اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ادامه تحصیل کارشناسی در آلمان هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. ما در موسسه بینا آماده ارائه هر گونه مشاوره به شما عزیزان در خصوص تحصیل کارشناسی در آلمان هستیم تا با خیالی آسوده بتوانید مهاجرت تحصیلی موفقی را تجربه کنید.

بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۳۵ درصد از دانشجویان بین‌المللی آلمانی در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. تحصیل کارشناسی در آلمان یک دوره چهار ساله بوده و زبان تحصیل در اکثر رشته‌های آن «آلمانی» است.

کشور آلمان حدود ۳۸۰ دانشگاه معتبر و بیشتر از ۱۷ هزار برنامه تحصیلی متنوع دارد. مهم‌ترین مزیت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور افزایش سطح تئوری و عملی دانشجویان و یادگیری مهارت‌های مختلف توسط آن‌ها است. این امر امکان اشتغال آن‌ها در موقعیت‌های معتبر را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

شروط مختلفی برای پذیرش دانشجویان در این مقطع وجود دارد که تسلط داوطلبان به زبان آلمانی از مهم‌ترین‌های آن است. برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان موقعیت‌های متنوعی مانند دانشگاه‌ها، مدارس عالی فنی، مجتمع‌های آموزشی یا دانشگاه‌های عالی آموزش هنر وجود دارد. داوطلبان می‌توانند در صورت لزوم رشته خود را در دانشگاه تغییر دهند. دانشگاه‌های آلمان به چهار دسته مختلف تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. آکادمی یا دانشکده موزیک و هنر
 2. دانشکده تربیت بدنی
 3. مؤسسات آموزش عالی فنی (تأکید این مؤسسات بر فعالیت‌های علمی است.)
 4. دانشگاه‌ها (تأکید اصلی دانشگاه‌ها بر علوم نظری است.)

داوطلبان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی آلمان ادامه تحصیل دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اغلب رایگان است. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مشمول پرداخت هزینه بوده و توصیه می‌شود داوطلبان قبل از هر چیز تحقیقات کاملی را در این زمینه انجام دهند.

مطالب پیشنهادی:

مزیت‌های تحصیل کارشناسی در آلمان

 • امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان برای تمام داوطلبان اروپایی، غیراروپایی و آلمانی وجود دارد. این امکان مربوط به برنامه‌های تحصیلی مخصوص دانشگاه‌های دولتی است. داوطلبان بین‌المللی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند برای بهره‌مندی از این امکان باید اجازه اقامت در آلمان را داشته باشند. شهروندان آلمانی معتقد هستند که تحصیل یک هدف تجاری نیست و به همین منظور امکان تحصیل رایگان را در برخی از دانشگاه‌ها فراهم کرده‌اند. رایگان بودن تحصیل به معنای پایین بودن کیفیت خدمات نیست بلکه اکثر دانشگاه‌هایی که چنین امکانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند جزء بهترین مؤسسات تحصیلی در دنیا هستند. مدرک تحصیلی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها از اعتبار زیادی در آلمان و دیگر کشورهای جهان برخوردار است. برای تحصیل رایگان در این کشور داوطلبان باید در آزمون‌های تعیین شده شرکت کرده و حداقل نمرات لازم را به دست آورند.
 • داوطلبان کارشناسی در آلمان می‌توانند تحصیل خود را در معتبرترین و علمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا پشت سر بگذارند.
 • امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری برای دانشجویان وجود دارد.
 • در طول تحصیل داوطلبان شانس زندگی در کشوری که بالاترین استانداردهای رفاهی را دارد، خواهند داشت.
 • امکان اشتغال در طول تحصیل برای داوطلبان بین‌المللی وجود دارد.
 • نرخ بیکاری در این کشور پایین بوده و دانشجویان کارشناسی بعد از اتمام تحصیل خود با اشتغال در یک شغل مناسب امکان اخذ اقامت دائم آلمان را خواهند داشت.
اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

