تحصیل در مقطع دکترا در کانادا به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که با استادان و متخصصان برجسته کار کنند و از امکانات پیشرفته این کشور استفاده نمایند. پس از اتمام تحصیل نیز، این فرصت را خواهند داشت که از طرح‌های ویزای کار پس از تحصیل استفاده کنند؛ بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۹۵ درصد از فارغ‌التحصیلان کانادایی در حال حاضر مشغول به کار هستند.

تحصیل دکترا در کانادا، چشم‌اندازی هیجان‌انگیز با ارائه فرصت‌هایی برای کشف علایق مختلف می‌باشد؛ اگر شما هم می‌خواهید تحصیل در مقطع دکتری را در کانادا دنبال کنید، قطعاً جای مناسبی را انتخاب کرده‌اید!

برنامه‌های زیادی برای تحصیل دکترا در کانادا وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند؛ هر یک از این برنامه‌ها از نظر زمان، هزینه و ساختار متفاوت است و به دانشگاه و نوع برنامه بستگی دارد. بنابراین، قبل از هر چیز باید در مورد تمامی این موارد اطلاعات کافی و دقیق به دست آورید.

تحصیل در رشته دکترا

آنچه دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل دکترا به کانادا می‌کشاند و این کشور را به یک انتخاب ایده‌آل برای آن‌ها تبدیل می‌کند، به شرح ذیل می‌باشد:

 • مهم‌ترین مزیت تحصیل دکترا در کانادا ورود داوطلبان به معتبرترین دانشگاه‌های دنیا است. 6  دانشگاه‌ کانادا، در لیست 150 دانشگاه برتر در جهان قرار دارند.
 • دانشجویان در طول تحصیل خود شانس زندگی در یکی از بهترین و محبوب‌ترین کشورهای جهان را خواهند داشت. کشوری که رتبه 1 کیفیت بالای زندگی در جهان را به خود اخصاص داده است.
 • کشور کانادا نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار مهاجرپذیر است. این امر شرایط تحصیل را برای دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر می‌کند.
 • اغلب افراد هنگام مهاجرت تحصیلی، ترس از زندگی در یک کشور جدید را دارند! کانادا با فراهم کردن یک محیط امن به این دغدغه پاسخ داده است.
 • اغلب دانشگاه‌ها مجهز به پیشرفته‌ترین امکانات مطالعاتی و تحقیقاتی هستند. دانشجویان دکتری می‌توانند تحصیلات خود را با بهترین کیفیت پشت سر بگذارند.
 • دانشجویان در طول تحصیل خود می‌توانند از بورس‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های مختلفی بهره‌مند شوند.
 • کانادا، کشوری است با تنوع فرهنگی فراوان که در اکثر شهرها و کشورهای دنیا مقبول است.
 • دانشجویان دکترا در کانادا، می‌توانند حدود 20 ساعت در هفته کار کنند. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا ضمن یادگیری و به دست آوردن تجربه، بخشی از هزینه‌های روزانه خود را نیز تامین نمایید. (شرایط کار در کانادا را مطالعه کنید)
 • تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی از جمله دکتری این امکان را برای شما فراهم می‌نماید تا به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا هر دو زبان تحصیل نمایید.
 • دانشجویان دکتری بعد از اتمام تحصیل خود با پیدا کردن یک شغل مناسب می‌توانند از امکان اخذ اقامت دائم این کشور بهره‌مند شوند.
 • تحصیل در مقطع دکترا در کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر کشورها همانند آمریکا و انگلستان است.
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

محبوب‌ترین رشته‌های دکتری در کانادا

از محبوب‌ترین رشته‌های دکترا در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیست شناسی سلولی
 • کشاورزی
 • بیوشیمی
 • شیمی
 • مهندسی کامپیوتر
 • دندانپزشکی
 • زمین شناسی
 • مهندسی برق
 • زبان شناسی
 • حقوق
 • آمار و علوم ریاضی

