مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان

 • امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان برای تمام داوطلبان اروپایی، غیراروپایی و آلمانی وجود دارد. این امکان مربوط به برنامه‌های تحصیلی مخصوص دانشگاه‌های دولتی است. رایگان بودن تحصیل به معنای پایین بودن کیفیت خدمات نیست بلکه اکثر دانشگاه‌هایی که چنین امکانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند جزء بهترین مؤسسات تحصیلی در دنیا هستند.
 • مدرک تحصیلی بسیاری از دانشگاه‌های آلمان اعتبار زیادی در خود آلمان و دیگر کشورهای جهان دارد.
 • امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی وجود دارد.
 • در طول تحصیل داوطلبان شانس زندگی در کشوری که بالاترین استانداردهای رفاهی را دارد، خواهند داشت.
 • امکان اشتغال در طول تحصیل برای داوطلبان بین‌المللی وجود دارد.
 • نرخ بیکاری در آلمان بسیار پائین است. دانشجویان کارشناسی بعد از اتمام تحصیلات خود می‌توانند یک شغل مناسب پیدا کنند و برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

انواع موسسات آموزشی آلمان برای تحصیل کارشناسی

دانشجویان برای تحصیل کارشناسی در آلمان می‌توانند یکی از 4 نوع موسسه آموزشی زیر را انتخاب کنند:

انواع موسسات آموزشی برای تحصیل کارشناسی در آلمان

 

داوطلبان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی آلمان ادامه تحصیل دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اغلب رایگان است. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مشمول پرداخت هزینه بوده و توصیه می‌شود داوطلبان قبل از هر چیز تحقیقات کاملی را در این زمینه انجام دهند.

محبوب‌ترین رشته‌های لیسانس در آلمان

طبق یک تحقیق انجام شده در آلمان، پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در آلمان به صورت زیر هستند:

رشته تحصیلیمتوسط دستمزد سالانه به یورو
پزشکی و بهداشت€65,000
مهندسی€65,371
حقوق€75,000
فناوری اطلاعات€55,914
ریاضیات€56,000
علوم پایه€61,000
بیزینس€78,572
معماری€50,000

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین رشته‌های تحصیلی در آلمان می‌توانید مقاله اختصاصی بینااپلای را مطالعه کنید.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

بهترین دانشگاه‌‌ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

یکی از معتبرترین مؤسسات ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های جهان موسسه QS است. بر اساس لیست منتشر شده توسط این موسسه برترین دانشگاه‌های آلمان به شرح زیر هستند:

نام دانشگاهرتبه جهانیرتبه آلمان
Technische Universität München371
Ludwig-Maximilians-Universität München542
Universität Heidelberg873
Freie-Universität Berlin984
RWTH Aachen University1065
KIT, Karlsruher-Institut für Technologie1196
Humboldt-Universität zu Berlin1207
Technische Universität Berlin (TU Berlin)1548
Albert-Ludwigs-Universität Freiburg1929
Universität Hamburg20510

شرایط پذیرش دوره لیسانس در آلمان

مهمترین شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان به صورت زیر است:

داشتن معدل بالا

یکی از شروط مهم برای تحصیل کارشناسی در آلمان، داشتن معدل بالا در مقطع تحصیلی قبلی است. برای این منظور بهتر است معدل شما در مقطع قبلی 16 به بالا باشد. طبیعتا هر چه معدل شما بالاتر باشد شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از معتبرترین دانشگاه‌های آلمان خواهید داشت.

داشتن مدرک زبان

برای تحصیل کارشناسی در آلمان به یکی از مدارک زبان زیر نیاز دارید:

 • مدرک زبان آلمانی C1 طبق چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR)
 • مدرک زبان آلمانی DSH II
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 به بالا
 • مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره 80 به بالا
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت می‌توانید مقاله جدید بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

داشتن تمکن مالی

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی در آلمان را دارند لازم است گواهی تمکن مالی آلمان را ارائه کنند. در حال حاضر مبلغ تمکن مالی آلمان برابر با 11,208 یورو است.