محبوب‌ترین رشته‌های لیسانس در آلمان

یکی از بهترین رشته تحصیلی در آلمان، «رشته پزشکی» است. برای دریافت مدرک پزشکی عمومی داوطلبان باید یک دوره تحصیلی شش ساله را پشت سر بگذارند. کشور آلمان یک کشور صنعتی بوده و یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در آن «مهندسی» است. از پرطرفدارترین رشته‌های کارشناسی در آلمان می‌توان به علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، علوم تغذیه‌ای، زیست شناسی، ریاضیات، اقتصاد، دامپزشکی، علوم کامپیوتر، حقوق، زبان‌شناسی، موسیقی، علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی و زبان شناسی یا هنر اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی:

برترین دانشگاه‌های دوره لیسانس

یکی از معتبرترین مؤسسات ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های جهان موسسه QS است. بر اساس لیست منتشر شده توسط این موسسه در سال ۲۰۲۱ برترین دانشگاه‌های آلمان به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه صنعتی کارلسروهه
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایه برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه فنی دارمشتات
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه نورنبرگ

معرفی دانشگاه فنی مونیخ جهت تحصیل کارشناسی در آلمان

یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در کشور آلمان «دانشگاه صنعتی مونیخ» است. شعار اصلی این دانشگاه «دانشگاه کارآفرین» بود که سال تأسیس آن به ۱۸۶۸ میلادی باز می‌گردد. این دانشگاه که هر ساله در رتبه بندی‌های مختلف رتبه بالایی را به خود اختصاص می‌دهد، همکاری‌های علمی گسترده‌ای با محبوب‌ترین دانشگاه‌های اروپا و آسیا دارد.

شهرت اصلی این دانشگاه در زمینه‌های فنی و رشته‌های مهندسی است. دانشگاه فنی مونیخ توانسته در طول دوران فعالیت خود ۱۸ جایزه لیدیبنیتس و ۱۳ جایزه نوبل را به خود اختصاص دهد. بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۹۷ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه مونیخ یک سال بعد از اتمام تحصیل خود در مشاغل مختلفی استخدام شده‌اند.

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارند با انتخاب این دانشگاه علاوه بر اینکه از به روزترین و بهترین امکانات تحصیلی بهره‌مند می‌شوند، هزینه پایینی را برای تحصیل خود پرداخت می‌کنند. دانشگاه مونیخ دارای دانشکده‌ها و بخش‌های مختلفی از جمله مدیریت، معماری، شیمی، کامپیوتر و مهندسی برق، مهندسی محیط زیست و جغرافیا، ورزش و علوم بهداشت و درمان، علوم، آموزش، پزشکی، ریاضی، فیزیک، مهندسی مکانیک و انفورماتیک است.

در میان دانشکده‌های گفته شده دانشکده مدیریت و دانشکده اقتصاد جزء شاخص‌ترین بخش‌های این دانشگاه هستند. دانشگاه مونیخ بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی ارائه می‌دهد که از نمونه‌های آن می‌توان به بورسیه DAAD اشاره کرد. اصلی‌ترین مدارکی که داوطلبان برای پذیرش در این دانشگاه باید ارائه دهند عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه مونیخ
 • رزومه
 • مدارک زبان
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
دانشگاه فنی مونیخ برای تحصیل کارشناسی در آلمان

بررسی دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ

یکی از دانشگاه‌هایی که همیشه در لیست قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان قرار دارد «دانشگاه هایدلبرگ» است. این دانشگاه تحقیقاتی حدود ۱۰۰ رشته مختلف تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. دانشگاه هایدلبرگ دارای سه پردیس قدیمی علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی است که هرکدام از آن‌ها در شهرهای مختلفی واقع شده‌اند. زبان تدریس در این دانشگاه آلمانی بوده و داوطلبانی که قصد تحصیل کارشناسی در آلمان را دارند باید به این زبان تسلط کامل داشته باشند.