محبوب‌ترین رشته‌های دکتری در کانادا​

همچنین بر اساس آمارهای به دست آمده رشته‌های پرستاری، مهندسی عمران، مدیریت کسب و کار، مهندس تخصصی، زمین‌شناسی، مهندسی نرم‌افزار، امور مالی، داروشناسی، بازرگانی، علوم مدیریت، مهندسی نفت و شیمی از رشته‌های پول ساز کانادا هستند. اگر قصد دارید برای تحصیل دکترا در کانادا اقدام کنید بهترین رشته‌های تحصیلی تجارت و امور مالی، علوم کامپیوتری و آی تی، مهندسی، سلامت و پزشکی، رسانه و روزنامه نگاری هستند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا در دوره دکتری

در جدول زیر لیست 20 تا از بهترین دانشگاه های کانادا به همراه رتبه‌بندی دانشگاهی تایمز (Times Higher Education) و رتبه‌بندی دانشگاهی کیو اس (QS) نشان داده شده است.

نام دانشگاه
THE
QS
دانشگاه تورنتو
18
25
دانشگاه بریتیش کلمبیا
34
45
دانشگاه مک گیل
40
31
دانشگاه مک‌مستر
69
144
دانشگاه مونترال
73
118
دانشگاه آلبرتا
131
119
دانشگاه اوتاوا
145
279
دانشگاه کلگری
200
246
دانشگاه واترلو
201-250
166
دانشگاه وسترن
201-250
203
دانشگاه دالهاوزی
251-300
291
دانشگاه لاوال
251-300
420
دانشگاه کویینز
251-300
246
دانشگاه سایمون فریزر
251-300
323
دانشگاه مانیتوبا
351-400
601-650
دانشگاه ویکتوریا
351-400
370
دانشگاه ساسکاچوان
401-500
465
دانشگاه یورک
401-500
531-540
دانشگاه کارلتون
501-600
601-650
دانشگاه گلف
501-600
571-580

در مقطع کارشناسی ارشد تعداد و تنوع بورسیه‌ها نسبت به دکترا کمتر است. با این حال همچنان تعدادی بورسیه در این مقطع ارائه می‌شود:

 • Deutschlandstipendium (بورسیه تحصیلی آلمان): برای دانشجویان با استعداد و متعهد با نیاز مالی.
 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در “Cluster of Excellence CUI: Advanced Imaging of Matter”: برای دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته فیزیک، علوم نانو یا شیمی.
 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در “Cluster of Excellence جهان کوانتومی”: برای دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته فیزیک، ریاضیات یا رشته های مشابه.

در مقطع دکترا بورسیه‌های زیادی ارائه می‌شود که برخی از آنها به صورت زیر هستند:

 • بورسیه تحصیلی فارغ التحصیل آلبرشت مندلسون بارتولدی: برای فارغ التحصیلان حقوق که روی پایان نامه خود کار می کنند.
 • کمک هزینه تکمیل مدرک: برای دانشجویان بین المللی و محققان دکتری در مرحله نهایی تحصیل.
 • بورسیه دکتری برای مادران بیوه: برای مادران بیوه در دانشکده حقوق.
 • کمک هزینه راه اندازی کسب و کار EXIST: برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری جهت راه اندازی کسب و کار.
 • صندوق فرصت های برابر: برای دانشجویان دکتری و محققان زن برای تکمیل پایان نامه یا Habilitationen.
 • برنامه Fast-Track: برای دانشجویان کارشناسی که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.
 • کمک هزینه تحصیلی در Zentralinstitut für Kunstgeschichte: برای مورخان هنر که در حال انجام پروژه های تحقیقاتی در مونیخ هستند.
 • برنامه تامین مالی هامبورگلوبال: برای دانشجویان بین‌المللی دکترا که در آلمان تحصیل می‌کنند.
 • برنامه هیلد دومین / دانش آموزان در معرض خطر: برای دانشجویان و محققان دکتری در معرض خطر.
 • بورسیه تحصیلی Magdalene Schoch Habilitation: برای محققان زن در دانشکده حقوق.
 • کمک هزینه تحصیلی فیلیپ شوارتز: برای محققان در معرض خطر با مدرک دکترا.
 • بورسیه تحصیلی Pro Exzellenzia: برای محققان دکتری زن در دانشکده ریاضیات، انفورماتیک و علوم طبیعی.
 • برنامه بازگشت به تحقیق: برای محققان زن که به دلیل مرخصی والدین یا مراقبت از بستگان فعالیت خود را متوقف کرده اند.
 • بورسیه تحصیلی دکتری برنامه بودجه تحصیلات تکمیلی دولتی: برای محققان دکتری در تمام بخش های دانشگاه هامبورگ.

