مزایای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مهم‌ترین دلیل تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا کیفیت خدمات آموزشی در این رشته در دانشگاه‌های این کشور است. سیستم آموزشی ایتالیا برای ارائه خدمات آموزشی دارای سابقه‌ای طولانی و برنامه‌هایی در دو گروه عملی (بالینی) و تئوری می‌باشد و دانشگاه‌ها نیز از منابع درسی غنی استفاده می‌کنند.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

برای مثال برنامه تحصیلی دندانپزشکی در سطح کارشناسی در دانشگاه سیه‌نا یک برنامه حرفه‌ای است که مورد تایید انجمن آموزش دندانپزشکی اروپا و وزیر آموزش ایتالیا قرار گرفته است. البته اکثر برنامه‌های تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌‌های برتر ایتالیا دارای این تاییدیه‌ها هستند.

در ادامه برخی از مزایای دیگر تحصیل در ایتالیا در این رشته را با هم مرور می‌کنیم.

بهره‌گیری از متدهای فناورانه

در صورتی که آغاز به تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا کرده باشید می‌توانید انتظار داشته باشید که جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در این زمینه به شما معرفی شوند. همچنین در دانشگاه‌های دندانپزشکی این کشور برخی از جدیدترین تجهیزات پزشکی در این حوزه به شما معرفی می‌شوند و شما روش کار با آن‌ها را خواهید آموخت.

آموختن از اساتید برتر

آموختن دندانپزشکی از اساتید برتر

استادان مشهور و باسابقه دانشگاه‌های ایتالیا به شما مهارت‌های ضروری در زمینه‌هایی مانند جراحی دندان، ایمپلنت، پروتز دندان، ریشه دندان و پریودنتیکس را به شما می‌آموزند. از سوی دیگر اعضای هیات علمی این دانشگاه‌ها بر اصولی مانند یادگیری عملی مهارت‌ها و جذب آسان فارغ‌التحصیلان به مراکز بهداشت و درمان این کشور تاکید دارند و به دانشجویان در برنامه‌ریزی درسی کمک می‌کنند. دانشگاه‌های ایتالیا همچنین دارای برنامه‌های مدونی برای ارتقای مهارت‌ها و به‌روزرسانی دانش اساتید خود هستند.

پرداخت شهریه کمتر

شهریه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نسبت به دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای دیگر اروپا ارزان‌تر است و این مساله باعث محبوبیت کشور ایتالیا به‌عنوان مقصدی برای تحصیل در این رشته شده است. یکی از دلایل کاهش هزینه‌های تحصیل در این کشور نیز در نظر گرفتن بودجه‌های کافی برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا از سوی نهادهای ذی‌ربط است.

شما همچنین می‌توانید از میان گزینه‌ها دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که دارای شهریه کمتری هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه پیزا اشاره کرد. همچنین میزان شهریه‌ای را که می‌پردازید می‌توان همچون یک سرمایه‌گذاری منطقی بدانید زیرا درآمد دندانپزشکان در ایتالیا و بسیاری از کشورهای دنیا نسبت به بسیاری مشاغل بالاتر است.

وجود تنوع فرهنگی در دانشگاه‌های ایتالیا

تنوع فرهنگی در دانشگاه‌های ایتالیا

برترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا معمولا دارای تعداد بسیار بالایی از دانشجویان کشورهای خارجی هستند و این فرصت یک تجربه چندفرهنگی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. همچنین این دانشگاه‌ها دارای برنامه‌هایی برای تطبیق‌پذیری دانشجویان بین‌المللی با شرایط جدید در این کشور هستند.

برای مثال انجمن‌هایی در هر دانشگاه وجود دارند که اعضای آن‌ها به حل مشکلات شما در سال‌های نخست ورود به دانشگاه کمک می‌کنند. حضور در میان دانشجویان کشورهای مختلف همچنین فرصتی برای آشنایی با فرهنگ‌های ملی و قومی متعدد و حتی طیف وسیعی از زبان‌ها است.

با تماس با ما، مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی دریافت کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی عموما بین 4500 تا 5000 یورو در سال است و این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی می‌تواند تا 4 برابر یا بیشتر باشد.

