند، پیشنهاد می‌کند تا این مقاله را مطالعه کنند. در این مقاله، نام کالج های کانادا با شرایط پذیرش و رشته‌های هر کدام آورده شده است که به تصمیم گیری شما در انتخاب کالج کمک می‌کند.

مطلب پیشنهادی:

دوره کالج در کانادا به دوره‌هایی اشاره می‌کند که هدف آن‌ها آماده کردن متقاضیان برای ورود به بازار کار در این کشور است. به عبارت دیگر کالج‌ها در چنین دوره‌هایی کمتر روی دروس تئوری و بیشتر روی دروس کاربردی و عملیاتی تمرکز می‌کنند. افرادی که می‌خواهند سریع به بازار کار وارد شوند و شغل‌های با درآمد متوسط و کاربرد فراوان را می‌پسندند، باید دوره کالج در کانادا را بگذرانند. بنابراین بهتر است در کالج‌هایی پذیرش بگیرند که دوره کارورزی بخشی از دوره اصلی آن‌ها است. چون این دوره به فرد این شانس را می‌دهد تا ارتباطات کاری خود را توسعه دهد و شانس بیشتری برای استخدام داشته باشد.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.
کالج‌ها معمولا دوره‌های زیر را تدریس می‌کنند:
 • دوره DEC که کالج‌های کبک این دوره را ارائه می‌دهند و برای ورود به آن باید دیپلم دبیرستان را داشته باشید.
 • دوره دیپلما (Diploma). پیش‌نیاز این دوره، داشتن دیپلم و گذراندن دبیرستان است. این دوره معمولا دو ساله می‌باشد. دوره Advanced Diploma تا 3 سال به طول می‌انجامد.
 • دوره سرتیفیکیت (Certificate) .برای شرکت در این دوره، باید دیپلم داشته باشید. این دوره، معمولا 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.
 • دوره بچلر (Bachelor). این دوره همان دوره لیسانس است؛ برای گذراندن این دوره نیز باید دیپلم داشته و دبیرستان را نیز گذرانده باشید. این دوره معمولا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد.
 • دوره پست بچلر (Post Bachelor). برای شرکت در این دوره به مدرک لیسانس نیاز دارید.

مزیت‌های تحصیل در کالج های کانادا

کالج، انجمن و اجتماع است. در حقیقت کالج، موسسه آموزشی کوچکی در مقایسه با دانشگاه است. بعضی از کالج‌ها مقاطع تحصیلی 2 ساله دارند و بعضی دیگر در حد کارشناسی و سایرین در حد کاردانی هستند. در نظر داشته باشید به بعضی از موسسه‌های آموزشی که به ‌شکل کوتاه مدت مهارت‌های خاص شغلی را ارائه می‌دهند کالج گفته می‌شود. اما مزیت‌های تحصیل در کالج های کانادا کدامند؟!

 • ورود به کالج در مقایسه با دانشگاه آسان‌تر است و پیچیدگی کمتری دارد.
 • برای ورود به کالج، شرایط داشتن مهارت زبانی نسبت به دانشگاه ساده‌تر است.
 • کوتاه بودن دوره تحصیل در کالج های کانادا (این دوره‌ها معمولا 1 تا 2 ساله هستند که در برخی موارد تا 3 سال به طول می‌انجامد).
 • تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه‌تر از تحصیل در آمریکا و انگلستان است. در این بین، از میان روش‌های مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت دائم، تحصیل در کالج‌ها از دیگر موارد ارزان‌تر است.
 • در کالج های کانادا، بدون آزمون‌های ورودی و تنها با داشتن دیپلم می‌توانید به تحصیل بپردازید.
 • همانطور که بیان گردید، دوره‌های کالج منطبق با نیاز بازار کار ارائه می‌گردد؛ به همین دلیل نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان از کالج های کانادا حدود 95 درصد می‌باشد.

مطلب پیشنهادی:

انواع کالج در کانادا

کالج‌ها انواع گوناگونی دارند که بر حسب محتوای آموزشی به سه دسته خصوصی، دولتی و کسب‌و‌کار دسته‌بندی شده‌اند.

کالج های کسب‌وکار

به این نوع کالج‌ها، مدارس فنی و حرفه‌ای، مدارس تجارت و مدرسه حرفه و پیشه نیز گفته می‌شود. این کالج‌ها معمولا با دوره 2 سال یا کمتر به دانشجویان گواهینامه دیپلم و مدرک کاردانی را برای ورود مستقیم به بازار کار می‌دهند.