دانشکده‌های این دانشگاه دولتی عبارتند از حقوق، الهیات، فلسفه، پزشکی، علوم زیستی، اخترشناسی و فیزیک، کامپیوتر و علوم ریاضی، علوم اجتماعی و اقتصاد، مطالعات رفتاری و اجتماعی، پزشکی هایدلبرگ، زبان‌های مدرن، زمین شناسی و شیمی. مدرک پیش دانشگاهی، ارائه ریز نمرات دبیرستان، توصیه نامه و اخذ حداقل GPA 3 از شروط اصلی پذیرش داوطلبان در مقطع کارشناسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ رایگان بوده و دانشجویان مبلغ پایینی را هر نیم سال برای تغذیه و بیمه خود پرداخت می‌کنند.

آشنایی با دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

یک انتخاب عالی برای تحصیل کارشناسی در آلمان انتخاب «دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ» است. این دانشگاه که در شهر مونیخ واقع شده قدمت زیادی داشته و سال تأسیس آن به ۱۴۷۲ میلادی برمی‌گردد. دانشگاه لودویگ در علوم مختلف همیشه پیشرو بوده و دانشجویان آن فعالیت‌های علمی و تحصیلی مختلفی را انجام داده‌اند. این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های پیشرو تحقیقاتی در جهان و اروپا است رتبه جهانی بالایی داشته و اغلب فارغ‌التحصیلان آن جوایز نوبل مختلفی را از آن خود کرده‌اند.

بر اساس رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۱ دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ رتبه ۶۳ را به خود اختصاص داد. این دانشگاه در سال‌های مختلفی مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و به همین علت در میان داوطلبان ایرانی محبوبیت زیادی دارد.

از محبوب‌ترین دوره‌های تحصیلی در دانشگاه لودویگ می‌توان به داروسازی، پزشکی، پیراپزشکی، دندانپزشکی، مدیریت، مهندسی و هنر اشاره کرد. این دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده مختلف بوده و دوره‌های متنوعی را در چهار مقطع کارشناسی، ارشد، دکتری و دکترای حرفه‌ای ارائه می‌دهد. متقاضیان پذیرش در این دانشگاه باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند؛ زیرا اکثر دوره‌های آن به این زبان ارائه می‌شود.

این دانشگاه دولتی برای داوطلبان مقطع کارشناسی شهریه‌ای را تعیین نکرده و دانشجویان هزینه اندکی را بابت خدمات دانشجویی خود پرداخت می‌کنند. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه لودویگ بورس‌های تحصیلی خاصی به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود که هزینه‌های تحصیل و زندگی آن‌ها را تا حدی کاهش می‌دهد.

دانشگاه هومبولت برلین

یکی از دانشگاه‌های که تأثیر زیادی روی دانشگاه‌های اروپایی و غربی گذاشت «دانشگاه هومبولت» است. این دانشگاه به دلیل خود محور بودن، مرکز تحقیقاتی و مطالعاتی‌اش یک مدل تأثیرگذار بر دیگر دانشگاه‌های اروپایی بود. انتخاب این دانشگاه برای دانشجویانی که به دنبال تحقیقات گوناگون در طول تحصیل خود هستند بسیار مناسب است. دانشگاه هومبولت دارای دانشکده‌های روانشناسی و زیست شناسی، حقوق، علوم فرهنگی اجتماعی و تربیتی، فلسفه، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم اقتصاد، فقه، هنر و علوم پزشکی است. یکی از شروط اصلی پذیرش در این دانشگاه تسلط به زبان آلمانی هست.

از محبوب‌ترین بورس‌های تحصیلی این دانشگاه می‌توان به بورسیه DAAD اشاره کرد. این بورسیه تحت حمایت وزارت آموزش و پرورش آلمان است. دانشجویان بومی و بین‌المللی برای تحصیل در این دانشگاه شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند و صرفاً برای هزینه‌های شخصی خود باید مبلغی را بپردازند. ارائه مدرک تحصیلی و گواهی تأییدیه زبان خارجه از مهم‌ترین مدارک پذیرش از دانشگاه هومبولت است.