برای اثبات تمکن مالی آلمان سه روش اصلی وجود دارد:

 • انتقال پول به حسابی مسدود شده در کشور آلمان
 • تضمین هزینه‌های شما از جانب یک فرد دارای اقامت در آلمان
 • ارائه مدارک و اسناد از دارایی‌ها و درآمد والدین شما
 

مدارک پذیرش دوره لیسانس در آلمان

به طور کلی، مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • کپی پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • ۱۲ قطعه عکس رنگی
 • مدرک دیپلم و ریز نمرات آن همراه با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن همراه با ترجمه رسمی
 • رزومه تحصیلی
 • تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان آلمانی یا زبان انگلیسی
 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نیز عبارتند از:

 • شناسنامه
 • مدارک مربوط به سابقه شغلی
 • مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • ارائه بیمه درمانی
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • گواهی تمکن مالی از بانک
 • تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به درخواست ویزا
 • گذرنامه معتبر
 

گاهی اوقات سفارت از داوطلبان مدارک دیگری می‌خواهد که افراد موظف به ارائه کامل این مدارک هستند. افرادی که با اهداف مختلفی مانند گردشگری وارد کشور آلمان می‌شوند و قصد تبدیل ویزای خود را به ویزای تحصیلی دارند باید بدانند که چنین امکانی در کشور آلمان وجود ندارد. داوطلبان بعد از اخذ پذیرش و ورود به آلمان با برخورداری از برخی شرایط می‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند. این افراد می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه دهند. مهم‌ترین شرط اخذ این ویزا «تمکن مالی کافی فرد متقاضی» است.

مراحل اخذ پذیرش دوره لیسانس در آلمان

 1. پیدا کردن رشته تحصیلی مورد علاقه: اولین قدم پیدا کردن رشته تحصیلی مورد علاقه شماست.
 2. بررسی شرایط پذیرش دانشگاه: مهمترین شرط اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی در آلمان این است مدرک تحصیلی شما در مقطع قبلی مورد تایید دانشگاه هدفتان باشد. در غیر این صورت شما باید ابتدا در دوره پیش‌دانشگاهی (Studienkolleg) شرکت کنید. علاوه بر این لازم است تسلط خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی ثابت کنید. برای این منظور باید مدرک زبان آلمانی (DSH یا TestDaF) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) ارائه دهید.
 3. آماده کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه: فرم اپلای تکمیل‌شده، مدرک تحصیلی دوره قبل همراه با ترجمه رسمی، مدرک زبان، کپی پاسپورت، انگیزه‌نامه (SOP) و رزومه تحصیلی از جمله مدارک مورد نیاز هستند.
 4. اپلای برای دانشگاه مورد نظر: برای اکثر دانشگاه‌های آلمان لازم است پروسه اپلای را از طریق سامانه Uni-Assist انجام دهید.
 5. اخذ نامه پذیرش دانشگاه: در صورتی سابقه تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه هدف باشد و نقصی در مدارکتان وجود نداشته باشد می‌توانید نامه پذیرش (Admission Letter) را دریافت کنید.
 6. اثبات تمکن مالی: دانشجویان برای دریافت ویزای دانشجویی باید اثبات تمکن مالی به مبلغ €11,208 ارائه دهند.
 7. اخذ بیمه درمانی: داشتن بیمه درمانی الزامی است. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند از کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) استفاده کنند، اما دانشجویان سایر کشورها باید بیمه درمانی آلمان را تهیه کنند.
 8. اقدام برای ویزای دانشجویی: پس از اخذ نامه پذیرش دانشگاه و تهیه بیمه درمانی لازم است از سفارت آلمان وقت بگیرید و برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنید.
 9. برنامه‌ریزی برای محل اقامت: بعد از اخذ ویزای دانشجویی آلمان لازم است محل اقامت خود را رزرو کنید. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از خوابگاه دانشجویی، آپارتمان شخصی یا آپارتمان اشتراکی استفاده کنند.
 10. شروع تحصیل کارشناسی در آلمان: پس از این مراحل می‌توانید تحصیل خود را در آلمان شروع کنید.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

طبق گزارش منتشر شده در سایت معتبر studying-in-germany.org هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان به شرح زیر است:

هزینهمبلغ
اثبات تمکن مالی11,208 یورو (در یک حساب بلوکه شده ذخیره می‌شود)
شهریهدانشگاه های دولتی: ترمی بین 100 تا 350 یورو
دانشگاه های خصوصی: سالانه بین 5,000 تا 20,000 یورو
مسکنحدود 410 یورو در ماه
غذا و مواد غذاییحدود 198 یورو در ماه
حمل و نقل عمومییک کارت ماهانه حمل و نقل عمومی در آلمان حدود 49 یورو هزینه دارد. اما اغلب دانشجویان یک کارت حمل و نقل عمومی رایگان از دانشگاه دریافت می‌کنند که هزینه آن در شهریه دانشگاه لحاظ شده است.
بیمه درمانی و سایر مواردبیمه درمانی: 120 یورو در ماه
کتاب و لوازم تحریر:‌ 31 یورو در ماه
سایر هزینه‌ها: 144 یورو در ماه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرج تحصیل در آلمان می‌توانید مقاله اختصاصی بینا اپلای را مطالعه کنید.

