سیستم آموزشی کانادا یکی از شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. این کشور با وجود جمعیت اندک، بهترین مؤسسات آموزش عالی را دارد و مدرک کارشناسی ارشد در کانادا به دلیل کیفیت بالا به طور گسترده‌ای به رسمیت شناخته می‌شود.

کانادا علاوه بر فراهم کردن فرصت‌های برجسته آموزشی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی، یکی از مطلوب‌ترین مکان‌ها برای زندگی در جهان است. درحقیقت، در این کشور شما فقط به آموزش کلاس جهانی دسترسی نخواهید داشت، بلکه از زندگی دانشجویی غنی و پرتحرکی نیز برخوردار خواهید بود!

اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، باید بدانید که گرفتن ویزای دانشجویی برای کانادا و همچنین پذیرش از دانشگاه‌های کانادا کاری پیچیده و مأموریت سختی نیست؛ فقط کافی است در اولین و مهم‌ترین قدم از شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد اطلاعات کافی داشته باشید.

اگر به اطلاعاتی از “تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا” نیاز دارید، می‌توانید مطالب این صفحه را که توسط موسسه بینا آماده و مهیا شده، مطالعه بفرمایید. این صفحه اطلاعات اساسی در مورد دانشگاه‌ها، برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد، هزینه‌ها و بودجه‌های موردنیار و همچنین هر آنچه که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به آن نیاز دارید، را ارائه خواهد کرد؛ پس این صفحه را تا انتها مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی:

در اینجا به برخی از بهترین و اصلی‌ترین دلایل برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا اشاره خواهیم کرد:

1. کانادا آموزش را جدی می‌گیرد

آیا میدانید که کانادا تحصیل‌کرده‌ترین کشور جهان است؟ در واقع نیمی از مردم کانادا دارای مدرک دانشگاهی هستند. آموزش عالی در کانادا سهم زیادی در هزینه‌های دولت دارد. این کشور از نظر حمایت دولت برای آموزش عالی در میان برترین کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)  قرار می‌گیرد. باید دانشجو بودن در آن جا خیلی جذاب باشد. شما چطور فکر می‌کنید؟!

2. دانشگاه‌های کانادا از بهترین مؤسسات آموزشی هستند

برخی از بهترین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های جهان در کانادا واقع شده‌اند و دانشجویان از سراسر جهان برای پیوستن به شناخته‌شده‌ترین آن‌ها به کانادا می‌آیند. کارشناسان روزنامه‌نگاری، سیاست، پزشکی و فناوری تحصیلات خود را از دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه تورنتو و مک‌گیل آغاز کردند. در کانادا شما این فرصت را خواهید داشت که در کنار تیز‌ترین ذهن‌های جهان کار کنید.

3. انعطاف‌پذیری به‌واسطه تنوع آموزشی

کانادا انواع جالب‌توجهی از مؤسسات آموزشی را ارائه می‌دهد: دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، پلی‌تکنیک‌ها و آموزشگاه‌های حرفه‌ای. بسته به اهدافی که دارید یا در پی چیزی که هستید، می‌توانید موسسه متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.

4. مدارک تحصیلی معتبر

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کانادا ارزش بالایی در بازار کار دارند و افرادی که در آن جا تحصیل می‌کنند، می‌توانند در زمینه مورد علاقه خود شغل خوب پیدا کنند.

5. فرهنگ کانادایی از تنوع استقبال می‌کند

مهم نیست چه کسی هستید، از کجا آمده‌اید یا چه می‌خواهید بخوانید، کانادایی‌ها به گرمی از شما استقبال می‌کنند. این کشور تلاش زیادی برای اطمینان از امنیت دانشجویان بین‌المللی، رفتار منصفانه و رضایت از شرکت در آموزش و شیوه زندگی کانادا انجام می‌دهد.

6. چشم‌انداز بین‌المللی

بیش از 200 ملیت در کانادا زندگی می‌کنند که از این نظر یکی از متنوع‌ترین کشورها است.

7. یادگیری دو زبان در کانادا

کانادا با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی و جامعه چندفرهنگی، فرصتی برای یادگیری زبان جدید یا بهبود مهارت‌های موجود فراهم می‌کند.

