مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

مزایای تحصیل در کارشناسی ارشد

مهمترین مزایای تحصیل فوق لیسانس در کانادا به صورت زیر است:

 • کانادا آموزش را جدی می‌گیرد: آیا میدانید که کانادا تحصیل‌کرده‌ترین کشور جهان است؟ در واقع نیمی از مردم کانادا دارای مدرک دانشگاهی هستند. آموزش عالی در کانادا سهم زیادی در هزینه‌های دولت دارد. این کشور از نظر حمایت دولت برای آموزش عالی در میان برترین کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( OECD ) قرار می‌گیرد.
 • دانشگاه‌های کانادا از بهترین مؤسسات آموزشی هستند:‌ برخی از بهترین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های جهان در کانادا واقع شده‌اند و دانشجویان از سراسر جهان برای پیوستن به شناخته‌شده‌ترین آن‌ها به کانادا می‌آیند. در کانادا شما این فرصت را خواهید داشت که در کنار تیز‌ترین ذهن‌های جهان کار کنید.
 • انعطاف‌پذیری به‌واسطه تنوع آموزشی: کانادا انواع جالب‌توجهی از مؤسسات آموزشی را ارائه می‌دهد: دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، پلی‌تکنیک‌ها و آموزشگاه‌های حرفه‌ای. بسته به اهدافی که دارید، می‌توانید موسسه متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.
 • مدارک تحصیلی معتبر: فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کانادا ارزش بالایی در بازار کار دارند و افرادی که در آن جا تحصیل می‌کنند، می‌توانند در زمینه مورد علاقه خود شغل خوب پیدا کنند.
 • فرهنگ کانادایی از تنوع استقبال می‌کند: مهم نیست چه کسی هستید، از کجا آمده‌اید یا چه می‌خواهید بخوانید، کانادایی‌ها به گرمی از شما استقبال می‌کنند. این کشور تلاش زیادی برای اطمینان از امنیت دانشجویان بین‌المللی، رفتار منصفانه و رضایت از شرکت در آموزش و شیوه زندگی کانادا انجام می‌دهد.
 • چشم‌انداز بین‌المللی: بیش از 200 ملیت در کانادا زندگی می‌کنند که از این نظر یکی از متنوع‌ترین کشورها است.
 • فرصت‌های بعد کارشناسی ارشد: اگر مایل به اقامت در کانادا بعد از اتمام تحصیل هستید، می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی برای اخذ مجوز کار اقدام کنید. با این مجوز شما امکان کار در کانادا را خواهید داشت. علاوه بر این، می‌توانید برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمایید.
 

طول دوره کارشناسی ارشد در کانادا

برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد خود در کانادا، پس از پایان دوره کارشناسی، به 1 تا 2 سال تحصیل دیگر نیاز خواهید داشت. برنامه‌های کارشناسی ارشد در کانادا می‌توانند شامل پایان‌نامه، کارآموزی، مقاله پژوهشی و یا دوره‌هایی باشند که به صورت واحدهای درسی برنامه‌ریزی شده اند.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

ددلاین دانشگاه های کانادا

ددلاین‌های دانشگاه‌های کانادا معمولا برای هر برنامه تحصیلی و هر دوره تحصیلی متفاوت است و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متغیر باشد. اما در حالت کلی، ددلاین‌های معمول برای اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های کانادا به صورت زیر است:

نوع ترمزمان پذیرش دانشگاه
زمستانبین دسامبر و مارس سال قبل
تابستانبین سپتامبر و نوامبر سال قبل

اگر می‌خواهید در دانشگاه به خصوصی تحصیل کنید می‌توانید با بینا اپلای در تماس باشید و در خصوص ددلاین آن دانشگاه و مدارک لازم مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظر شما کمی متفاوت باشد. اما برخی از شرایط عمومی که معمولا برای پذیرش در این سطح تحصیلی در کشور کانادا در نظر گرفته می‌شوند را در ادامه توضیح می‌دهیم.

داشتن مدرک کارشناسی

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین شرایط لازم برای ورود به برنامه‌های کارشناسی ارشد در کانادا داشتن مدرک کارشناسی یا معادل آن است. همچنین دانشگاه‌ها ممکن است شرایط خاصی برای مدرک کارشناسی در نظر بگیرند. این شرایط خاص معمولا شامل مواردی مانند گذارندن دروس پیش‌نیاز می‌شود.