افرادی که این مدرک را می‌گیرند، می‌توانند در مشاغل مختلف مانند تجارت، مراقبت‌های بهداشتی، طراحی، فناوری اطلاعات، آشپزی و بهداشت در رابطه با رشته خود وارد بازار کار شوند.

کالج های دولتی یا عمومی

این کالج‌ها، در طول دوره دو ساله مدرک کاردانی را ارائه می‌دهند. در نتیجه مشخص است دوره‌های دو ساله کالج‌های دولتی بسیار ارزان‌تر و با صرفه‌تر از آموزش‌های 4 ساله هستند.

کالج‌های دولتی توسط استان‌ها و قلمروهای کانادا حمایت مالی می‌گردند. این نوع کالج‌ها می‌توانند از دولت فدرال یا منابع دیگر نیز بودجه دریافت نمایند. لازم به ذکر است که بازار کار در کانادا، ابتدا دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از کالج‌های دولتی را جذب می‌کند. بنابراین، کالج‌های دولتی، فرصتی مناسب برای آن دسته از متقاضیانی است که به دنبال تجربه محیط کار کانادایی هستند.

با تحصیل در کالج‌های دولتی کانادا می‌توانید:

 • کار نیمه وقت داشته باشید.
 • پس از فارغ‌التحصیلی برای مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام نمایید.
 • با داشتن این مجوز می‌توانید تا 3 سال به صورت تمام وقت در کانادا مشغول به کار شوید.

کالج های خصوصی

کالج‌های خصوصی بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کنند و برای فعالیت خود به هزینه‌ها و شهریه‌های دانشجو وابسته هستند. همچنین معمولا دوره و رشته‌های تحصیلی کمتری را ارائه می‌دهند.

انواع کالج در کانادا

مقایسه کالج های دولتی و خصوصی از جنبه‌های مختلف برای دانشجویان بین‌المللی:

کالج‌های دولتی معمولا در مقایسه با کالج‌های خصوصی گزینه‌های ارزان‌تری هستند. با این وجود، در ارتباط با دانشجویان بین‌المللی این امر تفاوت چندانی ندارد. در برخی موارد حتی ممکن است کالج خصوصی پیدا شود که از کالج دولتی ارزان‌تر باشد.

تعداد دانش‌آموزان در کالج‌های خصوصی معمولا بسیار کمتر از کالج‌های دولتی است.

بسیاری از کالج‌های خصوصی برنامه‌های مشابه با کالج‌های دولتی را در مدت زمان کوتاه‌تری ارائه می‌دهند. این امر بدون پایین آمدن سطح کیفیت آموزشی انجام می‌گردد. مزیت این روش، صرفه‌جویی در وقت شماست! زمان کوتاه‌تر آموزشی به این معناست که شما هزینه کمتری را صرف غذا، محل اقامت، حمل و نقل می‌کنید و خیلی سریع‌تر به اهداف آموزشی خود خواهید رسید.

تنها منبع درآمد کالج‌های خصوصی دانشجویان هستند؛ همین امر سبب می‌گیرد در پذیرش دانشجویان انعطاف‌پذیرتر باشند.

فارغ‌التحصیلان از کالج‌های دولتی، می‌توانند برای اقامت دائم و کار پس از فارغ‌التحصیلی برای مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) اقدام نمایند. این گزینه، به ندرت در کالج‌های خصوصی رخ می‌دهد.

اگر مجوز تحصیل معتبری داشته باشید، می‌توانید در هنگام تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته کار کنید. حتی در ایام تعطیلات زمستان و غیره! این فرصت برای کالج‌های دولتی و خصوصی فراهم می‌باشد.

کالج های کانادایی فرصت‌های زیر را پیش روی دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند:

 • ارائه مدرک کاردانی
 • ارائه گواهینامه پایان دوره فوق دیپلم
 • دیپلم‌ها و وگواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی (برای شرکت در این دوره‌ها باید ابتدا تحصیلات عالیه را گذرانده باشید.
 • دروه‌های آموزشی کوتاه‌مدت و فشرده
 • دوره‌های آموزشی مهارت‌های کاری (مانند جوشکاری، لوله‌کشی و غیره)
 • دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی (به عنوان زبان دوم)
 • دوره‌های آموزشی زبان فرانسوی
 • دوره‌های آماده‌سازی برای دریافت مجوزهای حرفه‌ای
 • برنامه‌های مدرک لیسانس (تحت نظارت یا با همکاری دانشگاه)
تحصیل در کالج های کانادا یا دانشگاه های کانادا

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا چیست؟

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید در مورد تفاوت دقیق کالج و دانشگاه کاملاً آگاه باشید. متأسفانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان و والدین از این جنبه آگاه نیستند. معنی و مفهوم کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف انگلیسی زبان متفاوت است؛ در کانادا این دو، نهادهای مختلفی هستند. دانشگاه‌های کانادا اساساً بر برنامه‌های حرفه ای و دانشگاهی تمرکز دارند. از سوی دیگر، تمرکز اصلی کالج‌ها روی آموزش شغلی و تجارت است.