8. فرصت‌های بعد کارشناسی ارشد

اگر مایل به اقامت در کانادا بعد از اتمام تحصیل هستید، می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی مجوز کار داشته باشید که به شما امکان کار در کشور را می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمایید.

9. کیفیت زندگی بالا به همراه هزینه‌های پایین

کیفیت سطح زندگی در کانادا بسیار بالا است. به طور کلی کشوری امن و پایدار برای تحصیل است.

چرا کارشناسی ارشد در کانادا؟

علاوه بر موارد بالا زندگی در محیط توسعه یافته از جنبه اقتصادی و اجتماعی، گذرگاهی آسان برای ورود به آمریکا، برنامه‌های کارآموزی و تجربه کار عملی با پرداخت پول، مجوز کار پس از اتمام دوره، مشاغل پاره وقت تحقیق محور برای دانشجویان، تضمین شغل در رشته تحصیلی و یک زندگی کاملاً خوب در سرزمینی رویایی همه و همه تنها گوشه کوچکی از مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می‌باشد.

انواع دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا

اگر چه کانادا دارای چندین موسسه آموزش عالی است، اما فقط دانشگاه‌ها، دوره کارشناسی ارشد در کانادا را ارائه می‌دهند. به دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کانادا گذرانده باشند دو نوع مدرک کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد: کارشناسی ارشد در رشته‌های هنر و علوم انسانی (MA) یا کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم و مهندسی (MSc. مانند انگلستان کارشناسی ارشد شامل مدارک تخصصی در طیف وسیعی از موضوعات است. مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) و کارشناسی ارشد در مدیریت کسب و کار (MBA). طول دوره کارشناسی ارشد در کانادا به دانشگاه، رشته دانشگاهی و اینکه دانشجو به صورت تمام وقت یا نیمه وقت تحصیل می‌کند، بستگی دارد. اما معمولا بین یک تا دو سال به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که در صورت دوره‌های کارآموزی و یا دوره‌های دیگر این مدت افزایش می‌باشد. دوره کارشناسی ارشد علاوه بر درس‌ها، آموزش‌های مرسوم و سخنرانی‌ها شامل آموزش تعاملی مانند بازدید از سایت، پروژه‌ها و کار گروهی نیز می‌باشد. بیشتر رشته‌های در کارشناسی ارشد شامل یک پایان‌نامه می‌شود که قسمت زیادی از واحدهای درسی دوره‌ها را تشکیل می‌دهد.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا معمولا ماه سپتامبر هر سال آغاز می‌شود، اما برخی از دانشگاه‌ها چندین تاریخ شروع برای دوره‌های کارشناسی ارشد خود دارند.

برنامه‌های آموزشی مشارکتی

چندین دانشگاه، برنامه‌های فوق لیسانس کانادا را با امکان آموزش مشارکتی ارائه می‌کنند. این کار دانشجویان فعلی را قادر می‌سازد تا در زمینه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود تجربه عملی کسب کنند. این فرصت‌ها در همه رشته‌ها فراهم است و تجربه کاری و رابطه ارزشمندی را فراهم می‌کند. کارفرمایان مرتبط با برنامه مشارکتی دانشجویان واجد شرایط و با انگیزه را برای عهده‌دار شدن پروژه‌های تخصصی جذب می‌کنند. بسیاری از کارفرمایان از آن به عنوان ابزاری برای استخدام استفاده می‌کنند؛ به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با داوطلبان مناسب و توانایی‌هایشان آشنا شوند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا این آموزش‌های عملی معمولا بین یک تا چهار ماه است.

برای این کار شما به عنوان دانشجوی مشارکتی ثبت‌نام می‌کنید؛ ممکن است در مرحله درخواست موارد اضافی مانند معدل بالا و همچنین شرکت در جلسات آموزشی الزامی وجود داشته باشد. پس از قبولی شما اعلان فرصت‌هایی را دریافت خواهید کرد که توسط مدیر موسسه مشارکتی خود ایجاد شده است.  دانشجویان بین‌المللی به برای درخواست مجوز کار مشارکتی نیاز به مجوز تحصیل دارند و دانشگاه‌ها برای این امر می‌توانند با دولت کمک کنند.