معدل تحصیلی بالا

یکی دیگر از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، داشتن معدل تحصیلی بالا در رشته مورد نظر است. این معدل ممکن است برای هر دوره و هر رشته متفاوت باشد و هر دانشگاه نیز شرایط خاص خود را داشته باشد. با این حال، به طور کلی، بهتر است معدل شما بالای 14 باشد تا شانس بالایی برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های کانادا داشته باشید.

داشتن 2 تا 3 توصیه‌نامه

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا از داوطلبان می‌خواهند تا بین 2 تا 3 توصیه نامه ارائه کنند. شما می‌توانید از این افراد درخواست توصیه نامه کنید:

 • اساتید مقطع کارشناسی:  اساتیدی را انتخاب کنید که در درس آنها قبلا نمره بالایی را کسب کرده‌اید و به خوبی به توانایی‌های شما اشراف دارند. همچنین بهتر است اساتیدی که انتخاب می‌کنید دارای اعتبار بالایی در سطح جهانی باشند. مثلا اساتیدی که پروفایل قوی در سایت‌هایی مثل ResearchGate یا Google Scholar دارند.
 • کارفرماهایی که قبلا با آنها کار کرده‌اید:  بسیاری از دانشگاه‌ها اجازه می‌دهند که یک توصیه نامه هم از کارفرمایی که قبلا با او کار کرده‌اید ارائه کنید. بنابراین اگر سابقه کار مرتبط با رشته خود را دارید می‌توانید یکی از توصیه‌نامه‌های خود را از یک کارفرما دریافت کنید.

مدرک زبان معتبر

مدرک زبان معتبر

هر دانشگاهی در کانادا ضوابط خود را در خصوص مدرک زبان دارد. اما معمولا حداقل مدرک زبان درخواستی به صورت زیر است:

 • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic): نمره کلی 6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت
 • تافل (TOEFL): نمره کلی 90 با حداقل نمره 22 در هر مهارت

پیشنهاد می‌کنیم سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید تا دقیقا متوجه شوید که چه مدرک زبانی را باید ارائه کنید. در این خصوص می‌توانید از بینا اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط سنی

از دید اداره مهاجرت کانادا هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد. با این حال برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بهتر است سن شما بین 25 تا 32 سال باشد.

در خصوص شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاله دیگری توضیحات کامل را ارائه کرده ایم.

تجربه کاری (اختیاری)

داشتن تجربه کاری مرتبط می‌تواند رزومه شما را تقویت کند و به شما کمک کند تا شانس بیشتری برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، به ویژه در دانشگاه‌های معتبر این کشور، داشته باشید. با این حال این مورد اجباری نیست و اگر سابقه کار ندارید اصلا لازم نیست نگران باشید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه عبارت اند از:

 • دانشنامه و ریزنمرات مقطع کارشناسی همراه با ترجمه رسمی
 • مدرک زبان معتبر
 • 2 تا 3 توصیه‌نامه
 • رزومه تحصیلی آکادمیک
 • انگیزه نامه (SOP)

نکته: برخی دانشگاه‌ها ممکن است مدارک دیگر و یا انجام مصاحبه‌های تحصیلی را نیز از داوطلبان بخواهند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، به وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را بررسی کنید. همچنین می‌توانید از خدمات بینا اپلای در این خصوص استفاده کنید.

بهترین رشته های کارشناسی ارشد در کانادا

بهترین رشته‌های کارشناسی ارشد در کانادا بستگی به علاقه‌ها، مهارت‌ها، و هدف شخصی هر فرد دارد. اما برخی از رشته‌های محبوب و معتبر که می‌توانند فرصت‌های شغلی بسیاری فراهم کنند را در ادامه بررسی می‌کنیم.

مهندسی نرم‌افزار

تحصیل در مهندسی نرم افزار

یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا، رشته مهندسی نرم‌افزار است. رشته‌ای که به طور مداوم در حال توسعه است و فرصت‌های شغلی فراوانی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه می‌دهد.

علوم کامپیوتر

تحصیل درعلوم کامپیوتر

درست مانند مهندسی نرم‌افزار، رشته علوم کامپیوتر نیز یک رشته محبوب و جذاب است که درآمد بالایی را برای دانشجویان این رشته فراهم می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی، فرصت‌های شغلی در زمینه‌هایی مانند هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی و توسعه وب رو به افزایش است.