آشنایی با دانشگاه آخن در آلمان

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی به قصد تحصیل در دانشگاه آخن به کشور آلمان مهاجرت کرده‌اند. دانشگاه آخن یک دانشگاه تحقیقاتی بوده و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های پلی تکنیک این کشور است. این دانشگاه در طول سال‌های مختلف، دانشجویان بین‌المللی زیادی را جذب خود کرده و به دلیل رشته‌های فنی و مهندسی خود ارتباط نزدیکی با صنعت کشورش دارد.

دانشگاه آخن از همین طریق توانست درآمدهای جانبی بالایی را از آن خود کند. دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه دارای انجمن‌های مختلفی هستند که فعالیت‌های فرهنگی و علمی این کشور را در همین قالب انجام می‌دهند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به انجمن دانشجویان تایلندی یا انجمن دانشجویان هندی اشاره کرد.

دانشکده‌های معماری، ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، شیمی و مهندسی مواد، منابع، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، مدرسه کسب و کار و اقتصاد، هنر و علوم انسانی، علوم پزشکی از دانشکده‌های محبوب این دانشگاه هستند. از مهم‌ترین خدمات دانشگاه آخن می‌توان به منابع الکترونیکی، سالن مطالعه، ایستگاه‌های اینترنت، امانت اسناد، خدمات برای افراد معلول، دسترسی به وای فای، خدمات درمانی، مرکز ورزش جهت تناسب اندام و ورزش‌های تخصصی‌تر اشاره کرد.

تحصیل کارشناسی در دانشگاه آخن آلمان

انتخاب دانشگاه برلین آلمان برای تحصیل کارشناسی در آلمان

یکی از دانشگاه‌هایی که دانشجویان آن می‌توانند شایستگی‌های اجتماعی و آکادمیکی لازم را جهت ورود به بازار کار کسب کنند «دانشگاه علمی تحقیقاتی برلین» است. این دانشگاه امکانات متنوعی داشته و دوره‌های مختلفی را در مقاطع گوناگون تحصیلی ارائه می‌دهد. شرایط پذیرش در هر رشته این دانشگاه متفاوت است. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی «آلمانی» بوده و دانشجویانی که درخواست پذیرش خود را برای این دانشگاه ارسال می‌کنند باید مدرکی معادل مدرک Abitur داشته باشند. برای پذیرش در این دانشگاه محدودیت سنی وجود دارد.

داوطلبان بین‌المللی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداکثر ۲۱ سال سن داشته باشند. وقفه تحصیلی داوطلبان نباید بیشتر از ۳ یا ۴ سال باشد. در مقطع کارشناسی حداکثر سن تعیین شده ۳۰ سال است. بیمه نامه، فرم مربوط به درخواست فرد متقاضی، گواهی تمکن مالی، انتخاب رشته تحصیلی، قبولی در آزمون ورودی (در برخی از شرایط)، ارائه مدرک تحصیلی، ریز نمرات و ارائه مدرک معتبر زبان از شروط اصلی پذیرش در این دانشگاه است.‌ آزمون‌های تأیید شده جهت پذیرش در این دانشگاه عبارتند از DSH، TestDaF، Goethe، IELTS، TOEFL. از رشته‌های محبوب دانشگاه فنی برلین می‌توان به هوانوردی و فضا نوردی، معماری، مهندسی، اقتصاد و ریاضیات بازرگانی اشاره کرد.

آشنایی با دانشگاه گوتینگن در آلمان

دانشگاه گوتینگن که با نام دانشگاه گئورگ آگوست هم شناخته می‌شود در سال ۱۷۳۷ تأسیس شد. این دانشگاه که در رتبه‌بندی QS سال ۲۰۲۱ رتبه ۱۹۵ را به خود اختصاص داد در زمینه پزشکی و علوم پایه شهرت جهانی دارد. دانشگاه گوتینگن ۱۳ دانشکده داشته و یکی از مجهزترین کتابخانه‌های آلمان را به خود اختصاص داده است.