در ادامه در خصوص تعدادی از بهترین دانشگاه های کانادا توضیح می‌دهیم.

دانشگاه تورنتو

انتخاب اول اکثر افرادی که قصد تحصیل دکترا در کانادا را دارند پذیرش در دانشگاه تورنتو است. این دانشگاه آکادمیک و تحقیقاتی که در شهر انتاریو واقع شده، در سال‌های مختلفی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. دانشجویان این دانشگاه از بهترین موقعیت‌های آموزشی و تحقیقاتی بهره‌مند می‌شوند.

 

دانشگاه تورنتو دارای ۳ پردیس می‌سی‌ساگوا در غرب، داون تاون در سنت جورج و اسکار بورو در شرق است. دانشگاه تورنتو هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را از ۱۶۳ کشور مختلف جهان مانند هند، چین، کره جنوبی، آمریکا، عربستان سعودی، تایوان، انگلستان، ژاپن و نیجریه می‌پذیرد. بخش زیادی از بودجه تحقیقاتی کانادا به دانشگاه تورنتو اختصاص دارد. دانشکده حقوق و پزشکی این دانشگاه از اعتبار زیادی برخوردار بوده و برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا انتخاب مناسبی است.

این دانشگاه دارای ۱۳ کالج بوده و دانشکده‌های آن شامل کار و علوم اجتماعی، الهیات، مدیریت، علوم سیاسی و دولت، حقوق، حرکت شناسی و تربیت بدنی، دندانپزشکی، بهداشت و سلامت عمومی، پرستاری، داروسازی، پزشکی، موسیقی، آی تی، معماری و طراحی، هنر و علوم، جنگلداری، علوم کاربردی و مهندسی می‌شود.

دانشگاه تورنتو ۷۰۰ رشته تحصیلی متنوع را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. شعار اصلی این دانشگاه «همچون درختی در گذر زمان» است. از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع دکتری می‌توان به فلسفه، وزارت، پرستاری، موسیقی، دکترای حقوق (اس جی دی) و جراحی دندان اشاره کرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا​

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد و امروزه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی کانادا شناخته می‌شود. این دانشگاه دارای دو پردیس اوکاناگان و ونکوور می‌باشد. در این دانشگاه حجم تحقیقاتی زیاد بوده و اغلب دانشجویان رزومه درخشانی دارند.

این دانشگاه هر ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی زیادی است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه بریتیش کلمبیا در میان کارفرمایان و شرکت‌های شناخته شده جایگاه و اعتبار زیادی دارند. این امر باعث می‌شود متقاضیان تحصیل دکترا در کانادا آینده شغلی درخشانی داشته باشند.

دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های جغرافیا، علوم ورزشی و مهندسی معدن پیشرو هستند. دانشجویان زیادی در رشته‌های علوم انسانی_اجتماعی و فرهنگی، علوم زیستی، زمین_محیط زیست و پایداری، مهندسی و فناوری، رسانه و هنرهای زیبا، شیمی، ریاضی و فیزیک، حقوق، تاریخ و علوم سیاسی، کسب و کار و اقتصاد، زبان‌شناسی یا آموزش پژوهش و تحصیل می‌کنند.

برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه، رشته مورد علاقه خود را پیدا کرده و شرایط پذیرش در آن را به طور کامل مطالعه کنند. امکان ثبت درخواست پذیرش به‌صورت آنلاین وجود دارد.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل به‌عنوان یک دانشگاه آکادمیکی_تحقیقاتی در کشور کانادا واقع شده است. این دانشگاه که بیشتر از ۷۵ مرکز تحقیقاتی دارد در سال‌های مختلفی رتبه اول را در کانادا به خود اختصاص داده است. دانشگاه مک گیل دارای یک پردیس اصلی به نام «داون تاون» در مونت رویال و پردیس «مک دونالد» در شهر سنت آن می‌باشد.