مدیریت کسب‌وکار

تحصیل درمدیریت کسب‌وکار

یکی دیگر از رشته‌هایی که می‌توانید برای ادامه تحصیل کا‌رشناسی ار‌شد در کا‌نادا در نظر بگیرید، مدیریت کسب‌وکار است. دوره‌های کارشناسی ارشد در مدیریت، مواردی مانند مدیریت استراتژیک، بازاریابی و مدیریت منابع انسانی را ارائه می‌دهند که می‌توانند در دستیابی به موفقیت حرفه‌ای کمک‌کننده باشند.

علوم پزشکی

تحصیل درعلوم پزشکی

رشته‌هایی مانند پرستاری، پزشکی و بهداشت عمومی در کانادا بسیار معتبر و پرطرفدار هستند و فرصت‌های شغلی بسیاری در این حوزه‌ها وجود دارد. اگر به دنبال پیشرفت در حوزه پزشکی هستید و می‌خواهید از این رشته درآمد خوبی کسب کنید، کانادا یکی از بهترین مقاصد برای شما است.

 مهندسی برق

تحصیل درمهندسی برق

این رشته شامل زیرمجموعه‌هایی مانند مخابرات، الکترونیک و … است که در صنایع مختلف از جمله صنعت برق، الکترونیک و ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، درآمد رشته مهندسی برق بسیار بالاست و می‌توانید به راحتی در حوزه‌های مختلف استخدام شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بسته به رشته تحصیلی، منطقه جغرافیایی و شرایط هر شخص متفاوت است. در ادامه، بهترین دانشگاه‌های کانادا که معمولا در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز رتبه برتری دارند را معرفی می‌کنیم:

رتبه جهانی QSنام دانشگاهشهر
21University of Torontoتورنتو
30McGill Universityمونترال
34University of British Columbiaونکوور
111University of Albertaادمنتون
112University of Waterlooواترلو
114Western Universityلندن کانادا
141Université de Montréalمونترال
182University of Calgaryکلگری
189McMaster Universityهمیلتون
203University of Ottawaاتاوا
209Queen’s University at Kingstonکینگستون
298Dalhousie Universityهالیفکس
318Simon Fraser Universityبرنابی
322University of Victoria (UVic)ویکتوریا
345University of Saskatchewanساسکاتون

مراحل تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

1. انتخاب رشته و دانشگاه

برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا اولین قدم انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر شما در این کشور است. برای این کار لازم است علاوه بر علاقه شخصی به نکاتی مانند رتبه دانشگاه، رشته های آموزشی، هزینه تحصیل، شرایط آب و هوایی و فرصت های شغلی بعد از تحصیل توجه کنید. در این خصوص می توانید از وب سایت های دانشگاه ها استفاده کنید یا از مشاوره رایگان بینا اپلای کمک بگیردید.

2. بررسی شرایط پذیرش

لازم است در سایت دانشگاه بررسی کنید که حداقل شرایط برای دریافت پذیرش تحصیلی به چه صورت است. برای مثال باید کمترین معدل قابل پذیرش یا حداقل مدرک زبان مورد نیاز را بررسی کنید و ببینید که آیا وضعیت شما با حداقل شرایط مورد نیاز همخوانی دارد یا خیر.

3. اپلای کردن

قبولی در کارشناسی ارشد در کانادا

پس از بررسی شرایط پذیرش، باید فرم آنلاین اپلای را در سایت دانشگاه پر کنید و مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

به آخرین مهلت ارسال مدارک توجه کنید تا احیانا زمان را از دست ندهید. در خصوص ددلاین دانشگاه‌های کانادا قبلا در این مقاله توضیح داده‌ایم. همچنین دقت کنید که تمام مدارک را به طور کامل و بدون نقص آپلود کنید.

در آخر لازم است هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کنید تا اطلاعات شما برای دانشگاه ارسال شود و پرونده شما مورد بررسی قرار بگیرد. مبلغ اپلیکیشن فی معمولا بین 50 تا 100 دلار کانادا است.

4. دریافت پذیرش

در صورت قبولی در دانشگاه، نامه پذیرش (Acceptance Letter) را از دانشگاه دریافت خواهید کرد.

البته توجه کنید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است ابتدا یک ایمیل به شما ارسال کنند و از طریق آن اعلام کنند که شما پذیرفته شده اید. سپس از شما بخواهند که مبلغی مثل هزینه یک ترم را پرداخت کنید و تنها در این صورت است که به شما نامه پذیرش تحصیلی را اعطا می‌کنند.