کالج

کالج‌ها اکثرا دوره‌های آموزشی کوتاه مدت دارند، مهارت‌های خاصی را ارائه می‌دهند و موسسه‌های کوچک آموزشی به شمار می‌روند. حداکثر مدرکی که به دانشجویان می‌توانند ارائه دهند مدرک کارشناسی است. لازم به ذکر است که کالج نسبت به دانشگاه رشته‌های تحصیلی کمتری دارد.

کالج به دانشجویان گواهینامه علمی اعطا می‌کند و مهارت‌هایی را آموزش می‌دهد که افراد در زمینه شغلی خود به آن نیاز دارند. علاوه‌براین، کالج‌ها دوره‌های کارآموزی، آموزش زبان و ارتقا مهارت‌ها را نیز ارائه می دهند.

 • تحصیل در کالج در مقایسه با دانشگاه راحت‌تر و ارزان‌تر است.
 • افرادی که از نظر مالی توانایی بالایی یا بورسیه تحصیلی ندارند، بهتر است کالج را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.
 • دانش آموزانی که دوره دبیرستان یا فنی‌ و حرفه‌‌ای را گذرانده‌اند و می‌خواهند بعد از اخذ مدرک دبیرستان مشغول به کار شوند، بهتر است کالج را برای ادامه تحصیل انتخاب ‌کنند.

دانشگاه

در مقایسه با کالج، دانشگاه یک موسسه آموزشی بزرگ است و اکثرا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. به همین علت دانشگاه‌‌ها معمولا فضای بزرگ‌تری دارند و از چندین دانشکده تشکیل می‌شوند.

دانشگاه‌ها، توسط قوانین استانی تنظیم می‌گردند اما از نظر کیفیت برنامه‌ها، مدرسان، سیاست‌ها و رویه‌ها مستقل هستند. دانشگاه‌ها بر روی مهارت‌های تحلیلی مانند توانایی درک و استفاده از اطلاعات تمرکز دارند.

در دنیای جدید نیاز به نیروی کارشناس، متفکر و رشد علم و فناوری در جهان صنعتی، شرایطی را فراهم آورده است که هیچ کشوری نمی‌تواند خود را از تاثیر‌های آن مستثنی کند.

دانشگاه در چنین دنیایی، جایگاهی برای افزایش توان کارشناسی است. هر کشوری برای بالا بردن سطح این توان، رشد علم و فناوری در سطوح عالی و در همه زمینه‌ها، نهادی به نام دانشگاه تاسیس می‌کند. دانشگاه جایی است که دانشجویان بین‌المللی با فرهنگ، رفتار، زبان و آیین‌های متفاوت آشنا می‌شوند.

 • اخذ مدرک از دانشگاه‌های کانادا برای افرادی که می‌خواهند در رشته های مبتنی بر تحقیق و پژوهش کار کنند، توصیه می‌شود.
 • تحصیل در دانشگاه‌ها معمولا گران‌تر از تحصیل در کالج می‌باشد.
 • همانطور که بیان گردید، دانشگاه ها در کانادا از نظر علمی مستقل هستند.
تصمیم برای رفتن به کالج یا دانشگاه به موقعیت دانشجو، نیاز‌ها و اهداف او بستگی دارد. به طور مثال، اگر فردی هنوز تحصیلات عالیه ندارد و می‌خواهد حرفه‌ای را توسعه دهد، تحصیل در کالج می‌تواند بهترین انتخاب برای شروع باشد؛ چرا که در مدت زمان کوتاهی می‌توان یک حرفه را یاد گرفت. از طرف دیگر، اگر فردی تحصیلات عالیه دارد و به دنبال تغییر شغل می‌باشد باز هم ورود به کالج می‌تواند برای او بسیار جذاب باشد.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

برخی از کالج‌های برتر دولتی در کانادا

از جمله کالج‌های برتر دولتی این کشور می‌توان به کالج سنکا، هامبر، وانیر، لاوال، HEC و پلی تکنیک کبک، جورج براون، بیشاپ و لانگارا اشاره کرد. در ادامه مقاله آن‌ها را به همراه نکات دیگر بهتر خواهید شناخت.