البته شما باید هزینه زندگی دانشجویی را نیز در نظر بگیرید. این هزینه به سبک زندگی شما و محل اقامت نیز بستگی دارد. این هزینه‌ها عموما چیزی در حدود 700 تا 1500 یورو در ماه هستند. در جدول زیر جزئیات هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا را مشاهده می‌کنید.

نوع هزینهمبلغ تخمینی
هزینه اقامت مستقل400 تا 700 یورو
هزینه اقامتگاه مشترک250 تا 500 یورو
هزینه خوابگاه دانشجویی250 تا 300 یورو
هزینه مواد غذایی140 تا 350 یورو
غذای خارج از منزل60 تا 90 یورو
هزینه‌های جاری برق و گاز و …175 تا 180 یورو
هزینه پوشاک31 تا 75 یورو
هزینه حمل‌ونقل درون شهری35 تا 50 یورو
بیمه سلامت50 تا 150 یورو

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تحصیل در کشور ایتالیا می‌توانید مقاله بینااپلای را در این رابطه مطالعه کنید.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ایتالیا

برای تحصیل رایگان در ایتالیا در رشته دندانپزشکی 2 روش کلی وجود دارد:

 • اخذ بورسیه تحصیلی
 • انجام کار دانشجویی

در ادامه هر یک از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

اخذ بورسیه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا

انواع بورسیه و فاندهای تحصیلی از سوی دانشگاه‌های کشور ایتالیا، نهادهای دولتی و نیز موسسات تحقیقاتی برای کاهش هزینه‌های تحصیل دانشجویان بومی و غیر بومی این کشور ارائه می‌شوند. البته دریافت این بورسیه‌ها به آشنایی با شرایط دریافت آن‌ها و تامین این شرایط بستگی دارد.

در ادامه با برخی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان رشته دندانپزشکی آشنا می‌شویم:

 • بورسیه Education Future International Scholarship – USA & Non-USA
 • بورسیه GSLS Travel Fellowships By University Of Würzburg برای کنفرانس‌ها و اهداف مسافرتی و تحقیقاتی دانشجویی
 • بورس تحصیلی Invest Your Talent In Italy برای کارشناسی ارشد
 • بورسیه ServiceScape Scholarship برای کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • بورس تحصیلی National Overseas برای کارشناسی ارشد و دکترا
 • بورسیه Erasmus Mundus Joint Masters Degree برای دکترا
 • بورسیه Karolinska Institutet Erasmus+ Traineeship
 • بورس تحصیلی Momeni Iranian Financial Assistance
 • بورسیه Boehringer Ingelheim
 • بورسیه تحصیلی DAAD

کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی در طول دوره تحصیل خود در ایتالیا از امکان کار همزمان با تحصیل برخوردار هستند. میزان کار نیز برای آن‌ها تا 20 ساعت در هفته تعیین شده است. بنابراین شما می‌توانید از این گزینه برای تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل خود استفاده کنید. نکته مهم این است که تعداد فرصت‌های شغلی برای دانشجویانی که به زبان ایتالیایی مسلط باشند بسیار بیشتر است.

با این حال فرصت‌های شغلی پاره وقت برای افرادی که فقط به زبان انگلیسی مسلط باشند نیز وجود دارد. شما با این روش می‌توانید از درآمدی در حدود 800 تا 1200 یورو در ماه برخوردار شوید که تقریبا معادل با تمامی هزینه‌های ماهانه زندگی دانشجویی در ایتالیا غیر از هزینه شهریه است.

برای یافتن کار دانشجویی در ایتالیا می‌توانید از خود دانشگاه شروع کنید؛ زیرا در زمینه خدمات دانشجویی در دانشگاه‌های این کشور، فرصت‌های شغلی مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. مزیت این روش نیز در این است که نیازی به هزینه‌های رفت‌وآمد چندانی ندارید (البته اگر محل اقامت شما به دانشگاه نزدیک باشد).

از جمله این مشاغل می‌توانیم از کار به عنوان دستیار پژوهشی و آموزشی اشاره کنیم. از دیگر مشاغل در دسترس برای دانشجویان در ایتالیا نیز می‌توان از کار در رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها یا سوپرمارکت‌ها نام برد.