نامه پذیرش تحصیلی یکی از مهمترین مدارکی است که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به آن نیاز دارید. پس حتما باید دریافت این نامه را از دانشگاه پیگیری کنید.

5. دریافت ویزای تحصیلی

پس از دریافت نامه پذیرش، باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای این منظور لازم است مدارک مورد نیاز را آماده کنید. برای اطلاع دقیقتر از مدارک لازم می‌توانید به این صفحه از سایت اداره مهاجرت کانادا  مراجعه کنید و با پاسخ به یکسری سوالات مثل کشور محل سکونت از تمام مدارک لازم به طور کامل مطلع شوید.

در ادامه لازم است به  IRCC Portal  مراجعه کنید و درخواست خود را برای ویزای تحصیلی به صورت آنلاین ثبت کنید و مدارک لازم را آپلود نمائید.

6. آماده شدن برای سفر

پس از دریافت ویزای تحصیلی، باید برای سفر به کانادا آماده شوید.

این آمادگی شامل مواردی مانند خرید بلیط هواپیما، یافتن محل سکونت، تهیه بیمه سفر و یادگیری نکات اولیه زندگی در کانادا است.

برای کاهش هزینه‌های اقامت خود در کانادا ما در بینا اپلای می‌توانیم شما را راهنمایی کنیم.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

به طور متوسط، شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بین 10,000 تا 80,000 دلار کانادا (CAD) در سال است. البته که این مقدار ثابت نیست و با توجه به عوامل مختلفی تغییر می‌کند. همچننی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا حدود 1,000 دلار کانادا در ماه است.

در جدول زیر خلاصه‌ای از انواع هزینه زندگی و مقدار آنها در کانادا را آورده‌ایم:

نوع هزینهمبلغ حدودی (ماهانه)
هزینه اجاره خانه یا آپارتمانبین 700 تا 3000 دلار کانادا (CAD)
هزینه‌های مربوط به خورد و خوراکبین 300 تا 500 دلار کانادا (CAD)
هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقلبین 100 تا 500 دلار کانادا (CAD)
هزینه‌های شخصیبین 300 تا 700 دلار کانادا (CAD)
هزینه‌های تحصیلی (کتب درسی، لوازم تحریر و…)هزینه ثبت نام دانشگاه + هزینه‌های مربوط به بیمه و بهداشت (بین 1250 تا 4100 دلار کانادا)

همچنین برخی هزینه‌های روزمره در کانادا به صورت زیر است:

نام کالاقیمت (دلار کانادا)
شیر (معمولی)، 1 لیتر2.76
برنج (سفید)، 1 کیلوگرم4.40
نان سفید تازه (500 گرم)3.27
تخم مرغ (معمولی) (12 عدد)4.29
پنیر محلی (1 کیلوگرم)14.79
سیب (1 کیلوگرم)5.06
موز (1 کیلوگرم)1.86
فیله مرغ (1 کیلوگرم)14.86

در خصوص هزینه تحصیل در کانادا در مقاله دیگری توضیحات کامل را ارائه کرده‌ایم.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به‌صورت رایگان در حالت کلی ممکن است برخی شرایط و محدودیت‌هایی داشته باشد. بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا برنامه‌های تحصیلی با وام‌های تحصیلی یا پرداخت تمام یا بخشی از شهریه را ارائه می‌دهند، اما این وضعیت بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و وضعیت مالی دانشجو متفاوت است. همچنین برنامه‌هایی مانند بورس‌های تحصیلی و پژوهشی نیز در کانادا وجود دارد که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد به صورت رایگان یا با هزینه کمتری تحصیل کنند.

در موارد خاص، برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف از دولت یا موسسات خصوصی حمایت مالی دریافت می‌کنند که می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا چند درصد یا تمامی هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهند. این بورس‌ها و حمایت‌های مالی ممکن است بر اساس استعداد و عملکرد تحصیلی دانشجویان و یا بر اساس نیاز مالی آن‌ها تعیین شود.

در ادامه دو راهکار اصلی برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد را توضیح می‌دهیم.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

حتما شنیده‌اید که افراد بسیاری برای تحصیل در کشور کانادا، بورس و فاند دریافت می‌کنند تا هزینه‌های مربوط به تحصیل آن‌ها کمتر شود. دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد شرایط خود را دارد و انواع مختلفی از بورسیه نیز وجود دارند.