 

زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی بوده و از این جهت در میان دانشجویان بین‌المللی طرفداران زیادی دارد. به طور حدودی یک چهارم دانشجویان مک گیل، دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه هر ساله از ۱۵۰ کشور مختلف دنیا دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه مک گیل ۱۲ مدرسه حرفه‌ای و ۱۰ دانشکده هنر، علوم کشاورزی و محیط زیست، آموزش، دندانپزشکی، مهندسی، مدیریت، حقوق، موسیقی، پزشکی و علوم دارد. متقاضیان تحصیل دکترا در کانادا که دانشگاه مک گیل را انتخاب می‌کنند باید در آزمون آیلتس حداقل نمره ۵/۶ یا بالاتر را اخذ کرده باشند.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا​

یکی از پرطرفدارترین دانشگاه‌های کشور مهاجر پذیر کانادا «دانشگاه آلبرتا» است. این دانشگاه در میان داوطلبان ایرانی محبوبیت زیادی داشته و دانشگاه آلبرتا خاطره خوبی از موفقیت‌های علمی دانشجویان ایرانی خود دارد. دانشگاه آلبرتا دارای ۹ دانشکده بوده و نسبتاً گران قیمت است.

اخذ بورسیه تحصیلی تا حد زیادی هزینه دانشجویان را کاهش می‌دهد. اگر متقاضیان این دانشگاه رزومه قوی، نمرات بالا، سابقه تحصیلی و کاری خوب، مدارک معتبر و پژوهش‌های زیادی داشته باشند شانس بالایی برای پذیرش خواهند داشت. دانشگاه آلبرتا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حدود ۴۰۰ دوره آموزشی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری​

این دانشگاه به‌عنوان یک نهاد پژوهشی و علمی، حامی نوآوری و خلاقیت در رشته‌های مختلف است. دانشگاه کلگری به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های نسل جدید کانادا محیط مناسبی را برای تحصیل و زندگی دانشجویان فراهم کرده است. شعار اصلی این دانشگاه «چشمانم را می‌گشایم» می‌باشد.

دانشگاه دولتی کلگری دارای پردیس هنر، پردیس طراحی محیط، مدرسه پزشکی، پردیس تحصیلات تکمیلی، پردیس حقوق، مدرسه بازرگانی، پردیس حرکت شناسی، پردیس پرستاری (قطر)، پردیس پرستاری، پردیس علوم، مدرسه مهندسی، پردیس خدمات اجتماعی، مدرسه آموزش و پرورش Werklund و پردیس دامپزشکی است.

این دانشگاه بیشتر از ۲۰۰ رشته تحصیلی دارد و تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان آن در حال حاضر مشغول به کار هستند. مدارک لازم برای پذیرش در این دانشگاه شامل مدارک تحصیلی مقاطع قبلی، حداقل معدل ۱۵، گواهی عدم سوء پیشینه، مدرک زبان معتبر، رزومه، انگیزه نامه، فرم درخواست آنلاین، پرداخت هزینه‌های لازم، توصیه‌نامه و پاسپورت است. متقاضیان تحصیل دکترا در کانادا شانس دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه کلگری را خواهند داشت.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو​

در سال ۱۹۵۷ چند کارآفرین نوآور دانشگاه واترلو را در شهر انتاریو تأسیس کردند. دلیل اصلی نام گذاری این دانشگاه نزدیکی آن به پارک واترلو و محله واترلو است. این دانشگاه معتبر بین‌المللی هر ساله در رنکینگ بندی‌های مختلف جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. به عقیده اکثر فارغ‌التحصیلان، دانشگاه واترلو سطح علمی و آموزشی خوبی دارد. این دانشگاه که عنوان «دانشگاه نوآور کانادا» را به خود اختصاص داده در زمینه تجارت و کسب و کار پیشرو است. دانشگاه واترلو از نظر تحقیقاتی فعال بوده و به طور حدودی از ۸۴ کشور مختلف دنیا دانشجو می‌پذیرد.

داوطلبان زیادی از ۱۵ کشور مختلف مانند پاکستان، چین، ایالت متحده آمریکا، ایران، بنگلادش، مکزیک، آلمان، عربستان سعودی، نیجریه، کره جنوبی، مصر و کلمبیا دانشگاه واترلو را برای تحصیلات تکمیلی انتخاب می‌کنند. این دانشگاه ۱۸۰ برنامه تحصیلی متنوع را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. واترلو دارای پردیس کیچنر، کیمبریج و استراتفورد است. بدون شک یک انتخاب مناسب برای تحصیل دکترا در کانادا «دانشگاه واترلو» خواهد بود.