تحصیل در کالج سنکا (Seneca) کانادا

کالج سنکا (Seneca)

کالج سنکا در تورنتو قرار دارد و یکی از بهترین کالج‌های این شهر است. شعار این کالج این است که دانشجویان باید درس را به شکل عملی و تئوری فرا گیرند. این کالج هر ساله دانشجویان بین‌المللی را جذب و به آن‌ها در پیدا کردن خوابگاه و مراحل گرفتن ویزا کمک می‌کند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در رشته‌های میکروبیولوژی، مهندسی برق، روزنامه نگاری، هوش مصنوعی، معماری، روانشناسی کودک، علوم کامپیوتر، آناتومی، زبان عربی، روانشناسی، حسابداری و معماری تحصیل کنند.

شهریه کالج سنکا طبق مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است؛ اما به طور کلی دانشجویان باید شهریه سالانه حدود 13000 دلار کانادا را پراخت کنند.

هر کالجی شرایط پذیرش خاصی دارد، کالج سنکا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در زیر شرایط پذیرش این کالج شرح داده شده است.

 • مدارک باید به انگلیسی ترجمه شوند.
 • ریز نمرات دبیرستان دانشجو
 • معدل دانشجو باید حداقل 14 باشد.
 • حداقل نمره آیلتس، 6 است.
 • حداقل نمره تافل، 80 است.
 • حداقل نمره PTE، 58 است.
 • دانشجو به وب‌سایت کالج سنکا مراجعه می‌کند.
 • در این وب‌سایت یک اکانت می‌سازد.
 • اطلاعات شخصی خود را وارد می‌کند.
 • شرایط خواسته شده را مطالعه و مدارک را ارسال می‌کند.
 • رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کند.
 • سوابق تحصیلی خود را ارائه می‌دهد.
 • هزینه اولیه حدود 90 دلار کانادا را پرداخت می‌کند.
 • سپس دکمه Apply Now را می زند و اکانت ساخته می‌شود.
 • سپس در صورت تایید، نامه‌ای از طرف کالج سنکا دریافت می‌کند که در آن ادامه مراحل نوشته شده است.

کالج سنتنیال (Centennial)

کالج سنتنیال نیز در تورنتو قرار دارد و حدود 9000 دانشجوی بین‌المللی در این کالج ادامه تحصیل می‌دهند. یکی از ویژگی‌های این کالج داشتن دوره کوآپ (CO-OP) است که دانشجویان را برای کار پس از پایان تحصیلاتشان آماده می‌کند. بنابراین برای گذراندن دوره کالج در کانادا می‌توانید سنتنیال را انتخاب کنید.

دانشجویان می‌توانند در رشته‌های هوش مصنوعی، گرافیک، برنامه نویسی بازی‌های کامپیوتری، خودرو‌سازی، گردشگری، امور مالی، محیط زیست، انیمیشن، مهندسی نرم‌افزار، پرستاری و تجارت ادامه تحصیل دهند.

شهریه کالج سنتنیال برای هر مقطع و رشته متفاوت است. اما به طور کلی شهریه این کالج برای دانشجویان بین‌المللی حدود 14000 تا 25000 دلار کانادا در سال است که 60 درصد آن را باید قبل از برگزاری دوره تحصیلی پرداخت کنند.

 • ارسال ریز نمرات
 • اصل مدارک
 • دانشجویان باید آزمون مهارت انگلیسی و ریاضی بدهند.
 • داشتن مدرک دیپلم
 • حداقل نمره کتبی تافل 550
 • حداقل نمره 6 به طور کلی و برای هر مهارت آیلتس حداقل 5.5
 • انتخاب حداقل 3 رشته
 • پر کردن فرم آنلاین
 • ارسال فرم و درست کردن کد شناسایی
 • ارسال کپی مدارک
 • پرداخت اولیه هزینه درخواست
تحصیل در کالج هامبر (Humber) کانادا

کالج هامبر (Humber)

این کالج نیز در تورنتو قرار دارد و دانشجویان بومی و بین‌المللی در آن تحصیل می‌کنند. هدف این کالج آشنا کردن دانشجویان با فرهنگ‌های مختلف است.

این کالج حدود 180 رشته را ارائه می دهد که دانشجویان در رشته‌های حسابداری، روانشناسی، گرافیست، انیمیشن، مهندسی یرق، منابع انسانی، روزنامه نگاری، پرستاری و کسب‌و‌کار تحصیل می‌کنند.

دانشجویان برای تحصیل در کالج هامبر باید شهریه حدود 4722 تا 22012 دلار کانادا سالانه پرداخت کنند.