در ادامه، به طور کامل با انواع بورسیه تحصیلی در کانادا آشنا می‌شویم:

 • بورسیه‌های دولتی: دولت کانادا انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد که بر اساس معیارهای مختلفی اعم از عملکرد تحصیلی، نیاز مالی و حوزه تحصیلی تعیین می‌شود. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت کامل یا جزئی شهریه را پوشش دهند و گاهی هم شامل هزینه‌های زندگی و مسائل دیگر مربوط به تحصیل در کانادا باشند
 • بورسیه‌های دانشگاهی: بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا بورسیه‌های تحصیلی خود را ارائه می‌دهند که بر اساس استعداد، عملکرد تحصیلی و حوزه تحصیلی دانشجو تعیین می‌شود. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت تخفیف در شهریه یا پوشش کامل شهریه ارائه شوند
 • بورسیه‌های پژوهشی: دانشجویانی که در زمینه پژوهش فعالیت دارند می‌توانند بورسیه‌های پژوهشی را از طریق موسسات آموزشی و پژوهشی یا سازمان‌های غیرانتفاعی دریافت کنند. این بورسیه‌ها برای انجام پروژه‌های تحقیقی و تحصیلی به دانشجویان کمک می‌کنند
 • بورسیه‌های خصوصی و موسساتی: بعضی از موسسات خصوصی و سازمان‌های غیر انتفاعی نیز بورسیه‌های تحصیلی خود را ارائه می‌دهند که بر اساس شرایط مختلفی مانند عملکرد تحصیلی و نیاز مالی تعیین می‌شود
 • بورسیه‌های بین‌المللی: بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در کانادا بورسیه‌های مخصوصی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که به آن‌ها کمک می‌کند تا به صورت رایگان یا با کاهش هزینه تحصیل در کانادا شروع کنند

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

بر اساس مقررات مهاجرتی کانادا، دانشجویان بین‌المللی معمولا مجاز به کار کردن تا 20 ساعت در هفته در طول ترم‌های تحصیلی و تا 40 ساعت در هفته در طول تعطیلات و مرخصی‌های تحصیلی هستند. به طور میانگین درآمد کار دانشجویی 18 دلار کانادا در ساعت است. طبق گزارش سایت Talent یک دانشجو در کانادا می‌تواند بین 31,200 تا 52,475 دلار کانادا در سال درآمد داشته باشد.

در کانادا، دانشجویان می‌توانند در موقعیت‌های مختلفی از جمله کار در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و سایر مراکز خدماتی کار کنند. همچنین برخی از دانشجویان ممکن است فرصتی برای کار دانشجویی در کانادا در زمینه تخصصی خود را نیز داشته باشند، اما این موارد بسته به تخصص و تجربه دانشجو متفاوت است.

بهترین مشاغل دانشجویی در کانادا عبارت‌اند از:

 • کار در رستوران‌ها و کافه‌ها: کانادا دارای صنعت رستورانی پویا و پررونقی است و بسیاری از دانشجویان در رستوران‌ها، کافه‌ها و فست‌فودها به عنوان سرویس‌دهنده، پیک مواد غذایی و صندوقدار کار می‌کنند
 • کار در فروشگاه‌ها و مراکز خرید: فروشندگی در فروشگاه‌های محلی، مراکز خرید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز یک گزینه محبوب برای دانشجویانی است که به دنبال کارهای منعطف هستند
 • کار در حوزه مراقبت از کودکان و سالمندان: برخی از دانشجویان در کانادا به عنوان نگهبان کودکان یا سالمندان در مراکز مراقبت در خانه یا مهد کودک‌ها کار می‌کنند که این نوع کارها معمولا ساعات کاری منعطفی دارند
 • کار در زمینه توسعه وب و فناوری اطلاعات: دانشجویان باتجربه در زمینه توسعه وب و فناوری اطلاعات می‌توانند به عنوان توسعه‌دهنده وب، طراح گرافیک یا متخصص IT در شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در این حوزه‌ها کار کنند

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید به تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بپردازید، لازم است که ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. زمانی لازم است برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید که نامه پذیرش را از دانشگاه دریافت کرده‌اید.