ساختار دوره دکتری در کانادا

ساختار تحصیل دکترا در کانادا مشابه انگلستان بوده و تمرکز اصلی دانشجویان روی تحقیق و ارائه پایان نامه است. دانشجویان این مقطع با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید یک دوره ۴ تا ۶ ساله را پشت سر بگذارند. اغلب دانشجویان، بیشتر زمان تحصیل خود را روی پایان نامه می‌گذارند؛ همچنین چند واحد درسی که تأکید اصلی آن‌ها بر مهارت‌های کلیدی مانند تکنیک‌های تحقیق، اصول متدولوژی یا آموزش‌های تکمیلی است را پاس می‌کنند. بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۹۵ درصد از فارغ‌التحصیلان کانادایی در حال حاضر مشغول به کار هستند. اغلب این افراد معتقدند که تحصیلات آن‌ها با شغلشان رابطه مستقیمی دارد.

این امر اثبات کننده آینده شغلی درخشان دانشجویان بین‌المللی است. بعضی از دانشگاه‌ها در پایان سال اول یا دوم مقطع دکتری «آزمون Comprehensive Exam» را برگزار می‌کنند. این آزمون مرتبط با رشته تحصیلی دانشجویان بوده و هدف اصلی آن ارزیابی کامل دانشجویان قبل از ورود آن‌ها به مرحله اصلی تحقیقات است. پایان نامه دانشجویان دکتری حداقل تحت نظارت یک استاد راهنما انجام می‌شود. استاد راهنما باید از اعضای هیئت علمی آن دانشگاه باشد و موظف است روی امور تحقیقاتی و آموزشی دانشجو نظارت کرده و فرایند انجام پایان نامه را به طور کامل کنترل کند.

شرایط پذیرش دوره دکتری در کانادا

با توجه به دانشگاه و دوره آموزشی که داوطلبان انتخاب می‌کنند شرایط پذیرش متفاوت است. به طور کلی برای پذیرش داوطلبان در مقطع دکتری شرایط زیر اهمیت دارد:

 • مدارک معتبر در زمینه زبان فرانسه یا انگلیسی
 • مدرک کارشناسی ارشد و نمرات عالی در رشته مربوطه
 • اثبات مهارت‌ها و توانایی‌ها در زمینه پژوهش
 • کسب نمرات خوب در آزمون‌های پذیرش کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه‌ها مانند GMAT یا GRE

روند پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در کانادا به شرح زیر است:

 • ابتدا پرونده افراد واجد شرایط به دانشگاه‌های کانادا فرستاده می‌شود.
 • برای پذیرش داوطلبان جلساتی برگزار می‌شود که در آن پرونده تمام دانشجویان به طور کامل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 • با توجه به ظرفیت‌های مختلف هر دانشگاه، بهترین دانشجویان انتخاب می‌شوند.
فرایند ذکر شده باعث می‌شود بهترین داوطلبان برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب شوند.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

مراحل پذیرش دوره دکتری در کانادا

دانشگاه‌ها تعیین کننده روال پذیرش داوطلبان در مقطع دکتری هستند. اکثر دانشگاه‌ها شرایط مشخصی را برای پذیرش در نظر گرفته‌اند که در ادامه آن‌ها را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