 • نمره آیلتس حداقل 6 و در هر قسمت آن حداقل 5.5
 • تافل به شکل کتبی 560 و اینترنتی 80 تا 100
 • PTE حداقل امتیاز 53 تا 64
 • ارسال ریز نمرات
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • انتخاب کردن رشته مورد نظر
 • ارسال ریز نمرات
 • پرداخت هزینه درخواست
 • دریافت نامه پذیرش بعد از قبولی از کالج هامبر
 • اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی
 • پرداخت شهریه
 • ثبت نام برای رشته مورد نظر

کالج وانیر (Vanier)

کالج وانیر در سال 1970 در مونترال تاسیس شده است و هر ساله تعداد زیادی دانشجویان بین‌المللی در این کالج تحصیل می‌کنند.

این کالج دو مقطع پیش دانشگاهی و کاردانی را ارائه می‌دهد که هر کدام رشته‌های مختص خود را دارند.

 • رشته‌های پیش دانشگاهی: بازرگانی، ریاضیات، ارتباطات و علوم اجتماعی است.
 • رشته‌های کاردانی: مدیریت مالی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، پرستاری، موسیقی، دامپزشکی و مشاوره است.

شهریه این کالج هر سال تغییر می‌کند اما به‌طور کلی حدود 12500 دلار کانادا است.

 • داشتن گواهی پذیرش کبک (CAQ)، این مدرک تنها برای افرادی است که می‌خواهند در کبک تحصیل کنند.
 • داشتن بیمه پزشکی
 • فرستادن مدارک قبل از ماه آگوست و قبل از ثبت نام

همچنین هر رشته‌ای شرایط خاص خود را دارد:

 • پرستاری: برای ادامه تحصیل در رشته پرستاری، متقاضیان باید امتحان عملی را بگذرانند و مهارت انگلیسی داشته باشند.
 • موسیقی: از متقاضیان آزمون عملی و تئوری گرفته می‌شود.
 • ابتدا در سامانه SRAM ثبت نام می‌کنید.
 • سپس مدارک خواسته شده را ارسال می‌کنید.
 • اگر مورد تایید کالج قرار گرفتید، نامه پذیرش برای شما ارسال می‌شود.
 • به دنبال مراحل بعدی و ویزای تحصیلی می‌روید.
تحصیل در کالج لاوال (Laval) کانادا

کالج لاوال (Laval)

زبان اصلی این کالج فرانسوی است و در سال 1852 افتتاح شد. در این کالج دانشجویان بومی و بین‌المللی تحصیل می‌کنند. همچنین این کالج تنها کالجی است که رشته جنگل‌داری را ارائه می‌دهد.

دانشجویان در رشته‌های جغرافیا، پرستاری، موسیقی، جنگل‌داری، دندانپزشکی، دارو‌سازی، فلسفه‌، هنر‌های بصری و علوم اجتماعی تحصیل می‌کنند.

شهریه این کالج برای دانشجویان بین‌المللی حدود 18151 دلار کانادا در سال است.

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • آگاهی از زبان فرانسوی
 • گذراندن دروس پیش نیاز برای بعضی از رشته‌ها
 • اگر دانشجویی مدرک کارشناسی زبان فرانسه را داشته باشد، می‌تواند بدون گذراندن دروس پیش نیاز ادامه تحصیل دهد.

کالج HEC

کالج HEC یکی از قدیمی‌ترین کالج های مونترال است که مقطع دیپلم و کارشناسی را ارائه می‌دهد. از امکانات این کالج می‌توان به داشتن کتابخانه، آزمایشگاه علوم و اتاق کامپیوتر اشاره کرد.

رشته‌های مختلفی در این کالج تحصیل می‌شوند که می‌توان به بازرگانی، برنامه‌نویسی، انیمیشن‌سازی، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی، MBA و هتل‌داری اشاره کرد.

شهریه کالج HEC متغیر است، اما در حال حاضر شهریه این کالج 14698 دلار کانادا در سال است.

 • از دانشجویان آزمون ورودی گرفته می‌شود.
 • فتوکپی از مدارک خواسته شده
 • دانشجو باید حداقل معدل 12 را داشته باشد.
 • داشتن مدرک اتمام دبیرستان
 • پرداخت هزینه ثبت نام 1000 دلار کانادا
 • ارسال مدارک
 • دادن آزمون ورودی
 • نامه پذیرش
 • ویزای تحصیلی
 • ثبت نام و آغاز دوره تحصیلی

کالج لانگارا (Langara)

کالج دولتی لانگارا در ایالت ونکوور کانادا قرار دارد. این کالج در سال 1965 تاسیس شد. در کالج لانگارا حدود 23000 دانشجو در حال ادامه تحصیل هستند.