محبوب‌ترین رشته‌ها

در ادامه به محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اشاره خواهیم کرد تا تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر کنیم:

1. رشته‌های علوم کامپیوتر

دانشگاه‌های کانادا طیف گسترده‌ای از رشته‌های تخصصی علوم کامپیوتر، از علم داده و روباتیک‌ها تا رایانش ابری و سیستم‌های کسب‌وکار را ارائه می‌دهد. همه برنامه‌های علوم کامپیوتر زمینه نظری گسترده‌ای را با چندین تکلیف عملی، پروژه‌ها، تحقیقات و حتی فرصت‌های کارآموزی در شرکت‌های فناوری اطلاعات پوشش می‌دهد.

فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر تقاضای زیادی در بازار کار دارند. از آن جا که توسعه جهانی فناوری، هیچ نشانه‌ای از توقف ندارد، این یک انتخاب عالی برای تحصیلات شما است. مشاغل تمام وقت بیشماری در کانادا منتظر فارغ‌التحصیل مناسب علوم کامپیوتر هستند.

2. رشته‌های مهندسی عمران

با ثبت‌نام در برنامه مهندسی عمران در دانشگاه‌های کانادا، در زمینه برنامه‌ریزی شهری و زیست‌محیطی تخصص کسب خواهید کرد و طراحی پل‌ها، بزرگراه‌ها و ساختمان‌ها را فرا خواهید گرفت. رشته‌های مهندسی عمران به شما نحوه ساختن ساختمان‌های محکم و توجه به ویژگی‌های زیبایی‌شناختی را آموزش می‌دهد.

3. رشته‌های بهداشت عمومی

به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی، یک مدیریت بهداشت عمومی خوب، مراقبت‌های اولیه و پیشگیری پزشکی از مهم‌ترین اولویت‌های کانادا است. اگر برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد بهداشت عمومی در دانشگاه‌های این کشور درخواست کنید، چیزهای زیادی خواهید آموخت.

با مدرک کارشناسی ارشد در بهداشت عمومی در آژانس بهداشت عمومی، واحد‌های بهداشت عمومی، وزارت بهداشت یا سازمان جهانی بهداشت می‌توانید مشغول به کار شوید.

4. رشته‌های امور مالی

کانادا یکی از کشورهای با سرعت رشد اقتصادی بالا در جهان با اقتصاد بازار جمعی است که یک بازار آزاد و باز را با سطح بالایی از امنیت اجتماعی درهم آمیخته است. به عنوان دانشجوی رشته امور مالی، در مورد سیستم‌های مالی در سراسر جهان یاد خواهید گرفت و همچنین مزایای سیستم اقتصادی کانادا تحلیل و برآورد می‌کنید.

5. مدیریت منابع انسانی

کانادا به نیروی کار بسیار ماهر و حمایت از بازار کار فراگیر افتخار می‌کند. کانادا فرصت‌های شغلی برابر ایجاد می‌کند و به اقلیت‌ها اهمیت می‌دهد. بنابراین تحصیل در مدیریت منابع انسانی در کانادا کار درستی به نظر می‌رسد. شما عملکردهای اصلی کسب ‌و کار را درک خواهید کرد و تکنیک‌های ارزشمندی برای هدایت نتایج سازمانی در بازارهای بی‌ثبات یاد خواهید گرفت.

6. رشته‌های مهندسی مکانیک

با انتخاب کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در کانادا، آموزشی در سطح جهانی را تجربه خواهید کرد و از انجام تحقیقات در آزمایشگاه‌های قابل توجه و مدرن بهره‌مند خواهید شد. اعضای هیئت علمی به خاطر تدریس عالی و دستاوردهای تحقیقات خود مورد تقدیر قرار گرفته‌اند. شما یک سری مهارت‌های ارزشمند به دست خواهید آورد و در مهندسی خودرو با کمک کامپیوتر، کامپوزیت‌ها، یا دینامیک سیالات محاسباتی بینش کسب می‌کنید و در چندین پروژه از مکانیک کاربردی شرکت می‌کنید.