انواع بورسیه برای تحصیل کارشناسی در آلمان

یکی از بهترین راهکارها برای تامین هزینه تحصیل لیسانس در آلمان اخذ بورسیه است. برخی از مهمترین بورسیه‌هایی که می‌توانید اخذ کنید به صورت زیر هستند:
 • بورسی تحصیلی DAAD: این بورس بودجه و فرصت‌های متنوعی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دانشجویان خارجی و دانشمندان تعیین کرده است. داوطلبانی که به دنبال دریافت پشتیبانی مالی جهت وظایف آموزشی، تحصیلی یا کارهای تحقیقاتی در آلمان هستند، می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
 • بورس تحصیلی فردریش نائومن و بورس تحصیلی هاینریش بول: این بورسیه از جمله بورس‌های ارائه شده توسط بنیادهای سیاسی کشور آلمان است.
 • بورس ملی DeutschlandStipendium: این بورسیه بدون توجه به تابعیت افراد و درآمد شخصی آن‌ها یا والدینشان اعطا می‌شود. بورسیه DeutschlandStipendium حداقل برای دو ترم بوده و مبلغ آن در ماه ۳۰۰ یورو است.
 • بورس تحصیلی بنیادهای کشور آلمان: برخی از بنیادهای مذهبی و بنیادهای سیاسی آلمان بورسیه‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

شرایط کار در حین و پس از تحصیل لیسانس در آلمان

در کنار دریافت بورسیه تحصیلی، امکان انجام کار دانشجویی در آلمان برای تامین هزینه ها وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی برای انجام چنین کاری باید از دانشگاه خود تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده و مطابق با مقررات آن عمل کنند. هر کدام از دانشجویان آلمانی می‌توانند متناسب با شرایط خود در کارهای دانشجویی به کار مشغول شوند.

دانشجویان بین‌المللی در طول تحصیل خود اجازه دارند برای ۲۴۰ نیم روز یا ۱۲۰ روز کامل کار کنند. پیدا کردن کار دانشجویی در کشور آلمان نسبت به دیگر کشورهای جهان راحت‌تر است. این مسئله در میان شرکت‌ها و کارفرمایان آلمانی رواج زیادی دارد. دانشجویان از حقوق و مزایای کمی بهره‌مند می‌شوند و به همین علت برای کارفرمایان به‌صرفه است که از آن‌ها استفاده کنند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

هر دانشجویی با توجه به شرایط و علاقه خود می‌تواند در نمایشگاه، رستوران، فروشگاه، کتابخانه، دانشگاه، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی یا حتی برای اساتید کار کند. یکی از دغدغه‌های اکثر دانشجویان «هزینه رفت و آمد» آن‌ها است. در بیشتر ایالت‌های آلمان دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان در شهر رفت و آمد کنند. دانشجویانی که به دنبال اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلشان هستند باید در طول دوران تحصیل خود برای این امر برنامه‌ریزی کنند.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای یافتن یک شغل مناسب می‌توانند بعد از اتمام تحصیلشان اقامت خود را تا ۱۸ ماه آینده تمدید کنند. تسلط کافی به زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین عوامل یافتن شغل مناسب است. افرادی که موفق به دریافت ویزای کار آلمان می‌شوند پس از گذشت چهار سال کاری و پرداخت کامل مالیات می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص تحصیل کارشناسی در آلمان توضیح دادیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. اگر قصد تحصیل لیسانس در آلمان را دارید بهتر است از مشاوره یک شرکت مهاجرتی معتبر استفاده کنید تا احیانا زمان و هزینه شما در یک مسیر اشتباه هدر نرود. شرکت مهاجرتی بینا اپلای با بیش از یک دهه سابقه فعالیت حرفه‌ای می‌تواند به شما در رسیدن به کشور رویاهایتان کمک کند. کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، علوم تغذیه‌ای، زیست شناسی، ریاضیات، اقتصاد، دامپزشکی، علوم کامپیوتر، حقوق، زبان‌شناسی، موسیقی، علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی و زبان شناسی

کارشناسی در آلمان یک دوره چهار ساله است.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای یافتن یک شغل مناسب می‌توانند بعد از اتمام تحصیلشان اقامت خود را تا ۱۸ ماه آینده تمدید کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتیتقریباً رایگان بوده و هر ترم حدود ۳۰۰ یورو است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به نوع رشته تحصیلی متغیر و سالیانه حدود ۲ هزار تا ۲۵ هزار یورو است.

به‌طور میانگین هزینه سالانه زندگی در کشور آلمان حدوداً ۱۰۲۰۰ یورو است.  

شهر مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان برای ادامه تحصیل و زندگی است.