در این کالج رشته‌های هنر، کسب‌وکار، فناوری، علوم اجتماعی و بهداشت تدریس می‌شوند.

 • حداقل امتیاز برای آیلتس، 6.5 و در هر مهارت آن 6
 • حداقل امتیاز در تافل، 88 و در هر مهارت آن 20
 • داتشن دیپلم رسمی
 • داشتن حداقل 19 سال
 • فرستادن ریز نمرات دبیرستان
 • رشته‌ای را انتخاب کنید.
 • شرایط و مدارک خواسته شده را بررسی کنید.
 • سپس مدارک ترجمه شده را ارسال کنید.
 • زمانی که مدارک به دست کالج لانگارا رسید و آن‌ها را بررسی کردند اگر مورد پذیرش بودید، کالج نامه پذیرش را برایتان ارسال می‌کند.
تحصیل در کالج پلی تکنیک کبک کانادا

کالج پلی تکنیک کبک

کالج پلی تکنیک در کبک قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین کالج های کانادا است که در زمینه مهندسی فعالیت می‌کند. همچنین این کالج دانشجویان بین‌المللی را جذب و آن‌ها را در پیدا کردن خانه، کار و بیمه کمک می‌کند.

همان‌طور که در بالا اشاره شد این کالج تنها در زمینه مهندسی همکاری دارد.

شهریه کالج پلی تکنیک کبک برای هر مقطع متفاوت است، برای مقطع کارشناسی سالانه 20 هزار و برای کارشناسی ارشد 19 هزار دلار کانادا در سال است.

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • دانشجو باید حداقل معدل 15 را داشته باشد.
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • داشتن مهارت زبانی در فرانسه

معرفی برترین کالج های خصوصی کانادا

همانطور که بیان گردید، در برخی موارد شهریه کالج خصوصی در مقایسه با کالج های دولتی پایین‌تر است. همچنین این نوع کالج ها در مورد شهریه و هزینه‌های جانبی به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کنند. در ادامه تعدادی از کالج‌های خصوصی کانادا را معرفی می‌کیم.

کالج ILAC (International Language Academy of Canada)

کالج ILAC در تورنتو قرار دارد و با دانشجویان همکاری می‌کند تا بعد از فارغ‌التحصیلی از این کالج کار موردنظر خود را پیدا کنند.

دانشجویان می‌توانند در رشته‌های فروش، مارکتینگ و خدمات مشتری تحصیل کنند.

شهریه این کالج برای دانشجویان بین المللی حدود 8000 دلار کانادا ترمی است.

 • حداقل نمره آیلتس، 5
 • در صورت نداشتن مدرک آزمون آیلتس، از دانشجو این آزمون گرفته می‌شود.
 • ارسال ریز نمرات
 • ارسال کپی شناسنامه
 • از وب‌سایت دانشگاه فرم درخواست را دانلود کنید.
 • مدارک خواسته شده را پس از ترجمه ارسال کنید.
 • هزینه اولیه درخواست را پرداخت کنید.
 • بعد از ارسال مدارک و در صورت پذیرش نامه‌ای برای دانشجو ارسال می‌شود.
 • بعد از دریافت نامه پذیرش، برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

کالج CDI

کالج CDI یک کالج خصوصی در ایالت کلگری است که دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند و به آن‌ها در پیدا کردن کار موردنظر خود بعد از فارغ‌التحصیلی کمک می‌کند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در کالج CDI باید شهریه 11 هزار دلار کانادا را سالانه پرداخت کنند.

 • داشتن مدرک دیپلم
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 • حداقل سن 18 سال
 • متقاضیان باید در امتحان ورودی پذیرفته شوند.
 • پرداخت هزینه درخواست اولیه
 • پر کردن فرم به شکل آنلاین
 • ارسال مدارک خواسته شده
 • در صورت قبولی، نامه پذیرش از کالج
 • اقدام کردن برای ویزای تحصیلی
 • ثبت نام در کالج

دانشجویان در این کالج در رشته‌های هنر و طراحی، کسب‌وکار، دندانپزشکی، مشاور کودکان، مراقبت بهداشتی، حقوق و فناوری تحصیل می‌کنند.

کالج لاسال (LaSalle) کانادا

کالج لاسال (LaSalle)

یکی دیگر از کالج های مونترال، کالج لاسال است که به صورت خصوصی اداره می‌شود. همچنین در این کالج حدود 14000 دانشجو تحصیل می‌کنند. کالج لاسال تمایل دارد دانشجویان درس را به شکل عملی و تئوری یاد بگیرند.