7. رشته داروسازی

رشته کارشناسی ارشد داروسازی در دانشگاه‌های کانادا چندین تخصص را شامل می‌شود. از جمله ارائه دارو و واکسن، شیمی دارویی، بیوتکنولوژی، زیست‌شناسی مولکولی، داروسازی بالینی یا آموزش داروسازی. شما به آزمایشگاه‌های پیشرفته تحقیقاتی مانند اتاق‌های ویژه برای سنتز آلی، یک مرکز کشت سلول و آزمایشگاه‌های داروسازی دسترسی خواهید داشت. ماموریت شگفت‌انگیز کشف و تولید داروهای جدید را آغاز خواهید کرد و برای حرفه‌ای کاربردی در صنعت داروسازی، دولت و دانشگاه یا سایر مشاغل بهداشتی آماده می‌شوید.

8. رشته‌های مهندسی برق

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق کانادا ثبت‌نام می‌کنند‌، می‌توانند دانش عمومی مهندسی را با طراحی پروژه‌ها و بسیاری از کارهای آزمایشگاهی ترکیب کنند. علاوه بر دوره‌های زیادی که روی اصول مهندسی برق متمرکز است، شما در کلاس‌های اقتصاد، نوشتن فنی یا اکولوژی نیز شرکت خواهید کرد تا بر محیط کسب ‌و کار و صنعت واقعی احاطه داشته باشید.

9. رشته‌های روان‌شناسی

مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان امکان دسترسی به فرصت‌های آموزشی جالب را می‌دهد. شما می‌توانید تجربه عملی در کلینیک‌های محلی به دست آورید. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها، بیمارستان آموزشی مخصوص به خود را دارند.

در برنامه روانشناسی خود، در مورد علوم اعصاب رفتاری، رشد کودک و علوم شناختی بیشتر می‌آموزید. شما با متخصصان برجسته با تجربه تحقیقاتی در زمینه فراگیری زبان، نقش‌های جنسیتی یا شخصیت چندگانه آموزش خواهید دید.

10. رشته‌های روابط بین‌الملل

به عنوان یکی از محبوب‌ترین رشته‌های امروز، مدرک کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در میان 10 مدرک دانشگاهی برتر کانادا قرار دارد. دوره‌های روابط بین‌الملل موضوعات مهم و چالش برانگیزی مانند دارایی جهانی، اقتصاد سیاسی بین‌الملل یا مداخله بشردوستانه را در بر می‌گیرد.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.
تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای ایرانیان

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در خارج از کشور، مطمئنا هزینه بیشتری نسبت به کشور مبدا دارد. هزینه‌های مربوط به تحصیل در خارج از کشور، دانشجویان بین‌المللی را ملزم به تخمین بودجه مالی قبل از شروع روند می‌کند. هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • دانشگاه انتخابی دانشجو
 • رشته تحصیلی انتخابی دانشجو
 • محل اقامت دانشجو
 • استان انتخابی دانشجو
 • سبک زندگی دانشجو و غیره

هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کانادا در مقایسه با انگلیس و آمریکا تقریبا مقرون به صرفه‌تر است. طبق آخرین گزارش آماری کانادا در سال تحصیلی 21-2020 متوسط شهریه کارشناسی ارشد در کانادا 17447 دلار کانادا (13372 هزار آمریکا) تعیین شد. رشته‌های هنر و علوم انسانی در رتبه‌های پایین، معماری و تجارت در نزدیکی رتبه‌های بالا قرار دارند. دانشجویان بومی کانادا تقریبا نصف دانشجویان خارجی شهریه پرداخت می‌کنند.

دانشگاه‌های کانادا هزینه‌های خود را مشخص می‌کنند و ممکن است این هزینه‌ها متفاوت باشد. برنامه‌های تحصیلی خاص ممکن است گران‌تر باشد؛ به ویژه برنامه‎‌هایی که در زمینه‌های موضوعی حرفه‌ای مانند پزشکی است. به عنوان مثال، متوسط شهریه برنامه‎‌های جامع MBA، برابر با 56328 دلار کانادا (42657 دلار آمریکا) است.