انتخاب سوپروایزر
در قدم اول هر فردی باید یک موضوع پژوهشی را برای خود انتخاب کند، سپس به دنبال یک سوپروایزر باشد. داوطلبان بعد از انتخاب سوپروایزر باید یک نامه تأیید از او دریافت کنند و آن را در مدارک پذیرش خود بگذارند. دوره دکتری به دو شکل مختلف قابل ارائه است. این دوره می‌تواند به‌صورت آزاد باشد یعنی هر فردی پروژه پژوهش و کلیات آن را پیشنهاد و توضیح دهد. همچنین حیطه پژوهش دوره دکتری می‌تواند به‌صورت کاملاً ساختارمند از قبل مشخص شده باشد. داوطلبانی که قصد تحصیل دکترا در کانادا را دارند باید یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهند. آن‌ها باید هدف اصلی خود را از این پژوهش مشخص کنند و نشان دهند که موضوع آن‌ها بسیار ارزشمند است.
پذیرش از دانشگاه
هر دانشگاهی الزامات و مدارک مخصوص به خود را دارد. داوطلبان قبل از هر اقدامی موظفند مدارک مورد نیاز دانشگاه را به طور کامل آماده کنند. مدارک دانشگاهی، معرفی‌نامه، انگیزه‌نامه، رزومه، مدرک زبان، مقالات و پژوهش‌های انجام شده از عمومی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش است.
اخذ ویزای کانادا
اخذ ویزا اصلی‌ترین دغدغه دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. هنگامی که مراحل پذیرش داوطلبان به طور کامل انجام شود، می‌توانند برای دریافت مجوز تحصیل (که حکم ویزای تحصیلی کانادا را برای اقامت شما دارد) اقدام کنند.

شرایط لازم برای تحصیل دکتری در کانادا

مهمترین شرایط برای تحصیل در کانادا در مقطع دکترا به صورت زیر است:

1- معدل و نمرات بالا

هر چه معدل و نمرات شما در دروس مهم بالاتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های کانادا خواهید داشت.

در کانادا، مثل آمریکا، از سیستم GPA برای نمره دهی استفاده می شود و پیشنهاد می‌شود که GPA شما در مقطع قبلی حداقل 3 از 4 باشد.

برای محاسبه GPA لازم است هر یک از نمرات خود را طبق قاعده زیر به مقیاس 4 تبدیل کنید:

 • 16-20: 4
 • 14-15.99: 3
 • 12-13.99: 2
 • 10-11.99: 1
 • زیر 10: صفر

سپس لازم است بر اساس واحد هر درس میانگین را حساب کنید تا به عدد GPA برسید.

2- نمره زبان بالا

برای اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی لازم است در یکی از دو آزمون آیلتس یا تافل شرکت کنید. هر چه نمره آزمون زبان شما بالاتر باشد رزومه بهتری برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا خواهید داشت.

به طور کلی پیشنهاد می شود که در آزمون آیلتس حداقل نمره 6.5 و در آزمون تافل حداقل نمره 90 را کسب کنید. برای کسب اطلاعات دقیقتر بهتر است به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید که اهمیت نمره زبان هرگز به اندازه داشتن GPA بالا و سابقه تحقیقاتی مناسب نیست.

3- معدل و نمرات بالا

به دلیل رقابت بالایی که برای تحصیل دکترا در کانادا وجود دارد بهتر است متقاضیان دارای مقالات چاپ شده در ژورنال ها یا کنفرانس‌های معتبر باشند تا از این طریق تمایز خود را نسبت به شرکت کنندگان دیگر به خوبی نشان دهند.

همچنین پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان تحقیقات خود را به یک یا چند حوزه به خصوص در رشته خود متمرکز کنید. با این کار بهتر می‌توانید اساتید دانشگاه‌های کانادا را که در آن حوزه‌ها فعالیت دارند برای اخذ پذیرش و بورسیه قانع کنید.

4- مدرک GRE یا GMAT

برای تحصیل دکترا در کانادا در برخی رشته‌های خاص مثل بیزینس و مدیریت معمولا لازم است در آزمون GRE یا GMAT شرکت کنید.

برای تحصیل در سایر رشته‌ها شرکت در این دو آزمون اجباری نیست. با این حال اگر رزومه مناسبی ندارید بهتر است در آزمون GRE (نه GMAT) شرکت کنید و با کسب نمره بالا شانس خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش دهید.

به طور کلی کسب نمره 320 به بالا در آزمون GRE و نمره 600 به بالا در آزمون GMAT پیشنهاد می‌شود. با این حال پیشنهاد می‌شود که وبسایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا از نمرات دقیق مورد نیاز برای این دو آزمون مطلع شوید.

5- سابقه کار مرتبط

داشتن سابقه کار مرتبط در رشته تحصیلی تان به اندازه معدل بالا و سابقه تحقیقاتی مناسب اهمیت ندارد؛ مخصوصا اگر به طور پیوسته تحصیل کرده باشید و فرصتی برای اشتغال نداشته‌اید.