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به صورت زیر است:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • نامه تصدیق استانی (Provincial Attestation Letter)
 • پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس
 • نامه بانکی برای اثبات تمکن مالی (مبلغ تمکن مالی برای یک دانشجو که همراه ندارد 20,635 دلار کانادا است. البته دانشجویان دارای بورسیه نیازی به اثبات تمکن مالی ندارند)
 • فرم پر شده درخواست ویزای تحصیلی
 • تست پزشکی

اخذ ویزای همراه کانادا

دریافت ویزای همراه به کانادا

ویزای همراه یا ویزای وابسته کانادا، یک نوع ویزای مخصوص برای اعضای خانواده افرادی است که به عنوان دانشجو به کانادا مهاجرت کرده‌اند. این ویزا امکان اقامت دائم یا موقت برای همسر، فرزندان یا دیگر اعضای خانواده را فراهم می‌کند تا بتوانند به صورت همراه با فرد مهاجر به خاک کانادا وارد شوند و از زندگی و تحصیل یا کار در این کشور بهره‌مند شوند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه کانادا عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزای همراه: فرم مربوطه برای درخواست ویزای همراه باید تکمیل و ارسال شود
 • مدرک ازدواج یا رابطه زناشویی: برای همسران، مدارکی مانند شناسنامه، عقدنامه، گواهی ازدواج و یا سایر مدارکی که نشان‌دهنده وجود رابطه زناشویی با فرد مهاجر باشند، لازم است
 • مدارک تحصیلی برای فرزندان: برای فرزندان، مدارکی مانند شناسنامه سوابق تحصیلی و گواهی تولد لازم است
 • مدارک تایید مالی: برای اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی و معیشت اعضای خانواده در کانادا، مدارکی مانند تراز حساب بانکی یا نامه تضمین تمکن مالی ارائه می‌شود

اخذ اقامت دائم کانادا بعد از اتمام تحصیل

پس از اتمام تحصیل در کانادا، بسیاری از دانشجویان ممکن است به دنبال اخذ اقامت دائم در این کشور باشند. برای این منظور، افراد می‌توانند از مسیرهای مختلفی برای اقامت دائم استفاده کنند. یکی از راه‌های متداول برای اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل، اعمال برنامه مطالعاتی بعدی و اخذ مدرک تحصیلی در حوزه‌هایی است که کانادا نیاز بسیار زیادی به آن‌ها دارد؛ مانند رشته‌های مهندسی، پزشکی، علوم کامپیوتر و مدیریت. اخذ مدرک‌های تحصیلی در این زمینه‌ها می‌تواند بر اخذ اقامت دائم تاثیرگذار باشد.

برنامه‌هایی مانند برنامه‌های کاری پس از تحصیل (Post-Graduation Work Permit) نیز به دانشجویان کمک می‌کند تا پس از اتمام تحصیل، به صورت حرفه‌ای در بازار کار کانادا فعالیت کنند و سپس بر اساس تجربه شغلی خود می‌توانند از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف به اخذ اقامت دائم کانادا بپردازند. این برنامه‌ها امکان انتقال از وضعیت دانشجویی به وضعیت کاری و سپس اقامت دائم را فراهم می‌کنند و برای بسیاری از دانشجویان به عنوان یک راهکار جذاب برای اقامت دائم در کانادا مطرح می‌شوند.

سوالات متداول

باید ابتدا دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کرده و برنامه تحصیلی مورد نظر را بررسی کنید. سپس باید به دانشگاه درخواست ارسال کرده و مراحل ثبت نام را طی کنید.

پروسه اخذ پذیرش تحصیلی همراه با ویزا معمولا بین 9 ماه تا یک سال طول می‌کشد.

بله؛ بیشتر دانشگاه‌های کانادایی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی از زبان انگلیسی (مانند آیلتس یا تافل) یا فرانسوی (برای دانشگاه‌هایی که در استان‌های فرانسوی‌زبان قرار دارند) مدرک زبان مورد نیاز را می‌خواهند.

جمع بندی

دانشجویان بین‌المللی باید بدانند که ممکن است با چالش‌هایی مانند مالیات، زبان و هزینه‌های زندگی روبرو شوند. با این حال، با تلاش و پشتکار، مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌تواند یک تجربه بسیار ارزشمند و پربار باشد که به دانشجویان امکان می‌دهد مهارت‌ها و دانش لازم را به دست آورند و در راستای تحقق اهداف حرفه‌ای و شخصی خود قدم بردارند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی بینا اپلای می‌توانند به شما کمک کنند. فقط کافی است که با ما تماس بگیرید تا بهترین خدمات مشاوره را دریافت کنید.