تفاوت تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های عمومی و خصوصی ایتالیا

تفاوت اساسی بین تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های عمومی و خصوصی ایتالیا از نظر شهریه است. زیرا دانشگاه‌های دولتی بودجه دولتی را نیز دریافت می‌کنند. بنابراین اگر نگران هزینه‌های بالای شهریه هستید، دانشگاه‌های دولتی برای شما مناسب می‌باشند. از نظر امکانات و سطح خدمات آموزشی اما تفاوت بین این دو گروه از دانشگاه‌ها چندان محسوس نیست؛ زیرا دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز از جمله برترین دانشگاه‌های اروپایی هستند.

از سوی دیگر باید بدانید که معمولا میزان صندلی‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی از دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. همچنین تعداد بالای دانشجو در دانشگاه‌های دولتی ممکن است مشکلاتی را برای دسترسی به امکانات و تجهیزات ایجاد کند. به علاوه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولا شرایط آسان‌تری برای پذیرش را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

برنامه تحصیل رشته دندانپزشکی در ایتالیا یک برنامه جامع و همراه با آموزش‌های عملی و نظری است. این برنامه یک برنامه ۶ ساله است.

در ۲ سال نخست، تاکید بر دروس نظری می‌باشد که شامل مواردی مانند فیزیولوژی و آناتومی و انواع بیماری‌ها می‌شوند. از سال سوم تا پایان برنامه تحصیلی، برنامه‌های بالینی مورد توجه قرار می‌گیرند. در این دوره، دانشجویان مهارت‌های لازم برای تشخیص و بهبود مشکلات دهان و دندان را می‌آموزند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا باید با شرایط تحصیل این رشته در دانشگاه‌های ایتالیا آشنایی داشته باشید. این شامل شرایط عمومی و همچنین برخی شروط اختصاصی دانشگاه‌های ایتالیا می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا را با هم بررسی می‌کنیم.

شرکت در آزمون IMAT

آزمون IMAT ایتالیا مهم‌ترین آزمون ورودی برای دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشگاه‌های ایتالیا است. مدت زمان این آزمون 100 دقیقه است و روش برگزاری آن نیز دیجیتالی نیست و از نوع کاغذی است. این آزمون شامل 60 سوال در 5 بخش می‌شود. بخش‌های این آزمون شامل مواردی مانند زیست‌شناسی، استدلال منطقی، شیمی و ریاضی و فیزیک هستند.

شیوه نمره‌دهی در این آزمون است که برای پاسخ‌های صحیح، 1.5 امتیاز در نظر گرفته می‌شود؛ پاسخ‌های نادرست دارای 0.4 امتیاز منفی می‌باشند و سوال‌های پاسخ داده نشده هیچ امتیازی ندارند. این آزمون برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا کاربرد دارد که از جلمه آن‌ها می‌توان به دانشگاه تورورگاتا رم و دانشگاه فدریکو دوم ناپل اشاره کرد.

کم بودن گپ تحصیلی

خوشبختانه هیچ شرط سنی مشخصی برای تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا وجود ندارد. با این حال معمولا دانشگاه‌های ایتالیا در مورد گپ تحصیلی حساس هستند و شما باید دلایل و اسناد قانع‌کننده‌ای را برای وجود گپ تحصیلی ارائه دهید. برای مثال می‌توانید با ارائه مقالات علمی نشان دهید که بعد از فارغ التحصیلی از مقطع قبلی مشغول پژوهش بوده‌اید. همچنین می‌توانید سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی‌تان ارائه کنید.

داشتن مدرک زبان

داشتن مهارت زبانی از شرایط مهم تحصیل رشته دندانپزشکی در ایتالیا است. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های درسی این رشته را به‌طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در برخی از دانشگاه‌ها محتوای درسی به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود و برخی دیگر نیز به‌طور کامل از زبان ایتالیایی استفاده می‌کنند.