تنوع رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به داوطلبان تحصیل کارشناسی در آلمان این امکان را می‌دهد تا مطابق با علاقه خود انتخاب رشته کنند. تسلط به زبان آلمانی یک از شروط پذیرش در دانشگاه گوتینگن است زیرا اغلب دوره‌ها و رشته‌های این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی نیدرزاکسن و بورسیه تحصیلی آکادمیک آلمان از بورس‌های خاص این دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

معرفی کوتاه دانشگاه هامبورگ آلمان

در سال ۱۹۱۹ یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های امروز آلمان به نام «دانشگاه هامبورگ» تأسیس شد. این دانشگاه یکی از مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی بزرگ شمال آلمان است. مراکز تحقیقاتی و مؤسسات وابسته این دانشگاه در سطح شهر و دانشگاه اصلی آن در منطقه مرکزی Rotherbaum قرار گرفته است. دانشگاه هامبورگ با وجود سابقه کوتاه خود توانست جوایز نوبل مختلفی را از آن خود کند.

این دانشگاه دارای زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته‌ای است که با فراهم کردن آزمایشگاه‌های رایانه، آزمایشگاه‌های مدرن، کتابخانه‌ها و دیگر امکانات آموزشی شرایط ایده آلی را برای تحصیل دانشجویان فراهم کرده است.

دانشگاه هامبورگ با وجود دانشکده‌های حقوق، علوم انسانی، روانشناسی و جنبش انسانی، آموزش، ریاضیات، پزشکی، علوم طبیعی و انفورماتیک دوره‌های تحصیلی گوناگونی را ارائه می‌دهد. رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه بسیار زیاد است که به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را در دسته‌های پزشکی، حقوق، روانشناسی، علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ، کامپیوتر و مهندسی تقسیم کرد. اثبات مهارت زبان برای این دانشگاه و دانشجویان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد.

شرایط پذیرش دوره لیسانس در آلمان

شرایط پذیرش داوطلبان در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال‌های قبل متفاوت است. به دلیل همه گیری ویروس کرونا اغلب کشورها به ویژه آلمان شرایط متفاوتی را برای مهاجرت در نظر گرفته‌اند. در کشور آلمان دانشجویان می‌توانند به زبان آلمانی و انگلیسی تحصیل کنند اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان در مقطع لیسانس نسبت به سایر مقاطع محدودتر است.

برای تحصیل در برخی از رشته‌ها شرط معدل وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال متقاضیان تحصیل در دوره‌های پزشکی باید معدل‌های خیلی بالا و گاهی معدل ۲۰ داشته باشند. برای تحصیل در آلمان ضمانت‌نامه مالی احتیاج است. این ضمانت‌نامه به دو صورت زیر امکان پذیر است:

 1. ضمانت نامه مالی شخص متقاضی جهت ادامه تحصیل
 2. زمان نامه مالی تعهد کننده مقیم در کشور آلمان
با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

مراحل پذیرش دوره لیسانس در آلمان

اولین قدم برای تحصیل کارشناسی در آلمان انتخاب رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد نظر است. هنگام انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی داوطلبان باید به ۳ نکته زیر توجه کنند:

 1. تسلط کافی به زبان آلمانی: برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، ارائه مدرک معتبر زبان آلمانی الزامی است. هر کدام از رشته‌های تحصیلی و دانشگاه‌های آلمان سطح زبان متفاوتی را برای پذیرش داوطلبان تعیین کرده‌اند. برخی از دانشگاه‌ها «پذیرش مشروط بدون مدرک زبان» را تحت شرایط خاصی قبول می‌کنند. این داوطلبان می‌توانند قبل از شروع تحصیلاتشان، دوره‌های زبان آلمانی را پشت سر بگذارند.
 2. آگاهی در زمینه دروس ارائه شده در رشته انتخابی و محتوای دوره: برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان جنبه تئوری دارند و چنین رشته‌هایی برای داوطلبانی که به دنبال انجام کارهای عملی هستند مناسب نیست. آگاهی در خصوص محتوای دوره تحصیلی به داوطلبان کمک می‌کند تا بدون ترس و با علاقه کامل تحصیل خود را در آلمان آغاز کنند.
 3. محل دانشگاه: دانشگاه‌هایی که در شهرهای بزرگ آلمان قرار دارند هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان بین‌المللی را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. افرادی که به دنبال کم‌ترین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان هستند باید به این نکته دقت کنند.