لازم به ذکر است که امکان کار حین تحصیل در کانادا برای تامین مخارج وجود دارد.

بیمه درمانی دانشجویان بین‌المللی در کانادا

بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا اجباری است. استان‌های زیر دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش برنامه‌های بهداشتی درمانی عادی قرار می‌دهند:

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند
 • ساسکاچوان

با این وجود اگر در نوااسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و یا کبک تحصیل می‌کنید باید بیمه درمانی ویژه دانشجویان بین‌المللی را که معادل 600 تا 1000 دلار کانادا (470 تا 782 دلار آمریکا) است، خریداری نمایید.

هزینه‌های دیگر

دوره کارشناسی ارشد، برخی اوقات هزینه‎‌های اضافی در کنار شهریه استاندارد را به همراه دارد. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مربوط به خدمات اداری، دانشجویی و هزینه‌های خاص مرتبط با دوره‌ها می‌باشد. این هزینه‌ها بین 100 تا 500 دلار کانادا (80 تا 391 دلار آمریکا) است.

علاوه بر این، تنها هزینه اضافی که به طور خاص فقط برای دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌نمایند وجود دارد، هزینه درخواست بین‌المللی است. این هزینه، معمولا بین 100 تا 170 دلار کانادا (78 تا 133 دلار آمریکا) است؛ لازم به ذکر است این هزینه برای تمام دانشگاه نیاز نیست.

هزینه‌های زندگی در کانادا

هزینه کامل دوره کارشناسی ارشد در کانادا شامل هزینه‌های خوابگاه و زندگی می‌شود. مهم است که شما برای این موارد از قبل بودجه تهیه کنید و پس‌انداز یا بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی خود را هنگام اتمام دوره تحصیل در خارج از کشور تضمین کنید.

به عنوان یک راهنمایی دقیق، شما باید در هر سال 20000 تا 30000 دلار کانادا (تقریبا 15 هزار دلار تا 23 هزار دلار آمریکا) در حین تحصیل برای شهریه و هزینه‌های زندگی داشته باشید. این باید برای تأمین هزینه‌های اسکان، غذا و سفر کافی باشد.

جدول زیر جزئیات اصلی را در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا (2020-2021) به شما نشان خواهد داد:

عنوان
شرح
تعداد دانشگاه‌ها
98
قدیمی‌ترین دانشگاه
دانشگاه لاراول (تاسیس در سال 1663)
تعداد دانشجویان بین‌المللی
224548 نفر
مدت دوره
1 تا 2 سال
میانگین شهریه
17447 دلار کانادا (13372 دلار آمریکا)
سال تحصیلی
سپتامبر تا آوریل
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

درخواست پذیرش برای کارشناسی ارشد در کانادا

درخواست پذیرش در کانادا می‌تواند رقابتی باشد؛ زیرا تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از تعداد پذیرفته‌شدگان واقعی است. همیشه توصیه می‌شود دانشجویان بین‌المللی باید زودهنگام برای پذیرش اقدام کنند و ترجیحاً درخواست‌های پذیرش خود را تا ماه ژانویه ارسال کنند.

پیش‌نیازهای تحصیلی

انتظار می‌رود که برای مدرک کارشناسی خود حداقل معدل (نمره 3 از 4 یا معادل بین‌المللی آن) را داشته باشید. بسته به رشته تحصیلی خود ممکن است از شما خواسته شود که یک نمره آزمون ورودی فارغ‌التحصیلی مانند آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) یا آزمون ثبت‌نام فارغ‌التحصیل (GRE) ارائه دهید. حداقل نمره GMAT مورد نیاز 550 و حداقل نمره GRE مورد نیاز 140 برای بخش واژگان و 150 برای بخش ریاضی است.

زبان

اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، باید از طریق آزمون زبان انگلیسی مانند تافل، آیلتس و دولینگو مدرکی از مهارت خود ارائه دهید. حداقل نمره مورد نیاز در آزمون مهارت زبان انگلیسی بسته به برنامه‌ها متفاوت است، با این حال نمرات کلی در دانشگاه‌ها برتر که کارشناسی ارشد در کانادا ارائه می‌دهند، برای تافل بالا 90 و برای آیلتس بین 6.5 تا 7.0 است.