باید بدانید تسلط به زبان ایتالیایی برای دانشگاه‌هایی که دروس را به‌طور کامل به انگلیسی ارائه می‌دهند ضروری نیست. در هر صورت برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا و تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی باید حداقل نمره آیلتس شما 6 و حداقل نمره آزمون تافل شما 80 باشد. همچنین در صورت نیاز به مدرک ایتالیایی باید نمره شما حداقل در سطح B2 باشد.

نمرات بالا در مقطع قبلی

داشتن نمرات و معدل بالا در مقطع تحصیلی قبلی می‌تواند شانس شما را برای تحصیل دندانپزشکی در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا افزایش دهد. در صورتی هم که نمرات بالایی در مقطع تحصیلی قبلی کسب نکرده‌اید می‌توانید با تمرکز بر کسب نمره زبان بالا و چاپ مقاله در ژورنال‌های معتبر رزومه خود را بهبود ببخشید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در مراحل اپلای و همچنین برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا باید مدارک مختلفی را گردآوری کرده و ارائه کنید. بسیاری از این مدارک باید دارای ترجمه رسمی نیز باشند.

برخی از مهم‌ترین مدارک در این زمینه عبارتند از:

 • مدرک دیپلم یا گواهی موقت مورد تایید وزارت آموزش و پرورش
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات مدرک دیپلم
 • ریز نمرات مدرک پیش دانشگاهی
 • مدرک تاییدیه تحصیلی که از دفاتر پیشخوان دریافت می‌کنید
 • گواهی سلامت تایید شده از سوی اداره بهداشت
 • گذرنامه

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در ایتالیا

در جدول زیر فهرست زیر بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی ایتالیا و رتبه جهانی آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

نام دانشگاهرتبه جهانی QS
Sapienza University of Rome134
University of Bologna154
University of Padova219
University of Milan276
University of Naples Federico II335
University of Pisa349
University of Turin364
Vita-Salute San Raffaele University595
University of Bozen-Bolzano641

اگر می‌خواهید با بهترین دانشگاه های ایتالیا بیشتر آشنا شوید می‌توانید مقاله بینااپلای را در این خصوص مطالعه کنید.

تخصص دندانپزشکی در ایتالیا

تخصص دندانپزشکی در ایتالیا

همان‌طور که گفتیم برنامه‌های تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا شامل دوره‌های 6 ساله هستند. با این حال در صورتی که بخواهید ادامه تحصیل دهید و در یک زمینه خاص تخصص بگیرید، این امکان برای شما وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید تحصیلات خود را در زمینه‌هایی مانند دندانپزشکی اطفال، ارتودنسی، بیماری‌های دهان، دندان و فک و … ادامه دهید و مدرک تخصصی را دریافت کنید.

زمینه دروس برای تخصص‌های دنداپزشکی در ایتالیا

زمینه دروس برای تخصص‌های مختلف در حوزه دندانپزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا و منابع درسی آن‌ها ارتباط مستقیم با همان زمینه تخصصی دارد. با این حال معمولا در سال اول بسیاری از دروس در تخصص‌های مختلف مشابه هستند. برای مثال ممکن است شامل زمینه‌های بیولوژی، شیمی، روش‌های علمی و علوم رفتاری، روش‌های کمی و مواردی مانند بافت‌شناسی و آناتومی باشند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، همه‌ی سوالاتتان را از ما بپرسید.

در سال دوم زمینه‌های درسی کمی تخصصی‌تر می‌شوند اما همچنان برخی زمینه‌های مشابه مانند بیوشیمی و زیست‌شناسی، تصویربرداری تشخیصی، مبانی دندانپزشکی، فیزیولوژی و آسیب‌شناسی عمومی و انکولوژی وجود دارند. در سال سوم نیز این دروس ادامه پیدا می‌کنند و تخصصی‌تر می‌شوند برای مثال در زمینه تخصص پروتز دندانی در ایتالیا شما در حدود 14 واحد درسی را در زمینه تخصصی مواد دندانی، پروتز و آزمایشگاه می‌گذرانید.