بعد از تکمیل مدارک خواسته شده جهت پذیرش کارشناسی در آلمان، داوطلبان باید منتظر دریافت جواب پذیرش باشند. برای ارسال درخواست پذیرش، اکثر دانشگاه‌های این کشور «سیستم ثبت آنلاین» دارند. دانشگاه‌های آلمان به دلیل شرایط خوب تحصیلی و آموزشی که دارند هرساله درخواست‌های بالایی را جهت پذیرش دریافت می‌کنند؛ به همین علت داوطلبان باید یک بازه زمانی را جهت دریافت جواب منتظر بمانند.

مراحل پذیرش دوره لیسانس در آلمان​

مدارک پذیرش دوره لیسانس در آلمان

صرف‌نظر از مدارک خاصی که برخی از دانشگاه‌ها نیاز دارند، مدارک کلی برای اخذ پذیرش تحصیل کارشناسی در آلمان عبارتند از:

مدارک گفته شده باید به‌صورت ترجمه ارائه شوند. برخی از این مدارک با توجه به مقطع تحصیلی داوطلبان تغییر خواهد کرد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نیز عبارتند از:

 • شناسنامه
 • مدارک مربوط به سابقه شغلی
 • مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • ارائه بیمه درمانی
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • تعهد نامه مالی
 • تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به درخواست ویزا
 • گذرنامه معتبر

گاهی اوقات سفارت از داوطلبان مدارک دیگری می‌خواهد که افراد موظف به ارائه کامل این مدارک هستند. افرادی که با اهداف مختلفی مانند گردشگری وارد کشور آلمان می‌شوند و قصد تبدیل ویزای خود را به ویزای تحصیلی دارند باید بدانند که چنین امکانی در کشور آلمان وجود ندارد. داوطلبان بعد از اخذ پذیرش و ورود به آلمان با برخورداری از برخی شرایط می‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند. این افراد می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه دهند. مهم‌ترین شرط اخذ این ویزا «تمکن مالی کافی فرد متقاضی» است.

هزینه تحصیل لیسانس در آلمان

هزینه‌های پذیرش دوره لیسانس در آلمان

خرج تحصیل در آلمان برای داوطلبانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی می‌شوند تقریباً رایگان بوده و هر ترم حدود ۳۰۰ یورو است. در برخی از ایالت‌های آلمان مانند ایالت بادن ووتنبرگ دانشجویان باید برای دانشگاه‌های دولتی نیز شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به نوع رشته تحصیلی متغیر بوده و سالیانه حدود ۲ هزار تا ۲۵ هزار یورو است.

علیرغم این که برخی از دانشجویان از پرداخت هزینه‌های تحصیل معاف هستند باید هزینه‌های زندگی خود در این کشور را پرداخت کنند. به‌طور میانگین هزینه سالانه زندگی در کشور آلمان حدوداً ۱۰۲۰۰ یورو است. شهر مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان برای ادامه تحصیل و زندگی است. برخی از مهم‌ترین بورس‌های تحصیلی آلمان به شرح زیر هستند:

 • بورسی تحصیلی DAAD: این بورس بودجه و فرصت‌های متنوعی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دانشجویان خارجی و دانشمندان تعیین کرده است. داوطلبانی که به دنبال دریافت پشتیبانی مالی جهت وظایف آموزشی، تحصیلی یا کارهای تحقیقاتی در آلمان هستند، می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
 • بورس تحصیلی فردریش نائومن و بورس تحصیلی هاینریش بول: این بورسیه از جمله بورس‌های ارائه شده توسط بنیادهای سیاسی کشور آلمان است.
 • بورس ملی DeutschlandStipendium: این بورسیه بدون توجه به تابعیت افراد و درآمد شخصی آن‌ها یا والدینشان اعطا می‌شود. بورسیه DeutschlandStipendium حداقل برای دو ترم بوده و مبلغ آن در ماه ۳۰۰ یورو است.
 • بورس تحصیلی بنیادهای کشور آلمان: برخی از بنیادهای مذهبی و بنیادهای سیاسی آلمان بورسیه‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.
شرایط کار حین تحصیل کارشناسی در آلمان

شرایط کار در حین و پس از تحصیل لیسانس در آلمان

در کنار دریافت بورسیه تحصیلی، امکان انجام کار دانشجویی در آلمان برای تامین هزینه ها وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی برای انجام چنین کاری باید از دانشگاه خود تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده و مطابق با مقررات آن عمل کنند. هر کدام از دانشجویان آلمانی می‌توانند متناسب با شرایط خود در کارهای دانشجویی به کار مشغول شوند.