با این حال اگر گپ تحصیلی دارید، ارائه مدارکی که ثابت کند در این مدت مشغول کار حرفه‌ای در رشته خودتان بوده‌اید بسیار توصیه می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دوره دکتری در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل دکترا در کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی جدید
 • رزومه به زبان انگلیسی
 • مدارک و ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی به‌صورت ترجمه شده
 • مشخصات حداقل یک استاد راهنما
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی
 • مدرک معتبر GMAT یا GRE (در صورت نیاز)
 • متن انگیزه‌نامه
 • 2 تا 3 توصیه‌نامه از اساتید مقطع قبلی
 • پروپوزال تحقیقاتی (در شرایط لازم)
 • ترجمه گواهی ازدواج (در صورت تاهل)
 • اپلیکیشن فرم تکمیل شده در سایت دانشگاه

هزینه‌های پذیرش دوره دکتری در کانادا

هزینه تحصیل دکترا در کانادا با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی داوطلبان متغیر است. شهریه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی دو برابر دانشجویان کانادایی می‌باشد. لازم به ذکر است که از سال 2018 دانشجویان بین‌المللی دانشگاه تورنتو، همانند دانشجویان کانادایی شهریه را پرداخت می‌کنند و این یک استثنا در میان دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی است. داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت دانشگاه مراجعه کنند.

در جدول زیر هزینه شهریه 10 دانشگاه از میان دانشگاه‌های کانادا ذکر شده است:

نام دانشگاه
شهریه سالانه (دلار کانادا)
دانشگاه تورنتو
4500-9000
دانشگاه بریتیش کلمبیا
8500-9000
دانشگاه مک گیل
20000
دانشگاه مک‌مستر
16000
دانشگاه مونترال
8000
دانشگاه آلبرتا
9000
دانشگاه اتاوا
7000
دانشگاه کلگری
12000-13000
دانشگاه واترلو
13000-14000
دانشگاه وسترن
11000

بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا

افرادی که شایستگی‌های بالا و رزومه درخشانی دارند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا افزایش می‌دهند. اسپانسرهای مالی حمایت کننده پروژه‌های مقطع دکتری هستند. یکی از محبوب‌ترین بورس‌های تحصیلی «دستیار تحقیق» است. دانشجویان دستیار تحقیق با تجزیه و تحلیل، جمع آوری داده، کارهای آزمایشگاهی، نوشتن گزارش و انجام کارهای اداری به استاد راهنما یا یکی از اعضای هیئت علمی کمک کرده و در مقابل آن مبلغی را دریافت می‌کنند. دانشجویانی که دستیار تدریس می‌شوند نیز می‌توانند یک یا چند درس را در مقطع کارشناسی تدریس کنند. این کمک هزینه مبلغی بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار خواهد بود.

در ادامه برخی از بورسیه‌های تحصیلی این مقطع را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

 • بورسیه بنیاد Pierre Elliot trudeau: مبلغ این بورسیه حدوداً ۴۰۰۰۰ دلار کانادا بوده و به مدت سه سال به دانشجویان اعطا می‌شود.
 • بورسیه Vanier Canada Graduate: مبلغ حدودی این بورسیه ۵۰۰۰۰ دلار کانادا بوده و به‌صورت سالیانه به دانشجویان بین‌المللی برتر که از شایستگی تحصیلی بالایی برخوردار هستند اعطا می‌شود. این بورسیه در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، سلامت یا مهندسی رایج است.
 • بورسیه دکتری چهار ساله دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشگاه بریتیش کلمبیا این بورسیه را به دانشجویان ممتاز بین‌المللی و داخلی که در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند ارائه می‌دهد. مبلغ این بورسیه حداقل 18200 دلار کانادا است.
 • بورسیه تحصیلی انتاریو Trillium: دانشگاه واترلو بورسیه تحصیلی Trillium انتاریو را به دانشجویان بین‌المللی که رزومه تحصیلی عالی دارند ارائه می‌کند و مبلغ آن 40 هزار دلار کانادا است
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کلگری: دانشگاه کلگری بورسیه تحصیلی دکترا را ارائه می‌دهد که برای دانشجویان بین‌المللی هم در دسترس است. مبلغ این بورسیه بین 12 تا 35 هزار دلار کانادا است.
 • بورسیه دانشگاه آلبرتا: دانشگاه آلبرتا بورسیه تحصیلی برای دوره‌های دکترا را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌دهد. مبلغ این بورسیه 21 هزار دلار کانادا است