این کالج دو نوع مدرک DEC و AEC ارائه می‌دهد.

 • رشته‌های DEC شامل فشن ، مد و طراحی، گردشگری، حسابداری، مشاوره مالی و بیمه، مدیریت شبکه، ادبیات و بازاریابی می‌شوند.
 • رشته‌های AEC شامل تبلیغات، بازاریابی مد، مدیریت هتل، گردشگری، مشاوره مهاجرت و تجارت اینترنتی می‌شوند.
 • ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
 • حداقل نمره برای آیلتس، 6.5 و برای تافل 80
 • ارسال ریز نمرات
 • هزینه اولیه برای درخواست، 200 دلار
 • فرم درخواست را تکمیل کنید.
 • ارسال مدارک خواسته شده

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

همانطور که مشاهده گردید، شهریه‌ها به دوره و موسسه‌ای بستگی دارد که تصمیم ‌می‌گیرید در آنجا به تحصیل بپردازید؛ با این وجود، متوسط هزینه تحصیل در کانادا بین 8 هزار تا 20 هزار دلار کانادا در سال است. این هزینه شامل شهریه، هزینه امتحانات و غیره می‌باشد. در کنار این هزینه‌ها، هزینه اقامت و زدندگی در کانادا را هم باید مدنظر داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی کالج های کانادا

قبل از هر چیز به نامه پذیرش از کالج مربوطه در کانادا نیاز دارید؛ مدارکی که برای دریافت پذیرش نیازمندید عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه (ترجمه از تمامی صفحات)
 • ترجمه کارنامه و ریز نمرات دیپلم / پیش‌ دانشگاهی (لازم به ذکر است برای رشته‌هایی که پیش‌نیاز آن‌ها فوق دیپلم و لیسانس است؛ باید ترجمه مدارک و ریز نمرات دانشگاهی را ارائه دهید)
 • اطلاعات شخصی والدین
 • پرداخت شهریه یک سال

و اما مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کالج عبارتند از:

 • اثبات تمکن مالی (برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در کانادا)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی گذشته
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی

مطلب پیشنهادی:

کار پس از تحصیل در کالج های کانادا

پس از اتمام تحصیلات، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان تحت شرایط مختلف به کار خود ادامه دهید:

 • شما می‌توانید برای اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) اقدام نمایید. این مجوز، به شما این امکان را می‌دهد تا 3 سال پس از فارغ‌التحصیلی در هر نقطه از کانادا برای هر کارفرمایی کار نمایید. اگر واجد شرایط هستید و می‌خواهید در کانادا بمانید و کار کنید، از اولین روز فارغ‌التحصیلی (دریافت تایید کتبی مبنی بر فارغ‌التحصیلی) 180 روز فرصت خواهید داشت برای ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام نمایید.
 • اگر یک برنامه تحصیلی جدید را می‌خواهید شروع کنید (به عنوان مثال از دوره لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اید و می‌خواهید فوق لیسانس را ادامه دهید) شما می‌توانید بین برنامه تحصیلی خود به کار کردن ادامه دهید اگر:
 1. در طول برنامه تحصیلی قبلی خود واجد شرایط کار کردن بوده‌اید.
 2. هنوز یک مجوز معتبر برای تحصیل دارید و قبل از انقضا تاریخ، آن را تمدید کرده‌اید.
 3. تایید کتبی مبنی بر تکمیل برنامه تحصیلی قبلی خود دریافت کرده‌اید.
 4. یک نامه پذیرش برای یک برنامه مطالعاتی جدید تمام وقت از موسسه‌های DLI دریافت کرده‌اید.
 5. برنامه تحصیلی جدید خود را طی 150 روز پس از دریافت تایید به پایان رساندن برنامه قبلی، آغاز کنید.

اخذ ویزای همراه متقاضی تحصیل کالج در کانادا

دو روش برای اپلای ویزای همراه دانشجویی کانادا وجود دارد. ویزای همراه توریستی یا ویزای همراه کاری. زمان اقدام برای دریافت ویزای همراه بستگی به موقعیت شخص دارد.

شخص همراه شاید بهتر باشد منتظر بماند که ابتدا مراحل ویزای تحصیلی طی شود و مورد تایید قرار گیرد. سپس شخص همراه با وجود چنین تاییدیه‌ای می‌تواند راحت‌تر برای دریافت ویزا همراه اقدام کند.