اگرچه بیشتر برنامه‌های فوق لیسانس در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، اما در برخی از آن‌ها ممکن است زبان آموزش فرانسوی باشد. این بستگی به استانی دارد که در آن هستید (به عنوان مثال کبک). به عنوان مدرک مهارت فرانسوی، دانشجویان باید TEF یا DELF کسب کنند.

روند درخواست

هر دانشگاهی در کانادا سیستم خاصی در وب‌سایت خود دارد که به دانشجویان آینده اجازه می‌دهد برای رشته تحصیلی خود درخواست و ثبت‌نام کنند. با این وجود، روند درخواست همانند سایر کشورها می‌باشد. در ادامه به برخی از الزامات اساسی مورد نیاز اشاره می‌کنیم:

 • یک فرم درخواست تکمیل شده که اغلب به صورت آنلاین ارسال می‌شود
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی، بسته به رشته‌ای که درخواست می‌دهید؛
 • یک از اسکن دیپلم خود (دبیرستان یا لیسانس)
 • یک رونوشت از مدارک تحصیلی قبلی دانشجو
 • یک اسکن از گذرنامه
 • رزومه
 • نمرات امتحان
 • مدارک بورسیه یا تأمین مالی
 • توصیه‌نامه‌ها ( بین 2 تا 3)
 • سابقه کاری (تعداد کمی از برنامه‌های کارشناسی ارشد مانند کسب ‌و کار/ مدیریت نیز به 1-3 سال سابقه کار نیاز دارند)
 • انگیزه‌نامه یا بیانیه شخصی
 • پرداخت هزینه درخواست غیرقابل استرداد
 • شواهدی مبنی بر اینکه می‌توانید در طول تحصیل در کانادا از پس هزینه‌های مالی خود برآیید.
 • دو نامه مرجع علمی که گواهی آمادگی برای تحصیلات کارشناسی ارشد است (از جمله نامه‌های کارفرمایان)

اگر تحصیلات قبلی خود را خارج از کانادا به پایان رسانده‌اید، برای تعیین معادل صلاحیت خود در کانادا و تأیید مدارک آموزشی ارائه شده باید ارزیابی شوید. شما باید هزینه ارزیابی اعتبارنامه بین‌المللی را پرداخت کنید، مگر اینکه گزارش ارزیابی اعتبارنامه بین‌المللی شخص ثالث داشته باشید.

یک دفتر مرکزی برای اطمینان از دارا بودن حداقل شرایط ورود، درخواست شما را ارزیابی می‌کند. سپس به دانشگاه ارسال می‌گردد تا کیفیت علمی و تناسب درخواست شما برای رشته تحصیلی انتخابی تشخیص داده شود. در صورت موفقیت نامه پذیرش دریافت خواهید کرد که باید بتوانید برای ویزا یا بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنید.

ویزای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

ویزای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا

شما می‌توانید بدون ویزای دانشجویی تا 6 ماه در کانادا تحصیل کنید، یعنی گذراندن یک ترم در خارج از کشور نسبتاً آسان است. برای تحصیل بیش از 6 ماه در مقطع فوق لیسانس در کانادا، باید مجوز تحصیل (Study Permit) دریافت کنید. این مجوز به شما اجازه زندگی و تحصیل را در مدت دوره خود در کانادا می‌دهد. قبل از درخواست مجوز تحصیل، شما به یک نامه پذیرش از یک دانشگاه نیاز دارید.