دانشجویان بین‌المللی در طول تحصیل خود اجازه دارند برای ۲۴۰ نیم روز یا ۱۲۰ روز کامل کار کنند. پیدا کردن کار دانشجویی در کشور آلمان نسبت به دیگر کشورهای جهان راحت‌تر است. این مسئله در میان شرکت‌ها و کارفرمایان آلمانی رواج زیادی دارد. دانشجویان از حقوق و مزایای کمی بهره‌مند می‌شوند و به همین علت برای کارفرمایان به‌صرفه است که از آن‌ها استفاده کنند.

هر دانشجویی با توجه به شرایط و علاقه خود می‌تواند در نمایشگاه، رستوران، فروشگاه، کتابخانه، دانشگاه، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی یا حتی برای اساتید کار کند. یکی از دغدغه‌های اکثر دانشجویان «هزینه رفت و آمد» آن‌ها است. در بیشتر ایالت‌های آلمان دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان در شهر رفت و آمد کنند. دانشجویانی که به دنبال اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلشان هستند باید در طول دوران تحصیل خود برای این امر برنامه‌ریزی کنند.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای یافتن یک شغل مناسب می‌توانند بعد از اتمام تحصیلشان اقامت خود را تا ۱۸ ماه آینده تمدید کنند. تسلط کافی به زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین عوامل یافتن شغل مناسب است. افرادی که موفق به دریافت ویزای کار آلمان می‌شوند پس از گذشت چهار سال کاری و پرداخت کامل مالیات می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

سخن پایانی

آلمان یکی از کشورهای بزرگ جهان است و انتخاب ایالت مناسب برای ادامه تحصیل یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که داوطلبان کارشناسی در آلمان باید بگیرند. از محبوب‌ترین شهرهای دانشجویی این کشور می‌توان به برلین، مونیخ یا فرانکفورت اشاره کرد. شهر برلین به دلیل هزینه‌های پایین زندگی یک انتخاب مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است. افرادی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند بهتر است شهر مونیخ را انتخاب کنند. شهر مونیخ علاوه بر امنیت بالا، چند فرهنگی بوده و یکی از برترین شهرهای صنعتی جهان است. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مطلب به اغلب سوالات شما در رابطه با تحصیل لیسانس در آلمان پاسخ مناسبی دهیم. همچنین اگر سوالی دارید در بخش دیدگاه ها می توانید آن را بیان کنید. ضمنا می توانید از طریق شماره های 22784091 – 021 و 22784093 – 021 از مشاوران موسسه بینا برای تحصیل کارشناسی در آلمان بهره مند شوید.

مطالب پیشنهادی:

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان

علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، علوم تغذیه‌ای، زیست شناسی، ریاضیات، اقتصاد، دامپزشکی، علوم کامپیوتر، حقوق، زبان‌شناسی، موسیقی، علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی و زبان شناسی

کارشناسی در آلمان یک دوره چهار ساله است.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای یافتن یک شغل مناسب می‌توانند بعد از اتمام تحصیلشان اقامت خود را تا ۱۸ ماه آینده تمدید کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتیتقریباً رایگان بوده و هر ترم حدود ۳۰۰ یورو است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به نوع رشته تحصیلی متغیر و سالیانه حدود ۲ هزار تا ۲۵ هزار یورو است.

به‌طور میانگین هزینه سالانه زندگی در کشور آلمان حدوداً ۱۰۲۰۰ یورو است.  

شهر مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان برای ادامه تحصیل و زندگی است.