یکی از قوانین کانادا برای دانشجویان شبانه‌روزی بین‌المللی در کالج، داشتن سرپرست قانونی هنگام تحصیل در این کشور است. هر چند که بعضی از کالج‌های شبانه روزی مسئولیت دانشجویان را به عهده می‌گیرند اما مواردی وجود دارد که تعیین سرپرست برای دانشجو از نظر خانواده یک ضرورت است.

برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که این مسئولیت را یکی از اعضای خانواده به عهده بگیرد. فرد مسئول علاوه بر این مسئولیت باید در یک فاصله معقول از کالج اقامت داشته باشد. همچنین با زبان انگلیسی آشنا و بالای 21 سال سن داشته باشد.

مطلب پیشنهادی:

قوانین مهاجر‌پذیر کانادا این امکانات را فراهم کرده است که همسر، فرزندان یا والدین متقاضی ویزای تحصیل کانادا تا زمان پایان تحصیلاتش، او را همراهی کنند. البته متقاضی اصلی یا همراه او باید ثابت کند که از تمکن مالی لازم برخوردار است و می‌تواند هزینه زندگی، سکونت و تحصیل خود یا همراهش را عهده‌دار شود.

همچنین فرد همراه در طول اقامت خود در کانادا می‌تواند مجوز تحصیل یا کار را دریافت کند. اگر فرزند متقاضی زیر سن قانونی باشد نیازی به ارائه تمکن مالی به شکل جداگانه ندارد.

تعهد تمکن مالی خانواده شرط لازم است. فرزند آن‌ها پس از ورود به کانادا می‌تواند بدون بروز مشکلی در مدارس دولتی یا خصوصی مشغول به تحصیل شود.

همان‌طور که اشاره شد پس از اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجو، والدین متقاضی می‌توانند ویزای اقامت موقت کانادا را برای همراهی فرزندشان در طول دوره تحصیل درخواست دهند.

اگر قرار باشد فردی غیر از والدین سرپرستی موقت دانشجو را در کشور کانادا به عهده بگیرد، این موضوع باید به شکل رسمی و قانونی در محضر ثبت شود و مورد تایید هر دو کشور باشد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان همراهی یکی از والدین با متقاضی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز همراه تحصیلی کانادا برای والدین

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز همراه تحصیلی کانادا برای والدین متقاضی

 • پاسپورت معتبر همه اعضای خانواده که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند.
 • مدارک پذیرش تحصیلی دانشجو از طرف یکی از موسسات آموزشی کشور کانادا
 • ترجمه مدارک هویت متقاضی و والدین
 • ارائه تاریخ سفر
 • اگر یکی از والدین بخواهد متقاضی را همراهی کند باید رضایت نامه محضری از طرف والدی را که همراه نیست، ارائه دهد.

هزینه ویزای همراه کانادا

هزینه ویزای همراه کانادا با ویزای توریستی تفاوتی ندارد، زیرا این ویزا برای خانواده متقاضی یک نوع ویزای توریستی کانادا به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی:

سخن پایانی

تحصیل در کالج های کانادا بدون شک تصمیم مهمی است. چرا که سبک زندگی و آینده شغلی فرد را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد. روشن نمودن اهدافی که می‌خواهید در کانادا به آن‌ها برسید، برای تعیین اینکه کدام مسیر را باید دنبال کنید تا از فرصت‌هایی که این کشور به شما ارائه می‎‌دهد، استفاده نمایید، بسیار ضروری است.

به همین دلیل، توصیه موسسه بینا این است که تفاوت‌های اساسی و مزایای هر یک از کالج‌ها را به طور کامل بشناسید. دانش کامل نسبت به تک تک گام‌هایی که در مسیر اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل کالج در کانادا برمی‌دارید، بسیار بااهمیت می‌باشد.

بنابراین، اگر قصد اخذ اقامت دائم کانادا را با دریافت مجوز تحصیل داشته باشید، بهتر است با مشاوران مهاجرتی موسسه بینا مشورت نمایید و قبل از تصمیم‌گیری و انتخاب کالج موردنظر خود اطلاعات کافی دریافت نمایید.

سوالات متداول درباره تحصیل در کالج های کانادا

بله. در برخی از کالج‌ها امکان پذیرش مشروط وجود دارد.

هزینه این نوع اقامت در کنار خانواده های کانادایی بطور معمول ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه است.

فارغ التحصیلان از کالج های کانادا می توانند وارد دانشگاه های این کشور شده یا به بازار کار مربوط به رشته خود وارد شوند.

بین 8 تا 20 هزار دلار در سال