فرصت‌های شغلی برای دندانپزشکان در ایتالیا

فرصت‌های شغلی برای دندانپزشکان در ایتالیا

فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در ایتالیا از امکان کار بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور برخوردار می‌شوند. برای این منظور آن‌ها باید در Order of Dentists یا دستورالعمل دندانپزشکی ایتالیا ثبت نام کنند تا بتوانند به‌عنوان دندانپزشک و متخصص در یکی از زمینه‌های مختلف مانند بالینی، بهداشتی و زیست پزشکی مشغول به کار شوند. همچنین امکان فعالیت برای مشاغل مدیریت در بخش‌های بهداشت و درمان و خدمات بهداشت ملی در سطوح یک و دو برای آن‌ها وجود دارد.

درآمد دندانپزشکی در ایتالیا

طبق گزارش سایت معتبر Salary Expert، متوسط درآمد دندانپزشکان در کشور ایتالیا در حدود 109,835 یورو در سال است که این مبلغ نشان‌دهنده دریافتی متوسط ساعتی 52.81 یورو است. همچنین بازه درآمدی دندانپزشکان در ایتالیا بین حدودا 75,022 یورو تا 137,652 یورو است.

در تصویر زیر می توانید خلاصه گزارش سایت Salary Expery را مشاهده کنید:

بازه درآمد دندانپزشکان در ایتالیا

معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ایتالیا

اگر در حال حاضر دارای مدرک دندانپزشکی هستید و فقط می‌خواهید برای کار به این کشور مراجعه کنید باید با پروسه معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ایتالیا آشنایی داشته باشید. البته برای کار به‌عنوان دندانپزشک در ایتالیا باید همچنین جاب آفر را از یکی از موسسات حوزه بهداشت و درمان این کشور مانند کلینیک‌های دندانپزشکی دریافت کرده باشید.

در هر صورت برای معادل‌سازی باید در سایت Ordine dei medici chirurghi e odontoiatri ثبت نام کنید. سپس آزمون معادل‌سازی برای شما برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که این آزمون به زبان ایتالیایی است؛ بنابراین باید تسلط بالایی به این زبان داشته باشید. همچنین این آزمون شامل دو مرجله تئوری و عملی است.

اعتبار مدارک دانشگاه‌های ایتالیا در ایران

در صورتی که نخواهید بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا در آن کشور مشغول به کار شوید این امکان برای شما وجود دارد که در مراکز بهداشت و درمان ایران استخدام شوید و یا مطب خصوصی دندانپزشکی خود را در ایران راه‌اندازی کنید. خوشبختانه به‌دلیل کیفیت بالای نظام و خدمات آموزش دندانپزشکی ایتالیا، تمامی مدارک دریافتی دانشجویان از تمامی مراکز آموزشی این کشور در این زمینه در ایران معتبر هستند و وزارت بهداشت ایران آن‌ها را تایید می‌کند.

سوالات متداول

بله، بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، برنامه آموزشی این رشته را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. برای این منظور باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

دانشگاه‌های ایتالیا دارای آزمون‌های ورودی هستند. با این حال این امکان وجود دارد که شما نتوانید نمره یا رتبه لازم را کسب کنید. با این حال خیلی زود ناامید نشوید زیرا معمولا در بین افرادی که قبول شده‌اند افرادی هم هستند که به هر دلیل از ثبت نام در دانشگاه صرفنظر می‌کنند.

بنابراین جای این افراد با افرادی که قبول نشده‌اند اما رتبه و نمره بالایی کسب کرده‌اند جایگزین می‌شود. در نهایت اگر این شرایط نیز برای شما ایجاد نشد ممکن است بتوانید در برخی رشته‌های دیگر که ظرفیت خالی دارند ثبت نام کنید.

جمع‌بندی

کشور ایتالیا با ارائه برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی و همچنین نسبت به دانشگاه‌های کشور آمریکا  و نیز برخورداری از دانشگاه‌هایی با رتبه بالا در رنکینگ‌های جهانی، از برترین مقصدها برای تحصیل دندانپزشکی است. در صورت علاقه به تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور ما در شرکت مهاجرتی بینا اپلای آماده ارائه انواع خدمات مهاجرت تحصیلی به شما هستیم که شامل مواردی مانند دریافت اپلای دانشگاهی، دریافت ویزا و … می‌شود. برای این منظور کافی است با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.