دانشجویان بین‌المللی علاوه بر هزینه‌های تحصیل باید هزینه زندگی خود در کشور کانادا را مانند خوراک و پوشاک پرداخت کنند. آمار دقیقی برای تخمین هزینه‌های زندگی در کانادا وجود ندارد. سبک زندگی افراد تعیین کننده این هزینه‌ها خواهد بود.

شرایط کار در حین و پس از تحصیل دکترا در کانادا

امکان کار حین تحصیل در کانادا وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند به‌صورت پاره وقت و ۲۰ ساعت در هفته مشغول کار باشند. مکان‌های مختلفی برای کار دانشجویان وجود دارد. به‌عنوان ‌مثال می‌توان به کار دانشجویی در بخش‌های مختلف دانشگاه، حضور در دوره‌های کارآموزی، کارهای مرتبط با رشته تحصیلی در شرکت‌های مختلف یا مشاغل خارج از دانشگاه اشاره کرد. (مشاغل مورد نیاز کانادا را بخوانید)

دانشگاه‌های کانادا به دلیل رنکینگ علمی بالای خود و برخورداری از بهترین استانداردهای آموزشی، فارغ‌التحصیلان ماهر و متخصصی را به جامعه تحویل می‌دهند. فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری به دلیل اعتبار مدرک تحصیلی خود شانس بالایی برای اشتغال در موقعیت‌های شغلی معتبر خواهند داشت. دولت کانادا به این افراد اهمیت زیادی می‌دهد. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی با اخذ ویزای Post Study Visa در یک بازه زمانی مشخص، اجازه اقامت و کار در کشور کانادا را خواهند داشت. در صورت اشتغال در یک شغل مناسب این افراد اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند.

شایان ذکر است مجوز تحصیل 90 روز پس از فارغ‌التحصیلی باطل می‌شود؛ بنابراین، اگر به دنبال کار و شروع زندگی جدید در کانادا پس از فارغ‌اتحصیلی هستید، باید در طی این 90 روز اقدام نمایید.

نمونه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا توسط بینااپلای

شما هم می‌توانید به کمک بینااپلای در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا امروزه مورد توجه داوطلبان زیادی قرار گرفته است. اغلب دانشگاه‌های کانادا در سطح بین‌المللی شهرت زیادی دارند. مدارک دانشگاهی این کشور در بیشتر شهرها و کشورهای دنیا معتبر است. این امر آینده شغلی فارغ‌التحصیلان کانادا را تضمین می‌کند.

داوطلبانی که قصد تحصیل دکترا در کانادا را دارند باید یک دوره ۴ تا ۶ ساله را متناسب با رشته تحصیلی خود پشت سر بگذارند. در صورتی که داوطلبان این مقطع سابقه آکادمیکی ممتاز، پروپوزال قوی و مهارت زبان انگلیسی بالایی داشته باشند شانس زیادی برای پذیرش خواهند داشت. در برخی دانشگاه‌ها، سوابق متقاضیان را نسبت به داشتن گپ تحصیلی نیز بررسی می‌کنند. در این باره مطالعه مقاله گپ تحصیلی چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

موسسه بینا با داشتن سابقه طولانی در حوزه تحصیل در خارج کشور از جمله اخذ پذیرش تحصیلی، شما را در این مسیر یاری خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل دکتری در کانادا، ضمن مطالعه مطلب استادی پلن کانادا، با مشاوران و کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره تحصیل دکترا در کانادا

بله، همسر و فرزندان متقاضی دوره دکترا می توانند در کشور کانادا حضور یافته و مشغول تحصیل یا کار در این کشور شوند.

خیر، داشتن مدرک زبان و نمره آیلتس بالا از جمله شرایط مهم می باشد.

به عنوان دانشجوی دکترای بین المللی در کانادا، بالای 20 ساعت در هفته می توانید مشغول به کار شوید. البته بستگی به شرایط دانشگاه نیز دارد.