لازم به ذکر است که مجوز تحصیل، ویزا نیست و با مجوز تحصیل اجازه ورود به کانادا را نخواهید داشت. در حقیقت، اخذ این مجوز به دانشجویان بین‌المللی اجازه تحصیل در کشور کانادا را می‌دهد. در این رابطه مطالعه مطلب استادی پلن کانادا پیشنهاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی:

برترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

دانشگاه‌ها معتبرترین دارایی‌های کانادا و ایالت‌های آن هستند. دانشگاه‌های کانادا 40 درصد تحقیق و توسعه را در این کشور انجام می‌دهند و سالانه بیش از 1.7 میلیون دانشجو را آموزش می‌دهند. کانادا هیچ سیستم اعتبار بخشی یا وزارت آموزشی ندارد. هر استان خود باید مسئولیت آموزش و دانشگاه‌ها را برعهده بگیرد. دانشگاه‌های کانادا همواره در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. در میان 150 دانشگاه برتر جهان، 6 دانشگاه متعلق به کانادا است. در زیر به برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک‌گیل
 • دانشگاه مک‌مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه وسترن

گام‌های بعدی

قابلیت اشتغال و استخدام در قلب آموزش عالی کانادا است و تحصیلات تکمیلی جهت آماده‌سازی شما برای بازار کار طراحی شده‌اند. به یاد داشته باشید که اقتصاد کانادا نسبتاً پایدار و فرصت‌های کاری با بسیاری از شرکت‌های جهانی و محلی در دسترس است.

کار در کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا 20 ساعت در هر ترم به صورت تمام وقت کار کنند که شامل کارآموزی و برنامه مشارکتی می‌شود. بعلاوه کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی تعدادی فرصت برای کار فراهم می‌کند و سیاست مهاجرت این کشور به سمت نگه داشت استعدادهای بین‌المللی است.

تکمیل کارشناسی ارشد در کانادا شما را برای درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی واجد شرایط می‌کند که به شما امکان کار در کانادا را برای مدتی یکسان با طول برنامه تحصیل خود می‌دهد. (شرایط کار در کانادا را بخوانید)

پس از داشتن حداقل 12 ماه سابقه کار ماهر و تمام وقت (یا معادل پاره وقت) در کانادا، می‌توانید درخواست خود برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک کارگر ماهر تحت کلاس تجربه کانادا (CEC) آغاز کنید. توجه کنید که هرگونه تجربه کاری در دوران دانشجویی در این مدت حساب نخواهد شد.   

همچنین یک سری ویزاهای کاری موقت برای افرادی در صنایع و مشاغل خاص وجود دارد که شاید بتوانید برای آن‌ها درخواست دهید. (مشاغل مورد نیاز کانادا را مطالعه کنید)

مطلب پیشنهادی:

سخن پایانی

کانادا با داشتن دانشگاه‌های معتبر، شهرهای دانشجویی زنده و سبک زندگی منحصربه‌فرد به گزینه‌ای عالی برای دانشجویانی تبدیل گردیده است که به دنبال تحصیل باکیفیت و مقرون به صرفه هستند. بسیاری از دانشجویان بین المللی این کشور را پلی به سوی موفقیت‌های بعدی خود می‌بینند.

برای گذراندن تحصیلات تکمیلی ازجمله کارشناسی ارشد در کانادا باید با ضوابط و قوانین آن آشنایی کامل داشته باشید. دانشگاه‌های کانادا و بیشتر نقاط دنیا نسبت به گپ تحصیلی حساس هستند و باید توضیح مناسبی برای آن وجود داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله گپ تحصیلی چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

در این مطلب، سعی گردید تا به طور منسجم به تمامی موارد موردنیاز در زمینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا پرداخته گردد.

اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که رویای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا را دارید، می‌توانید با مشاوران و متخصصان موسسه بینا در ارتباط باشد تا اطلاعات جامع‌تری را در اختیارتان قرار دهند.

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

بسته به رشته تحصیلی بین 1.5 تا 2 سال زمان می برد.

بله، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان تا 18 سال وجود دارد.

اجازه اقامت پس از تحصیل، معادل مدت دوره تحصیلی شما در کانادا خواهد بود.

شما باید در هر سال 20 تا 30 هزار دلار کانادا (تقریبا 15 تا 23 هزار دلار آمریکا) در حین تحصیل برای شهریه و هزینه‌های زندگی مدنظر داشته باشید.

بله، دانشجویان بین المللی اجازه کار پاره وقت دانشجویی و تأمین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی از این طریق را دارند.